Šią savaitę svarbu

Publikuota: 2019-07-29
Valdančioji koalicija nusiteikusi Vyriausybėje pakeisti bent tris ministrus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Valdančioji koalicija nusiteikusi Vyriausybėje pakeisti bent tris ministrus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Bus bandoma sudaryti atnaujintą septynioliktąją Vyriausybę, paaiškės, koks buvo Lietuvos bendrasis vidaus produktas pirmajame pusmetyje, traukiasi vyriausias miškų urėdas, kaimynai latviai sumažina stipraus alkoholio akcizus. 

Formuojama Vyriausybė

Premjeras Saulius Skvernelis kartu su prezidentu Gitanu Nausėda bando susitarti dėl septynioliktosios Vyriausybės atnaujinimo. Tam yra laiko iki rugpjūčio 7 d. Valdančioji koalicija nusiteikusi pakeisti bent tris ministrus – susisiekimo, vidaus reikalų ir žemės ūkio. Tačiau prezidentas turi pastabų ne tik dėl kandidatų į kai kuriuos iš šių ministrų portfelių, bet ir dėl kai kurių esamų ministerijų vadovų. Todėl ir S. Skvernelis, ir G. Nausėda pripažįsta, kad dar nėra pasiektas jųdviejų sutarimas dėl galutinio atnaujintos Vyriausybės narių sąrašo. Jeigu šią savaitę toks sutarimas būtų pasiektas, tikėtinas oficialus premjero teikimas skirti ministrus bei prezidento susitikimai su kai kuriais į kandidatų. Galbūt įmanomas ir valstybės vadovo dekretas dėl kabineto sudarymo. Jeigu jame pasikeis daugiau kaip vienas ministras, rugpjūčio 20 d. neeilinėje Seimo sesijoje turės būti balsuojama dėl įgaliojimų grąžinimo Vyriausybei. 

Kiek šiemet auga BVP? 

Statistikos departamentas antradienį skelbs šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) II ketvirčio pirmąjį įvertį, taip pat patikslintą I ketvirčio BVP. Tad Lietuva sužinos, kiek jos ūgis augo pirmąjį šių metų pusmetį. Pagal pirminius duomenis, skelbtus prieš tris mėnesius, 2019 m. I ketv. Lietuvos ekonomika, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, ūgtelėjo 3,8%. Birželį paskelbta, kad atsižvelgdamas į tendencijas, Lietuvos bankas (LB) pagerino šių metų ūkio augimo prognozę. Tiesa, pabrėždamas, kad tarptautinė ekonominė aplinka kelia susirūpinimą, LB kiek apkarpė 2020 m. BVP prognozę. LB nurodo, kad Lietuvos ūkio raida tebėra veržli, nemenkai kyla ne tik eksportas, bet ir vidaus paklausa, visų pirma – privatusis vartojimas. Atsižvelgdamas į šiuos gerus ženklus, LB prognozuoja, kad šiemet Lietuvos realusis BVP padidės 3,2% (2019 m. kovo mėn. prognozuota 2,7 %). Kitų metų realiojo BVP augimo prognozė šiek tiek sumažinta iki 2,5 % (nuo 2,6 %). Panašiai prognozuoja ir komercinių bankų analitikai. Todėl spėjama, kad šiemet pirmąjį pusmetį metinis BVP gali būti paaugęs apie 3,5%. 

Traukiasi vyriausiasis miškų urėdas 

Valstybinių miškų urėdijos vadovas Marius Pulkauninkas nuo šio trečiadienio, rugpjūčio 1-osios, traukiasi iš posto. Pareiškimą prieš tris savaites jis įteikė aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai. „Visų aplinkybių vertinimas ir lėmė mano sprendimą. Manau, kad toks sprendimas yra geriausias. Motyvų yra labai daug, nenorėčiau jų sakyti, nes jie įvairiai interpretuojami“, – BNS sakė M. Pulkaunininkas. Jis taip pat nenorėjo komentuoti, ar po dar birželį įteikto pirmo pareiškimo trauktis nesulaukė didesnio politinio palaikymo. Pasak vyriausiojo miškų urėdo, dabar jis įteikė pareiškimą apie vienašališką darbo sutarties nutraukimą, todėl ministro pritarimo nereikia. Darbo kodeksas numato, kad sutartis darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių nutraukiama, įspėjus prieš 20 kalendorinių dienų. 

Latvijoje atpigs stiprusis alkoholis

Nuo rugpjūčio 1 d. kaimyninėje Latvijoje įsigalios 15% mažesni akcizai stipriam alkoholiui. Tad ilgainiui, maždaug po poros-trejeto savaičių stiprus alkoholis latviškose parduotuvėse atpigs maždaug dešimtadaliu. Tuomet svaigalų kainos susilygins su lietuviškomis arba jie net taps šiek tiek pigesni nei Lietuvoje. Tai gali vėl paskatinti šiaurinių Lietuvos regionų gyventojų „alkoholinį apsipirkimo turizmą“ į kaimyninę šalį. Toks jau kurį laiką egzistavo iki praėjusių metų kovo, kai Latvijoje galiojo gerokai mažesni alkoholio akcizai nei Lietuvoje. Bet pernai ir šiemet pavasarį latviai akcizus gerokai pakėlė ir svaigalai pabrango labiau nei Lietuvoje. Šįkart sumažintas alkoholio akcizas galios nuo 2019 m. rugpjūčio 1 d. iki 2020 m. vasario 29 d. Ši Latvijos mokesčių priemonė yra atsakas į Estijos sprendimą nuo liepos 1 d. net 25% sumažinti akcizo tarifus alui, sidrui ir stipriesiems alkoholiniams gėrimams. Tačiau Saeima nepritarė pasiūlymui sumažinti akcizo mokestį ir alui.  

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

- Antradienį ir trečiadienį vyks eilinis Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinio federalinio rezervo FED vadovybės posėdis. Esminių sprendimų dėl bazinės palūkanų normos keitimo šįkart nesitikima, tačiau gali būti pasiųsta signalų, kokių sprendimų ir kada būtų galima tikėtis artimiausioje ateityje, atsižvelgiant į gausėjančius ženklus apie lėtėjančią pasaulio ekonomiką. 

- Trečiadienį Vyriausybės pasitarime bus pateikta ataskaita, kaip šiemet sekasi vykdyti Vyriausybės programą ir jos Priemonių planą. Anot preliminarių duomenų, šiemet I ir II ketvirčiuose vėluojama įvykdyti net 40% Plane numatytų priemonių. Bet to, iki šiol nepilnai įvykdyti 9% 2017-2018 m. plane numatytų priemonių. 

- Ministrų kabineto posėdyje trečiadienį numatoma apsvarstyti ir Seimui pateikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) įstatymo pakeitimą. Projekto tikslas – suteikti teisę VDI inspektoriams atlikti kontrolinius pirkimus. 

- Pirmadienį rengiamas premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujamas vyriausybinės Strateginių projektų portfelio komisijos posėdis. 

- Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) nutraukė penkių automobilinių kopėčių nuomos sutartį – už sutaupytus 700.000 Eur bus perkami skiepai, nauja uniforma, technika. Leidimą šitaip perskirstyti išlaidas PAGD turi suteikti trečiadienį posėdžiausianti Vyriausybė. 

- Antradienį Registrų centras pristatys pirmuosius atveriamų duomenų rinkinius. Anot Centro pranešimo, „tai bus duomenys, kurie suteiks galimybes verslui ir valstybei kurti ir plėtoti naujas paslaugas bei technologijas“. 

- Statistikos departamentas antradienį skelbs liepos išankstinį infliacijos įvertį, apskaičiuotą pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, taip pat birželio statybos sąnaudų elementų kainų pokyčius. Trečiadienį bus skelbiami verslo tendencijų tyrimo rezultatai ir ekonominių vertinimų rodiklis. 

- Vyriausybė šios savaitės viduryje pasitars dėl liepos pradžioje uždarytojo Lukiškių kalėjimo pastatų tolesnio panaudojimo galimybių. 

- Ministrų kabinetas trečiadienį žada nepritarti Seimo narių Antano Vinkaus, Tomo Tomilino, Aurelijaus Verygos ir kt. pateiktam įstatymo projektui, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir terasose, jeigu bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui, dengtose viešojo transporto stotelių vietose (paviljonuose), vaikų žaidimo aikštelėse bei tose vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos, aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis, išskyrus rūkymui skirtose vietose, laisvalaikio praleidimo vietose lauke, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

G. Nausėda: Lietuva tikisi daugiau Indijos investicijų 2

Prezidentas Gitanas Nausėda, šeštadienį Vilniuje susitikęs su Indijos viceprezidentu Venkaiah Naidu,...

Verslo aplinka
2019.08.17
Miškus Sibire padega, nes naudinga juos iškirsti vėliau 4

Rusijos vyriausybė iniciavo tyrimą, ar didžiulius miškų gaisrus Sibire galėjo sukelti padegimai, siekiant...

Verslo aplinka
2019.08.17
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 1

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17
G. Nausėda susitinka su Indijos viceprezidentu

Indijos viceprezidentas Venkaiah Naidu (Venkaja Naidu) šeštadienį Lietuvoje pradeda turą po Baltijos šalis.

Verslo aplinka
2019.08.17
Latvijos ministras: lietuvių rūpestį suprantame, bet Latvijos interesai – svarbiausi 58

Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sako suprantantis Lietuvos rūpestį dėl Astravo atominės...

Pramonė
2019.08.16
Jungtinė Karalystė – ties pirmalaikių rinkimų slenksčiu Premium 12

Naujoji britų vyriausybė yra pakeliui į pirmalaikius rinkimus. Nors Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės...

Verslo aplinka
2019.08.16
Prokurorai nerado viešojo intereso pažeidimo dėl Kauno Vičiūnų vandenvietės 3

Kauno apygardos prokuratūra nustatė, jog mažinant Kauno Vičiūnų vandenvietės sanitarinę apsaugos zoną...

Statyba ir NT
2019.08.16
Prezidentas atleido vieną korupcija įtariamą teisėją, dėl dviejų kreipėsi į Seimą 2

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį atleido kyšininkavimo byloje įtariamą Vilniaus apygardos teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Vokietijos ekonomikos stagnacija: Lietuvai yra ir galimybių, ir rizikų 2

Vokietijos ekonomikai antrąjį ketvirtį susitraukus 0,1% ir kylant realiai recesijos grėsmei, į didžiausią ES...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kinija neketina nusileisti kare dėl tarifų

Ketvirtadienį Kinijos vyriausybė paskelbė, kad atsakys į Donaldo Trumpo, JAV prezidento, nuo rugsėjo mėnesio...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kitą savaitę – itin retas politinis išbandymas 

Nuo 2016-ųjų gruodžio dirbančioje septynioliktoje Vyriausybėje, vadovaujamoje Sauliaus Skvernelio, po...

Verslo aplinka
2019.08.16
G. Nausėda atmetė Vyriausybės atrinktą Lietuvos kandidatą į ES teismą V. Valančių 3

Prezidentas Gitanas Nausėda atmetė Vyriausybės siūlymą dar vienai kadencijai Europos Sąjungos (ES) teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Euro zonos ekonomika mažina apsukas

Prastėjantys pramonės rodikliai, mažėjantis namų ūkių vartojimas euro zonoje siunčia pirmuosius ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.16
Gyvenimas po 4.500 krizių, kurias įmonės patyrė per 5 metus Premium

Įmonės neturi stebuklingo mygtuko, kurį paspaudus būtų galima lyg kokonu apsiginti nuo išorės veiksnių –...

Finansai
2019.08.16
G. Nausėda tikisi daugiau Vokietijos investicijų, žada dėmesį ekonominei diplomatijai

Vizitą Berlyne baigęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad pastaruoju metu pagreitį įgavusios investicijos...

Verslo aplinka
2019.08.15
Gibraltaras paleido sulaikytą Irano tanklaivį

Gibraltaras ketvirtadienį nusprendė paleisti anksčiau sulaikytą Irano tanklaivį „Grace 1“.

Pramonė
2019.08.15
G. Nausėda sulaukė Vokietijos vadovų patikinimų, kad sankcijos Rusijai tęsis

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako iš Vokietijos vadovų išgirdęs patikinimą, kad sankcijos Rusijai...

Verslo aplinka
2019.08.15
„Toksika“ sutvarkė daugiau pavojingųjų atliekų

Pavojingųjų atliekų tvarkymo įmonė „Toksika“ per pirmąjį šių metų pusmetį sutvarkė rekordinį atliekų kiekį ir...

Paslaugos
2019.08.15
STT: ŠMSM galėjo būti dirbtinai kuriamas paslaugų poreikis

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nustatė, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei pavaldžių įstaigų...

Verslo aplinka
2019.08.14
G. Nausėda ir A. Merkel aptarė Astravo AE ir „Nord Stream 2“ 8

Europos Sąjunga turi stebėti, kad Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos statoma Astravo atominė elektrinė...

Verslo aplinka
2019.08.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau