Šią savaitę svarbu

Publikuota: 2019-05-13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Tvirtinami ir komentuojami sekmadienį įvykusių Lietuvos prezidento rinkimų bei dviejų referendumų rezultatai, Seimas ketina pareikšti nepasitikėjimą Lietuvos banko vadovu, Vilniuje vyks didelė finansų rinkų konferencija, taip pat VŽ organizuojama nekilnojamojo turto konferencija, įsigalioja mažesnės tarptinklinio ryšio kainos Europos Sąjungoje, Australija renka parlamentą, Tel Avive rengiama „Eurovizija“.

Tvirtins balsavimo rezultatus

Pirmadienį Valdovų rūmuose Vilniuje vyks išvakarėse vykusių prezidento rinkimų kandidatų spaudos konferencijos. Taip pat bus surengta ir Lauros Matjošaitytės, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkės, spaudos konferencija, kurioje ji komentuos prezidento rinkimų ir dviejų referendumų rezultatus. Juos VRK turi patvirtinti iki ateinančio sekmadienio. Antrasis prezidento rinkimų turas įvyks gegužės 26 d. kartu su Europos Parlamento rinkimais. Jame dalyvaus Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė. Abu referendumai — ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, ir dėl pilietybės išsaugojimo — neįvyko dėl pernelyg mažo rinkėjų aktyvumo. Taip pat iš Sauliaus Skvernelio ir valstiečių-žaliųjų tikimasi daugiau detalių apie Vyriausybės likimą. Ponas Skvernelis žadėjo atsistatydinti iš premjero posto, jeigu nepateks į antrąjį prezidento rinkimų turą.

Mažėja „roamingo“ kainos

Nuotrauka::1 left

Trečiadienį Europoje įsigalioja naujos, mažesnės tarptinklinio ryšio kainos. Europos Parlamentas (EP) pernai lapkritį patvirtino atnaujintas telekomunikacijų taisykles, pagal kurias skambučiai į kitas Europos Sąjungos šalis atpigs nuo 2019 m. gegužės 15 d. Be to, valstybės buvo įpareigotos sparčiau diegti 5G tinklą bei sukurti gyventojų įspėjimo sistemą. EP sprendimu mokesčiai už tarptinklinį ryšį Europoje jau buvo gerokai sumažinti 2017-aisiais, tačiau kai kurios bendrovės vis dar taiko nepagrįstai didelius tarptautinių skambučių įkainius ES viduje. Pagal naująsias taisykles, skambučio į kitą ES valstybę minutė negalės kainuoti daugiau kaip 19 euro centų (be PVM), o trumpoji žinutė – 6 euro centų (be PVM). Tad tarptautinių skambučių kainos daugelyje ES valstybių gerokai sumažės.

Rezoliucija dėl nepasitikėjimo LB vadovu

Nuotrauka::2 right

Antradienį Seimo plenariniame posėdyje bus svarstoma daugiau kaip 40-ties Seimo narių iš valdančiųjų frakcijų inicijuotas rezoliucijos projektas, kuriuo reiškiamas nepasitikėjimas Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku ir kreipiamasi į jį su pasiūlymu atsistatydinti iš užimamų pareigų. Rezoliucijos projekte teigiama, kad „LB vengė bendradarbiauti su parlamentinį tyrimą atliekančiu Seimo Biudžeto ir finansų komitetu ir galimai sąmoningai neteikė visos LB turimos informacijos apie „Vilibor“ indekso pokyčių krizės laikotarpiu priežastis bei aplinkybes ir šių pokyčių įtaką gyventojų palūkanų išlaidoms, taip apsunkindamas vykdomą parlamentinį tyrimą bei pristatydamas iškreiptą ir tikrovės neatitinkantį vaizdą apie 2009–2010 m. krizę Lietuvoje“. Todėl siūloma pareikšti nepasitikėjimą LB valdybos pirmininku ir kreipiamasi į jį, siūlant atsistatydinti iš užimamų pareigų. Jam neatsistatydinus prezidentė Dalia Grybauskaitė raginama pradėti LB valdybos pirmininko atleidimo iš užimamų pareigų procedūrą. Rezoliucija yra teisiškai neįpareigojantis dokumentas. Seimas be prezidento teikimo neturi teisės atleisti centrinio banko valdytojo.

Kaip „Brexit“ pakeis finansų paslaugų rinką

Antradienį Vilniuje vyks 7-oji tarptautinė finansų rinkų konferencija „Financial Markets re-defined: Exploring New Horizons“, kurioje politikos, verslo bei finansų rinkos atstovai dalinsis įžvalgomis apie naujausias finansų rinkų tendencijas. Šiemet konferencija skirta investiciniams fondams (atskirą dėmesį skiriant Wealthtech industrijos plėtrai), tvaraus finansavimo ir šeimos biurų veiklos temoms. Konferencijoje bus bandoma atsakyti, kaip Europos finansinių paslaugų rinkas pakeis „Brexit“, kaip paskatinti tvarios plėtros projektų finansavimą, nerimstant diskusijoms dėl klimato kaitos problemų bei kaip išnaudoti Lietuvos lyderystę Fintech srityje ir tapti patrauklia vieta kurtis Wealthtech kompanijoms. Tarp pranešėjų – Jimas Turnbullas, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko asocijuotas direktorius, Milesas Celicas, „TheCityUK“ vadovas, Ramas Shohanas, „Accelerator Frankfurt“ steigėjas. Konferenciją organizuoja Finansų ministerija ir Lietuvos finansų rinkos institutas.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

- Antradienį Ukrainos Rada turėtų paskelbti datą, kada įvyks naujojo šalies prezidento Volodymyro Zelenskio inauguracija. Ji turi būti surengta iki birželio 3 d.

- Rusijos kišimąsi į Jungtinių Amerikos Valstijų rinkimus tyręs prokuroras Robertas Muelleris šį trečiadienį turėtų liudyti Kongresui. Tiesa, amerikiečių politikai tvirtina, kad nėra absoliučios garantijos, jog prokuroras tikrai liudys. Tačiau Baltieji rūmai signalizavo, kad į šį procesą nesikiš.

- Šeštadienį Australijoje vyks parlamento rinkimai. Liberalo Scotto Morrisono vadovaujama mažumos vyriausybė bandys nugalėti Billo Shorteno vadovaujamą leiboristų opoziciją.

- Ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje, „Radisson Blu Hotel“ rengiama tradicinė VŽ konferencija „Baltijos nekilnojamojo turto ir investicijų forumas“. Konferencijos temos: Kokius pokyčius makroekonominės tendencijos įneš į NT rinką; Kaip formuoti NT rinkos produktą ateities vartotojui; Koks NT finansavimo rinkos imunitetas dabar ir prieš 10 metų; Investavimo perspektyvos: ko galime tikėtis.

- Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete rengiama diskusija dėl Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pataisos, kuri leistų vairuotojo pažymėjimą laikyti tinkamu tapatybei nustatyti. Ketvirtadienį numatytas balsavimas dėl šio įstatymo Seimo plenariniame posėdyje. Pataisa svarbi pritraukiant britų „fintech“ startuolius į Lietuvą.

- Trečiadienį – dar vienas bandymas surengti vežėjų asociacijos „Linava“ kongresą dėl naujojo prezidento rinkimų.

- Antradienį Užimtumo tarnyba skelbs balandžio situacijos darbo rinkoje apžvalgą.

- Trečiadienį Statistikos departamentas skelbs duomenis apie šių metų pirmojo ketvirčio statybos įmonių darbus bei pastatų statyba.

- Trečiadienį „Litexpo“ parodų ir kongresų centre Vilniuje prasidės trijų dienų tradicinė tarptautinė specializuota gamybos, inovacijų ir inžinerinių sprendimų paroda „Balttechnika“.

- Šeštadienį minima Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena. Lietuvos kariuomenė Tauragėje drauge su šalyje dislokuotais NATO sąjungininkais ir kariuomenės bičiuliais surengs šventę, kurios metu visuomenė įvairiais būdais supažindinama su kariuomenės istorija, veikla, naudojama ginkluote ir karine technika.

Nuotrauka::3 left

- Antradienį Tel Avive prasideda šių metų „Eurovizijos“ dainų konkursas. Dalyvaus 41 valstybė. Lietuvos atstovas Jurijus Veklenko su daina „Run With The Lions“ pasirodys antrajame pusfinalyje ketvirtadienį. Finalas – šeštadienį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kur vairuos Europą naujasis Parlamentas?

Šiandien prasideda balsavimas rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) – paskutinės balsadėžės ES valstybėse bus...

Įdomiau nei anksčiau: Europa pradėjo rinktis atstovus į Europos Parlamentą Premium

Nors įprastai Europos Parlamento (EP) rinkimai sulaukdavo mažai visuomenės dėmesio, šiais metais visoje...

Austrijos „McDonald's“ restoranai padės pasus pametusiems JAV piliečiams 2

Nuo šiol amerikiečiai, kurie lankydamiesi Austrijoje praras pasus ar kuriems kils kitų problemų, dėl kurių...

Verslo aplinka
2019.05.22
FNTT: kovoje su pinigų plovimu Lietuva taiko naują praktiką 8

Kovodama su pinigų plovimu, Lietuva ėmė taikyti naują praktiką – ikiteisminiai tyrimai pradedami vien kilus...

Verslo aplinka
2019.05.22
Prokuratūra sustabdė Sausio 13-osios tyrimą

Prokuratūra trečiadienį patvirtino, kad prieš tris savaites sustabdė nuo pagrindinės bylos atskirtą...

Verslo aplinka
2019.05.22
Th. May atnaujintas „Brexit“ planas ir vėl sutiktas kritiškai

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pristačiusi savo atnaujintą „Brexit“ planą, vėl susiduria su skeptiškomis...

Verslo aplinka
2019.05.22
Naujojo EP projekcijos rodo, kad Lietuvoje sėkmė lydės konservatorius 5

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei...

Verslo aplinka
2019.05.22
R. Vilpišauskas: kandidatai akcentuoja panašias ekonomines problemas, o detalesnių siūlymų nepateikia Premium

Abu kandidatai į prezidentus — tiek Ingrida Šimonytė, tiek Gitanas Nausėda identifikuoja beveik tokias pačias...

Verslo aplinka
2019.05.22
Registrų centrą perduos Ekonomikos ir inovacijų ministerijai 2

Šiuo metu Susisiekimo ministerijos žinioje esantis Registrų centras, baigus jo pertvarkas, bus perduotas...

Verslo aplinka
2019.05.22
NMA laikinai vadovauja J. Valikonis

Žemės ūkio ministrui atleidus Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą, įstaigai nuo...

Vadyba
2019.05.22
Ukrainoje vyks pirmalaikiai rinkimai

Volodymyras Zelenskis, naujasis Ukrainos prezidentas, po pokalbių su parlamentinėmis frakcijomis pasirašė...

Verslo aplinka
2019.05.22
Tęsiasi išankstinis balsavimas, prasideda balsavimas specialiuose paštuose

Tęsiasi balsavimas iš anksto prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP) rinkimuose.

Verslo aplinka
2019.05.22
D. Trumpo mokesčiai ir prekybos karai smukdo užsienio investicijas Premium

Tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautas 2018 m. sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu, kai Donaldas...

Finansai
2019.05.22
Stato išskirtinę individualių namų gyvenvietę Vilniuje: naujakuriai čia jausis lyg kurorte Verslo tribūna 24

Vilniuje, pušyno apsuptyje kyla 24 privačių namų gyvenvietė – „Voverių giraitė“. Vos kelis šimtus metrų nuo...

Verslo aplinka
2019.05.22
Kai bankai užtrenkia duris 5

Lietuvoje veikiantys bankai mažina dosnumą nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams, senka paskolų upelis ir...

Finansai
2019.05.22
Rusijos planas, kaip išsigelbėti nuo sankcijų, stringa Premium 7

Maskvos planas sumažinti sankcijų daromą žalą ekonomikai valstybės pinigais skatinant bendroves kol kas...

Verslo aplinka
2019.05.22
VRK po rinkimų įvertins I. Šimonytės skundą dėl G. Nausėdos finansavimo 5

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė, kad jau prasidėjus išankstiniam balsavimui prezidento rinkimų...

Verslo aplinka
2019.05.21
Th. May leis parlamentarams balsuoti dėl antrojo referendumo 3

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, suteiks šalies parlamentarams galimybę balsuoti dėl to, ar...

Verslo aplinka
2019.05.21
Kinija ruošiasi atsakui į JAV spaudimą „Huawei“ 2

Kinija gali imtis atsako į Donaldo Trumpo, JAV prezidento, žingsnį įtraukti į juodąjį sąrašą Kinijos...

Verslo aplinka
2019.05.21
G. Surplys atleido NMA vadovą E. Bėrontą 3

Valstybės saugumo departamentui (VSD) balandį pareiškus, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovas...

Pramonė
2019.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau