LVŽS įsiliepsnojo diskusija, ką daryti su V. Pranckiečiu 

Publikuota: 2019-07-13
Tarp Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio (dešinėje) ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio jau kuris laikas yra perbėgusi juoda katė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Tarp Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio (dešinėje) ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio jau kuris laikas yra perbėgusi juoda katė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pirmadienį svarstys kelis aktualius politinius klausimus – dėl situacijos po koalicijos atnaujinimo, dėl pasitikėjimo partijos pirmininku Ramūnu Karbauskiu ir dėl to, ką reikėtų daryti su partijos deleguotu Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu.

Pastaruoju klausimu partijoje ir netgi jos viršūnėse liepsnoja diskusija. Neatmetama, kad taryba priims sprendimą pareikšti nepasitikėjimą V. Pranckiečiu, tačiau šis kartoja bet kuriuo atveju neketinąs atsistatydinti pats ir paliekąs klausimą spręsti Seimui.

Be to, taryboje gali iškilti ir klausimas dėl pastaruoju metu ėmusių šlubuoti R. Karbauskio santykių su LVŽS deleguotu, bet šiai partijai nepriklausančiu premjeru Sauliumi Skverneliu.

Posėdžiaus Kauno rajone

Pirmadienį popiet Kauno rajone rengiamas LVŽS tarybos posėdis. Pirmuoju darbotvarkės klausimu įrašytas punktas „Dėl einamosios politinės situacijos po naujos koalicijos Seime suformavimo“.

Informaciją apie liepos 5 d. pasirašytą LVŽS, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškųjų šeimų sąjungos bei Tvarkos ir teisingumo partijos lyderių bei premjero pasirašytą valdančiosios koalicijos sutartį ir jos priedą dėl atsakomybės Vyriausybėje išsidalinimo pateiks R. Karbauskis.

Jis yra žadėjęs, kad kartu iškels klausimą taryboje dėl pasitikėjimo partijos pirmininku po to, kai šiemet pavasarį įvyko savivaldybių tarybų, prezidento ir Europos Parlamento rinkimai. LVŽS nei vienų iš jų nelaimėjo, tačiau R. Karbauskis savivaldos ir Europarlamento rinkimus pavadino sėkmingais, o prezidento rinkimus, kuriuose partijos remiamas kandidatas S. Skvernelis liko trečioje vietoje – „iš esmės sėkmingais“ dėl to, kad premjeras surinko daugiau balsų nei LVŽS 2016 m. Seimo rinkimuose.

Partijos frakcijoje Seime įvykę pastarieji balsavimai dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu rodo, kad jis tikriausiai nesunkiai laimėtų analogišką balsavimą ir apie 60 narių turinčioje LVŽS taryboje. Tiesa, jeigu apskritai toks atviras arba slaptas balsavimas tarybos posėdyje bus surengtas. Gali būti balsų dauguma nuspręsta, kad balsuoti dėl pasitikėjimo R. Karbauskiu ir net diskutuoti šiuo klausimu nė neverta, nes tik prieš nepilną pusmetį įvyko LVŽS suvažiavimas, kuriame jis buvo didele balsų dauguma vėl išrinktas partijos pirmininku iki 2021 m.

Atsisako atsistatydinti

Dar vienas klausimas, kurį žadama iškelti LVŽS taryboje – dėl V. Pranckiečio. Pasirašytoje valdančiosios koalicijos sutartyje numatyta, kad Seimo pirmininko pozicija turi atitekti koalicijos partneriams socialdarbiečiams, nors pastarieji viešai tvirtino nelaikantys parlamento vadovo posto reikšmingu, todėl esą galintys apsieiti ir be jo, gebėsiantys toliau dirbti su LVŽS formaliai deleguotu V. Pranckiečiu.

O ir pats Seimo pirmininkas daug kartų pakartojo, kad neketina pasiduoti R. Karbauskio spaudimui atsistatydinti. „Šį klausimą teisiškai galima spręsti tik Statuto numatytu būdu – yra galimybė inicijuoti nepasitikėjimą Seime ir balsuoti dėl to slaptai“, – teigė V. Pranckietis, tvirtinęs, kad neabejoja, jog laimėtų tokį balsavimą.

V. Pranckietis yra LVŽS narys, todėl jeigu taryba balsų dauguma nuspręstų, kad Seimo pirmininkas turi pasitraukti, o jis to nepadarys, tai gresia pašalinimu iš partijos.

Pozicija švelnėja

Opozicija teigia neketinanti dalyvauti „R. Karbauskio organizuojamuose šou“, todėl neparems nepasitikėjimo Seimo vadovu. Valdančiojoje koalicijoje irgi vyrauja skirtingos nuomonės šiuo klausimu.

Jos įvairios net ir LVŽS frakcijoje Seime. Pvz., partijai nepriklausantis premjeras Saulius Skvernelis bei ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius, kuris yra vienas iš LVŽS vicepirmininkų, skeptiškai atsiliepė apie būtinybę keisti Seimo vadovą.

Artėjant tarybos posėdžiui ir išsiaiškinęs partijoje vyraujančias nuotaikas R. Karbauskis kiek sušvelnino savo poziciją, pareikšdamas, kad neturi didesnių priekaištų V. Pranckiečio darbui, todėl nepasitikėjimo juo klausimas Seime tikriausiai nebus keliamas iki pat rudens sesijos arba nukeltas dar vėlesniam laikui.

Ėmė šlubuoti santykiai su premjeru

Tačiau prieš pat LVŽS tarybą ėmė kibirkščiuoti santykiai tarp R. Karbauskio ir Seimo balsavimo dėl pakartotinio patvirtinimo premjeru laukiančio S. Skvernelio. Pastarasis yra teigęs, kad partijai ruošiantis 2020 m. Seimo rinkimams „reikėtų keistis ir reformuotis“, leisdamas suprasti, kad galėtų būti keliamas ir klausimas dėl naujojo partijos vadovo bei jos pavadinimo.

R. Karbauskis piktokai atmetė tokius premjero pasiūlymus, tvirtindamas, kad LVŽS yra pakankamai demokratijos.

O šiomis dienomis valstiečių-žaliųjų lyderis pareiškė, kad S. Skvernelis elgėsi nekorektiškai ir galėjo supainioti interesus, Vyriausybės kanceliarijai užsakius apklausą apie partijos frakcijos Seime įtaką ministro pirmininko reitingams.

Apklausą tyrimų bendrovė „Vilmorus“ atliko birželį. Respondentų buvo klausiama: „Kaip vertinate ministro pirmininko darbą?“. Variantą „gerai/ greičiau gerai“ pasirinko 44% respondentai, 29% teigė, kad premjero darbą vertina blogai arba greičiau blogai, o 26% buvo sunku pasakyti.

Iš karto po šio klausimo buvo klausiama, „Ar šiam jūsų vertinimui turi įtakos LVŽS frakcijos bei jos lyderio R. Karbauskio veikla?“. 44% respondentų nurodė, kad turi įtakos, 27% – kad neturi, o 29% buvo sunku pasakyti. Taip pat buvo prašoma įvertinti ir daromos įtakos pobūdį. 63% apklaustųjų nurodė, kad frakcijos bei R. Karbauskio veikla daro greičiau blogą įtaką S. Skvernelio darbo vertinimui. 28% nurodė, kad daroma įtaka yra greičiau teigiama, o apsispręsti sunku buvo 9% respondentų.

Įtakos balsavimui neturės?

R. Karbauskio nuomone, tokių klausimų formulavimas Vyriausybės užsakytoje apklausoje yra „nekorektiškas“, todėl tai esą „turėtų įvertinti atitinkamos institucijos“.

Tačiau LVŽS lyderis leido suprasti, kad šie jo pareiškimai apie S. Skvernelį neva neturės įtakos artėjančiame Seimo balsavime dėl premjero paskyrimo, nes „valstybei reikia užtikrinti stabilumą, todėl būtina sudaryti veikiančią Vyriausybę ir dirbančią valdančiąją daugumą“.

Balsavimas Seimo posėdyje dėl premjero pakartotinio paskyrimo numatomas ateinantį ketvirtadienį, o penktadienį S. Skvernelis planuoja su naujuoju prezidentu Gitanu Nausėda suformuoti atnaujintą septynioliktosios Vyriausybės sudėtį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Madride baigėsi susitikimas dėl klimato kaitos 

Madride sekmadienį baigėsi Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencija (COP25).

Verslo aplinka
2019.12.15
„Lietuvos paštas“ atleidžia dar 120 darbuotojų

Kai kuriems darbuotojams atsisakius dirbti mobiliaisiais laiškininkais, valstybės valdomas „Lietuvos paštas“...

Verslo aplinka
2019.12.15
Kariuomenė sudarė preliminarią sutartį dėl ryšio sistemų pirkimo už 8,7 mln. Eur

Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) lapkritį sudarė preliminarią sutartį dėl...

Paslaugos
2019.12.15
Eurokomisaras V. Sinkevičius: kovojant su klimato kaita reikės keisti gyvenimo būdą 1

Šį mėnesį darbą pradėjęs aplinkos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad Europos Sąjungai (ES)...

Verslo aplinka
2019.12.15
M. Katkus: matėme ne vieną laikinąjį premjerą, turėjusį daugiau įtakos nei šiandien S. Skvernelis 5

Daugelis ekspertų teigiamai atsiliepia apie pirmuosius kelis Vyriausybės veiklos metus ir kritika palydi...

Rinkodara
2019.12.15
Vokiečiai dažniausiai emigruoja dėl didesnio atlyginimo

Iš Vokietijos kasmet išvažiuoja daugiau žmonių nei sugrįžta į šalį. Dažniausiai iš didžiausios ES ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.12.15
Europa bites gelbės mažindama pesticidų naudojimą 1

Bičių populiacijos išsaugojimu susirūpinęs Europos Parlamentas pesticidų naudojimą bendrijos žemės ūkyje...

Verslo aplinka
2019.12.14
Kokie iššūkiai laukia NT investicijų rinkos 2020-aisias? 1

Nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau išlieka viena populiariausių investicijų lietuviams, tačiau kas laukia...

Statyba ir NT
2019.12.14
„Spinter“: Lietuvoje taupo beveik visi

Absoliuti dauguma žmonių Lietuvoje stengiasi sutaupyti ir ieško akcijų, mažų kainų ar naudoja kitus taupymo...

Prekyba
2019.12.14
Darbo jėgos paklausa lapkritį mažėjo dešimtadaliu 

Pasak Užimtumo tarybos, paklausa paprastai mažėja baigiantis rudens darbų sezonui.

Verslo aplinka
2019.12.14
Šiaurės Korėja atliko dar vieną „ypač svarbų“ bandymą kosminių raketų komplekse 

Šiaurės Korėja atliko naują „ypač svarbų“ bandymą Sohė palydovų leidimo komplekse, šeštadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.12.14
Daugiausia verslo liudijimų – kirpėjams ir kosmetologams 

Daugiausia verslo liudijimų lapkritį išduota kirpyklų, kosmetikos salonų, soliariumų veiklai, statybos...

Paslaugos
2019.12.14
J. Narkevičius – nepopuliariausias politikas  2

Susisiekimo ministras, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius po...

Verslo aplinka
2019.12.14
Seimo Ekonomikos komitetas pritarė NIB paskolos garantijai

Seimo Ekonomikos komitetas penktadienį pritarė siūlymui suteikti iki 295,5 mln. Eur valstybės garantijas...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV naujų mokesčių Kinijai neįves

JAV sutiko palaipsniui mažinti tarifus prekėms iš Kinijos, abi šalys sutarė dėl pirmosios prekybos susitarimo...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Atstovų Rūmų komitetas nubalsavo už D. Trumpo apkaltos straipsnius

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo apkaltos...

Verslo aplinka
2019.12.13
G. Nausėda prašys svarios ES finansinės paramos įgyvendinti klimato tikslams

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad sieks užsitikrinti svarią Europos...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: galutinis biudžeto projekto variantas paaiškės antradienį

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Vyriausybė galutinį biudžetą, dėl kurio bus balsuojama Seime,...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: didesnis bankų pelno mokestis – dėl jų išskirtinumo

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad bankų sektorius yra išskirtinis, nes jis vienintelis gali į...

Finansai
2019.12.13
B. Johnsono lošimas dėl rinkimų pasiteisino: kas toliau? Premium

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino.

Verslo aplinka
2019.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau