Kitą savaitę – itin retas politinis išbandymas 

Publikuota: 2019-08-16
Sauliui Skverneliui teks Seimui pakartotinai pristatyti Vyriausybės programą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Sauliui Skverneliui teks Seimui pakartotinai pristatyti Vyriausybės programą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nuo 2016-ųjų gruodžio dirbančioje septynioliktoje Vyriausybėje, vadovaujamoje Sauliaus Skvernelio, po šiųmečių prezidento rinkimų atnaujinant kabineto sudėtį pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų. Todėl šiai Vyriausybei teks politinis-teisinis išbandymas Seime – diskusijos ir balsavimas dėl įgaliojimų grąžinimo ministrų kabinetui.

Šis klausimas bus svarstomas neeilinėje Seimo sesijoje, kuri, parlamento vadovybės sprendimu, prasidės kitos savaitės antradienį, rugpjūčio 20-ąją ir tęsis dvi arba tris dienas, priklausomai nuo to, kaip sparčiai seksis įvykdyti visas būtinas procedūras.

Ir valdančiosios koalicijos atstovai, ir politikos ekspertai neabejoja, kad Seime pakaks balsų pakartotinai patvirtinti septynioliktosios Vyriausybės įgaliojimus.

Tokia konstitucinė procedūra, kokia įvyks kitą savaitę parlamente – itin reta. Pirmas ir kol kas paskutinis kartas, kai Vyriausybei teko iš Seimo atgauti įgaliojimus pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų įvyko lygiai prieš 25 metus – 1994-ųjų vidurvasarį. Tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius nesunkiai įveikė šį teisinį-politinį slenkstį.  

Konstitucijos nuostata

Šiemet liepos 23-ąją Seimas didele balsų dauguma patvirtino S. Skvernelį po prezidento rinkimų atnaujinamos Vyriausybės premjeru. Po to jis su prezidentu Gitanu Nausėda per 15 dienų suderino ir patvirtino naują ministrų kabineto sudėtį. Paskirti trys nauji ministrai – susisiekimo, vidaus reikalų ir žemės ūkio.

Jeigu Vyriausybėje pasikeistų tik vienas ministras, būtų laikoma, kad nuo 2016 m. gruodžio dar nėra pasikeitę jau daugiau kaip pusė kabineto narių. Mat iki šiol per dvejus su puse metų iš 14-os ministrų pasikeitė iš viso šeši – teisingumo, kultūros, švietimo ir mokslo, ūkio (dabar – ekonomikos ir inovacijų), aplinkos bei žemės ūkio.

Bet šįkart pakito ne tik septintasis, bet ir aštuntasis bei devintasis ministras, todėl įsijungė Konstitucijoje nustatytas mechanizmas dėl įgaliojimų susigrąžinimo iš Seimo.

Konstitucijoje be kita ko rašoma: „Kai pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus. Priešingu atveju Vyriausybė turi atsistatydinti.“  

Koreguos tik Priemonių planą

S. Skvernelis turės neeiliniame Seimo posėdyje pristatyti tris pastaruosius pasikeitusius ministrus, vėliau turės pasisakyti ir apie Vyriausybės programą.

Premjeras yra patikinęs, kad Seimui balsuoti bus teikiama nepakeista programa, nes esą valdančiosios koalicijos partneriai yra sutarę jos nekoreguoti, o taisyti tik Programos įgyvendinimo priemonių planą, kurį tvirtina pats ministrų kabinetas ir Seimo įsikišimo nereikia.

Keturios valdančiosios partijos Seime skaičiuoja turinčios 76 mandatus iš 141, tad pakankamą daugumą, kad ir paskirtų premjerą, ir balsuotų už Vyriausybės programą.

„Matyt, iš tikrųjų čia nebus didesnės dramos ar netikėtumo. Tiesiog opozicijai ir visai visuomenei bus proga dar kartą išgirsti premjero ir ministrų nuomonę dėl aktualiausių Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo“, – sakė politologė Rima Urbonaitė, atkreipusi dėmesį ir į G. Nausėdos pareiškimą, kad ši procedūra leis Vyriausybei „dar sykį pasitikrinti pasitikėjimą Seime“, be to, esą „niekam nekils abejonių, ar yra mėginama išvengti politinių procedūrų, viskas atliekama skaidriai, aiškiai, taikant iš anksto nustatytus principus“.  

Tuomet programą atnaujino

Dabartinių valdančiųjų balsų Seime požiūriu situacija gana panaši į politinę padėtį 1994 m. vasarą, kai kol kas vienintelį kartą įvyko įgaliojimų grąžinimas Vyriausybei pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų.

Tuometinėje šeštoje Vyriausybėje, vadovaujamoje A. Šleževičiaus, iš viso buvo 20 ministrų. Nuo 1993 m. kovo, kai ši Vyriausybė buvo sudaryta, iki 1994 m. vidurio pasikeitė 11 kabineto narių. Todėl A. Šleževičius pateikė Seimui svarstyti ir balsuoti atnaujintą Vyriausybės programą.

nuotrauka::1 left

„Kaip informavo Seimo pirmininkas, vadovaudamasis Konstitucijos ir Vyriausybės įstatymo nustatytais reikalavimais pasikeitus daugiau kaip pusei kabineto narių, kabinetas turi parengti programą, t. y. gauti Seimo pasitikėjimą: tęsti darbą ar ne. Pagal Vyriausybės narių pristatymo eilę paskutiniai, persvėrę kabineto sudėtį, buvo vietoj departamento naujai įsteigtos Aplinkos apsaugos ministerijos ministras Bronius Bradauskas bei valstybės valdymo reformos ir savivaldybių reikalų ministras Mindaugas Stankevičius“, – iš Seimo tribūnos 1994 m. birželio pabaigoje kalbėjo tuometinis premjeras.  

Surengtas vardinis balsavimas

Bet, anot A. Šleževičiaus, pakeitimai Vyriausybės programoje nežymūs, išryškinantys tik „į ekonomikos stabilizaciją nukreiptus darbus“. Tačiau net ir šie pakoregavimai sukėlė gana nemenkas diskusijas Seime, kurios truko beveik dvi savaites. Opozicija ypač kritikavo kairiųjų Vyriausybę, o premjerą kaltino arogancija bei korupcijos dangstymu.

1994 m. liepos 12 d. įvyko Seimo balsavimas dėl programos patvirtinimo ir įgaliojimų Vyriausybei sugrąžinimo pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų. Daugumą mandatų Seime tuomet turėjusi Lietuvos demokratinė darbo partija įrodė savo galią – iš 108 balsavusių Seimo narių už Vyriausybę buvo 65, prieš balsavo 38, susilaikė 5 Seimo nariai.

Atkreiptinas dėmesys, kad tiek balsuojant dėl premjero patvirtinimo, tiek ir balsuojant dėl Vyriausybės programos pakanka, kad už pasisakytų daugiau kaip pusė nuo balsavime dalyvavusiųjų, taigi, 71 balso šiuo atveju nereikia.

Beje, tuomet, prieš 25 metus, balsavimas dėl Vyriausybės programos buvo vardinis – kiekvienas Seimo narys užpildė specialią kortelę, o vėliau Seimo posėdžio pirmininkas perskaitė kiekvieną iš jų, nurodydamas, kaip kiekvienas parlamentaras balsavo. Dabar vardiniai balsavimai neberengiami, nes elektroninė sistema leidžia interneto erdvėje paskelbti kaip balsavo kiekvienas parlamentaras. 

Pokyčius pradės skaičiuoti iš naujo

1994-aisiais Vyriausybė įgaliojimus iš Seimo atgavo ne po prezidento rinkimų, bet tiesiog dėl to, kad per pusantrų jos darbo metų pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų.

Šiemet daugiau kaip pusės kabineto narių pasikeitimas sutapo su kita konstitucinė procedūra – Vyriausybės įgaliojimų atnaujinimu prisiekus naujam prezidentui.

Jeigu nepasikeistų daugiau kaip pusė ministrų, šiemet pasikartotų tokia pat situacija, kokia buvo po 1998, 2003, 2004, 2009 ir 2014 m. prezidento rinkimų – tuomet pakakdavo Seimo balsavimo dėl premjero kandidatūros ir Vyriausybė būdavo laikoma susigrąžinusia įgaliojimus.

Šįkart prisidėjo ir papildoma procedūra – balsavimas dėl Vyriausybės programos.

Beje, pagal dar 1999 m. paskelbtą Konstitucinio Teismo išaiškinimą, po prezidento rinkimų atnaujintoje ir įgaliojimus atgavusioje Vyriausybėje ministrų pasikeitimai skaičiuojami iš naujo. Visi iki tol įvykusių pokyčių kabinete skaičiavimas yra anuliuojamas. 

[infogram id="16c9160b-c0ff-46b8-8caf-eac5cb904a1c" prefix="2iE" format="interactive" title="Verslo aplinka: Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas po prezidento rinkimų 2019 m. rugpjūčio 13 d."]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Liberalų sąjūdžio pirmininke tapo V. Čmilytė-Nielsen 3

Liberalų sąjūdis pirmininke šeštadienį išrinko Seimo narę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. 

Verslo aplinka
2019.09.21
Vairuotoja už apgadintą automobilį iš savivaldybės prisiteisė per 2.000 Eur 5

Panevėžio apylinkės teismas visiškai patenkino panevėžietės vairuotojos ieškinį miesto savivaldybei atlyginti...

Verslo aplinka
2019.09.21
Į Šiaurės Korėją galėjo būti tiekiama baltarusiška degtinė 6

Jungtinių Tautų ekspertų ataskaitose nurodoma, kad pernai buvo sulaikytos dvi partijos baltarusiškos...

Verslo aplinka
2019.09.21
IKEA pageidauja daugiau gaminių iš Baltarusijos 2

Švedų prekybos milžinė IKEA planuoja prekių tiekimo iš Baltarusijos apimtis iki 2021 m. padidinti du kartus –...

Verslo aplinka
2019.09.21
Valstybės ir savivaldybių pajamos šiemet 3,2% viršijo prognozę 2

Valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos sausio-rugpjūčio mėnesiais siekė 7,063 mlrd. Eur – 3,2% (arba...

Finansai
2019.09.20
Išmaniojo mokesčių administravimo „šešėliai“ 10

Jau daugiau nei 16 mln. eurų išleista išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) sukūrimui. Idėjos...

Verslo aplinka
2019.09.20
Radikalūs projektai dėl klimato kaitos: ką rems ir apmokestins vokiečiai Premium 8

Šiandien Vokietijos vyriausybė turėtų patvirtinti priemones, skirtas klimato kaitai suvaldyti. Valdžia...

Pramonė
2019.09.20
Kablelio galia – prievaizdo rankose 1

Bausti negalima pasigailėti“ – kur dėti kablelį, sprendžia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba...

Verslo aplinka
2019.09.20
Konstitucinis Teismas atmetė Seimo opozicijos prašymą įvertinti Vyriausybės patvirtinimą

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį atmetė Seimo opozicijos prašymą įvertinti, ar Sauliaus Skvernelio...

Verslo aplinka
2019.09.19
Izraelis vėl išsirinko užstrigusį parlamentą Premium 2

Antradienį vykusių Izraelio parlamento rinkimų rezultatai beveik nesiskiria nuo balandžio rinkimų. Rinkėjai...

Verslo aplinka
2019.09.19
SAM įstaigų pertvarka: turi nebelikti ULAC, Lošimų tarnybos, Radiacinės saugos centro 2

Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, ketvirtadienį Seimui pristatė Sveikatos apsaugos ministerijai...

Verslo aplinka
2019.09.19
Suomijos premjeras: britai turi 12 dienų pateikti „Brexit“ planą, jei ne – viskas baigta 2

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, per ateinančias 12 dienų turi pateikti Europos...

Verslo aplinka
2019.09.19
2018 m. ES sulaikyta padirbtų ir galimai pavojingų prekių už beveik 740 mln. Eur

Europos Komisijos (EK) paskelbti nauji duomenys rodo, kad 2018 m. padaugėjo į Europos Sąjungą (ES)...

Verslo aplinka
2019.09.19
Tyrimas: užsieniečių registracijos centro darbuotojai vaikus laiko už grotų, nemoka kalbų 

Užsieniečių registracijos centro (URC) darbuotojai nemoka užsienio kalbų, sulaikytos šeimos su vaikais...

Verslo aplinka
2019.09.19
EBPO regi lėčiausią ekonomikos augimą nuo krizės laikų 6

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) reikšmingai nukirpo pasaulio ekonomikos augimo...

Rinkos
2019.09.19
Miškų urėdija už 5,2 mln. Eur perka 247 naujus automobilius 2

Valstybinių miškų urėdija už 5,2 mln. Eur perka 247 naujus automobilius.

Frakcija „Lietuvos gerovei“ pažadėjo remti S. Skvernelio Vyriausybę

Praėjusią savaitę Seime įsikūrusi frakcija „Lietuvos gerovei“ pasirašė susitarimą dėl bendro darbo su...

Verslo aplinka
2019.09.19
Rinkose atsivėrė pigių pinigų proga: pasinaudoti galėtų ir Lietuva Premium 1

Finansų rinkos sudarė sąlygas valstybėms, taip pat Lietuvai, pigiai pasiskolintais pinigais imtis...

Rinkos
2019.09.19
Baigė rengti Vilniaus bendrąjį planą 28

Po daugiau nei trejus metus vykusių procesų Vilniaus miesto savivaldybė baigė rengti sostinės bendrąjį planą.

Statyba ir NT
2019.09.19
ESO už 147 mln. Eur diegs išmaniuosius elektros skaitiklius  20

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), įvertinusi AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO)...

Pramonė
2019.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau