Rinkimai užsienio žiniasklaidos akiratyje – socialine nelygybe nusivylę lietuviai

Publikuota: 2019-05-12
Atnaujinta 2019-05-12 18:50
Prezidento rinkimai 2019 ir referendumas. Piliečiai balsuoja Sietyno ir A. P. Kavoliuko rinkimų apylinkėse Vilniuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Prezidento rinkimai 2019 ir referendumas. Piliečiai balsuoja Sietyno ir A. P. Kavoliuko rinkimų apylinkėse Vilniuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kol Lietuvoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai ir du referendumai, tarptautinė žiniasklaida taip pat atkreipia dėmesį į mūsų šalyje vykstančius politinius procesus. Dauguma tarptautinių agentūrų skelbia, kad šiuose prezidento rinkimuose rinkėjams labiausiai rūpi socialinės atskirties ir skurdo problemos.

Lietuvoje vykstantys prezidento rinkimai kai kurioms Vakarų žiniasklaidos priemonėms buvo paskata prisiminti Lietuvos aktualijas, nebūtinai susijusias su prezidento rinkimais. Pavyzdžiui, Europos naujienų portalas „Politico“ prieš pat rinkimus paskelbė išsamų tekstą apie alkoholio prekybos ribojimus ir jų poveikį visuomenėje. Tai, kad Lietuvoje šiandien vyksta prezidento rinkimai užsimenama tik fragmentiškai.

Daugiausiai dėmesio Lietuvos prezidento rinkimams, kaip ir galima tikėtis, skiria kaimyninių šalių žiniasklaidos priemonės. Tačiau gana nuosekliai Lietuvos prezidento rinkimų kampaniją seka ir valstybinė Kinijos naujienų agentūra „Xinhua“.

Dažna Vakarų žiniasklaidos priemonė pažymi, kad viena pagrindinių Lietuvos prezidento rinkimų temų buvo socialinė nelygybė. „Bloomberg“ ją iliustruoja pateikdami skaičius, kiek žmonių Lietuvoje vis dar naudojasi lauko tualetais.

„Bloomberg“ pastebi, kad „nors Lietuvos prezidentas turi labai mažai galių dėl vidaus politikos klausimų ir ekonomikos politikos formavimo, kandidatai į prezidentus žada pasinaudoti moraliniu autoritetu, kurį suteikia prezidento postas, ir taip daryti įtaką vyriausybės sprendimams šiose srityse“.

„Bloomberg“ rašo, kad populizmas Lietuvoje buvo labiau pažabotas negu neseniai parlamento rinkimus rengusioje Estijoje, kur euroskeptišką populistinė kraštutinių dešiniųjų partija EKRE užsitikrino vietą valdančioje koalicijoje. Vis dėlto, kaip konstatuojama „Bloomberg“ straipsnyje, prieš elitą nukreipta retorika randa savo rinkėją Lietuvos visuomenėje dėl didelės socialinės atskirties.

„Pajamų nelygybė ir skurdas yra ties kritine riba ir atspindi tiek neteisingą socialinių išmokų paskirstymą, tiek menką mokesčių sistemos progresyvumą“, – „Bloomberg“ tekste cituojama Europos Komisijos vasario mėnesį paskelbtos ataskaitos išvada.

Naujienų agentūra „AFP“ taip pat pastebi, kad „nepaisant ekonominio pakylimo, pajamų nelygybė tarp regionų ir visuomenės susiskaldymas yra pagrindinės problemos, į kurias koncentruojamasi Lietuvos prezidento rinkimuose“. „Lietuvos rinkėjai rinks populiariosios geležinės ledi įpėdinį“, – skelbia naujienų agentūros antraštė.

Vidaus problemos

Vokietijos tarptautinis transliuotojas „Deutsche Welle“ taip pat pastebi, kad Lietuvos rinkėjai „yra ištroškę socialinio teisingumo“.

„Lietuva vis dar susiduria su populiacijos mažėjimu, iš dalies dėl dalies gyventojų skaičiaus emigracijos į Vakarų Europą, kur žmonės ieško geresnių gyvenimo sąlygų. Rytų Europos valstybės ekonomika augo, tačiau skurdo, pajamų nelygybės ir nedarbo rodikliai išlieka aukšti“.

Estijos naujienų portalai „Postimees“ ir delfi.ee taip pat pateikia, remiantis rinkėjų apklausomis, populiariausių kandidatų į prezidentus trumpas biografijas. „Postimess“ tekste „Kas laimės lietuviškus sostų karus?“  Lietuvos prezidento rinkimai gretinami su populiariu serialu „Sostų karai“, tik čia nėra „drakonų, ar žmogžudysčių, tik daug dramos“.

Ukrainos naujienų portalas „Segodnya“ savo redakcijos skiltyje skelbia, kad „Geležinė Dalia išeina“. Ukrainos žiniasklaidos priemonė kvestionuoja, kokie dvišaliai santykiai bus tarp Lietuvos ir Ukrainos mums išsirinkus naująjį prezidentą. Ukrainos naujienų portalo antraštė teigia, kad iš prezidento posto pasitraukus dabartinei Lietuvos prezidentei, Ukraina liks be savo „geriausio lobisto“ pasaulyje.

Vis dėlto žiniasklaidos priemonės kalbintas Ukrainos politologas Vladimiras Fesenko daro išvadą, kad su nauju Lietuvos prezidentu gali pasikeisti dvišalių santykių retorika ir stilistika, nes tai jau bus dvejų naujų lyderių ir asmeninis tarpusavio santykis (Ukraina neseniai taip pat išsirinko naują prezidentą Volodymyrą Zelenskį – VŽ). Tačiau, anot p. Fesenko, strateginė partnerystė tarp Lietuvos ir Ukrainos išliks ir vadovaujant naujam Lietuvos prezidentui, nes Lietuvoje dėl santykių su Ukraina yra pasiektas konsensusas tarp Lietuvos politikos elito.

Santykiai su Rusija

BBC rusų kalba savo tekste apie Lietuvos prezidento rinkimus akcentuoja, kad visiems pagrindiniams kandidatams į Lietuvos prezidento postą Rusija atrodo kaip agresorė ir nei vienas kandidatas nesirengia keisti užsienio politikos kurso Rusijos atžvilgiu.

„Nepaisant to, kas taptų naujuoju Lietuvos prezidentu, sunkiai tikėtina, kad šalies retorika Rusijos atžvilgiu taptų dar griežtesnė negu dabartinės Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės“. Anot BBC, tiesiog griežtesnės pozicijos nei dabartinės Lietuvos prezidentės nebelabai jau ir begali būti.

BBC straipsnyje teigiama, kad p. Grybauskaitė tradiciškai palaiko JAV sankcijas Rusijai, nuolat vadiną Rusiją agresore ir dažnai užsitraukia Rusijos politikų pyktį. Anot BBC, Kremliui palanki žiniasklaida dažnai prisimena, kad Lietuvos prezidentė yra pavadinusi Rusiją „teroristine valstybe“.

Kremliaus propagandinis naujienų portalas „Sputnik“ taip pat Lietuvos prezidento rinkimuose atkreipia dėmesį į santykius su Rusija ir savo redakcijos skiltyje rašo, kad „nepaisant Dalios Grybauskaitės epitetų Rusijai, kai kurie kandidatai į prezidentus norėjo glaudesnio dialogo su Maskva, tačiau iškart kilo abejonių dėl jų lojalumo valstybei, kurią jie nori valdyti“.  Kaip pragmatišką ir pagarbos vertą elgesio su Rusija pavyzdį Kremliaus propagandinė žiniasklaida nurodo Estiją. VŽ primena, kad neseniai Kersti Kaljulaid, Estijos prezidentė, apsilankė Maskvoje ir susitiko su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu. Daugelis analitikų tokį Estijos žingsnį įvertino kritiškai.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius po vizito taip pat paragino Estiją derinti veiksmus su kitomis Baltijos šalimis ir atsargiai žiūrėti į dialogą su Maskva.

VŽ primena, kad Lietuvos prezidento rinkimuose dalyvauja iš viso devyni kandidatai – Vytenis Andriukaitis, Arvydas Juozaitis, Valentinas Mazuronis, Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Valdemaras Tomaševskis.

Prezidento rinkimų įstatymas numato, kad išrinktu bus laikomas tas kandidatas, kuris pirmą kartą balsuojant ir dalyvaujant daugiau kaip pusei įregistruotų rinkėjų surenka daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusiųjų balsų. Jeigu dalyvaus mažiau kaip pusė rinkėjų, išrinktu jau pirmajame ture bus laikomas tas, kuris surinko daugiau kaip pusę dalyvavusiųjų rinkimuose balsų, bet ne mažiau kaip trečdalį nuo visų įregistruotų rinkėjų balsų.

Jeigu nei vienas kandidatas šįkart nesurinks reikiamo balsų skaičiaus, gegužės 26 d. kartu su Europos Parlamento rinkimais bus surengtas antrasis prezidento rinkimų turas, kuriame dalyvaus du daugiausiai balsų pirmajame ture surinkę kandidatai. Visas rinkimų naujienas sekite VZ.lt

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lauko tualetų problema toliau kelia aistras 6

Savivaldybių asociacija ragina Aplinkos ministeriją neskubėti stambinti vandentvarkos įmonių, o pirmiau...

Verslo aplinka
2019.08.18
Kabule per sprogimą vestuvėse žuvo 63 žmonės, daugiau nei 180 sužeisti

Afganistano sostinėje Kabule vėlų šeštadienio vakarą sprogus bombai vestuvių šventės metu žuvo 63 žmonės,...

Verslo aplinka
2019.08.18
Liepą – rekordinis imigracijos mėnuo 14

Liepą į Lietuvą atvyko gyventi daugiau žmonių nei bet kurį ankstesnį mėnesį, tęsiantis teigiamoms migracijos...

Verslo aplinka
2019.08.18
B. Johnsonas vėl įtikinės ES lyderius persiderėti „Brexit“ susitarimą 3

Britų žiniasklaida praneša, kad Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, šios savaitės vizitų...

Verslo aplinka
2019.08.18
G. Nausėda: Lietuva tikisi daugiau Indijos investicijų 3

Prezidentas Gitanas Nausėda, šeštadienį Vilniuje susitikęs su Indijos viceprezidentu Venkaiah Naidu,...

Verslo aplinka
2019.08.17
Miškus Sibire padega, nes naudinga juos iškirsti vėliau 6

Rusijos vyriausybė iniciavo tyrimą, ar didžiulius miškų gaisrus Sibire galėjo sukelti padegimai, siekiant...

Verslo aplinka
2019.08.17
Karinių robotų gamintojai iš Estijos įbrido į nuostolius 2

Estų bendrovė „Milrem“, užsiimanti karinės paskirties savavaldžių antžeminių transporto priemonių kūrimu,...

Pramonė
2019.08.17
G. Nausėda susitinka su Indijos viceprezidentu

Indijos viceprezidentas Venkaiah Naidu (Venkaja Naidu) šeštadienį Lietuvoje pradeda turą po Baltijos šalis.

Verslo aplinka
2019.08.17
Latvijos ministras: lietuvių rūpestį suprantame, bet Latvijos interesai – svarbiausi 59

Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sako suprantantis Lietuvos rūpestį dėl Astravo atominės...

Pramonė
2019.08.16
Jungtinė Karalystė – ties pirmalaikių rinkimų slenksčiu Premium 12

Naujoji britų vyriausybė yra pakeliui į pirmalaikius rinkimus. Nors Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės...

Verslo aplinka
2019.08.16
Prokurorai nerado viešojo intereso pažeidimo dėl Kauno Vičiūnų vandenvietės 4

Kauno apygardos prokuratūra nustatė, jog mažinant Kauno Vičiūnų vandenvietės sanitarinę apsaugos zoną...

Statyba ir NT
2019.08.16
Prezidentas atleido vieną korupcija įtariamą teisėją, dėl dviejų kreipėsi į Seimą 2

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį atleido kyšininkavimo byloje įtariamą Vilniaus apygardos teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Vokietijos ekonomikos stagnacija: Lietuvai yra ir galimybių, ir rizikų 2

Vokietijos ekonomikai antrąjį ketvirtį susitraukus 0,1% ir kylant realiai recesijos grėsmei, į didžiausią ES...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kinija neketina nusileisti kare dėl tarifų

Ketvirtadienį Kinijos vyriausybė paskelbė, kad atsakys į Donaldo Trumpo, JAV prezidento, nuo rugsėjo mėnesio...

Verslo aplinka
2019.08.16
Kitą savaitę – itin retas politinis išbandymas 

Nuo 2016-ųjų gruodžio dirbančioje septynioliktoje Vyriausybėje, vadovaujamoje Sauliaus Skvernelio, po...

Verslo aplinka
2019.08.16
G. Nausėda atmetė Vyriausybės atrinktą Lietuvos kandidatą į ES teismą V. Valančių 3

Prezidentas Gitanas Nausėda atmetė Vyriausybės siūlymą dar vienai kadencijai Europos Sąjungos (ES) teismo...

Verslo aplinka
2019.08.16
Euro zonos ekonomika mažina apsukas

Prastėjantys pramonės rodikliai, mažėjantis namų ūkių vartojimas euro zonoje siunčia pirmuosius ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.08.16
Gyvenimas po 4.500 krizių, kurias įmonės patyrė per 5 metus Premium

Įmonės neturi stebuklingo mygtuko, kurį paspaudus būtų galima lyg kokonu apsiginti nuo išorės veiksnių –...

Finansai
2019.08.16
G. Nausėda tikisi daugiau Vokietijos investicijų, žada dėmesį ekonominei diplomatijai

Vizitą Berlyne baigęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad pastaruoju metu pagreitį įgavusios investicijos...

Verslo aplinka
2019.08.15
Gibraltaras paleido sulaikytą Irano tanklaivį

Gibraltaras ketvirtadienį nusprendė paleisti anksčiau sulaikytą Irano tanklaivį „Grace 1“.

Pramonė
2019.08.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau