Šią savaitę svarbu 

Publikuota: 2019-07-01
Gegužės pabaigoje išrinktas Europos Parlamentas rinksis į savo pirmąją sesiją Strasbūre. Frederick Florin (AFP/Scanpix) nuotr.
Gegužės pabaigoje išrinktas Europos Parlamentas rinksis į savo pirmąją sesiją Strasbūre. Frederick Florin (AFP/Scanpix) nuotr.

Prasideda naujoji Europos Parlamento kadencija, Lietuvos Seime tęsiasi bandymai suformuoti platesnę koaliciją, Kainų komisija prisijungia Energetikos institutą, pradeda veikti spartesnė startuolio vizos suteikimo procedūra, įsigalioja gerokai mažesni alkoholio akcizai Estijoje, Suomija pradeda pirmininkavimą Europos Sąjungai.

Darbą pradeda naujasis Europarlamentas

Prasideda nauja Europos Parlamento (EP) kadencija. Inauguracinėje sesijoje, kuri vyks Strasbūre nuo šio antradienio iki ketvirtadienio, tikimasi, bus išrinktas naujasis EP pirmininkas, kuris pakeis pastaruosius trejus metus europarlamentarams vadovavusį italą Antonio Tajanį. Lietuva EP turi 11 atstovų iš 751. Tai konservatoriai Andrius Kubilius, Liudas Mažylis ir Rasa Juknevičienė, socialdemokratai Juozas Olekas ir Vilija Blinkevičiūtė, valstiečiai-žalieji Bronis Ropė ir Stasys Jakeliūnas, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas, liberalas Petras Auštrevičius, Lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševskis ir nepartinė Aušra Maldekienė. Jie naujajame EP pasiskirstė į penkias frakcijas.

Koalicija arba gims, arba dar ne

Viliamasi, kad penktadienį, likus savaitei iki naujojo prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos, keturios partijos – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Socialdemokratų darbo partija, Tvarkos ir teisingumo partija bei Lenkų rinkimų akcija – pasirašys atnaujintos ir praplėstos valdančiosios koalicijos sutartį. Derybos sekasi sunkiai. Į jas pirmadienį įsitrauks ir premjeras Saulius Skvernelis, kuris žada su partijų atstovais aptarti jų keliamų reikalavimų Vyriausybės programai „kainą“. Kol kas tie reikalavimai yra bene tris kartus didesni nei leistų valstybės biudžetas. Be to, premjeras ir derybininkai ketina aptarti ir postų bei atsakomybės Vyriausybėje pasidalinimą tarp partijų. 

Dviejų institucijų jungtuvės

Nuo pirmadienio Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) ir Valstybinė energetikos inspekcija (VEI) sujungtos į vieną instituciją – Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT). Tokias įstatymo pataisas šiemet vasarį priėmė Seimas. Vyriausybė, teikdama sujungimo projektą, teigė, kad tokiu būdu norima „konsoliduoti energetikos reguliavimo bei rinkos priežiūros ir kontrolės funkcijas“ ir sutaupyti valstybės lėšų. Ligšioliniai VKEKK nariai tampa VERT nariais iki savo kadencijos pabaigos, tai yra iki kitų metų vidurio. Skaičiuota, kad pats VKEKK ir VEI sujungimo procesas kainuos apie 0,9 mln. Eur, dar reikės apie 320.000 Eur papildomų investicijų, bet dėl šio reorganizavimo kasmet valstybės biudžetui esą pavyktų sutaupyti apie 2,5 mln. Eur. Pernai Vyriausybė oficialiai atsisakė ankstesnės valdžios kelerius metus puoselėtų ir derintų, bet taip ir neįgyvendintų planų į vieną bendrą instituciją, pavadintą Infrastruktūrų reguliavimo taryba, sujungti ne tik VKEKK ir VEI, bet ir Ryšių reguliavimo tarnybą.

Startuolio vizos – sparčiau

Nuo pirmadienio pradeda veikti spartesnė startuolio vizos suteikimo procedūra: sprendimus dėl vizų Lietuvoje startuolį steigiantiems užsieniečiams „Versli Lietuva“ priims dvigubai greičiau – terminas sutrumpėja nuo 30 iki 15 kalendorinių dienų, o į rizikos ir privataus kapitalo fondus pakviestiems startuoliams – nuo 30 iki 5 kalendorinių dienų. Migracijos departamentas, įvertinęs „Versli Lietuva“ pateiktus dokumentus, priims galutinius sprendimus dėl leidimų laikinai gyventi Lietuvoje. Nuo 2017 m. veikianti „Startup Visa“ programa suteikia galimybę užsieniečiams kur kas greičiau ir paprasčiau atlikti visas migracijos procedūras dėl Migracijos departamento išduodamo leidimo. Šios programos tikslas – pritraukti startuolių kūrėjus ir jų investicijas į Lietuvą ir užtikrinti sklandesnes jų persikėlimo procedūras. Šiais metais pagal „Startup Visa“ programą gauta 101 paraiška, iš kurių 31 patvirtinta. Šiuo metu pagal „Startup Visa“ programą yra įkurti 27 nauji inovatyvūs verslai Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje veikia 612 startuolių.

Estai mažina alkoholio kainas

Estijoje įsigalioja 25% mažesni akcizai alkoholiui. Tai padaryta siekiant vėl paskatinti svaigalų pardavimus Estijoje, kurie pastaraisiais metais buvo labai pabrangę ir kainavo beveik tiek pat, kiek kaimyninėje Suomijoje. Tad ne tik sumažėjo turistų srautas iš Suomijos, bet ir estai ėmė masiškai važinėti į kaimyninę Latviją užsipirkti pigesnio alkoholio. Latvija irgi svarsto bent 15% sumažinti stipraus alkoholio akcizą. Svarstytas ir pasiūlymas Latvijoje taikomą akcizą alui sumažinti apie 8%, bet jis buvo atmestas. Galbūt dar šią savaitę Latvijos Saeima priims atitinkamas akcizų mažinimo pataisas, kurios įsigaliotų netrukus po priėmimo. Lietuvos Vyriausybė pareiškė nekenanti žengti „Estijos keliu“, todėl neatmestina, kad artimiausiu metu Lietuvoje akcizai svaigalams bus didžiausi regione.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

- Suomija iš Rumunijos pirmadienį perima pusmetinį pirmininkavimą Europos Sąjungai.

- Nuo antradienio iki ketvirtadienio Kanados Toronto mieste vyks Ukrainos reformų konferencija, skirta sutelkti intelektinę ir finansinę paramą šiai proeuropietišką kursą pasirinkusiai Rytų Europos valstybei. Konferencijoje dalyvaus ir Linas Linkevičius, Lietuvos užsienio reikalų ministras.

- Pirmadienis — paskutinė diena, kai gyventojai gali pasirinkti, ar toliau kaupti privačiame pensijų fonde, ar grįžti į „Sodrą“. Be to, tai paskutinė vadinamosios „mokesčių amnestijos“ diena.

- Vyriausybė trečiadienį priims sprendimą minimalią mėnesio algą nuo 2020 m. padidinti nuo dabartinių 555 Eur iki 607 Eur iki mokesčių (arba nuo 396 Eur iki maždaug 440 Eur „į rankas“).

- Lietuvos bankas antradienį organizuoja konferenciją „Nekilnojamojo turto apmokestinimas ir makroprudencinė politika“. Jos metu Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas ir Nyderlandų centrinio banko vadovas Klaas Knot kalbės apie tai kaip nekilnojamojo turto apmokestinimas dera su centrinių bankų vykdoma makroprudencine politika ir kaip šios dvi priemonės gali padėti sumažinti finansiniam stabilumui kylančias rizikas. Taip pat bus aptarti skirtingų šalių NT apmokestinimo pasirinkimai ir iš jų kylantys iššūkiai finansiniam stabilumui.

- Nuo antradienio keisis prekybos naftos produktais reguliavimo tvarka, kuri prisidės prie šešėlinės ekonomikos prekyboje naftos produktais mažinimo.

- Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pirmadienį vėl susitiks su koncerno „Achemos grupė“ atstovais. Šis koncernas reiškia nepasitenkinimą tuo, kad privalo padengti, jo nuomone, neproporcingai didelę Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo Klaipėdoje išlaikymo dalį.

- „Dveji metai su nauju Darbo kodeksu. Įvykę pokyčiai ir perspektyvos“. Toks renginys pirmadienį vyks Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje. Sunkanka dveji metai, kaip Lietuva gyvena su nauju Darbo kodeksu.

- Įsigalioja naujas Bendrojo pagalbos centro įstatymas, numatantis, kad 112 yra vadinamas skubiosios pagalbos tarnybų telefonu, ir jis per porą metų liks vieninteliu tokiu pagalbos telefonu.

- „Rise Vilnius“ ir „Swedbank“ organizuoja oficialų naujos pradžios renginį, kuris vyks pirmadienį. Renginio metu bus pristatytas „Rise Vilnius“ naujas pavadinimas ir prekės ženklas taisyklių.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

A. Lukašenka kituose rinkimuose dalyvaus, jeigu žmonės to paprašys

Baltarusijoje sekmadienį vykstant parlamento rinkimams, kurių rezultatai jau iš anksto nulemti, Baltarusijos...

V. Puklevičius: puikus naujas sureguliuotas pasaulis Premium

Kai susiginčija euroentuziastas su euroskeptiku, o kalba pakrypsta jau ne apie pabėgėlius ar gėjų teises, bet...

Tapome MRO lyderiais regione: kas toliau? 2

Visame pasaulyje daugėja keliaujančių oro transportu, dėl to sparčiai vystosi ir palaikančiosios aviacijos...

Rusija grąžins Ukrainai pernai užgrobtus laivus

Užgrobtus Ukrainos laivus Rusija grąžins iki Normandijos ketverto susitikimo, kuris turėtų įvykti gruodžio 9...

URM planuoja kapitalinį pastatų remontą už 9,5 mln. Eur

Užsienio reikalų ministerija 2022 m. planuoja atlikti kapitalinį pastatų remontą.

Išlaisvintas norvegas F. Bergas dėkoja Lietuvos prezidentui 1

Per Lietuvos ir Rusijos „šnipų mainus“ laisvę atgavęs Norvegijos pilietis Frodė Bergas dėkoja prezidentui...

Verslo aplinka
2019.11.16
Graži, bet trumpa „Facebook“ kriptovaliutos istorija Premium

Seksualiausia finansų rinkos sezono naujiena – šią vasarą pristatyta nauja elektroninė valiuta libra.

Verslo klasė
2019.11.16
„Aeroflot“ keleivis lojalumo mylių neteko dėl storo katino

Didžiausia Rusijos oro linijų bendrovė „Aeroflot“ anuliavo visas keleivio sukauptas lojalumo mylias už tai,...

Verslo aplinka
2019.11.16
Didieji prekybos partneriai dėl „Brexit“ nori kompensacijų ir iš JK, ir iš ES 

Niekaip nesibaigianti „Brexit“ istorija verčia nerimauti didžiąsias tarptautinės prekybos partneres, tarp jų...

Verslo aplinka
2019.11.16
Kaip laukiančio vartotojo minutę paversti į sekundę

Visi žmonės kasdien vis ko nors laukia: kol užsikraus „YouTube“ vaizdo įrašas, kol įsijungs žalia šviesoforo...

Verslo aplinka
2019.11.16
Rusiškos naftos savikaina – viena didžiausių pasaulyje

Saudo Arabijos naftos milžinė „Saudi Aramco“ paskelbė tyrimą, kuria teigiama, kad pigiausiai nafta išgaunama...

Pramonė
2019.11.16
„Adidas“ projektas „Speedfactory“ žlugo, robotizuoti fabrikai perkeliami į Aziją Premium

Dvejus metus trukęs sportinės aprangos gamintojo „Adidas“ eksperimentas „Robotai gamina sportbačius“ nei...

Pramonė
2019.11.16
Nukentėję nuo gaisro Alytuje prašo atlyginti 45.500 Eur žalos

Nukentėję nuo padangų gaisro Alytuje ūkininkai, verslininkai, gaisrininkai bei kitos tarnybos jau paprašė...

Verslo aplinka
2019.11.15
Lietuva ir Rusija įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai ir norvegas grąžinti į Lietuvą 1

Lietuvai ir Rusijai apsikeitus dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, į Lietuvą sugrąžinti du lietuviai ir...

Verslo aplinka
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 2

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
V. Vasiliauskas: siūlomas bankų mokestis – grubiausias apmokestinimo modelis 4

Lietuvos banko valdybos pirmininkas kritikuoja valdančiųjų siekį nuo sausio įvesti bankų aktyvų mokestį. Vito...

Finansai
2019.11.15
Biudžeto ir finansų komitetas – už vaiko pinigų didinimą 10 Eur

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritarė Vyriausybės siūlymui vaiko pinigus didinti 10-čia Eur – nuo...

Verslo aplinka
2019.11.15
Seimo komitetas – prieš prezidento siūlymą labiau didinti pensijas

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) nepritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nuo kitų metų labiau...

Verslo aplinka
2019.11.15
TVF misija analizuoja Lietuvos ekonominę situaciją

Finansų ministras Vilius Šapoka šiandien susitiko su darbą Lietuvoje pradedančios Tarptautinio valiutos fondo...

Verslo aplinka
2019.11.15
Prezidentas ragina spartinti elektros tinklų sinchronizavimo darbus 2

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį paragino paspartinti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo...

Pramonė
2019.11.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau