Šią savaitę svarbu 

Publikuota: 2019-07-01
Gegužės pabaigoje išrinktas Europos Parlamentas rinksis į savo pirmąją sesiją Strasbūre. Frederick Florin (AFP/Scanpix) nuotr.
Gegužės pabaigoje išrinktas Europos Parlamentas rinksis į savo pirmąją sesiją Strasbūre. Frederick Florin (AFP/Scanpix) nuotr.

Prasideda naujoji Europos Parlamento kadencija, Lietuvos Seime tęsiasi bandymai suformuoti platesnę koaliciją, Kainų komisija prisijungia Energetikos institutą, pradeda veikti spartesnė startuolio vizos suteikimo procedūra, įsigalioja gerokai mažesni alkoholio akcizai Estijoje, Suomija pradeda pirmininkavimą Europos Sąjungai.

Darbą pradeda naujasis Europarlamentas

Prasideda nauja Europos Parlamento (EP) kadencija. Inauguracinėje sesijoje, kuri vyks Strasbūre nuo šio antradienio iki ketvirtadienio, tikimasi, bus išrinktas naujasis EP pirmininkas, kuris pakeis pastaruosius trejus metus europarlamentarams vadovavusį italą Antonio Tajanį. Lietuva EP turi 11 atstovų iš 751. Tai konservatoriai Andrius Kubilius, Liudas Mažylis ir Rasa Juknevičienė, socialdemokratai Juozas Olekas ir Vilija Blinkevičiūtė, valstiečiai-žalieji Bronis Ropė ir Stasys Jakeliūnas, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas, liberalas Petras Auštrevičius, Lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševskis ir nepartinė Aušra Maldekienė. Jie naujajame EP pasiskirstė į penkias frakcijas.

Koalicija arba gims, arba dar ne

Viliamasi, kad penktadienį, likus savaitei iki naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos, keturios partijos – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Socialdemokratų darbo partija, Tvarkos ir teisingumo partija bei Lenkų rinkimų akcija – pasirašys atnaujintos ir praplėstos valdančiosios koalicijos sutartį. Derybos sekasi sunkiai. Į jas pirmadienį įsitrauks ir premjeras Saulius Skvernelis, kuris žada su partijų atstovais aptarti jų keliamų reikalavimų Vyriausybės programai „kainą“. Kol kas tie reikalavimai yra bene tris kartus didesni nei leistų valstybės biudžetas. Be to, premjeras ir derybininkai ketina aptarti ir postų bei atsakomybės Vyriausybėje pasidalinimą tarp partijų. 

Dviejų institucijų jungtuvės

Nuo pirmadienio Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) ir Valstybinė energetikos inspekcija (VEI) sujungtos į vieną instituciją – Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT). Tokias įstatymo pataisas šiemet vasarį priėmė Seimas. Vyriausybė, teikdama sujungimo projektą, teigė, kad tokiu būdu norima „konsoliduoti energetikos reguliavimo bei rinkos priežiūros ir kontrolės funkcijas“ ir sutaupyti valstybės lėšų. Ligšioliniai VKEKK nariai tampa VERT nariais iki savo kadencijos pabaigos, tai yra iki kitų metų vidurio. Skaičiuota, kad pats VKEKK ir VEI sujungimo procesas kainuos apie 0,9 mln. Eur, dar reikės apie 320.000 Eur papildomų investicijų, bet dėl šio reorganizavimo kasmet valstybės biudžetui esą pavyktų sutaupyti apie 2,5 mln. Eur. Pernai Vyriausybė oficialiai atsisakė ankstesnės valdžios kelerius metus puoselėtų ir derintų, bet taip ir neįgyvendintų planų į vieną bendrą instituciją, pavadintą Infrastruktūrų reguliavimo taryba, sujungti ne tik VKEKK ir VEI, bet ir Ryšių reguliavimo tarnybą.

Startuolio vizos – sparčiau

Nuo pirmadienio pradeda veikti spartesnė startuolio vizos suteikimo procedūra: sprendimus dėl vizų Lietuvoje startuolį steigiantiems užsieniečiams „Versli Lietuva“ priims dvigubai greičiau – terminas sutrumpėja nuo 30 iki 15 kalendorinių dienų, o į rizikos ir privataus kapitalo fondus pakviestiems startuoliams – nuo 30 iki 5 kalendorinių dienų. Migracijos departamentas, įvertinęs „Versli Lietuva“ pateiktus dokumentus, priims galutinius sprendimus dėl leidimų laikinai gyventi Lietuvoje. Nuo 2017 m. veikianti „Startup Visa“ programa suteikia galimybę užsieniečiams kur kas greičiau ir paprasčiau atlikti visas migracijos procedūras dėl Migracijos departamento išduodamo leidimo. Šios programos tikslas – pritraukti startuolių kūrėjus ir jų investicijas į Lietuvą ir užtikrinti sklandesnes jų persikėlimo procedūras. Šiais metais pagal „Startup Visa“ programą gauta 101 paraiška, iš kurių 31 patvirtinta. Šiuo metu pagal „Startup Visa“ programą yra įkurti 27 nauji inovatyvūs verslai Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje veikia 612 startuolių.

Estai mažina alkoholio kainas

Estijoje įsigalioja 25% mažesni akcizai alkoholiui. Tai padaryta siekiant vėl paskatinti svaigalų pardavimus Estijoje, kurie pastaraisiais metais buvo labai pabrangę ir kainavo beveik tiek pat, kiek kaimyninėje Suomijoje. Tad ne tik sumažėjo turistų srautas iš Suomijos, bet ir estai ėmė masiškai važinėti į kaimyninę Latviją užsipirkti pigesnio alkoholio. Latvija irgi svarsto bent 15% sumažinti stipraus alkoholio akcizą. Svarstytas ir pasiūlymas Latvijoje taikomą akcizą alui sumažinti apie 8%, bet jis buvo atmestas. Galbūt dar šią savaitę Latvijos Saeima priims atitinkamas akcizų mažinimo pataisas, kurios įsigaliotų netrukus po priėmimo. Lietuvos Vyriausybė pareiškė nekenanti žengti „Estijos keliu“, todėl neatmestina, kad artimiausiu metu Lietuvoje akcizai svaigalams bus didžiausi regione.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

- Suomija iš Rumunijos pirmadienį perima pusmetinį pirmininkavimą Europos Sąjungai.

- Nuo antradienio iki ketvirtadienio Kanados Toronto mieste vyks Ukrainos reformų konferencija, skirta sutelkti intelektinę ir finansinę paramą šiai proeuropietišką kursą pasirinkusiai Rytų Europos valstybei. Konferencijoje dalyvaus ir Linas Linkevičius, Lietuvos užsienio reikalų ministras.

- Pirmadienis — paskutinė diena, kai gyventojai gali pasirinkti, ar toliau kaupti privačiame pensijų fonde, ar grįžti į „Sodrą“. Be to, tai paskutinė vadinamosios „mokesčių amnestijos“ diena.

- Vyriausybė trečiadienį priims sprendimą minimalią mėnesio algą nuo 2020 m. padidinti nuo dabartinių 555 Eur iki 607 Eur iki mokesčių (arba nuo 396 Eur iki maždaug 440 Eur „į rankas“).

- Lietuvos bankas antradienį organizuoja konferenciją „Nekilnojamojo turto apmokestinimas ir makroprudencinė politika“. Jos metu Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas ir Nyderlandų centrinio banko vadovas Klaas Knot kalbės apie tai kaip nekilnojamojo turto apmokestinimas dera su centrinių bankų vykdoma makroprudencine politika ir kaip šios dvi priemonės gali padėti sumažinti finansiniam stabilumui kylančias rizikas. Taip pat bus aptarti skirtingų šalių NT apmokestinimo pasirinkimai ir iš jų kylantys iššūkiai finansiniam stabilumui.

- Nuo antradienio keisis prekybos naftos produktais reguliavimo tvarka, kuri prisidės prie šešėlinės ekonomikos prekyboje naftos produktais mažinimo.

- Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pirmadienį vėl susitiks su koncerno „Achemos grupė“ atstovais. Šis koncernas reiškia nepasitenkinimą tuo, kad privalo padengti, jo nuomone, neproporcingai didelę Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo Klaipėdoje išlaikymo dalį.

- „Dveji metai su nauju Darbo kodeksu. Įvykę pokyčiai ir perspektyvos“. Toks renginys pirmadienį vyks Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje. Sunkanka dveji metai, kaip Lietuva gyvena su nauju Darbo kodeksu.

- Įsigalioja naujas Bendrojo pagalbos centro įstatymas, numatantis, kad 112 yra vadinamas skubiosios pagalbos tarnybų telefonu, ir jis per porą metų liks vieninteliu tokiu pagalbos telefonu.

- „Rise Vilnius“ ir „Swedbank“ organizuoja oficialų naujos pradžios renginį, kuris vyks pirmadienį. Renginio metu bus pristatytas „Rise Vilnius“ naujas pavadinimas ir prekės ženklas taisyklių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Tasker“ ir Lietuvos pašto projektas „Ateities laiškininkai“ – naujas žingsnis į efektyvų klientų aptarnavimą Verslo tribūna

Spaudos, laiškų, siuntinių ar sumokėti mokesčių – į artimiausią pašto skyrių. Toks iki šiol buvo atokesnėse...

Turint tikslą, net ir Kinija netoli

Smulkieji verslininkai pradėjo minti kelius į eksporto rinkas – vieni žvalgybą pradeda nuo kaimynių Latvijos...

Gazelė
05:50
Baltijos kelio idėja persikels į Honkongą

Honkongo aktyvistai penktadienį planuoja suformuoti gyvą žmonių eilę specialų administracinį statusą...

Verslo aplinka
2019.08.19
Skambant įspėjimams dėl recesijos, Vokietija jau svarsto stimulo priemones 4

Olafas Scholzas, Vokietijos finansų ministras, pirmadienį pareiškė, kad Vokietija galėtų ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.19
Ž. Vaičiūnas: latvių sprendimas dėl rusiškos elektros importo – moralinis Lietuvos pralaimėjimas 2

Latvijai ketinant importuoti elektrą iš Rusijos, įskaitant ir Baltarusijoje statomą Astravo atominę jėgainę...

Pramonė
2019.08.19
Telšiai išsirinko vicemerą ir išvengė tiesioginio valdymo

Susiskaldžiusi Telšių rajono savivaldybės taryba sugebėjo iš ketvirto karto išsirinkti vicemerą ir tokiu būdu...

Verslo aplinka
2019.08.19
Perrinkimo siekiančiam JAV prezidentui – ekonomikos iššūkis Premium 12

Vis garsiau skambantys perspėjimai dėl lėtėjančios JAV ekonomikos ir recesijos grėsmės mažina Donaldo Trumpo,...

Verslo aplinka
2019.08.19
Iš Gibraltaro išleistas Irano tanklaivis plaukia į Kalamatą Graikijoje  1

Liepos pradžioje sulaikytasis Irano tanklaivis pirmadienį išplaukė iš Gibraltaro, šios Jungtinei Karalystei...

Verslo aplinka
2019.08.19
„Alibaba“ viceprezidentas iš Rusijos verslo magnato įsigijo NBA klubą 1

Vienas iš „Alibaba Group“ įkūrėjų ir akcininkų Josephas Tsai perima NBA klubo Bruklino „Nets“ kontrolę,...

Laisvalaikis
2019.08.19
Plastiko sektoriuje dera ir tvarumas, ir konkurencingumas Verslo tribūna

Lietuviškų plastikų eksportas auga, o kartu – ir juos gaminančių įmonių energijos vartojimas. Vis dėlto...

Verslo aplinka
2019.08.19
Didelių darbų nelaukia 4

Kone kaskart, kai į ministerijos, daugiau ar mažiau lemiančios verslo aplinką, vadovo kėdę sėdasi naujas...

Verslas tikisi, kad naujasis susisiekimo ministras daugiau kalbėsis Premium 14

Susisiekimo sektoriaus verslininkai tikisi, kad ministro poste Roką Masiulį keičiantis Jaroslavas Narkevičius...

Lietuviai mokėtų daugiau mokesčių dėl sotesnės pensijos ir sveikatos  Premium 1

Politikams vis garsiau kalbant apie nacionalinį susitarimą, poreikį didinti surenkamų mokesčių pyragą ir kaip...

Finansai
2019.08.19
Lauko tualetų problema toliau kelia aistras 12

Savivaldybių asociacija ragina Aplinkos ministeriją neskubėti stambinti vandentvarkos įmonių, o pirmiau...

Verslo aplinka
2019.08.18
Kabule per sprogimą vestuvėse žuvo 63 žmonės, daugiau nei 180 sužeisti

Afganistano sostinėje Kabule vėlų šeštadienio vakarą sprogus bombai vestuvių šventės metu žuvo 63 žmonės,...

Verslo aplinka
2019.08.18
Liepą – rekordinis imigracijos mėnuo 17

Liepą į Lietuvą atvyko gyventi daugiau žmonių nei bet kurį ankstesnį mėnesį, tęsiantis teigiamoms migracijos...

Verslo aplinka
2019.08.18
B. Johnsonas vėl įtikinės ES lyderius persiderėti „Brexit“ susitarimą 5

Britų žiniasklaida praneša, kad Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, šios savaitės vizitų...

Verslo aplinka
2019.08.18
G. Nausėda: Lietuva tikisi daugiau Indijos investicijų 3

Prezidentas Gitanas Nausėda, šeštadienį Vilniuje susitikęs su Indijos viceprezidentu Venkaiah Naidu,...

Verslo aplinka
2019.08.17
Miškus Sibire padega, nes naudinga juos iškirsti vėliau 7

Rusijos vyriausybė iniciavo tyrimą, ar didžiulius miškų gaisrus Sibire galėjo sukelti padegimai, siekiant...

Verslo aplinka
2019.08.17
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 2

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau