Bendravimas su valstybinėmis institucijomis – ką žinojote, bet gal pamiršote

Publikuota: 2019-07-24

Ne naujiena, kad pradedantiems savo verslą, reikia žinoti ne tik idėją, kuri galimai užkariaus pasaulį, susirasti tinkamą komandą ir pasirinkti atitinkamą verslo formą, bet ir visus biurokratinius kryžiaus kelius, kuriuos teks nueiti svajonės link. Viena iš to kelio sudedamųjų – bendravimas su valstybinėmis institucijomis. Ką verta žinoti, prieš užmezgant su jomis ryšį?

1. Nepasakysiu kažko, ko nežino pavyzdingas verslininkas, tačiau vis tik, tikiu, bus naudinga perskaityti tai dar ir dar kartą – visada su valstybinių, ypač VMI, Sodros, Darbo inspekcijos ir kitų, institucijų specialistais elkitės pagarbiai ir maloniai. Nors dažniausiai į jas tenka kreiptis, kai iškyla problemos, o tuo metu mažiausiai norisi būti mandagiam ir maloniam, reikia suprasti – čia irgi dirba žmonės, kurie lygiai taip pat, kaip ir jūs, yra emocingi, turi savų problemų. Suvaldant savo emocijas ir kuriant draugišką ryšį, visada sudaromos palankesnės sąlygos sulaukti tokio pat grįžtamojo.

Pavyzdžiui, buvo toks atvejis, kai mokesčių inspekcija mano įmonėje atliko operatyvinį patikrinimą ir, žinoma, tai darė netikėtai. Turbūt daug kas, kam yra tekę susidurti su mokesčių patikrinimu, patvirtins, kad tai ne pats maloniausias procesas. Tačiau, vietoj bandymo ginčytis ir bartis su VMI specialistais, pasirinkau žmogiško bendravimo faktorių. Be to, kad patikrinimas užsibaigė teigiamai mūsų atžvilgiu, vienas iš VMI specialistų mus parekomendavo savo giminaičiui kaip kompetentingą organizaciją.

2. Valstybinių institucijų darbuotojų alga dažniausiai nepriklauso nuo jų rezultatų. Tai reiškia, kad nesvarbu, kaip greitai ir kiek darbų specialistas atliks, jo atlyginimas nuo to nepadidės ir, ko gero, nesumažės. Šis faktas padeda lengviau suprasti, kad pasakymai „jūs privalote padaryti greičiau“ arba „jūs vilkinate laiką ir žlugdote mūsų verslą“ tikrai nepadės paskubinti procesų. Patarčiau tiesiog paprašyti pagalbos – jie tikrai supranta, kai pagalbos prašoma nuoširdžiai, ir tada jiems daug maloniau jums pagelbėti.

Įmonių steigimo ir duomenų keitimo metu man dažnai tenka bendrauti su „Registrų centru“. Standartiškai, visiems darbams registre yra numatyti terminai, per kiek bus atlikti atitinkami veiksmai. Laimei, „Registrų centre“ dirba tikrai nuostabūs žmonės, ir, protingai išdėsčius situaciją, tikrai galima tikėtis žmogiškos jų pagalbos kai kuriuos procesus šiek tiek paspartinti.

3. Niekada (iš tikrųjų, niekada) neišdėkite valstybinių institucijų specialistų į šuns dienas. Teko susidurti su ne vienu atveju, kai ateina klientas ir pasakoja, kaip kokios valstybinės institucijos darbuotojus iškeikė, aprėkė, o po to prasidėjo virtinė procesų vilkinimo veiksmų – „netvarkingi dokumentai“, „klaidos“, „reikalingi papildomi dokumentai“ ir t.t.

Dažnas atvejis, kai įstatyme ar vidinėse institucijų tvarkose specialistui palikta teisė labai neapibrėžtai įvertinti, ar dokumentai atitinka tikrumo, patikimumo taisykles, ar klientas įrodo veiklos ar kitų veiksmų patikimumą ir panašiai. Tokiais atvejais supykęs institucijos darbuotojas turi teisę tiesiog specialiai atmesti jūsų prašymus ar reikalavimus su paprastu paaiškinimu: „jūs neįrodėte…“.

Pavyzdžiui, vienas klientas „Sodroje“ paprašė išduoti A1 pažymėjimą. Po prašymo pateikimo palaukė 2 savaites ir nusprendė, kad laikas parodyti tiems biurokratams, iš kur kojos dygsta. Rezultatas – šios formos įmonė taip ir negavo (tikiu, kad gal buvo ir svaresnių priežasčių, bet toks bendravimas įmonei tikrai nepadėjo). Žinoma, savo tiesą visada galima įrodinėti teisme, tačiau tuo taip pat galima užsitraukti ir dar didesnę valstybinių institucijų nemalonę.

4. Vis dar opi problema – kyšininkavimas. Visų mūsų labui, neneškite (net ir simbolinių, nuoširdžių) dovanėlių valstybinių institucijų specialistams. Atrodytų, jau turėtų būti savaime suprantama, kad jie tiesiog dirba savo darbą, privalo ir be papildomų paskatinimų jį atlikti, o jūs, galimai visai be pagrindo, būsite apkaltintas kyšininkavimu. Reikia įsisąmoninti, kad jau praėjo tie gūdūs laikai – Lietuva per 30 metų tikrai apsivalė nuo sovietinio palikimo. Kiekvienas save gerbiantis specialistas, kaip ir verslininkas, turi gerai dirbti savo darbą ir be papildomų paskatų. Vadovaujantis tokiu požiūriu, greičiau išsivalysime nuo perdėto, neetiško, dažnais atvejais ir neteisėto, papirkinėjimo.

5. Svarbiausias bėdas spręskite gyvai. Dauguma specialistų priima interesantus ir gyvai – tuo reikia naudotis, nes būna atveju, kai susirašinėjimo laiškais ar bendravimo telefonu atvejais niekaip nepavyksta prieiti iki reikiamo rezultato. Gali būti, kad pataikėte, kai valstybinės institucijos specialistas neturi laiko, jums nepatiko jo balso ar rašymo tonas. Gyvo bendravimo metu kur kas lengviau valdyti situaciją. Be to, kai žmogus fiziškai pasirodo specialisto darbo vietoje, jam nepavyksta taip paprastai pasakyti jums „ne“, o laišku tai padaryti galima per daug negalvojant. Žinoma, šiuo patarimu negalima piktnaudžiauti – per dažnas rodymasis gyvai gali iššaukti ir priešiškumą.

6. Bendraudami su valstybinių institucijų darbuotojais, prašykite nuorodų į teisės aktus ar vidines tvarkas. Specialistai šiaip sau pateikti nemotyvuotų atsakymų negali – jeigu jau kažko nenori patvirtinti arba pateikia atsakymus vienais ar kitais klausimais, visada reikia pasitikrinti, kokiu pagrindu tai daroma. Pasikartosiu, kad valstybinių institucijų darbuotojai – irgi žmonės, jie taip pat klysta.

Mano įmonei teko organizuoti kliento kompanijos pavadinimo keitimo procedūrą vienos mažesnės apskrities juridinių asmenų registre. Ruošdami dokumentus registrui, puikiai žinojome, kokios procedūros ir įstatymo išimtys yra galimos. Registro darbuotojas mums pranešė, kad dokumentai paruošti netvarkingai ir paprašė ištaisyti esamas klaidas, o mes nusprendėme pasitikslinti, kas konkrečiai specialistui užkliuvo, ir aptarėme įstatyme nurodytas išimtis. Galutinis rezultatas – specialistas pastebėjo mūsų nurodytą įstatymo išimtį ir nieko keisti nebereikėjo – dokumentai buvo dar kartą priimti ir, žinoma, patvirtinti. Vėlgi, nugalėjo šaltas protas ir noras išspręsti situaciją maloniai, ne vadovaujantis emocijomis.

Tikrai tikiu, kad daugelis vardintų patarimų jums jau žinomi iš patirties, bet prisiminti tikrai nepakenks. Sėkmingo verslo formulei priklauso ne tik gera idėja, palanki rinka, efektyvi strategija ir darbai, bet ir diplomatija klientų, verslo partnerių, konkurentų ir biurokratinių vienetų atžvilgiu. Gebėjimas suvaldyti emocijas ir ramiai, racionaliai priimti iššūkius, spręsti problemas padės verslauti palankesnėmis sąlygomis ir užtikrins jums pavyzdingo ir patikimo verslininko statusą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Teismas leido atnaujinti vidutinio greičio matuoklių konkursą

Teismas leido tęsti Lietuvos automobilių kelių direkcijos skelbtą 2,6 mln. Eur (su PVM) vertės 100 vienetų...

Britai, jums reikia rinkimų

Pastaruosius trejus metus stebint britų agoniją bandant išsiskirti su Europos Sąjunga (ES) kartais gali...

Darbuotojų motyvacija ekstremaliomis sąlygomis Verslo tribūna

Akivaizdu, kiekvienas darbdavys nori matyti savo įmonėje motyvuotus darbuotojus. Tačiau tokius buriant, tenka...

Vadyba
06:00
S. Skvernelis: jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis – pirmalaikiai rinkimai 1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad jeigu situacija Seime nesikeis, vienintelė išeitis yra...

Lietuva „Doing Business 2020“ pasiekė aukščiausią vietą istorijoje  4

Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2020“ Lietuva iškopė į 11 vietą. Tai...

„Brexit“ drama: JK išstojimas gali būti atidėtas, ES pozicija dar derinama

Europos Sąjungos narės trečiadienį iš principo pritarė siūlymui atidėti Didžiosios Britanijos išstojimą.

Alytuje dega ne padangos – dega visa Lietuvos valdžia 3

Vienodų gaisrų nebūna, sako ugniagesiai. Tačiau būna išskirtinių gaisrų, kurie gali suduoti smūgį šalies...

Premjeras: L. Pernavas gali tapti Lietuvos policijos atašė Jungtinėje Karalystėje

Po kadencijos pabaigos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas gali tapti Lietuvos policijos atašė...

Verslo aplinka
2019.10.23
JAV naikina sankcijas Turkijai

JAV naikina sankcijas Turkijai, įvestas, kai ši pradėjo puolimą prieš kurdų kovotojus šiaurės rytų Sirijoje,...

Verslo aplinka
2019.10.23
Teismas: A. Veryga viršijo įgaliojimus nustatydamas vaistų išdavimo tvarką 2

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį nutarė, kad sveikatos apsaugos ministras...

Verslo aplinka
2019.10.23
S. Skvernelis: R. Tamašunienė suteikė visą reikiamą pagalbą gesinant gaisrą Alytuje

Vidaus reikalų ministrei Ritai Tamašunienei sulaukus raginimų atsistatydinti dėl neveiklumo gesinant gaisrą...

Verslo aplinka
2019.10.23
R. Karbauskis žada „modifikuoti“ Seimo atmestuosius mokestinius projektus

Valdančioji koalicija tikina turinti pakankamai balsų Seime, kad gebėtų priimti kitų metų biudžetą. Kartu,...

Verslo aplinka
2019.10.23
D. Grybauskaitė: Seime vyrauja chaosas 2

„Lietuvoje dominuoja karingas neraštingumas, jeigu ant jūsų lips, turite garsiai kalbėti – neleiskite griauti...

Verslo aplinka
2019.10.23
„Tvarka ir teisingumas“ pašalinta iš valdančiųjų gretų

Seimo vicepirmininko Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama Tvarkos ir teisingumo partija (TTP) ne tik faktiškai,...

Verslo aplinka
2019.10.23
Atidėliojant pertvarkas smunka VVĮ pelnas, bet politikams tai tinka 1

Valstybės valdomos įmonių (VVĮ) pajamos pirmą metų pusmetį išaugo daugiau nei 10%, iki 1,5 mlrd. Eur, tačiau...

Finansai
2019.10.23
JK sulaikyto sunkvežimio priekaboje rasti 39 žmonių kūnai

Trečiadienį Jungtinės Karalystės (JK) Esekso grafystės policija pranešė, kad vieno vilkiko priekaboje aptiko...

Verslo aplinka
2019.10.23
Valdantieji viliasi: pakaks balsų ir biudžetui, ir naujiems mokesčiams  Premium 2

Valdančiosios koalicijos atstovai ramina save ir kitus, kad ras kompromisus dėl diskusijų keliančių...

Verslo aplinka
2019.10.23
Bundesbankas: Vokietija rugsėjį galėjo įžengti į recesiją Premium

Vokietijos centrinis bankas perspėjo, kad šalies ekonomika galėjo susitraukti antrą ketvirtį iš eilės, o tai...

Verslo aplinka
2019.10.23
R. Karbauskis siūlo NT apmokestinimo lengvatą daugiavaikėms šeimoms 4

Seimui antradienį atmetus Vyriausybės siūlymą nuo 2020 metų išplėsti gyventojų nekilnojamojo turto (NT)...

Statyba ir NT
2019.10.23
V. Šapoka: nepriėmus mokestinių pataisų teks apkarpyti išlaidas 

Vyriausybė siūlys apkarpyti kai kurias kitų metų išlaidas, jeigu Seimas nepritars naujiems mokesčiams ar jų...

Verslo aplinka
2019.10.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau