Muitinėje diegiama vieningo asmenų informavimo ir konsultavimo paslauga

Publikuota: 2019-09-03
Projekto „Vieningo informavimo ir konsultavimo tinklo sukūrimas muitinės klientams“ metu surengti jo įgyvendinimo rezultatų pristatymai verslo atstovams Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Projekto „Vieningo informavimo ir konsultavimo tinklo sukūrimas muitinės klientams“ metu surengti jo įgyvendinimo rezultatų pristatymai verslo atstovams Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Siekiant užtikrinti kokybišką ir greitą fizinių bei juridinių asmenų aptarnavimą, Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pradeda diegti vieningą informavimo ir konsultavimo tinklą. Tikimasi, kad „vieno langelio“ principas, kuris viešajame sektoriuje taikomas jau ne vienerius metus, netrukus duos vaisių – pagerins aptarnavimo kokybę.

Vykdydama jai pavestas funkcijas Lietuvos muitinė užtikrina muitų teisės aktų taikymą, kurie sukuria prievoles ir fiziniams, ir juridiniams asmenims. Natūralu, kad ne visi muitinės klientai yra vienodai susipažinę su muitų teisės aktais ir reikalavimais jų taikymui, todėl dažnai kyla įvairiausių sunkumų ar dvejonių, kurios gali lemti net finansinius nuostolius. Ieškant atsakymų į kilusius klausimus kreipiamasi pagalbos į muitinę.

Kodėl nukenčia kokybė?

Šiuo metu Lietuvos muitinėje konsultacijos teikiamos žodžiu, paskambinus nemokamu telefonu arba atvykus į vietą, galima gauti rašytinę konsultaciją el. paštu, užpildžius elektroninę formą muitinės tinklalapyje, ar pateikus oficialų paklausimą. Taip pat naudingą ir aktualią informaciją galima rasti muitinės tinklalapyje. Bendrojo pobūdžio informaciją šiuo metu teikia ir konsultuoja viso labo 3 Komunikacijos skyriaus darbuotojai. Deja, tačiau veikiantis informavimo bei konsultavimo modelis neužtikrina vieningos ir unifikuotos paslaugos, todėl nukenčia kokybė.

Deklaruojama, kad valdžios institucijos turi skelbti aiškią ir suprantamą informaciją. Tačiau iki šiol didžioji dalis muitinėje teikiamos informacijos (apie 93%) buvo nestandartizuota ir necentralizuota – asmenys yra informuojami arba konsultuojami paskambinus tiesiogiai į muitinės įstaigų struktūrinius padalinius. Dėl to nėra užtikrintas vienodas ir teisingas muitinės įgyvendinamų teisės aktų taikymo aiškinimas.

Praėjusių metų rodikliai

Asmenų konsultavimo srautas kasmet vis auga ir tikėtina, kad panaši tendencija išliks ateityje. Pvz., pernai kasdien telefonu į Muitinės departamento Komunikacijos skyrių kreipėsi vidutiniškai 60 klientų, el. paštu buvo gauta ir atsakyta vidutiniškai į 8,4 klausimo. 2018 m. buvo gauti 2.126 elektroniniai paklausimai ir apie 15.060 klausimų telefonu.

Daugiausiai klausimų buvo užduota apie pašto siuntomis gabenamų prekių apmokestinimą (347), prekių importą iš trečiųjų šalių (361), keleivių įvežamas prekes iš trečiųjų šalių (207), muitinės procedūras (163). Dalis užklausų buvo anglų (133) ir rusų (53) kalbomis. Iš viso per metus teikiant administracinę paslaugą buvo suteiktos 17.525 konsultacijos ir 2.313 pateiktų paklausimų el. paštu ir per socialinį tinklą „Facebook“.

Į pagalbą pasitelkė paramos lėšas

Šiuolaikiniame pasaulyje kiekviena sekundė yra itin brangi: laikas – pinigai. Norisi vis mažiau laiko skirti biurokratinėms procedūroms, gilintis į įvairius teisės aktus, kurie galbūt aktualūs tik vieną kartą, todėl muitinės klientų interesas yra gauti tik jų poreikius atitinkančias paslaugas. Negana to, iki šiol ne visa teikiama informacija buvo sisteminama ir saugoma taip, kad būtų prieinama visiems muitinės pareigūnams, teikiantiems informaciją ir konsultacijas, todėl kartais buvo pasigendama vienodo teisės aktų taikymo aiškinimo: taip nukentėdavo kokybė ir atsirasdavo interpretacijų.

Postūmį judėti į priekį bei ieškoti priemonių, padėsiančių spręsti problemą, davė ir nuo 2016 m. gegužės 1 d. įsigaliojęs Sąjungos muitinės kodeksas, kuriame akcentuojama muitinės teikiamos informacijos svarba: „Muitinė palaiko nuolatinį dialogą su ekonominės veiklos vykdytojais ir kitomis tarptautinėje prekyboje prekėmis dalyvaujančiomis valdžios institucijomis. Ji skatina skaidrumą, užtikrindama muitų teisės aktų, bendrojo pobūdžio administracinių nurodymų ir prašymų formų prieinamumą, kai tai įmanoma – nemokamai, ir internete“.

Būtent šioms įvardytoms problemoms išspręsti ir siekiant pagerinti paslaugų teikimo kokybę, taikant „vieno langelio“ principą, didinti prieinamumą visuomenei, buvo pasitelktos ES struktūrinės paramos lėšos. Jomis finansuotas projektas „Vieningo informavimo ir konsultavimo tinklo sukūrimas muitinės klientams“.

Sukūrė „Žinių medį“

Įgyvendinant minėtą projektą buvo parengtos informavimo ir konsultavimo paslaugų teikimo optimizavimo gairės, organizacinis modelis ir jo palaikymo įvertinimas bei informavimo ir konsultavimo paslaugų aprašas, prieš tai atlikus apklausą ir įvertinus paslaugų poreikį. Projekto įgyvendinimo metu pradėtas kurti informavimo ir konsultacijų medžiagos struktūros modelis – „Žinių medis“, užpildytas jo turinys pagal 5 pasirinktas muitinės veiklos sritis, parengta metodinė medžiaga, pravesti specializuoti mokymai pareigūnams, konsultuojantiems muitinės klientus, taip pat surengti projekto rezultatų pristatymai verslo atstovams Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Netaikant šiuolaikinių technologijų būtų neįmanoma užtikrinti, kad sukurtas informavimo ir konsultavimo organizacinis modelis bei „Žinių medis“ veiktų tinkamai. Muitinė numato vykdyti vieningo informavimo ir konsultavimo tinklo veiklos priemonių modernizavimą: teikti informaciją ir konsultacijas, įdiegus vieningą platformą konsultacijos bus klasifikuojamos ir sisteminamos techninėmis priemonėmis, o asmenų informavimo ir konsultavimo telefonu bei kitomis ryšio priemonėmis valdymui numatoma pasitelkti vieningą informacinių technologijų platformą.

Tikimasi, kad šie veiksmai padės ne tik pagerinti muitinės klientų aptarnavimo lygį, valdžios institucijai ir verslui labiau suprasti vieni kitus, bet ir įgyvendinti 2016–2020 m. strateginį muitinės uždavinį „padėti asmenims laikytis teisės aktų, diegiant optimalius, aiškius ir vienodai visoje Lietuvos Respublikos muitinėje taikomus reikalavimus, plėtojant informavimą, konsultavimą, kitas metodinės pagalbos ir prevencines priemones, gerinant asmenų aptarnavimą“.

 nuotrauka::1 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ginant viešąjį interesą, prokurorė nurodė imtis veiksmų dėl sklypų Alytuje

Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Liudmila Borisova, atlikusi...

S. Skvernelis su dar penkiais premjerais siūlo stabdyti Mobilumo paketą  3

Šešių Vidurio ir Rytų Europos valstybių, tarp jų ir Lietuvos, premjerai ragina Europos Sąjungos institucijas...

P. Cvirkos paminklo negalima nukelti, sako Kultūros paveldo departamento direktorius

Paminklo rašytojui ir sovietmečio veikėjui Petrui Cvirkai negalima nukelti, nes jis yra kultūros vertybių...

Laisvalaikis
07:46
Turkijos įsiveržimas į Siriją: V. Putinas laimėjo daugiau nei R. T. Erdoganas Premium

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas įsiveržė į šiaurės rytų Siriją turėdamas keletą tikslų. Du...

Naujas „Klaipėdos naftos“ vadovas kol kas nepaskirtas

Naujas valstybės valdomos bendrovės „Klaipėdos nafta“ vadovas kol kas nepaskirtas, teigia šaltiniai.

Naujojo „Sorainen“ biuro IT sėkmės raktas patikėtas Atea Verslo tribūna

„Sorainen“ teisės firma savo naujo biuro darbo aplinkai kėlė aukščiausius reikalavimus, todėl kurdama IT...

Aukštyn ištempė elektros tinklai 1

Lietuva turi ką švęsti – Pasaulio banko (PB) tyrime „Doing Business 2020“ (DB) užimta 11-oji vieta –...

„Doing Business“: kaip Baltijos šalys susirikiuoja statybos srityje Premium

Pasaulio banko kasmet skelbiamame pasaulio „Doing Business“ reitinge, vertinant procedūras išduodant leidimus...

Atsakymų, ar Alytaus ūkininkų produkcija saugi, teks palaukti Premium

Alytuje tebesmilkstant padangų perdirbimo gamyklai, vietos ūkininkai – kol kas nežinioje. Gaisro metu...

Pramonė
05:45
B. Johnsonas rinkimų nori gruodžio 12 d.

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės premjeras, šalies parlamentui teiks siūlymą skelbti išankstinius...

Verslo aplinka
2019.10.24
Teismas buvusiai Visagino merei skyrė trejų metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę 

Panevėžio apygardos teismas ketvirtadienį buvusiai Visagino merei Daliai Štraupaitei dėl prekybos poveikiu,...

Verslo aplinka
2019.10.24
Viceministras: į medikus dėl galimų „Ekologistikos“ gaisro padarinių kreipėsi 8 žmonės

Dėl oro taršos po gaisro padangų perdirbimo gamykloje Alytuje į medikus kreipėsi aštuoni žmonės, pranešė...

Pramonė
2019.10.24
Krizės tyrėjai Seime siūlo teisėsaugai įvertinti, kas dėl jos buvo kaltas 3

Prieš dešimtmetį buvusios finansų krizės aplinkybes tyręs Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) siūlo...

Verslo aplinka
2019.10.24
Teismas leido atnaujinti vidutinio greičio matuoklių konkursą 1

Teismas leido tęsti Lietuvos automobilių kelių direkcijos skelbtą 2,6 mln. Eur (su PVM) vertės 100 vienetų...

Verslo aplinka
2019.10.24
Britai, jums reikia rinkimų

Pastaruosius trejus metus stebint britų agoniją bandant išsiskirti su Europos Sąjunga (ES) kartais gali...

Verslo aplinka
2019.10.24
Darbuotojų motyvacija ekstremaliomis sąlygomis Verslo tribūna

Akivaizdu, kiekvienas darbdavys nori matyti savo įmonėje motyvuotus darbuotojus. Tačiau tokius buriant, tenka...

Vadyba
2019.10.24
S. Skvernelis: jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis – pirmalaikiai rinkimai 1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis yra...

Verslo aplinka
2019.10.24
Lietuva „Doing Business 2020“ pasiekė aukščiausią vietą istorijoje  10

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į 11 vietą. Tai...

Verslo aplinka
2019.10.24
„Brexit“ drama: JK išstojimas gali būti atidėtas, ES pozicija dar derinama

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios Britanijos išstojimą.

Verslo aplinka
2019.10.24
Alytuje dega ne padangos – dega visa Lietuvos valdžia 3

Vienodų gaisrų nebūna, sako ugniagesiai. Tačiau būna išskirtinių gaisrų, kurie gali suduoti smūgį šalies...

Verslo aplinka
2019.10.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau