Šiauliai - top penketuko miestas, kuriame stinga komunikacijos ir naujovių

Publikuota: 2019-06-11

Šiauliai – ketvirtas pagal dydį Lietuvos miestas, ketvirtas jis ir skaičiuojant pagal veikiančių verslo subjektų skaičių. Tiesa, miestui ant kulnų lipa Panevėžys, o padidinti atotrūkį, atrodo, Šiauliams didelių progų nenusimato. Kaip ir kiekvieno mažesnio Lietuvos miesto, nemenka pastarojo problema – jaunųjų specialistų emigracija į didžiuosius Lietuvos regionus. Efektyvesnė miesto komunikacija, parama verslui ir infrastruktūros pokyčiai – vieni tikėtinų sprendimų.

nuotrauka::1right

Dar prieš mero rinkimus, VŽ rašė, kad šiauliečiai nusivylę, standartiškai, ne tik kandidatais į valdžią, bet ir miesto įvaizdžiu, ambicingų projektų stygiumi, Šiaulių, kaip logistiškai patrauklaus taško, mirtimi. O kur dar universiteto prijungimas prie Vilniaus? Kartu su juo, manoma, bus prarastas ir būsimų jaunųjų ekspertų skaičius, padidės reikiamų specialistų trūkumas. Vis tik praėję metai Šiauliams buvo ne tokie ir prasti, tik ar kažkas apie tai girdėjo?

Bėgantys talentai

Anot, Šiauliuose verslaujančio, kitoms įmonėms veiklą pradėti padedančio, „LC paslaugų centras“ vadovo Lauryno Čiučio, miestui ypač trūksta motyvacijos ir sprendimų, kaip išlaikyti augančius specialistus.

„Mano nuomone, viena iš miesto bėdų – skylės universitete. Ypač trūksta inžinerinių krypčių studijų, o studentai, pabėgę studijuoti kitur, retai kada besugrįžta. Šiaulių valstybinė kolegija šiuo klausimu yra tikrai stipresnė, tačiau ne paslaptis, kad jauni žmonės norimą specialybę labiau linkę studijuoti universitete, nei kolegijoje. Aišku, inžinerinių krypčių specialistų labai trūksta ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje. Aukštą pridėtinę vertę kuria technologijų įmonės, o tokioms reikalingi, būtent, inžinerijos specialistai. Dažniausiai užsienio investicijos būna nukreiptos į regionus, kurie gali pasiūlyti ne tik gerą verslo aplinką, bet ir atitinkamų specialistų skaičių,“ – akcentuoja vadovas.

Kalbant apie pokyčių būtinybę miesto aukštojoje mokykloje, Šiaulių universitetas yra puikus ruošiant pedagogus jau daugelį metų. Universiteto reorganizacija ir išteklių nukreipimas į kitas studijų šakas gali kainuoti nemažai laiko ir kaštų, o ir ar pavyktų išlaikyti studentus, siekiančius profesionalumo? Sulaikyti jauną žmogų bus ypač sunku po susijungimo su Vilniaus universitetu ir dėl nemažos švietimo įstaigų, besiorientuojančių į tam tikrų sričių specialistų ruošimą, koncentracijos. Anot, p. Čiučio, tokiu atveju Šiauliuose reikėtų sukurti palankesnes sąlygas kitokių nei tech verslų plėtrai.

„Šiai dienai Šiauliams vis dar klijuojama niūraus pramonės miesto etiketė, o jaunimui reikia inovacijų. Reikia sukurti tokį miesto įvaizdį, kuriuo Šiaulių jaunimas galėtų didžiuotis. Pavyzdžiui, Vilnius turi sostinės ir didžiausio miesto, Kaunas – atgimusio, besitvarkančio miesto įvaizdį, Klaipėda yra uostamiestis, visai Klaipėdos apskričiai yra „priklijuota“ kurortinio krašto etiketė. Na, o Šiauliai, nors ir turi tikrai stiprių pusių, mažai apie tai komunikuoja. Mieste paruošiama daug pedagogų ir tikrai daugiau nei reikia pačiam jam, o taip iškart užprogramuojamas jaunimo migravimas į kitus miestus, kur pavyktų rasti darbą. Infrastruktūra, taipogi, neparuošta nei turizmui, nei pramogoms, o jaunimui jų reikia. Esu daug kartų girdėjęs iš vietinių šiauliečių, kad čia tiesiog nėra ką veikti. Šauliai turi „Saulės“ miesto pavadinimą, bet atrodo, kad tai bando pamiršti, o visgi, gal atvirkščiai – nuo to, pirmiausia, ir reikėtų pradėti savo komunikaciją ir naujos miesto kultūros ugdymą,“ – svarsto vadovas.

Galima komunikacijos dalis – investicijos į verslų reklamą

P. Čiutys sako, kad miestui atsigauti galėtų padėti Savivaldybės verslo rėmimo programos, Šiaulių miesto populiarinimo planas, geresnė savivaldybės komunikacija su gyventojais.

„Kaip kad puikiai su viešaisiais ryšiais tvarkosi Kaunas, kai matoma aiški kiekvieno darbo komunikacija viešojoje erdvėje, taip ir Šiauliams reikėtų konkrečios viešųjų ryšių strategijos, nebijant drąsesnių sprendimų, tokių kaip per pasaulį pasklidusi Vilniaus kaip „G“ taško reklama. Kaip ir versle, taip ir miesto populiarinime reikia „išrėkti“ apie save, kad būtum pastebėtas,“ – mintis dėsto vadovas.

Kalbant apie gerąsias komunikacijos praktikas, p. Čiutys siūlo utopiškai skambančią, bet, visgi, idėją – apmąstyti miesto investicijas į vietinių inovatyvių verslų reklamą – Šiaulių savivaldybė galėtų prisidėti prie tokių verslų reklamos finansiškai – miestas reklamuosis kaip inovacijoms atviras kraštas, tuo pačiu padėdamas augti vietiniams verslams.

Sėkmingi metai

O vis tik Šiauliai turi ir kuo pasigirti. Pagal vietos ir užsienio turistų santykį „Keliauk Lietuvoje“ sudarytame 2018 m. lyderių vienuoliktuke, miestas, kartu su 61 proc. visų mieste apsilankančių turistų-užsieniečių, užima garbingą trečiąją vietą. Palyginimui, Vilniuje – užsienio turistai sudaro 81 proc., Kaune – 67 proc., Klaipėdoje – 50 proc. Tikriausiai nerasime lietuvio, nebuvusio Kryžių kalne ar nemačiusio Auksinio berniuko, o ir statistika patvirtina, kad miestas įdomus ne tik vietos gyventojams.

Taip pat, gyvybės ženklus rodo ir verslas. 2016 m. atidarytoje Šiaulių laisvojoje ekonominėje zonoje be dviejų lietuvių, jau 2019 m. pabaigoje pradėti gamybą planuoja ir išeivių iš Lietuvos įsteigta JAV langų gamintoja „Intus Windows“, mieste veiklą daug metų tęsia Lietuvoje gerai žinomas dviračių gamintojas „Baltic vairas“ ir saldainių fabrikas „Rūta“.

Šiauliuose kol kas įgaliotąją atstovybę turinčio „LC paslaugų centro“ duomenimis, per visą veiklos vykdymo laikotarpį didelio įmonių steigimo aktyvumo šiame mieste nepastebėta, tačiau greitai ir savo biurą įsteigsiančios įmonės vadovas pastebi, kad Šiauliuose tikrai galima užsiimti verslu.

„Komercinio ploto užtenka, gal tik norėtųsi daugiau šiuolaikiškesnių verslo centrų, jo kainos tikrai mažesnės nei kituose didesniuose miestuose. Darbuotojų atlyginimų lūkesčiai, taipogi, adekvatūs, gal tik prestižo, dėl miesto įvaizdžio, dirbti šiek tiek mažiau,“ – sako p. Čiutys.

Apie tai, kad Šiauliuose gyvenimas verda, VŽ rašyta dar praėjusių metų pabaigoje – veikia naujos įmonės, kuriamos investicijų pritraukimo strategijos, vyksta verslo ir mokslo įstaigų bendradarbiavimas rengiant specialistus. „LC paslaugų centro“ vadovas p. Čiutys vis tik dar pasigenda protingesnių investicijų į infrastruktūrą, didesnės paramos verslui ir efektyvios miesto komunikacijos ir įvaizdžio strategijos kūrimo.

www.lcpc.lt

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Švyturio – Utenos alaus“ tikslas – nulinė anglies dvideginio emisija Verslo tribūna

„Švyturys-Utenos alus“ iki 2030 m. siekia sumažinti į aplinką išmetamą anglies dvideginį iki nulio ir tapti...

Pramonė
06:00
Klausė, bet „neišgirdo“?

Klausantis politikų vertinimų, kurie nuskambėjo po prezidentės Dalios Grybauskaitės metinio pranešimo,...

Šeimos kortelės vienus domina dėl srauto, kitus – kaip socialinis projektas Premium

Gausios ir neįgalių vaikų auginančios šeimos šį rugsėjį gaus šeimos korteles, su kuriomis įgis galimybę...

Prekyba
05:45
Laukiama svarbaus JAV ir Lenkijos susitarimo Premium

Trečiadienį į Baltuosius rūmus susitikti su Donaldu Trumpu, JAV prezidentu, atvyksta Andrzejus Duda, Lenkijos...

Lietuva užima 14-ą vietą ES skaitmeninės rinkos indekse

Europos Komisija antradienį paskelbė 2019 m. skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indekso (DESI) rezultatus.

Verslo aplinka
2019.06.11
Verslininkai vertina prezidentės metinį pranešimą: net ir neeilinės asmenybės padaro klaidų Premium 3

Vertindami prezidentės metinį pranešimą verslininkai pirmiausia minėjo išskirtinę Dalios Grybauskaitės...

Verslo aplinka
2019.06.11
D. Trumpas pareiškė įvesiantis dar muitų kinams, jeigu Xi Jinpingas su juo nesusitiks 1

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, grasina įvesti muitus dar 300 mlrd. USD vertės kiniškoms prekėms,...

Verslo aplinka
2019.06.11
Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija pradėjo įmonės „D-Link“ tyrimą 13

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, reaguodama į Nacionalinio kibernetinio saugumo centro paskelbtą...

Verslo aplinka
2019.06.11
Prokuratūra: P. Gražulis „Judex“ gelbėjo ir Lietuvoje, ir Rusijoje 6

Seimo narys Petras Gražulis ilgai ir sistemingai piktnaudžiavo savo politiko statusu, kad nebūtų uždraustas...

Verslo aplinka
2019.06.11
Šių dienų biurų interjero dizaino tendencijos: pirmenybė – darbuotojams ir ekologiškumui Verslo tribūna 2

Kintančios vertybės ir požiūris į darbuotoją keičia ir pasaulio biurų erdves. Kaip pastebi interjero...

Verslo aplinka
2019.06.11
Šiauliai - top penketuko miestas, kuriame stinga komunikacijos ir naujovių Verslo tribūna

Šiauliai – ketvirtas pagal dydį Lietuvos miestas, ketvirtas jis ir skaičiuojant pagal veikiančių verslo...

Verslo aplinka
2019.06.11
Metinėje kalboje išgirdo visko – kritikos, savikritikos, susitaikymo

Skirtingi politikai įvairiai įvertino prezidentės Dalios Grybauskaitės antradienį Seime perskaitytą paskutinį...

Verslo aplinka
2019.06.11
Konkurencijos taryba abejoja, ar verta riboti prekybininkų darbo laiką 3

Seime svarstant iniciatyvas Darbo kodekse numatyti draudimą daliai prekybininkų dirbti tam tikromis dienomis,...

Prekyba
2019.06.11
Lietuvos įmonės šiemet uždirbo 1 mlrd. eurų pelno 

Lietuvos nefinansinės įmonės pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 1 mlrd. eurų ikimokestinio pelno – 4,1% mažiau...

Verslo aplinka
2019.06.11
Gegužę – 2,3% suderinta vidutinė metinė infliacija

Suderinta vidutinė metinė infliacija Lietuvoje  gegužės mėn. buvo 2,3%, tokia pati kaip ir balandį.

Verslo aplinka
2019.06.11
Prezidentės pranešime – priekaištai valdantiesiems dėl įsigalėjusio „tijūno bizūno“ 1

Kadenciją baigianti prezidentė Dalia Grybauskaitė, apžvelgdama savo buvimą aukščiausiame valstybės poste,...

Verslo aplinka
2019.06.11
Dešimt JK politikų siekia Konservatorių lyderystės

Dešimt Jungtinės Karalystės (JK) Konservatorių partijos kandidatų pradėjo kovą dėl partijos lyderio posto –...

Verslo aplinka
2019.06.11
Padidino šių metų BVP prognozę nuo 2,7% iki 3,2% 1

Sparčiai didėjant vidaus paklausai, Lietuvos bankas (LB) pagerino šių metų ūkio augimo prognozę, tačiau...

Verslo aplinka
2019.06.11
Valdantieji pradeda nelengvas derybas, bet tikisi gana greitai jas baigti Premium 1

Valdančiosios koalicijos derybos dėl programinių dalykų gali baigtis jau šią savaitę, o dėl postų Seime ir...

Verslo aplinka
2019.06.11
Avesco Rent plečia veiklą: atidaryti padaliniai Kaune ir Klaipėdoje Verslo tribūna

Praėjusių metų gegužę Šveicarijos statybinės įrangos nuomos kompanija „Avesco Rent“ žengė į Lietuvos rinką.

Verslo aplinka
2019.06.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau