Šią savaitę svarbu 

Publikuota: 2019-07-15 05:00
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis (kairėje) neslepia nesutarimų su LVŽS lyderiu Ramūnu Karbauskiu. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis (kairėje) neslepia nesutarimų su LVŽS lyderiu Ramūnu Karbauskiu. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valstiečiai-žalieji svarstys, ką daryti su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu, Seimas balsuos dėl premjero paskyrimo, o premjeras su prezidentu formuos atnaujintą Vyriausybę, naujasis Lietuvos vadovas pirmojo vizito lankysis Lenkijoje, Europos Parlamentas pasisakys dėl naujosios Europos Komisijos pirmininkės, Ukrainoje vyks pirmalaikiai parlamento rinkimai.

Spręs dėl R. Karbauskio ir V. Pranckiečio 

Pirmadienį Kauno rajone rengiamas valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) tarybos posėdis, kuriame partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis žada kelti  klausimą dėl pasitikėjimo savimi. Taip pat numatoma aptarti klausimą „Dėl einamosios politinės situacijos po naujos valdančiosios keturių partijų koalicijos Seime suformavimo“. Šiame kontekste bus diskutuojama, kaip derėtų pasielgti su Seimo pirmininko pozicija, kuri pagal koalicijos sutartį yra atiduodama socialdarbiečiams. Neatmetama, kad LVŽS taryba balsuos už partijos deleguoto Viktoro Pranckiečio atsistatydinimą iš Seimo vadovo pareigų. Tarybos posėdžio išvakarėse dalis įtakingų valstiečių-žaliųjų suabejojo būtinybe keisti parlamento vadovą. Savo ruožtu V. Pranckietis atsisako tai padaryti, todėl Seimo rudens sesijoje LVŽS frakcija gali inicijuoti nepasitikėjimą juo. V. Pranckiečio atsisakymas trauktis iš Seimo pirmininkų, jeigu to pareikalautų partija, gali baigtis jo pašalinimu iš LVŽS gretų. 

Vyriausybės sudarymo peripetijos 

Ketvirtadienį Seimo posėdyje turėtų būti pristatytas prezidento Gitano Nausėdos dekretas dėl teikimo Vyriausybės vadovu skirti praėjusią savaitę kabineto įgaliojimus grąžinusį Saulių Skvernelį. Seimas diskutuos ir balsuos dėl šio teikimo. Jeigu dauguma parlamentarų pasisakys už, penktadienį planuojamas S. Skvernelio susitikimas su G. Nausėda dėl septynioliktosios Vyriausybės sudėties atnaujinimo. Neatmetama, kad jau penktadienį įvyks ir prezidento susitikimai su kai kuriais kandidatais į teikiamus ministrus, o galbūt – ir dekreto dėl Vyriausybės sudarymo pasirašymas. Jeigu joje pasikeis daugiau kaip vienas ministras, Seimas dar turės balsuoti dėl Vyriausybės programos tolimesnio vykdymo. Toks balsavimas galimas liepos pabaigoje. Ketvirtadienį Seimas turėtų priimti nutarimą pavasario sesiją pratęsti iki liepos 25–26 d., kad suspėtų atlikti visus su Vyriausybės atnaujinimu susijusius formalumus.  

Pirmasis vizitas – į Lenkiją 

Praėjusią savaitę prisiekęs ir pareigas pradėjęs eiti naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su pirmuoju vizitu vyks į kaimyninę Lenkiją. Antroji kelionė, pasak prezidento, numatyta į Latviją, o vizito Vokietijoje detalės dar derinamos. Jis planuojamas rugpjūčio viduryje. Antradienį Varšuvoje G. Nausėdą priimsiantis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda sako besidžiaugiantis tokiu pasirinkimu. „Tai labai aiškiai rodo prezidento požiūrį į mūsų kaimynystę ir mūsų bendrą reikalą – kaimyniškus santykius“, – interviu LRT televizijai sakė A. Duda. Politologų vertinimu, toks pasirinkimas atspindi šiltėjančių santykių tąsą, tačiau tikėtina, kad probleminiai klausimai gali likti nepaliesti. Su Lenkijos vadovais G. Nausėda žada aptarti strateginius dvišalius ir daugiašalius projektus – elektros tinklų sinchronizaciją, dujotiekio statybą, „Rail Baltica“, „Via Baltica“ ir kt., taip pat regioninio saugumo užtikrinimo klausimus. 

Balsuos dėl naujosios EK vadovės 

Pirmadienį Strasbūre prasidės ir visą savaitę vyks naujojo Europos Parlamento (EP) antroji plenarinė sesija. Svarbiausias jos darbotvarkės klausimas – dėl naujosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės. Europos Sąjungos Vadovų taryba į šį postą pasiūlė konservatorius vienijančios Europos liaudies partijos atstovę, Vokietijos gynybos ministrę Ursulą von der Leyen. Norint, kad ji būtų paskirta EK vadove, už turi balsuoti faktiškai visi į EP patekusių proeuropietiškų partijų atstovai – ne tik konservatoriai, bet ir socialistai, liberalai ir žalieji. Jeigu U. Von der Leyen bus paskirta EK pirmininke, ji iškart pradės dėlioti naujos sudėties EK ir rugsėjį bei spalį EP sesijose bus diskutuojama ir balsuojama dėl siūlomų paskyrimų.

Ukrainoje – pirmalaikiai parlamento rinkimai

Sekmadienį Ukrainoje vyks pirmalaikiai Rados (parlamento) rinkimai. Juos inicijavo šiemet gegužę pareigas pradėjęs eiti naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Pagal konstituciją, eiliniai rinkimai turėjo įvykti šiemet spalį arba lapkritį, tačiau V. Zelenskis nusprendė juos paankstinti maždaug trimis mėnesiais. Remiantis dabartinėmis apklausomis, naujoji Ukrainos prezidento įkurta partija „Tautos tarnas“  turėtų nesunkiai užsitikrinti triuškinančią pergalę ir gali tikėtis absoliučios mandatų daugumos. Naujausi tyrimai rodo, kad už „Tautos tarno“ partiją ketina balsuoti 43-48% apklaustųjų. Antroje vietoje gerokai atsiliekanti, pagal apklausas šiuo metu yra „Opozicinė platforma“. Naujai išrinktos partijos dėlios ir naują vyriausybės kabinetą. Pasirodė neoficialių pasvarstymų, kad jeigu kabinetą formuos „Tautos tarnas“, naujuoju Ukrainos premjeru arba bent jau įtakingu ministru gali tapti lietuvis Aivaras Abromavičius.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

- Planuota, kad antradienį Jungtinių Amerikos Valstijų Kongrese bus surengti prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos galimas sąsajas su Rusija tyrusio specialiojo prokuroro Roberto Muelerio vieši klausymai. Pranešama, kad jie gali būti nukelti bent savaitei.

- Antradienį Seimui ketinama pristatyti prezidento pasiūlytą kandidatą į naujuosius kariuomenės vadus. Juo tikriausiai bus siūlomas dabartinis sausumos pajėgų vadas generolas majoras Valdemaras Rapšys. Planuojama, kad ketvirtadienį Seimas balsuos dėl šio paskyrimo. Naujasis kariuomenės vadas pareigas pradės eiti liepos 24 d.

- Šią savaitę Seimas ketina ratifikuoti Lietuvos ir Ukrainos susitarimą dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje.

- Ketvirtadienį vyks Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame privalu paskirti vicemerą, dėl taryboje susiformavusios daugumos ir tiesiogiai išrinkto mero nesutarimų nepaskiriamą jau beveik tris mėnesius, todėl šiam rajonui gresia tiesioginio Vyriausybės valdymo įvedimas.

- Antradienį Seimo rūmuose rengiama konferencija „Kuo privaloma Statybininko kortelė naudinga valstybei, darbuotojams ir darbdaviams?“, skirtoje aptarti numatomą įvesti statybininko kompetencijų kortelę STATREG, jos naudą bei veikimo principus. Konferencijoje pranešimus skaitys Lietuvos statybininkų asociacijos, Valstybinės darbo inspekcijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Viešųjų pirkimų tarnybos atstovai.

- Penktadienį Statistikos departamentas pateiks naujausius duomenis apie informacinių technologijų naudojimas Lietuvos įmonėse.

- Antradienį „Swedbank“ pristatys naują galimybę – bekontakčius atsiskaitymus išmaniaisiais laikrodžiais.

- Antradienį įmonė „FL Technics“ pristatys naujai sukurtą orlaivių remonto virtualios realybės simuliatorių, atitinkantį realias remonto sąlygas.

- Šią savaitę Seimui antrą kartą bus teikiama Atmintinų dienų įstatymo pataisa, kuria siūloma lapkričio 2-oji – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną išbraukti iš atmintinų dienų sąrašų, nes ją norima įtraukti į šventinių dienų, per kurias nedirbama, sąrašą.

- Pirmadienį prezidentas Gitanas Nausėda susitiks su „Misija Sibiras“ dalyviais. Dešimt dienų truksianti ekspedicija prasidės šį trečiadienį. Rusija antrus metus iš eilės uždraudė šios pilietinės iniciatyvos dalyviams vykti į Krasnojarską tvarkyti tremtinių ir politinių kalinių kapų, todėl kaip ir pernai bus vykstama į Kazachstaną.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Baltijos kelio idėja persikels į Honkongą

Honkongo aktyvistai penktadienį planuoja suformuoti gyvą žmonių eilę specialų administracinį statusą...

Verslo aplinka
2019.08.19
Skambant įspėjimams dėl recesijos, Vokietija jau svarsto stimulo priemones 4

Olafas Scholzas, Vokietijos finansų ministras, pirmadienį pareiškė, kad Vokietija galėtų ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.19
Ž. Vaičiūnas: latvių sprendimas dėl rusiškos elektros importo – moralinis Lietuvos pralaimėjimas 2

Latvijai ketinant importuoti elektrą iš Rusijos, įskaitant ir Baltarusijoje statomą Astravo atominę jėgainę...

Pramonė
2019.08.19
Telšiai išsirinko vicemerą ir išvengė tiesioginio valdymo

Susiskaldžiusi Telšių rajono savivaldybės taryba sugebėjo iš ketvirto karto išsirinkti vicemerą ir tokiu būdu...

Verslo aplinka
2019.08.19
Perrinkimo siekiančiam JAV prezidentui – ekonomikos iššūkis Premium 12

Vis garsiau skambantys perspėjimai dėl lėtėjančios JAV ekonomikos ir recesijos grėsmės mažina Donaldo Trumpo,...

Verslo aplinka
2019.08.19
Iš Gibraltaro išleistas Irano tanklaivis plaukia į Kalamatą Graikijoje  1

Liepos pradžioje sulaikytasis Irano tanklaivis pirmadienį išplaukė iš Gibraltaro, šios Jungtinei Karalystei...

Verslo aplinka
2019.08.19
„Alibaba“ viceprezidentas iš Rusijos verslo magnato įsigijo NBA klubą 1

Vienas iš „Alibaba Group“ įkūrėjų ir akcininkų Josephas Tsai perima NBA klubo Bruklino „Nets“ kontrolę,...

Laisvalaikis
2019.08.19
Plastiko sektoriuje dera ir tvarumas, ir konkurencingumas Verslo tribūna

Lietuviškų plastikų eksportas auga, o kartu – ir juos gaminančių įmonių energijos vartojimas. Vis dėlto...

Verslo aplinka
2019.08.19
Didelių darbų nelaukia 4

Kone kaskart, kai į ministerijos, daugiau ar mažiau lemiančios verslo aplinką, vadovo kėdę sėdasi naujas...

Verslas tikisi, kad naujasis susisiekimo ministras daugiau kalbėsis Premium 14

Susisiekimo sektoriaus verslininkai tikisi, kad ministro poste Roką Masiulį keičiantis Jaroslavas Narkevičius...

Lietuviai mokėtų daugiau mokesčių dėl sotesnės pensijos ir sveikatos  Premium 1

Politikams vis garsiau kalbant apie nacionalinį susitarimą, poreikį didinti surenkamų mokesčių pyragą ir kaip...

Finansai
2019.08.19
Lauko tualetų problema toliau kelia aistras 11

Savivaldybių asociacija ragina Aplinkos ministeriją neskubėti stambinti vandentvarkos įmonių, o pirmiau...

Verslo aplinka
2019.08.18
Kabule per sprogimą vestuvėse žuvo 63 žmonės, daugiau nei 180 sužeisti

Afganistano sostinėje Kabule vėlų šeštadienio vakarą sprogus bombai vestuvių šventės metu žuvo 63 žmonės,...

Verslo aplinka
2019.08.18
Liepą – rekordinis imigracijos mėnuo 17

Liepą į Lietuvą atvyko gyventi daugiau žmonių nei bet kurį ankstesnį mėnesį, tęsiantis teigiamoms migracijos...

Verslo aplinka
2019.08.18
B. Johnsonas vėl įtikinės ES lyderius persiderėti „Brexit“ susitarimą 5

Britų žiniasklaida praneša, kad Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, šios savaitės vizitų...

Verslo aplinka
2019.08.18
G. Nausėda: Lietuva tikisi daugiau Indijos investicijų 3

Prezidentas Gitanas Nausėda, šeštadienį Vilniuje susitikęs su Indijos viceprezidentu Venkaiah Naidu,...

Verslo aplinka
2019.08.17
Miškus Sibire padega, nes naudinga juos iškirsti vėliau 7

Rusijos vyriausybė iniciavo tyrimą, ar didžiulius miškų gaisrus Sibire galėjo sukelti padegimai, siekiant...

Verslo aplinka
2019.08.17
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 2

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17
G. Nausėda susitinka su Indijos viceprezidentu

Indijos viceprezidentas Venkaiah Naidu (Venkaja Naidu) šeštadienį Lietuvoje pradeda turą po Baltijos šalis.

Verslo aplinka
2019.08.17
Latvijos ministras: lietuvių rūpestį suprantame, bet Latvijos interesai – svarbiausi 59

Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sako suprantantis Lietuvos rūpestį dėl Astravo atominės...

Pramonė
2019.08.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau