Politinis pasjansas: gresia valdančiųjų nenumatytos korekcijos

Publikuota: 2019-07-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Valdantieji, neįvardijamo politinio žaidime lauke pastumdę figūrą vardu Agnė Širinskienė, paskelbė pagaliau suformavę koaliciją. Jos (ne)gyvybingumą prognozuoti ėmęsi politologai nėra tikri, ar ji išsilaikys iki kadencijos pabaigos, – abejonių jiems kelia valstiečių stovykloje prasidėjęs bruzdesys. Vis dar neaiškios ir tarp frakcijų pasidalytų ministerijų galvos – gali būti, kad naujasis prezidentas Gitanas Nausėda pakoreguos pageidavimų sąrašą.

Antradienį buvo atgaivinta aptrupėjusi Tvarkos ir teisingumo (TT) frakcija – į ją įsikraustė valstietė A. Širinskienė. Tiesa, įkurtuvėse ji neužsibuvo, mat, anot parlamentarės, šis žingsnis netapo kūnu. „Aš pas visus kolegas lankausi, bet manau, kad ir širdimi, ir fiziškai išliksiu Valstiečių-žaliųjų sąjungos frakcijoje“, – pareiškė savotiškai dualizmo teoriją patvirtinanti teologė. Tai kas gi ji dabar – valstietė ar „tvarkietė“ be kūno ir širdies? „Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi“, – byloja liaudies išmintis. Ramūnas Karbauskis, valstiečių lyderis, tai pavadino paprastai – formalumu. Daugiareikšmiais vardais apipinta keičiamoji moneta „užtikrino frakcijos veikimą“.

Šis žingsnis nustebino Valstiečių partijos vicepirmininką, ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių. „Galbūt ji turi planų eiti 2020 m. su „Tvarka ir teisingumu“ į rinkimus. Galbūt mes ko nors nežinome“, – LRT televizijai komentavo jis.

Galbūt mes iki galo nežinome dar kai ko. Pavyzdžiui, kodėl TT frakcija gavo valdyti itin svarbią Krašto apsaugos ministeriją? Šis kontroversiškas valdančiųjų sprendimas tapo akibrokštu visuomenei. Pirmiausia dėl TT iškeltos bylos, kurioje partija ir dar 6 asmenys kaltinami prekyba poveikiu, turto švaistymu, dokumentų klastojimu, apgaulingu buhalterijos tvarkymu. Primename, kad prieš rinkimus valstiečiai žadėjo jokiu būdu nesusidėti su šia partija. Įvyko ne tik jungtuvės – teisiamai partijai atiduodama viena svarbiausių strateginių ministerijų. „Krašto apsaugos ministerija su galingu karinės žvalgybos padaliniu, su beveik milijardu eurų mūsų visų pinigų, kur yra nemaža dalis įslaptintų pirkimų, kur apskritai, kai patiki tą sritį ministrui, tu tiesiog tikiesi, kad žmogus bus sąžiningas, (...) mes atiduodame šitą ministeriją teisiamai partijai“, – vakar stebėjosi valstiečių stovyklą palikęs Vytautas Bakas.

Negana to, vadovauti šiai ministerijai pasišovė pats TT vadovas Remigijus Žemaitaitis. Tas pats Žemaitaitis, kuris 2014 m. kovą tikino, kad Krymo referendumas dėl atskilimo nuo Ukrainos yra teisėtas ir jis niekuo nesiskiria nuo Lietuvos sprendimo atkurti nepriklausomybę (!). Seime balsuojant dėl rezoliucijos dėl Rusijos keliamų grėsmių Ukrainos ir Europos saugumui ir siekiant, kad ji būtų priimta vienbalsiai, tarp kelių susilaikiusių parlamentarų buvo ir R. Žemaitaitis. Apie tai, į kokias rankas patenka Krašto apsaugos ministerija, matyt, turės pagalvoti ir naujasis šalies vadovas, vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas.

Vakar išrinktasis prezidentas suteikė vilčių, kad ne viskas bus taip, kaip kortas dėlioja valdantieji. „Tikrai nevertėtų šiandien viešoje erdvėje skelbiant vienokias ar kitokias pavardes, kaip nevertėtų skubėti ir nurašant kai kuriuos ministrus, kaip neva tikrai paliksiančius Vyriausybę. Jei leisite man metaforiškai kalbėti, tie, kurie planuoja būti ministrais, tegu nebūtinai skuba siūtis ministrų kostiumų, o tie, kurie jau turi ministrų kostiumus, tegul nebūtinai atiduoda tuos kostiumus į komisą. Galimi variantai tokie, kad kertinėms mūsų ministerijoms vadovaus tie patys žmonės“, – spaudos konferencijoje sakė G. Nausėda. Tarp kertinių ministerijų jis nurodė Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų. Anot jo, šios institucijos susijusios ne tik su tęstiniais darbais, kuriuos būtina įgyvendinti, bet ir su užsienio partnerių pasitikėjimu, įvaizdžiu pasaulyje. Išrinktasis prezidentas minėjo, kad nemato priežasčių, kodėl savo pareigų turėtų netekti krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. „Ir šitoje vietoje aš tikrai neleisiu eksperimentuoti arba neleisiu improvizuoti“, – kalbėdamas apie kertines ministerijas, pabrėžė išrinktasis prezidentas.

Vis dėlto Vyriausybės sudėtis po prezidento inauguracijos gali kiek pasikeisti – apie tai antradienį prabilo ir premjero poste likti „apsisprendęs“ (netikėtai?) Saulius Skvernelis. Be jau pasidalytų ministerijų, pokyčių gali įvykti ir kitur: viešojoje erdvėje kalbama, kad gali trauktis finansų ministras Vilius Šapoka. Jeigu jis nesutiktų likti Vyriausybėje, vietoj jo į finansų ministrus gali būti paskirtas vienas dabartinių viceministrų – Darius Sadeckas arba Loreta Maskaliovienė. Bet galimi ir kitokie premjero bei prezidento suderinti sprendimai. Jų, kaip ir visų sprendimų dėl ministrų kabineto sudėties, gali tekti palaukti bent iki kitos savaitės. Kol kas neaišku, kokios priežastys lėmė tokį apsisprendimą – naujas darbo pasiūlymas ar baimė, kad naujoji keturių politinių partijų koalicija, artėjant Seimo rinkimams, gali niekais paversti iki šiol finansų ministro gana griežtai ir sėkmingai reguliuotą valstybės mokesčių politiką.

Seimo opozicija, komentuodama komplikuotą koalicijos formavimo procesą, tikina matanti akivaizdžią tiesą: valdančiųjų prioritetas – ne stabilumas valstybėje, ne stiprūs kandidatai į ministrų postus, o siauri partiniai interesai, asmeninių sąskaitų suvedimas, postai ir garbės troškimas. Pasak opozicijos lyderės liberalės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, visuomenė yra nusivylusi nuolatiniu politiniu chaosu ir valstiečių lyderių ultimatumais.

„Naujoji valdančioji koalicija, tikėtina, darbus pradės be didesnių ambicijų, o naujai paskirti ministrai neturės galimybių imtis būtinų reformų. Išsisėmusi ir valios veikti neturinti Vyriausybė ir toliau didins žmonių nusivylimą. Esant tokiai situacijai, atsakingi politikai privalo svarstyti priešlaikinių rinkimų galimybę, nes tai tampa bene vienintele alternatyva pusantrų metų trukmės stagnacijai“, – teigė ji ir pabrėžė, kad priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa „bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“.

VŽ nuomone, valdančioji koalicija dar turi šansų paneigti visas niūrias prognozes – efektyviu ir vaisingu darbu Seime. Liko dar dvi sesijos, krūva prižadėtų ir nebaigtų darbų – jei išties daugumon susibūrusiems parlamentarams rūpi valstybės reikalai, laiko tam dar yra. Net jei / juolab kad artėja nauji rinkimai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

B. Johnsonas išrinktas naujuoju JK premjeru 7

Borisas Johnsonas antradienį paskelbtas naujuoju Jungtinės Karalystės (JK) Konservatorių partijos lyderiu.

B. Johnsonas įneš dar daugiau chaoso į „Brexit“ rebusą Premium

Trečiadienį pareigas pradės eiti naujasis Jungtinės Karalystės (JK) premjeras. Juo, kaip ir prognozuota, tapo...

Premjeras: dar ne dėl visų kandidatų į ministrus sutarta su prezidentu 

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina, kad dar ne dėl visų kandidatų į atnaujintą Vyriausybės sudėtį yra...

S. Skvernelis lieka premjeru, žada naujus mokesčius 14

Už pritarimą prezidento Gitano Nausėdos teikimui skirti Saulių Skvernelį premjeru šiandien balsavo 83 Seimo...

Prezidento dar vienas veto – irgi dėl disponavimo valstybės turtu  6

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo nepalikti partijoms teisės neatlygintinai naudotis valstybės turtu.

Vyriausybėje pasikeis trys ministrai 9

Atnaujintoje Vyriausybėje tikrai pasikeis vidaus reikalų, susisiekimo ir žemės ūkio ministrai. Tai patvirtino...

Rusija pirmą kartą pažeidė Pietų Korėjos oro erdvę 1

Pietų Korėja praneša, kad antradienį iššovė įspėjamųjų šūvių į Rusijos karinį orlaivį šiam, pasak Pietų...

R. Karbauskis: A. Širinskienė paliks „tvarkiečių“ frakciją, ją pakeis kitas politikas  2

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad į „tvarkiečių“ frakciją perėjusi parlamentarė...

Pirmąjį pusmetį Klaipėdos uostas augo, antrasis pusmetis gali būti kuklesnis Premium

Atsargios Klaipėdos uosto direkcijos prognozės dėl kiek mažesnės nei pernai krovos apimties 2019 m. pirmąjį...

Kelių įstatymas didina socialinę atskirtį tarp miesto ir kaimo  11

Kelių įstatymas yra ypač nepalankus kaimo gyventojams, gyvenantiems šalia valstybinės reikšmės kelių, kurie...

Problemiški IT viešieji pirkimai: konkursų mažiau, išleista daugiau Premium 3

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) išanalizavo ir palygino IT paslaugų pirkimų tendencijas 2016–2018 ir...

Paslaugos
05:45
Valstybės valdomų įmonių pertvarka vėluoja  Premium

Vyriausybei tenka pripažinti: gerokai vėluoja dalies valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos planai.

G. Nausėdos pirmasis veto – dėl valstybės turto panaudojimo  12

Prieš dešimt dienų pradėjęs eiti pareigas prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį vetavo pirmąjį įstatymą –...

Verslo aplinka
2019.07.22
Parlamentinei veiklai skirtas lėšas Seimo nariai leidžia automobiliams ir suvenyrams

Pirmąjį šių metų pusmetį Seimo nariai parlamentinėms reikmėms išleido 633.000 Eur. Tai 49.000 Eur daugiau nei...

Verslo aplinka
2019.07.22
Po dar vienų rinkimų Ukrainoje iššūkių netrūks Premium

Ukrainos pirmalaikiuose parlamento rinkimuose savo politinę įtaką sutelkė Volodymyras Zelenskis, Ukrainos...

Verslo aplinka
2019.07.22
STT: savivaldybių įmonėse giminystė sieja vidutiniškai penktadalį darbuotojų 8

Savivaldybių įmonėse giminystės ryšiai sieja vidutiniškai penktadalį, o kai kur – net pusę darbuotojų,...

Verslo aplinka
2019.07.22
KAM: šiemet dėl tarnybos vengimo nubausti beveik 7.000 vyrų 23

Šiais metais dėl tarnybos kariuomenėje vengimo nubausti beveik 7.000 vyrų, pranešė Krašto apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.22
Išbandymas po esminio kabineto perkratymo – tik vienąsyk ir jau senokai   Premium

Prieš 25 metus Lietuvos Vyriausybei pirmą ir kol kas paskutinį kartą teko konstitucinis išbandymas atgauti...

Verslo aplinka
2019.07.22
Nepriklausomos valdybos – netobula, bet nieko geriau nesugalvota 6

Prieš metus – pernai liepą Lietuva tapo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) 36-ąja...

Verslo aplinka
2019.07.22
Žemaitijos sostinei gresia tiesioginis valdymas iš Vilniaus  Premium 4

Beveik visos šį pavasarį išrinktos ir darbą pradėjusios savivaldybių tarybos susidorojo su iššūkiu laiku...

Verslo aplinka
2019.07.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau