Egzaminas Europos Parlamente baigėsi plojimais

Publikuota: 2019-10-03
Virginijus Sinkevičius. EP nuotr.
Virginijus Sinkevičius. EP nuotr.

Spėjama, kad Europos Parlamentas (EP) neturės didesnių priekaištų Lietuvos deleguojamo eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai. Ketvirtadienį EP vykusių V. Sinkevičiaus klausymų rezultatai nulems, ar dabartinis Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministras taps jauniausiu istorijoje Europos Komisijos (EK) nariu.

Apklausė du komitetai

Naujosios EK pirmininkė Ursula von der Leyen pasiūlė V. Sinkevičiui aplinkosaugos ir vandenynų komisaro portfelį. Tačiau siekiant pradėti darbą šiose pareigose būtinas viso EP patvirtinimas, o balsavimas dėl to surengiamas kandidatams į eurokomisarus praėjus klausymų EP komitetuose procedūrą.

Kadangi lietuvio portfelis yra dvigubas, V. Sinkevičiaus „kryžminę apklausą“ vykdė iškart du EP komitetai – Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos bei Žuvininkystės. Šis egzaminavimas ketvirtadienį truko daugiau kaip tris valandas.

Aplinkos komitetas yra laikomas labiausiai kairiųjų pažiūrų EP, tuo metu Žuvininkystės komitete stiprus žvejų ir žvejybos pramonės lobizmas. Todėl V. Sinkevičiaus užduotis atsakinėjant į klausimus buvo rasti tam tikrą balansą, kad visi būtų daugiau ar mažiau patenkinti.

Priminė jauną amžių

Pascalis Canfinas, EP Aplinkos komiteto pirmininkas, pradėdamas posėdį, pirmiausia atkreipė dėmesį į kandidato amžių. „Jam 28-eri. Ar tai yra problema? Manau, kad ne. Tikimės, kad artimiausioje ateityje atsiras ir daugiau tokių jaunų ir veržlių politikų Europoje“, – sakė P. Canfinas.

Buvo juntama, kad bent jau pirmoje kalbos dalyje pretendentas kiek jaudinasi, tiesa, vėliau „įsivažiavo“ ir jautėsi gerokai tvirčiau.

Jis savo kalboje atkreipė dėmesį, kad yra gimęs jau po Berlyno sienos griuvimo, taigi, yra jauniausios kartos atstovas, „tos kartos, kuriai ypatingai svarbios klimato kaitos problemos, aplinkosauga, švarus vanduo ir oras, inovacijos, nukreiptos į taršos mažinimą“.

V. Sinkevičius išvardijo savo darbo naujame poste tikslus, tarp kurių – grįžimas prie Paryžiaus konvencijos dėl klimato kaitos.

„Turime įsiklausyti į reikalavimus, kurie keliami per masinius protestus dėl klimato kaitos“, – sakė jis. „Kelias į tvarios aplinkos užtikrinimą bus ilgas ir sudėtingas, bet neturime kitos išeities, kaip žengti tuo keliu. Privalome ir padarysime tai“, – pridūrė kandidatas. Šie kalbos pabaigoje ištarti žodžiai sulaukė susirinkusiųjų į posėdį beveik šimto EP narių plojimų.

Dar gausesnių plojimų sulaukta, kai klausymai baigėsi. Panašu, europarlamentarams patiko lietuvių kandidatas.

Peržiūrės Bendrąją žuvininkystės politiką

V. Sinkevičius pripažino, kad EK bus iš esmės pavaldus už klimato kaitos strategiją atsakingam Komisijos viceprezidentui Fransui Timmermansui, dirbs „jo komandoje“, todėl derins aplinkosaugos klausimus su kitais, pvz., žemės ūkio, tvarios pramonės plėtros, laisvos rinkos, visuomenės interesą užtikrinti socialinį gerbūvį.

Kandidatas į eurokomisarus pasisakė už dyzelinio kuro ribojimą bei plastikinių pakuočių kiekių mažinimą.

V. Sinkevičius teigė, jog svarbu, kad pramonė liktų konkurencinga, tačiau ES automobilių gamintojai galėtų pasivyti amerikiečių gamintojus elektromobilių gamybos srityje. Jis taip pat pabrėžė, kad šioje srityje derėtų atkreipti daugiau dėmesio į viešąjį transportą, kad jis būtų „žalesnis“. 

Kandidatas į eurokomisarus pažadėjo iki 2022 m. peržiūrėti jau senokai moraliai pasenusią ES Bendrąją žuvininkystės politiką. V. Sinkevičius taip pat tikino bandysiąs su privačiu verslu rasti bendrus sprendimus dėl gana užterštos Viduržemio jūros išvalymo. 

Paskutiniuoju klausimu tapo olando Peterio van Daleno priekaištas EK, kad ši stabdo EP iniciatyvą iš bendrųjų europietiškų fondų finansuoti naujų, modernių žvejybinių laivų statybą. Į tai V. Sinkevičius atsakė manąs, kad tokius dalykus pirmiausia derėtų pirmiausia finansuoti privačiomis, bet ne viešomis lėšomis. Tai akivaizdžiai nepatiko P. van Dalenui, kuris paragino būsimąjį eurokomisarą ginti poziciją, kad šiuolaikinės žvejybinės įrangos, įskaitant ir laivus, gamyba turi būti finansiškai paremta ir iš ES aruodų.

Yra ir priekaištų

Tviteryje ir kituose socialiniuose tinkluose EP nariai bei jų grupės gana teigiamai reagavo į kai kuriuos V. Sinkevičiaus atsakymus į pateikiamus klausimus.

Konservatorių grupė paskelbė, kad „kandidatas pasirodė labai gerai“. EP narė iš Airijos Grace O‘Sullivan įdomia pavadino V. Sinkevičiaus kalbą ir duodamus pažadus per artimiausius kelerius metus pasiekti „nulinę taršą“ kai kuriuose sektoriuose.

ES naujienų portalas „politico.eu“ atkreipė dėmesį, kad Lietuvos kandidatas į eurokomisarus „buvo pasirengęs gana konkrečiai atsakyti į gana konkretų Švedijos europarlamentarės klausimą dėl oro taršos mažinimo“. V. Sinkevičius pastebėjo, kad pačiu artimiausiu metu pateiks pasiūlymų planą, kaip miestuose mažinti oro taršą ir kokių naujų ribojimų imtis, ypač transporto panaudojimo srityje.

Gerų reakcijų ir salėje, ir socialinių tinklų srityje sulaukė V. Sinkevičiaus pažadas su EK nariais, atsakingais už prekybą ir konkurenciją, rasti kompromisus, kurie leistų išlikti rinkoje smulkiems žvejams.

Bet pasitaiko ir kritikos. Antai, ta pati „politico.eu“ pastebėjo, kad V. Sinkevičius nėra susipažinęs su naujausiais EK sprendimais dėl ekodizaino naujų reikalavimų, į kuriuos įtraukti ir ribojimai statyti mikroplastiko filtrus skalbimo mašinose. Klausimą apie šiuos ribojimus buvo uždavusi viena europarlamentarė iš Prancūzijos.

„Panašu, kad kandidatas į komisarus negebėtų dešimties metų berniukui paaiškinti, kas yra bioįvairovė, nes ir pats nelabai to supranta“, – savo tviterio įraše ironizavo EP dešiniųjų politikų grupė.

Daliai EP narių iš Žuvininkystės komiteto nepatiko, kad V. Sinkevičius nieko konkretaus neatsakė į nustebimus dėl to, jog jo portfelio pavadinime yra žodis „vandenynai“, bet nėra žodžio „žuvininkystė“.

Arba finalas, arba klausymų tęsinys

Paskelbtos neoficialios žinios, kad V. Sinkevičiaus eurokomisaro kabineto vadovu turėtų tapti iki šiol ne vienerius metus EK atstovybėje Lietuvoje patarėju ekonomikai dirbęs Marius Vaščega.

Netrukus po V. Sinkevičiaus klausymų abiejų komitetų atstovai surengs posėdžius, kuriuose vertins, ar laikyti jo atsakymus tinkamais. Jeigu bus nuspręsta, kad kandidatas yra priimtinas, tuo klausymų procedūra bus baigta ir spalio 23 d. EP balsuos už V. Sinkevičiaus bei kitų tinkamų kandidatų į eurokomisarus patvirtinimą.

Bet jeigu būtų nuspręsta, kad V. Sinkevičiaus atveju yra likę tam tikrų abejonių, jam gali būti užduoti papildomi klausimai raštu ir netgi surengti pakartotiniai klausymai. Keli Europos Sąjungos valstybių deleguoti kandidatai į EK narius jau sulaukė būtent tokio sprendimo – Lenkijos teikiamas kandidatas įvertintas prastai, todėl jam kitą savaitę bus surengti papildomi klausymai, tuo metu Prancūzijos ir Estijos deleguojamos kandidatės į eurokomisarus sulauks papildomų klausimų raštu.

Jeigu klausymai ir balsavimas EP sesijoje praeis sėkmingai, V. Sinkevičius nuo lapkričio 1 d. pradės eiti EK nario pareigas ir, atitinkamai, neteks Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministro portfelio bei Seimo nario mandato.

Baigiasi A. Šemetos darbas Ukrainoje

Jei bus patvirtintas, 28-erių V. Sinkevičius taps jauniausiu eurokomisaru Bendrijos istorijoje. 

Jis pretenduoja tapti ketvirtuoju eurokomisaru nuo Lietuvos per pastaruosius penkiolika metų, kai esame ES tikrieji nariai. Dalia Grybauskaitė 2004-2009 m. laikotarpiu buvo Komisijoje atsakinga už ES biudžetą, Algirdas Šemeta 2009-2014 m. – už mokesčius, muitus ir auditą, pastaruosius penkerius metus EK nariu buvęs Vytenis Andriukaitis, kurį ir turėtų pakeisti V. Sinkevičius, – už sveikatos apsaugą ir maisto saugą.

Beje, A. Šemeta nuo 2014 m. rudens iki šiol buvo Ukrainoje įsteigtos verslo ombudsmeno institucijos, kuriai išlaikyti Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas išleidžia apie 1,5 mln. Eur per metus, vadovu. Bet jau netrukus, VŽ žiniomis, dar šį spalį A. Šemetos darbo Ukrainoje kontraktas baigsis. Kokie tolimesni buvusiojo eurokomisaro karjeros planai – kol kas neaišku, bet tikėtina, kad jis tęs dalyvavimą tarptautiniuose projektuose.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Dar viena sunki „Brexit“ savaitė Premium 1

Pirmadienį prasideda intensyvi savaitė, kurioje paaiškės bent jau artimiausio laikotarpio „Brexit“ kryptis.

Indulgencija dirbti neefektyviai 2

Valstybės valdomos įmonės (VVĮ) ir toliau stokoja ambicijų – tai atspindi ir pelningumo, ir nuosavo kapitalo...

Verslui patraukliausia estiška mokesčių sistema, Lietuva – 4-a pasaulyje  Premium 4

Jau šeštus metus pasaulyje patraukliausia verslui pripažįstama Estijos mokesčių sistema. Jai įkandin seka...

Finansai
05:45
Balsavusių rinkėjų apklausa: Lenkijoje rinkimus užtikrintai laimėjo valdantieji 5

Parlamento rinkimus Lenkijoje, pagal balsavusių rinkėjų apklausą, laimėjo valdančioji konservatyvi „Teisės ir...

Verslo aplinka
2019.10.13
Švietimo ministerija kuria mokiniams ir mokytojams skirtą „Patyčių dėžutę“

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) inicijuoja naują priemonę kovai su patyčiomis mokyklose –...

Verslo aplinka
2019.10.13
Lukiškių memorialui numatytus 0,5 mln. Eur siūlo išleisti komunaliniams mokesčiams 3

Užsitęsus diskusijoms dėl Lukiškių aikštės memorialo sostinėje, jam šiemet numatytus 0,5 mln. Eur Kultūros...

Verslo aplinka
2019.10.13
Ligoninės pasitikrinti nuo onkologinių ligų kvies asmeniniais kvietimais 1

Siekiant sumažinti mirtingumą nuo gimdos kaklelio, krūties ir storosios žarnos vėžio, ligoninės...

Verslo aplinka
2019.10.13
Per taifūną Hagibį Japonijoje žuvo dvi dešimtys žmonių

Japonija dislokavo dešimtis tūkstančių karių ir gelbėtojų po šeštadienį praūžusios vienos stipriausių audrų...

Verslo aplinka
2019.10.13
Vyriausybė už beveik milijoną eurų nusipirko kibernetinio saugumo kampaniją 6

Vyriausybė rugsėjį pasirašė beveik milijono eurų vertės sutartis dėl visuomenės informavimo apie kibernetinį...

Verslo aplinka
2019.10.13
Rusai pripažįsta – mažėjant pajamoms tenka riboti išlaidas net medicinai 

Dauguma Rusijos gyventojų priversti rėžti savo išlaidas, nes pastaruosius kelerius metus mažėja realios jų...

Verslo aplinka
2019.10.13
Europa neatsisako sezoninio laiko sukinėjimo praktikos  Premium 14

Artėjant po poros savaičių įvyksiančiam vasaros laiko atšaukimui aiškėja, kad dauguma Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2019.10.12
Lenkija: J. Kaczyńskis atėjo ilgam Premium 2

Spalio 13 d. lenkai rinks naują Seimą. Visos apklausos rodo, kad pakartotinai balsuos už dabartinę valdžią.

Verslo klasė
2019.10.12
Šaltiniai: JAV pasiekė preliminarų susitarimą su Kinija 8

JAV ir Kinija penktadienį pasiekė tarpinį susitarimą, kuris reikš paliaubas penkioliką mėnesių trunkančiame...

Verslo aplinka
2019.10.11
ES dėl Turkijos veiksmų Sirijoje svarstys sankcijų įvedimą

Europos Sąjunga (ES) kitą savaitę ketina svarstyti sankcijų įvedimą Turkijai. ES galimas sankcijas Ankarai...

Verslo aplinka
2019.10.11
Korupcija įtariamą Kauno ekonominės policijos pareigūną leista suimti 15 parų 1

Vilniaus apylinkės teismas penktadienį kyšio priėmimu įtariamam aukštam Kauno ekonominės policijos pareigūnui...

Verslo aplinka
2019.10.11
Nobelio taikos premija skirta Etiopijos premjerui

Penktadienį Norvegijos Oslo mieste paskelbtas Nobelio taikos premijos laureatas. Juo tapo Abiy Ahmedas,...

Verslo aplinka
2019.10.11
Irano tanklaivis prakiuro – naftos kaina pakilo 6

Naftos kainos šoktelėjo daugiau kaip 2% po Irano tanklaivį ištikusio incidento, kurį Teheranas vadina teroro...

Rinkos
2019.10.11
„Sodra“ kitąmet planuoja daugiau kaip 300 mln. Eur biudžeto perteklių 8

2020 m. Valstybinio socialinio draudimo fondas „Sodra“ planuoja gauti 326 mln. Eur daugiau pajamų nei turėti...

Verslo aplinka
2019.10.11
EBPO siūlys technologijų milžinių apmokestinimo planą 2

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) pasiūlė mokesčių planą, kuris palies tokias...

Verslo aplinka
2019.10.10
K. Mažeika žada skaidrinti medžiokles 1

Aplinkos ministras žada skaidrinti medžioklės procesą ir jau kitąmet įvesti elektroninius medžioklės...

Laisvalaikis
2019.10.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau