Vyriausybei grąžinti įgaliojimai, opozicija abejoja jų teisėtumu 

Publikuota: 2019-08-20
Premjeras Saulius Skvernelis atėjo į Seimą atgauti įgaliojimų Vyriausybei pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Premjeras Saulius Skvernelis atėjo į Seimą atgauti įgaliojimų Vyriausybei pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Seimas neeilinėje sesijoje balsų dauguma nusprendė sugrąžinti įgaliojimus atnaujintai septynioliktajai Vyriausybei, kurioje pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų. Vyko aštrios politinės bei teisinės diskusijos, kaip derėtų šiuo atveju pasielgti. Opozicija suabejojo valdančiųjų pasirinktu teisiniu keliu.

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje 75 parlamentarai iš valdančiosios koalicijos balsavo už tai, kad būtų priimtas protokolinis nutarimas dėl įgaliojimų grąžinimo ministrų kabinetui pagal 2016 m. gruodį patvirtintą Vyriausybės programą, kuri, kaip pabrėžė premjeras Saulius Skvernelis, dabar nėra keičiama.

27 Seimo nariai buvo prieš šį nutarimą, 9 susilaikė. Visi balsavę prieš arba susilaikiusieji buvo iš opozicijos gretų. Opozicija teigia, kad Konstitucija reikalauja kur kas sudėtingesnės ir ilgesnės teisinės procedūros, todėl ragino rengti pilnavertį Vyriausybės programos svarstymą bei priimti ne protokolinį, o teisiškai įpareigojantį Seimo nutarimą dėl įgaliojimų grąžinimo jai. Bet toks pasiūlymas buvo valdančiųjų atmestas.

Pristatė pasikeitimus kabinete

Premjeras antradienį parlamente pristatė atnaujintą Vyriausybę, kad ši iš naujo gautų Seimo įgaliojimus. S. Skvernelis bei paskirtieji ministrai taip pat atsakė į parlamentarų užduotus klausimus. Premjeras be kita ko pabrėžė, kad 2016 m. patvirtintoji Vyriausybės programa nėra keičiama, bet bus korekcijų Programos įgyvendinimo priemonių plane. Anot S. Skvernelio, Vyriausybė nusiteikusi iki kadencijos pabaigos įgyvendinti visą savo programą, nors ir pripažino, kad dėl šiųmetinių politinių aplinkybių, susijusių su gausiais rinkimais, kai kurie darbai vėluoja ar stringa.

Konstitucija numato, kad pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų, Vyriausybė iš naujo turi gauti Seimo įgaliojimus. 

Prezidentas Gitanas Nausėda rugpjūčio pradžioje patvirtino Vyriausybę su trijų ministrų pasikeitimu, o skaičiuojant nuo kadencijos pradžios keičiasi daugiau kaip pusė kabineto narių.

[infogram id="24646213-69ff-474d-8597-c96e26fd3e50" prefix="pdX" format="interactive" title="Copy: Verslo aplinka: Atnaujintoji XVII Vyriausybė 2019 08 07"]

Ministrų kabinetas atnaujintas dėl valdančiosios koalicijos liepos pradžioje sutarus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, Lietuvos socialdemokratų darbo partijai, Tvarkos ir teisingumo partijai bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai.

Opozicijos atstovai Seime labiausiai kritikavo paskirtąjį susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių, priklausantį Lenkų rinkimų akcijai. Pasak opozicijos politikų, šis ministras ir ši partija kelia abejonių dėl savo lojalumo valstybei. Tačiau premjeras paragino Seimo narius nevertinti ministrų iš anksto, o leisti padirbti ir vertinti jau priimtuosius sprendimus. Be to, S. Skvernelis priminė, kad Vyriausybė dirba kolegialiai ir sprendimus priima visi ministrai kartu.

Kilo abejonių dėl teisėtumo

Seimo posėdyje antradienį kilo valdančiųjų ir opozicijos diskusijos, kaip turėtų vykti balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo iš naujo pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų: ar tam pakanka protokolinio nutarimo dėl įgaliojimų suteikimo iš naujo, ar reikia iš naujo tvirtinti Vyriausybės programą ir tokiu atveju rengti kur kas ilgesnę procedūrą.

„Mes vaikštom plonu konstituciniu ledu. Protokolinis nutarimas kelia daug teisinių abejonių ir klausimų“, – sakė opozicinis konservatorius Mykolas Majauskas.

„Tai paradoksali situacija, dėl kurios vertėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą. Ir greičiausiai taip gali atsitikti, jeigu bus priimtas tik protokolinis, o ne pilnavertis nutarimas dėl įgaliojimų Vyriausybei sugrąžinimo. Bet tada gali atsitikti ir taip, kad kils atnaujintosios Vyriausybės veiklos legitimumo klausimas, jeigu Teismas nuspręstų, kad reikėtų elgtis kitaip, nei nusprendė Seimas“, – pridūrė opozicinis liberalas Kęstutis Glaveckas.

Konservatorė Irena Degutienė, Seimo pirmininko pavaduotoja, paragino ne tik bent vienai dienai pratęsti neeilinę sesiją ir joje pilnavertiškai apsvarstyti Vyriausybės programą, priimti atitinkamą Seimo nutarimą. Be to, jos nuomone, derėtų jau dabar viso Seimo vardu kreiptis į Konstitucinį Teismą su atitinkamu paklausimu.

Bet ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ir kiti valdančiųjų atstovai pareiškė, kad „yra įvairių teisės ekspertų nuomonių dėl to, kaip derėtų spręsti šį klausimą ir vadovaujantis ilgai apie tai diskutavusių teisininkų daugumos nuomone ir buvo parengtas protokolinis nutarimas, kuriame įrašyta, kad Vyriausybei įgaliojimai grąžinami dirbti toliau pagal patvirtintąją ir veikiančią Vyriausybės programą“. Pasak V. Pranckiečio, netgi jeigu būtų apsispręsta kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl priimtojo Seimo protokolinio nutarimo teisėtumo, „niekas negali kvestionuoti šio nutarimo ir, atitinkamai, Vyriausybės veiklos teisėtumo ir legitimumo, kol Teismas nenuspręs kitaip“. 

Rengia kreipimąsi į Teismą

Kai kurie konstitucinės teisės specialistai sutinka su opozicinių politikų nuomone, kad  tokiu atveju, kai pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų ir Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus, reikia iš naujo svarstyti ir tvirtinti Vyriausybės programą, o ne apsiriboti tik protokoliniu nutarimu.

Opozicija tvirtina, kad ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisinio Vyriausybės atnaujinimo scenarijaus.

„Jeigu Seime bus toliau einama tuo pasiūlytu keliu per protokolinį nutarimą iš naujo suteikti Vyriausybei įgaliojimus, mes nedelsdami imsimės rinkti parašus ir kreipsimės į Konstitucinį Teismą, kad būtų atsakyta, ar nereikėjo tvirtinti Vyriausybės programos normaliu Seimo nutarimu, kaip yra gana aiškiai parašyta pačioje Konstitucijoje“, – BNS Seime sakė konservatorių atstovas Jurgis Razma.

Opozicijos lyderė liberalė Viktorija Čmilytė — Nielsen teigė, kad valdančiųjų pasirinktas kelias grąžinti Vyriausybei įgaliojimus yra visiškai nepriimtinas. Pasak jos, rizikuojama, kad Vyriausybė bus nelegitimi: „Jeigu valdantieji nuspręs nesikreipti dėl (Konstitucinio Teismo) išaiškinimo, tą darys opozicija.“

Bet premjeras S. Skvernelis sutiko su kitų valdančiųjų išsakyta nuomone, kad Seimas laikysis šiuo metu galiojančių įstatymų. „Kol Konstitucinis Teismas šiuo klausimu nepasisakė kitaip, visi Lietuvos Respublikoje priimti įstatymai, o Seimo statutas turi įstatymo galią, jie galioja“, – kalbėjo premjeras.

„Jeigu kas nors neskiria dviejų dalykų – naujos Vyriausybės formavimo ir įgaliojimų suteikimo iš naujo, – tai yra jų problemos“, – žurnalistams teigė jis.

Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad kreipimasis į Konstitucinį Teismą vaisių neduos. „Mes eisime konstituciniu keliu, mes galime diskutuoti, įvairios nuomonės yra, bet nuomonė, kad pasirinktas kelias yra nekonstitucinis, yra dalies žmonių nuomonė. Viskas daroma remiantis Seimo statutu, jei kas norės, galės skųsti, bet perspektyvų, kad kas nors pripažintų nekonstituciniu sprendimus, kurie parengti remiantis įstatymais, nėra“, – žurnalistams sakė R. Karbauskis.

Džiaugėsi, kad atsirado moteris

Premjero nuomone, balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo Vyriausybei lems, ar pradėti darbai judės į priekį, ar bus grįžta į politinių žaidimų areną. „Balsavimas dėl įgaliojimų suteikimo yra svarbus momentas, lemsiantis, ar pradėti darbai judės į priekį ir žmonėms duoti pažadai bus ištesėti, ar bus grįžta į politinių žaidimų areną“, – antradienį Seime pristatydamas atnaujintą kabinetą sakė S. Skvernelis.

„Naujieji Vyriausybės nariai yra didelę patirtį sukaupę politikai, neturiu nė mažiausios abejonės, kad jie savo žinias galės pritaikyti valstybės labui. Visi trys naujieji ministrai ne pirmą kadenciją dirba Seime, du iš jų yra frakcijų seniūnai“, – pristatydamas naujuosius ministrus sakė premjeras.

Premjeras taip pat teigė, kad labai svarbus veiksnys – bendradarbiavimas tarp Vyriausybės ir Seimo, o naujieji ministerijų vadovai turi savo atstovaujamų politinių jėgų paramą: „Jei nėra palaikymo parlamente, net ir geriausi sprendimai lieka stalčiuose. Žinau, kad teikiami ministrai turi juos delegavusių politinių jėgų paramą, o tai leidžia tikėtis, kad sprendimai bus priimami sklandžiai.“

Jis pasveikino Ritą Tamašunienę tapsiant pirmąja vidaus reikalų ministre moterimi bei džiaugėsi, kad „septynioliktoje Vyriausybėje vėl yra moterų“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Susisiekimo ir Energetikos ministerijoms – perspėjimas dėl nepanaudotų ES lėšų

Daugiausiai 2019 metams skirtos Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų iki rugsėjo buvo nepanaudojusios...

Kas prisiims atsakomybę už tokį ministrą? 9

Jei ne žiniasklaida, susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius ir toliau būtų slapta dalyvavęs užstalių...

Rusijos užgrobti Ukrainos lavai buksiruojami perdavimui

Užgrobtus Ukrainos laivus Rusija grąžins pirmadienį, lapkričio 18 d., pagal Rusijos ir Ukrainos susitarimą,...

Verslo aplinka
2019.11.17
A. Lukašenka kituose rinkimuose dalyvaus, jeigu žmonės to paprašys 1

Baltarusijoje sekmadienį vykstant parlamento rinkimams, kurių rezultatai jau iš anksto nulemti, Baltarusijos...

Verslo aplinka
2019.11.17
V. Puklevičius: puikus naujas sureguliuotas pasaulis Premium

Kai susiginčija euroentuziastas su euroskeptiku, o kalba pakrypsta jau ne apie pabėgėlius ar gėjų teises, bet...

Verslo klasė
2019.11.17
Tapome MRO lyderiais regione: kas toliau? 2

Visame pasaulyje daugėja keliaujančių oro transportu, dėl to sparčiai vystosi ir palaikančiosios aviacijos...

URM planuoja kapitalinį pastatų remontą už 9,5 mln. Eur

Užsienio reikalų ministerija 2022 m. planuoja atlikti kapitalinį pastatų remontą.

Statyba ir NT
2019.11.17
Išlaisvintas norvegas F. Bergas dėkoja Lietuvos prezidentui 1

Per Lietuvos ir Rusijos „šnipų mainus“ laisvę atgavęs Norvegijos pilietis Frodė Bergas dėkoja prezidentui...

Verslo aplinka
2019.11.16
Graži, bet trumpa „Facebook“ kriptovaliutos istorija Premium

Seksualiausia finansų rinkos sezono naujiena – šią vasarą pristatyta nauja elektroninė valiuta libra.

Verslo klasė
2019.11.16
„Aeroflot“ keleivis lojalumo mylių neteko dėl storo katino

Didžiausia Rusijos oro linijų bendrovė „Aeroflot“ anuliavo visas keleivio sukauptas lojalumo mylias už tai,...

Verslo aplinka
2019.11.16
Didieji prekybos partneriai dėl „Brexit“ nori kompensacijų ir iš JK, ir iš ES 

Niekaip nesibaigianti „Brexit“ istorija verčia nerimauti didžiąsias tarptautinės prekybos partneres, tarp jų...

Verslo aplinka
2019.11.16
Kaip laukiančio vartotojo minutę paversti į sekundę

Visi žmonės kasdien vis ko nors laukia: kol užsikraus „YouTube“ vaizdo įrašas, kol įsijungs žalia šviesoforo...

Verslo aplinka
2019.11.16
Rusiškos naftos savikaina – viena didžiausių pasaulyje

Saudo Arabijos naftos milžinė „Saudi Aramco“ paskelbė tyrimą, kuria teigiama, kad pigiausiai nafta išgaunama...

Pramonė
2019.11.16
„Adidas“ projektas „Speedfactory“ žlugo, robotizuoti fabrikai perkeliami į Aziją Premium

Dvejus metus trukęs sportinės aprangos gamintojo „Adidas“ eksperimentas „Robotai gamina sportbačius“ nei...

Pramonė
2019.11.16
Nukentėję nuo gaisro Alytuje prašo atlyginti 45.500 Eur žalos

Nukentėję nuo padangų gaisro Alytuje ūkininkai, verslininkai, gaisrininkai bei kitos tarnybos jau paprašė...

Verslo aplinka
2019.11.15
Lietuva ir Rusija įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai ir norvegas grąžinti į Lietuvą 1

Lietuvai ir Rusijai apsikeitus dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, į Lietuvą sugrąžinti du lietuviai ir...

Verslo aplinka
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 2

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
V. Vasiliauskas: siūlomas bankų mokestis – grubiausias apmokestinimo modelis 4

Lietuvos banko valdybos pirmininkas kritikuoja valdančiųjų siekį nuo sausio įvesti bankų aktyvų mokestį. Vito...

Finansai
2019.11.15
Biudžeto ir finansų komitetas – už vaiko pinigų didinimą 10 Eur

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritarė Vyriausybės siūlymui vaiko pinigus didinti 10-čia Eur – nuo...

Verslo aplinka
2019.11.15
Seimo komitetas – prieš prezidento siūlymą labiau didinti pensijas

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) nepritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nuo kitų metų labiau...

Verslo aplinka
2019.11.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau