Šią savaitę svarbu

Publikuota: 2019-07-29
Valdančioji koalicija nusiteikusi Vyriausybėje pakeisti bent tris ministrus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Valdančioji koalicija nusiteikusi Vyriausybėje pakeisti bent tris ministrus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Bus bandoma sudaryti atnaujintą septynioliktąją Vyriausybę, paaiškės, koks buvo Lietuvos bendrasis vidaus produktas pirmajame pusmetyje, traukiasi vyriausias miškų urėdas, kaimynai latviai sumažina stipraus alkoholio akcizus. 

Formuojama Vyriausybė

Premjeras Saulius Skvernelis kartu su prezidentu Gitanu Nausėda bando susitarti dėl septynioliktosios Vyriausybės atnaujinimo. Tam yra laiko iki rugpjūčio 7 d. Valdančioji koalicija nusiteikusi pakeisti bent tris ministrus – susisiekimo, vidaus reikalų ir žemės ūkio. Tačiau prezidentas turi pastabų ne tik dėl kandidatų į kai kuriuos iš šių ministrų portfelių, bet ir dėl kai kurių esamų ministerijų vadovų. Todėl ir S. Skvernelis, ir G. Nausėda pripažįsta, kad dar nėra pasiektas jųdviejų sutarimas dėl galutinio atnaujintos Vyriausybės narių sąrašo. Jeigu šią savaitę toks sutarimas būtų pasiektas, tikėtinas oficialus premjero teikimas skirti ministrus bei prezidento susitikimai su kai kuriais į kandidatų. Galbūt įmanomas ir valstybės vadovo dekretas dėl kabineto sudarymo. Jeigu jame pasikeis daugiau kaip vienas ministras, rugpjūčio 20 d. neeilinėje Seimo sesijoje turės būti balsuojama dėl įgaliojimų grąžinimo Vyriausybei. 

Kiek šiemet auga BVP? 

Statistikos departamentas antradienį skelbs šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) II ketvirčio pirmąjį įvertį, taip pat patikslintą I ketvirčio BVP. Tad Lietuva sužinos, kiek jos ūgis augo pirmąjį šių metų pusmetį. Pagal pirminius duomenis, skelbtus prieš tris mėnesius, 2019 m. I ketv. Lietuvos ekonomika, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, ūgtelėjo 3,8%. Birželį paskelbta, kad atsižvelgdamas į tendencijas, Lietuvos bankas (LB) pagerino šių metų ūkio augimo prognozę. Tiesa, pabrėždamas, kad tarptautinė ekonominė aplinka kelia susirūpinimą, LB kiek apkarpė 2020 m. BVP prognozę. LB nurodo, kad Lietuvos ūkio raida tebėra veržli, nemenkai kyla ne tik eksportas, bet ir vidaus paklausa, visų pirma – privatusis vartojimas. Atsižvelgdamas į šiuos gerus ženklus, LB prognozuoja, kad šiemet Lietuvos realusis BVP padidės 3,2% (2019 m. kovo mėn. prognozuota 2,7 %). Kitų metų realiojo BVP augimo prognozė šiek tiek sumažinta iki 2,5 % (nuo 2,6 %). Panašiai prognozuoja ir komercinių bankų analitikai. Todėl spėjama, kad šiemet pirmąjį pusmetį metinis BVP gali būti paaugęs apie 3,5%. 

Traukiasi vyriausiasis miškų urėdas 

Valstybinių miškų urėdijos vadovas Marius Pulkauninkas nuo šio trečiadienio, rugpjūčio 1-osios, traukiasi iš posto. Pareiškimą prieš tris savaites jis įteikė aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai. „Visų aplinkybių vertinimas ir lėmė mano sprendimą. Manau, kad toks sprendimas yra geriausias. Motyvų yra labai daug, nenorėčiau jų sakyti, nes jie įvairiai interpretuojami“, – BNS sakė M. Pulkaunininkas. Jis taip pat nenorėjo komentuoti, ar po dar birželį įteikto pirmo pareiškimo trauktis nesulaukė didesnio politinio palaikymo. Pasak vyriausiojo miškų urėdo, dabar jis įteikė pareiškimą apie vienašališką darbo sutarties nutraukimą, todėl ministro pritarimo nereikia. Darbo kodeksas numato, kad sutartis darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių nutraukiama, įspėjus prieš 20 kalendorinių dienų. 

Latvijoje atpigs stiprusis alkoholis

Nuo rugpjūčio 1 d. kaimyninėje Latvijoje įsigalios 15% mažesni akcizai stipriam alkoholiui. Tad ilgainiui, maždaug po poros-trejeto savaičių stiprus alkoholis latviškose parduotuvėse atpigs maždaug dešimtadaliu. Tuomet svaigalų kainos susilygins su lietuviškomis arba jie net taps šiek tiek pigesni nei Lietuvoje. Tai gali vėl paskatinti šiaurinių Lietuvos regionų gyventojų „alkoholinį apsipirkimo turizmą“ į kaimyninę šalį. Toks jau kurį laiką egzistavo iki praėjusių metų kovo, kai Latvijoje galiojo gerokai mažesni alkoholio akcizai nei Lietuvoje. Bet pernai ir šiemet pavasarį latviai akcizus gerokai pakėlė ir svaigalai pabrango labiau nei Lietuvoje. Šįkart sumažintas alkoholio akcizas galios nuo 2019 m. rugpjūčio 1 d. iki 2020 m. vasario 29 d. Ši Latvijos mokesčių priemonė yra atsakas į Estijos sprendimą nuo liepos 1 d. net 25% sumažinti akcizo tarifus alui, sidrui ir stipriesiems alkoholiniams gėrimams. Tačiau Saeima nepritarė pasiūlymui sumažinti akcizo mokestį ir alui.  

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

- Antradienį ir trečiadienį vyks eilinis Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinio federalinio rezervo FED vadovybės posėdis. Esminių sprendimų dėl bazinės palūkanų normos keitimo šįkart nesitikima, tačiau gali būti pasiųsta signalų, kokių sprendimų ir kada būtų galima tikėtis artimiausioje ateityje, atsižvelgiant į gausėjančius ženklus apie lėtėjančią pasaulio ekonomiką. 

- Trečiadienį Vyriausybės pasitarime bus pateikta ataskaita, kaip šiemet sekasi vykdyti Vyriausybės programą ir jos Priemonių planą. Anot preliminarių duomenų, šiemet I ir II ketvirčiuose vėluojama įvykdyti net 40% Plane numatytų priemonių. Bet to, iki šiol nepilnai įvykdyti 9% 2017-2018 m. plane numatytų priemonių. 

- Ministrų kabineto posėdyje trečiadienį numatoma apsvarstyti ir Seimui pateikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) įstatymo pakeitimą. Projekto tikslas – suteikti teisę VDI inspektoriams atlikti kontrolinius pirkimus. 

- Pirmadienį rengiamas premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujamas vyriausybinės Strateginių projektų portfelio komisijos posėdis. 

- Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) nutraukė penkių automobilinių kopėčių nuomos sutartį – už sutaupytus 700.000 Eur bus perkami skiepai, nauja uniforma, technika. Leidimą šitaip perskirstyti išlaidas PAGD turi suteikti trečiadienį posėdžiausianti Vyriausybė. 

- Antradienį Registrų centras pristatys pirmuosius atveriamų duomenų rinkinius. Anot Centro pranešimo, „tai bus duomenys, kurie suteiks galimybes verslui ir valstybei kurti ir plėtoti naujas paslaugas bei technologijas“. 

- Statistikos departamentas antradienį skelbs liepos išankstinį infliacijos įvertį, apskaičiuotą pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, taip pat birželio statybos sąnaudų elementų kainų pokyčius. Trečiadienį bus skelbiami verslo tendencijų tyrimo rezultatai ir ekonominių vertinimų rodiklis. 

- Vyriausybė šios savaitės viduryje pasitars dėl liepos pradžioje uždarytojo Lukiškių kalėjimo pastatų tolesnio panaudojimo galimybių. 

- Ministrų kabinetas trečiadienį žada nepritarti Seimo narių Antano Vinkaus, Tomo Tomilino, Aurelijaus Verygos ir kt. pateiktam įstatymo projektui, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir terasose, jeigu bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui, dengtose viešojo transporto stotelių vietose (paviljonuose), vaikų žaidimo aikštelėse bei tose vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos, aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis, išskyrus rūkymui skirtose vietose, laisvalaikio praleidimo vietose lauke, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Sodros“ įmokas dirbantiems savarankiškai siūloma skaičiuoti nuo 90% pajamų

Siekiant suvienodinti savarankišką veiklą vykdančių ir pajamas deklaruojančių gyventojų „Sodros“ įmokas, nuo...

Verslo aplinka
2019.11.20
Europietiškų milijonų panaudojimas: dar yra kur pasitempti 

Lietuva yra tarp sparčiausiai europietiškas lėšas panaudojančių valstybių. Tačiau naujausia Vyriausybei...

Verslo aplinka
2019.11.20
Paims šimtamilijonines paskolas „Independence“ nuomai ir išpirkimui 1

Vyriausybė sutiko suteikti valstybės garantiją už 135,5 mln. Eur Šiaurės investicijų banko (ŠIB) paskolą...

Verslo aplinka
2019.11.20
EK: Lietuvos biudžeto projektas atitinka fiskalinės drausmės taisykles 1

Europos Komisija konstatuoja, kad Lietuvos biudžeto plano 2020 m. projektas yra tinkamas – jis atitinka...

Verslo aplinka
2019.11.20
G. Nausėda sako, kad vetuotų biudžetą, kuris neatitinka fiskalinės drausmės

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad nepasirašytų biudžeto įstatymo, jei jis prieštarautų konstitucinėms...

Verslo aplinka
2019.11.20
Atsakingas investavimas: kur mitai, o kur realybė?

Vis daugiau investicinių fondų, valdančių milijardinį turtą, savo investicijas nukreipia į įmones ir verslus,...

Finansai
2019.11.20
G. Nausėda sako dar lauksiantis, kol J. Narkevičius „sutvarkys, ką pridirbęs“

Prezidentas Gitanas Nausėda sako dar suteiksiantis pasitikėjimo kreditą dėl pietų iš valstybės įmonių...

Verslo aplinka
2019.11.20
Biudžeto puodas kunkuliuoja: pasiūlymai didinti išlaidas byra iš visų pusių Premium

Artėjant biudžeto priėmimui Seime tebėra apstu nesutarimų, kaip turėtų atrodyti ir jis pats, ir jį lydintys...

Verslo aplinka
2019.11.20
Kai pasitikėjimo kartelės nepasieki 3

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei jų koalicijos partneriai Lietuvos socialdemokratų darbo partija...

Verslo aplinka
2019.11.20
ES 2020 m. biudžetas: laimėtojai ir pralaimėtojai  Premium

Europos Parlamentas (EP) ir Taryba šia savaitę pasiekė susitarimą dėl 2020 m. Europos Sąjungos (ES) biudžeto,...

Finansai
2019.11.20
D. Trumpas: nesudarius susitarimo, Kinijai nustatyti muitai bus „dar padidinti“

Jeigu JAV ir Kinijos prekybos susitarimas nebus sudarytas, kiniškoms prekėms nustatyti importo muitai bus dar...

Verslo aplinka
2019.11.19
G. Nausėda: chaotišką J. Narkevičiaus veiklą vertinu neigiamai 1

Prezidentas Gitanas Nausėda sako neigiamai vertinantis susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus veiklą ir...

Verslo aplinka
2019.11.19
G. Nausėda atviras dialogui su Baltarusija, bet neperžengs raudonųjų linijų

Prezidentas Gitanas Nausėda yra atviras dialogui su Baltarusija, tačiau neperžengs raudonųjų linijų ir...

Verslo aplinka
2019.11.19
ES valstybės narės ir Europos Parlamentas susitarė dėl kitų metų ES biudžeto

Europos Sąjungos Taryba ir Europos Parlamentas pasiekė susitarimą dėl 2020 m. Europos Sąjungos (ES)...

Verslo aplinka
2019.11.19
Nesumokėjusiems žemės mokesčio VMI pradėjo skaičiuoti delspinigius, ragina paskubėti 3

Naujausiais duomenimis, gyventojai sumokėjo daugiau nei 27,2 mln. Eur, įmonės – kiek daugiau nei 5,5 mln. Eur...

Finansai
2019.11.19
Seime stringa pakartotinis balsavimas dėl urėdijų reformos įstatymo

Pritrūkus balsų Seimas antradienį iš naujo nepriėmė Miškų įstatymo, įtvirtinusio urėdijų reformą. Parlamentas...

Verslo aplinka
2019.11.19
Dairysis naujo ekonomikos ministro, bet nebūtinai skubės  Premium 2

Po nepilnų dviejų savaičių Virginijus Sinkevičius turėti pradėti eiti eurokomisaro pareigas, todėl neteks...

Verslo aplinka
2019.11.19
M. Šefčovičius: dėl rusiškų dujų tranzito per Ukrainą pratęsimo turi kalbėtis prezidentai

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas, Rusijos ir Ukrainos derybų dėl dujų tarpininkas, Marošas...

Pramonė
2019.11.19
N. Venckienė paleidžiama į laisvę, nusprendė teismas

Iš JAV pargabenta buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė paleidžiama į laisvę už 10 tūkst. eurų...

Verslo aplinka
2019.11.19
SEB strategas pataria akylai stebėti JAV – neatmeta recesijos 2020 m. antrąjį pusmetį Premium 1

Johanas Javeusas, SEB grupės vyriausiasis strategas, teigia, kad egzistuoja nemaža tikimybė, jog didžiausia...

Finansai
2019.11.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau