VŽ paaiškina, ar prezidento siūlymai dėl mokesčių įsigalios kitąmet 

Publikuota: 2019-09-04
Prezidentas Gitanas Nausėda yra susitikęs su finansų ministru Viliumi Šapoka ir kalbėjęs su juo apie galimus pasiūlymus kitų metų biudžetui, bet V. Šapoka kol kas vengia patvirtinti, jog visos valstybės vadovo mokestinės idėjos bus priimtinos. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda yra susitikęs su finansų ministru Viliumi Šapoka ir kalbėjęs su juo apie galimus pasiūlymus kitų metų biudžetui, bet V. Šapoka kol kas vengia patvirtinti, jog visos valstybės vadovo mokestinės idėjos bus priimtinos. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda po savaitės prasidedančiai Seimo rudens sesijai teiks keletą pasiūlymų, susijusių su biudžetu ir mokesčiais. Tačiau tik nuo Vyriausybės valios priklausys, ar šie prezidento pasiūlymai, netgi jeigu ir būtų Seimo priimti rudenį, įsigalios nuo 2020 m. pradžios.

Bet kol kas Vyriausybė neįvardija, kaip atrodys kitų metų biudžetas bei jį lydintys mokestiniai įstatymai, taip pat neatsako į klausimus, ar į rengiamą vadinamąjį biudžetinį paketą bus įtraukti ir G. Nausėdos teikiami siūlymai. 

Vienodai apmokestins visas pajamų rūšis?

Prezidentas antradienį pranešė, kad rudens sesijoje siūlys Seimui vienodu gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) apmokestinti visas pajamų rūšis, o skirtingus tarifus taikyti pagal jų dydį: „Pasiūlymų yra daug, jie susideda į ekonominius klausimus, tokius kaip, pavyzdžiui, GPM vienodų tarifų apmokestinimą ne pagal jų kilmę, bet pagal dydį. Pajamos iš darbo ir pajamos iš kapitalo yra panašaus pobūdžio, todėl turėtų būti netaikomi specialūs tarifai vienam arba kitam.“

„Šiandien sakyti, kad kapitalas yra brangesnis, nei darbas niekaip neapsiverčia liežuvis, nes darbo jėgos trūksta visur. Dėl to darbo apmokestinimas turi būti teisingas“, – pridūrė G. Nausėda.

Prezidentas tvirtino, kad siūlys atsisakyti kai kurių mokestinių lengvatų: „Turime daug lengvatų, taip pat ir žemės ūkio srityje. Vis dar turime labai nemažą lengvatą akcizui žymėtiems degalams, dyzelinui. Galima taikyti mažesnę šito akcizo lengvatą ir iš to gauti papildomai pinigų.“

Jis taip pat tikino pateiksiąs iniciatyvą stabdyti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) kėlimą, o atsilaisvinančiomis lėšomis sparčiau kelti pensijas.

Sukonkretino siūlymus

Trečiadienį prezidentūra išplatino konkretesnį pranešimą apie valstybės vadovo įstatyminius pasiūlymus rugsėjo 10 d. prasidedančiai Seimo rudens sesijai.

„Iniciatyvomis siekiama didinti mokestines biudžeto pajamas, mažinti skurdą, pajamų nelygybę ir socialinę atskirtį. Jos taip pat leis stiprinti korupcijos prevenciją bei didinti viešųjų pirkimų efektyvumą“, – nurodoma pranešime.

Anot jo, prezidentas teiks Seimui svarstyti Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio ir Akcizų įstatymų pataisas, kuriomis „siekiama užtikrinti, kad mažinant skurdą, pajamų nelygybę ir socialinę atskirtį nebūtų pažeistos fiskalinės drausmės taisyklės, ateities kartoms užkraunant didesnę skolos naštą“.

„Pagrindiniai numatomi biudžeto šaltiniai bus susiję su kapitalo prieaugio pajamų apmokestinimo peržiūra, mokesčių lengvatų peržiūra“, – priduriama pranešime.

„Šis paketas galėtų generuoti apie 100 mln. Eur tiek pajamų, tiek išlaidų“, – interviu BNS trečiadienį sakė prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Simonas Krėpšta.

Dalį papildomų lėšų prezidentas siūlys surinkti lėtinant NPD augimą. Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, NPD kitąmet turėtų augti nuo 300 iki 400 Eur. Prezidento nuomone, NPD augimas kitąmet galėtų siekti apie 30 Eur.

Antrasis pajamų šaltinis – mažesnės lengvatos ūkininkams gauti gerokai pigesnį dyzeliną. S. Krėpštos teigimu, ši lengvata dabar biudžetui kainuoja 83 mln. Eur kasmet, todėl ją siūloma nurėžti maždaug perpus.

Trečiasis siūlymų blokas – didesnis pajamų, gaunamų iš ne darbo santykių – individualios veiklos, kapitalo prieaugio bei dividendų – apmokestinimas. Pasak S. Krėpštos, siūloma, kad pasiekus tam tikrą ribą nebegaliotų 15% lubos, tarifas toliau augtų panašiai, kaip GPM tarifai. 

Siūlys sparčiau didinti pensijas

Prezidentūra taip pat pranešė, kad G. Nausėda Seimui rudenį teiks įstatymų pataisas, „kurios sudarys sąlygas sparčiau didinti senatvės pensijas ir pagerinti senatvės pensijos išankstinio skyrimo sąlygas, taip mažinant 41,7% siekiantį pensininkų skurdą, pajamų nelygybę ir socialinę atskirtį“. „Taip pat bus mažinamas neįgaliųjų skurdas, siekiama sparčiau didinti mažų pensijų priemokas, šalpos pensijas ir valstybės remiamas pajamas“, – nurodoma pranešime.

„Prezidentas teiks Biudžeto sandaros įstatymo pakeitimus, kurie nustatytų, kad biudžeto projekte būtų aiškiai nurodoma, kiek lėšų yra skiriama skurdui ir pajamų nelygybei bei socialinei atskirčiai mažinti. Bus siūloma ir Oficialiosios statistikos įstatymo pataisa, kuria siekiama tobulinti administracinių duomenų panaudojimą priimant viešosios politikos sprendimus, skirtus didinti visuomenės gerovei“, – rašoma jame.

Planuojama teikti Darbo kodekso pataisas, numatančias papildomas poilsio dienas darbuotojams, auginantiems vieną vaiką, ir darbuotojams, prižiūrintiems ar slaugantiems senyvo amžiaus tėvus.

Prezidento iniciatyvų sąraše – Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo pataisos, „kurios leistų nustatyti būsto atitikties oraus gyvenimo sąlygoms ir kokybės standartams reikalavimą“. Be to, bus siūloma tobulinti Korupcijos prevencijos įstatymą, reglamentuojant už korupcijos prevenciją atsakingų subjektų atsakomybę, veiklos rezultatų matavimą ir papildomas priemones stiprinant valstybės atsparumą korupcijai.

„Viešųjų pirkimų įstatymo pataisomis bus siekiama skatinti pirkimų centralizavimą, skaidrinti viešųjų pirkimų procedūras ir mažinti pirkimų iš vieno tiekėjo atvejų, tokiu būdu mažinant prielaidas korupcijai, užtikrinant efektyvų perkančiųjų organizacijų lėšų naudojimą ir tiekėjų konkurenciją“, – rašoma pranešime spaudai.

Bus ir daugiau valstybės vadovo įstatyminių iniciatyvų. 

Spręs Vyriausybė

Tačiau ar prezidento pasiūlymai dėl biudžeto ir mokesčių bus įgyvendinti jau nuo 2020 m. pradžios, dar nėra aišku.

Mat tai priklausys nuo Vyriausybės apsisprendimo. O ši kol kas vengia pasisakyti, ar prezidentiniai pasiūlymai yra priimtini rengiant kitų metų biudžetą.

Bet kokie mokestiniai pokyčiai įsigalioja ne anksčiau kaip po pusmečio nuo jų priėmimo Seime. Išimtis – kartu su biudžeto projektu teikiamos mokestinės pataisos. Jos gali įsigalioti kartu su biudžetu, netgi jeigu pastarasis yra priimamas Seime vos prieš kelias dienas iki naujų biudžetinių metų.

Biudžeto projekto ir jį lydinčių įstatymų paketo formavimas – išimtinė Vyriausybės teisė. Tad tik jeigu ji apsispręstų įtraukti prezidentinius mokestinius pasiūlymus į biudžetą lydintį paketą, tie pasiūlymai galėtų įsigalioti nuo 2020 m. sausio 1 d.

Priešingu atveju, įsigaliojimai galimi ne anksčiau kaip 2020 m. liepos 1 d., su ta sąlyga, kad Seimas rudens sesijos metu pritars prezidento pasiūlymams, neįtrauktiems į vyriausybinį biudžeto paketą.  

Svarstys iki spalio

Vilius Šapoka, finansų ministras, VŽ tvirtino, kad sveikina „bet kokias prezidento ir jo komandos idėjas“, bet jis nėra linkęs iš anksto vertinti jų priimtinumo.

„Kol neturime konkrečių projektų ir neturime detalių paskaičiavimų dėl mokestinių pasiūlymų poveikio biudžetui, mes negalime daryti galutinių išvadų dėl jų priimtinumo ar nepriimtinumo“, – tikino ministras.

Jis pabrėžė, kad jokie galutiniai sprendimai dėl kitų metų biudžeto dar nėra priimti. Pirmiausia esą reikia sulaukti, kol rugsėjo viduryje bus paskelbtos atnaujintos makroekonominės prognozės, nuo kurių ir priklausys kitų metų biudžeto dėlionė. Tik tuomet Vyriausybė ir apsispręs, kuriuos mokestinius pasiūlymus, įskaitant ir prezidentinius, teiks kartu su kitų metų biudžeto projektu.

Biudžeto paketą Seimui ministrų kabinetas privalo perduoti iki spalio 17 d., tad ne anksčiau kaip spalio pirmosiomis dienomis galimi konkretesni Vyriausybės sprendimai, kokie bus biudžetiniai ir mokestiniai pasiūlymai kitiems metams.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Seime stringa pakartotinis balsavimas dėl urėdijų reformos įstatymo

Pritrūkus balsų Seimas antradienį iš naujo nepriėmė Miškų įstatymo, įtvirtinusio urėdijų reformą. Parlamentas...

Dairysis naujo ekonomikos ministro, bet nebūtinai skubės  Premium

Po nepilnų dviejų savaičių Virginijus Sinkevičius turėti pradėti eiti eurokomisaro pareigas, todėl neteks...

M. Šefčovičius: dėl rusiškų dujų tranzito per Ukrainą pratęsimo turi kalbėtis prezidentai

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas, Rusijos ir Ukrainos derybų dėl dujų tarpininkas, Marošas...

Pramonė
10:44
N. Venckienė paleidžiama į laisvę, nusprendė teismas

Iš JAV pargabenta buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė paleidžiama į laisvę už 10 tūkst. eurų...

SEB strategas pataria akylai stebėti JAV – neatmeta recesijos 2020 m. antrąjį pusmetį Premium

Johanas Javeusas, SEB grupės vyriausiasis strategas, teigia, kad egzistuoja nemaža tikimybė, jog didžiausia...

Finansai
09:00
Žurnalas „Top“: turtingiausi lietuviai – N. Numavičius, M. Raila ir G. Žiemelis 1

Turtingiausi lietuviai yra Nerijus Numavičius, „Vilniaus prekybos“ įkūrėjas, Mindaugas Raila, įmonių grupės...

Keli vieno recepto ingredientai

Augantys įmonių tarpusavio vėlavimai atsiskaityti – pirmas signalas apie išaugusią mokėjimų riziką. Lietuvoje...

Finansai
05:50
Įspėjimas dėl ES lėšų – gali vėluoti milijonų investavimas  Premium

Lietuva yra tarp šalių, kurios beveik nevėluoja panaudoti europietiškų fondų išteklius. Bet, kaip rodo...

Ministrė: gaisro metu padaryta žala tik Alytaus miesto ir rajono savivaldybėms

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pirmadienį pranešė, kad gaisro padangų perdirbimo įmonėje metu...

Verslo aplinka
2019.11.18
Teismas G. J. Furmanavičiui dėl prekybos poveikiu skyrė lygtinę laisvės atėmimo bausmę

Teismas pirmadienį pripažino buvusį Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovės patarėją Gintarą Joną...

Verslo aplinka
2019.11.18
B. Gatesas susigrąžino turtingiausio pasaulio žmogaus vardą

Milijardierius, filantropas, „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas po dvejų metų atgavo turtingiausio pasaulio...

Laisvalaikis
2019.11.18
„Metasite“ įkūrėjas: mokame tai, ko kiti nemoka Verslo tribūna 1

Specializacija, kokybė ir drąsa – tokį verslo plėtros receptą siūlo jau dvidešimt trečiuosius metus...

Verslo aplinka
2019.11.18
Naujos kadencijos Baltarusijos parlamente nebus nė vieno opozicijos atstovo

Pirmadienį paskelbti oficialūs Baltarusijos žemųjų parlamento rūmų rinkimų rezultatai rodo, kad į juos...

Verslo aplinka
2019.11.18
Susisiekimo ir Energetikos ministerijoms – perspėjimas dėl nepanaudotų ES lėšų

Daugiausiai 2019 metams skirtos Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų iki rugsėjo buvo nepanaudojusios...

Verslo aplinka
2019.11.18
Kas prisiims atsakomybę už tokį ministrą? 25

Jei ne žiniasklaida, susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius ir toliau būtų slapta dalyvavęs užstalių...

Verslo aplinka
2019.11.18
Rusijos užgrobti Ukrainos lavai buksiruojami perdavimui

Užgrobtus Ukrainos laivus Rusija grąžins pirmadienį, lapkričio 18 d., pagal Rusijos ir Ukrainos susitarimą,...

Verslo aplinka
2019.11.17
A. Lukašenka kituose rinkimuose dalyvaus, jeigu žmonės to paprašys 1

Baltarusijoje sekmadienį vykstant parlamento rinkimams, kurių rezultatai jau iš anksto nulemti, Baltarusijos...

Verslo aplinka
2019.11.17
V. Puklevičius: puikus naujas sureguliuotas pasaulis Premium 1

Kai susiginčija euroentuziastas su euroskeptiku, o kalba pakrypsta jau ne apie pabėgėlius ar gėjų teises, bet...

Verslo klasė
2019.11.17
Tapome MRO lyderiais regione: kas toliau? 3

Visame pasaulyje daugėja keliaujančių oro transportu, dėl to sparčiai vystosi ir palaikančiosios aviacijos...

URM planuoja kapitalinį pastatų remontą už 9,5 mln. Eur

Užsienio reikalų ministerija 2022 m. planuoja atlikti kapitalinį pastatų remontą.

Statyba ir NT
2019.11.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau