ES lyderiai susitarė: pirmąkart Europos Komisijai vadovaus moteris

Publikuota: 2019-07-02
Atnaujinta 2019-07-02 21:50
Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen. (DPA / „Scanpix“) nuotr.
Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen. (DPA / „Scanpix“) nuotr.

Antradienį po įtemptos derybų dienos ES šalių lyderiai susitarė dėl aukščiausių ES vadovų postų: Europos Komisijos (EK) pirmininke turėtų tapti Ursula von der Leyen, dabartinė Vokietijos gynybos ministrė, centro dešiniųjų ELP narė. Christine Lagarde, dabartinė TVF vadovė, užims Europos centrinio banko (ECB) vadovės postą.

Tiek U. von der Leyen, tiek C. Lagarde taps pirmosiomis moterimis, užėmusiomis EK ir ECB pirmininkų postus.  

Josepas Borrellis, Ispanijos užsienio reikalų ministras, buvęs Europos Parlamento (EP) pirmininkas, taps ES užsienio politikos vadovu. Charles Michelis, liberalas, Belgijos premjeras, užims Europos Vadovų tarybos (EVT) pirmininko postą.

Tokias keturias pavardes po tris dienas trukusių derybų pranešė Donaldas Tuskas, dabartinis Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas. Derybos buvo atkaklios, tačiau galiausiai pavyko susitarti. Trečiadienį, 10 valandą Lietuvos laiku, Europos Parlamente (EP) bus renkamas EP pirmininkas.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, jog EVT rekomenduoja, kad EP pirmininko postą pirmoje kadencijos pusėje (2,5 metų) užimtų socialistų atstovas, o antroje – ELP kandidatas.

Nors derybų eigoje buvo daug kalbėta apie geografinį balansą, visos kandidatūros, dėl kurių buvo sutarta, yra iš Vakarų Europos: Vokietijos, Belgijos, Ispanijos ir Prancūzijos.

Tiesa, kaip pažymi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Vidurio ar Šiaurės Europos atstovų yra, „tik ne priešakinėse trijose pozicijose, o įvairiuose kituose lygmenyse, kur visiems regionams bus atstovaujama, taigi, regioninis balansas iš principo yra išlaikytas“.

EK pirmininkė kol kas tik nominuota, ją liepos 15 d. prasidėsiančioje antroje EP plenarinėje sesijoje dar turės balsavimu patvirtinti EP nariai.

21:46 Gyvą transliaciją baigiame

Po ilgų diskusijų ES lyderiai galiausiai susitarė dėl svarbiausių postų, todėl šiandienos gyvą transliaciją baigiame. Visas naujienas visada galite sekti VZ.lt. Ačiū, kad skaitote.

20:33 Lietuva palaikė

Lietuva palaikė EK pirmininkės kandidatūrą derybų metų. Anot politologo Lino Kojalos, ji turi gerą mūsų regiono problemų išmanymą, taip pat prisidėjo prie vokiečių karių dislokavimo Lietuvoje NATO prieštankinio bataliono formate.

„Dabar Vidurio ir Rytų Europa tikisi gauti pirmo Komisijos vicepirmininko pareigybę, taip pat pretenduos į Europos Parlamento pirmininko postą. Pastarasis gali būti pasidalytas, skeliant 5 metų kadenciją į dvi dalis ir pirmąją paliekant bulgarui Sergejui Staniševui ir vokiečiui Manfredui Weberiui“, — sako L. Kojala.

Buvęs krašto apsaugos ministras, europarlamentaras Juozas Olekas sako, kad U. von der Leyen visada buvo Lietuvos pusėje ir todėl Lietuvos atžvilgiu tai labai tinkama EK vadovė.

20:21 Balti dūmai Briuselyje

EVT pirmininkas paskelbė keturias pavardes asmenų, užimsiančių svarbiausius ES postus.

Ursula von der Leyen, dabartinė Vokietijos gynybos ministrė, centro dešiniųjų ELP narė taps EK pirmininke;

Christine Lagarde, dabartinė TVF vadovė, taps Europos centrinio banko (ECB) vadove;

Josepas Borrellis, Ispanijos užsienio reikalų ministras, buvęs Europos Parlamento (EP) pirmininkas, taps ES užsienio politikos vadovu.

Charles Michelis, liberalas, Belgijos premjeras, užims EVT pirmininko postą.

19:55 Weberis pripažįsta pralaimėjimą  

Manfredas Weberis atsisako savo, kaip pagrindinio ELP kandidato, mandato, pranešė jo atstovas spaudai.  

„Aš toliau kovosiu už demokratišką Europą, – cituojamas M. Weberis. – Buvo garbė imtis šios užduoties dėl ELP ir Europos.“

19:15 Naujausiame sąraše – nauja EP vadovo pavardė

Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, centro dešiniųjų ELP narė, kol kas realiausia kandidatė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą.

Sergejus Staniševas, buvęs Bulgarijos premjeras, galėtų tapti Europos Parlamento pirmininku.

Josepas Borrellis, Ispanijos užsienio reikalų ministras, buvęs Europos Parlamento (EP) pirmininkas galėtų pretenduoti į ES užsienio politikos vadovo pareigas.

Charles Michelis, liberalas, Belgijos premjeras, galėtų užimti Europos Vadovų tarybos (EVT) pirmininko postą.

19:02 Šaltiniai: kol kas nepritaria tik Vokietija

„Politico“ šaltiniai teigia, kad Vokietija dabar yra vienintelė šalis, kuri nenori pritarti svarstomam susitarimui, pagal kurį EK pirmininko postas atitenka Vokietijos kandidatei. Teigiama, kad A. Merkel, prieš sutikdama, greičiausiai dar nori pasikonsultuoti su koalicijos partneriais socialdemokratais Berlyne. Visi kiti, teigiama, sutinka, ir konsensusas yra arti. EVT prezidentas Donaldas Tuskas tviteryje taip pat parašė, kad „esame vis arčiau ir arčiau“.      

18:58 Nauja kandidato į EP vadovus pavardė

Europarlamento narys iš Italijos David-Maria Sassoli dabar minimas kaip galimas kandidatas į EP pirmininkus. Jis yra Demokratų partijos, priklausančios Progresyviam socialistų ir demokratų aljansui, narys. Anksčiau jis ėjo EP vicepirmininko pareigas.

18:50 Derybose daroma neilga pertrauka

ES lyderiai nusprendė padaryti pertrauką derybose iki 19:30 val. (Lietuvos laiku), du diplomatai patvirtino „Politico“.

18:47 Europarlamentarai nepatenkinti

EP nariai iš Žaliųjų frakcijos reiškia nepasitenkinimą tuo, kad reikalai klostosi EVT susitikime.

Reaguodamas į pranešimus, kad Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, svarstoma kaip galima kandidatė į EK prezidentes, Vokietijos Žaliųjų atstovas Svenas Giegoldas tai pavadino „karčiu“ pasiūlymu. „Europa nusipelnė ko nors geresnio“, – rašė europarlamentaras tviteryje.

Kitas Žaliųjų atstovas, kurio tapatybė neskelbiama, „Politico“ teigė, kad U. von der Leyen „yra silpna ir Vokietijos konservatoriai nori išsiųsti ją iš Berlyno. Tai akivaizdu. Ir ji labai artima Merkel. Žalieji vargu ar už ją balsuos“.  

17:23 Naujausias kandidatų sąrašas

Ursula Von Der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, centro dešiniųjų ELP narė, kol kas realiausia kandidatė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą.

Christine Lagarde, dabartinė TVF vadovė, pretenduoja užimti Europos centrinio banko vadovės postą, kol kas atrodo turinti didelį palaikymą tiek iš Vokietijos, tiek iš Prancūzijos pusės.

Josepas Borrellis, Ispanijos užsienio reikalų ministras, buvęs Europos Parlamento (EP) pirmininkas galėtų pretenduoti į ES užsienio politikos vadovo pareigas.

Charles Michelis, liberalas, Belgijos premjeras, galėtų užimti Europos Vadovų tarybos (EVT) pirmininko postą.

Europos Parlamento Europos liaudies partijos  (ELP) frakcijos parlamentarai susitiks Strasbūre 19 val. (Lietuvos laiku) apsvarstyti pasiūlymų, tad viskas dar gali pasikeiti.

16:02 „Brexit“ kaina

Linas Kojala, politologas ir Rytų Europos studijų centro direktorius, pastebi, kad šiose ES postų dalybose nėra Jungtinės Karalystės (JK).

„Įdomi ES postų dalybų dalis yra tai, kad diskusijose beveik nėra JK. Antra didžiausia ES ekonomika dalyvauja diskusijose, bet atlieka visiškai antraeilį vaidmenį. Tai – garbinga laikysena, žinant „Brexit“ aplinkybes, bet kartu ir naujos politinės realybės iliustracija. O juk asmenys, kurie užims ES postus, darys didelę įtaką JK, net britams nebebūnant nariais“, – teigia L. Kojala.

15:43 Dar kartą atideda

D. Tuskas pranešė, kad vis dar vyksta individualios konsultacijos tarp ES lyderių, todėl EVT posėdis dar kartą atidedamas iki 16 val. 15 min. (Lietuvos laiku).

15:24 Vokietijos ir Prancūzijos susitarimas

Remiantis „Politico“, dėl Ursulos von der Leyen kandidatūros į Europos Komisijos (EK) pirmininko pareigas ir Christine Lagarde kandidatūros į ECB vadoves Vokietija ir Prancūzija tarpusavyje sutaria.

„E. Macronas Vokietijos kanlclerei pasiūlė U. von der Leyen kandidatūrą į EK pirmininkes dar vakar ir ji (Merkel – VŽ) sutiko“ ,– „Politico“ teigė vienas ES pareigūnas.

14:44 ECB vadovė

Realiausia kandidate į Europos centrinio banko (ECB) vadovės pareigas laikoma dabartinė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde.

14:21 „Bloomberg“: šmėžuoja ir Grybauskaitės pavardė

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, anot „Bloomberg“ šaltinių, Vokietijos yra remiama kaip galima dar viena nauja kandidatė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą. Anot „Bloomberg“, ji gautų krikščionių demokratų partijos paramą ir Rytų Europos šalių paramą, tačiau jos kandidatūra, remiantis „Bloomberg“, nebūtų priimtina liberalams ir Socialistų frakcijai dėl šalies vadovės griežtos pozicijos Rusijos atžvilgiu. Jeigu ji būtų pasirinkta kaip galima kandidatė, tai F. Timmermansas taptų ES užsienio politikos vadovu arba EP pirmininku.  

13:48 Naujas sostų paketas

Remiantis „Politico“ Briuselyje esančiais žurnalistais, kuriuos informavo du diplomatiniai šaltiniai ES, jau svarstomas ir naujas galimas ES postų išsidėstymo paketas.

Ursula von der Leyen, vokietė gynybos ministrė, ELP narė, galėtų užimti EK pirmininkės postą, Belgijos premjeras, liberalas Charles Michelis – Europos Vadovų tarybos pirmininko postą, o vokietis ELP pirmininkas Manfredas Weberis – Europos Parlamento (EP) pirmininko postą. Slovakas dabartinis ES energetikos komisaras Marošas Ševčovičius galėtų užimti ES užsienio politikos vadovo pareigas. 

U. von der Leyen kandidatūra būtų priimtina ir Rytų Europai, įskaitant Lietuvą, taip pat Višegrado šalims, Italijai. Rytų Europos U. von der Leyen vertinama dėl gero Rytų Europos problematikos išmanymo. Vienas didžiausių tokios dėlionės minusų – du svarbūs postai Bendrijoje atitektų Vokietijai.

13:03 Tuskas atidėjo susitikimą

Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, atidėjo visų 28 ES lyderių susitikimą ir dabar planuojama jį pradėti 15 val. Jis turėjo prasidėti 12 val. D. Tuskas šiuo metu rengia atskiras konsultacijas su ES lyderiais, siekdamas surasti kompromisą dėl aukščiausių Bendrijos postų, o tuomet pakvies visus ES lyderius dar kartą diskutuoti kartu.

12:31 Grybauskaitės šansai

Paryžiaus „Reuters“ biuro vadovas Luke'as Bakeris savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje spėja ES aukščiausių postų pasidalijimą ir Dalią Grybauskaitę, Lietuvos prezidentę, įvardija kaip užimsiančą EVT pirmininkės kėdę. Tačiau remiantis pastarųjų dienų politinių derybų eiga, atrodo, kad D. Grybauskaitės šansai nėra dideli. Šiuose ES postų dalybose didelę svarbą derybose turi partinė priklausomybė, o Dalia Grybauskaitė yra nepartinė, tad tai jai šiose derybose nėra privalumas. Vis dėlto dalijantis aukščiausius ES postus stengiamasi atsižvelgti ne tik į Europos Parlamento rinkimų rezultatus, bet ir į gegografinį ir lyties balansą.

[infogram id="3689d207-32d0-4cca-a704-6a19dda480af" prefix="4RX" format="interactive" title="Copy: EP rinkimai_naujausias"]

12:01 Merkel ragina būti lankstiems

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, prieš prasidedant Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimui trečią dieną iš eilės sakė, kad jaučiasi nusiteikusi pakiliai ir nuosaikiai.

„Visi privalo būti šiek tiek lankstesni, o tuomet tikrai turime realių galimybių pasiekti susitarimą“ ,– „Politico“ cituoja Vokietijos kanclerės žodžius.

10:44 Macronas tikisi susitarti greitai

Emnanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pirmadienį po galutinio rezultato nedavusių diskusijų apibūdino Europos Vadovų tarybos (EVT) susitikimą kaip „nesėkme“ ir pridūrė, kad tikisi, „kad mums pavyks pasiekti galutinį susitarimą per kelias valandas, remiantis tais kriterijais, kuriuos aš gyniau nuo pat pradžių“.

VŽ primena, kad Prancūzijos prezidentas priešinasi taip vadinamai „Spitzenkandidat“ sistemai, pagal kurią didžiausia frakcija EP turi teisę turėti savo kandidatą ir EK pirmininko poste. Prancūzijos prezidentas buvo griežtas šios sistemos kritikas po dabartinių gegužės mėnesį vykusių Europos Parlamento (EP) rinkimų ir kategoriškai atsisakė M. Weberio kandidatūros. E. Macronas sprendimą motyvuoja tuo, kad ji neatspindi dabartinės Europos rinkėjų valios, nes dvi didžiausios EP politinės jėgos prarado vietų naujos kadencijos EP.

10:32 Sukilimas prieš A. Merkel

Pirmadienį F. Timmermanso kandidatūrai pasipriešino ir centro dešiniųjų Europos liaudies partijos (ELP) frakcija. Toks ELP pasipriešinimas rodo ir silpstantį Angelos Merkel, Vokietijos kanclerės, kurios Krikščionių demokratų partija priklauso ELP Europos partijų šeimai, autoritetą.

A. Merkel jau buvo sutikusi su F. Timmermanso kandidatūra ir pristatė savo ES postų planą Bendrijos lyderiams, tačiau patys centro dešinieji pasipriešino Vokietijos kanclerės valiai ir dar labiau apsunkino ir taip stringančias derybas.

A. Merkel jau yra pareiškusi, kad pasibaigus jos kaip kanclerės kadencijai ji trauksis iš politikos. Pastarosiomis dienomis sustiprėjo ir nuogąstavimai dėl A. Merkel sveikatos būklės, nes ji kelis kartus viešuose renginiuose buvo pastebėta besijaučianti blogai.

Daugiau apie tai galite skaityti ČIA.

10:26 Kiti kandidatai

Europos Vadovų tarybos (EVT) pirmininkės pareigas pretenduoja bulgarė Kristalina Georgieva, centro dešinioji Europos liaudies partijos (ELP) narė, dabartinė pasaulio banko generalinė direktorė. Taip pat liberalas Charles Michelis, Belgijos premjeras, yra stiprus kandidatas pakeisti dabartinę ES užsienio politikos vadovę Federicą Mogherini, tačiau jis taip pat siejamas ir su EVT pirmininko postu. ES užsienio politikos vadovės pareigos taip pat, remiantis vakar dienos diskusijomis, galėtų atitekti Ursulai von der Leyen, vokietei ELP narei, Vokietijos gynybos ministrei.

Vokietis Manfredas Weberis, ELP frakcijos pirmininkas, kuriam ilgai buvo matuotas EK pirmininko postas, galėtų gauti Europos Parlamento (EP) pirmininko pareigas. M. Weberio galimybes užimti EK pirmininko postą gerokai sumažino stiprus pasipriešinimas iš Prancūzijos ir Ispanijos. Europos centrinio banko (ECB) vadovo pavardė greičiausiai paaiškės vėliau, kol kas iš žiniasklaidos pranešimų spekuliuojama, kad tai bus bankiniame sektoriuje dirbant prancūzė moteris.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Rinkimus Ukrainoje laimėjo V. Zelenskio partija, gavusi apie 44% balsų  4

Sekmadienį Ukrainoje vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai, praėjus vos trims mėnesiams po to, kai...

Verslo aplinka
2019.07.21
Ukrainoje jau balsavo 35,77% rinkėjų, pradėtas 21 tyrimas dėl pažeidimų

Sekmadienį Ukrainoje vykstant parlamento rinkimams šalyje pradėtas 21 tyrimas dėl pažeidimų. Tačiau apskritai...

Verslo aplinka
2019.07.21
Ukrainiečiai Lietuvoje balsuoja parlamento rinkimuose 1

Lietuvoje gyvenantys ar viešintys ukrainiečiai sekmadienį balsuoja šalies Aukščiausiosios Rados rinkimuose.

Verslo aplinka
2019.07.21
Ukrainos Rados rinkimai: pergalė prognozuojama prezidento partijai

Ukrainoje šiandien „tylos diena“ – Aukščiausiosios Rados rinkimų išvakarėse draudžiama bet kokia rinkimų...

Verslo aplinka
2019.07.20
Benjaminas Netanyahu tapo ilgiausiai einančiu pareigas Izraelio premjeru 2

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu šiandien tapo ilgiausiai pareigas einančiu šalies ministru...

Verslo aplinka
2019.07.20
Ekspertas abejoja Vilniuje sulaikyto Rusijos verslininko kalte 4

Rusijos analitikas, buvęs energetikos viceministras Vladimiras Milovas sako, kad jam kelia abejonių Rusijos...

Pramonė
2019.07.20
Populiariausias politikas – G. Nausėda, jo reitingas auga 1

Palankiausiai vertinamų Lietuvos politikų sąrašo viršūnėje įsitvirtino prezidentas Gitanas Nausėda.

Verslo aplinka
2019.07.20
Iranas užgrobė britų tanklaivį 11

Jungtinės Karalystės vyriausybė pareiškė gilų susirūpinimą dėl Hormūzo sąsiauryje sulaikyto su šios šalies...

Finansavimas sinchronizavimui turi būti pakankamas

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Lietuva, Latvija ir Estija gali ir...

Pramonė
2019.07.19
Biudžeto pusmečio pajamos 3,4% viršija planą 9

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų 2019 m. I pusmečio pajamos sudarė  5,344 mlrd. Eur – 3,4% (174,1...

Verslo aplinka
2019.07.19
Seime sumaištis dėl A. Širinskienės 14

Seimo narei Agnei Širinskienei perėjus į „tvarkiečių“ frakciją Seime kilo sumaištis dėl jos pareigų, į kurias...

Verslo aplinka
2019.07.19
Prezidentas nori, kad R. Karoblis, V. Šapoka ir V. Sinkevičius liktų 35

Valdantieji iš prezidento Gitano Nausėdos išgirdo pageidavimą, kad bent trys kertiniai ministrai išliktų ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Scandagra“ pernai pasiekė rekordinę 177 mln. Eur apyvartą 1

Skandinavijos kapitalo trąšų bei grūdų prekybos bendrovė „Scandagra“ 2018 metais toliau didino pajamas ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
Naujasis kariuomenės vadas sieks ankstinti naujų šarvuočių, artilerijos sistemų pirkimus 16

Būsimasis kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys sako, kad sieks paankstinti naujų šarvuočių...

Verslo aplinka
2019.07.19
Premjeras: Lietuva EK norėtų ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos portfelio

Lietuva naujos kadencijos Europos Komisijoje (EK) sieks ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.19
D. Trumpas: JAV pajėgos numušė Irano bepilotį orlaivį 2

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad JAV karinis jūrų laivynas Hormūzo sąsiauryje numušė Irano...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Klaipėdos Smeltę“ akcininkai MSC paliko be dalies krovinių Premium

Klaipėdos uostas prarado konteinerių laivybos regioninio centro statusą – laivybos milžinė MSC didžiuosius...

Verslo aplinka
2019.07.19
Per pusmetį Lietuvoje tris kartus padaugėjo susirgimų skarlatina

Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota beveik tris kartus daugiau susirgimų skarlatina nei pernai per tą...

Verslo aplinka
2019.07.18
Beveik 2.000 abiturientų šiemet gavo 100 balų įvertinimą

Beveik 2.000 jaunuolių šiemet gavo 100 balų įvertinimą už mažiausiai vieną brandos egzaminą, pranešė...

Verslo aplinka
2019.07.18
Žala pacientams dėl medikų klaidų bus atlyginama paprasčiau

Žalą gydymo įstaigų pacientams nuo kitų metų atlygins specialus fondas. Be to, žmonėms nebereikės įrodinėti...

Verslo aplinka
2019.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau