Šią savaitę svarbu

Publikuota: 2019-05-06
Iš viso yra devyni kandidatai į prezidentus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Iš viso yra devyni kandidatai į prezidentus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje vyks prezidento rinkimai ir du referendumai, Seimas žada vėl kreiptis į nacionalinio saugumo užtikrinimo komisiją dėl „Revolut“, Vyriausybė paskelbs savo šiųmečių reformų planą, Europos Sąjungos lyderiai susirinks neformalaus pokalbio į Rumuniją ir kartu atšvęs Europos dieną.

Lietuva rinksis iš devynių

Sekmadienį Lietuvoje vyks prezidento rinkimai, kuriuose dalyvauja devyni kandidatai: Vytenis Andriukaitis, Arvydas Juozaitis, Valentinas Mazuronis, Gitanas Nausėda, Mindaugas Puidokas, Naglis Puteikis, Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė, Valdemaras Tomaševskis. Taip pat vyks du referendumai – dėl pilietybės išsaugojimo ir dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. Balsavimas vyks ne tik sekmadienį, bet ir iš anksto – kasdien nuo pirmadienio iki penktadienio visų savivaldybių administracijų pastatuose. Trečiadienį ir penktadienį vyks paskutiniai kandidatų į prezidentus debatai tiesioginiame LRT televizijos eteryje. Išrinktu bus laikomas tas kandidatas, kuris surinks daugiau kaip pusę balsų. Jeigu tokio šįkart nebus, gegužės 26-ąją įvyks antrasis rinkimų turas. Referendumai įvyks tik tuo atveju, jeigu į juos ateis daugiau kaip pusė visų įregistruotų rinkėjų. Nuostata dėl pilietybės bus priimta, jeigu už tai balsuos daugiau kaip pusė visų šalies rinkėjų, nuostata dėl Seimo mažinimo – daugiau kaip pusė balsavusiųjų, bet ne mažiau kaip trečdalis visų rinkėjų.

Bandys dar sykį kreiptis dėl „Revolut“

Nuotrauka::1 left

Seimas nusiteikęs įpareigoti strateginių įmonių sandorius tiriančią vyriausybinę komisiją dar kartą aiškintis Jungtinės Karalystės finansų startuolio „Revolut Bank“ ir „Revolut Payments“ patikimumą. Antradienį Seimo posėdyje numatoma priimti atitinkamą nutarimą. Prieš porą savaičių po svarstymo 53 Seimo nariai jam pritarė, prieš buvo 22, susilaikė 5. Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ir jo pirmininkas. nori, kad Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija dar kartą įvertintų, ar „Revolut“ veikla atitinka Lietuvos nacionalinio saugumo interesus, nes, anot jo, atsirado naujų aplinkybių. Jam ir kai kuriems kitiems parlamentarams kelia abejonių „Revolut“ veiklos modelis, pinigų plovimo kontrolė ir sąsajos su Rusija. Komisija du kartus yra pareiškusi, kad „Revolut“ grėsmių nekelia. Specializuoto banko licenciją „Revolut Bank“ pernai gruodį išdavė Europos centrinis bankas, pritarus Lietuvos bankui.

Viešojo sektoriaus algų didinimo planas

Nuotrauka::2 right

Vyriausybės posėdyje trečiadienį planuojama patvirtinti Nacionalinį permainų planą 2019-iesiems, taip pat Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimo iki 2025 m. planą. Permainų plane nėra numatyta jokių didesnių mokestinių reformų, tik žadama analizuoti, kaip sekasi įgyvendinti nuo metų pradžios įsigaliojusius struktūrinius pokyčius. Tuo metu Viešojo sektoriaus algų didinimo plane numatyta kitąmet atlyginimus visiems sektoriaus darbuotojams padidinti 10–15%, per dvejus metus maždaug 5% kilstelėti bazinį atlyginimą, nuo kurio priklauso visų sektoriaus darbuotojų algos. Iki 2025 m. kasmetis algų augimas, anot plano, turi būti ne mažesnis nei infliacijos rodiklis. Vien kitų metų algų didinimui iš biudžeto prireiks papildomų beveik 400 mln. Eur. Šis planas dar turi būti patvirtintas Seime.

ES lyderiai pasikalbės apie ateitį

Nuotrauka::3 left

Ketvirtadienį, gegužės 9-ąją, minint Europos dieną, Rumunijos Sibiu mieste vyks proginis Europos Sąjungos valstybių vadovų susitikimas. Jį inicijavo šiemet rudenį kadenciją baigsiantis Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris. Susitikimas skirtas diskusijai apie ES ateitį. Bendrijos valstybių lyderiai aptars, kokiais būdais ES turėtų užtikrinti savo tvarumą, kokias turėtų atlikti reformas bent 2019–2024 m. laikotarpiu. Į Sibiu susitikimą greičiausiai nebus pakviesta iš ES išstoti ketinančios Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May, nes apie savo ateitį ES jau gali diskutuoti 27 valstybių formate. Tai bus paskutinis neformalus aukščiausiojo lygio susitikimas prieš gegužės 23–26 dienomis visoje Bendrijoje vyksiančius Europos Parlamento rinkimus. Šis savo ruožtu suformuos naujos kadencijos Europos Komisiją.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

- Trečiadienį Pietų Afrikos Respublikoje rengiami visuotiniai rinkimai. Dabartinis šalies prezidentas Cyrilas Ramaphosa vadovauja partijai Afrikos Nacionalinis Kongresas, kuris bandys išsaugoti valdančiųjų statusą ir kartu užtikrintų paramą p. Ramaphosai prezidento poste iki pat naujojo valstybės vadovo rinkimų 2023-aisiais.

- Pirmadienį Briuselyje rengiamas Europos verslo viršūnių susitikimas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos finansų ministras Vilius Šapoka. Šįkart daugiausiai dėmesio šiame susitikime bus skirta būsimos ilgametės Europos Sąjungos finansinės perspektyvos prioritetai.

- Antradienį ir trečiadienį Vilniuje vyks centrinės ir rytų Europos suskystintų gamtinių dujų forumas.

- Ketvirtadienį Seimui teikiama opozicinių liberalų inicijuojama Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisa, kuria vėl bus bandoma siūlyti nuo 2020 m. trimis procentiniais punktais – iki 18% sumažinti ir į ikikrizinį lygį grąžinti pridėtinės vertės mokesčio tarifą. Valdantieji pasisako prieš šį pasiūlymą.

- Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas, atliekantis prieš dešimtmetį vykusios krizės aplinkybių tyrimą, toliau svarstys dalį pirminių tyrimo išvadų ir aptars Lietuvos banko pateiktą papildomą informaciją apie „Vilibor“.

- Antradienį Seimas svarstys Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma uždrausti prekybininkams taikyti neigiamo poveikio priemones tiekėjams dėl to, kad jie dėl prekybos įmonės veiksmų kreipėsi į teismą ar Konkurencijos tarybą.

- Iki antradienio Žemės ūkio ministerija laukia pasiūlymų būsimų jos patalpų Kaune nuomos konkurse. Anot nekilnojamojo turto ekspertų, labiausiai tikėtina, kad bus išnuomotos naujos statybos verslo centro patalpos, o konkursui gali būti pateikta iki 10 pasiūlymų. Ministerija turėtų būti perkelta iki 2020 metų kovo 31 d. Nuomos sutartis bus pasirašoma 5 m. su galimybe ją pratęsti dar tokiam pat laikui.

- Pirmadienį baigiasi ligšiolinės Statistikos departamento direktorės Vilijos Lapėnienės kadencija. Nuo antradienio departamentui laikinai vadovaus Daiva Jurelevičienė, kol Finansų ministerija parinks naują statistikų vadovą.

- Trečiadienį Statistikos departamentas paskelbs apie vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius balandį. Ketvirtadienį bus paskelbti balandžio kainų pokyčiai, apskaičiuoti pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, taip pat duomenys apie kovo mėn. užsienio prekybą bei užimtumą ir nedarbą š. m. I ketv.

- Trečiadienį Vilniuje vyks Norvegijos-Lietuvos prekybos rūmų ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros bei Norvegijos ambasados organizuojamas Norvegijos-Lietuvos verslo forumas.

- Penktadienį ir šeštadienį „Litexpo“ parodų ir kongresų centre Vilniuje vyks automobilių paroda „Auto bazaar“.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Atšaukiamas draudimas netoli gaisravietės Alytuje esančioms įmonėms vykdyti veiklą

Alytaus miesto savivaldybė pirmadienį skelbia nuo antradienio atšaukianti draudimą vykdyti veiklą netoli...

Pramonė
19:00
Britai dėl „Brexit“ susitarimo pirmadienį nebalsuos 2

Johnas Bercow, britų Bendruomenių rūmų pirmininkas, neleido šalies Vyriausybei balsavimui teikti šalies...

Baltarusija siekia rinkos Ekonomikos valstybės statuso

Baltarusijos vyriausybė pavedė šalies ekonomikos ministerijai įsigyti juridines paslaugas iš amerikiečių...

B. Johnsonas siekia, kad dėl „Brexit“ sutarties būtų balsuojama pirmadienį 

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, bandys pirmadienį užsitikrinti parlamento paramą...

Vidaus reikalų ministrė: Alytus gaus visą reikalingą pagalbą, kol bus užgesintas gaisras

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad Alytus gaus visą reikalingą pagalbą, kol bus užgesintas...

Barselonoje – transporto sutrikimai ir stabdoma pramonė 

Savaitę Barselonoje vykstantys protestai privertė sustabdyti šalia miesto esančią „Seat“ gamyklą, sistemingai...

Į Lietuvą atvyko dislokuojamo JAV bataliono tankai 3

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų (JAV) bataliono sunkioji...

G. Nausėda ragina Japonijos verslą aktyviau investuoti Lietuvoje 

Tokijuje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda tikisi, kad Japonijos verslas stiprins susidomėjimą Lietuva,...

L. Pernavas nebus siūlomas vadovauti policijai antrą kadenciją 1

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas nebus skiriamas antrai kadencijai, teigia premjero Sauliaus...

LRT kitąmet iš biudžeto gaus 11% daugiau lėšų nei šiemet 3

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) biudžetas 2020-aisiais, palyginti su šių metų biudžetu,...

„Ford Trucks“ jau keturiuose „AUTOKURTO“ padaliniuose Verslo tribūna

UAB „Autokurtas“ keturiuose savo padaliniuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose pradėjo atstovauti...

Ruošiamasi rekonstruoti Vyriausybės pastatą sostinės centre 1

Artimiausiais metais ruošiamasi rekonstruoti Vyriausybės pastatą sostinės centre. Kitų metų biudžeto projekte...

Dėl užterštumo Alytuje koreguojamas ugdymo procesas, draudžiama prekyba lauke maistu 1

Dėl užterštumo, kurį sukėlė gaisras padangų perdirbimo gamykloje, daugumoje Alytaus mokyklų pirmadienį vyks...

Darosi koktu 17

Tarp „Brexit“ ir lietuviško Seimo yra kur kas daugiau panašumų, nei atrodytų iš pirmo žvilgsnio. Vienas...

Pakeitus sistemą Seimo rinkimai atpigtų bent trečdaliu  Premium

Lietuva sutaupytų iki kelių milijonų eurų, jeigu būtų atsisakyta mišriosios Seimo rinkimų sistemos ir visi...

Valstybės mastu ekstremali situacija dėl gaisro Alytuje neskelbiama 7

Valstybės ekstremalių situacijų komisija nutarė ekstremalios padėties valstybės mastu...

Verslo aplinka
2019.10.20
Ekspertai nesutaria, kiek žmonių Lietuvoje skursta 4

Lietuvos skurdo rodikliai ir toliau lieka vieni iš didžiausių Europos Sąjungoje, o su skurdo ar socialinės...

Verslo aplinka
2019.10.20
„Brexit“ įvyks spalio 31 d., tikina pasitraukimo šalininkai 1

Jungtinė Karalystė pasitrauks iš ES spalio 31 d., nepaisant premjero Boriso Johnsono laiško, tikina „Brexit“...

Verslo aplinka
2019.10.20
Pasaulio galingieji neišvys prabangiojo D. Trumpo „Doral“ klubo

JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė ketinimų kitąmet G7 lyderių susitikimą surengti „Doral“ golfo klube...

Verslo aplinka
2019.10.20
Po savaitės vasaros laiko nebeliks 11

Kitą savaitgalį Lietuva, kaip ir visa Europos Sąjunga, atšauks vasaros laiką – laikrodžius naktį iš...

Verslo aplinka
2019.10.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau