Politikai pasirašė protokolą Nr. 1. Koks bus protokolas Nr. 2?

Publikuota: 2019-07-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Naujosios valdančiosios koalicijos formavimas vyko (ir tebevyksta) painiai ir prieštaringai. Politikams aiškinantis, kas yra svarbiau – vertybės ar postai.

Svarbiausia ne tai, kad bemaž iki paskutinės dienos premjeras Saulius Skvernelis savo sprendimą, ar imsis vadovauti atnaujintam ministrų kabinetui, dangstė nuo visuomenės: iš kai kurių premjero pareiškimų net atrodė, kad jam labiau maga įgyvendinti savo pavasario rinkimų maratono įkarštyje duotą pažadą apie atsistatydinimą nei „tęsti pradėtus darbus“.

Svarbiausia, kad naujosios koalicijos steigėjams per žiniasklaidą vis deklaruojant vertybių viršenybę prieš postus, didžiausioji intriga iki šiol tebelieka postai. Kompetencijų atsakomybės jau lyg ir išsidalytos, bet tikrai ne „vertybių“ pagrindu. Pagal „vertybių viršenybės“ principą naujosios koalicijos formuotojams turėtų labiau rūpėti ne tai, ar bus rokiruotas Viktoras Pranckietis; ar Rokas Masiulis gali likti susisiekimo ministru kaip neva deleguotas Lenkų rinkimų akcijos; ar būtinai Remigijus Žemaitaitis, Tvarkos ir teisingumo partijos vadovas, turi pakeisti Raimundą Karoblį, dabartinį krašto apsaugos ministrą išsiunčiant kaip komisarą į Briuselį (tai tik projekcijų dalis, tiksliau – galima projekcijų dalis, nes realybė gali būti kitokia).

„Vertybių viršenybės“ puoselėtojams labiau turėtų rūpėti tai, kas parašyta Koalicijos sutarties protokole Nr. 1 „Dėl LR Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plano papildymo ir reformų tęstinumo užtikrinimo“. Protokole Nr. 1 yra paaiškinta, kaip bus nuosekliai didinamos išlaidos socialinei politikai: numatyta rudenį parengti partijų susitarimą dėl mokesčių sistemos tobulinimo; įrašytas siekis 2020 m. vidutinį darbo užmokestį (prieš mokesčius) padidinti iki 1.380 Eur; vaiko pinigus nuo sausio 1 d. padidinti iki 70 Eur, pridedant 30 Eur priedą nepasiturinčių daugiavaikių šeimų vaikams; numatyta didinti kitas išmokas, susijusias su pensijomis, vienkartinėmis išmokomis besilaukiančioms moterims, per krizę sumažintų išmokų dalinį kompensavimą. Mokesčių politikos srityje aiškiai įvardijamas siekis Gyventojų pajamų mokesčio sistemą padaryti dar labiau progresyvesnę (nuo 2020 m. su darbo santykiais susijusių pajamų dalis nuo 84 iki 120 VDU būtų apmokestinama 27% tarifu, o didesnės pajamos – 32% tarifu).

Žinoma, sutarties protokolas Nr. 1 nėra įstatymo projektas. Taigi jis laikytinas greičiau politikų siekiamybe ir liudija apie pastangas susitarti, kad būtų sulipdyta Seimo dauguma, ir pastangas rinkėjų akyse pasigerinti 2020 m. Seimo rinkimų starto pozicijas. Jame nėra įvertinimo, kaip šių priemonių įgyvendinimas gali paveikti šalies fiskalinę drausmę. Taip jau sutampa, kad 2020 m. bus ne tik Seimo rinkimai – daugybė ženklų rodo, kad tai gali būti ir šalies ekonomikos garvežio lėtėjimo metai.

Apie lėtėjimą jau yra įspėjęs finansų ministras Vilius Šapoka, kurio likimas naujame (ar atnaujintame) ministrų kabinete lieka su klaustuku. Viešojoje erdvėje yra pasklidusi žinia, kad ministras ketina trauktis, nors konkrečios priežastys kol kas neįvardijamos. Ministras V. Šapoka yra viena esminių „vertybinių“ figūrų S. Skvernelio Vyriausybėje, nes būtent jis laikomas vykstančios mokesčių reformos architektu. Ministras, tikriausiai galvodamas tiek apie Lietuvą, tiek apie savo politinę ateitį, įžvelgia, kad naujoji koalicijos sutartis su protokolu Nr. 1 ir prognozuojamas parlamentarų noras išlaidauti priimant 2020 m. biudžetą kels grėsmę fiskaliniam stabilumui. Ypač ekonomikos garvežiui lėtėjant.

„Vertybinis“ atsistatydinimas jau įvyko, kai iš Valstiečių-žaliųjų frakcijos pasitraukė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas. „Pirma, mes sulaužėme savo pažadą užtikrinti skaidrią politiką, tai yra naują politinę kultūrą. Antra, išbraukėme visą antikorupcinę darbotvarkę iš susitarimo“, – sakė V. Bakas LRT „Dienos temoje“.

Galiausiai apie vertybes prabilo ir S. Skvernelis, įvardijęs, kad valstiečiai-žalieji susiduria su tapatybės problema. „Reikia formuoti identitetą, suvokti, kokioms pagrindinėms vertybėms atstovaujama, kokia politine filosofija remiamasi. Ar valstiečiai – centro kairės ar centro dešinės partija? Ar centro kairės su liberaliomis apraiškomis?“ – kalbėjo premjeras „Delfi“. Tampa akivaizdu, kad S. Skvernelis, kuris, kaip manoma, 2016 m. partiją rinkosi pagal jam siūlomą sąrašo numerį, prieš paskutiniuosius kadencijos metus (arba po pavasario rinkimų maratono rezultatų) suvokė, kad vieniems ar keleriems rinkimams kurpiamos politinės organizacijos skiriasi nuo „vertybinių“ politinių partijų.

„Vertybinėmis“, VŽ nuomone, Lietuvos politiniame spektre laikytini konservatoriai, atsinaujinę socialdemokratai ir liberalai (kuriuos labiau nei tapatybės krizė kamuoja geriausio iš geriausių liberalo krizė). Net Lenkų rinkimų akcija pastaraisiais metais akivaizdžiai dreifuoja nuo „koloradkių“ tapatybės link painokų suvokti krikščioniškų-socialinių vertybių, papildytų tautiškai išskirtinio Vilniaus krašto programa.

Šiandien prisiekia naujasis prezidentas Gitanas Nausėda, šiandien vyksta premjero S. Skvernelio „mandagumo atsistatydinimas“. Būsimojoje Vyriausybėje, tikėtina, pasikeis daugiau nei 2 ministrai, todėl S. Skverneliui teks pereiti visas naujos Vyriausybės formavimo procedūras, įskaitant ir jos programos patvirtinimą Seime. Tam tikslui jau numatyta pratęsti Seimo sesiją iki liepos 25–26 d.

Liko dvi savaitės, per kurias sužinosime, ar pirmaus „vertybės“, ar „realpolitik“, kaip ją apibūdino iš valdančiųjų pasitraukęs V. Bakas. Geriausiai tai paaiškintų protokolas Nr. 2.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Vertybė – ne NPD, o įstatymų stabilumas

Prognozuojami įstatymai, ekonomikos stabilumas ir lūkesčiai, kad verslo reguliavimas nesikeis, verslui yra...

Finansai
05:50
Prekybos mokestis – sprangus kąsnis, kurį greičiausiai teks nuryti Premium

Prekybos sektorius visuomet buvo vienas konkurencingiausių Lietuvoje, o pastaruoju metu iššūkių kreivės kils...

Prekyba
05:45
Prekes nuteistiesiems ir suimtiesiems tieks „Pontem“ ir „Lobby Baltic“

Kalėjimų departamento konkursus dėl prekių tiekimo nuteistiesiems ir suimtiesiems laimėjo bendrovės „Pontem“...

Verslo aplinka
2019.11.13
Estijos ministras: Rusija naudojosi „Swedbank“, kad darytų poveikį šalims

Rusijos specialiosios tarnybos naudojosi trijose Baltijos šalyse veikiančiu Švedijos banku „Swedbank“,...

Finansai
2019.11.13
V. Kaubrė paskirtas Valstybinės miškų urėdijos vadovu

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pasirašė įsakymą dėl Valdo Kaubrės skyrimo VĮ Valstybinės miškų urėdijos...

Pramonė
2019.11.13
Socialdemokratų frakcijos Seime seniūne tapo R. Budbergytė

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūne trečiadienį išrinkta Rasa Budbergytė.

Verslo aplinka
2019.11.13
V. Pranckietis su frakcijų atstovais sutarė, kad R. Žemaitaičio vieta liks tuščia

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis su parlamentinių frakcijų atstovais sutarė, kad atstatydinus iš...

Verslo aplinka
2019.11.13
Seimo komisija: paskubinęs balsavimą dėl nepasitikėjimo V. Pranckietis veikė savo naudai

Paskubinęs balsavimą dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis veikė asmeniniais interesais,...

Verslo aplinka
2019.11.13
Dėl pensijų reformos Estijos ekonomika gali sulaukti trumpalaikio impulso

Kitais metais Estijos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti iki 2%, nuo 3,2% šiemet, naujausioje apžvalgoje...

Rinkos
2019.11.13
Lietuvoje ir Ispanijoje dėl įtariamos prekybos žmonėmis sulaikyta 15 žmonių

Lietuvoje ir Ispanijoje dėl įtariamos prekybos žmonėmis sulaikyta 15 žmonių, trečiadienį spaudos...

Verslo aplinka
2019.11.13
Lietuvos pašto valdyba ministrui darkart kartoja, kad nebeina pareigų 2

Buvę Lietuvos pašto valdybos nariai dar kartą kartoja, kad valdyba nedirba ir pareigų nevykdo, nors...

Kitos valdžios neploja prezidento pasiūlymams dėl biudžeto

Vyriausybė ir Seimas atsargiai vertina prezidento Gitano Nausėdos pateiktus pasiūlymus labiau apmokestinti...

Verslo aplinka
2019.11.13
Dėl bankų ir prekybos mokesčių – atsargiai teigiama Vyriausybės nuomonė

Vyriausybė su tam tikromis išlygomis pritaria Seimo valdančiųjų siūlomiems naujiems bankų ir prekybos...

Verslo aplinka
2019.11.13
EBPO tyrimas: didžiosios korporacijos užsienyje investuoja per mažų mokesčių valstybes Premium

Pasaulinės korporacijos užsienyje per tarpines bendroves, įsteigtas mažų mokesčių teritorijose, investuoja...

Finansai
2019.11.13
Stambios prekybos mokestis kvepia stambiais nemalonumais 1

Jei dar neskaitėte stambios prekybos mokesčio įstatymo projekto, kuris šiuo metu svarstomas Seime,...

Finansai
2019.11.13
Europos Komisija: rytų partnerėms reikės prisidėti prie ES kovos su klimato kaita 1

Europos Komisija (EK) teigia, kad rytinėms Europos Sąjungos (ES) partnerėms reikės prisidėti prie bendrijos...

Verslo aplinka
2019.11.13
„AUGA group“ kuria unikalų tvaraus verslo modelį Verslo tribūna 1

2015 m. nusprendusi nuo tradicinio žemės ūkio pereiti prie ekologinio, „AUGA group“ iš esmės transformavosi:...

Rinkos
2019.11.13
Į šipulius sumaltas pasitikėjimas 16

„Ignitis grupės“ planai išbraukti savo valdomų akcinių bendrovių akcijas iš akcijų biržos smogia ne tik...

Rinkos
2019.11.13
D. Trumpo apkaltos tyrimas pereina į naują etapą Premium

Šį trečiadienį prasideda naujas Donaldo Trumpo, JAV prezidento, apkaltos tyrimo etapas – vieši liudytojų...

Verslo aplinka
2019.11.13
Rinkimų rezultatai pakoregavo dotacijas: daugiau gauna konservatoriai ir „valstiečiai“

Savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimai pakoregavo partijų dotacijas: jos auga konservatoriams ir...

Verslo aplinka
2019.11.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau