Racionalių šalies savivaldybių sprendimų nauda – ne tik finansinė

Reklama publikuota: 2019-08-01
svg svg

Dalis šalies savivaldybių diegiasi energijos vartojimo efektyvumą didinančius sprendimus bei deklaravę elektros sutaupymą tapo Pažangios energijos klubo narėmis. Investuotos lėšos į energijos vartojimo efektyvumą grįžta per mažesnes elektros energijos sąskaitas. Svarbiausia – taip ne tik taupomi pinigai, bet ir prisidedama prie aplinkos tausojimo.

Renovacija įvairiose šalies savivaldybėse yra įsibėgėjusi skirtingais tempais. Marijampolės savivaldybė – puikus pavyzdys ir gali pasigirti net 47 modernizuotais daugiabučiais. Anot Valdo Tumelio, Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo, imtis renovacijos paskatino Europos Sąjungos (ES) direktyvos, pakitę šalies įstatymai ir kiti teisės aktai, globalinės ir ekonominės problemos bei siekis Marijampolės savivaldybėje mažinti energinių išteklių sąnaudas ir kainas už šildymą.

„Pradėjome nuo vienos iš didžiausių problemų Marijampolės savivaldybėje – prastos daugiabučių gyvenamųjų namų kokybės. Marijampolės savivaldybėje 93% visų daugiabučių gyvenamųjų namų statyti iki 1991 m. Kaip ir kiti tuo metu Lietuvoje iškilę pastatai, taip ir šie yra pastatyti pagal santykinai žemus energinio efektyvumo standartus, todėl energijos šildymui sunaudojama gerokai daugiau, tokių namų gyventojai už šilumą moka taip pat daugiau“, – pasakojo V. Tumelis.

Racionalus energinių išteklių naudojimas

2013 m. buvo patvirtinta Marijampolės savivaldybės energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programa, kurios vienas iš tikslų – atkurti ir pagerinti Marijampolės savivaldybėje esančių daugiabučių namų energines normatyvines savybes, siekiant šiluminės energijos sąnaudų sumažinimo ir racionalaus energinių išteklių naudojimo, gyventojų išlaidų šildymui sumažinimo. Todėl 2018 m. šilumos energijos bei karšto vandens Marijampolėje tiekėjas UAB „Litesko“ pradėjo vykdyti miesto magistralinių šilumos tinklų keitimą į bekanalius šilumos tinklus. Taip siekiama sumažinti šilumos nuostolius, todėl atitinkamai sumažės suvartojamo kuro ir kenksmingų medžiagų išmetimas į aplinką.

Taip pat praėjusiais metais buvo pradėtas įgyvendinti miesto centralizuoto šilumos tiekimo tinklų rekonstrukcijos projektas: Marijampolės katilinėje vietoje vandens šildymo katilo įrenginėjami du vandens šildymo katilai (dujinis ir skysto kuro), kurių galia sieks po 15 MW. Kiekvienam katilui taip pat bus sumontuotas dūmų ekonomaizeris, kas užtikrins efektyvų bei lankstų katilinės darbą pagal miesto šilumos poreikį. Naujų katilų efektyvumas būtų apie 97%.

Rezultatai ir ateities planai

Nors rezultatai džiugina, tačiau kelias nėra vien rožėmis klotas. V. Tumelis pripažįsta, kad koją diegiant energetinį efektyvumą didinančias priemones kišančių trukdžių apstu. Vienas iš jų – sudėtingos daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) dokumentų rengimo procedūros. Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas tarp kitų iššūkių pamini, kad dėl gyventojų įsiskolinimo už komunalines ar kitas paslaugas finansinės įstaigos nesuteikia lengvatinių kreditų.

Iš 47 pagal programą atnaujintų daugiabučių namų, 39 pasiekė energinio efektyvumo C klasę, 8 namai – B. Sumažintos ir energinių išteklių sąnaudos ir išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų CO2 kiekis.

V. Tumelis džiaugėsi, kad suvartotas šilumos energijos kiekis Marijampolės savivaldybės atnaujintuose daugiabučiuose namuose sumažėjo vidutiniškai 50–55%, atitinkamai sumažėjo ir gyventojams teikiamos sąskaitos už šildymą. Gyventojai sprendimus vertina teigiamai dėl pagerėjusios gyvenimo kokybės ir sąlygų atnaujintuose daugiabučiuose namuose, todėl padidėjo daugiabučių namų, kurie nėra atnaujinti, gyventojų susidomėjimas modernizavimo teikiama nauda. Taip pat gyventojai vis dažniau renkasi priemonių paketą, kuriuo būtų pasiekta aukštesnė energinio efektyvumo klasė.

Iš 15 daugiabučių namų, kurie šiuo metu laukia pasirinkto finansuotojo pritarimo, 8 daugiabučiai namai planuoja pasiekti energinio efektyvumo B klasę, 7 – C klasę. Pašnekovas taip pat užsiminė, kad yra parengtas projektas „Marijampolės miesto centralizuoto šilumos tiekimo tinklų rekonstrukcija“. Projekte planuojama rekonstruoti 6 trasų ruožus, taip dar labiau mažinant šilumos nuostolius bei kuro suvartojimą ir kenksmingų medžiagų išmetimą į aplinką.

Sąskaitos už gatvių apšvietimą – savivaldybės galvos skausmas

Štai už beveik 40 km nuo Marijampolės esančioje Lazdijų rajono savivaldybėje buvo nuspręsta taupyti biudžeto lėšas, kurios yra skiriamos gatvių apšvietimui. Buvo atvejų, kai vasarą naktimis savivaldybėje būdavo išjungiamas gatvių apšvietimas, tačiau tai kėlė nepatogumų gyventojams. Daugiau nei 21.000 gyventojų turinčioje savivaldybėje buvo ieškoma efektyviausio sprendimo, kad nusidėvėję, pasenę ir nuolat lėšų remontui reikalaujantys šviestuvai būtų atnaujinti. Suskaičiavus energijos taupymo kaštus buvo priimtas sprendimas diegti ilgaamžį, ekonomiškesnį ir ekologiškesnį LED apšvietimą, įgyvendinant gatvių apšvietimo atnaujinimo projektą Lazdijuose pagal ESCO modelio principus.

Problemos sprendimo būdai

Lazdijų rajono savivaldybės administracijos teigimu, mieste ir kaimuose pakeista apie 2.000 senų šviestuvų ir įdiegtas apšvietimo valdymas. Įdiegus šias naujas technologijas, t. y. LED šviestuvus, apšvietimas tapo pigesnis, o šviestuvų intensyvumas nakties metu yra reguliuojamas. Be to, įrengtam naujam apšvietimui yra suteiktas 10 m. garantinis laikotarpis, kurio metu užtikrinamas sklandus įrangos veikimas, o savivaldybė nepatiria jokių eksploatacinių išlaidų.

Lazdijų rajono savivaldybės administracija pripažįsta, kad didžiausias iššūkis diegiant šiuos sprendimus buvo sąlygų parengimo ir derinimo procesas su Viešųjų pirkimų tarnyba bei pirkimo vykdymas, nes tokį projektą savivaldybė įgyvendino pirmoji Lietuvoje.

Nauda ir finansinė, ir socialinė

Skaičiuojama, kad nauji LED šviestuvai per visą tarnavimo laiką sutaupys apie 7.000 MWh energijos. Elektros energijai gatvėms apšviesti ir nusidėvėjusių šviestuvų priežiūrai per metus būdavo išleidžiama apie 120.000 Eur, o modernizavus apšvietimo sistemą šio išlaidos sumažėjo daugiau nei perpus. Tikimasi, kad projektas visiškai atsipirks per maždaug 10 metų.

Pokyčiai nepraslysta pro akis ir savivaldybės gyventojams. Esant išvystytam gatvių apšvietimui, gyventojai jaučiasi saugiau, aktyvėja vakarinės veiklos, užtikrinamas eismo saugumas tamsiu paros metu, didėja Lazdijų krašto turistinis patrauklumas.

Lazdijų rajono savivaldybės administracija, sutaupiusi gatvės apšvietimui skirtas lėšas, ateityje planuoja įrengti gatvės apšvietimą kaimuose ar gyvenvietės, kuriose apšvietimo dar nėra. Artimiausiu metu planuojama modernizuoti ir Lazdijų rajono savivaldybės administracijos pastatą, siekiant sumažinti energijos suvartojimą. Be to, analizuojamos galimybės Veisiejuose ir Lazdijuose centralizuotam šildymui naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius.

Ir Marijampolės, ir Lazdijų savivaldybė savo sutaupymus deklaravo ESO ir yra tapusios Pažangios energijos klubo narėmis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Partnerystę Prezidentūroje aptaręs T. V. Raskevičius: sąlyčio taškų daugiau nei skirtumų 1

Partnerystės įteisinimo klausimus su prezidento Gitano Nausėdos patarėjais aptaręs Seimo Žmogaus teisių...

Verslo aplinka
2021.07.01
Paskirti komercijos atašė JAV, Prancūzijoje, JK ir Švedijoje

Paskirti Lietuvos komercijos atašė Jungtinėse Amerikos Valstijose, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir...

Verslo aplinka
2021.07.01
Nevyriausybinės organizacijos telkia pagalbą migrantams 2

Lietuvos nevyriausybinės organizacijos telkia pajėgas, ruošdamosi teikti pagalbą į šalį atvykstantiems...

2021.07.01
V. Putinas pasirašė didelių užsienio IT kompanijų apribojimo įstatymą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, įpareigojantį dideles užsienio informacijos...

Verslo aplinka
2021.07.01
M. Puidokui suteiktas specialiojo liudytojo statusas 1

Seimo nariui Mindaugui Puidokui ikiteisminiame tyrime dėl galimo papirkimo ir prekybos poveikiu ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2021.07.01
EK pirmininkė atvyks į Lietuvą pristatyti pozicijos dėl ekonomikos gaivinimo plano

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen penktadienį atvyks į Vilnių pristatyti nuomonės dėl...

Verslo aplinka
2021.07.01
Nelegalios migracijos sprendimų ieškoma Ankaroje ir Bagdade

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad sprendžiant paaštrėjusią nelegalios migracijos...

Verslo aplinka
2021.07.01
A. Karpickis. 3 pagrindinės tendencijos ir galimybės Lietuvos elektroninių pinigų įstaigų sektoriui

Lietuvos banko (LB) duomenys rodo, kad COVID pandemijos metu Lietuvos elektroninių pinigų įstaigų (EPĮ)...

Verslo aplinka
2021.07.01
„Swedbank“ atblokavo sanatorijos „Belorus“ sąskaitas

„Swedbank“ atblokavo Druskininkuose esančios sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, ji po daugiau nei pusmečio...

Paslaugos
2021.07.01
Europos transliuotojų sąjunga suspendavo Baltarusijos valstybinį transliuotoją

Europos transliuotojų sąjunga (EBU) nuo liepos 1-osios oficialiai sustabdė Baltarusijos valstybinio...

Verslo aplinka
2021.07.01
Pramonė euro zonoje išlieka rekordiškai aktyvi 

Euro zonos galutinis „IHS Markit“ skelbiamas gamybos pirkimo vadybininkų indeksas (Purchasing Managers Index,...

Rinkos
2021.07.01
M. Marcinkevičius kreipėsi į EŽTT dėl galimo saviraiškos laisvės pažeidimo

Vienos didžiausių verslo grupių „Vilniaus prekyba“ smulkusis akcininkas Mindaugas Marcinkevičius kreipėsi į...

Prekyba
2021.07.01
Vyriausybė pritarė dar 55 institucijų IT konsolidavimui 3

Vyriausybė ketvirtadienį pritarė dar 55-ių valstybės institucijų sąrašui, kurių informacinių technologijų...

Inovacijos
2021.07.01
Tikroji „Brexit“ kaina skendi migloje, bet pirmieji ženklai nežada nieko gero Premium

Praėjus pusmečiui nuo Jungtinės Karalystės (JK) galutinės skyrybų su Europos Sąjunga (ES) datos, išmatuoti...

Verslo aplinka
2021.07.01
Nutraukus mero V. Andrulio įgaliojimus Kelmėje rudenį vyks rinkimai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nutraukė dėl korupcijos nuteisto Kelmės rajono mero Vaclovo Andrulio...

Verslo aplinka
2021.07.01
Ambasadoriumi Turkijoje Vyriausybė siūlo skirti R. Degutį

Vyriausybė ketvirtadienį patvirtino diplomato Ričardo Degučio kandidatūrą į Lietuvos ambasadoriaus Turkijoje...

2021.07.01
Dešrų karo paliaubos: ES trims mėnesiams pratęsė malonės periodą mėsos eksportui į Šiaurės Airiją

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiekė trumpalaikes paliaubas su Jungtine Karalyste (JK) dėl atvėsintos...

Verslo aplinka
2021.07.01
Trečiadienį nustatyti 25 koronaviruso atvejai, mirė 1 žmogus

Trečiadienį Lietuvoje nustatyti 25 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirė vienas žmogus, pranešė...

Verslo aplinka
2021.07.01
Artėjant Valstybės dienai leista neregistruoti dalyvių nekomerciniuose renginiuose

Vyriausybė leido iš anksto neregistruoti dalyvių atvirose erdvėse vykstančių nekomercinių renginių metu,...

Verslo aplinka
2021.07.01
Medienos sektoriuje – didelė korupcijos tikimybė 4

Dalis valstybinės medienos yra neapskaitoma, Valstybinių miškų urėdijos (VMU) samdomi nepriklausomi medienos...

Pramonė
2021.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku