Racionalių šalies savivaldybių sprendimų nauda – ne tik finansinė

Publikuota: 2019-08-01

Dalis šalies savivaldybių diegiasi energijos vartojimo efektyvumą didinančius sprendimus bei deklaravę elektros sutaupymą tapo Pažangios energijos klubo narėmis. Investuotos lėšos į energijos vartojimo efektyvumą grįžta per mažesnes elektros energijos sąskaitas. Svarbiausia – taip ne tik taupomi pinigai, bet ir prisidedama prie aplinkos tausojimo.

Renovacija įvairiose šalies savivaldybėse yra įsibėgėjusi skirtingais tempais. Marijampolės savivaldybė – puikus pavyzdys ir gali pasigirti net 47 modernizuotais daugiabučiais. Anot Valdo Tumelio, Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo, imtis renovacijos paskatino Europos Sąjungos (ES) direktyvos, pakitę šalies įstatymai ir kiti teisės aktai, globalinės ir ekonominės problemos bei siekis Marijampolės savivaldybėje mažinti energinių išteklių sąnaudas ir kainas už šildymą.

„Pradėjome nuo vienos iš didžiausių problemų Marijampolės savivaldybėje – prastos daugiabučių gyvenamųjų namų kokybės. Marijampolės savivaldybėje 93% visų daugiabučių gyvenamųjų namų statyti iki 1991 m. Kaip ir kiti tuo metu Lietuvoje iškilę pastatai, taip ir šie yra pastatyti pagal santykinai žemus energinio efektyvumo standartus, todėl energijos šildymui sunaudojama gerokai daugiau, tokių namų gyventojai už šilumą moka taip pat daugiau“, – pasakojo V. Tumelis.

Racionalus energinių išteklių naudojimas

2013 m. buvo patvirtinta Marijampolės savivaldybės energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programa, kurios vienas iš tikslų – atkurti ir pagerinti Marijampolės savivaldybėje esančių daugiabučių namų energines normatyvines savybes, siekiant šiluminės energijos sąnaudų sumažinimo ir racionalaus energinių išteklių naudojimo, gyventojų išlaidų šildymui sumažinimo. Todėl 2018 m. šilumos energijos bei karšto vandens Marijampolėje tiekėjas UAB „Litesko“ pradėjo vykdyti miesto magistralinių šilumos tinklų keitimą į bekanalius šilumos tinklus. Taip siekiama sumažinti šilumos nuostolius, todėl atitinkamai sumažės suvartojamo kuro ir kenksmingų medžiagų išmetimas į aplinką.

Taip pat praėjusiais metais buvo pradėtas įgyvendinti miesto centralizuoto šilumos tiekimo tinklų rekonstrukcijos projektas: Marijampolės katilinėje vietoje vandens šildymo katilo įrenginėjami du vandens šildymo katilai (dujinis ir skysto kuro), kurių galia sieks po 15 MW. Kiekvienam katilui taip pat bus sumontuotas dūmų ekonomaizeris, kas užtikrins efektyvų bei lankstų katilinės darbą pagal miesto šilumos poreikį. Naujų katilų efektyvumas būtų apie 97%.

Rezultatai ir ateities planai

Nors rezultatai džiugina, tačiau kelias nėra vien rožėmis klotas. V. Tumelis pripažįsta, kad koją diegiant energetinį efektyvumą didinančias priemones kišančių trukdžių apstu. Vienas iš jų – sudėtingos daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) dokumentų rengimo procedūros. Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas tarp kitų iššūkių pamini, kad dėl gyventojų įsiskolinimo už komunalines ar kitas paslaugas finansinės įstaigos nesuteikia lengvatinių kreditų.

Iš 47 pagal programą atnaujintų daugiabučių namų, 39 pasiekė energinio efektyvumo C klasę, 8 namai – B. Sumažintos ir energinių išteklių sąnaudos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų CO2 kiekis.

V. Tumelis džiaugėsi, kad suvartotas šilumos energijos kiekis Marijampolės savivaldybės atnaujintuose daugiabučiuose namuose sumažėjo vidutiniškai 50–55%, atitinkamai sumažėjo ir gyventojams teikiamos sąskaitos už šildymą. Gyventojai sprendimus vertina teigiamai dėl pagerėjusios gyvenimo kokybės ir sąlygų atnaujintuose daugiabučiuose namuose, todėl padidėjo daugiabučių namų, kurie nėra atnaujinti, gyventojų susidomėjimas modernizavimo teikiama nauda. Taip pat gyventojai vis dažniau renkasi priemonių paketą, kuriuo būtų pasiekta aukštesnė energinio efektyvumo klasė.

Iš 15 daugiabučių namų, kurie šiuo metu laukia pasirinkto finansuotojo pritarimo, 8 daugiabučiai namai planuoja pasiekti energinio efektyvumo B klasę, 7 – C klasę. Pašnekovas taip pat užsiminė, kad yra parengtas projektas „Marijampolės miesto centralizuoto šilumos tiekimo tinklų rekonstrukcija“. Projekte planuojama rekonstruoti 6 trasų ruožus, taip dar labiau mažinant šilumos nuostolius bei kuro suvartojimą ir kenksmingų medžiagų išmetimą į aplinką.

Sąskaitos už gatvių apšvietimą – savivaldybės galvos skausmas

Štai už beveik 40 km nuo Marijampolės esančioje Lazdijų rajono savivaldybėje buvo nuspręsta taupyti biudžeto lėšas, kurios yra skiriamos gatvių apšvietimui. Buvo atvejų, kai vasarą naktimis savivaldybėje būdavo išjungiamas gatvių apšvietimas, tačiau tai kėlė nepatogumų gyventojams. Daugiau nei 21.000 gyventojų turinčioje savivaldybėje buvo ieškoma efektyviausio sprendimo, kad nusidėvėję, pasenę ir nuolat lėšų remontui reikalaujantys šviestuvai būtų atnaujinti. Suskaičiavus energijos taupymo kaštus buvo priimtas sprendimas diegti ilgaamžį, ekonomiškesnį ir ekologiškesnį LED apšvietimą, įgyvendinant gatvių apšvietimo atnaujinimo projektą Lazdijuose pagal ESCO modelio principus.

Problemos sprendimo būdai

Lazdijų rajono savivaldybės administracijos teigimu, mieste ir kaimuose pakeista apie 2.000 senų šviestuvų ir įdiegtas apšvietimo valdymas. Įdiegus šias naujas technologijas, t. y. LED šviestuvus, apšvietimas tapo pigesnis, o šviestuvų intensyvumas nakties metu yra reguliuojamas. Be to, įrengtam naujam apšvietimui yra suteiktas 10 m. garantinis laikotarpis, kurio metu užtikrinamas sklandus įrangos veikimas, o savivaldybė nepatiria jokių eksploatacinių išlaidų.

Lazdijų rajono savivaldybės administracija pripažįsta, kad didžiausias iššūkis diegiant šiuos sprendimus buvo sąlygų parengimo ir derinimo procesas su Viešųjų pirkimų tarnyba bei pirkimo vykdymas, nes tokį projektą savivaldybė įgyvendino pirmoji Lietuvoje.

Nauda ir finansinė, ir socialinė

Skaičiuojama, kad nauji LED šviestuvai per visą tarnavimo laiką sutaupys apie 7.000 MWh energijos. Elektros energijai gatvėms apšviesti ir nusidėvėjusių šviestuvų priežiūrai per metus būdavo išleidžiama apie 120.000 Eur, o modernizavus apšvietimo sistemą šio išlaidos sumažėjo daugiau nei perpus. Tikimasi, kad projektas visiškai atsipirks per maždaug 10 metų.

Pokyčiai nepraslysta pro akis ir savivaldybės gyventojams. Esant išvystytam gatvių apšvietimui, gyventojai jaučiasi saugiau, aktyvėja vakarinės veiklos, užtikrinamas eismo saugumas tamsiu paros metu, didėja Lazdijų krašto turistinis patrauklumas.

Lazdijų rajono savivaldybės administracija, sutaupiusi gatvės apšvietimui skirtas lėšas, ateityje planuoja įrengti gatvės apšvietimą kaimuose ar gyvenvietės, kuriose apšvietimo dar nėra. Artimiausiu metu planuojama modernizuoti ir Lazdijų rajono savivaldybės administracijos pastatą, siekiant sumažinti energijos suvartojimą. Be to, analizuojamos galimybės Veisiejuose ir Lazdijuose centralizuotam šildymui naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius.

Ir Marijampolės, ir Lazdijų savivaldybė savo sutaupymus deklaravo ESO ir yra tapusios Pažangios energijos klubo narėmis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Teismas leido atnaujinti vidutinio greičio matuoklių konkursą

Teismas leido tęsti Lietuvos automobilių kelių direkcijos skelbtą 2,6 mln. Eur (su PVM) vertės 100 vienetų...

Britai, jums reikia rinkimų

Pastaruosius trejus metus stebint britų agoniją bandant išsiskirti su Europos Sąjunga (ES) kartais gali...

Darbuotojų motyvacija ekstremaliomis sąlygomis Verslo tribūna

Akivaizdu, kiekvienas darbdavys nori matyti savo įmonėje motyvuotus darbuotojus. Tačiau tokius buriant, tenka...

Vadyba
06:00
S. Skvernelis: jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis – pirmalaikiai rinkimai 1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis yra...

Lietuva „Doing Business 2020“ pasiekė aukščiausią vietą istorijoje  4

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į 11 vietą. Tai...

„Brexit“ drama: JK išstojimas gali būti atidėtas, ES pozicija dar derinama

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios Britanijos išstojimą.

Alytuje dega ne padangos – dega visa Lietuvos valdžia 3

Vienodų gaisrų nebūna, sako ugniagesiai. Tačiau būna išskirtinių gaisrų, kurie gali suduoti smūgį šalies...

Premjeras: L. Pernavas gali tapti Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje

Po kadencijos pabaigos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas gali tapti Lietuvos policijos atašė...

Verslo aplinka
2019.10.23
JAV naikina sankcijas Turkijai

JAV naikina sankcijas Turkijai, įvestas, kai ši pradėjo puolimą prieš kurdų kovotojus šiaurės rytų Sirijoje,...

Verslo aplinka
2019.10.23
Teismas: A. Veryga viršijo įgaliojimus nustatydamas vaistų išdavimo tvarką 2

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį nutarė, kad sveikatos apsaugos ministras...

Verslo aplinka
2019.10.23
S. Skvernelis: R. Tamašunienė suteikė visą reikiamą pagalbą gesinant gaisrą Alytuje

Vidaus reikalų ministrei Ritai Tamašunienei sulaukus raginimų atsistatydinti dėl neveiklumo gesinant gaisrą...

Verslo aplinka
2019.10.23
R. Karbauskis žada „modifikuoti“ Seimo atmestuosius mokestinius projektus

Valdančioji koalicija tikina turinti pakankamai balsų Seime, kad gebėtų priimti kitų metų biudžetą. Kartu,...

Verslo aplinka
2019.10.23
D. Grybauskaitė: Seime vyrauja chaosas 2

„Lietuvoje dominuoja karingas neraštingumas, jeigu ant jūsų lips, turite garsiai kalbėti – neleiskite griauti...

Verslo aplinka
2019.10.23
„Tvarka ir teisingumas“ pašalinta iš valdančiųjų gretų

Seimo vicepirmininko Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama Tvarkos ir teisingumo partija (TTP) ne tik faktiškai,...

Verslo aplinka
2019.10.23
Atidėliojant pertvarkas smunka VVĮ pelnas, bet politikams tai tinka 1

Valstybės valdomos įmonių (VVĮ) pajamos pirmą metų pusmetį išaugo daugiau nei 10%, iki 1,5 mlrd. Eur, tačiau...

Finansai
2019.10.23
JK sulaikyto sunkvežimio priekaboje rasti 39 žmonių kūnai

Trečiadienį Jungtinės Karalystės (JK) Esekso grafystės policija pranešė, kad vieno vilkiko priekaboje aptiko...

Verslo aplinka
2019.10.23
Valdantieji viliasi: pakaks balsų ir biudžetui, ir naujiems mokesčiams  Premium 2

Valdančiosios koalicijos atstovai ramina save ir kitus, kad ras kompromisus dėl diskusijų keliančių...

Verslo aplinka
2019.10.23
Bundesbankas: Vokietija rugsėjį galėjo įžengti į recesiją Premium

Vokietijos centrinis bankas perspėjo, kad šalies ekonomika galėjo susitraukti antrą ketvirtį iš eilės, o tai...

Verslo aplinka
2019.10.23
R. Karbauskis siūlo NT apmokestinimo lengvatą daugiavaikėms šeimoms 4

Seimui antradienį atmetus Vyriausybės siūlymą nuo 2020 metų išplėsti gyventojų nekilnojamojo turto (NT)...

Statyba ir NT
2019.10.23
V. Šapoka: nepriėmus mokestinių pataisų teks apkarpyti išlaidas 

Vyriausybė siūlys apkarpyti kai kurias kitų metų išlaidas, jeigu Seimas nepritars naujiems mokesčiams ar jų...

Verslo aplinka
2019.10.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau