Kitą savaitę – itin retas politinis išbandymas 

Publikuota: 2019-08-16
Sauliui Skverneliui teks Seimui pakartotinai pristatyti Vyriausybės programą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Sauliui Skverneliui teks Seimui pakartotinai pristatyti Vyriausybės programą. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nuo 2016-ųjų gruodžio dirbančioje septynioliktoje Vyriausybėje, vadovaujamoje Sauliaus Skvernelio, po šiųmečių prezidento rinkimų atnaujinant kabineto sudėtį pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų. Todėl šiai Vyriausybei teks politinis-teisinis išbandymas Seime – diskusijos ir balsavimas dėl įgaliojimų grąžinimo ministrų kabinetui.

Šis klausimas bus svarstomas neeilinėje Seimo sesijoje, kuri, parlamento vadovybės sprendimu, prasidės kitos savaitės antradienį, rugpjūčio 20-ąją ir tęsis dvi arba tris dienas, priklausomai nuo to, kaip sparčiai seksis įvykdyti visas būtinas procedūras.

Ir valdančiosios koalicijos atstovai, ir politikos ekspertai neabejoja, kad Seime pakaks balsų pakartotinai patvirtinti septynioliktosios Vyriausybės įgaliojimus.

Tokia konstitucinė procedūra, kokia įvyks kitą savaitę parlamente – itin reta. Pirmas ir kol kas paskutinis kartas, kai Vyriausybei teko iš Seimo atgauti įgaliojimus pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų įvyko lygiai prieš 25 metus – 1994-ųjų vidurvasarį. Tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius nesunkiai įveikė šį teisinį-politinį slenkstį.  

Konstitucijos nuostata

Šiemet liepos 23-ąją Seimas didele balsų dauguma patvirtino S. Skvernelį po prezidento rinkimų atnaujinamos Vyriausybės premjeru. Po to jis su prezidentu Gitanu Nausėda per 15 dienų suderino ir patvirtino naują ministrų kabineto sudėtį. Paskirti trys nauji ministrai – susisiekimo, vidaus reikalų ir žemės ūkio.

Jeigu Vyriausybėje pasikeistų tik vienas ministras, būtų laikoma, kad nuo 2016 m. gruodžio dar nėra pasikeitę jau daugiau kaip pusė kabineto narių. Mat iki šiol per dvejus su puse metų iš 14-os ministrų pasikeitė iš viso šeši – teisingumo, kultūros, švietimo ir mokslo, ūkio (dabar – ekonomikos ir inovacijų), aplinkos bei žemės ūkio.

Bet šįkart pakito ne tik septintasis, bet ir aštuntasis bei devintasis ministras, todėl įsijungė Konstitucijoje nustatytas mechanizmas dėl įgaliojimų susigrąžinimo iš Seimo.

Konstitucijoje be kita ko rašoma: „Kai pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus. Priešingu atveju Vyriausybė turi atsistatydinti.“  

Koreguos tik Priemonių planą

S. Skvernelis turės neeiliniame Seimo posėdyje pristatyti tris pastaruosius pasikeitusius ministrus, vėliau turės pasisakyti ir apie Vyriausybės programą.

Premjeras yra patikinęs, kad Seimui balsuoti bus teikiama nepakeista programa, nes esą valdančiosios koalicijos partneriai yra sutarę jos nekoreguoti, o taisyti tik Programos įgyvendinimo priemonių planą, kurį tvirtina pats ministrų kabinetas ir Seimo įsikišimo nereikia.

Keturios valdančiosios partijos Seime skaičiuoja turinčios 76 mandatus iš 141, tad pakankamą daugumą, kad ir paskirtų premjerą, ir balsuotų už Vyriausybės programą.

„Matyt, iš tikrųjų čia nebus didesnės dramos ar netikėtumo. Tiesiog opozicijai ir visai visuomenei bus proga dar kartą išgirsti premjero ir ministrų nuomonę dėl aktualiausių Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo“, – sakė politologė Rima Urbonaitė, atkreipusi dėmesį ir į G. Nausėdos pareiškimą, kad ši procedūra leis Vyriausybei „dar sykį pasitikrinti pasitikėjimą Seime“, be to, esą „niekam nekils abejonių, ar yra mėginama išvengti politinių procedūrų, viskas atliekama skaidriai, aiškiai, taikant iš anksto nustatytus principus“.  

Tuomet programą atnaujino

Dabartinių valdančiųjų balsų Seime požiūriu situacija gana panaši į politinę padėtį 1994 m. vasarą, kai kol kas vienintelį kartą įvyko įgaliojimų grąžinimas Vyriausybei pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų.

Tuometinėje šeštoje Vyriausybėje, vadovaujamoje A. Šleževičiaus, iš viso buvo 20 ministrų. Nuo 1993 m. kovo, kai ši Vyriausybė buvo sudaryta, iki 1994 m. vidurio pasikeitė 11 kabineto narių. Todėl A. Šleževičius pateikė Seimui svarstyti ir balsuoti atnaujintą Vyriausybės programą.

nuotrauka::1 left

„Kaip informavo Seimo pirmininkas, vadovaudamasis Konstitucijos ir Vyriausybės įstatymo nustatytais reikalavimais pasikeitus daugiau kaip pusei kabineto narių, kabinetas turi parengti programą, t. y. gauti Seimo pasitikėjimą: tęsti darbą ar ne. Pagal Vyriausybės narių pristatymo eilę paskutiniai, persvėrę kabineto sudėtį, buvo vietoj departamento naujai įsteigtos Aplinkos apsaugos ministerijos ministras Bronius Bradauskas bei valstybės valdymo reformos ir savivaldybių reikalų ministras Mindaugas Stankevičius“, – iš Seimo tribūnos 1994 m. birželio pabaigoje kalbėjo tuometinis premjeras.  

Surengtas vardinis balsavimas

Bet, anot A. Šleževičiaus, pakeitimai Vyriausybės programoje nežymūs, išryškinantys tik „į ekonomikos stabilizaciją nukreiptus darbus“. Tačiau net ir šie pakoregavimai sukėlė gana nemenkas diskusijas Seime, kurios truko beveik dvi savaites. Opozicija ypač kritikavo kairiųjų Vyriausybę, o premjerą kaltino arogancija bei korupcijos dangstymu.

1994 m. liepos 12 d. įvyko Seimo balsavimas dėl programos patvirtinimo ir įgaliojimų Vyriausybei sugrąžinimo pasikeitus daugiau kaip pusei ministrų. Daugumą mandatų Seime tuomet turėjusi Lietuvos demokratinė darbo partija įrodė savo galią – iš 108 balsavusių Seimo narių už Vyriausybę buvo 65, prieš balsavo 38, susilaikė 5 Seimo nariai.

Atkreiptinas dėmesys, kad tiek balsuojant dėl premjero patvirtinimo, tiek ir balsuojant dėl Vyriausybės programos pakanka, kad už pasisakytų daugiau kaip pusė nuo balsavime dalyvavusiųjų, taigi, 71 balso šiuo atveju nereikia.

Beje, tuomet, prieš 25 metus, balsavimas dėl Vyriausybės programos buvo vardinis – kiekvienas Seimo narys užpildė specialią kortelę, o vėliau Seimo posėdžio pirmininkas perskaitė kiekvieną iš jų, nurodydamas, kaip kiekvienas parlamentaras balsavo. Dabar vardiniai balsavimai neberengiami, nes elektroninė sistema leidžia interneto erdvėje paskelbti kaip balsavo kiekvienas parlamentaras. 

Pokyčius pradės skaičiuoti iš naujo

1994-aisiais Vyriausybė įgaliojimus iš Seimo atgavo ne po prezidento rinkimų, bet tiesiog dėl to, kad per pusantrų jos darbo metų pasikeitė daugiau kaip pusė ministrų.

Šiemet daugiau kaip pusės kabineto narių pasikeitimas sutapo su kita konstitucinė procedūra – Vyriausybės įgaliojimų atnaujinimu prisiekus naujam prezidentui.

Jeigu nepasikeistų daugiau kaip pusė ministrų, šiemet pasikartotų tokia pat situacija, kokia buvo po 1998, 2003, 2004, 2009 ir 2014 m. prezidento rinkimų – tuomet pakakdavo Seimo balsavimo dėl premjero kandidatūros ir Vyriausybė būdavo laikoma susigrąžinusia įgaliojimus.

Šįkart prisidėjo ir papildoma procedūra – balsavimas dėl Vyriausybės programos.

Beje, pagal dar 1999 m. paskelbtą Konstitucinio Teismo išaiškinimą, po prezidento rinkimų atnaujintoje ir įgaliojimus atgavusioje Vyriausybėje ministrų pasikeitimai skaičiuojami iš naujo. Visi iki tol įvykusių pokyčių kabinete skaičiavimas yra anuliuojamas. 

[infogram id="16c9160b-c0ff-46b8-8caf-eac5cb904a1c" prefix="2iE" format="interactive" title="Verslo aplinka: Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas po prezidento rinkimų 2019 m. rugpjūčio 13 d."]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 1

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
10:59
V. Vasiliauskas: siūlomas bankų mokestis – grubiausias apmokestinimo modelis 3

Lietuvos banko valdybos pirmininkas kritikuoja valdančiųjų siekį nuo sausio įvesti bankų aktyvų mokestį. Vito...

Finansai
12:22
Biudžeto ir finansų komitetas – už vaiko pinigų didinimą 10 Eur

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritarė Vyriausybės siūlymui vaiko pinigus didinti 10-čia Eur – nuo...

Seimo komitetas – prieš prezidento siūlymą labiau didinti pensijas

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) nepritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nuo kitų metų labiau...

TVF misija analizuoja Lietuvos ekonominę situaciją

Finansų ministras Vilius Šapoka šiandien susitiko su darbą Lietuvoje pradedančios Tarptautinio valiutos fondo...

Prezidentas ragina spartinti elektros tinklų sinchronizavimo darbus 1

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį paragino paspartinti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo...

Pramonė
09:49
Kibernetinis saugumas prasideda nuo suvokimo Verslo tribūna

Visi privalome rūpintis kibernetiniu saugumu, nes tobulėjant technologijoms vis didesnę riziką kelia jų...

„Amazon“ užginčijo „Microsoft“ laimėtą 10 mlrd. USD vertės kontraktą 1

„Amazon Web Services“ (AWS) pranešė užginčijusi sprendimą 10 mlrd. USD JAV Gynybos departamento viešųjų...

G. Nausėda suteikė malonę dviem Rusijos šnipams, atverdamas kelią mainams su Maskva

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda suteikė malonę dviem dėl šnipinėjimo nuteistiems Rusijos piliečiams ir...

„Kurana“: energijos taupymas prasideda nuo įmonės kultūros pokyčio   Verslo tribūna

Pasvalyje veikiančiai biodujų ir biotetanolio gamybos bendrovei „Kurana“ energijos išteklių tausojimas –...

Pramonė
06:00
Kai rūpesčiai – skirtingi 2

„Quo vadis, VVĮ?“ – vakar gal retoriškai, o gal vis dėlto tikėdamasis atsakymo paklausė ekonomistas Nerijus...

Įmonės vis giliau lenda į tiekėjų kišenę, atsiskaitymai ilgėja visuose sektoriuose Premium

Naujausi duomenys rodo, kad įmonių tarpusavio vėlavimai atsiskaityti per pastaruosius 12 mėnesių Lietuvoje...

Finansai
05:45
Žalia šviesa atliekų deginimui pasimetė valdžios koridoriuose Premium 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo nestabdyti jau įgyvendinamų Vilniaus ir Kauno atliekų deginimo...

Vilniuje rasta aviacinė bomba – nukenksminta 3

Vilniaus Žvėryno rajone ketvirtadienį rasta aviacinė bomba buvo nukenksminta, pranešė portalas „15min.lt“.

Verslo aplinka
2019.11.14
JK nepaskiriant komisaro, ES imsis teisinių priemonių

Europos Sąjunga ėmėsi teisinių veiksmų prieš komisaro į naująją Europos Komisiją neskiriančią Jungtinę...

Verslo aplinka
2019.11.14
Seime žlugo planas stabdyti urėdijų reformą 

Seimas po svarstymo ketvirtadienį pritarė Miškų įstatymo pataisoms, kurios iš esmės nesiskiria nuo ankstesnio...

Finansai
2019.11.14
Strategine įmone tapusios „Problematikos“ vadovas: bijau „Geotermos“ pavyzdžio

Seimui nusprendus įtraukti valstybės valdomą kelių techninės priežiūros ir kokybės kontrolės bendrovę...

Statyba ir NT
2019.11.14
G. Nausėda: valstybinis bankas neturėtų būti tabu 12

Šalies prezidentas sako, kad padėtis bankų rinkoje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Finansai
2019.11.14
Teisingumo ministerija siūlo dekriminalizuoti dalį turtinių ir ekonominių nusikaltimų 

Teisingumo ministerija ketvirtadienį pasiūlė dekriminalizuoti mažiau pavojingus ekonominius, finansinius ir...

Verslo aplinka
2019.11.14
Britai iki rinkimų komisaro nesiūlys, EK darbo pradžia vėl gali nusikelti

Jungtinė Karalystė (JK) savo kandidatą į naujos sudėties Europos Komisijos (EK) narius pateiks tik po šalies...

Verslo aplinka
2019.11.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau