Šią savaitę svarbu 

Publikuota: 2019-07-15
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis (kairėje) neslepia nesutarimų su LVŽS lyderiu Ramūnu Karbauskiu. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis (kairėje) neslepia nesutarimų su LVŽS lyderiu Ramūnu Karbauskiu. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valstiečiai-žalieji svarstys, ką daryti su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu, Seimas balsuos dėl premjero paskyrimo, o premjeras su prezidentu formuos atnaujintą Vyriausybę, naujasis Lietuvos vadovas pirmojo vizito lankysis Lenkijoje, Europos Parlamentas pasisakys dėl naujosios Europos Komisijos pirmininkės, Ukrainoje vyks pirmalaikiai parlamento rinkimai.

Spręs dėl R. Karbauskio ir V. Pranckiečio 

Pirmadienį Kauno rajone rengiamas valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) tarybos posėdis, kuriame partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis žada kelti  klausimą dėl pasitikėjimo savimi. Taip pat numatoma aptarti klausimą „Dėl einamosios politinės situacijos po naujos valdančiosios keturių partijų koalicijos Seime suformavimo“. Šiame kontekste bus diskutuojama, kaip derėtų pasielgti su Seimo pirmininko pozicija, kuri pagal koalicijos sutartį yra atiduodama socialdarbiečiams. Neatmetama, kad LVŽS taryba balsuos už partijos deleguoto Viktoro Pranckiečio atsistatydinimą iš Seimo vadovo pareigų. Tarybos posėdžio išvakarėse dalis įtakingų valstiečių-žaliųjų suabejojo būtinybe keisti parlamento vadovą. Savo ruožtu V. Pranckietis atsisako tai padaryti, todėl Seimo rudens sesijoje LVŽS frakcija gali inicijuoti nepasitikėjimą juo. V. Pranckiečio atsisakymas trauktis iš Seimo pirmininkų, jeigu to pareikalautų partija, gali baigtis jo pašalinimu iš LVŽS gretų. 

Vyriausybės sudarymo peripetijos 

Ketvirtadienį Seimo posėdyje turėtų būti pristatytas prezidento Gitano Nausėdos dekretas dėl teikimo Vyriausybės vadovu skirti praėjusią savaitę kabineto įgaliojimus grąžinusį Saulių Skvernelį. Seimas diskutuos ir balsuos dėl šio teikimo. Jeigu dauguma parlamentarų pasisakys už, penktadienį planuojamas S. Skvernelio susitikimas su G. Nausėda dėl septynioliktosios Vyriausybės sudėties atnaujinimo. Neatmetama, kad jau penktadienį įvyks ir prezidento susitikimai su kai kuriais kandidatais į teikiamus ministrus, o galbūt – ir dekreto dėl Vyriausybės sudarymo pasirašymas. Jeigu joje pasikeis daugiau kaip vienas ministras, Seimas dar turės balsuoti dėl Vyriausybės programos tolimesnio vykdymo. Toks balsavimas galimas liepos pabaigoje. Ketvirtadienį Seimas turėtų priimti nutarimą pavasario sesiją pratęsti iki liepos 25–26 d., kad suspėtų atlikti visus su Vyriausybės atnaujinimu susijusius formalumus.  

Pirmasis vizitas – į Lenkiją 

Praėjusią savaitę prisiekęs ir pareigas pradėjęs eiti naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su pirmuoju vizitu vyks į kaimyninę Lenkiją. Antroji kelionė, pasak prezidento, numatyta į Latviją, o vizito Vokietijoje detalės dar derinamos. Jis planuojamas rugpjūčio viduryje. Antradienį Varšuvoje G. Nausėdą priimsiantis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda sako besidžiaugiantis tokiu pasirinkimu. „Tai labai aiškiai rodo prezidento požiūrį į mūsų kaimynystę ir mūsų bendrą reikalą – kaimyniškus santykius“, – interviu LRT televizijai sakė A. Duda. Politologų vertinimu, toks pasirinkimas atspindi šiltėjančių santykių tąsą, tačiau tikėtina, kad probleminiai klausimai gali likti nepaliesti. Su Lenkijos vadovais G. Nausėda žada aptarti strateginius dvišalius ir daugiašalius projektus – elektros tinklų sinchronizaciją, dujotiekio statybą, „Rail Baltica“, „Via Baltica“ ir kt., taip pat regioninio saugumo užtikrinimo klausimus. 

Balsuos dėl naujosios EK vadovės 

Pirmadienį Strasbūre prasidės ir visą savaitę vyks naujojo Europos Parlamento (EP) antroji plenarinė sesija. Svarbiausias jos darbotvarkės klausimas – dėl naujosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės. Europos Sąjungos Vadovų taryba į šį postą pasiūlė konservatorius vienijančios Europos liaudies partijos atstovę, Vokietijos gynybos ministrę Ursulą von der Leyen. Norint, kad ji būtų paskirta EK vadove, už turi balsuoti faktiškai visi į EP patekusių proeuropietiškų partijų atstovai – ne tik konservatoriai, bet ir socialistai, liberalai ir žalieji. Jeigu U. Von der Leyen bus paskirta EK pirmininke, ji iškart pradės dėlioti naujos sudėties EK ir rugsėjį bei spalį EP sesijose bus diskutuojama ir balsuojama dėl siūlomų paskyrimų.

Ukrainoje – pirmalaikiai parlamento rinkimai

Sekmadienį Ukrainoje vyks pirmalaikiai Rados (parlamento) rinkimai. Juos inicijavo šiemet gegužę pareigas pradėjęs eiti naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Pagal konstituciją, eiliniai rinkimai turėjo įvykti šiemet spalį arba lapkritį, tačiau V. Zelenskis nusprendė juos paankstinti maždaug trimis mėnesiais. Remiantis dabartinėmis apklausomis, naujoji Ukrainos prezidento įkurta partija „Tautos tarnas“  turėtų nesunkiai užsitikrinti triuškinančią pergalę ir gali tikėtis absoliučios mandatų daugumos. Naujausi tyrimai rodo, kad už „Tautos tarno“ partiją ketina balsuoti 43-48% apklaustųjų. Antroje vietoje gerokai atsiliekanti, pagal apklausas šiuo metu yra „Opozicinė platforma“. Naujai išrinktos partijos dėlios ir naują vyriausybės kabinetą. Pasirodė neoficialių pasvarstymų, kad jeigu kabinetą formuos „Tautos tarnas“, naujuoju Ukrainos premjeru arba bent jau įtakingu ministru gali tapti lietuvis Aivaras Abromavičius.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

- Planuota, kad antradienį Jungtinių Amerikos Valstijų Kongrese bus surengti prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos galimas sąsajas su Rusija tyrusio specialiojo prokuroro Roberto Muelerio vieši klausymai. Pranešama, kad jie gali būti nukelti bent savaitei.

- Antradienį Seimui ketinama pristatyti prezidento pasiūlytą kandidatą į naujuosius kariuomenės vadus. Juo tikriausiai bus siūlomas dabartinis sausumos pajėgų vadas generolas majoras Valdemaras Rapšys. Planuojama, kad ketvirtadienį Seimas balsuos dėl šio paskyrimo. Naujasis kariuomenės vadas pareigas pradės eiti liepos 24 d.

- Šią savaitę Seimas ketina ratifikuoti Lietuvos ir Ukrainos susitarimą dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje.

- Ketvirtadienį vyks Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame privalu paskirti vicemerą, dėl taryboje susiformavusios daugumos ir tiesiogiai išrinkto mero nesutarimų nepaskiriamą jau beveik tris mėnesius, todėl šiam rajonui gresia tiesioginio Vyriausybės valdymo įvedimas.

- Antradienį Seimo rūmuose rengiama konferencija „Kuo privaloma Statybininko kortelė naudinga valstybei, darbuotojams ir darbdaviams?“, skirtoje aptarti numatomą įvesti statybininko kompetencijų kortelę STATREG, jos naudą bei veikimo principus. Konferencijoje pranešimus skaitys Lietuvos statybininkų asociacijos, Valstybinės darbo inspekcijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Viešųjų pirkimų tarnybos atstovai.

- Penktadienį Statistikos departamentas pateiks naujausius duomenis apie informacinių technologijų naudojimas Lietuvos įmonėse.

- Antradienį „Swedbank“ pristatys naują galimybę – bekontakčius atsiskaitymus išmaniaisiais laikrodžiais.

- Antradienį įmonė „FL Technics“ pristatys naujai sukurtą orlaivių remonto virtualios realybės simuliatorių, atitinkantį realias remonto sąlygas.

- Šią savaitę Seimui antrą kartą bus teikiama Atmintinų dienų įstatymo pataisa, kuria siūloma lapkričio 2-oji – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną išbraukti iš atmintinų dienų sąrašų, nes ją norima įtraukti į šventinių dienų, per kurias nedirbama, sąrašą.

- Pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda susitiks su „Misija Sibiras“ dalyviais. Dešimt dienų truksianti ekspedicija prasidės šį trečiadienį. Rusija antrus metus iš eilės uždraudė šios pilietinės iniciatyvos dalyviams vykti į Krasnojarską tvarkyti tremtinių ir politinių kalinių kapų, todėl kaip ir pernai bus vykstama į Kazachstaną.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Madride baigėsi susitikimas dėl klimato kaitos 

Madride sekmadienį baigėsi Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencija (COP25).

Verslo aplinka
2019.12.15
„Lietuvos paštas“ atleidžia dar 120 darbuotojų

Kai kuriems darbuotojams atsisakius dirbti mobiliaisiais laiškininkais, valstybės valdomas „Lietuvos paštas“...

Verslo aplinka
2019.12.15
Kariuomenė sudarė preliminarią sutartį dėl ryšio sistemų pirkimo už 8,7 mln. Eur

Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) lapkritį sudarė preliminarią sutartį dėl...

Paslaugos
2019.12.15
Eurokomisaras V. Sinkevičius: kovojant su klimato kaita reikės keisti gyvenimo būdą 1

Šį mėnesį darbą pradėjęs aplinkos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad Europos Sąjungai (ES)...

Verslo aplinka
2019.12.15
M. Katkus: matėme ne vieną laikinąjį premjerą, turėjusį daugiau įtakos nei šiandien S. Skvernelis 5

Daugelis ekspertų teigiamai atsiliepia apie pirmuosius kelis Vyriausybės veiklos metus ir kritika palydi...

Rinkodara
2019.12.15
Vokiečiai dažniausiai emigruoja dėl didesnio atlyginimo

Iš Vokietijos kasmet išvažiuoja daugiau žmonių nei sugrįžta į šalį. Dažniausiai iš didžiausios ES ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.12.15
Europa bites gelbės mažindama pesticidų naudojimą 1

Bičių populiacijos išsaugojimu susirūpinęs Europos Parlamentas pesticidų naudojimą bendrijos žemės ūkyje...

Verslo aplinka
2019.12.14
Kokie iššūkiai laukia NT investicijų rinkos 2020-aisias? 1

Nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau išlieka viena populiariausių investicijų lietuviams, tačiau kas laukia...

Statyba ir NT
2019.12.14
„Spinter“: Lietuvoje taupo beveik visi

Absoliuti dauguma žmonių Lietuvoje stengiasi sutaupyti ir ieško akcijų, mažų kainų ar naudoja kitus taupymo...

Prekyba
2019.12.14
Darbo jėgos paklausa lapkritį mažėjo dešimtadaliu 

Pasak Užimtumo tarybos, paklausa paprastai mažėja baigiantis rudens darbų sezonui.

Verslo aplinka
2019.12.14
Šiaurės Korėja atliko dar vieną „ypač svarbų“ bandymą kosminių raketų komplekse 

Šiaurės Korėja atliko naują „ypač svarbų“ bandymą Sohė palydovų leidimo komplekse, šeštadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.12.14
Daugiausia verslo liudijimų – kirpėjams ir kosmetologams 

Daugiausia verslo liudijimų lapkritį išduota kirpyklų, kosmetikos salonų, soliariumų veiklai, statybos...

Paslaugos
2019.12.14
J. Narkevičius – nepopuliariausias politikas  2

Susisiekimo ministras, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius po...

Verslo aplinka
2019.12.14
Seimo Ekonomikos komitetas pritarė NIB paskolos garantijai

Seimo Ekonomikos komitetas penktadienį pritarė siūlymui suteikti iki 295,5 mln. Eur valstybės garantijas...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV naujų mokesčių Kinijai neįves

JAV sutiko palaipsniui mažinti tarifus prekėms iš Kinijos, abi šalys sutarė dėl pirmosios prekybos susitarimo...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Atstovų Rūmų komitetas nubalsavo už D. Trumpo apkaltos straipsnius

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo apkaltos...

Verslo aplinka
2019.12.13
G. Nausėda prašys svarios ES finansinės paramos įgyvendinti klimato tikslams

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad sieks užsitikrinti svarią Europos...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: galutinis biudžeto projekto variantas paaiškės antradienį

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Vyriausybė galutinį biudžetą, dėl kurio bus balsuojama Seime,...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: didesnis bankų pelno mokestis – dėl jų išskirtinumo

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad bankų sektorius yra išskirtinis, nes jis vienintelis gali į...

Finansai
2019.12.13
B. Johnsono lošimas dėl rinkimų pasiteisino: kas toliau? Premium

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino.

Verslo aplinka
2019.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau