Iranas pažeidė branduolinio susitarimo nuostatas dėl urano sodrinimo limito

Iranas pirmadienį pažeidė leistiną 2015 m. branduoliniame susitarime numatytą Irano mažai prisodrinto urano atsargų kiekį. Tokią informaciją skelbia Irano žiniasklaida. Vėliau Irano pažeidimą patvirtino ir TATENA stebėtojai.
Irano naujienų agentūra Isna skelbia, kad šalies užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad 300 kg limitas, numatytas branduoliniame susitarime, buvo viršytas.
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) taip pat patvirtino, kad jos stebėtojai tokią Irano skelbiamą informaciją patvirtino.
Iranas priėmė sprendimą nebesilaikyti 2015 m. priimto branduolinio susitarimo nuostatų ir padidino saugomo prisodrinto urano kiekį, kuris naudojamas atominių elektrinių branduolinių reaktorių kurui ir gali būti naudojamas ir branduolinių ginklų kūrimui. Tokį sprendimą šalis priėmė dėl atnaujintų JAV sankcijų ir didėjančio spaudimo Teheranui.
Europos šalys įspėjo Iraną, kad bet kokie 2015 m. branduolinio susitarimo pažeidimai sulauks pasekmių. VŽ primena, kad JAV pasitraukus iš branduolinio susitarimo, Europos šalys bandė ir toliau išlaikyti susitarimą, nepaisant JAV spaudimo ir įvestų antrinių sankcijų bendrovėms, kurios toliau tęs naftos prekybą su Iranu.
Teheranas dar gegužės mėnesį perspėjo, kad ketina palaipsniui mažinti savo 2015 m. susitarime duotus įsipareigojimus, nes JAV vienašališkai pasitraukė iš šio susitarimo ir grąžino Teheranui jau kurį laiką netaikytas sankcijas.
Sankcijų grėsmė
TATENA patvirtinus, kad Iranas pažeidė 2015 m. branduolinio susitarimo nuostatas, tai suteikia likusioms susitarimo dalyvėms teisę grąžinti sankcijas, kurios buvo panaikintos mainais už tai, kad Iranas laikysis branduolinio susitarimo nuostatų.
Remiantis mano dabar turima informacija, Iranas peržengė numatytą 300 kg. ribą. Mes apie tokius savo ketinimus jau buvome paskelbę ir anksčiau , teigė Mohammadas Javadas Zarifas, Irano užsienio reikalų ministras, kurį cituoja Isna naujienų agentūra.
Vašingtonas ir Teheranas vos prieš kelias savaites buvo dešimt minučių iki karo pradžios. Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, ketino reaguoti į iraniečių numuštą bepilotį žvalgybinį orlaivį, nes, Irano teigimu, jis pažeidė šalies oro erdvę. JAV savo ruožtu pateikia kitokią versiją ir teigia, kad dronas buvo numuštas virš tarptautinių vandenų.
Po įvykio D. Trumpas savo Twitter paskyroje iškart pareiškė, kad Iranas padarė didelę klaidą, ir pradėjo rengti atsakomojo smūgio planus. JAV ketino suduoti smūgį Irano taikiniams Tomahawk raketomis arba naikintuvais, pakilusiais nuo lėktuvnešio.
Amerikiečių kariuomenė jau buvo pasirengusi smūgiui, tačiau D. Trumpas galiausiai nusprendė, kad karo veiksmų nebus imtasi. Oficiali smūgio Iranui atšaukimo versija amerikiečių prezidentas suprato, kad numatomas atakos aukų skaičius siekia 150 asmenų. JAV lyderis taip pat pridūrė manantis, kad amerikiečių žvalgybinis dronas iraniečių buvo numuštas per klaidą, o ne tyčia.
Politologas Tomas Janeliūnas VŽ yra sakęs, kad branduolinio susitarimo problema ir vėl iškils, jeigu konfliktas tarp dviejų šalių aštrės, nes Iranui tai vienintelė rimta atgrasymo priemonė nuo išorinės intervencijos.
Ilgainiui neužteks vien diplomatinio raginimo iš ES, kad Iranui ir toliau reikėtų laikytis branduolinio susitarimo, nes patys europiečiai lygiai taip pat negali kompensuoti Irano ekonominių praradimų. Greičiausiai tik laiko klausimas, kada bus grįžtama iš esmės į tokią pačią situaciją kuri buvo prieš branduolinį susitarimą, VŽ sako T. Janeliūnas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti