Egzaminas Europos Parlamente baigėsi plojimais

Publikuota: 2019-10-03
Virginijus Sinkevičius. EP nuotr.
Virginijus Sinkevičius. EP nuotr.

Spėjama, kad Europos Parlamentas (EP) neturės didesnių priekaištų Lietuvos deleguojamo eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai. Ketvirtadienį EP vykusių V. Sinkevičiaus klausymų rezultatai nulems, ar dabartinis Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministras taps jauniausiu istorijoje Europos Komisijos (EK) nariu.

Apklausė du komitetai

Naujosios EK pirmininkė Ursula von der Leyen pasiūlė V. Sinkevičiui aplinkosaugos ir vandenynų komisaro portfelį. Tačiau siekiant pradėti darbą šiose pareigose būtinas viso EP patvirtinimas, o balsavimas dėl to surengiamas kandidatams į eurokomisarus praėjus klausymų EP komitetuose procedūrą.

Kadangi lietuvio portfelis yra dvigubas, V. Sinkevičiaus „kryžminę apklausą“ vykdė iškart du EP komitetai – Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos bei Žuvininkystės. Šis egzaminavimas ketvirtadienį truko daugiau kaip tris valandas.

Aplinkos komitetas yra laikomas labiausiai kairiųjų pažiūrų EP, tuo metu Žuvininkystės komitete stiprus žvejų ir žvejybos pramonės lobizmas. Todėl V. Sinkevičiaus užduotis atsakinėjant į klausimus buvo rasti tam tikrą balansą, kad visi būtų daugiau ar mažiau patenkinti.

Priminė jauną amžių

Pascalis Canfinas, EP Aplinkos komiteto pirmininkas, pradėdamas posėdį, pirmiausia atkreipė dėmesį į kandidato amžių. „Jam 28-eri. Ar tai yra problema? Manau, kad ne. Tikimės, kad artimiausioje ateityje atsiras ir daugiau tokių jaunų ir veržlių politikų Europoje“, – sakė P. Canfinas.

Buvo juntama, kad bent jau pirmoje kalbos dalyje pretendentas kiek jaudinasi, tiesa, vėliau „įsivažiavo“ ir jautėsi gerokai tvirčiau.

Jis savo kalboje atkreipė dėmesį, kad yra gimęs jau po Berlyno sienos griuvimo, taigi, yra jauniausios kartos atstovas, „tos kartos, kuriai ypatingai svarbios klimato kaitos problemos, aplinkosauga, švarus vanduo ir oras, inovacijos, nukreiptos į taršos mažinimą“.

V. Sinkevičius išvardijo savo darbo naujame poste tikslus, tarp kurių – grįžimas prie Paryžiaus konvencijos dėl klimato kaitos.

„Turime įsiklausyti į reikalavimus, kurie keliami per masinius protestus dėl klimato kaitos“, – sakė jis. „Kelias į tvarios aplinkos užtikrinimą bus ilgas ir sudėtingas, bet neturime kitos išeities, kaip žengti tuo keliu. Privalome ir padarysime tai“, – pridūrė kandidatas. Šie kalbos pabaigoje ištarti žodžiai sulaukė susirinkusiųjų į posėdį beveik šimto EP narių plojimų.

Dar gausesnių plojimų sulaukta, kai klausymai baigėsi. Panašu, europarlamentarams patiko lietuvių kandidatas.

Peržiūrės Bendrąją žuvininkystės politiką

V. Sinkevičius pripažino, kad EK bus iš esmės pavaldus už klimato kaitos strategiją atsakingam Komisijos viceprezidentui Fransui Timmermansui, dirbs „jo komandoje“, todėl derins aplinkosaugos klausimus su kitais, pvz., žemės ūkio, tvarios pramonės plėtros, laisvos rinkos, visuomenės interesą užtikrinti socialinį gerbūvį.

Kandidatas į eurokomisarus pasisakė už dyzelinio kuro ribojimą bei plastikinių pakuočių kiekių mažinimą.

V. Sinkevičius teigė, jog svarbu, kad pramonė liktų konkurencinga, tačiau ES automobilių gamintojai galėtų pasivyti amerikiečių gamintojus elektromobilių gamybos srityje. Jis taip pat pabrėžė, kad šioje srityje derėtų atkreipti daugiau dėmesio į viešąjį transportą, kad jis būtų „žalesnis“. 

Kandidatas į eurokomisarus pažadėjo iki 2022 m. peržiūrėti jau senokai moraliai pasenusią ES Bendrąją žuvininkystės politiką. V. Sinkevičius taip pat tikino bandysiąs su privačiu verslu rasti bendrus sprendimus dėl gana užterštos Viduržemio jūros išvalymo. 

Paskutiniuoju klausimu tapo olando Peterio van Daleno priekaištas EK, kad ši stabdo EP iniciatyvą iš bendrųjų europietiškų fondų finansuoti naujų, modernių žvejybinių laivų statybą. Į tai V. Sinkevičius atsakė manąs, kad tokius dalykus pirmiausia derėtų pirmiausia finansuoti privačiomis, bet ne viešomis lėšomis. Tai akivaizdžiai nepatiko P. van Dalenui, kuris paragino būsimąjį eurokomisarą ginti poziciją, kad šiuolaikinės žvejybinės įrangos, įskaitant ir laivus, gamyba turi būti finansiškai paremta ir iš ES aruodų.

Yra ir priekaištų

Tviteryje ir kituose socialiniuose tinkluose EP nariai bei jų grupės gana teigiamai reagavo į kai kuriuos V. Sinkevičiaus atsakymus į pateikiamus klausimus.

Konservatorių grupė paskelbė, kad „kandidatas pasirodė labai gerai“. EP narė iš Airijos Grace O‘Sullivan įdomia pavadino V. Sinkevičiaus kalbą ir duodamus pažadus per artimiausius kelerius metus pasiekti „nulinę taršą“ kai kuriuose sektoriuose.

ES naujienų portalas „politico.eu“ atkreipė dėmesį, kad Lietuvos kandidatas į eurokomisarus „buvo pasirengęs gana konkrečiai atsakyti į gana konkretų Švedijos europarlamentarės klausimą dėl oro taršos mažinimo“. V. Sinkevičius pastebėjo, kad pačiu artimiausiu metu pateiks pasiūlymų planą, kaip miestuose mažinti oro taršą ir kokių naujų ribojimų imtis, ypač transporto panaudojimo srityje.

Gerų reakcijų ir salėje, ir socialinių tinklų srityje sulaukė V. Sinkevičiaus pažadas su EK nariais, atsakingais už prekybą ir konkurenciją, rasti kompromisus, kurie leistų išlikti rinkoje smulkiems žvejams.

Bet pasitaiko ir kritikos. Antai, ta pati „politico.eu“ pastebėjo, kad V. Sinkevičius nėra susipažinęs su naujausiais EK sprendimais dėl ekodizaino naujų reikalavimų, į kuriuos įtraukti ir ribojimai statyti mikroplastiko filtrus skalbimo mašinose. Klausimą apie šiuos ribojimus buvo uždavusi viena europarlamentarė iš Prancūzijos.

„Panašu, kad kandidatas į komisarus negebėtų dešimties metų berniukui paaiškinti, kas yra bioįvairovė, nes ir pats nelabai to supranta“, – savo tviterio įraše ironizavo EP dešiniųjų politikų grupė.

Daliai EP narių iš Žuvininkystės komiteto nepatiko, kad V. Sinkevičius nieko konkretaus neatsakė į nustebimus dėl to, jog jo portfelio pavadinime yra žodis „vandenynai“, bet nėra žodžio „žuvininkystė“.

Arba finalas, arba klausymų tęsinys

Paskelbtos neoficialios žinios, kad V. Sinkevičiaus eurokomisaro kabineto vadovu turėtų tapti iki šiol ne vienerius metus EK atstovybėje Lietuvoje patarėju ekonomikai dirbęs Marius Vaščega.

Netrukus po V. Sinkevičiaus klausymų abiejų komitetų atstovai surengs posėdžius, kuriuose vertins, ar laikyti jo atsakymus tinkamais. Jeigu bus nuspręsta, kad kandidatas yra priimtinas, tuo klausymų procedūra bus baigta ir spalio 23 d. EP balsuos už V. Sinkevičiaus bei kitų tinkamų kandidatų į eurokomisarus patvirtinimą.

Bet jeigu būtų nuspręsta, kad V. Sinkevičiaus atveju yra likę tam tikrų abejonių, jam gali būti užduoti papildomi klausimai raštu ir netgi surengti pakartotiniai klausymai. Keli Europos Sąjungos valstybių deleguoti kandidatai į EK narius jau sulaukė būtent tokio sprendimo – Lenkijos teikiamas kandidatas įvertintas prastai, todėl jam kitą savaitę bus surengti papildomi klausymai, tuo metu Prancūzijos ir Estijos deleguojamos kandidatės į eurokomisarus sulauks papildomų klausimų raštu.

Jeigu klausymai ir balsavimas EP sesijoje praeis sėkmingai, V. Sinkevičius nuo lapkričio 1 d. pradės eiti EK nario pareigas ir, atitinkamai, neteks Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministro portfelio bei Seimo nario mandato.

Baigiasi A. Šemetos darbas Ukrainoje

Jei bus patvirtintas, 28-erių V. Sinkevičius taps jauniausiu eurokomisaru Bendrijos istorijoje. 

Jis pretenduoja tapti ketvirtuoju eurokomisaru nuo Lietuvos per pastaruosius penkiolika metų, kai esame ES tikrieji nariai. Dalia Grybauskaitė 2004-2009 m. laikotarpiu buvo Komisijoje atsakinga už ES biudžetą, Algirdas Šemeta 2009-2014 m. – už mokesčius, muitus ir auditą, pastaruosius penkerius metus EK nariu buvęs Vytenis Andriukaitis, kurį ir turėtų pakeisti V. Sinkevičius, – už sveikatos apsaugą ir maisto saugą.

Beje, A. Šemeta nuo 2014 m. rudens iki šiol buvo Ukrainoje įsteigtos verslo ombudsmeno institucijos, kuriai išlaikyti Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas išleidžia apie 1,5 mln. Eur per metus, vadovu. Bet jau netrukus, VŽ žiniomis, dar šį spalį A. Šemetos darbo Ukrainoje kontraktas baigsis. Kokie tolimesni buvusiojo eurokomisaro karjeros planai – kol kas neaišku, bet tikėtina, kad jis tęs dalyvavimą tarptautiniuose projektuose.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Klaipėdos naftos“ akcininkai priėmė papildomus sprendimus dėl NIB paskolos 

Valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ akcininkų susirinkime ketvirtadienį priimti papildomi sprendimai,...

Pramonė
15:51
Britai balsuoja pirmalaikiuose parlamento rinkimuose: paskelbta nauja apklausa

Šiandien Jungtinėje Karalystėje (JK) vyksta pirmalaikiai parlamento rinkimai. Rinkimų rezultatai nulems ir...

Analitikas: JK balsuojama už vieną iš dviejų blogybių Premium

Šiuose rinkimuose balsuojama už vieną iš dviejų blogybių, sako VŽ Londone kalbintas Europos reformų centro...

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė traukiasi iš pareigų

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė traukiasi iš pareigų.

Laisvalaikis
14:59
ECB nepakeitė palūkanų

Europos centrinis bankas (ECB), kaip ir tikėtasi, nepakeitė palūkanų. Tai buvo pirmasis pinigų politikos...

Rinkos
14:49
Euro zonos pramonė toliau traukiasi

Spalį euro zonos pramonės gamybos apimtis sumažėjo 0,5%, palyginti su ankstesniu mėnesiu, žemyn tempiama...

Rinkos
14:25
Britų politikos ekspertai: konservartoriai turėtų užsitikrinti pakankamą daugumą parlamente Premium

Rinkimų dieną Londone VŽ kalbinti britų politikos ekspertai vienu balsu tvirtino prognozuojantys, kad...

Seimas: pensijos papildomai didės 3,5 Eur

2020 metais senatvės pensijos didės papildomai vidutiniškai 3,5 Eur – Seimas ketvirtadienį pritarė tokiai...

Nuo kitų metų daugiau savininkų mokės būsto mokestį 17

Nuo kitų metų daugiau gyventojų mokės būsto ar kitų patalpų mokestį – Seimas ketvirtadienį išplėtė...

Policija planuoja dar vieno komisariato statybą kartu su verslu Premium

Policijos departamentas rengiasi dar vienai viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės (anlg.

C. Lagarde debiuto dieną iš ECB esminių pokyčių nesitikima

Ketvirtadienį vyks pirmasis Europos centrinio banko (ECB) Valdančiosios tarybos posėdis, pinigų politikos...

Rinkos
10:58
Žadėtos reformos toliau pradinės stadijos nepažengė 3

2016 m. suformavus koaliciją, buvo teisingai nuspręsta įgyvendinti struktūrines reformas naujajam Lietuvos...

Pramonė
10:02
Panevėžys 54 kartus nerado statybos rangovų Premium 3

Per 2018 m. ir 2019 m. 11 mėnesių Panevėžio miesto savivaldybei daugiau nei 50 kartų teko nutraukti statybos...

Paskelbė planus iki 2050 m. ES paversti klimatui neutralia ekonomika 1

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, trečiadienį Europos parlamente pristatė...

Finansai
07:24
JAV centrinis bankas, kaip ir prognozuota, nepakeitė bazinės palūkanų normos 

JAV federalinio rezervo sistema (FRS) trečiadienį pasibaigusiame paskutiniame šiais metais posėdyje, kaip ir...

Rinkos
06:38
Naudotos technikos paklausa skatina „Nova rent“ plėtrą Verslo tribūna

Palyginti jaunos bendrovės „Nova rent“ vystymuisi apibūdinti geriausiai tinka sporto terminas: spurtavo.

Pramonė
06:00
Sulopytas išeiginis Vyriausybės munduras

Sauliaus Skvernelio Vyriausybė pradeda paskutiniuosius savo kadencijos metus, o jos kadenciją turėjo...

Treji Vyriausybės metai: idėjų salvėmis pradėjusi, išsikvėpė ir pasiklydo Premium

Tvirtai būtinų reformų pažadais veiklą pradėjusio ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio kabineto trejų metų...

Rinkimai Jungtinėje Karalystėje lems „Brexit“ kryptį Premium

Gruodžio 12 d. Jungtinės Karalystės (JK) rinkėjai balsuoja pirmalaikiuose parlamento rinkimuose. Jų...

Vyriausybės ir valdančiųjų darbas – be didesnio proveržio  Premium

Sauliaus Skvernelio vadovaujamai septynioliktajai Vyriausybei sukanka treji metai. Rima Urbonaitė, Mykolo...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau