VŽ paaiškina, ar prezidento siūlymai dėl mokesčių įsigalios kitąmet 

Publikuota: 2019-09-04
Prezidentas Gitanas Nausėda yra susitikęs su finansų ministru Viliumi Šapoka ir kalbėjęs su juo apie galimus pasiūlymus kitų metų biudžetui, bet V. Šapoka kol kas vengia patvirtinti, jog visos valstybės vadovo mokestinės idėjos bus priimtinos. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda yra susitikęs su finansų ministru Viliumi Šapoka ir kalbėjęs su juo apie galimus pasiūlymus kitų metų biudžetui, bet V. Šapoka kol kas vengia patvirtinti, jog visos valstybės vadovo mokestinės idėjos bus priimtinos. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda po savaitės prasidedančiai Seimo rudens sesijai teiks keletą pasiūlymų, susijusių su biudžetu ir mokesčiais. Tačiau tik nuo Vyriausybės valios priklausys, ar šie prezidento pasiūlymai, netgi jeigu ir būtų Seimo priimti rudenį, įsigalios nuo 2020 m. pradžios.

Bet kol kas Vyriausybė neįvardija, kaip atrodys kitų metų biudžetas bei jį lydintys mokestiniai įstatymai, taip pat neatsako į klausimus, ar į rengiamą vadinamąjį biudžetinį paketą bus įtraukti ir G. Nausėdos teikiami siūlymai. 

Vienodai apmokestins visas pajamų rūšis?

Prezidentas antradienį pranešė, kad rudens sesijoje siūlys Seimui vienodu gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) apmokestinti visas pajamų rūšis, o skirtingus tarifus taikyti pagal jų dydį: „Pasiūlymų yra daug, jie susideda į ekonominius klausimus, tokius kaip, pavyzdžiui, GPM vienodų tarifų apmokestinimą ne pagal jų kilmę, bet pagal dydį. Pajamos iš darbo ir pajamos iš kapitalo yra panašaus pobūdžio, todėl turėtų būti netaikomi specialūs tarifai vienam arba kitam.“

„Šiandien sakyti, kad kapitalas yra brangesnis, nei darbas niekaip neapsiverčia liežuvis, nes darbo jėgos trūksta visur. Dėl to darbo apmokestinimas turi būti teisingas“, – pridūrė G. Nausėda.

Prezidentas tvirtino, kad siūlys atsisakyti kai kurių mokestinių lengvatų: „Turime daug lengvatų, taip pat ir žemės ūkio srityje. Vis dar turime labai nemažą lengvatą akcizui žymėtiems degalams, dyzelinui. Galima taikyti mažesnę šito akcizo lengvatą ir iš to gauti papildomai pinigų.“

Jis taip pat tikino pateiksiąs iniciatyvą stabdyti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) kėlimą, o atsilaisvinančiomis lėšomis sparčiau kelti pensijas.

Sukonkretino siūlymus

Trečiadienį prezidentūra išplatino konkretesnį pranešimą apie valstybės vadovo įstatyminius pasiūlymus rugsėjo 10 d. prasidedančiai Seimo rudens sesijai.

„Iniciatyvomis siekiama didinti mokestines biudžeto pajamas, mažinti skurdą, pajamų nelygybę ir socialinę atskirtį. Jos taip pat leis stiprinti korupcijos prevenciją bei didinti viešųjų pirkimų efektyvumą“, – nurodoma pranešime.

Anot jo, prezidentas teiks Seimui svarstyti Pelno mokesčio, Gyventojų pajamų mokesčio ir Akcizų įstatymų pataisas, kuriomis „siekiama užtikrinti, kad mažinant skurdą, pajamų nelygybę ir socialinę atskirtį nebūtų pažeistos fiskalinės drausmės taisyklės, ateities kartoms užkraunant didesnę skolos naštą“.

„Pagrindiniai numatomi biudžeto šaltiniai bus susiję su kapitalo prieaugio pajamų apmokestinimo peržiūra, mokesčių lengvatų peržiūra“, – priduriama pranešime.

„Šis paketas galėtų generuoti apie 100 mln. Eur tiek pajamų, tiek išlaidų“, – interviu BNS trečiadienį sakė prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Simonas Krėpšta.

Dalį papildomų lėšų prezidentas siūlys surinkti lėtinant NPD augimą. Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, NPD kitąmet turėtų augti nuo 300 iki 400 Eur. Prezidento nuomone, NPD augimas kitąmet galėtų siekti apie 30 Eur.

Antrasis pajamų šaltinis – mažesnės lengvatos ūkininkams gauti gerokai pigesnį dyzeliną. S. Krėpštos teigimu, ši lengvata dabar biudžetui kainuoja 83 mln. Eur kasmet, todėl ją siūloma nurėžti maždaug perpus.

Trečiasis siūlymų blokas – didesnis pajamų, gaunamų iš ne darbo santykių – individualios veiklos, kapitalo prieaugio bei dividendų – apmokestinimas. Pasak S. Krėpštos, siūloma, kad pasiekus tam tikrą ribą nebegaliotų 15% lubos, tarifas toliau augtų panašiai, kaip GPM tarifai. 

Siūlys sparčiau didinti pensijas

Prezidentūra taip pat pranešė, kad G. Nausėda Seimui rudenį teiks įstatymų pataisas, „kurios sudarys sąlygas sparčiau didinti senatvės pensijas ir pagerinti senatvės pensijos išankstinio skyrimo sąlygas, taip mažinant 41,7% siekiantį pensininkų skurdą, pajamų nelygybę ir socialinę atskirtį“. „Taip pat bus mažinamas neįgaliųjų skurdas, siekiama sparčiau didinti mažų pensijų priemokas, šalpos pensijas ir valstybės remiamas pajamas“, – nurodoma pranešime.

„Prezidentas teiks Biudžeto sandaros įstatymo pakeitimus, kurie nustatytų, kad biudžeto projekte būtų aiškiai nurodoma, kiek lėšų yra skiriama skurdui ir pajamų nelygybei bei socialinei atskirčiai mažinti. Bus siūloma ir Oficialiosios statistikos įstatymo pataisa, kuria siekiama tobulinti administracinių duomenų panaudojimą priimant viešosios politikos sprendimus, skirtus didinti visuomenės gerovei“, – rašoma jame.

Planuojama teikti Darbo kodekso pataisas, numatančias papildomas poilsio dienas darbuotojams, auginantiems vieną vaiką, ir darbuotojams, prižiūrintiems ar slaugantiems senyvo amžiaus tėvus.

Prezidento iniciatyvų sąraše – Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo pataisos, „kurios leistų nustatyti būsto atitikties oraus gyvenimo sąlygoms ir kokybės standartams reikalavimą“. Be to, bus siūloma tobulinti Korupcijos prevencijos įstatymą, reglamentuojant už korupcijos prevenciją atsakingų subjektų atsakomybę, veiklos rezultatų matavimą ir papildomas priemones stiprinant valstybės atsparumą korupcijai.

„Viešųjų pirkimų įstatymo pataisomis bus siekiama skatinti pirkimų centralizavimą, skaidrinti viešųjų pirkimų procedūras ir mažinti pirkimų iš vieno tiekėjo atvejų, tokiu būdu mažinant prielaidas korupcijai, užtikrinant efektyvų perkančiųjų organizacijų lėšų naudojimą ir tiekėjų konkurenciją“, – rašoma pranešime spaudai.

Bus ir daugiau valstybės vadovo įstatyminių iniciatyvų. 

Spręs Vyriausybė

Tačiau ar prezidento pasiūlymai dėl biudžeto ir mokesčių bus įgyvendinti jau nuo 2020 m. pradžios, dar nėra aišku.

Mat tai priklausys nuo Vyriausybės apsisprendimo. O ši kol kas vengia pasisakyti, ar prezidentiniai pasiūlymai yra priimtini rengiant kitų metų biudžetą.

Bet kokie mokestiniai pokyčiai įsigalioja ne anksčiau kaip po pusmečio nuo jų priėmimo Seime. Išimtis – kartu su biudžeto projektu teikiamos mokestinės pataisos. Jos gali įsigalioti kartu su biudžetu, netgi jeigu pastarasis yra priimamas Seime vos prieš kelias dienas iki naujų biudžetinių metų.

Biudžeto projekto ir jį lydinčių įstatymų paketo formavimas – išimtinė Vyriausybės teisė. Tad tik jeigu ji apsispręstų įtraukti prezidentinius mokestinius pasiūlymus į biudžetą lydintį paketą, tie pasiūlymai galėtų įsigalioti nuo 2020 m. sausio 1 d.

Priešingu atveju, įsigaliojimai galimi ne anksčiau kaip 2020 m. liepos 1 d., su ta sąlyga, kad Seimas rudens sesijos metu pritars prezidento pasiūlymams, neįtrauktiems į vyriausybinį biudžeto paketą.  

Svarstys iki spalio

Vilius Šapoka, finansų ministras, VŽ tvirtino, kad sveikina „bet kokias prezidento ir jo komandos idėjas“, bet jis nėra linkęs iš anksto vertinti jų priimtinumo.

„Kol neturime konkrečių projektų ir neturime detalių paskaičiavimų dėl mokestinių pasiūlymų poveikio biudžetui, mes negalime daryti galutinių išvadų dėl jų priimtinumo ar nepriimtinumo“, – tikino ministras.

Jis pabrėžė, kad jokie galutiniai sprendimai dėl kitų metų biudžeto dar nėra priimti. Pirmiausia esą reikia sulaukti, kol rugsėjo viduryje bus paskelbtos atnaujintos makroekonominės prognozės, nuo kurių ir priklausys kitų metų biudžeto dėlionė. Tik tuomet Vyriausybė ir apsispręs, kuriuos mokestinius pasiūlymus, įskaitant ir prezidentinius, teiks kartu su kitų metų biudžeto projektu.

Biudžeto paketą Seimui ministrų kabinetas privalo perduoti iki spalio 17 d., tad ne anksčiau kaip spalio pirmosiomis dienomis galimi konkretesni Vyriausybės sprendimai, kokie bus biudžetiniai ir mokestiniai pasiūlymai kitiems metams.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rinkimai Izraelyje – kol kas be akivaizdaus laimėtojo

Izraelio televizijų paskelbtos prie balsadėžių atliktos apklausos („exit-polls“) nerodo aiškios nei...

Verslo aplinka
2019.09.17
Saudo Arabija ramina naftos rinką ir ieško kaltininkų Irane

Kol Saudo Arabijai ramina pasaulio naftos rinką, naujienų agentūrų šaltiniai teigia, kad tyrėjai išpuolį...

Pramonė
2019.09.17
Lietuvos ir Lenkijos vyriausybės planuoja bendrą posėdį

Lietuvos ir Lenkijos ministrų kabinetai kitų metų pradžioje turėtų surengti bendrą posėdį, antradienį pranešė...

Verslo aplinka
2019.09.17
Europos pramonė priversta ieškoti pusiausvyros tarp pelningumo ir tvarumo Premium

Siekiant Europos išsikeltų aplinkosaugos tikslų, pramonė bus priversta keistis ir tapti žalesnė – klimato...

Pramonė
2019.09.17
Lietuva, Lenkija nori mažinti Baltarusijos energetinę priklausomybę nuo Rusijos 10

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį pareiškė, kad Lietuva ir Lenkija svarsto projektus, kurie galėtų...

Verslo aplinka
2019.09.17
„PKN Orlen“ veiklos išpuoliai Saudo Arabijoje nepaveikė

Naftos perdirbimo įmonę Mažeikiuose valdanti Lenkijos „PKN Orlen“ teigia, kad nėra jokios rizikos, jog...

Verslo aplinka
2019.09.17
VMI vadovė: i.VAZ atskleidžia paslėptas statybas Premium 6

Per antrąjį šių metų pusmetį Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) planuoja atlikti tiek patikrinimų, kiek...

Finansai
2019.09.17
Būsto įperkamumas tarp Baltijos šalių sostinių gerėjo tik Vilniuje 1

Šių metų antrąjį ketvirtį galimybės įsigyti būstą tarp Baltijos šalių sostinių gerėjo tik Vilniuje, vis dėlto...

Statyba ir NT
2019.09.17
Našumo vertinimo ataskaitoje perspėjimas dėl darbo užmokesčio

Lietuva per du dešimtmečius pagal darbo našumo didėjimą buvo viena sparčiausiai augusių Europos Sąjungos (ES)...

Pramonė
2019.09.17
L. Linkevičius: Baltarusijos susitarimai su Rusija Lietuvai atsilieps neigiamai 3

Baltarusijos ir Rusijos nauji susitarimai dėl glaudesnės valstybių integracijos reikš dar didesnį Rusijos...

Verslo aplinka
2019.09.17
Žemaitijai keičiantis, visi regionai stringa ties viena kliūtimi Premium 2

Trys Žemaitijos apskritys – trys skirtingos verslo tendencijos. Kiekvienas regionas turi savų kozirių, tačiau...

Gazelė
2019.09.17
Po susitikimo Liuksemburge kietojo „Brexit“ galimybė nesuminkštėjo

Britų premjero ir Europos Komisijos pirmininko susitikime Liuksemburge vakar nepasiekta jokio reikšmingo...

Verslo aplinka
2019.09.17
Savivaldybės: leiskime pačiai savivaldai pasirinkti viešųjų paslaugų teikimo būdus Verslo tribūna 2

Privataus verslo atstovai periodiškai ir gan tendencingai siekia atkreipti dėmesį į tai, kad visuomenei...

Finansai
2019.09.17
Šiaulių pramonininkų asociacija: 30 metų trunkanti lyderystė Verslo tribūna

Šįmet trijų dešimčių sukaktį žyminti Šiaulių pramonininkų asociacija (ŠPA) kartu su Šiaulių miesto...

Pramonė
2019.09.17
Klimato kaita: sprendimų ieškojimo metas 1

Nors „Europos pramonės politikos strategijoje 2030“ tarp svarbiausių uždavinių yra išryškinta kova su klimato...

Pramonė
2019.09.17
Siūlymai didinti mokesčius jaukia įmonių biudžeto planus Premium 2

Didžiausias galvos skausmas šiandien įmonėms planuojant kitų metų biudžetą yra ne ekonominis sulėtėjimas, o...

Finansai
2019.09.17
„Brexitas“ be susitarimo: ko tikėtis verslui ir gyventojams?

Nors stebint politines peripetijas Jungtinėje Karalystėje (JK), atspėti „Brexito“ baigtį gali tik pranašas,...

Verslo aplinka
2019.09.16
Latvija ir Estija rodo teisinį palankumą užsienio investicijoms Verslo tribūna 1

Norint įsteigti įmonę Lietuvoje, dažnai tenka nemažai prakaito išlieti, kol pereinami visi teisiniai kryžiaus...

Verslo aplinka
2019.09.16
T. Povilauskas apie naftos kainų šuolį: nereikia dramatizuoti situacijos 5

Po Jemeno husių sukilėlių išpuolių prieš Saudo Arabijos naftos objektus sparčiai išaugus žaliavos kainai, SEB...

Rinkos
2019.09.16
Į Prezidentūros vidaus politikos grupę jungiasi R. Brandišauskienė ir F. Jansonas 2

Prie prezidento Gitano Nausėdos komandos jungiasi buvusi aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė...

Verslo aplinka
2019.09.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau