Pokyčiai Vyriausybėje po prezidento rinkimų – neišvengiami

Publikuota: 2019-05-10
Po prezidento rinkimų paaiškės, ar Seime išliks dabartinė valdančioji dauguma, ar teks formuoti naują. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Po prezidento rinkimų paaiškės, ar Seime išliks dabartinė valdančioji dauguma, ar teks formuoti naują. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Jau po šį sekmadienį vyksiančio prezidento rinkimų pirmojo turo gali paaiškėti, ar premjeras Saulius Skvernelis liks savo poste ir ar valstiečiai-žalieji įgyvendins savo grasinimus trauktis iš valdžios.

Tai, koks bus dabartinės Vyriausybės likimas po prezidento rinkimų, priklausys nuo to, kas juose laimės, taip pat ir nuo valdančiųjų politinio apsisprendimo, kaip elgtis toliau. Bet kuriuo atveju pokyčiai Vyriausybėje bus neišvengiami.

Praėjusią savaitę valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pagrasino, kad jo partija trauksis iš valdžios, jeigu rinkimai bus pralaimėti. Ponas Karbauskis paaiškino, kad pralaimėjimu bus laikomas p. Skvernelio nepatekimas į antrąjį prezidento rinkimų turą, taip pat jeigu valstiečiai-žalieji neužims pirmosios vietos Europos Parlamento rinkimuose gegužės 26-ąją.

Valstiečių-žaliųjų frakcija Seime patvirtino šį planą, jam pritarė ir p. Skvernelis, leisdamas suprasti, kad galbūt atsistatydins jau kitos savaitės pradžioje, jeigu naktį iš sekmadienio į pirmadienį paaiškės, kad jis nepateko į antrąjį turą.

Paskatino diskusijas, kas bus toliau

Tad politinėje erdvėje suintensyvėjo diskusijos apie tai, kokia bus Vyriausybė po prezidento rinkimų. Neatmetama mažumos Vyriausybės ar net pirmalaikių Seimo rinkimų galimybė.

Dar pernai rugsėjį duodamas interviu VŽ p. Karbauskis tikino nematąs būtinybės keisti Vyriausybės vadovą po prezidento rinkimų, net jeigu p. Skvernelis juose pralaimėtų.

„Jis, manau, būtų pasiūlytas ir toliau eiti savo pareigas, nes būtų kvaila ir neapgalvota keisti premjerą, kuris gerai atlieka savo darbą“, – VŽ sakė politikas.

Tiesa, tuomet valstiečių-žaliųjų lyderis teigė, kad tokių scenarijų neprireiks svarstyti, nes esą ši partija laimės visus 2019-ųjų rinkimus.

Grasinimus pavadino neatsakingais

Šiemet kovą valstiečiams-žaliesiems nepavyko laimėti savivaldos rinkimų. Nepavyko jiems patekti net ir į pirmąjį trejetuką pagal savivaldybėse gautų mandatų skaičių.

Todėl, mobilizuodamas savo rinkėjus prieš netrukus įvyksiančius prezidento ir Europos Parlamento rinkimus, p. Karbauskis ir ėmėsi grasinimų taktikos – esą valstiečiai-žalieji pasitrauks iš Vyriausybės, jeigu pralaimės ir juos.

Tokie valdančiųjų lyderio grasinimai sulaukė vieningo politologų pasmerkimo – pavadinti šantažu, neprofesionaliu ir nebrandžiu politiniu žaidimu, vaikiškumu ir žemu politiniu lygiu.

Jeigu laimi, tuomet viskas aišku

Dalis politikų ir politologų netiki, kad p. Karbauskis įgyvendins savo grasinimus net ir p. Skverneliui pralaimėjus prezidento rinkimuose.

VŽ išanalizavo, koks būtų konstitucinis pagrindas tokiems valdančiųjų planams įgyvendinti.

Jeigu p. Skvernelis laimėtų prezidento rinkimuose, natūralu, kad prieš pat inauguraciją jis atsistatydintų iš premjerų ir tuojau pat po priesaikos valstybės vadovo poste kartu su valdančiąja dauguma Seime suformuotų naują ministrų kabinetą su nauju premjeru priešakyje. Ponas Skvernelis užsiminė, kad pergalės prezidento rinkimuose atveju norėtų savo dabar užimamoje kėdėje matyti Kauno merą Visvaldą Matijošaitį, ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių arba energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną.

Tiesa, p. Skvernelis pabrėžė, kad tai jo asmeninė nuomonė apie galimus įpėdinius premjero pozicijoje, nes „vis tiek galutinius sprendimus priims valdančioji partija ir dauguma Seime“.

Puokštė galimybių

Kiek įvairesnės alternatyvos bus tuo atveju, jeigu p. Skvernelis pralaimi prezidento rinkimus.

Nuotrauka::1

Konstitucija nurodo, kad po prezidento rinkimų Vyriausybė grąžina įgaliojimus naujai išrinktam valstybės vadovui. „Įgaliojimų grąžinimo“ veiksmas nėra tapatus atsistatydinimui, po kurio privalu formuoti naują Vyriausybę, skirti naują ministrą pirmininką. Dar 1998 m. sausio 10 d. Konstitucinis Teismas išaiškino, kad po prezidento rinkimų Vyriausybė „neprivalo atsistatydinti, o privalo tik grąžinti įgaliojimus prezidentui, kas vadintina savotišku „mandagumo atsistatydinimu“, nes leidžia patikrinti, ar Seimo valdančioji dauguma tebepasitiki savo deleguotu premjeru ir savo suformuota Vyriausybe“.

Taigi, tuo atveju, jeigu p. Skvernelis pralaimės prezidento rinkimuose, Konstitucija jam anaiptol įsakmiai nenurodo būtinai trauktis iš pareigų. Pagal susiformavusią konstitucinę doktriną, dabartinis premjeras turės liepos 12 d., iškart po to, kai prisieks naujasis prezidentas, grąžinti jam Vyriausybės įgaliojimus. O naujasis prezidentas privalės Seimui teikti įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovo, t. y. šiuo atveju p. Skvernelio, kandidatūrą.

Kitaip prezidentui elgtis neleidžia Konstitucija – Seimui privalu teikti tą patį įgaliojimus grąžinusį premjerą.

Bet korekcijos kabineto sudėtyje galimos – jeigu Seimas pareiškia pasitikėjimą šiuo premjeru, Vyriausybė performuojama iš naujo ir vėl įgyja įgaliojimus dirbti. Tokiu atveju naujas ministrų kabinetas nesuformuojamas ir lieka dirbti ta pati, tik premjero teikimu ir prezidento sprendimu pakoreguotoji Vyriausybė.

Tikėtini ir pirmalaikiai rinkimai

Tiesa, niekas netrukdys premjerui ne grąžinti įgaliojimus, bet atsistatydinti, tai yra atverti teisinį kelią formuoti naują Vyriausybę ir skirti naują jos vadovą.

Jeigu p. Skvernelis pralaimės rinkimus ir nuspręs dar prezidentei Daliai Grybauskaitei įteikti atsistatydinimo pareiškimą, jau gegužės pabaigoje ir birželį, dar gerokai iki naujojo valstybės vadovo inauguracijos vyks intensyvios politinės diskusijos dėl Vyriausybės ir valdančiosios koalicijos ateities. Dar p. Grybauskaitei tuomet tektų atsakomybė per 15 dienų nuo p. Skvernelio atsistatydinimo teikti Seimui naujo premjero kandidatūrą.

Valstiečiams-žaliesiems įgyvendinus savo grasinimus trauktis iš valdžios Seimas gali atmesti bet kokius p. Grybauskaitės siūlomus pretendentus į ministrus pirmininkus arba vėliau sužlugdyti balsavimą dėl naujosios Vyriausybės programos.

Jeigu taip ir atsitiktų bent dukart iš eilės, šiemet vėlyvą rudenį, vėliausiai – kitų metų pradžioje Lietuvos lauktų pirmalaikiai Seimo rinkimai.

Panašus scenarijus laukia ir tuo atveju, jeigu p. Skvernelis atsistatydinimo raštą įteiktų jau naujam prezidentui. Šis privalėtų konsultuotis su Seimu dėl valdančiosios daugumos sudarymo, naujo premjero kandidatūros paieškos ir naujos Vyriausybės sudarymo.

Mažumos Vyriausybė?

Tiesa, šie kraštutiniai politinės raidos scenarijai nebus įgyvendinti, jeigu valstiečiai-žalieji vis dėlto atsisakys savo grasinimų ir su naujuoju prezidentu bendradarbiaus skiriant naują premjerą arba pratęsiant p. Skvernelio darbą šiame poste.

Pirmalaikiai Seimo rinkimai taip pat būtų menkai tikėtini, jeigu valstiečiai-žalieji sutiks netrukdyti suformuoti mažumos Vyriausybę, kurią sudarytų pvz., opozicinių konservatorių, liberalų, socialdemokratų ir kai kurių kitų smulkesnių partijų atstovai.

Bet tokiam politiškai silpnam ministrų kabinetui gali būti labai sudėtinga dirbti su didžiausia Seime Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Bet formaliai yra tikimybė, kad net ir tokiomis sąlygomis būtų ateita iki 2020 m. spalį įvyksiančių eilinių Seimo rinkimų, po kurių, savaime suprantama, jau būtų sudaroma nauja Vyriausybė ir formuojama nauja valdančioji dauguma.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Seimas balsuoja, ar atstatydinti R. Žemaitaitį iš vicepirmininkų

Seimas antradienį balsuoja dėl Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) vadovo Remigijaus Žemaitaičio atleidimo...

Juda į priekį peržiūrėto NT mokesčio įvedimas  1

Seimas iš antro karto sutiko imtis svarstyti nekilnojamojo turto (NT) mokesčio bazės plėtrą. Siūloma...

Seimas imasi taršių automobilių mokesčio įvedimo 

Seimas sutiko pradėti svarstyti su kitų metų biudžetu susijusio taršių automobilių registracijos mokesčio, iš...

Valstybės kontrolė nėra tikra, kad kitąmet bus biudžeto perteklius Premium

Kitų metų biudžeto projektą įvertinusi Valstybės kontrolė (VK) spėja, kad po kelerius metus trukusio „riebaus...

Kosminio tinklo pradžia: „SpaceX“ sėkmingai paleido pirmuosius 60 palydovų 1

„Falcon 9“ raketa pakilo iš Kanaveralo kyšulio Kalifornijoje 40 paleidimo aikštelės lapkričio 11 d. 9 val. 56...

Seimui teikiami prezidento siūlymai, kaip neįsileisti Astravo jėgainės elektros

Seimui teikiami prezidento Gitano Nausėdos siūlymai, kaip į Lietuvą neįleisti Baltarusijos statomoje Astravo...

Pramonė
08:31
Prieš krepšinio aistras „Žalgirio“ arenoje – naudingos verslo pamokos Verslo tribūna

Ar įmanoma suderinti smagiai praleistą vakarą stebint aukščiausio lygio krepšinį ir naudingą verslo...

Pramonės transformacija neišvengiama

Pasauliniame pramonės sektoriuje vis dažniau kalbama apie tvarumą, dėmesį aplinkai, vartojimo išsivysčiusiose...

Pramonė
05:50
Europos plieno milžinę nuo bankroto gelbės kinai Premium

Nemokia paskelbtą vieną didžiausių Europoje plieno gamintojų „British Steel“ atgaivinti bandys kinai –...

Pramonė
05:45
Miškų urėdijos direktoriumi skiriamas V. Kaubrė 1

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Valstybinių miškų urėdijos (VMU) direktoriumi paskyrė beveik prieš mėnesį...

Verslo aplinka
2019.11.11
Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
G. Nausėda pasirašė „šnipų mainų“ įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri...

Verslo aplinka
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 1

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Darbo tęsti nesutinkanti Lietuvos pašto valdyba: reikalaujami sprendimai būtų žalingi 11

Jaroslavo Narkevičiaus, susisiekimo ministro, atleisti Lietuvos pašto valdybos nariai nesutinka tęsti darbo,...

„Sodra“ savarankiškai dirbančius ragina susimokėti skolas, nesumokėjus ketina išieškoti

„Sodra“ išsiuntė raginimus sumokėti įmokas 16.000 gyventojų, kurie 2018 m. vykdė savarankišką veiklą,...

Verslo aplinka
2019.11.11
Šūviai Honkonge ženklina didesnės įtampos etapo pradžią

Lapkričio 11 d. policijos pareigūnas Honkonge šovė į protestuotoją ir jį sunkiai sužeidė. Protesto akcijos...

2019.11.11
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11
Teisme liudijęs „MG Baltic“ teisininkas: R. Kurlianskis nebuvo viceprezidentas

Koncerno „MG Baltic“ teisininkas ir buvęs valdybos narys Romanas Raulynaitis pirmadienį teisme liudijo, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
Valdantieji po truputį atsitraukia dėl NT mokesčio  2

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis bando ieškoti Seimo...

Verslo aplinka
2019.11.11
VRM ir PAGD už 16,6 mln. Eur perka automobilius su gelbėjimo įranga

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) ir Vidaus reikalų ministerija (VRM) už 16,6 mln.

Verslo aplinka
2019.11.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau