Politikai pasirašė protokolą Nr. 1. Koks bus protokolas Nr. 2?

Publikuota: 2019-07-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Naujosios valdančiosios koalicijos formavimas vyko (ir tebevyksta) painiai ir prieštaringai. Politikams aiškinantis, kas yra svarbiau – vertybės ar postai.

Svarbiausia ne tai, kad bemaž iki paskutinės dienos premjeras Saulius Skvernelis savo sprendimą, ar imsis vadovauti atnaujintam ministrų kabinetui, dangstė nuo visuomenės: iš kai kurių premjero pareiškimų net atrodė, kad jam labiau maga įgyvendinti savo pavasario rinkimų maratono įkarštyje duotą pažadą apie atsistatydinimą nei „tęsti pradėtus darbus“.

Svarbiausia, kad naujosios koalicijos steigėjams per žiniasklaidą vis deklaruojant vertybių viršenybę prieš postus, didžiausioji intriga iki šiol tebelieka postai. Kompetencijų atsakomybės jau lyg ir išsidalytos, bet tikrai ne „vertybių“ pagrindu. Pagal „vertybių viršenybės“ principą naujosios koalicijos formuotojams turėtų labiau rūpėti ne tai, ar bus rokiruotas Viktoras Pranckietis; ar Rokas Masiulis gali likti susisiekimo ministru kaip neva deleguotas Lenkų rinkimų akcijos; ar būtinai Remigijus Žemaitaitis, Tvarkos ir teisingumo partijos vadovas, turi pakeisti Raimundą Karoblį, dabartinį krašto apsaugos ministrą išsiunčiant kaip komisarą į Briuselį (tai tik projekcijų dalis, tiksliau – galima projekcijų dalis, nes realybė gali būti kitokia).

„Vertybių viršenybės“ puoselėtojams labiau turėtų rūpėti tai, kas parašyta Koalicijos sutarties protokole Nr. 1 „Dėl LR Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plano papildymo ir reformų tęstinumo užtikrinimo“. Protokole Nr. 1 yra paaiškinta, kaip bus nuosekliai didinamos išlaidos socialinei politikai: numatyta rudenį parengti partijų susitarimą dėl mokesčių sistemos tobulinimo; įrašytas siekis 2020 m. vidutinį darbo užmokestį (prieš mokesčius) padidinti iki 1.380 Eur; vaiko pinigus nuo sausio 1 d. padidinti iki 70 Eur, pridedant 30 Eur priedą nepasiturinčių daugiavaikių šeimų vaikams; numatyta didinti kitas išmokas, susijusias su pensijomis, vienkartinėmis išmokomis besilaukiančioms moterims, per krizę sumažintų išmokų dalinį kompensavimą. Mokesčių politikos srityje aiškiai įvardijamas siekis Gyventojų pajamų mokesčio sistemą padaryti dar labiau progresyvesnę (nuo 2020 m. su darbo santykiais susijusių pajamų dalis nuo 84 iki 120 VDU būtų apmokestinama 27% tarifu, o didesnės pajamos – 32% tarifu).

Žinoma, sutarties protokolas Nr. 1 nėra įstatymo projektas. Taigi jis laikytinas greičiau politikų siekiamybe ir liudija apie pastangas susitarti, kad būtų sulipdyta Seimo dauguma, ir pastangas rinkėjų akyse pasigerinti 2020 m. Seimo rinkimų starto pozicijas. Jame nėra įvertinimo, kaip šių priemonių įgyvendinimas gali paveikti šalies fiskalinę drausmę. Taip jau sutampa, kad 2020 m. bus ne tik Seimo rinkimai – daugybė ženklų rodo, kad tai gali būti ir šalies ekonomikos garvežio lėtėjimo metai.

Apie lėtėjimą jau yra įspėjęs finansų ministras Vilius Šapoka, kurio likimas naujame (ar atnaujintame) ministrų kabinete lieka su klaustuku. Viešojoje erdvėje yra pasklidusi žinia, kad ministras ketina trauktis, nors konkrečios priežastys kol kas neįvardijamos. Ministras V. Šapoka yra viena esminių „vertybinių“ figūrų S. Skvernelio Vyriausybėje, nes būtent jis laikomas vykstančios mokesčių reformos architektu. Ministras, tikriausiai galvodamas tiek apie Lietuvą, tiek apie savo politinę ateitį, įžvelgia, kad naujoji koalicijos sutartis su protokolu Nr. 1 ir prognozuojamas parlamentarų noras išlaidauti priimant 2020 m. biudžetą kels grėsmę fiskaliniam stabilumui. Ypač ekonomikos garvežiui lėtėjant.

„Vertybinis“ atsistatydinimas jau įvyko, kai iš Valstiečių-žaliųjų frakcijos pasitraukė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas. „Pirma, mes sulaužėme savo pažadą užtikrinti skaidrią politiką, tai yra naują politinę kultūrą. Antra, išbraukėme visą antikorupcinę darbotvarkę iš susitarimo“, – sakė V. Bakas LRT „Dienos temoje“.

Galiausiai apie vertybes prabilo ir S. Skvernelis, įvardijęs, kad valstiečiai-žalieji susiduria su tapatybės problema. „Reikia formuoti identitetą, suvokti, kokioms pagrindinėms vertybėms atstovaujama, kokia politine filosofija remiamasi. Ar valstiečiai – centro kairės ar centro dešinės partija? Ar centro kairės su liberaliomis apraiškomis?“ – kalbėjo premjeras „Delfi“. Tampa akivaizdu, kad S. Skvernelis, kuris, kaip manoma, 2016 m. partiją rinkosi pagal jam siūlomą sąrašo numerį, prieš paskutiniuosius kadencijos metus (arba po pavasario rinkimų maratono rezultatų) suvokė, kad vieniems ar keleriems rinkimams kurpiamos politinės organizacijos skiriasi nuo „vertybinių“ politinių partijų.

„Vertybinėmis“, VŽ nuomone, Lietuvos politiniame spektre laikytini konservatoriai, atsinaujinę socialdemokratai ir liberalai (kuriuos labiau nei tapatybės krizė kamuoja geriausio iš geriausių liberalo krizė). Net Lenkų rinkimų akcija pastaraisiais metais akivaizdžiai dreifuoja nuo „koloradkių“ tapatybės link painokų suvokti krikščioniškų-socialinių vertybių, papildytų tautiškai išskirtinio Vilniaus krašto programa.

Šiandien prisiekia naujasis prezidentas Gitanas Nausėda, šiandien vyksta premjero S. Skvernelio „mandagumo atsistatydinimas“. Būsimojoje Vyriausybėje, tikėtina, pasikeis daugiau nei 2 ministrai, todėl S. Skverneliui teks pereiti visas naujos Vyriausybės formavimo procedūras, įskaitant ir jos programos patvirtinimą Seime. Tam tikslui jau numatyta pratęsti Seimo sesiją iki liepos 25–26 d.

Liko dvi savaitės, per kurias sužinosime, ar pirmaus „vertybės“, ar „realpolitik“, kaip ją apibūdino iš valdančiųjų pasitraukęs V. Bakas. Geriausiai tai paaiškintų protokolas Nr. 2.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

G. Nausėda šią savaitę su valdančiaisiais aptars būsimą Vyriausybę, turi moterų kandidačių 2

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina šią savaitę susitikti su valdančiųjų partijų atstovais aptarti Vyriausybės...

Verslo aplinka
2019.07.16
U. von der Leyen oficialiai tapo pirmąja moterimi EK pirmininke 5

Europarlamentarai palaikė centro dešiniųjų Europos Liaudies partijos (ELP) frakcijos narės, Vokietijos...

Verslo aplinka
2019.07.16
Teismuose atsiras laikini teisėjai, bus vertinamas kandidatų charakteris

Teisėjų atrankos komisija turės vertinti ne tik pretendento kvalifikaciją, bet ir jo būdą, o dėl įvairių...

Verslo aplinka
2019.07.16
G. Nausėda Lenkijoje sakė negalįs dalyti pažadų dėl pavardžių rašybos

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda per vizitą Lenkijoje sakė negalintis pažadėti, kad Lietuva įteisins...

Verslo aplinka
2019.07.16
R. J. Dagys paliko konservatorių frakciją Seime 1

Seimo narys Rimantas Jonas Dagys antradienį pranešė paliekantis opozicinę Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Verslo aplinka
2019.07.16
G. Nausėdos vizitas Lenkijoje: pakvietė bankus į Lietuvą, pareiškė paramą ginče su Briuseliu 40

Varšuvoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pakvietė kurį nors Lenkijos bankų atidaryti...

Verslo aplinka
2019.07.16
ES įvertino Irano branduolinio susitarimo pažeidimus

Europos Sąjunga (ES) teigia, kad Irano 2015 m. branduolinio susitarimo pažeidimai nėra esminiai ir dar gali...

Verslo aplinka
2019.07.16
Nepasitikėjimas Seimo vadovu atidedamas, galbūt iki rudens 6

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) iniciatyva dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku...

Verslo aplinka
2019.07.16
Seimas įteisino galimybę užsieniečiams gauti e. rezidento statusą 1

Seimas antradienį priėmė pataisas, įteisinančias galimybę užsieniečiams po pusantrų metų gauti e. rezidento...

Verslo aplinka
2019.07.16
Milijoninės baudos už BDAR pažeidimus primena investuotojams: įvertinkite, ar perkamoje įmonėje asmens duomenys buvo tvarkomi tinkamai Verslo tribūna

Įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui baudos už asmens duomenų apsaugos pažeidimus tapo...

Verslo aplinka
2019.07.16
D. Grybauskaitei kol kas padės dvi konsultantės  12

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė šiuo metu užsiėmusi įsikūrimu savo naujuose namuose, o jos...

Verslo aplinka
2019.07.16
Kandidatas į kariuomenės vadus: revoliucijų ginkluotose pajėgose nebus 

Seimas ėmėsi svarstyti prezidento Gitano Nausėdos teikimą naujuoju kariuomenės vadu paskirti generolą majorą...

Verslo aplinka
2019.07.16
Jaučiamas ūkio apsukų lėtėjimas investicijų nestabdo

Naujausia Lietuvos banko įmonių apklausa rodo, kad vis daugiau jų prognozuoja eksporto ir paklausos augimo...

Verslo aplinka
2019.07.16
Pagal vartotojų teisių apsaugą Lietuva – tarp ES atsilikėlių 3

Valstybės kontrolės atliktas auditas atskleidė, kad trečdalis vartotojų Lietuvoje susiduria su klaidinančia...

Verslo aplinka
2019.07.16
Prekybos susitarimas su MERCOSUR šalimis suteikia didelių galimybių

Birželio 28 d. ES ir keturios Pietų Amerikos šalių bendrąją rinką (MERCOSUR) sudarančios šalys (Argentina,...

Verslo aplinka
2019.07.16
Augantys rezultatai – vertę kuriančios strategijos pergalė prieš akcijų pasiutpolkes Verslo tribūna 1

Namų apdailos prekių mažmeninių prekybininkų teigimu šio rinkos sektoriaus aktualijos verčia ieškoti naujų...

Istorinis vizitas – sąjungininkai reikalingi ne tik politikoje 5

Prezidento Gitano Nausėdos sprendimas pirmojo oficialaus užsienio vizito vykti į Lenkiją jau vadinamas...

Verslo aplinka
2019.07.16
Ryšių su Lenkija renesanso viltys ir nuogąstavimai Premium 2

Prezidento Gitano Nausėdos vizitas į Lenkiją turėtų sustiprinti verslo santykius tarp šalių kaimynių ir...

Verslo aplinka
2019.07.16
Europarlamentarai tars galutinį žodį dėl pirmos moters EK pirmininkės kandidatūros Premium 2

Antradienį europarlamentarai tars savo galutinį žodį dėl Vokietijos gynybos ministrės Ursulos von der Leyen...

Verslo aplinka
2019.07.16
LVŽS reiškia pasitikėjimą R. Karbauskiu, stumia lauk V. Pranckietį 21

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos lyderiu...

Verslo aplinka
2019.07.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau