Verslo konkurencingumo rikiuotėje Lietuva aplenkė Estiją ir kitas kaimynes

Publikuota: 2019-05-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Šveicarijos instituto IMD sudarytame pasauliniame konkurencingumo indekse Lietuva šiemet pakilo trim laipteliais – iš 32-os į 29 vietą, kai Estija nukrito per 4 vietas į 35-tą tarp 63 vertintų pasaulio ekonomikų.

Šių metų IMD reitinge kaimyninė Lenkija nusileido per keturis laiptelius į 38-ą vietą, Latvijo liko — 40-ta.

Į pirmą vietą pasauliniame reitinge po 9 metų pertraukos sugrįžo Singapūras, Honkongas išliko antras, o į trečią vietą iš pirmos nukrito JAV.

„Prezidento Donaldo Trumpo inicijuotų mokestinių pakeitimų pirmosios bangos poveikis regis išsikvėpė“, — nurodoma IMD pranešime.  

Singapūrui pirma vieta skirta dėl pažangios technologijų infrastruktūros, pakankamos kvalifikuotų specialistų pasiūlos, palankių imigracijos įstatymų ir patrauklaus būdo steigti verslus.

Labiausiai — per septynis laiptelius, į 7 vietą pakilo Airija, kurioje pagerėjo verslo sąlygos ir sustiprėjo jos ekonomika. Tuo tarpu Europoje stebėtas konkurencingumo silpnėjimas daugelyje šalių. Netgi Šiaurės šalys, tradiciškai vienos konkurencingiausių pasaulyje, šiemet nepasiekė didelio progreso, o Jungtinė Karalystė dėl „Brexit“ sukelto neapibrėžtumo nukrito iš 20-ios į 23 vietą.

Ministras įvardijo priežastis

Virginijus Sinkevičius, ekonomikos ir inovacijų ministras savo „Facebook“ paskyroje komentuoja, kad Lietuva ne tik aplenkė kaimynus, bet ir didžiausius konkurentus dėl tiesioginių užsienio investicijų – Rumuniją, Bulgariją, Vengriją, Slovakiją, Čekiją ir pan.

„Šio šuolio paslaptis – Lietuva per vienerius metus laimėjo ten, kur slepiasi didžiausias dabarties ir ateities iššūkis. Įtempta situacija darbo rinkoje privertė Lietuvos įmones ieškoti naujų būdų išlaikyti savo konkurencingumą. Ir jos tą rado. Pasinaudodamos ministerijos administruojamomis ES investicijų priemonėmis bei savo jėgomis įmonės vis daugiau investuoja į produktyvumo didinimą: naujus mechanizmus, naujas informacines sistemas, o taip pat ir darbuotojų ugdymą, kas leidžia didinti atlyginimus“, — sako p. Sinkevičius.

nuotrauka::1 left

Pasak ministro, pernai šią tendenciją pavyko iš didžiųjų šalies miestų perkelti ir į regionus, kur darbuotojų trūksta, atlyginimų augimas būtinas, o įmonės buvo konservatyvios ir tik pastaraisiais metais ėmė labiau modernizuotis, žvalgytis, ką atneša pramonės 4.0 tendencijos.

„Tai buvo atitinkamai įvertinta ir leido Lietuvai kilti konkurencingumo reitinge“, — pridūrė p. Sinkevičius.

Ekonomistai teigia, kad šalims būti pajėgioms konkuruoti yra svarbu ilgalaikėje perspektyvoje, nes tokia aplinka verslui leidžia tvariai augti, kurti darbo vietas ir galiausiai pagerinti šalies gyventojų gerovę. 

Nuo 1989 m. skelbiamas IMD konkurencingumo reitingas sudaromas atsižvelgiant į 235 kiekvienos vertinamos ekonomikos rodiklius.  Vertinami makroekonominiai „kietieji“ duomenys, pavyzdžiui, nedarbo lygis, šalies BVP ir vyriausybės skiriamos išlaidos sveikatai ir švietimui. Taip pat apibendrinami įmonių vadovų atliktų apklausų duomenys, apimantys socialinės plotmės, globalizacijos ir korupcijos lygio klausimus. 

Verslas investuoja į konkurencingumą

Aleksandras Izgorodinas,„SME Finance“ patarėjas ekonomikai, teigia, kad gana didelės įtakos Lietuvos reitingo IMD indekse pagerėjimui turėjo ekonomikos augimo aspektas – ypač tai, kad pernai Lietuvos ekonomikos augimas buvo gerai subalansuotas. Tai gerai matosi iš indikatorių, kurių reikšmės pernai labiausiai pagerėjo, sąrašo. Pavyzdžiui, spartus eksporto augimas turėjo didelį poveikį einamosios sąskaitos indikatoriaus pagerėjimui. Ekonomikos augimo aspektas taip pat pernai leido pagerinti ir viešųjų finansų bei darbo rinkos rodiklius IMD indekse.

Tačiau dar didesnį Lietuvos progresą IMD indekse stipriai apribojo finansavimo ir finansų rinkų aspektai – akcijų rinka ir jos kapitalizavimas, bankininkystės ir finansų paslaugų rodiklių reikšmės pernai stipriai pablogėjo. Tą faktą, kad bankų kreditų rinka verslui yra suvaržyta, parodo ir paties Lietuvos banko atliekamos įmonių apklausos. Pavyzdžiui, 48 proc. Lietuvos banko apklausoje dalyvavusių įmonių nurodė, kad skolinimas verslui yra visiškai ar iš dalies apribotas. 2018 m. antrą pusmetį apie 46 proc. Lietuvos banko apklausoje dalyvavusių įmonių teigė, kad 80–100 proc. plėtrai reikalingų lėšų gaus iš vidaus išteklių. Šiemet bankų kreditų verslui portfelis jau apskritai stagnuoja: 2019 m. balandį, palyginti su 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu, bankų paskolų įmonėms likučiai (t.y. bendra paskolų portfelio įmonėms vertė) padidėjo tik vos 0,14%, iki 8,5 mlrd. Eur.

nuotrauka::2 right

„Per metus taip pat pablogėjo kai kurių Lietuvos MTEP rodiklių reikšmės – bet šiuo atveju situacijos nedramatizuočiau. Pavyzdžiui, labai džiugina, kad pastaruoju metu labai stipriai didėja Lietuvos įmonių išlaidos MTEP: šiuo metu verslo išlaidos METP yra istoriškai aukščiausiame lygyje ir vien per paskutinius 5 metus išaugo 1,5 karto. Tai rodo, kad įmonės vis daugiau dėmesio skiria konkurencingumo didinimui, o tai yra labai sveikintina, ypač turint omenyje spartų atlyginimų augimą“, — sakė p. Izgorodinas.

„Verslios Lietuvos“ teigimu, šiemet prie Lietuvos geresnės pozicijos reitinge labiausiai prisidėjo verslo efektyvumo rodiklių grupė, kurios vertinimas per metus pakilo iš 30-osios į 23-iąją poziciją. Taip pat pagerėjo viešojo sektoriaus efektyvumo vertinimas – kilo iš 31-os į 29-ąją poziciją. Neženkliai smuktelėjo kitų dviejų rodiklių grupių vertinimas: ekonomikos raidos rodiklių grupės įvertinimas krito iš 36-os į 39-ąją poziciją, o infrastruktūros rodiklių grupė smuktelėjo iš 29-osios į 30-ąją poziciją.

„Verslios Lietuvos“ analitikų vertinimu, ekonomikos raidos vertinimo smukimas per 3 pozicijas į 39-ą vietą daugiausiai susijęs su Lietuvos ekonomikos dydžiu bei šiek tiek sulėtėjusiu (palyginti su 2017 m.) Lietuvos ekonomikos augimu 2018 m. Aukšti ekonomikos augimo rodikliai 2017 m. sukūrė aukštą palyginamąją bazę, todėl ne tokie įspūdingi 2018 m. rezultatai bei nuosaikesnės 2019 m. ekonomikos augimo prognozės lėmė keleto pozicijų reitinge praradimą.

Infrastruktūros kriterijų grupė savyje apjungia bazinę infrastruktūrą (teritorijas, kelius, geležinkelių tinklus, populiaciją, išteklius, energetiką), technologinę infrastruktūrą, taip pat sveikatos apsaugos bei švietimo infrastruktūrą. 2019 m. šioje kriterijų grupėje pozicijas reitinge pagerino visos minėtos infrastruktūros grupės, išskyrus mokslo infrastruktūrą, o tai lėmė neženklų šio kriterijaus smuktelėjimą.

„Versli Lietuva“ išskiria penkis Lietuvos ekonomikos konkurencingumo iššūkius, kurie lems tolimesnį šalies konkurencingumo augimą. Tai: ekonomikos našumo ir investicijų didinimas; mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos skatinimas sujungiant mokslo ir inovacijų potencialą; tiesioginių užsienio investicijų pritraukimas į vidutinių ir aukštųjų technologijų vystymą; eksporto ir verslo konkurencingumo augimo išlaikymas, ypač smulkių ir vidutinių įmonių; viešojo sektoriaus efektyvumo užtikrinimas.

Kur esame kituose reitinguose

2018 m. spalį paskelbtame Pasaulio banko (PB) verslo sąlygų tyrime „Doing Business 2019“ Lietuva palypėjo į 14-tą iš 16-os vietos tarp vertintų 190 pasaulio valstybių. Užsienio investuotojų akylai stebimame tyrime Lietuva už savęs taip pat paliko ne tik Estiją (ji 16-ta) ir Latviją (20), bet ir kone sėkmingiausiai dėl investicijų Europoje iki šiol konkuravusią Airiją (23).

Tačiau Lietuvos kilimas į viršų dviem laipteliais PB verslo sąlygų tyrime disonuoja su kitu svarbiu Pasaulio ekonomikos forumo (PEF) konkurencingumo indeksu, kuris pasirodė spalio viduryje: jame, atvirkščiai, nukritome dviem laipteliais žemyn, iš 38 į 40 vietą tarp 140-ies valstybių. PEF, pavyzdžiui, vertina darbo rinkos reguliavimą. Pasaulio bankas šios dedamosios į savo verslo sąlygų indeksą neįtraukia, vertina tik su darbo santykiais susijusią mokestinę naštą.

[infogram id="ffa94d60-4e33-44cb-b361-6623245a9576" prefix="XC7" format="interactive" title="IMD konkurencigumo indeksas"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Jungtinė Karalystė ir Kanada paskelbė sankcijas A. Lukašenkos režimui

Jungtinė Karalystė ir Kanada antradienį įvedė sankcijas nebelaikomam teisėtu Baltarusijos prezidentui...

Verslo aplinka
2020.09.29
„Alumina Zvornik“ turi grąžinti „Baltijos stiklui“ skolą

Didmeninės prekybos stiklo tara bendrovė „Baltijos stiklas“, dalyvavusi perskolinant žlugusio Ūkio banko...

Verslo aplinka
2020.09.29
Diskusijoje su VU studentais E. Macronas akcentavo Europos suverenumą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Vilniaus universitete pabrėžė, kad Europa turi daugiau investuoti...

Verslo aplinka
2020.09.29
Minskas skelbia atsakomąsias sankcijas Baltijos šalims 9

Baltarusijos Aliaksandro Lukašenkos režimas antradienį paskelbė atsakomąsias sankcijas Baltijos šalių...

Verslo aplinka
2020.09.29
G. Nausėda: kuriant strateginį dialogą su Rusija reikia pasiruošti nusivylimams  3

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Prancūzijos vadovo Emmanuelio Macrono požiūris į santykius su Rusija...

Verslo aplinka
2020.09.29
D. Trumpas ir J. Bidenas surems ietis pirmuosiuose rinkimų debatuose

Nebus rankų paspaudimo, bet turbūt netrūks pagiežos, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo varžovas...

Verslo aplinka
2020.09.29
Ligoninėms išdalytą įrangą SAM susigrąžina, nes ji nebuvo pilnai sukomplektuota

Balandį ligoninėms išdalyti gyvybinių funkcijų stebėjimo monitoriai šiuo metu surenkami norint juos...

Verslo aplinka
2020.09.29
SAM: izoliuotis vykstantiems tranzitu per Estiją nereikės

Iš koronaviruso nepaveiktų šalių vykstantiems tranzitu per Estiją į Lietuvą, izoliuotis nereikės, antradienį...

Verslo aplinka
2020.09.29
S. Cichanouskaja: E. Macronas pažadėjo padėti siekti derybų dėl krizės sprendimo 11

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sako per susitikimą Vilniuje sulaukusi Prancūzijos...

Verslo aplinka
2020.09.29
Besiplečianti „RS-linija“ požiūrio į klientą nekeičia Verslo tribūna 3

Per keturiolika veiklos metų UAB „RS-linija“, prekiaujanti klijais ir klijavimo įranga, pakavimui skirtomis...

Pramonė
2020.09.29
Opozicijai sužlugdžius kvorumą Seimui nepavyko įteisinti valstybinių vaistinių 29

Valdančiajai koalicijai nepavyko susitelkti, kad Seimas patvirtintų įstatymą dėl valstybinių vaistinių...

Verslo aplinka
2020.09.29
E. Macronas: mums reikia vieningesnės, demokratiškesnės Europos Sąjungos 3

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, antradienį susitikęs su Vilniaus universiteto studentais teigė,...

Verslo aplinka
2020.09.29
Rugsėjį – 0,3% išankstinė mėnesio infliacija 3

Lietuvoje rugsėjo mėnesį, išankstiniais vertinimais, mėnesio infliacija, apskaičiuota pagal su kitomis...

Prekyba
2020.09.29
Listinguojamoms bendrovėms – svarbūs pokyčiai

Lietuvos bendroves, kurių vertybiniais popieriais yra prekiaujama biržose, pasiekė svarbūs pokyčiai, susiję...

Finansai
2020.09.29
Izoliacijoje esančius darželinukus, pradinukus prižiūrintys tėvai gaus ligos išmokas

Privalomai izoliuotus darželinukus ir pradinukus prižiūrintys tėvai gaus ligos išmokas, nusprendė Seimas.

Verslo aplinka
2020.09.29
Per parą nustatyti 88 nauji koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 88 nauji koronaviruso atvejai, bendras susirgimų skaičius šalyje...

Verslo aplinka
2020.09.29
JAV demokratai Kongrese pristatė 2,2 trln. USD ekonomikos skatinimo paketą

JAV demokratai pirmadienį pristatė 2,2 trln. USD vertės paketą, skirtą padėti milijonams amerikiečių,...

Verslo aplinka
2020.09.29
Nepaisant raginimų nutraukti ugnį, Kalnų Karabache auga žuvusiųjų skaičius 2

Nepaisant tarptautinių raginimų nutraukti ugnį, tarp Azerbaidžano ir Armėnijos pajėgų pirmadienį vyko...

Verslo aplinka
2020.09.29
Baltarusijos demokratinė opozicija nominuota EP Sacharovo premijai

Tarp šiais metais iškeltų pretendentų į Andrejaus Sacharovo premiją už minties laisvę didžiausią palaikymą...

Verslo aplinka
2020.09.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus