Šiauliai - top penketuko miestas, kuriame stinga komunikacijos ir naujovių

Publikuota: 2019-06-11

Šiauliai – ketvirtas pagal dydį Lietuvos miestas, ketvirtas jis ir skaičiuojant pagal veikiančių verslo subjektų skaičių. Tiesa, miestui ant kulnų lipa Panevėžys, o padidinti atotrūkį, atrodo, Šiauliams didelių progų nenusimato. Kaip ir kiekvieno mažesnio Lietuvos miesto, nemenka pastarojo problema – jaunųjų specialistų emigracija į didžiuosius Lietuvos regionus. Efektyvesnė miesto komunikacija, parama verslui ir infrastruktūros pokyčiai – vieni tikėtinų sprendimų.

nuotrauka::1right

Dar prieš mero rinkimus, VŽ rašė, kad šiauliečiai nusivylę, standartiškai, ne tik kandidatais į valdžią, bet ir miesto įvaizdžiu, ambicingų projektų stygiumi, Šiaulių, kaip logistiškai patrauklaus taško, mirtimi. O kur dar universiteto prijungimas prie Vilniaus? Kartu su juo, manoma, bus prarastas ir būsimų jaunųjų ekspertų skaičius, padidės reikiamų specialistų trūkumas. Vis tik praėję metai Šiauliams buvo ne tokie ir prasti, tik ar kažkas apie tai girdėjo?

Bėgantys talentai

Anot, Šiauliuose verslaujančio, kitoms įmonėms veiklą pradėti padedančio, „LC paslaugų centras“ vadovo Lauryno Čiučio, miestui ypač trūksta motyvacijos ir sprendimų, kaip išlaikyti augančius specialistus.

„Mano nuomone, viena iš miesto bėdų – skylės universitete. Ypač trūksta inžinerinių krypčių studijų, o studentai, pabėgę studijuoti kitur, retai kada besugrįžta. Šiaulių valstybinė kolegija šiuo klausimu yra tikrai stipresnė, tačiau ne paslaptis, kad jauni žmonės norimą specialybę labiau linkę studijuoti universitete, nei kolegijoje. Aišku, inžinerinių krypčių specialistų labai trūksta ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje. Aukštą pridėtinę vertę kuria technologijų įmonės, o tokioms reikalingi, būtent, inžinerijos specialistai. Dažniausiai užsienio investicijos būna nukreiptos į regionus, kurie gali pasiūlyti ne tik gerą verslo aplinką, bet ir atitinkamų specialistų skaičių,“ – akcentuoja vadovas.

Kalbant apie pokyčių būtinybę miesto aukštojoje mokykloje, Šiaulių universitetas yra puikus ruošiant pedagogus jau daugelį metų. Universiteto reorganizacija ir išteklių nukreipimas į kitas studijų šakas gali kainuoti nemažai laiko ir kaštų, o ir ar pavyktų išlaikyti studentus, siekiančius profesionalumo? Sulaikyti jauną žmogų bus ypač sunku po susijungimo su Vilniaus universitetu ir dėl nemažos švietimo įstaigų, besiorientuojančių į tam tikrų sričių specialistų ruošimą, koncentracijos. Anot, p. Čiučio, tokiu atveju Šiauliuose reikėtų sukurti palankesnes sąlygas kitokių nei tech verslų plėtrai.

„Šiai dienai Šiauliams vis dar klijuojama niūraus pramonės miesto etiketė, o jaunimui reikia inovacijų. Reikia sukurti tokį miesto įvaizdį, kuriuo Šiaulių jaunimas galėtų didžiuotis. Pavyzdžiui, Vilnius turi sostinės ir didžiausio miesto, Kaunas – atgimusio, besitvarkančio miesto įvaizdį, Klaipėda yra uostamiestis, visai Klaipėdos apskričiai yra „priklijuota“ kurortinio krašto etiketė. Na, o Šiauliai, nors ir turi tikrai stiprių pusių, mažai apie tai komunikuoja. Mieste paruošiama daug pedagogų ir tikrai daugiau nei reikia pačiam jam, o taip iškart užprogramuojamas jaunimo migravimas į kitus miestus, kur pavyktų rasti darbą. Infrastruktūra, taipogi, neparuošta nei turizmui, nei pramogoms, o jaunimui jų reikia. Esu daug kartų girdėjęs iš vietinių šiauliečių, kad čia tiesiog nėra ką veikti. Šauliai turi „Saulės“ miesto pavadinimą, bet atrodo, kad tai bando pamiršti, o visgi, gal atvirkščiai – nuo to, pirmiausia, ir reikėtų pradėti savo komunikaciją ir naujos miesto kultūros ugdymą,“ – svarsto vadovas.

Galima komunikacijos dalis – investicijos į verslų reklamą

P. Čiutys sako, kad miestui atsigauti galėtų padėti Savivaldybės verslo rėmimo programos, Šiaulių miesto populiarinimo planas, geresnė savivaldybės komunikacija su gyventojais.

„Kaip kad puikiai su viešaisiais ryšiais tvarkosi Kaunas, kai matoma aiški kiekvieno darbo komunikacija viešojoje erdvėje, taip ir Šiauliams reikėtų konkrečios viešųjų ryšių strategijos, nebijant drąsesnių sprendimų, tokių kaip per pasaulį pasklidusi Vilniaus kaip „G“ taško reklama. Kaip ir versle, taip ir miesto populiarinime reikia „išrėkti“ apie save, kad būtum pastebėtas,“ – mintis dėsto vadovas.

Kalbant apie gerąsias komunikacijos praktikas, p. Čiutys siūlo utopiškai skambančią, bet, visgi, idėją – apmąstyti miesto investicijas į vietinių inovatyvių verslų reklamą – Šiaulių savivaldybė galėtų prisidėti prie tokių verslų reklamos finansiškai – miestas reklamuosis kaip inovacijoms atviras kraštas, tuo pačiu padėdamas augti vietiniams verslams.

Sėkmingi metai

O vis tik Šiauliai turi ir kuo pasigirti. Pagal vietos ir užsienio turistų santykį „Keliauk Lietuvoje“ sudarytame 2018 m. lyderių vienuoliktuke, miestas, kartu su 61 proc. visų mieste apsilankančių turistų-užsieniečių, užima garbingą trečiąją vietą. Palyginimui, Vilniuje – užsienio turistai sudaro 81 proc., Kaune – 67 proc., Klaipėdoje – 50 proc. Tikriausiai nerasime lietuvio, nebuvusio Kryžių kalne ar nemačiusio Auksinio berniuko, o ir statistika patvirtina, kad miestas įdomus ne tik vietos gyventojams.

Taip pat, gyvybės ženklus rodo ir verslas. 2016 m. atidarytoje Šiaulių laisvojoje ekonominėje zonoje be dviejų lietuvių, jau 2019 m. pabaigoje pradėti gamybą planuoja ir išeivių iš Lietuvos įsteigta JAV langų gamintoja „Intus Windows“, mieste veiklą daug metų tęsia Lietuvoje gerai žinomas dviračių gamintojas „Baltic vairas“ ir saldainių fabrikas „Rūta“.

Šiauliuose kol kas įgaliotąją atstovybę turinčio „LC paslaugų centro“ duomenimis, per visą veiklos vykdymo laikotarpį didelio įmonių steigimo aktyvumo šiame mieste nepastebėta, tačiau greitai ir savo biurą įsteigsiančios įmonės vadovas pastebi, kad Šiauliuose tikrai galima užsiimti verslu.

„Komercinio ploto užtenka, gal tik norėtųsi daugiau šiuolaikiškesnių verslo centrų, jo kainos tikrai mažesnės nei kituose didesniuose miestuose. Darbuotojų atlyginimų lūkesčiai, taipogi, adekvatūs, gal tik prestižo, dėl miesto įvaizdžio, dirbti šiek tiek mažiau,“ – sako p. Čiutys.

Apie tai, kad Šiauliuose gyvenimas verda, VŽ rašyta dar praėjusių metų pabaigoje – veikia naujos įmonės, kuriamos investicijų pritraukimo strategijos, vyksta verslo ir mokslo įstaigų bendradarbiavimas rengiant specialistus. „LC paslaugų centro“ vadovas p. Čiutys vis tik dar pasigenda protingesnių investicijų į infrastruktūrą, didesnės paramos verslui ir efektyvios miesto komunikacijos ir įvaizdžio strategijos kūrimo.

www.lcpc.lt

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Koks yra valdybos vaidmuo strategijoje?

Pastaruoju metu Lietuvoje daug kalbama apie nepriklausomas valdybas ir jų svarbą ne tik viešajame sektoriuje,...

Vadyba
2019.11.22
G. Nausėda sukilimo vadų laidotuvėse: bendra praeitis įkvepia siekti glaudžių santykių

Bendra lietuvių, lenkų, baltarusių, ukrainiečių ir kitų su cariniu Rusijos režimu XIX a. kovojusių tautų...

Laisvalaikis
2019.11.22
V. Matijošaitis: miestui Kauno centrinio pašto tikrai nereikia 5

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis sako, kad miestui Kauno centrinio pašto pastatas nereikalingas ir jį...

Verslo aplinka
2019.11.22
 Kitą savaitę Vilniuje laukiama Ukrainos prezidento V. Zelenskio

Kitą savaitę Lietuvoje lankysis Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis.

Verslo aplinka
2019.11.22
Teismas: Vilniaus valdžia turi atlyginti 0,5 mln. Eur žalos valstybei

Vilniaus valdžia ir savivaldybės valdoma įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ turi atlyginti daugiau nei 0,5...

Statyba ir NT
2019.11.22
Xi Jinpingas: Kinija nori prekybos susitarimo su JAV, bet, jei reikės, „duos atkirtį“

Kinija nori sudaryti pradinį prekybos susitarimą su Jungtinėmis Valstijoms, tačiau „nebijo“ prireikus duoti...

Verslo aplinka
2019.11.22
Sunkiai įtikėtini plastiko pakuočių perdirbimo rekordai Premium 1

Lietuva plastiko pakuočių perdirba daugiausia iš visų ES valstybių, rodo oficiali statistika. Ekspertai šia...

Verslo aplinka
2019.11.22
Statistikos grimasų kaina 1

Oficialioji statistika, išvedusi Lietuvą į ES lyderes pagal plastiko pakuočių perdirbimo rezultatus, gali...

Verslo aplinka
2019.11.22
Seimas parlamentarams iš „Telios“ nupirko 180 „prekybos terminalų“ Premium 3

Beveik tris Seimo kadencijas atlaikiusius posėdžių salės „IBM ThinkPad X60“ kompiuterius „Telia“, kuri...

Paslaugos
2019.11.22
Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ragina neskaldyti NATO

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ketvirtadienį pareiškė, kad tiki NATO gyvybingumu, ir paragino neskaldyti...

Verslo aplinka
2019.11.21
„Google“ griežtina politinės reklamos sąlygas Premium

JAV kompanija „Google“ nusprendė įvesti apribojimus tikslinei politinei reklamai – reklamdaviai nebegalės...

Verslo aplinka
2019.11.21
Izraelio teisingumo ministerija: B. Netanyahu pareikšti kaltinimai dėl korupcijos

Izraelio teisingumo ministerija ketvirtadienį pranešė, kad premjerui Benjaminui Netanyahu pareikšti...

Verslo aplinka
2019.11.21
Premjero patarėja žemės ūkio klausimais tapo L. Počikovska 1

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjų komandą trečiadienį papildė buvusi žemės ūkio viceministrė ir ministro...

Verslo aplinka
2019.11.21
Darbo užmokestis III ketvirtį išaugo 9,5%

Vidutinės gyventojų darbo pajamos per metus padidėjo 9,5% ir trečiąjį ketvirtį siekė 1.277 Eur. Tokias ir...

Finansai
2019.11.21
„Sodros“ ir sveikatos sistemos biudžetai grąžinti Vyriausybei taisyti

Seimas grąžino Vyriausybei tobulinti kitų metų „Sodros“ ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF)...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF: 2020 m. biudžeto tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos optimistiškai Premium

Numatyti 2020 m. biudžeto balanso tikslai adekvatūs, tačiau pajamos suplanuotos per optimistiškai, ypač...

Finansai
2019.11.21
EBPO: Lietuvos ekonomika kitąmet augs lėčiau

Lietuvos ekonomika dėl nepalankių pasaulinių tendencijų  2020–2021 metais augs lėčiau, rodo ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2019.11.21
TVF misijos Lietuvoje vadovas: bankų mokestis turės padarinių Premium 5

Borja Gracia, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos Lietuvoje vadovas, į Seimo sieną atsimušusius...

Finansai
2019.11.21
Rinkimų kartelei ieškoma aukso vidurio 

Seimo dauguma žada nuleisti šiuo metu 5% siekiančią parlamento rinkimų kartelę. Greičiausiai bus pasirinkta...

Verslo aplinka
2019.11.21
Vaiko pinigus planuojama kelti iki 70 Eur, tik neaišku, nuo kada  2

Seimas nusiteikęs vadinamuosius vaiko pinigus, kurie šiuo metu siekia 50 Eur, padidinti iki 70 Eur. Tiesa,...

Verslo aplinka
2019.11.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau