Valstybės valdomų įmonių įvaizdžio gerinimo receptas – daugiau viešumo ir atskaitomybės

Publikuota: 2019-09-13

Vadovavimas valstybės valdomoms įmonėms (VVĮ) savo atsakomybe dažnai lenkia darbą privačiame sektoriuje, tačiau tokių įmonių vadovų atlygio klausimas visuomet sukelia audringas diskusijas viešoje erdvėje. Ar Lietuvos gyventojai suvokia VVĮ vaidmenį bei objektyviai vertina valstybės kontroliuojamų įmonių vadovams tenkančios atsakomybės bei atlygio santykį, neseniai vykusioje Verslo diskusijoje kalbėjosi rinkos ekspertai.

Viešąjį renginį „Santykis tarp atsakomybės ir atlyginimų valstybės valdomose įmonėse: ar įmanoma pritraukti gerus specialistus?“ inicijavo tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanija „Manpower“. Bendrovė neseniai atliko tyrimą, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie skirtingų grandžių darbuotojų darbą bei atlygį valstybės valdomose įmonėse.

Apibendrinus 1020 šalies gyventojų (15-74 metų amžiaus) atsakymus gauti rezultatai atskleidė, kad visuomenėje tebevyraujančios nuostatos prisideda prie mažesnio VVĮ konkurencingumo darbo rinkoje. Diskusijoje dalyvavę bendrovių valdymo, teisės ekspertai bei verslo konsultantai dalijosi savo įžvalgomis apie santykį tarp VVĮ darbuotojams tenkančios atsakomybės už strateginių projektų įgyvendinimą ir jiems mokamo atlygio adekvatumą.

Atlyginimai – nekonkurencingi

Apklausa atskleidė visuomenėje vyraujančią nuostatą, kad aukščiausios grandies vadovų atlyginimai VVĮ yra didesni, nei jiems tenkančios atsakomybės. Tiesa, apie vidutinės grandies vadovus taip galvoja tik 29 proc. apklaustų gyventojų. Respondentų manymu, iš apklausoje pateikto bendrovių sąrašo didžiausia atsakomybė tenka „Lietuvos energijos“, „Lietuvos geležinkelių“ ir „SEB banko“ aukščiausio bei vidutinio lygio vadovams. Apklaustųjų nuomone, šiose valstybės valdomose įmonėse yra didesnės atsakomybės nei „SEB banke“, o pastarajame mokami aukštesni atlyginimai.

Tokią atlygio „žirklių“ realybę šalies mastu patvirtino ir neseniai pabaigtas konsultacijų įmonės „Korn Ferry“ 2019 m. Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimas. Jis akivaizdžiai atskleidė to paties atsakomybės lygmens vadovų atlyginimų skirtumą tarp VVĮ ir bendros Lietuvos rinkos, kuris aukščiausių vadovų pozicijose siekia net 31 proc.

Anot „Korn Ferry“ vyr. konsultantės Loretos Bitės, didelėse VVĮ įmonėse paprastai įgyvendinami reikšmingi valstybiniai projektai, čia suteikiama galimybė padaryti realų pokytį, prisidėti prie valstybės gerovės vystymosi, tad aukščiausios grandies vadovams ši pozicija yra tarsi karjeros investicija. Tačiau ekspertė atkreipia dėmesį, kad vidurinės grandies vadovams, kurių rankose sutelktos plačios atsakomybės ir galios, atlygio dydis renkantis darbo vietą išlieka svarbus, o jis VVĮ nuo bendrosios rinkos atsilieka net 21 proc.

„Kai bendrovė negali užtikrinti patrauklaus arba rinkos vidurkį atitinkančio darbo užmokesčio, renkasi iš kandidatų, neturinčių visų reikiamų kompetencijų, tačiau turinčių potencialo ir noro jas išsiugdyti per darbo patirtį – būtent tai, ką siūlo bendrovė mainais už didesnį nei rinkos vidurkis darbo užmokestį. Tokie pasirinkimai pasitaiko atrankose į aukščiausio lygio vadovų pozicijas vis rečiau, tačiau vidurinės grandies vadovų lygmenyje yra gana dažnas sprendimas“, – tikina „Manpower“ pardavimų vadovė E. Latyšovič.

nuotrauka::1 right  

Kitas kelias, kuriuo galėtų žengti VVĮ – kurti motyvuojančią papildomų naudų sistemą, kuri padėtų pritraukti darbuotojus. Taip pat nereikia pamiršti, kad esami ir net buvę bendrovės darbuotojai – stipri nuomonę viešojoje erdvėje formuojanti jėga.

„Darbuotojai, skleisdami žinią apie savo komandą ir jos daromą įtaką pokyčiams padeda pritraukti panašaus mąstymo, energingus žmones net ir be įspūdingų finansinių pasiūlymų. Tokie darbuotojai-ambasadoriai gali daug prisidėti keičiant susiformavusį VVĮ kaip nelankstaus, neįdomaus ir dėmesio neverto darbdavio įvaizdį“, – įsitikinusi Akvilė Mackay, teisininkų kontoros „Walless“ advokatė.

Skaidrumas – atsakas klaidinantiems stereotipams

„Manpower“ atliktas tyrimas atskleidė ir dar vieną visuomenėje paplitusią nuomonę: nekonkurencingas VVĮ vadovų atlygis neturi įtakos jų gebėjimams įgyvendinti iškeltus tikslus. Daugiau nei pusė apklaustųjų (54 proc.) tiki, jog strateginius valstybės projektus įgyvendinantys vadovai, kurie gauna mažesnį už rinkos vidurkį atlyginimą, atliks savo darbą kokybiškai. Ekspertų manymu, tokią viešąją nuomonę lemia ir ydingai suvokiama VVĮ reikšmė bei poveikis žmonių kasdienybei.

„Kas yra VVĮ akcininkas? Tai mes visi, Lietuvos žmonės. Kiekvienas turime būti suinteresuotas, kad mūsų turtą valdytų profesionalus vadovas. Tačiau panašu, kad visuomenėje dar nėra tokio brandaus supratimo: eskaluojami tik pliki vadovų mėnesinio atlyginimo skaičiai, nepasveriant, kokią įtaką tos bendrovės veikla turi kiekvienam šalies žmogui“, – pastebi p. Mackay. 

Jai pritaria ir Rytis Ambrazevičius, „Baltic Institute of Corporate Governance“ direktorius: „Kažkodėl vyrauja nuostata, kad kelių akcininkų bendrovėje vadovai nusipelno didesnio atlygio nei valstybės kontroliuojamoje įmonėje, kurios akcininkai – visi Lietuvos gyventojai. Išsyk norisi paklausti: o kuri įmonė yra svarbesnė?..“

Pasak diskusijos dalyvių, būtina keisti visuomenės požiūrį į VVĮ, per gerąsias praktikas, pažangų vadovavimą bei didesnį skaidrumą formuoti kitokį valstybės kontroliuojamų įmonių įvaizdį. Itin svarbu nepamiršti komunikuoti savo organizacinės kultūros viešojoje erdvėje, nes ir pažangiausios praktikos nepadės keisti vyraujančių stereotipų, jeigu apie jas niekas nežinos.

Ekspertai pastebi, kad įmonės jau pradeda suprasti, jog daugiau viešumo reiškia ir papildomus balus varžantis dėl talentų – toks, regis, paprastas dalykas kaip įmonės tinklapyje išdėstyta įmonės atlygio politika daro skaidraus, atsakingo darbdavio įspūdį. O didesnis skaidrumas padės pagrįsti ir sprendimus dėl finansinio atlygio: VVĮ vadovų atlyginimai kol kas yra ypač jautri tema viešojoje erdvėje, tad pokyčiai šioje srityje vyksta skausmingai.

nuotrauka::2 left  

„Tai ypač aktualu stambioms, monopolinėms įmonėms – kuo jos daugiau kalbės apie tai, ką ir kaip jos daro, tuo geriau visuomenė supras, kad darbas jose anaiptol nėra rymojimas ant  šiltos kėdės ir stebėjimas, kaip plaukia nafta, teka elektra, o į sąskaitą plūsta mokesčiai iš vartotojų. Užtikrinti sklandų šių sistemų veikimą šalyje – milžiniškos atsakomybės reikalaujantis darbas, ir žmonės privalo tą aiškiai suprasti. Tuomet gal nekils net aukščiausiuose valdžios sluoksniuose vis dar pasigirstančių pasvarstymų, kad VVĮ vadovų atlygis negali būti toks pat, kaip privačiame sektoriuje“, – neabejoja p. Ambrazevičius.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Australijoje siaučiantys gaisrai sukėlė pavojų elektros tiekimui į Sidnėjų

Australijoje miškių gaisrams sunaikinus dvi elekltros tiekimo pastotes, kilo pavaojus, kad gali sutrikti...

Įtampa stiprėja ir Vidurio Rytuose, ir Vašingtone

Kylant įtampai Vidurio Rytuose JAV siunčia į regioną daugiau karių, o Vašingtone prezidento Donaldo Trumpo...

Pagal išlaidas restoranuose ir kavinėse lietuviai – treti nuo galo ES

Europos Sąjungos šalių gyventojai, valgydami restoranuose, kavinėse ar užkandinėse, 2018 m. išleido per 600...

Latvijos gyventojus mokesčių klausimais konsultuos virtualus asistentas

Latvijos mokesčių mokėtojus pradeda konsultuoti virtualus asistentas Tomas. Šiuo metu Tomas moka atsakyti į...

Kaip greitai atpiginti viešuosius pirkimus? 1

Per tris pirmuosius 2019-ųjų ketvirčius bendra Lietuvoje įvykdytų viešųjų pirkimų vertė pasiekė daugiau nei 3...

Lietuviai labiausiai ES nerimauja dėl kainų kilimo, klimato kaita pernelyg nerūpi

Lietuviai labiausiai visoje Europos Sąjungos nerimauja dėl augančių kainų ir mokesčių, tačiau klimato kaita...

Turkijos kišimasis į konfliktą Libijoje – platesnės strategijos dalis Premium

Turkijos parlamentas šią savaitę vyriausybei leido siųsti šalies karius į Libiją paremti Jungtinių Tautų...

Paskelbtas saugiausių aviakompanijų reitingas, kelios jų skraido ir į Lietuvą 

Australijos aviakompanija „Qantas“ jau kelerius metus yra skelbiama saugiausia pasaulyje. Tą rodo naujausias,...

Teismas sustabdė „Ignitis gamybos“ delistingavimą

Gavęs kelių smulkiųjų akcininkų ieškinį, teismas laikinai sustabdė valstybės valdomos „Ignitis grupės“...

Rinkos
2020.01.03
„Amazon“ pagrasino atleisti darbuotojus, klimato kaitos aktyvistus

Grupė bendraminčių JAV elektroninės prekybos milžinės „Amazon“ darbuotojų paskelbė, kad bendrovė pagrasino...

Verslo aplinka
2020.01.03
Geležinkeliai ir Klaipėdos uostas pasiruošę tiekti naftą Baltarusijai

Baltarusijai įsivėlus į konfliktą su Rusija dėl jos naftos importo, „Lietuvos geležinkeliai“ ir Klaipėdos...

Verslo aplinka
2020.01.03
Kalifornijoje įsigaliojo BDAR atitikmuo Premium 1

Šią savaitę – praėjus pusantrų metų nuo priėmimo – įsigaliojo Kalifornijos vartotojų privatumo teisės aktas...

Paslaugos
2020.01.03
Teismas: buvęs „Turtvaldos“ vadovas S. Juška turi sumokėti įmonei 2 mln. Eur

Buvęs su žlugusio Ūkio banko pagrindiniu akcininku Vladimiru Romanovu susijusios bankrutavusios įmonės...

Finansai
2020.01.03
Lietuva neprivalo atlyginti „Rail Skyway Systems“ 10 mln. Eur žalos  2

Vadinamųjų styginių traukinių projektą Šiauliuose plėtoti žadėjusi bei užsienio įmonės akcijas neteisėtai...

JAV įpylė žibalo į ugnį – aštrėja įtampa su Iranu Premium 1

JAV oro antskrydžių Irake metu nukovė vieną iš Irano svarbiausių sukarintų pajėgų vadų Qasemą Soleimani.

Verslo aplinka
2020.01.03
Muitinė: pernai viršyti kontrabandos rekordai, sulaikyta rūkalų už 26,6 mln. Eur

Praėjusiais metais muitininkai sulaikė cigarečių kontrabandos už 26,6 mln. Eur ir viršijo pastarųjų metų...

Prekyba
2020.01.03
„Luminor“ efektas: Švedijos investuotojams Lietuvoje ant kulnų lipa Estija

Pagal sukauptas tiesiogines užsienio investicijas (TUI) Lietuvoje Švediją 2019 metais beveik pasivijo...

Finansai
2020.01.03
Premjeras pasikalbėjo su J. Narkevičiumi ir A. Veryga  1

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį Vyriausybėje susitiko su susisiekimo ir sveikatos apsaugos...

Verslo aplinka
2020.01.03
Pajamų nelygybė šiemet gali kiek sumažėti, bet esminių pokyčių nebus 

Ekonomikos ekspertai sako, kad pajamų nelygybė Lietuvoje šiemet gali šiek tiek sumažėti, bet esminių pokyčių...

Verslo aplinka
2020.01.03
Valdantieji neskuba spręsti nei veto, nei ministrų klausimų  Premium

Valdančioji koalicija deklaruoja, kad bandys suburti pakankamą daugumą atmesti prezidento veto dėl Seimo...

Verslo aplinka
2020.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau