Politinis pasjansas: gresia valdančiųjų nenumatytos korekcijos

Publikuota: 2019-07-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Valdantieji, neįvardijamo politinio žaidime lauke pastumdę figūrą vardu Agnė Širinskienė, paskelbė pagaliau suformavę koaliciją. Jos (ne)gyvybingumą prognozuoti ėmęsi politologai nėra tikri, ar ji išsilaikys iki kadencijos pabaigos, – abejonių jiems kelia valstiečių stovykloje prasidėjęs bruzdesys. Vis dar neaiškios ir tarp frakcijų pasidalytų ministerijų galvos – gali būti, kad naujasis prezidentas Gitanas Nausėda pakoreguos pageidavimų sąrašą.

Antradienį buvo atgaivinta aptrupėjusi Tvarkos ir teisingumo (TT) frakcija – į ją įsikraustė valstietė A. Širinskienė. Tiesa, įkurtuvėse ji neužsibuvo, mat, anot parlamentarės, šis žingsnis netapo kūnu. „Aš pas visus kolegas lankausi, bet manau, kad ir širdimi, ir fiziškai išliksiu Valstiečių-žaliųjų sąjungos frakcijoje“, – pareiškė savotiškai dualizmo teoriją patvirtinanti teologė. Tai kas gi ji dabar – valstietė ar „tvarkietė“ be kūno ir širdies? „Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi“, – byloja liaudies išmintis. Ramūnas Karbauskis, valstiečių lyderis, tai pavadino paprastai – formalumu. Daugiareikšmiais vardais apipinta keičiamoji moneta „užtikrino frakcijos veikimą“.

Šis žingsnis nustebino Valstiečių partijos vicepirmininką, ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių. „Galbūt ji turi planų eiti 2020 m. su „Tvarka ir teisingumu“ į rinkimus. Galbūt mes ko nors nežinome“, – LRT televizijai komentavo jis.

Galbūt mes iki galo nežinome dar kai ko. Pavyzdžiui, kodėl TT frakcija gavo valdyti itin svarbią Krašto apsaugos ministeriją? Šis kontroversiškas valdančiųjų sprendimas tapo akibrokštu visuomenei. Pirmiausia dėl TT iškeltos bylos, kurioje partija ir dar 6 asmenys kaltinami prekyba poveikiu, turto švaistymu, dokumentų klastojimu, apgaulingu buhalterijos tvarkymu. Primename, kad prieš rinkimus valstiečiai žadėjo jokiu būdu nesusidėti su šia partija. Įvyko ne tik jungtuvės – teisiamai partijai atiduodama viena svarbiausių strateginių ministerijų. „Krašto apsaugos ministerija su galingu karinės žvalgybos padaliniu, su beveik milijardu eurų mūsų visų pinigų, kur yra nemaža dalis įslaptintų pirkimų, kur apskritai, kai patiki tą sritį ministrui, tu tiesiog tikiesi, kad žmogus bus sąžiningas, (...) mes atiduodame šitą ministeriją teisiamai partijai“, – vakar stebėjosi valstiečių stovyklą palikęs Vytautas Bakas.

Negana to, vadovauti šiai ministerijai pasišovė pats TT vadovas Remigijus Žemaitaitis. Tas pats Žemaitaitis, kuris 2014 m. kovą tikino, kad Krymo referendumas dėl atskilimo nuo Ukrainos yra teisėtas ir jis niekuo nesiskiria nuo Lietuvos sprendimo atkurti nepriklausomybę (!). Seime balsuojant dėl rezoliucijos dėl Rusijos keliamų grėsmių Ukrainos ir Europos saugumui ir siekiant, kad ji būtų priimta vienbalsiai, tarp kelių susilaikiusių parlamentarų buvo ir R. Žemaitaitis. Apie tai, į kokias rankas patenka Krašto apsaugos ministerija, matyt, turės pagalvoti ir naujasis šalies vadovas, vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas.

Vakar išrinktasis prezidentas suteikė vilčių, kad ne viskas bus taip, kaip kortas dėlioja valdantieji. „Tikrai nevertėtų šiandien viešoje erdvėje skelbiant vienokias ar kitokias pavardes, kaip nevertėtų skubėti ir nurašant kai kuriuos ministrus, kaip neva tikrai paliksiančius Vyriausybę. Jei leisite man metaforiškai kalbėti, tie, kurie planuoja būti ministrais, tegu nebūtinai skuba siūtis ministrų kostiumų, o tie, kurie jau turi ministrų kostiumus, tegul nebūtinai atiduoda tuos kostiumus į komisą. Galimi variantai tokie, kad kertinėms mūsų ministerijoms vadovaus tie patys žmonės“, – spaudos konferencijoje sakė G. Nausėda. Tarp kertinių ministerijų jis nurodė Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų. Anot jo, šios institucijos susijusios ne tik su tęstiniais darbais, kuriuos būtina įgyvendinti, bet ir su užsienio partnerių pasitikėjimu, įvaizdžiu pasaulyje. Išrinktasis prezidentas minėjo, kad nemato priežasčių, kodėl savo pareigų turėtų netekti krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. „Ir šitoje vietoje aš tikrai neleisiu eksperimentuoti arba neleisiu improvizuoti“, – kalbėdamas apie kertines ministerijas, pabrėžė išrinktasis prezidentas.

Vis dėlto Vyriausybės sudėtis po prezidento inauguracijos gali kiek pasikeisti – apie tai antradienį prabilo ir premjero poste likti „apsisprendęs“ (netikėtai?) Saulius Skvernelis. Be jau pasidalytų ministerijų, pokyčių gali įvykti ir kitur: viešojoje erdvėje kalbama, kad gali trauktis finansų ministras Vilius Šapoka. Jeigu jis nesutiktų likti Vyriausybėje, vietoj jo į finansų ministrus gali būti paskirtas vienas dabartinių viceministrų – Darius Sadeckas arba Loreta Maskaliovienė. Bet galimi ir kitokie premjero bei prezidento suderinti sprendimai. Jų, kaip ir visų sprendimų dėl ministrų kabineto sudėties, gali tekti palaukti bent iki kitos savaitės. Kol kas neaišku, kokios priežastys lėmė tokį apsisprendimą – naujas darbo pasiūlymas ar baimė, kad naujoji keturių politinių partijų koalicija, artėjant Seimo rinkimams, gali niekais paversti iki šiol finansų ministro gana griežtai ir sėkmingai reguliuotą valstybės mokesčių politiką.

Seimo opozicija, komentuodama komplikuotą koalicijos formavimo procesą, tikina matanti akivaizdžią tiesą: valdančiųjų prioritetas – ne stabilumas valstybėje, ne stiprūs kandidatai į ministrų postus, o siauri partiniai interesai, asmeninių sąskaitų suvedimas, postai ir garbės troškimas. Pasak opozicijos lyderės liberalės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, visuomenė yra nusivylusi nuolatiniu politiniu chaosu ir valstiečių lyderių ultimatumais.

„Naujoji valdančioji koalicija, tikėtina, darbus pradės be didesnių ambicijų, o naujai paskirti ministrai neturės galimybių imtis būtinų reformų. Išsisėmusi ir valios veikti neturinti Vyriausybė ir toliau didins žmonių nusivylimą. Esant tokiai situacijai, atsakingi politikai privalo svarstyti priešlaikinių rinkimų galimybę, nes tai tampa bene vienintele alternatyva pusantrų metų trukmės stagnacijai“, – teigė ji ir pabrėžė, kad priešlaikiniai Seimo rinkimai tampa „bene vienintele išeitimi iš politinio cirko“.

VŽ nuomone, valdančioji koalicija dar turi šansų paneigti visas niūrias prognozes – efektyviu ir vaisingu darbu Seime. Liko dar dvi sesijos, krūva prižadėtų ir nebaigtų darbų – jei išties daugumon susibūrusiems parlamentarams rūpi valstybės reikalai, laiko tam dar yra. Net jei / juolab kad artėja nauji rinkimai.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Rinkimų rezultatai pakoregavo dotacijas: daugiau gauna konservatoriai ir „valstiečiai“

Savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimai pakoregavo partijų dotacijas: jos auga konservatoriams ir...

Verslo aplinka
2019.11.12
Seimas imasi prezidento siūlymų, kaip neįleisti Astravo elektros

Seimas priėmė svarstyti prezidento Gitano Nausėdos siūlymus, kaip į Lietuvą neįleisti Baltarusijos statomoje...

Pramonė
2019.11.12
S. Skvernelis: matau Aplinkos apsaugos departamento neįgalumą  1

Premjeras Saulius Skvernelis sako matantis Aplinkos apsaugos departamento atstovų neįgalumą likviduojant...

Svarstys veto dėl įmonės „Problematika“, bet stengsis jį atmesti 

Seimas sutiko imtis prezidento Gitano Nausėdos veto pataisoms, kuriomis kelių techninės priežiūros ir kokybės...

Verslo aplinka
2019.11.12
R. Žemaitaitis atleistas iš Seimo vicepirmininkų

Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) vadovas Remigijus Žemaitaitis atleistas iš Seimo pirmininko pavaduotojo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Juda į priekį peržiūrėto NT mokesčio įvedimas  2

Seimas iš antro karto sutiko imtis svarstyti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtrą. Siūloma...

Verslo aplinka
2019.11.12
Seimas imasi taršių automobilių mokesčio įvedimo 

Seimas sutiko pradėti svarstyti su kitų metų biudžetu susijusio taršių automobilių registracijos mokesčio, iš...

Verslo aplinka
2019.11.12
Valstybės kontrolė nėra tikra, kad kitąmet bus biudžeto perteklius Premium

Kitų metų biudžeto projektą įvertinusi Valstybės kontrolė (VK) spėja, kad po kelerius metus trukusio „riebaus...

Verslo aplinka
2019.11.12
Kosminio tinklo pradžia: „SpaceX“ sėkmingai paleido pirmuosius 60 palydovų 1

„Falcon 9“ raketa pakilo iš Kanaveralo kyšulio Kalifornijoje 40 paleidimo aikštelės lapkričio 11 d. 9 val. 56...

Technologijos
2019.11.12
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Verslo aplinka
2019.11.12
Pramonės transformacija neišvengiama

Pasauliniame pramonės sektoriuje vis dažniau kalbama apie tvarumą, dėmesį aplinkai, vartojimo išsivysčiusiose...

Pramonė
2019.11.12
Europos plieno milžinę nuo bankroto gelbės kinai Premium

Nemokia paskelbtą vieną didžiausių Europoje plieno gamintojų „British Steel“ atgaivinti bandys kinai –...

Pramonė
2019.11.12
Miškų urėdijos direktoriumi skiriamas V. Kaubrė 1

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktoriumi paskyrė beveik prieš mėnesį...

Verslo aplinka
2019.11.11
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
G. Nausėda pasirašė „šnipų mainų“ įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri...

Verslo aplinka
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 2

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Darbo tęsti nesutinkanti Lietuvos pašto valdyba: reikalaujami sprendimai būtų žalingi 12

Jaroslavo Narkevičiaus, susisiekimo ministro, atleisti Lietuvos pašto valdybos nariai nesutinka tęsti darbo,...

„Sodra“ savarankiškai dirbančius ragina susimokėti skolas, nesumokėjus ketina išieškoti

„Sodra“ išsiuntė raginimus sumokėti įmokas 16.000 gyventojų, kurie 2018 m. vykdė savarankišką veiklą,...

Verslo aplinka
2019.11.11
Šūviai Honkonge ženklina didesnės įtampos etapo pradžią

Lapkričio 11 d. policijos pareigūnas Honkonge šovė į protestuotoją ir jį sunkiai sužeidė. Protesto akcijos...

2019.11.11
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau