Šią savaitę svarbu

Publikuota: 2019-05-06
Iš viso yra devyni kandidatai į prezidentus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Iš viso yra devyni kandidatai į prezidentus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje vyks prezidento rinkimai ir du referendumai, Seimas žada vėl kreiptis į nacionalinio saugumo užtikrinimo komisiją dėl „Revolut“, Vyriausybė paskelbs savo šiųmečių reformų planą, Europos Sąjungos lyderiai susirinks neformalaus pokalbio į Rumuniją ir kartu atšvęs Europos dieną.

Lietuva rinksis iš devynių

Sekmadienį Lietuvoje vyks prezidento rinkimai, kuriuose dalyvauja devyni kandidatai: Vytenis Andriukaitis, Arvydas Juozaitis, Valentinas Mazuronis, Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė, Valdemaras Tomaševskis. Taip pat vyks du referendumai – dėl pilietybės išsaugojimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. Balsavimas vyks ne tik sekmadienį, bet ir iš anksto – kasdien nuo pirmadienio iki penktadienio visų savivaldybių administracijų pastatuose. Trečiadienį ir penktadienį vyks paskutiniai kandidatų į prezidentus debatai tiesioginiame LRT televizijos eteryje. Išrinktu bus laikomas tas kandidatas, kuris surinks daugiau kaip pusę balsų. Jeigu tokio šįkart nebus, gegužės 26-ąją įvyks antrasis rinkimų turas. Referendumai įvyks tik tuo atveju, jeigu į juos ateis daugiau kaip pusė visų įregistruotų rinkėjų. Nuostata dėl pilietybės bus priimta, jeigu už tai balsuos daugiau kaip pusė visų šalies rinkėjų, nuostata dėl Seimo mažinimo – daugiau kaip pusė balsavusiųjų, bet ne mažiau kaip trečdalis visų rinkėjų.

Bandys dar sykį kreiptis dėl „Revolut“

Nuotrauka::1 left

Seimas nusiteikęs įpareigoti strateginių įmonių sandorius tiriančią vyriausybinę komisiją dar kartą aiškintis Jungtinės Karalystės finansų startuolio „Revolut Bank“ ir „Revolut Payments“ patikimumą. Antradienį Seimo posėdyje numatoma priimti atitinkamą nutarimą. Prieš porą savaičių po svarstymo 53 Seimo nariai jam pritarė, prieš buvo 22, susilaikė 5. Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ir jo pirmininkas. nori, kad Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija dar kartą įvertintų, ar „Revolut“ veikla atitinka Lietuvos nacionalinio saugumo interesus, nes, anot jo, atsirado naujų aplinkybių. Jam ir kai kuriems kitiems parlamentarams kelia abejonių „Revolut“ veiklos modelis, pinigų plovimo kontrolė ir sąsajos su Rusija. Komisija du kartus yra pareiškusi, kad „Revolut“ grėsmių nekelia. Specializuoto banko licenciją „Revolut Bank“ pernai gruodį išdavė Europos centrinis bankas, pritarus Lietuvos bankui.

Viešojo sektoriaus algų didinimo planas

Nuotrauka::2 right

Vyriausybės posėdyje trečiadienį planuojama patvirtinti Nacionalinį permainų planą 2019-iesiems, taip pat Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimo iki 2025 m. planą. Permainų plane nėra numatyta jokių didesnių mokestinių reformų, tik žadama analizuoti, kaip sekasi įgyvendinti nuo metų pradžios įsigaliojusius struktūrinius pokyčius. Tuo metu Viešojo sektoriaus algų didinimo plane numatyta kitąmet atlyginimus visiems sektoriaus darbuotojams padidinti 10–15%, per dvejus metus maždaug 5% kilstelėti bazinį atlyginimą, nuo kurio priklauso visų sektoriaus darbuotojų algos. Iki 2025 m. kasmetis algų augimas, anot plano, turi būti ne mažesnis nei infliacijos rodiklis. Vien kitų metų algų didinimui iš biudžeto prireiks papildomų beveik 400 mln. Eur. Šis planas dar turi būti patvirtintas Seime.

ES lyderiai pasikalbės apie ateitį

Nuotrauka::3 left

Ketvirtadienį, gegužės 9-ąją, minint Europos dieną, Rumunijos Sibiu mieste vyks proginis Europos Sąjungos valstybių vadovų susitikimas. Jį inicijavo šiemet rudenį kadenciją baigsiantis Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris. Susitikimas skirtas diskusijai apie ES ateitį. Bendrijos valstybių lyderiai aptars, kokiais būdais ES turėtų užtikrinti savo tvarumą, kokias turėtų atlikti reformas bent 2019–2024 m. laikotarpiu. Į Sibiu susitikimą greičiausiai nebus pakviesta iš ES išstoti ketinančios Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May, nes apie savo ateitį ES jau gali diskutuoti 27 valstybių formate. Tai bus paskutinis neformalus aukščiausiojo lygio susitikimas prieš gegužės 23–26 dienomis visoje Bendrijoje vyksiančius Europos Parlamento rinkimus. Šis savo ruožtu suformuos naujos kadencijos Europos Komisiją.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

- Trečiadienį Pietų Afrikos Respublikoje rengiami visuotiniai rinkimai. Dabartinis šalies prezidentas Cyrilas Ramaphosa vadovauja partijai Afrikos Nacionalinis Kongresas, kuris bandys išsaugoti valdančiųjų statusą ir kartu užtikrintų paramą p. Ramaphosai prezidento poste iki pat naujojo valstybės vadovo rinkimų 2023-aisiais.

- Pirmadienį Briuselyje rengiamas Europos verslo viršūnių susitikimas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos finansų ministras Vilius Šapoka. Šįkart daugiausiai dėmesio šiame susitikime bus skirta būsimos ilgametės Europos Sąjungos finansinės perspektyvos prioritetai.

- Antradienį ir trečiadienį Vilniuje vyks centrinės ir rytų Europos suskystintų gamtinių dujų forumas.

- Ketvirtadienį Seimui teikiama opozicinių liberalų inicijuojama Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisa, kuria vėl bus bandoma siūlyti nuo 2020 m. trimis procentiniais punktais – iki 18% sumažinti ir į ikikrizinį lygį grąžinti pridėtinės vertės mokesčio tarifą. Valdantieji pasisako prieš šį pasiūlymą.

- Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, atliekantis prieš dešimtmetį vykusios krizės aplinkybių tyrimą, toliau svarstys dalį pirminių tyrimo išvadų ir aptars Lietuvos banko pateiktą papildomą informaciją apie „Vilibor“.

- Antradienį Seimas svarstys Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti prekybininkams taikyti neigiamo poveikio priemones tiekėjams dėl to, kad jie dėl prekybos įmonės veiksmų kreipėsi į teismą ar Konkurencijos tarybą.

- Iki antradienio Žemės ūkio ministerija laukia pasiūlymų būsimų jos patalpų Kaune nuomos konkurse. Anot nekilnojamojo turto ekspertų, labiausiai tikėtina, kad bus išnuomotos naujos statybos verslo centro patalpos, o konkursui gali būti pateikta iki 10 pasiūlymų. Ministerija turėtų būti perkelta iki 2020 metų kovo 31 d. Nuomos sutartis bus pasirašoma 5 m. su galimybe ją pratęsti dar tokiam pat laikui.

- Pirmadienį baigiasi ligšiolinės Statistikos departamento direktorės Vilijos Lapėnienės kadencija. Nuo antradienio departamentui laikinai vadovaus Daiva Jurelevičienė, kol Finansų ministerija parinks naują statistikų vadovą.

- Trečiadienį Statistikos departamentas paskelbs apie vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius balandį. Ketvirtadienį bus paskelbti balandžio kainų pokyčiai, apskaičiuoti pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, taip pat duomenys apie kovo mėn. užsienio prekybą bei užimtumą ir nedarbą š. m. I ketv.

- Trečiadienį Vilniuje vyks Norvegijos-Lietuvos prekybos rūmų ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros bei Norvegijos ambasados organizuojamas Norvegijos-Lietuvos verslo forumas.

- Penktadienį ir šeštadienį „Litexpo“ parodų ir kongresų centre Vilniuje vyks automobilių paroda „Auto bazaar“.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Valstiečiai“ ragina per antrąjį prezidento rinkimų turą balsuoti už G. Nausėdą 25

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) per antrąjį prezidento rinkimų turą ragina balsuoti...

„Baltijos tyrimų“ vadovė: rinkimų lyderis akivaizdus, bet galimi ir netikėtumai Premium 6

Gitano Nausėdos šansai antrajame ture geresni nei Ingridos Šimonytės, bet tokie politiniai procesai kaip...

Kur vairuos Europą naujasis Parlamentas? 3

Šiandien prasideda balsavimas rinkimuose į Europos Parlamentą (EP) – paskutinės balsadėžės ES valstybėse bus...

Įdomiau nei anksčiau: Europa pradėjo rinktis atstovus į Europos Parlamentą Premium

Nors įprastai Europos Parlamento (EP) rinkimai sulaukdavo mažai visuomenės dėmesio, šiais metais visoje...

Austrijos „McDonald's“ restoranai padės pasus pametusiems JAV piliečiams 2

Nuo šiol amerikiečiai, kurie lankydamiesi Austrijoje praras pasus ar kuriems kils kitų problemų, dėl kurių...

Verslo aplinka
2019.05.22
FNTT: kovoje su pinigų plovimu Lietuva taiko naują praktiką 12

Kovodama su pinigų plovimu, Lietuva ėmė taikyti naują praktiką – ikiteisminiai tyrimai pradedami vien kilus...

Verslo aplinka
2019.05.22
Prokuratūra sustabdė Sausio 13-osios tyrimą

Prokuratūra trečiadienį patvirtino, kad prieš tris savaites sustabdė nuo pagrindinės bylos atskirtą...

Verslo aplinka
2019.05.22
Th. May atnaujintas „Brexit“ planas ir vėl sutiktas kritiškai

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pristačiusi savo atnaujintą „Brexit“ planą, vėl susiduria su skeptiškomis...

Verslo aplinka
2019.05.22
Naujojo EP projekcijos rodo, kad Lietuvoje sėkmė lydės konservatorius 7

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei...

Verslo aplinka
2019.05.22
R. Vilpišauskas: kandidatai akcentuoja panašias ekonomines problemas, o detalesnių siūlymų nepateikia Premium

Abu kandidatai į prezidentus — tiek Ingrida Šimonytė, tiek Gitanas Nausėda identifikuoja beveik tokias pačias...

Verslo aplinka
2019.05.22
Registrų centrą perduos Ekonomikos ir inovacijų ministerijai 4

Šiuo metu Susisiekimo ministerijos žinioje esantis Registrų centras, baigus jo pertvarkas, bus perduotas...

Verslo aplinka
2019.05.22
NMA laikinai vadovauja J. Valikonis

Žemės ūkio ministrui atleidus Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) vadovą Eriką Bėrontą, įstaigai nuo...

Vadyba
2019.05.22
Ukrainoje vyks pirmalaikiai rinkimai

Volodymyras Zelenskis, naujasis Ukrainos prezidentas, po pokalbių su parlamentinėmis frakcijomis pasirašė...

Verslo aplinka
2019.05.22
Tęsiasi išankstinis balsavimas, prasideda balsavimas specialiuose paštuose

Tęsiasi balsavimas iš anksto prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP) rinkimuose.

Verslo aplinka
2019.05.22
D. Trumpo mokesčiai ir prekybos karai smukdo užsienio investicijas Premium

Tiesioginių užsienio investicijų (TUI) srautas 2018 m. sumažėjo daugiau nei ketvirtadaliu, kai Donaldas...

Finansai
2019.05.22
Stato išskirtinę individualių namų gyvenvietę Vilniuje: naujakuriai čia jausis lyg kurorte Verslo tribūna 26

Vilniuje, pušyno apsuptyje kyla 24 privačių namų gyvenvietė – „Voverių giraitė“. Vos kelis šimtus metrų nuo...

Verslo aplinka
2019.05.22
Kai bankai užtrenkia duris 5

Lietuvoje veikiantys bankai mažina dosnumą nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams, senka paskolų upelis ir...

Finansai
2019.05.22
Rusijos planas, kaip išsigelbėti nuo sankcijų, stringa Premium 7

Maskvos planas sumažinti sankcijų daromą žalą ekonomikai valstybės pinigais skatinant bendroves kol kas...

Verslo aplinka
2019.05.22
VRK po rinkimų įvertins I. Šimonytės skundą dėl G. Nausėdos finansavimo 5

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė, kad jau prasidėjus išankstiniam balsavimui prezidento rinkimų...

Verslo aplinka
2019.05.21
Th. May leis parlamentarams balsuoti dėl antrojo referendumo 3

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, suteiks šalies parlamentarams galimybę balsuoti dėl to, ar...

Verslo aplinka
2019.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau