Rinkimai užsienio žiniasklaidos akiratyje – socialine nelygybe nusivylę lietuviai

Publikuota: 2019-05-12
Atnaujinta 2019-05-12 18:50
Prezidento rinkimai 2019 ir referendumas. Piliečiai balsuoja Sietyno ir A. P. Kavoliuko rinkimų apylinkėse Vilniuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Prezidento rinkimai 2019 ir referendumas. Piliečiai balsuoja Sietyno ir A. P. Kavoliuko rinkimų apylinkėse Vilniuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kol Lietuvoje sekmadienį vyksta prezidento rinkimai ir du referendumai, tarptautinė žiniasklaida taip pat atkreipia dėmesį į mūsų šalyje vykstančius politinius procesus. Dauguma tarptautinių agentūrų skelbia, kad šiuose prezidento rinkimuose rinkėjams labiausiai rūpi socialinės atskirties ir skurdo problemos.

Lietuvoje vykstantys prezidento rinkimai kai kurioms Vakarų žiniasklaidos priemonėms buvo paskata prisiminti Lietuvos aktualijas, nebūtinai susijusias su prezidento rinkimais. Pavyzdžiui, Europos naujienų portalas „Politico“ prieš pat rinkimus paskelbė išsamų tekstą apie alkoholio prekybos ribojimus ir jų poveikį visuomenėje. Tai, kad Lietuvoje šiandien vyksta prezidento rinkimai užsimenama tik fragmentiškai.

Daugiausiai dėmesio Lietuvos prezidento rinkimams, kaip ir galima tikėtis, skiria kaimyninių šalių žiniasklaidos priemonės. Tačiau gana nuosekliai Lietuvos prezidento rinkimų kampaniją seka ir valstybinė Kinijos naujienų agentūra „Xinhua“.

Dažna Vakarų žiniasklaidos priemonė pažymi, kad viena pagrindinių Lietuvos prezidento rinkimų temų buvo socialinė nelygybė. „Bloomberg“ ją iliustruoja pateikdami skaičius, kiek žmonių Lietuvoje vis dar naudojasi lauko tualetais.

„Bloomberg“ pastebi, kad „nors Lietuvos prezidentas turi labai mažai galių dėl vidaus politikos klausimų ir ekonomikos politikos formavimo, kandidatai į prezidentus žada pasinaudoti moraliniu autoritetu, kurį suteikia prezidento postas, ir taip daryti įtaką vyriausybės sprendimams šiose srityse“.

„Bloomberg“ rašo, kad populizmas Lietuvoje buvo labiau pažabotas negu neseniai parlamento rinkimus rengusioje Estijoje, kur euroskeptišką populistinė kraštutinių dešiniųjų partija EKRE užsitikrino vietą valdančioje koalicijoje. Vis dėlto, kaip konstatuojama „Bloomberg“ straipsnyje, prieš elitą nukreipta retorika randa savo rinkėją Lietuvos visuomenėje dėl didelės socialinės atskirties.

„Pajamų nelygybė ir skurdas yra ties kritine riba ir atspindi tiek neteisingą socialinių išmokų paskirstymą, tiek menką mokesčių sistemos progresyvumą“, – „Bloomberg“ tekste cituojama Europos Komisijos vasario mėnesį paskelbtos ataskaitos išvada.

Naujienų agentūra „AFP“ taip pat pastebi, kad „nepaisant ekonominio pakylimo, pajamų nelygybė tarp regionų ir visuomenės susiskaldymas yra pagrindinės problemos, į kurias koncentruojamasi Lietuvos prezidento rinkimuose“. „Lietuvos rinkėjai rinks populiariosios geležinės ledi įpėdinį“, – skelbia naujienų agentūros antraštė.

Vidaus problemos

Vokietijos tarptautinis transliuotojas „Deutsche Welle“ taip pat pastebi, kad Lietuvos rinkėjai „yra ištroškę socialinio teisingumo“.

„Lietuva vis dar susiduria su populiacijos mažėjimu, iš dalies dėl dalies gyventojų skaičiaus emigracijos į Vakarų Europą, kur žmonės ieško geresnių gyvenimo sąlygų. Rytų Europos valstybės ekonomika augo, tačiau skurdo, pajamų nelygybės ir nedarbo rodikliai išlieka aukšti“.

Estijos naujienų portalai „Postimees“ ir delfi.ee taip pat pateikia, remiantis rinkėjų apklausomis, populiariausių kandidatų į prezidentus trumpas biografijas. „Postimess“ tekste „Kas laimės lietuviškus sostų karus?“  Lietuvos prezidento rinkimai gretinami su populiariu serialu „Sostų karai“, tik čia nėra „drakonų, ar žmogžudysčių, tik daug dramos“.

Ukrainos naujienų portalas „Segodnya“ savo redakcijos skiltyje skelbia, kad „Geležinė Dalia išeina“. Ukrainos žiniasklaidos priemonė kvestionuoja, kokie dvišaliai santykiai bus tarp Lietuvos ir Ukrainos mums išsirinkus naująjį prezidentą. Ukrainos naujienų portalo antraštė teigia, kad iš prezidento posto pasitraukus dabartinei Lietuvos prezidentei, Ukraina liks be savo „geriausio lobisto“ pasaulyje.

Vis dėlto žiniasklaidos priemonės kalbintas Ukrainos politologas Vladimiras Fesenko daro išvadą, kad su nauju Lietuvos prezidentu gali pasikeisti dvišalių santykių retorika ir stilistika, nes tai jau bus dvejų naujų lyderių ir asmeninis tarpusavio santykis (Ukraina neseniai taip pat išsirinko naują prezidentą Volodymyrą Zelenskį – VŽ). Tačiau, anot p. Fesenko, strateginė partnerystė tarp Lietuvos ir Ukrainos išliks ir vadovaujant naujam Lietuvos prezidentui, nes Lietuvoje dėl santykių su Ukraina yra pasiektas konsensusas tarp Lietuvos politikos elito.

Santykiai su Rusija

BBC rusų kalba savo tekste apie Lietuvos prezidento rinkimus akcentuoja, kad visiems pagrindiniams kandidatams į Lietuvos prezidento postą Rusija atrodo kaip agresorė ir nei vienas kandidatas nesirengia keisti užsienio politikos kurso Rusijos atžvilgiu.

„Nepaisant to, kas taptų naujuoju Lietuvos prezidentu, sunkiai tikėtina, kad šalies retorika Rusijos atžvilgiu taptų dar griežtesnė negu dabartinės Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės“. Anot BBC, tiesiog griežtesnės pozicijos nei dabartinės Lietuvos prezidentės nebelabai jau ir begali būti.

BBC straipsnyje teigiama, kad p. Grybauskaitė tradiciškai palaiko JAV sankcijas Rusijai, nuolat vadiną Rusiją agresore ir dažnai užsitraukia Rusijos politikų pyktį. Anot BBC, Kremliui palanki žiniasklaida dažnai prisimena, kad Lietuvos prezidentė yra pavadinusi Rusiją „teroristine valstybe“.

Kremliaus propagandinis naujienų portalas „Sputnik“ taip pat Lietuvos prezidento rinkimuose atkreipia dėmesį į santykius su Rusija ir savo redakcijos skiltyje rašo, kad „nepaisant Dalios Grybauskaitės epitetų Rusijai, kai kurie kandidatai į prezidentus norėjo glaudesnio dialogo su Maskva, tačiau iškart kilo abejonių dėl jų lojalumo valstybei, kurią jie nori valdyti“.  Kaip pragmatišką ir pagarbos vertą elgesio su Rusija pavyzdį Kremliaus propagandinė žiniasklaida nurodo Estiją. VŽ primena, kad neseniai Kersti Kaljulaid, Estijos prezidentė, apsilankė Maskvoje ir susitiko su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu. Daugelis analitikų tokį Estijos žingsnį įvertino kritiškai.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius po vizito taip pat paragino Estiją derinti veiksmus su kitomis Baltijos šalimis ir atsargiai žiūrėti į dialogą su Maskva.

VŽ primena, kad Lietuvos prezidento rinkimuose dalyvauja iš viso devyni kandidatai – Vytenis Andriukaitis, Arvydas Juozaitis, Valentinas Mazuronis, Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Valdemaras Tomaševskis.

Prezidento rinkimų įstatymas numato, kad išrinktu bus laikomas tas kandidatas, kuris pirmą kartą balsuojant ir dalyvaujant daugiau kaip pusei įregistruotų rinkėjų surenka daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusiųjų balsų. Jeigu dalyvaus mažiau kaip pusė rinkėjų, išrinktu jau pirmajame ture bus laikomas tas, kuris surinko daugiau kaip pusę dalyvavusiųjų rinkimuose balsų, bet ne mažiau kaip trečdalį nuo visų įregistruotų rinkėjų balsų.

Jeigu nei vienas kandidatas šįkart nesurinks reikiamo balsų skaičiaus, gegužės 26 d. kartu su Europos Parlamento rinkimais bus surengtas antrasis prezidento rinkimų turas, kuriame dalyvaus du daugiausiai balsų pirmajame ture surinkę kandidatai. Visas rinkimų naujienas sekite VZ.lt

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Prezidento rinkimai

Kuris kandidatas taps Lietuvos prezidentu?

„Valstiečiai“ ragina per antrąjį prezidento rinkimų turą balsuoti už G. Nausėdą

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) per antrąjį prezidento rinkimų turą ragina balsuoti...

Kur vairuos Europą naujasis Parlamentas? 2

Šiandien prasideda balsavimas rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) – paskutinės balsadėžės ES valstybėse bus...

Įdomiau nei anksčiau: Europa pradėjo rinktis atstovus į Europos Parlamentą Premium

Nors įprastai Europos Parlamento (EP) rinkimai sulaukdavo mažai visuomenės dėmesio, šiais metais visoje...

Austrijos „McDonald's“ restoranai padės pasus pametusiems JAV piliečiams 2

Nuo šiol amerikiečiai, kurie lankydamiesi Austrijoje praras pasus ar kuriems kils kitų problemų, dėl kurių...

Verslo aplinka
2019.05.22
FNTT: kovoje su pinigų plovimu Lietuva taiko naują praktiką 11

Kovodama su pinigų plovimu, Lietuva ėmė taikyti naują praktiką – ikiteisminiai tyrimai pradedami vien kilus...

Verslo aplinka
2019.05.22
Prokuratūra sustabdė Sausio 13-osios tyrimą

Prokuratūra trečiadienį patvirtino, kad prieš tris savaites sustabdė nuo pagrindinės bylos atskirtą...

Verslo aplinka
2019.05.22
Th. May atnaujintas „Brexit“ planas ir vėl sutiktas kritiškai

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pristačiusi savo atnaujintą „Brexit“ planą, vėl susiduria su skeptiškomis...

Verslo aplinka
2019.05.22
Naujojo EP projekcijos rodo, kad Lietuvoje sėkmė lydės konservatorius 7

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei...

Verslo aplinka
2019.05.22
R. Vilpišauskas: kandidatai akcentuoja panašias ekonomines problemas, o detalesnių siūlymų nepateikia Premium

Abu kandidatai į prezidentus — tiek Ingrida Šimonytė, tiek Gitanas Nausėda identifikuoja beveik tokias pačias...

Verslo aplinka
2019.05.22
Registrų centrą perduos Ekonomikos ir inovacijų ministerijai 3

Šiuo metu Susisiekimo ministerijos žinioje esantis Registrų centras, baigus jo pertvarkas, bus perduotas...

Verslo aplinka
2019.05.22
NMA laikinai vadovauja J. Valikonis

Žemės ūkio ministrui atleidus Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą, įstaigai nuo...

Vadyba
2019.05.22
Ukrainoje vyks pirmalaikiai rinkimai

Volodymyras Zelenskis, naujasis Ukrainos prezidentas, po pokalbių su parlamentinėmis frakcijomis pasirašė...

Verslo aplinka
2019.05.22
Tęsiasi išankstinis balsavimas, prasideda balsavimas specialiuose paštuose

Tęsiasi balsavimas iš anksto prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP) rinkimuose.

Verslo aplinka
2019.05.22
D. Trumpo mokesčiai ir prekybos karai smukdo užsienio investicijas Premium

Tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautas 2018 m. sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu, kai Donaldas...

Finansai
2019.05.22
Stato išskirtinę individualių namų gyvenvietę Vilniuje: naujakuriai čia jausis lyg kurorte Verslo tribūna 26

Vilniuje, pušyno apsuptyje kyla 24 privačių namų gyvenvietė – „Voverių giraitė“. Vos kelis šimtus metrų nuo...

Verslo aplinka
2019.05.22
Kai bankai užtrenkia duris 5

Lietuvoje veikiantys bankai mažina dosnumą nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams, senka paskolų upelis ir...

Finansai
2019.05.22
Rusijos planas, kaip išsigelbėti nuo sankcijų, stringa Premium 7

Maskvos planas sumažinti sankcijų daromą žalą ekonomikai valstybės pinigais skatinant bendroves kol kas...

Verslo aplinka
2019.05.22
VRK po rinkimų įvertins I. Šimonytės skundą dėl G. Nausėdos finansavimo 5

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė, kad jau prasidėjus išankstiniam balsavimui prezidento rinkimų...

Verslo aplinka
2019.05.21
Th. May leis parlamentarams balsuoti dėl antrojo referendumo 3

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, suteiks šalies parlamentarams galimybę balsuoti dėl to, ar...

Verslo aplinka
2019.05.21
Kinija ruošiasi atsakui į JAV spaudimą „Huawei“ 2

Kinija gali imtis atsako į Donaldo Trumpo, JAV prezidento, žingsnį įtraukti į juodąjį sąrašą Kinijos...

Verslo aplinka
2019.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau