Egzaminas Europos Parlamente baigėsi plojimais

Publikuota: 2019-10-03
Atnaujinta 2019-10-03 18:24
Virginijus Sinkevičius. EP nuotr.
svg svg
Virginijus Sinkevičius. EP nuotr.

Spėjama, kad Europos Parlamentas (EP) neturės didesnių priekaištų Lietuvos deleguojamo eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai. Ketvirtadienį EP vykusių V. Sinkevičiaus klausymų rezultatai nulems, ar dabartinis Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministras taps jauniausiu istorijoje Europos Komisijos (EK) nariu.

Apklausė du komitetai

Naujosios EK pirmininkė Ursula von der Leyen pasiūlė V. Sinkevičiui aplinkosaugos ir vandenynų komisaro portfelį. Tačiau siekiant pradėti darbą šiose pareigose būtinas viso EP patvirtinimas, o balsavimas dėl to surengiamas kandidatams į eurokomisarus praėjus klausymų EP komitetuose procedūrą.

Kadangi lietuvio portfelis yra dvigubas, V. Sinkevičiaus „kryžminę apklausą“ vykdė iškart du EP komitetai – Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos bei Žuvininkystės. Šis egzaminavimas ketvirtadienį truko daugiau kaip tris valandas.

Aplinkos komitetas yra laikomas labiausiai kairiųjų pažiūrų EP, tuo metu Žuvininkystės komitete stiprus žvejų ir žvejybos pramonės lobizmas. Todėl V. Sinkevičiaus užduotis atsakinėjant į klausimus buvo rasti tam tikrą balansą, kad visi būtų daugiau ar mažiau patenkinti.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Priminė jauną amžių

Pascalis Canfinas, EP Aplinkos komiteto pirmininkas, pradėdamas posėdį, pirmiausia atkreipė dėmesį į kandidato amžių. „Jam 28-eri. Ar tai yra problema? Manau, kad ne. Tikimės, kad artimiausioje ateityje atsiras ir daugiau tokių jaunų ir veržlių politikų Europoje“, – sakė P. Canfinas.

Buvo juntama, kad bent jau pirmoje kalbos dalyje pretendentas kiek jaudinasi, tiesa, vėliau „įsivažiavo“ ir jautėsi gerokai tvirčiau.

Jis savo kalboje atkreipė dėmesį, kad yra gimęs jau po Berlyno sienos griuvimo, taigi, yra jauniausios kartos atstovas, „tos kartos, kuriai ypatingai svarbios klimato kaitos problemos, aplinkosauga, švarus vanduo ir oras, inovacijos, nukreiptos į taršos mažinimą“.

V. Sinkevičius išvardijo savo darbo naujame poste tikslus, tarp kurių – grįžimas prie Paryžiaus konvencijos dėl klimato kaitos.

„Turime įsiklausyti į reikalavimus, kurie keliami per masinius protestus dėl klimato kaitos“, – sakė jis. „Kelias į tvarios aplinkos užtikrinimą bus ilgas ir sudėtingas, bet neturime kitos išeities, kaip žengti tuo keliu. Privalome ir padarysime tai“, – pridūrė kandidatas. Šie kalbos pabaigoje ištarti žodžiai sulaukė susirinkusiųjų į posėdį beveik šimto EP narių plojimų.

Dar gausesnių plojimų sulaukta, kai klausymai baigėsi. Panašu, europarlamentarams patiko lietuvių kandidatas.

Peržiūrės Bendrąją žuvininkystės politiką

V. Sinkevičius pripažino, kad EK bus iš esmės pavaldus už klimato kaitos strategiją atsakingam Komisijos viceprezidentui Fransui Timmermansui, dirbs „jo komandoje“, todėl derins aplinkosaugos klausimus su kitais, pvz., žemės ūkio, tvarios pramonės plėtros, laisvos rinkos, visuomenės interesą užtikrinti socialinį gerbūvį.

Kandidatas į eurokomisarus pasisakė už dyzelinio kuro ribojimą bei plastikinių pakuočių kiekių mažinimą.

V. Sinkevičius teigė, jog svarbu, kad pramonė liktų konkurencinga, tačiau ES automobilių gamintojai galėtų pasivyti amerikiečių gamintojus elektromobilių gamybos srityje. Jis taip pat pabrėžė, kad šioje srityje derėtų atkreipti daugiau dėmesio į viešąjį transportą, kad jis būtų „žalesnis“. 

Kandidatas į eurokomisarus pažadėjo iki 2022 m. peržiūrėti jau senokai moraliai pasenusią ES Bendrąją žuvininkystės politiką. V. Sinkevičius taip pat tikino bandysiąs su privačiu verslu rasti bendrus sprendimus dėl gana užterštos Viduržemio jūros išvalymo. 

Paskutiniuoju klausimu tapo olando Peterio van Daleno priekaištas EK, kad ši stabdo EP iniciatyvą iš bendrųjų europietiškų fondų finansuoti naujų, modernių žvejybinių laivų statybą. Į tai V. Sinkevičius atsakė manąs, kad tokius dalykus pirmiausia derėtų pirmiausia finansuoti privačiomis, bet ne viešomis lėšomis. Tai akivaizdžiai nepatiko P. van Dalenui, kuris paragino būsimąjį eurokomisarą ginti poziciją, kad šiuolaikinės žvejybinės įrangos, įskaitant ir laivus, gamyba turi būti finansiškai paremta ir iš ES aruodų.

Yra ir priekaištų

Tviteryje ir kituose socialiniuose tinkluose EP nariai bei jų grupės gana teigiamai reagavo į kai kuriuos V. Sinkevičiaus atsakymus į pateikiamus klausimus.

Konservatorių grupė paskelbė, kad „kandidatas pasirodė labai gerai“. EP narė iš Airijos Grace O‘Sullivan įdomia pavadino V. Sinkevičiaus kalbą ir duodamus pažadus per artimiausius kelerius metus pasiekti „nulinę taršą“ kai kuriuose sektoriuose.

ES naujienų portalas „politico.eu“ atkreipė dėmesį, kad Lietuvos kandidatas į eurokomisarus „buvo pasirengęs gana konkrečiai atsakyti į gana konkretų Švedijos europarlamentarės klausimą dėl oro taršos mažinimo“. V. Sinkevičius pastebėjo, kad pačiu artimiausiu metu pateiks pasiūlymų planą, kaip miestuose mažinti oro taršą ir kokių naujų ribojimų imtis, ypač transporto panaudojimo srityje.

Gerų reakcijų ir salėje, ir socialinių tinklų srityje sulaukė V. Sinkevičiaus pažadas su EK nariais, atsakingais už prekybą ir konkurenciją, rasti kompromisus, kurie leistų išlikti rinkoje smulkiems žvejams.

Bet pasitaiko ir kritikos. Antai, ta pati „politico.eu“ pastebėjo, kad V. Sinkevičius nėra susipažinęs su naujausiais EK sprendimais dėl ekodizaino naujų reikalavimų, į kuriuos įtraukti ir ribojimai statyti mikroplastiko filtrus skalbimo mašinose. Klausimą apie šiuos ribojimus buvo uždavusi viena europarlamentarė iš Prancūzijos.

„Panašu, kad kandidatas į komisarus negebėtų dešimties metų berniukui paaiškinti, kas yra bioįvairovė, nes ir pats nelabai to supranta“, – savo tviterio įraše ironizavo EP dešiniųjų politikų grupė.

Daliai EP narių iš Žuvininkystės komiteto nepatiko, kad V. Sinkevičius nieko konkretaus neatsakė į nustebimus dėl to, jog jo portfelio pavadinime yra žodis „vandenynai“, bet nėra žodžio „žuvininkystė“.

Arba finalas, arba klausymų tęsinys

Paskelbtos neoficialios žinios, kad V. Sinkevičiaus eurokomisaro kabineto vadovu turėtų tapti iki šiol ne vienerius metus EK atstovybėje Lietuvoje patarėju ekonomikai dirbęs Marius Vaščega.

Netrukus po V. Sinkevičiaus klausymų abiejų komitetų atstovai surengs posėdžius, kuriuose vertins, ar laikyti jo atsakymus tinkamais. Jeigu bus nuspręsta, kad kandidatas yra priimtinas, tuo klausymų procedūra bus baigta ir spalio 23 d. EP balsuos už V. Sinkevičiaus bei kitų tinkamų kandidatų į eurokomisarus patvirtinimą.

Bet jeigu būtų nuspręsta, kad V. Sinkevičiaus atveju yra likę tam tikrų abejonių, jam gali būti užduoti papildomi klausimai raštu ir netgi surengti pakartotiniai klausymai. Keli Europos Sąjungos valstybių deleguoti kandidatai į EK narius jau sulaukė būtent tokio sprendimo – Lenkijos teikiamas kandidatas įvertintas prastai, todėl jam kitą savaitę bus surengti papildomi klausymai, tuo metu Prancūzijos ir Estijos deleguojamos kandidatės į eurokomisarus sulauks papildomų klausimų raštu.

Jeigu klausymai ir balsavimas EP sesijoje praeis sėkmingai, V. Sinkevičius nuo lapkričio 1 d. pradės eiti EK nario pareigas ir, atitinkamai, neteks Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministro portfelio bei Seimo nario mandato.

Baigiasi A. Šemetos darbas Ukrainoje

Jei bus patvirtintas, 28-erių V. Sinkevičius taps jauniausiu eurokomisaru Bendrijos istorijoje. 

Jis pretenduoja tapti ketvirtuoju eurokomisaru nuo Lietuvos per pastaruosius penkiolika metų, kai esame ES tikrieji nariai. Dalia Grybauskaitė 2004-2009 m. laikotarpiu buvo Komisijoje atsakinga už ES biudžetą, Algirdas Šemeta 2009-2014 m. – už mokesčius, muitus ir auditą, pastaruosius penkerius metus EK nariu buvęs Vytenis Andriukaitis, kurį ir turėtų pakeisti V. Sinkevičius, – už sveikatos apsaugą ir maisto saugą.

Beje, A. Šemeta nuo 2014 m. rudens iki šiol buvo Ukrainoje įsteigtos verslo ombudsmeno institucijos, kuriai išlaikyti Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas išleidžia apie 1,5 mln. Eur per metus, vadovu. Bet jau netrukus, VŽ žiniomis, dar šį spalį A. Šemetos darbo Ukrainoje kontraktas baigsis. Kokie tolimesni buvusiojo eurokomisaro karjeros planai – kol kas neaišku, bet tikėtina, kad jis tęs dalyvavimą tarptautiniuose projektuose.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Protestuodamas prieš B. Johnosno pirmininkavimą atsistatydino ministrų kabineto narys

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono vyriausybę krečiant virtinei skandalų, antradienį...

Rusijos parlamentarai ragina denonsuoti Arkties sutartį su Norvegija

Rusijos Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas antradienį sakė, kad parlamentarai turėtų svarstyti...

Infliacijos įtaka: „Tesco“ klientai taupo, „Danone“ mažina asortimentą Premium

JK mažmeninės prekybos tinklo „Tesco“ prekybos duomenys rodo, kad kylanti infliacija keičia vartotojų...

Prekyba
20:50
Rusų laivas su ukrainietiškais grūdais vis dar įstrigęs prie Turkijos krantų

Su Rusijos vėliava plaukiojantis prekinis laivas, atsidūręs Kyjivo ir Maskvos ginčo dėl grūdų centre,...

Infografika: kokios ir kiek prekių keliauja geležinkeliu į Kaliningradą Premium

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) duomenimis, dabartinės ES sankcijos juodiesiems metalams ir plienui turi įtakos...

Logistika
16:16
Ne tik Ukraina: Rusijos programišių taikinyje – Baltijos šalys, Lenkija, Skandinavija Premium

Nors kariniai veiksmai didžiojoje dalyje Ukrainos teritorijos prasidėjo vasario 24 d., „Microsoft“ neseniai...

Inovacijos
15:00
Bundesbanko vadovas paragino atsargiai naudoti ECB planuojamą krizės sprendimo įrankį 1

Joachimas Nagelis, Bundesbanko vadovas, pirmadienį pareiškė manantis, kad Europos Centrinis Bankas (ECB)...

Rinkos
14:59
Lugane Ukraina ir sąjungininkai paskelbė deklaraciją šalies atstatymui

Ukrainos atstatymo konferencijoje Šveicarijos mieste Lugane antradienį susitikusios Kyjivo sąjungininkės...

E. Remeikis. Laisvų įmonės lėšų įdarbinimas – ne vien korporacijoms

Investavimas įmonės vardu vis dar daugiau klausimų ir baimių kelianti tema nei aiškus, naujas galimybes...

Nuomonės
14:47
EP nusprendė pažaboti technologijų milžinių veiklą teisės aktais

Europos Parlamentas (EP) antradienį ratifikavo svarbius įstatymus, kurie leis griežčiau reguliuoti didžiąsias...

Inovacijos
14:41
JAV ir Kinija mezga pokalbį dėl trūkinėjančių tiekimo grandinių sprendimo

Aukščiausi JAV ir Kinijos pareigūnai antradienį surengė atviras diskusijas vaizdo ryšio priemonėmis, kurių...

Žingsnis narystės link – NATO pasirašė Suomijos ir Švedijos stojimo į aljansą protokolus

Suomija ir Švedija antradienį Briuselyje formaliai pradėjo prisijungimo prie NATO procesą, pasirašyti šių...

VMI kaip policija: siūloma jai leisti keliuose savarankiškai stabdyti automobilius Premium 15

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojams norima suteikti teisę keliuose savarankiškai stabdyti ir...

Finansai
10:16
„Begos“ vadovas: beveik 5 kartus kritusį pelną nulėmė geopolitinė situacija

Viena didžiausių Klaipėdos uosto krovos kompanijų „Bega“ praėjusiais metais gavo 22,97 mln. Eur pajamų –...

Logistika
12:40
Lietuva skirs Ukrainai papildomus 10 mln. Eur atstatymo darbams 10

Lietuva skirs Ukrainos nacionaliniam bankui papildomus 10 mln. Eur neatidėliotiniems atstatymo darbams,...

Prezidento patarėjas siūlo mokytis iš pastabų dėl neteisėtų migrantų

Tarptautinėms institucijoms išsakius kritiką Lietuvai dėl elgesio su neteisėtais migrantais, Kęstutis Budrys,...

Prezidentūra: papildomos NATO pajėgos į Lietuvą laikinai gali atvykti ir dabar

Laikinai dislokuoti Lietuvoje papildomas NATO pajėgas esant būtinybei galima ir dabar, o nuolatiniam buvimui...

Finansų viceministrė: sumažinus degalų akcizą litras benzino atpigtų 4 ct 27

Benzino kainai Lietuvoje perkopus 2 Eur ribą ir daliai politikų raginant mažinti degalų akcizą, tokia...

Pirmadienį užfiksuoti 633 nauji COVID-19 atvejai 1

Per praėjusią parą nustatyti 633 nauji COVID-19 atvejai, mirčių nefiksuota, rodo antradienį paskelbti...

Politologas ragina akylai stebėti, kur vokiečiai nukreips papildomus gynybos milijardus Premium

NATO aukščiausiojo lygio susitikime Madride iš tiesų pasiekti istoriniai sprendimai tiek dėl rytinio flango...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku