Valstybės valdomų įmonių įvaizdžio gerinimo receptas – daugiau viešumo ir atskaitomybės

Reklama publikuota: 2019-09-13
svg svg

Vadovavimas valstybės valdomoms įmonėms (VVĮ) savo atsakomybe dažnai lenkia darbą privačiame sektoriuje, tačiau tokių įmonių vadovų atlygio klausimas visuomet sukelia audringas diskusijas viešoje erdvėje. Ar Lietuvos gyventojai suvokia VVĮ vaidmenį bei objektyviai vertina valstybės kontroliuojamų įmonių vadovams tenkančios atsakomybės bei atlygio santykį, neseniai vykusioje Verslo diskusijoje kalbėjosi rinkos ekspertai.

Viešąjį renginį „Santykis tarp atsakomybės ir atlyginimų valstybės valdomose įmonėse: ar įmanoma pritraukti gerus specialistus?“ inicijavo tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanija „Manpower“. Bendrovė neseniai atliko tyrimą, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie skirtingų grandžių darbuotojų darbą bei atlygį valstybės valdomose įmonėse.

Apibendrinus 1020 šalies gyventojų (15-74 metų amžiaus) atsakymus gauti rezultatai atskleidė, kad visuomenėje tebevyraujančios nuostatos prisideda prie mažesnio VVĮ konkurencingumo darbo rinkoje. Diskusijoje dalyvavę bendrovių valdymo, teisės ekspertai bei verslo konsultantai dalijosi savo įžvalgomis apie santykį tarp VVĮ darbuotojams tenkančios atsakomybės už strateginių projektų įgyvendinimą ir jiems mokamo atlygio adekvatumą.

Atlyginimai – nekonkurencingi

Apklausa atskleidė visuomenėje vyraujančią nuostatą, kad aukščiausios grandies vadovų atlyginimai VVĮ yra didesni, nei jiems tenkančios atsakomybės. Tiesa, apie vidutinės grandies vadovus taip galvoja tik 29 proc. apklaustų gyventojų. Respondentų manymu, iš apklausoje pateikto bendrovių sąrašo didžiausia atsakomybė tenka „Lietuvos energijos“, „Lietuvos geležinkelių“ ir „SEB banko“ aukščiausio bei vidutinio lygio vadovams. Apklaustųjų nuomone, šiose valstybės valdomose įmonėse yra didesnės atsakomybės nei „SEB banke“, o pastarajame mokami aukštesni atlyginimai.

Tokią atlygio „žirklių“ realybę šalies mastu patvirtino ir neseniai pabaigtas konsultacijų įmonės „Korn Ferry“ 2019 m. Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimas. Jis akivaizdžiai atskleidė to paties atsakomybės lygmens vadovų atlyginimų skirtumą tarp VVĮ ir bendros Lietuvos rinkos, kuris aukščiausių vadovų pozicijose siekia net 31 proc.

Anot „Korn Ferry“ vyr. konsultantės Loretos Bitės, didelėse VVĮ įmonėse paprastai įgyvendinami reikšmingi valstybiniai projektai, čia suteikiama galimybė padaryti realų pokytį, prisidėti prie valstybės gerovės vystymosi, tad aukščiausios grandies vadovams ši pozicija yra tarsi karjeros investicija. Tačiau ekspertė atkreipia dėmesį, kad vidurinės grandies vadovams, kurių rankose sutelktos plačios atsakomybės ir galios, atlygio dydis renkantis darbo vietą išlieka svarbus, o jis VVĮ nuo bendrosios rinkos atsilieka net 21 proc.

„Kai bendrovė negali užtikrinti patrauklaus arba rinkos vidurkį atitinkančio darbo užmokesčio, renkasi iš kandidatų, neturinčių visų reikiamų kompetencijų, tačiau turinčių potencialo ir noro jas išsiugdyti per darbo patirtį – būtent tai, ką siūlo bendrovė mainais už didesnį nei rinkos vidurkis darbo užmokestį. Tokie pasirinkimai pasitaiko atrankose į aukščiausio lygio vadovų pozicijas vis rečiau, tačiau vidurinės grandies vadovų lygmenyje yra gana dažnas sprendimas“, – tikina „Manpower“ pardavimų vadovė E. Latyšovič.

nuotrauka::1 right  

Kitas kelias, kuriuo galėtų žengti VVĮ – kurti motyvuojančią papildomų naudų sistemą, kuri padėtų pritraukti darbuotojus. Taip pat nereikia pamiršti, kad esami ir net buvę bendrovės darbuotojai – stipri nuomonę viešojoje erdvėje formuojanti jėga.

„Darbuotojai, skleisdami žinią apie savo komandą ir jos daromą įtaką pokyčiams padeda pritraukti panašaus mąstymo, energingus žmones net ir be įspūdingų finansinių pasiūlymų. Tokie darbuotojai-ambasadoriai gali daug prisidėti keičiant susiformavusį VVĮ kaip nelankstaus, neįdomaus ir dėmesio neverto darbdavio įvaizdį“, – įsitikinusi Akvilė Mackay, teisininkų kontoros „Walless“ advokatė.

Skaidrumas – atsakas klaidinantiems stereotipams

„Manpower“ atliktas tyrimas atskleidė ir dar vieną visuomenėje paplitusią nuomonę: nekonkurencingas VVĮ vadovų atlygis neturi įtakos jų gebėjimams įgyvendinti iškeltus tikslus. Daugiau nei pusė apklaustųjų (54 proc.) tiki, jog strateginius valstybės projektus įgyvendinantys vadovai, kurie gauna mažesnį už rinkos vidurkį atlyginimą, atliks savo darbą kokybiškai. Ekspertų manymu, tokią viešąją nuomonę lemia ir ydingai suvokiama VVĮ reikšmė bei poveikis žmonių kasdienybei.

„Kas yra VVĮ akcininkas? Tai mes visi, Lietuvos žmonės. Kiekvienas turime būti suinteresuotas, kad mūsų turtą valdytų profesionalus vadovas. Tačiau panašu, kad visuomenėje dar nėra tokio brandaus supratimo: eskaluojami tik pliki vadovų mėnesinio atlyginimo skaičiai, nepasveriant, kokią įtaką tos bendrovės veikla turi kiekvienam šalies žmogui“, – pastebi p. Mackay. 

Jai pritaria ir Rytis Ambrazevičius, „Baltic Institute of Corporate Governance“ direktorius: „Kažkodėl vyrauja nuostata, kad kelių akcininkų bendrovėje vadovai nusipelno didesnio atlygio nei valstybės kontroliuojamoje įmonėje, kurios akcininkai – visi Lietuvos gyventojai. Išsyk norisi paklausti: o kuri įmonė yra svarbesnė?..“

Pasak diskusijos dalyvių, būtina keisti visuomenės požiūrį į VVĮ, per gerąsias praktikas, pažangų vadovavimą bei didesnį skaidrumą formuoti kitokį valstybės kontroliuojamų įmonių įvaizdį. Itin svarbu nepamiršti komunikuoti savo organizacinės kultūros viešojoje erdvėje, nes ir pažangiausios praktikos nepadės keisti vyraujančių stereotipų, jeigu apie jas niekas nežinos.

Ekspertai pastebi, kad įmonės jau pradeda suprasti, jog daugiau viešumo reiškia ir papildomus balus varžantis dėl talentų – toks, regis, paprastas dalykas kaip įmonės tinklapyje išdėstyta įmonės atlygio politika daro skaidraus, atsakingo darbdavio įspūdį. O didesnis skaidrumas padės pagrįsti ir sprendimus dėl finansinio atlygio: VVĮ vadovų atlyginimai kol kas yra ypač jautri tema viešojoje erdvėje, tad pokyčiai šioje srityje vyksta skausmingai.

nuotrauka::2 left  

„Tai ypač aktualu stambioms, monopolinėms įmonėms – kuo jos daugiau kalbės apie tai, ką ir kaip jos daro, tuo geriau visuomenė supras, kad darbas jose anaiptol nėra rymojimas ant  šiltos kėdės ir stebėjimas, kaip plaukia nafta, teka elektra, o į sąskaitą plūsta mokesčiai iš vartotojų. Užtikrinti sklandų šių sistemų veikimą šalyje – milžiniškos atsakomybės reikalaujantis darbas, ir žmonės privalo tą aiškiai suprasti. Tuomet gal nekils net aukščiausiuose valdžios sluoksniuose vis dar pasigirstančių pasvarstymų, kad VVĮ vadovų atlygis negali būti toks pat, kaip privačiame sektoriuje“, – neabejoja p. Ambrazevičius.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV atšaukia sankcijas kariškių veiksmus Afganistane tyrusiai prokurorei

Europos Sąjunga šeštadienį sveikino JAV prezidento Joe Bideno sprendimą atšaukti Tarptautinio Baudžiamojo...

Laisvės partijos narys G. Jaunius įtariamas trukdęs policijai, partija svarstys jo elgesį

Laisvės partijos pirmininkė ir Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigia, kad partijos etikos...

JK mirė 7 paskiepytieji, bet neaišku ar tai sietina su „AstraZeneca“ vakcina

Septynios paskiepytųjų „AstraZeneca“ vakcina mirtys dėl kraujo krešulių Jungtinėje Karalystėje (JK)...

„Sputnik“ vakcina skiepytas Argentinos prezidentas susirgo koronavirusu 6

Argentinos prezidentas Alberto Fernandezas, kuris buvo paskiepytas nuo COVID-19 rusiška vakcina, penktadienį...

Penktadienį nustatyti 985 koronaviruso atvejai, mirė 7 žmonės

Penktadienį Lietuvoje nustatyti 985 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė septyni žmonės,...

M. Kubilius. Talentų kapitalas, arba Pramonės 5.0 link

Vis daugiau įmonių Lietuvoje susiduria su technologijų įsisavinimo iššūkiu. Problema - ne tik inovacijų...

JAV atlaisvina keliones, bet įspėja, kad tai vis dar nesaugu

Pilnai paskiepyti nuo koronaviruso amerikiečiai gali keliauti „mažos rizikos grupėse“, teigia JAV ligų...

Rusijai manevruojant Ukrainos pasienyje – kalbėjosi JAV ir Ukrainos prezidentai

Prezidentas Joe Bidenas patvirtino, kad Jungtinės Valstijos remia Ukrainos teritorinį vientisumą, po...

Prasidėjus Velykų savaitgaliui – intensyvi keliavimo kontrolė

Velykų savaitgalį policija intensyviau tikrina automobiliais ir viešuoju transportu – traukiniais ir...

A. Merkel „atsiprašau“ partijos negelbėja: laukiama svarbių pokyčių Vokietijos politinėje padangėje Premium 5

Angelos Merkel, Vokietijos kanclerės, Krikščionių demokratų sąjungą (CDU) ir jos partnerę Bavarijoje...

Išpuolis prie Kapitolijaus: vienas iš sužeistų policininkų mirė

Vienas iš dviejų JAV Kapitolijaus policijos (USCP) pareigūnų, sužeistų penktadienį, kai užpuolikas į juos...

Verslo aplinka
2021.04.02
JK iki šiol nustatė 30 kraujo krešulių atvejų paskiepytiems „AstraZeneca“ vakcina

Jungtinės Karalystės gyventojams suleidus daugiau kaip 18 mln. bendrovės „AstraZeneca“ vakcinos dozių...

Verslo aplinka
2021.04.02
Baltarusijos KGB įtraukė S. Cichanouskają į terorizmo sąrašus

Baltarusijos valstybės saugumo komitetas (KGB) penktadienį pranešė įtraukęs į terorizmo sąrašus buvusią...

Verslo aplinka
2021.04.02
Griežtesnės izoliacijos sąlygos nuo kitos savaitės – atvykus iš Belgijos, Nyderlandų

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės izoliacijos sąlygos,...

Verslo aplinka
2021.04.02
Iranas ir pasaulio galybės: esame pasiruošę priimti JAV atgal į branduolinį susitarimą

Iranas ir galingosios valstybės, pasirašiusios susitarimą, skirtą neleisti Teheranui įgyti branduolinių...

Verslo aplinka
2021.04.02
JAV rinka pasiuntė lūkesčius pranokusį atsigavimo ženklą 

JAV ekonomikoje sukurtų darbo vietų skaičius kovą kone pusantro karto viršijo ekonomistų prognozes ir...

Rinkos
2021.04.02
Maskvos teismas skyrė „Twitter“ tris baudas už nepašalintus raginimus dalyvauti protestuose

Rusijos sostinės Tagankos rajono teismas penktadienį JAV bendrovei „Twitter“ skyrė tris baudas – 3,2 mln. RUB...

Technologijos
2021.04.02
Nustatyti dar 2 Pietų Afrikos ir 216 britiškosios koronaviruso atmainų atvejai

Ištyrus 496 ėminius Lietuvoje nustatyti dar du Pietų Afrikos ir 216 britiškosios koronaviruso atmainų atvejų,...

Verslo aplinka
2021.04.02
Interviu su V. Vasiliausku: šįkart išlindome per adatos skylutę  Premium 7

Vitas Vasiliauskas, kadenciją baigiantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas, interviu „Verslo žinioms“...

Finansai
2021.04.02
Egiptas reikalauja daugiau kaip 1 mlrd. USD kompensacijos už Sueco kanalo blokavimą 3

Egiptas reikalauja daugiau kaip 1 mlrd. USD kompensacijos už Sueco kanalo užblokavimą beveik savaitei,...

Logistika
2021.04.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku