Pokyčiai Vyriausybėje po prezidento rinkimų – neišvengiami

Publikuota: 2019-05-10 10:43
Po prezidento rinkimų paaiškės, ar Seime išliks dabartinė valdančioji dauguma, ar teks formuoti naują. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Po prezidento rinkimų paaiškės, ar Seime išliks dabartinė valdančioji dauguma, ar teks formuoti naują. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Jau po šį sekmadienį vyksiančio prezidento rinkimų pirmojo turo gali paaiškėti, ar premjeras Saulius Skvernelis liks savo poste ir ar valstiečiai-žalieji įgyvendins savo grasinimus trauktis iš valdžios.

Tai, koks bus dabartinės Vyriausybės likimas po prezidento rinkimų, priklausys nuo to, kas juose laimės, taip pat ir nuo valdančiųjų politinio apsisprendimo, kaip elgtis toliau. Bet kuriuo atveju pokyčiai Vyriausybėje bus neišvengiami.

Praėjusią savaitę valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis pagrasino, kad jo partija trauksis iš valdžios, jeigu rinkimai bus pralaimėti. Ponas Karbauskis paaiškino, kad pralaimėjimu bus laikomas p. Skvernelio nepatekimas į antrąjį prezidento rinkimų turą, taip pat jeigu valstiečiai-žalieji neužims pirmosios vietos Europos Parlamento rinkimuose gegužės 26-ąją.

Valstiečių-žaliųjų frakcija Seime patvirtino šį planą, jam pritarė ir p. Skvernelis, leisdamas suprasti, kad galbūt atsistatydins jau kitos savaitės pradžioje, jeigu naktį iš sekmadienio į pirmadienį paaiškės, kad jis nepateko į antrąjį turą.

Paskatino diskusijas, kas bus toliau

Tad politinėje erdvėje suintensyvėjo diskusijos apie tai, kokia bus Vyriausybė po prezidento rinkimų. Neatmetama mažumos Vyriausybės ar net pirmalaikių Seimo rinkimų galimybė.

Dar pernai rugsėjį duodamas interviu VŽ p. Karbauskis tikino nematąs būtinybės keisti Vyriausybės vadovą po prezidento rinkimų, net jeigu p. Skvernelis juose pralaimėtų.

„Jis, manau, būtų pasiūlytas ir toliau eiti savo pareigas, nes būtų kvaila ir neapgalvota keisti premjerą, kuris gerai atlieka savo darbą“, – VŽ sakė politikas.

Tiesa, tuomet valstiečių-žaliųjų lyderis teigė, kad tokių scenarijų neprireiks svarstyti, nes esą ši partija laimės visus 2019-ųjų rinkimus.

Grasinimus pavadino neatsakingais

Šiemet kovą valstiečiams-žaliesiems nepavyko laimėti savivaldos rinkimų. Nepavyko jiems patekti net ir į pirmąjį trejetuką pagal savivaldybėse gautų mandatų skaičių.

Todėl, mobilizuodamas savo rinkėjus prieš netrukus įvyksiančius prezidento ir Europos Parlamento rinkimus, p. Karbauskis ir ėmėsi grasinimų taktikos – esą valstiečiai-žalieji pasitrauks iš Vyriausybės, jeigu pralaimės ir juos.

Tokie valdančiųjų lyderio grasinimai sulaukė vieningo politologų pasmerkimo – pavadinti šantažu, neprofesionaliu ir nebrandžiu politiniu žaidimu, vaikiškumu ir žemu politiniu lygiu.

Jeigu laimi, tuomet viskas aišku

Dalis politikų ir politologų netiki, kad p. Karbauskis įgyvendins savo grasinimus net ir p. Skverneliui pralaimėjus prezidento rinkimuose.

VŽ išanalizavo, koks būtų konstitucinis pagrindas tokiems valdančiųjų planams įgyvendinti.

Jeigu p. Skvernelis laimėtų prezidento rinkimuose, natūralu, kad prieš pat inauguraciją jis atsistatydintų iš premjerų ir tuojau pat po priesaikos valstybės vadovo poste kartu su valdančiąja dauguma Seime suformuotų naują ministrų kabinetą su nauju premjeru priešakyje. Ponas Skvernelis užsiminė, kad pergalės prezidento rinkimuose atveju norėtų savo dabar užimamoje kėdėje matyti Kauno merą Visvaldą Matijošaitį, ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių arba energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną.

Tiesa, p. Skvernelis pabrėžė, kad tai jo asmeninė nuomonė apie galimus įpėdinius premjero pozicijoje, nes „vis tiek galutinius sprendimus priims valdančioji partija ir dauguma Seime“.

Puokštė galimybių

Kiek įvairesnės alternatyvos bus tuo atveju, jeigu p. Skvernelis pralaimi prezidento rinkimus.

Nuotrauka::1

Konstitucija nurodo, kad po prezidento rinkimų Vyriausybė grąžina įgaliojimus naujai išrinktam valstybės vadovui. „Įgaliojimų grąžinimo“ veiksmas nėra tapatus atsistatydinimui, po kurio privalu formuoti naują Vyriausybę, skirti naują ministrą pirmininką. Dar 1998 m. sausio 10 d. Konstitucinis Teismas išaiškino, kad po prezidento rinkimų Vyriausybė „neprivalo atsistatydinti, o privalo tik grąžinti įgaliojimus prezidentui, kas vadintina savotišku „mandagumo atsistatydinimu“, nes leidžia patikrinti, ar Seimo valdančioji dauguma tebepasitiki savo deleguotu premjeru ir savo suformuota Vyriausybe“.

Taigi, tuo atveju, jeigu p. Skvernelis pralaimės prezidento rinkimuose, Konstitucija jam anaiptol įsakmiai nenurodo būtinai trauktis iš pareigų. Pagal susiformavusią konstitucinę doktriną, dabartinis premjeras turės liepos 12 d., iškart po to, kai prisieks naujasis prezidentas, grąžinti jam Vyriausybės įgaliojimus. O naujasis prezidentas privalės Seimui teikti įgaliojimus grąžinusios Vyriausybės vadovo, t. y. šiuo atveju p. Skvernelio, kandidatūrą.

Kitaip prezidentui elgtis neleidžia Konstitucija – Seimui privalu teikti tą patį įgaliojimus grąžinusį premjerą.

Bet korekcijos kabineto sudėtyje galimos – jeigu Seimas pareiškia pasitikėjimą šiuo premjeru, Vyriausybė performuojama iš naujo ir vėl įgyja įgaliojimus dirbti. Tokiu atveju naujas ministrų kabinetas nesuformuojamas ir lieka dirbti ta pati, tik premjero teikimu ir prezidento sprendimu pakoreguotoji Vyriausybė.

Tikėtini ir pirmalaikiai rinkimai

Tiesa, niekas netrukdys premjerui ne grąžinti įgaliojimus, bet atsistatydinti, tai yra atverti teisinį kelią formuoti naują Vyriausybę ir skirti naują jos vadovą.

Jeigu p. Skvernelis pralaimės rinkimus ir nuspręs dar prezidentei Daliai Grybauskaitei įteikti atsistatydinimo pareiškimą, jau gegužės pabaigoje ir birželį, dar gerokai iki naujojo valstybės vadovo inauguracijos vyks intensyvios politinės diskusijos dėl Vyriausybės ir valdančiosios koalicijos ateities. Dar p. Grybauskaitei tuomet tektų atsakomybė per 15 dienų nuo p. Skvernelio atsistatydinimo teikti Seimui naujo premjero kandidatūrą.

Valstiečiams-žaliesiems įgyvendinus savo grasinimus trauktis iš valdžios Seimas gali atmesti bet kokius p. Grybauskaitės siūlomus pretendentus į ministrus pirmininkus arba vėliau sužlugdyti balsavimą dėl naujosios Vyriausybės programos.

Jeigu taip ir atsitiktų bent dukart iš eilės, šiemet vėlyvą rudenį, vėliausiai – kitų metų pradžioje Lietuvos lauktų pirmalaikiai Seimo rinkimai.

Panašus scenarijus laukia ir tuo atveju, jeigu p. Skvernelis atsistatydinimo raštą įteiktų jau naujam prezidentui. Šis privalėtų konsultuotis su Seimu dėl valdančiosios daugumos sudarymo, naujo premjero kandidatūros paieškos ir naujos Vyriausybės sudarymo.

Mažumos Vyriausybė?

Tiesa, šie kraštutiniai politinės raidos scenarijai nebus įgyvendinti, jeigu valstiečiai-žalieji vis dėlto atsisakys savo grasinimų ir su naujuoju prezidentu bendradarbiaus skiriant naują premjerą arba pratęsiant p. Skvernelio darbą šiame poste.

Pirmalaikiai Seimo rinkimai taip pat būtų menkai tikėtini, jeigu valstiečiai-žalieji sutiks netrukdyti suformuoti mažumos Vyriausybę, kurią sudarytų pvz., opozicinių konservatorių, liberalų, socialdemokratų ir kai kurių kitų smulkesnių partijų atstovai.

Bet tokiam politiškai silpnam ministrų kabinetui gali būti labai sudėtinga dirbti su didžiausia Seime Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Bet formaliai yra tikimybė, kad net ir tokiomis sąlygomis būtų ateita iki 2020 m. spalį įvyksiančių eilinių Seimo rinkimų, po kurių, savaime suprantama, jau būtų sudaroma nauja Vyriausybė ir formuojama nauja valdančioji dauguma.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Th. May pasidavė, bet „Brexit“ aklavietė išlieka Premium

Dėl Jungtinės Karalystės (JK) sprendimo palikti Europos Sąjungą (ES) pasitraukti yra priverstas jau antrasis...

Konfliktas netyla – JAV dėl „Huawei“ spaudė ir Lietuvą Premium 9

„Huawei“ pastarosiomis dienomis sulaukia vis naujų smūgių. Bendradarbiavimą su ja pranešė stabdančios jau ir...

Th. May pranešė, kada oficialiai atsistatydins 9

Penktadienį Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pranešė, kad pasitrauks iš Konservatorių...

Aplinkos ministerija planuoja steigti naują agentūrą 4

Aplinkos ministerija planuoja steigti naują viešąją įstaigą – Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (SSVA),...

Prekybininkams siūloma nedirbti 4 dienas per metus  4

Didiesiems prekybos tinklams siūloma uždrausti dirbti ne tik per Kalėdas ir Velykas, bet dar dvi švenčių...

Prekyba
11:51
Du nauji „Spiečiai“ – Kėdainiuose ir Marijampolėje

Bendradarbystės centrai verslumui skatinti įsikurs Kėdainiuose ir Marijampolėje, praneša Ekonomikos ir...

Gazelė
11:14
Iš anksto jau balsavo 5,78% rinkėjų

Prezidento rinkimų antrajame ture per keturias išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 140.228 arba...

Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 3

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
06:00
Surinkimas iš šešėlio atsilieka nuo plano: kokios priežastys?  Premium 19

Daugiau pajamų į valstybės iždą 2018 m. didžiąja dalimi buvo surinkta ne dėl administravimo gerinimo...

Finansai
08:31
Po rinkimų egzamino – išmėginimas valdžia

Poryt rinksime naują Lietuvos prezidentą – abu kandidatai, pasak kadenciją baigiančios Dalios Grybauskaitės,...

VŽ paaiškina: kokias galias turi Lietuvos prezidentas 6

Anot teisės ekspertų, Lietuva galėtų būti apibūdinta kaip parlamentinė respublika su tam tikrais pusiau...

Eros pabaiga: estai sutiko sinchronizuotis su Europa Premium

Politikų derybos dėl prisijungimo prie Vakarų Europos, trukusios beveik dešimtmetį, baigsis visiems proceso...

Pramonė
05:45
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Naujojo Ukrainos prezidento pasirinkimai kelia nerimą Premium 3

Naujasis Ukrainos prezidentas savo sprendimais jau supurtė šalies politinę padangę. Pirmiausia tik prisiekęs...

Didėja spaudimas Th. May, atideda „Brexit“ balsavimą

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės vyriausybė atidėjo savo planus pateikti balsavimui savo...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
9 politikai siekė prezidento posto ne po vieną kartą

Šįkart į prezidento rinkimų antrąjį turą pateko du politikai, prieš tai niekad nedalyvavę valstybės vadovo...

Verslo aplinka
2019.05.23
Indijos premjeras pakeliui į triuškinančią pergalę parlamento rinkimuose

Narendra Modi, Indijos premjeras, ketvirtadienį užsitikrino dar vieną penkerių metų kadenciją jo partijai...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Valstiečiai“ ragina per antrąjį prezidento rinkimų turą balsuoti už G. Nausėdą 46

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) per antrąjį prezidento rinkimų turą ragina balsuoti...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Baltijos tyrimų“ vadovė: rinkimų lyderis akivaizdus, bet galimi ir netikėtumai Premium 6

Gitano Nausėdos šansai antrajame ture geresni nei Ingridos Šimonytės, bet tokie politiniai procesai kaip...

Verslo aplinka
2019.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau