LVŽS įsiliepsnojo diskusija, ką daryti su V. Pranckiečiu 

Publikuota: 2019-07-13
Tarp Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio (dešinėje) ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio jau kuris laikas yra perbėgusi juoda katė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Tarp Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio (dešinėje) ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio jau kuris laikas yra perbėgusi juoda katė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pirmadienį svarstys kelis aktualius politinius klausimus – dėl situacijos po koalicijos atnaujinimo, dėl pasitikėjimo partijos pirmininku Ramūnu Karbauskiu ir dėl to, ką reikėtų daryti su partijos deleguotu Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu.

Pastaruoju klausimu partijoje ir netgi jos viršūnėse liepsnoja diskusija. Neatmetama, kad taryba priims sprendimą pareikšti nepasitikėjimą V. Pranckiečiu, tačiau šis kartoja bet kuriuo atveju neketinąs atsistatydinti pats ir paliekąs klausimą spręsti Seimui.

Be to, taryboje gali iškilti ir klausimas dėl pastaruoju metu ėmusių šlubuoti R. Karbauskio santykių su LVŽS deleguotu, bet šiai partijai nepriklausančiu premjeru Sauliumi Skverneliu.

Posėdžiaus Kauno rajone

Pirmadienį popiet Kauno rajone rengiamas LVŽS tarybos posėdis. Pirmuoju darbotvarkės klausimu įrašytas punktas „Dėl einamosios politinės situacijos po naujos koalicijos Seime suformavimo“.

Informaciją apie liepos 5 d. pasirašytą LVŽS, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos bei Tvarkos ir teisingumo partijos lyderių bei premjero pasirašytą valdančiosios koalicijos sutartį ir jos priedą dėl atsakomybės Vyriausybėje išsidalinimo pateiks R. Karbauskis.

Jis yra žadėjęs, kad kartu iškels klausimą taryboje dėl pasitikėjimo partijos pirmininku po to, kai šiemet pavasarį įvyko savivaldybių tarybų, prezidento ir Europos Parlamento rinkimai. LVŽS nei vienų iš jų nelaimėjo, tačiau R. Karbauskis savivaldos ir Europarlamento rinkimus pavadino sėkmingais, o prezidento rinkimus, kuriuose partijos remiamas kandidatas S. Skvernelis liko trečioje vietoje – „iš esmės sėkmingais“ dėl to, kad premjeras surinko daugiau balsų nei LVŽS 2016 m. Seimo rinkimuose.

Partijos frakcijoje Seime įvykę pastarieji balsavimai dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu rodo, kad jis tikriausiai nesunkiai laimėtų analogišką balsavimą ir apie 60 narių turinčioje LVŽS taryboje. Tiesa, jeigu apskritai toks atviras arba slaptas balsavimas tarybos posėdyje bus surengtas. Gali būti balsų dauguma nuspręsta, kad balsuoti dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu ir net diskutuoti šiuo klausimu nė neverta, nes tik prieš nepilną pusmetį įvyko LVŽS suvažiavimas, kuriame jis buvo didele balsų dauguma vėl išrinktas partijos pirmininku iki 2021 m.

Atsisako atsistatydinti

Dar vienas klausimas, kurį žadama iškelti LVŽS taryboje – dėl V. Pranckiečio. Pasirašytoje valdančiosios koalicijos sutartyje numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija turi atitekti koalicijos partneriams socialdarbiečiams, nors pastarieji viešai tvirtino nelaikantys parlamento vadovo posto reikšmingu, todėl esą galintys apsieiti ir be jo, gebėsiantys toliau dirbti su LVŽS formaliai deleguotu V. Pranckiečiu.

O ir pats Seimo pirmininkas daug kartų pakartojo, kad neketina pasiduoti R. Karbauskio spaudimui atsistatydinti. „Šį klausimą teisiškai galima spręsti tik Statuto numatytu būdu – yra galimybė inicijuoti nepasitikėjimą Seime ir balsuoti dėl to slaptai“, – teigė V. Pranckietis, tvirtinęs, kad neabejoja, jog laimėtų tokį balsavimą.

V. Pranckietis yra LVŽS narys, todėl jeigu taryba balsų dauguma nuspręstų, kad Seimo pirmininkas turi pasitraukti, o jis to nepadarys, tai gresia pašalinimu iš partijos.

Pozicija švelnėja

Opozicija teigia neketinanti dalyvauti „R. Karbauskio organizuojamuose šou“, todėl neparems nepasitikėjimo Seimo vadovu. Valdančiojoje koalicijoje irgi vyrauja skirtingos nuomonės šiuo klausimu.

Jos įvairios net ir LVŽS frakcijoje Seime. Pvz., partijai nepriklausantis premjeras Saulius Skvernelis bei ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius, kuris yra vienas iš LVŽS vicepirmininkų, skeptiškai atsiliepė apie būtinybę keisti Seimo vadovą.

Artėjant tarybos posėdžiui ir išsiaiškinęs partijoje vyraujančias nuotaikas R. Karbauskis kiek sušvelnino savo poziciją, pareikšdamas, kad neturi didesnių priekaištų V. Pranckiečio darbui, todėl nepasitikėjimo juo klausimas Seime tikriausiai nebus keliamas iki pat rudens sesijos arba nukeltas dar vėlesniam laikui.

Ėmė šlubuoti santykiai su premjeru

Tačiau prieš pat LVŽS tarybą ėmė kibirkščiuoti santykiai tarp R. Karbauskio ir Seimo balsavimo dėl pakartotinio patvirtinimo premjeru laukiančio S. Skvernelio. Pastarasis yra teigęs, kad partijai ruošiantis 2020 m. Seimo rinkimams „reikėtų keistis ir reformuotis“, leisdamas suprasti, kad galėtų būti keliamas ir klausimas dėl naujojo partijos vadovo bei jos pavadinimo.

R. Karbauskis piktokai atmetė tokius premjero pasiūlymus, tvirtindamas, kad LVŽS yra pakankamai demokratijos.

O šiomis dienomis valstiečių-žaliųjų lyderis pareiškė, kad S. Skvernelis elgėsi nekorektiškai ir galėjo supainioti interesus, Vyriausybės kanceliarijai užsakius apklausą apie partijos frakcijos Seime įtaką ministro pirmininko reitingams.

Apklausą tyrimų bendrovė „Vilmorus“ atliko birželį. Respondentų buvo klausiama: „Kaip vertinate ministro pirmininko darbą?“. Variantą „gerai/ greičiau gerai“ pasirinko 44% respondentai, 29% teigė, kad premjero darbą vertina blogai arba greičiau blogai, o 26% buvo sunku pasakyti.

Iš karto po šio klausimo buvo klausiama, „Ar šiam jūsų vertinimui turi įtakos LVŽS frakcijos bei jos lyderio R. Karbauskio veikla?“. 44% respondentų nurodė, kad turi įtakos, 27% – kad neturi, o 29% buvo sunku pasakyti. Taip pat buvo prašoma įvertinti ir daromos įtakos pobūdį. 63% apklaustųjų nurodė, kad frakcijos bei R. Karbauskio veikla daro greičiau blogą įtaką S. Skvernelio darbo vertinimui. 28% nurodė, kad daroma įtaka yra greičiau teigiama, o apsispręsti sunku buvo 9% respondentų.

Įtakos balsavimui neturės?

R. Karbauskio nuomone, tokių klausimų formulavimas Vyriausybės užsakytoje apklausoje yra „nekorektiškas“, todėl tai esą „turėtų įvertinti atitinkamos institucijos“.

Tačiau LVŽS lyderis leido suprasti, kad šie jo pareiškimai apie S. Skvernelį neva neturės įtakos artėjančiame Seimo balsavime dėl premjero paskyrimo, nes „valstybei reikia užtikrinti stabilumą, todėl būtina sudaryti veikiančią Vyriausybę ir dirbančią valdančiąją daugumą“.

Balsavimas Seimo posėdyje dėl premjero pakartotinio paskyrimo numatomas ateinantį ketvirtadienį, o penktadienį S. Skvernelis planuoja su naujuoju prezidentu Gitanu Nausėda suformuoti atnaujintą septynioliktosios Vyriausybės sudėtį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Baltijos kelio idėja persikels į Honkongą

Honkongo aktyvistai penktadienį planuoja suformuoti gyvą žmonių eilę specialų administracinį statusą...

Verslo aplinka
2019.08.19
Skambant įspėjimams dėl recesijos, Vokietija jau svarsto stimulo priemones 4

Olafas Scholzas, Vokietijos finansų ministras, pirmadienį pareiškė, kad Vokietija galėtų ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.19
Ž. Vaičiūnas: latvių sprendimas dėl rusiškos elektros importo – moralinis Lietuvos pralaimėjimas 2

Latvijai ketinant importuoti elektrą iš Rusijos, įskaitant ir Baltarusijoje statomą Astravo atominę jėgainę...

Pramonė
2019.08.19
Telšiai išsirinko vicemerą ir išvengė tiesioginio valdymo

Susiskaldžiusi Telšių rajono savivaldybės taryba sugebėjo iš ketvirto karto išsirinkti vicemerą ir tokiu būdu...

Verslo aplinka
2019.08.19
Perrinkimo siekiančiam JAV prezidentui – ekonomikos iššūkis Premium 12

Vis garsiau skambantys perspėjimai dėl lėtėjančios JAV ekonomikos ir recesijos grėsmės mažina Donaldo Trumpo,...

Verslo aplinka
2019.08.19
Iš Gibraltaro išleistas Irano tanklaivis plaukia į Kalamatą Graikijoje  1

Liepos pradžioje sulaikytasis Irano tanklaivis pirmadienį išplaukė iš Gibraltaro, šios Jungtinei Karalystei...

Verslo aplinka
2019.08.19
„Alibaba“ viceprezidentas iš Rusijos verslo magnato įsigijo NBA klubą 1

Vienas iš „Alibaba Group“ įkūrėjų ir akcininkų Josephas Tsai perima NBA klubo Bruklino „Nets“ kontrolę,...

Laisvalaikis
2019.08.19
Plastiko sektoriuje dera ir tvarumas, ir konkurencingumas Verslo tribūna

Lietuviškų plastikų eksportas auga, o kartu – ir juos gaminančių įmonių energijos vartojimas. Vis dėlto...

Verslo aplinka
2019.08.19
Didelių darbų nelaukia 4

Kone kaskart, kai į ministerijos, daugiau ar mažiau lemiančios verslo aplinką, vadovo kėdę sėdasi naujas...

Verslas tikisi, kad naujasis susisiekimo ministras daugiau kalbėsis Premium 14

Susisiekimo sektoriaus verslininkai tikisi, kad ministro poste Roką Masiulį keičiantis Jaroslavas Narkevičius...

Lietuviai mokėtų daugiau mokesčių dėl sotesnės pensijos ir sveikatos  Premium 1

Politikams vis garsiau kalbant apie nacionalinį susitarimą, poreikį didinti surenkamų mokesčių pyragą ir kaip...

Finansai
2019.08.19
Lauko tualetų problema toliau kelia aistras 11

Savivaldybių asociacija ragina Aplinkos ministeriją neskubėti stambinti vandentvarkos įmonių, o pirmiau...

Verslo aplinka
2019.08.18
Kabule per sprogimą vestuvėse žuvo 63 žmonės, daugiau nei 180 sužeisti

Afganistano sostinėje Kabule vėlų šeštadienio vakarą sprogus bombai vestuvių šventės metu žuvo 63 žmonės,...

Verslo aplinka
2019.08.18
Liepą – rekordinis imigracijos mėnuo 17

Liepą į Lietuvą atvyko gyventi daugiau žmonių nei bet kurį ankstesnį mėnesį, tęsiantis teigiamoms migracijos...

Verslo aplinka
2019.08.18
B. Johnsonas vėl įtikinės ES lyderius persiderėti „Brexit“ susitarimą 5

Britų žiniasklaida praneša, kad Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, šios savaitės vizitų...

Verslo aplinka
2019.08.18
G. Nausėda: Lietuva tikisi daugiau Indijos investicijų 3

Prezidentas Gitanas Nausėda, šeštadienį Vilniuje susitikęs su Indijos viceprezidentu Venkaiah Naidu,...

Verslo aplinka
2019.08.17
Miškus Sibire padega, nes naudinga juos iškirsti vėliau 7

Rusijos vyriausybė iniciavo tyrimą, ar didžiulius miškų gaisrus Sibire galėjo sukelti padegimai, siekiant...

Verslo aplinka
2019.08.17
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 2

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17
G. Nausėda susitinka su Indijos viceprezidentu

Indijos viceprezidentas Venkaiah Naidu (Venkaja Naidu) šeštadienį Lietuvoje pradeda turą po Baltijos šalis.

Verslo aplinka
2019.08.17
Latvijos ministras: lietuvių rūpestį suprantame, bet Latvijos interesai – svarbiausi 59

Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sako suprantantis Lietuvos rūpestį dėl Astravo atominės...

Pramonė
2019.08.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau