Bendravimas su valstybinėmis institucijomis – ką žinojote, bet gal pamiršote

Publikuota: 2019-07-24

Ne naujiena, kad pradedantiems savo verslą, reikia žinoti ne tik idėją, kuri galimai užkariaus pasaulį, susirasti tinkamą komandą ir pasirinkti atitinkamą verslo formą, bet ir visus biurokratinius kryžiaus kelius, kuriuos teks nueiti svajonės link. Viena iš to kelio sudedamųjų – bendravimas su valstybinėmis institucijomis. Ką verta žinoti, prieš užmezgant su jomis ryšį?

1. Nepasakysiu kažko, ko nežino pavyzdingas verslininkas, tačiau vis tik, tikiu, bus naudinga perskaityti tai dar ir dar kartą – visada su valstybinių, ypač VMI, Sodros, Darbo inspekcijos ir kitų, institucijų specialistais elkitės pagarbiai ir maloniai. Nors dažniausiai į jas tenka kreiptis, kai iškyla problemos, o tuo metu mažiausiai norisi būti mandagiam ir maloniam, reikia suprasti – čia irgi dirba žmonės, kurie lygiai taip pat, kaip ir jūs, yra emocingi, turi savų problemų. Suvaldant savo emocijas ir kuriant draugišką ryšį, visada sudaromos palankesnės sąlygos sulaukti tokio pat grįžtamojo.

Pavyzdžiui, buvo toks atvejis, kai mokesčių inspekcija mano įmonėje atliko operatyvinį patikrinimą ir, žinoma, tai darė netikėtai. Turbūt daug kas, kam yra tekę susidurti su mokesčių patikrinimu, patvirtins, kad tai ne pats maloniausias procesas. Tačiau, vietoj bandymo ginčytis ir bartis su VMI specialistais, pasirinkau žmogiško bendravimo faktorių. Be to, kad patikrinimas užsibaigė teigiamai mūsų atžvilgiu, vienas iš VMI specialistų mus parekomendavo savo giminaičiui kaip kompetentingą organizaciją.

2. Valstybinių institucijų darbuotojų alga dažniausiai nepriklauso nuo jų rezultatų. Tai reiškia, kad nesvarbu, kaip greitai ir kiek darbų specialistas atliks, jo atlyginimas nuo to nepadidės ir, ko gero, nesumažės. Šis faktas padeda lengviau suprasti, kad pasakymai „jūs privalote padaryti greičiau“ arba „jūs vilkinate laiką ir žlugdote mūsų verslą“ tikrai nepadės paskubinti procesų. Patarčiau tiesiog paprašyti pagalbos – jie tikrai supranta, kai pagalbos prašoma nuoširdžiai, ir tada jiems daug maloniau jums pagelbėti.

Įmonių steigimo ir duomenų keitimo metu man dažnai tenka bendrauti su „Registrų centru“. Standartiškai, visiems darbams registre yra numatyti terminai, per kiek bus atlikti atitinkami veiksmai. Laimei, „Registrų centre“ dirba tikrai nuostabūs žmonės, ir, protingai išdėsčius situaciją, tikrai galima tikėtis žmogiškos jų pagalbos kai kuriuos procesus šiek tiek paspartinti.

3. Niekada (iš tikrųjų, niekada) neišdėkite valstybinių institucijų specialistų į šuns dienas. Teko susidurti su ne vienu atveju, kai ateina klientas ir pasakoja, kaip kokios valstybinės institucijos darbuotojus iškeikė, aprėkė, o po to prasidėjo virtinė procesų vilkinimo veiksmų – „netvarkingi dokumentai“, „klaidos“, „reikalingi papildomi dokumentai“ ir t.t.

Dažnas atvejis, kai įstatyme ar vidinėse institucijų tvarkose specialistui palikta teisė labai neapibrėžtai įvertinti, ar dokumentai atitinka tikrumo, patikimumo taisykles, ar klientas įrodo veiklos ar kitų veiksmų patikimumą ir panašiai. Tokiais atvejais supykęs institucijos darbuotojas turi teisę tiesiog specialiai atmesti jūsų prašymus ar reikalavimus su paprastu paaiškinimu: „jūs neįrodėte…“.

Pavyzdžiui, vienas klientas „Sodroje“ paprašė išduoti A1 pažymėjimą. Po prašymo pateikimo palaukė 2 savaites ir nusprendė, kad laikas parodyti tiems biurokratams, iš kur kojos dygsta. Rezultatas – šios formos įmonė taip ir negavo (tikiu, kad gal buvo ir svaresnių priežasčių, bet toks bendravimas įmonei tikrai nepadėjo). Žinoma, savo tiesą visada galima įrodinėti teisme, tačiau tuo taip pat galima užsitraukti ir dar didesnę valstybinių institucijų nemalonę.

4. Vis dar opi problema – kyšininkavimas. Visų mūsų labui, neneškite (net ir simbolinių, nuoširdžių) dovanėlių valstybinių institucijų specialistams. Atrodytų, jau turėtų būti savaime suprantama, kad jie tiesiog dirba savo darbą, privalo ir be papildomų paskatinimų jį atlikti, o jūs, galimai visai be pagrindo, būsite apkaltintas kyšininkavimu. Reikia įsisąmoninti, kad jau praėjo tie gūdūs laikai – Lietuva per 30 metų tikrai apsivalė nuo sovietinio palikimo. Kiekvienas save gerbiantis specialistas, kaip ir verslininkas, turi gerai dirbti savo darbą ir be papildomų paskatų. Vadovaujantis tokiu požiūriu, greičiau išsivalysime nuo perdėto, neetiško, dažnais atvejais ir neteisėto, papirkinėjimo.

5. Svarbiausias bėdas spręskite gyvai. Dauguma specialistų priima interesantus ir gyvai – tuo reikia naudotis, nes būna atveju, kai susirašinėjimo laiškais ar bendravimo telefonu atvejais niekaip nepavyksta prieiti iki reikiamo rezultato. Gali būti, kad pataikėte, kai valstybinės institucijos specialistas neturi laiko, jums nepatiko jo balso ar rašymo tonas. Gyvo bendravimo metu kur kas lengviau valdyti situaciją. Be to, kai žmogus fiziškai pasirodo specialisto darbo vietoje, jam nepavyksta taip paprastai pasakyti jums „ne“, o laišku tai padaryti galima per daug negalvojant. Žinoma, šiuo patarimu negalima piktnaudžiauti – per dažnas rodymasis gyvai gali iššaukti ir priešiškumą.

6. Bendraudami su valstybinių institucijų darbuotojais, prašykite nuorodų į teisės aktus ar vidines tvarkas. Specialistai šiaip sau pateikti nemotyvuotų atsakymų negali – jeigu jau kažko nenori patvirtinti arba pateikia atsakymus vienais ar kitais klausimais, visada reikia pasitikrinti, kokiu pagrindu tai daroma. Pasikartosiu, kad valstybinių institucijų darbuotojai – irgi žmonės, jie taip pat klysta.

Mano įmonei teko organizuoti kliento kompanijos pavadinimo keitimo procedūrą vienos mažesnės apskrities juridinių asmenų registre. Ruošdami dokumentus registrui, puikiai žinojome, kokios procedūros ir įstatymo išimtys yra galimos. Registro darbuotojas mums pranešė, kad dokumentai paruošti netvarkingai ir paprašė ištaisyti esamas klaidas, o mes nusprendėme pasitikslinti, kas konkrečiai specialistui užkliuvo, ir aptarėme įstatyme nurodytas išimtis. Galutinis rezultatas – specialistas pastebėjo mūsų nurodytą įstatymo išimtį ir nieko keisti nebereikėjo – dokumentai buvo dar kartą priimti ir, žinoma, patvirtinti. Vėlgi, nugalėjo šaltas protas ir noras išspręsti situaciją maloniai, ne vadovaujantis emocijomis.

Tikrai tikiu, kad daugelis vardintų patarimų jums jau žinomi iš patirties, bet prisiminti tikrai nepakenks. Sėkmingo verslo formulei priklauso ne tik gera idėja, palanki rinka, efektyvi strategija ir darbai, bet ir diplomatija klientų, verslo partnerių, konkurentų ir biurokratinių vienetų atžvilgiu. Gebėjimas suvaldyti emocijas ir ramiai, racionaliai priimti iššūkius, spręsti problemas padės verslauti palankesnėmis sąlygomis ir užtikrins jums pavyzdingo ir patikimo verslininko statusą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Princas Williamas įsteigė didelę premiją už aplinkosaugos problemų sprendimus

Didžiosios Britanijos princas Williamas antradienį paskelbė apie kelių milijonų svarų sterlingų premiją,...

Verslo aplinka
2019.12.31
Testamentų misija – dūlėti stalčiuose, šeimos fondų – užtikrinti verslo tęstinumą

Ką daryti, kad verslas, užaugintas per visą jo įkūrėjo gyvenimą, dešimtmečius ir šimtmečius veiktų pagal...

Verslo aplinka
2019.12.31
Prezidentūra perka fontaną

Prezidento kanceliarija paskutinę 2019-ųjų dieną nusipirko šviečiantį fontaną, kuris Prezidentūroje bus...

Verslo aplinka
2019.12.31
D. Trumpas: JAV ir Kinijos „pirmojo etapo“ prekybos sutartis bus pasirašyta sausio 15-ąją

Naujas dalinis JAV ir Kinijos prekybos susitarimas bus pasirašytas kito mėnesio viduryje, antradienį pareiškė...

Verslo aplinka
2019.12.31
VŽ rekomenduoja: 10 TOP „Premium“ 2019 metų temų

Pristatome 2019 m. „Verslo žiniose“ skelbtas geriausias temas, kurias prisiminti rekomenduoja redakcija. 

Verslo aplinka
2019.12.31
Pasaulis pasitinka 2020-uosius

Dūmų dusinamas Sidnėjus Naujuosius metus pasitiko didžiuliu fejerverku, taip pradėdamas milijardų pasaulio...

Verslo aplinka
2019.12.31
„Spotify“ naujametinis pažadas – 2020-aisiais jokios politinės reklamos

Nuo 2016 m. JAV prezidento rinkimų kampanijos, kurios akcentu tapo melagiena (angl. fake news), politinė...

Paslaugos
2019.12.31
2020-aisiais – penki ilgieji savaitgaliai

2020-aisiais metais turėsime tris ilguosius savaitgalius, kai valstybinių švenčių dienos „prisidės“ prie...

Laisvalaikis
2019.12.31
„Huawei“ vadovas įspėja apie sunkius metus

Ericas Xu, vienas iš „Huawei“ valdybos pirmininkų, paskutinę metų dieną darbuotojams siųstame laiške...

Technologijos
2019.12.31
Svarbiausi šių metų transporto ir logistikos sektoriaus įvykiai Premium

Pranešimais apie 2018-aisiais fiksuotus rekordus šiuos metus pradėjusios logistikos ir transporto sektoriaus...

Nauja britų vyriausybė kels minimalią algą

Jungtinė Karalystė (JK) antradienį paskelbė, kad nuo 2020 m. ketina didinti minimalų užmokestį 6%. Ir dabar...

Verslo aplinka
2019.12.31
2019-ųjų Lietuvos ir pasaulio įvykiai

„Verslo žinios“ kviečia prisiminti svarbiausius nueinančių 2019-ųjų įvykius. Lietuvos...

Verslo aplinka
2019.12.31
Australijos gaisrai paplūdimiuose įkalino tūkstančius žmonių   

Gaisrų siaubiamoje pietryčių Australijoje antradienį tūkstančiai poilsiautojų ir vietos gyventojų buvo...

Verslo aplinka
2019.12.31
Bulgarija rusiškų dujų tiekimui pasirinko Rusijos ir Turkijos dujotiekį „TurkStream“

Bulgarija pranešė, kad nuo sausio mėnesio Rusijos dujos į šią šalį bus tiekiamos per po Juodąja jūra nutiestą...

Verslo aplinka
2019.12.31
Ukraina ir Rusija sudėjo taškus dėl dujų tranzito

Rusija ir Ukraina gruodžio 31 d. Vienoje pasirašė 5 metų dujų tranzito kontraktą. Apie tai pranešė „Gazprom“...

Verslo aplinka
2019.12.31
Pasaulio gaisrų fone – viltis yra svarbiausia

Jau visiškai netrukus pasaulį nušvies pirmieji Naujųjų metų sutikimo fejerverkai. Šio šventinio akcento madas...

Verslo aplinka
2019.12.31
Išsamiai: nuo 2020 m. įsigalioja daugiau kaip 30 mokestinių pakeitimų Premium 1

Nuo 2020 m. perkeliant verslą ar turtą iš Lietuvos reikės sumokėti vadinamąjį išėjimo mokestį, teisininkai ir...

Finansai
2019.12.31
Teismas slovakų žurnalisto nužudymo tarpininkui skyrė 15 metų įkalinimo bausmę

Slovakų žurnalisto ir jo sužadėtinės nužudymo 2018 metais tarpininkui, sutikusiam susitarti su kaltintojais,...

Verslo aplinka
2019.12.30
JAV įspėja, kad gali imtis tolesnių veiksmų prieš proiranietiškus kovotojus Sirijoje ir Irake

JAV gali suduoti naujų smūgių proiranietiškų grupuočių pozicijoms Irake ir Sirijoje, pirmadienį patvirtino...

Verslo aplinka
2019.12.30
2020 metai: Išgyventi iki lapkričio Premium

Pirmasis 2020 m. lapkričio antradienis yra pati svarbiausia data ateinančiais Baltosios Metalinės Žiurkės...

Verslo klasė
2019.12.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau