Vyriausybei grąžinti įgaliojimai, opozicija abejoja jų teisėtumu 

Publikuota: 2019-08-20
Atnaujinta 2019-08-20 12:40
Premjeras Saulius Skvernelis atėjo į Seimą atgauti įgaliojimų Vyriausybei pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Premjeras Saulius Skvernelis atėjo į Seimą atgauti įgaliojimų Vyriausybei pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas neeilinėje sesijoje balsų dauguma nusprendė sugrąžinti įgaliojimus atnaujintai septynioliktajai Vyriausybei, kurioje pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų. Vyko aštrios politinės bei teisinės diskusijos, kaip derėtų šiuo atveju pasielgti. Opozicija suabejojo valdančiųjų pasirinktu teisiniu keliu.

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje 75 parlamentarai iš valdančiosios koalicijos balsavo už tai, kad būtų priimtas protokolinis nutarimas dėl įgaliojimų grąžinimo ministrų kabinetui pagal 2016 m. gruodį patvirtintą Vyriausybės programą, kuri, kaip pabrėžė premjeras Saulius Skvernelis, dabar nėra keičiama.

27 Seimo nariai buvo prieš šį nutarimą, 9 susilaikė. Visi balsavę prieš arba susilaikiusieji buvo iš opozicijos gretų. Opozicija teigia, kad Konstitucija reikalauja kur kas sudėtingesnės ir ilgesnės teisinės procedūros, todėl ragino rengti pilnavertį Vyriausybės programos svarstymą bei priimti ne protokolinį, o teisiškai įpareigojantį Seimo nutarimą dėl įgaliojimų grąžinimo jai. Bet toks pasiūlymas buvo valdančiųjų atmestas.

Pristatė pasikeitimus kabinete

Premjeras antradienį parlamente pristatė atnaujintą Vyriausybę, kad ši iš naujo gautų Seimo įgaliojimus. S. Skvernelis bei paskirtieji ministrai taip pat atsakė į parlamentarų užduotus klausimus. Premjeras be kita ko pabrėžė, kad 2016 m. patvirtintoji Vyriausybės programa nėra keičiama, bet bus korekcijų Programos įgyvendinimo priemonių plane. Anot S. Skvernelio, Vyriausybė nusiteikusi iki kadencijos pabaigos įgyvendinti visą savo programą, nors ir pripažino, kad dėl šiųmetinių politinių aplinkybių, susijusių su gausiais rinkimais, kai kurie darbai vėluoja ar stringa.

Konstitucija numato, kad pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų, Vyriausybė iš naujo turi gauti Seimo įgaliojimus. 

Prezidentas Gitanas Nausėda rugpjūčio pradžioje patvirtino Vyriausybę su trijų ministrų pasikeitimu, o skaičiuojant nuo kadencijos pradžios keičiasi daugiau kaip pusė kabineto narių.

[infogram id="24646213-69ff-474d-8597-c96e26fd3e50" prefix="pdX" format="interactive" title="Copy: Verslo aplinka: Atnaujintoji XVII Vyriausybė 2019 08 07"]

Ministrų kabinetas atnaujintas dėl valdančiosios koalicijos liepos pradžioje sutarus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, Lietuvos socialdemokratų darbo partijai, Tvarkos ir teisingumo partijai bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai.

Opozicijos atstovai Seime labiausiai kritikavo paskirtąjį susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių, priklausantį Lenkų rinkimų akcijai. Pasak opozicijos politikų, šis ministras ir ši partija kelia abejonių dėl savo lojalumo valstybei. Tačiau premjeras paragino Seimo narius nevertinti ministrų iš anksto, o leisti padirbti ir vertinti jau priimtuosius sprendimus. Be to, S. Skvernelis priminė, kad Vyriausybė dirba kolegialiai ir sprendimus priima visi ministrai kartu.

Kilo abejonių dėl teisėtumo

Seimo posėdyje antradienį kilo valdančiųjų ir opozicijos diskusijos, kaip turėtų vykti balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo iš naujo pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų: ar tam pakanka protokolinio nutarimo dėl įgaliojimų suteikimo iš naujo, ar reikia iš naujo tvirtinti Vyriausybės programą ir tokiu atveju rengti kur kas ilgesnę procedūrą.

„Mes vaikštom plonu konstituciniu ledu. Protokolinis nutarimas kelia daug teisinių abejonių ir klausimų“, – sakė opozicinis konservatorius Mykolas Majauskas.

„Tai paradoksali situacija, dėl kurios vertėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą. Ir greičiausiai taip gali atsitikti, jeigu bus priimtas tik protokolinis, o ne pilnavertis nutarimas dėl įgaliojimų Vyriausybei sugrąžinimo. Bet tada gali atsitikti ir taip, kad kils atnaujintosios Vyriausybės veiklos legitimumo klausimas, jeigu Teismas nuspręstų, kad reikėtų elgtis kitaip, nei nusprendė Seimas“, – pridūrė opozicinis liberalas Kęstutis Glaveckas.

Konservatorė Irena Degutienė, Seimo pirmininko pavaduotoja, paragino ne tik bent vienai dienai pratęsti neeilinę sesiją ir joje pilnavertiškai apsvarstyti Vyriausybės programą, priimti atitinkamą Seimo nutarimą. Be to, jos nuomone, derėtų jau dabar viso Seimo vardu kreiptis į Konstitucinį Teismą su atitinkamu paklausimu.

Bet ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ir kiti valdančiųjų atstovai pareiškė, kad „yra įvairių teisės ekspertų nuomonių dėl to, kaip derėtų spręsti šį klausimą ir vadovaujantis ilgai apie tai diskutavusių teisininkų daugumos nuomone ir buvo parengtas protokolinis nutarimas, kuriame įrašyta, kad Vyriausybei įgaliojimai grąžinami dirbti toliau pagal patvirtintąją ir veikiančią Vyriausybės programą“. Pasak V. Pranckiečio, netgi jeigu būtų apsispręsta kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl priimtojo Seimo protokolinio nutarimo teisėtumo, „niekas negali kvestionuoti šio nutarimo ir, atitinkamai, Vyriausybės veiklos teisėtumo ir legitimumo, kol Teismas nenuspręs kitaip“. 

Rengia kreipimąsi į Teismą

Kai kurie konstitucinės teisės specialistai sutinka su opozicinių politikų nuomone, kad  tokiu atveju, kai pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų ir Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus, reikia iš naujo svarstyti ir tvirtinti Vyriausybės programą, o ne apsiriboti tik protokoliniu nutarimu.

Opozicija tvirtina, kad ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisinio Vyriausybės atnaujinimo scenarijaus.

„Jeigu Seime bus toliau einama tuo pasiūlytu keliu per protokolinį nutarimą iš naujo suteikti Vyriausybei įgaliojimus, mes nedelsdami imsimės rinkti parašus ir kreipsimės į Konstitucinį Teismą, kad būtų atsakyta, ar nereikėjo tvirtinti Vyriausybės programos normaliu Seimo nutarimu, kaip yra gana aiškiai parašyta pačioje Konstitucijoje“, – BNS Seime sakė konservatorių atstovas Jurgis Razma.

Opozicijos lyderė liberalė Viktorija Čmilytė — Nielsen teigė, kad valdančiųjų pasirinktas kelias grąžinti Vyriausybei įgaliojimus yra visiškai nepriimtinas. Pasak jos, rizikuojama, kad Vyriausybė bus nelegitimi: „Jeigu valdantieji nuspręs nesikreipti dėl (Konstitucinio Teismo) išaiškinimo, tą darys opozicija.“

Bet premjeras S. Skvernelis sutiko su kitų valdančiųjų išsakyta nuomone, kad Seimas laikysis šiuo metu galiojančių įstatymų. „Kol Konstitucinis Teismas šiuo klausimu nepasisakė kitaip, visi Lietuvos Respublikoje priimti įstatymai, o Seimo statutas turi įstatymo galią, jie galioja“, – kalbėjo premjeras.

„Jeigu kas nors neskiria dviejų dalykų – naujos Vyriausybės formavimo ir įgaliojimų suteikimo iš naujo, – tai yra jų problemos“, – žurnalistams teigė jis.

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad kreipimasis į Konstitucinį Teismą vaisių neduos. „Mes eisime konstituciniu keliu, mes galime diskutuoti, įvairios nuomonės yra, bet nuomonė, kad pasirinktas kelias yra nekonstitucinis, yra dalies žmonių nuomonė. Viskas daroma remiantis Seimo statutu, jei kas norės, galės skųsti, bet perspektyvų, kad kas nors pripažintų nekonstituciniu sprendimus, kurie parengti remiantis įstatymais, nėra“, – žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Džiaugėsi, kad atsirado moteris

Premjero nuomone, balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo Vyriausybei lems, ar pradėti darbai judės į priekį, ar bus grįžta į politinių žaidimų areną. „Balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo yra svarbus momentas, lemsiantis, ar pradėti darbai judės į priekį ir žmonėms duoti pažadai bus ištesėti, ar bus grįžta į politinių žaidimų areną“, – antradienį Seime pristatydamas atnaujintą kabinetą sakė S. Skvernelis.

„Naujieji Vyriausybės nariai yra didelę patirtį sukaupę politikai, neturiu nė mažiausios abejonės, kad jie savo žinias galės pritaikyti valstybės labui. Visi trys naujieji ministrai ne pirmą kadenciją dirba Seime, du iš jų yra frakcijų seniūnai“, – pristatydamas naujuosius ministrus sakė premjeras.

Premjeras taip pat teigė, kad labai svarbus veiksnys – bendradarbiavimas tarp Vyriausybės ir Seimo, o naujieji ministerijų vadovai turi savo atstovaujamų politinių jėgų paramą: „Jei nėra palaikymo parlamente, net ir geriausi sprendimai lieka stalčiuose. Žinau, kad teikiami ministrai turi juos delegavusių politinių jėgų paramą, o tai leidžia tikėtis, kad sprendimai bus priimami sklandžiai.“

Jis pasveikino Ritą Tamašunienę tapsiant pirmąja vidaus reikalų ministre moterimi bei džiaugėsi, kad „septynioliktoje Vyriausybėje vėl yra moterų“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Saudo Arabijoje apšaudyti du dideli naftos pramonės objektai 

Po atakos kilę gaisrai suvaldyti, o poveikis naftos rinkoms dar nepasireiškė.

Verslo aplinka
2019.09.14
Europos darbo institucija: kodėl tai aktualu Lietuvos darbdaviams

Europos Sąjungoje beveik nepastebėtos įvyko svarbios „įkurtuvės“ – buvo įsteigta nauja institucija,...

Verslo aplinka
2019.09.14
Eksportas Baltijos šalyse labiausiai augo Lietuvoje

Eksportas Baltijos šalyse per septynis šių metų mėnesius labiausiai augo Lietuvoje, skelbia Eurostatas.

Verslo aplinka
2019.09.13
Lietuviai nuo spalio į Sankt Peterburgą galės vykti su nemokama viza 8

Lietuva yra tarp 53 valstybių, kurių piliečiai nuo spalio į Sankt Peterburgą bei Leningrado sritį Rusijoje...

Paslaugos
2019.09.13
Policija tyrimo dėl J. Noreikos lentos nepradės – perdavė informaciją paveldosaugininkams

Policija nusprendė nepradėti tyrimo dėl Jono Noreikos šalininkų pakabintos atminimo lentos ant Vrublevskių...

Verslo aplinka
2019.09.13
Valstybės valdomų įmonių įvaizdžio gerinimo receptas – daugiau viešumo ir atskaitomybės Verslo tribūna 6

Vadovavimas valstybės valdomoms įmonėms (VVĮ) savo atsakomybe dažnai lenkia darbą privačiame sektoriuje,...

Verslo aplinka
2019.09.13
Ar Lietuva taps ateities visuomenės pavyzdžiu? Verslo tribūna 6

Socialinių mokslų kolegijos (SMK) vadovė Gabija Skučaitė šiandien dirba prie projektų, iš esmės keičiančių...

Verslo aplinka
2019.09.13
Krizių akivaizdoje ne futbolas svarbiausia 15

Prezidentas Gitanas Nausėda, rūbinėje guosdamas Lietuvos futbolininkus dėl pralaimėjimo Portugalijos...

Verslo aplinka
2019.09.13
VŽ interviu su G. Nausėda: apie viešuosius pirkimus, nestabilumą Seime, ekonomikos būklę Premium 10

Prezidentas Gitanas Nausėda įsitikinęs, kad jei viešieji pirkimai taptų efektyvūs ir nekorumpuoti, būtų...

Verslo aplinka
2019.09.13
Aidint prekybos šūviams, pasaulio ekonomikos ramstis – besivystančios rinkos Premium

Kol dvi didžiausios pasaulio ekonomikos svaidosi prekybos karo šūviais, pasaulio ekonomikos ramsčiu tampa...

Verslo aplinka
2019.09.13
Darbo inspektoriams siūloma leisti slaptus pirkimus

Seimas spręs, ar nuo kitų metų gegužės leisti darbo inspektoriams atlikti kontrolinius pirkimus.

Verslo aplinka
2019.09.12
Europos Parlamento pirmininkas sukritikavo britų derybas dėl „Brexit“

Davidas Sassolis, Europos Parlamento (EP) pirmininkas, sukritikavo britus dėl nesugebėjimo pateikti jokių...

Verslo aplinka
2019.09.12
D. Trumpas kinams demonstruoja gerą valią

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, trečiadienį atidėjo savo suplanuotų muitų didinimą Kinijos prekėms. Nors...

Verslo aplinka
2019.09.12
Savivaldybių biudžetus 16 mln. Eur suma papildė tik penktadalis SVĮ 

Šiemet dividendus ir pelno įmokas iš savo valdomų įmonių gavo mažiau nei pusė Lietuvos savivaldybių, o...

Finansai
2019.09.12
„Achema“ ES teisme pralaimėjo ginčą dėl valstybės pagalbos SGD terminalui

Europos Sąjungos teismas ketvirtadienį atmetė koncerno „Achemos grupė“ valdomos Jonavos trąšų gamintojos...

Pramonė
2019.09.12
ECB kerpa ir ekonomikos prognozes 1

Palūkanas už indėlius nukirpęs ir kiekybinį euro zonos ekonomikos skatinimą atnaujinęs Europos centrinis...

Rinkos
2019.09.12
Vengrija planuoja atnaujinti diplomatinius santykius su Sirija

Vengrija ketina atnaujinti diplomatinius santykius su Sirija – šis žingsnis supykdys įtakingas Europos...

Verslo aplinka
2019.09.12
Širvintų rajono savivaldybei gresia tiesioginis valdymas

Širvintų rajono savivaldybei gresia tiesioginis valdymas – šį klausimą artimiausiu metu turės spręsti Vidaus...

Verslo aplinka
2019.09.12
G. Nausėda: siūlysiu stiprinti Viešųjų pirkimų tarnybą 17

Prezidentas Gitanas Nausėda įsitikinęs, kad būtina stiprinti Viešųjų pirkimų tarnybos funkcijas ir didinti...

Verslo aplinka
2019.09.12
Vokietija tempia euro zonos pramonę žemyn 4

Liepą pramonės gamybos apimtis euro zonoje mažėjo 0,4% per mėnesį ir 2%, palyginti su tuo pačiu mėnesiu...

Rinkos
2019.09.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau