VŽ paaiškina: nuo ko priklausys referendumo dėl Seimo mažinimo rezultatas

Publikuota: 2019-05-04
Jeigu gegužės 12 d. referendumas bus sėkmingas, nuo 2020 m. rudens Seimo salėje liks 20-čia kėdžių mažiau. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Jeigu gegužės 12 d. referendumas bus sėkmingas, nuo 2020 m. rudens Seimo salėje liks 20-čia kėdžių mažiau. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gegužės 12-ąją, sekmadienį, kartu su prezidento rinkimais Lietuvoje rengiami ir du referendumai – vienas jų yra dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo nuo 141 iki 121. Dalis politinio proceso dalyvių vadina šį pasiūlymą populistiniu, pavojingu atstovaujamajai demokratijai ir ragina rinkėjus jį boikotuoti.

Referendumas įvyks ir, atsižvelgiant į visuomenės nuotaikas, teikiama nuostata greičiausiai bus priimta, jeigu balsavime dalyvaus daugiau kaip pusė visų įregistruotų rinkėjų. Jeigu dalyvaujančiųjų referendume bus bent vienu mažiau nei 50% registruotų rinkėjų, balsavimas bus laikomas neįvykusiu ir konstitucinė nuostata nepriimta.

Būtent tokios įvykių eigos ir tikisi šio referendumo kritikai. Jie ragina savo šalininkus ateiti gegužės 12 d. į balsavimo apylinkes, dalyvauti prezidento rinkimuose ir referendume dėl dvigubos pilietybės, bet atsisakyti imti referendumo dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo balsalapius.

Turi dalyvauti ne mažiau kaip pusė

Šiuo metu Lietuvos valstybėje yra 2.467.515 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Tam, kad referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo įvyktų, referendume turi dalyvauti bent 1.233.758 rinkėjų.

Ar referendumas įvyko, bus sprendžiama tik po to, kai bus suskaičiuoti visi balsadėžėse rasti biuleteniai. Jeigu paaiškės, kad jų yra mažiau, nei aukščiau nurodytas kiekis, referendumas bus laikomas neįvykusiu. Tad teoriškai gali atsitikti ir taip, kad į balsavimo apylinkes ateis daugiau kaip 50% rinkėjų, tačiau daliai jų ignoruojant referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, jis gali ir neįvykti.

Tuo atveju, jeigu aktyvumas visgi bus pakankamas, skaičiuojant balsus bus nustatyta, ar pasiūlytoji Konstitucijos pataisa yra priimta. Tam turi pritarti daugiau negu pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip vienas trečdalis piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Tad tam, kad referendumu Konstitucija būtų pakeista ir Seimo narių skaičius sumažėtų, „už“ turi pasisakyti ne mažiau negu 822.505 piliečiai.

Pastaruosiuose prezidento rinkimuose aktyvumas siekdavo 47–53%. Tad jeigu gegužės 12 d. jis bus vėl panašus, nuo to, kiek rinkėjų registruosis referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, priklausys, ar jis įvyks. Bet jeigu įvyks, greičiausiai, anot apžvalgininkų, pasiūlytoji Konstitucijos nuostata bus priimta, nes Lietuvos visuomenėje yra gana populiari idėja sumažinti Seimą.

Už ir prieš

Yra vardijami tokie pagrindiniai Seimo narių skaičiaus mažinimo šalininkų argumentai: nuo 1992 m., kai priimta Konstitucija, Lietuvoje gyventojų sumažėjo nuo 3,7 mln. iki 2,8 mln., tad mažėti turėtų ir Seimo narių; daug Seimo narių dirba neefektyviai, visuomenės pasitikėjimas Seimu mažas; mažesnis Seimo narių skaičius valstybei leistų sutaupyti lėšų; išaugus konkurencijai dėl Seimo nario mandato, pagerės Seimo darbo kokybė.

Be to, valdančioji Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nurodo, kad pažadas sumažinti Seimo narių skaičių buvo įtrauktas į jų 2016 m. rinkimų programą, tačiau Seime šio pažado nepavyksta įgyvendinti dėl nemenkos dalies parlamentarų pasipriešinimo.

nuotrauka::1 right

Tuo metu referendumo priešininkai nurodo savo kontrargumentus: nors gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo, rinkimų teisę turinčių piliečių skaičius sumažėjo labai nežymiai – daugelis piliečių tiesiog išvyko į užsienį; mažesnis Seimo narių skaičius pats savaime niekaip nereikštų, kad bus išrinkti geresni parlamentarai ar kad jie dirbs geriau; sumažinus Seimo narių skaičių, išaugs korupcijos grėsmė, nes norint paveikti Seimo sprendimus užteks padaryti įtaką mažesniam politikų skaičiui; sumažinus Seimo narių skaičių, taps lengviau keisti Konstituciją bei įstatymus, skirti kai kuriuos pareigūnus, valstybėje gali išaugti nestabilumas; kadangi Seimo darbo išlaidos sudaro tik mažą dalį viešojo sektoriaus išlaidų, sutaupytos lėšos bus minimalios,

Teigiama, kad objektyvių argumentų, kodėl reikėtų Seimo narių skaičių mažinti tiesiog nėra, o rizikos – didelės.

Galima dalyvauti tik dalyje balsavimų

Referendumo dėl Seimo mažinimo priešininkai vadovaujasi tuo, kad įstatymai nedraudžia rinkėjams atėjus į balsavimo apylinkę pasirinkti, kiek ir kokių biuletenių paimti, keliuose tądien vykstančiuose balsavimuose dalyvauti.

Tą patvirtina ir Laura Matjošaitytė, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė.

„Įstatymas nedraudžia neimti kurio nors iš balsavimo biuletenių. Rinkėjas pasirašo už kiekvieną gautą biuletenį. Todėl tas rinkėjas, kuris nepaėmė kurio nors iš tądien vykstančių balsavimų lapelio ir nepasirašęs dėl jo, tiesiog nefiksuojamas kaip atitinkamo balsavimo dalyvis. Jis bus traktuojamas ir skaičiuojamas tik kaip tų rinkimų ir/ar referendumų dalyvis, kurių biuletenius gavo ir už kuriuos pasirašė, bet toli gražu ne automatiškas visų balsavimų dalyvis“, – VŽ paaiškino VRK vadovė.

Anot jos, rinkimų apylinkių komisijos neturi teisės nesuteikti rinkėjams galimybės pasirinkti, kuriuose balsavimuose dalyvauti.

Norint nedalyvauti referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, reikia prieš balsuojant tokią savo valią išsakyti rinkimų komisijai. Rinkimų komisijos narys piliečiams, atvykusiems balsuoti, išduos tris skirtingų spalvų biuletenius. Rinkimų apylinkėje rinkėjas, priėjęs prie komisijos nario, išduodančio biuletenius, turėtų jį žodžiu informuoti, kiek ir kurių biuletenių pageidauja gauti. Šiuo atveju, prieš imant biuletenį, reikėtų informuoti komisijos narį, kad referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo dalyvauti nepageidaujate.

nuotrauka::2 left

Jei rinkėjas neišsakys išankstinės pozicijos, jam komisijos narys pasiūlys tris biuletenius ir paprašys už kiekvieną atskirai pasirašyti. Jei rinkėjas atsisakys priimti vieną ar daugiau rinkimų (referendumų) biuletenių, jam už juos pasirašyti rinkėjų sąraše nereikės.

Ką mano partijos ir kandidatai į prezidentus?

Referendumą dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo, siekiant nustatyti, kad Seimo narių skaičius yra ne 141, bet 121, šių metų pradžioje inicijavo LVŽS, o parlamentarai balsų dauguma priėmė atitinkamą nutarimą.

Jei šis privalomasis referendumas įvyks ir jei rinkėjai pritars Konstitucijos keitimui, 2020 m. spalį išrinktame naujajame Seime bus 20-čia parlamentarų mažiau. Iki rinkimų Seimas balsų dauguma dar turės apsispręsti, kokiu būdu būtų renkami šie 121 Seimo narys, taip pat pakeisti gausybę Seimo statuto ir kai kurių kitų įstatymų straipsnių, kuriuose kalbama apie parlamentarų mandatų proporcijas bei vadovaujančias pozicijas Seime.

Už Seimo narių skaičiaus mažinimą pasisako valdančiosios LVŽS bei Socialdemokratų darbo partija, taip pat Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų akcija. Griežtai prieš tai pasisako opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Socialdemokratų partija bei Liberalų sąjūdis.

Iš kandidatų į prezidentus prieš Seimo narių skaičiaus mažinimą pasisakė Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė ir Vytenis Andriukaitis, už – Saulius Skvernelis, Arvydas Juozaitis, Naglis Puteikis, Valentinas Mazuronis, Mindaugas Puidokas ir Valdemaras Tomaševskis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Viešieji pirkimai: neužlopoma juodoji skylė 1

Nors Viešųjų pirkimų įstatymas išgyveno kone keturias dešimtis metamorfozių, ko gero, dar ne viena Vyriausybė...

I. Šimonytė: mane vis bando supakuoti į kokią nors dėžę, man kol kas pavyksta išlipti Premium

Ingrida Šimonytė, skirtingai nei dabartinė prezidentė, nevengtų bendrauti su verslu ir neatsiribotų nuo...

G. Nausėda: neatmetu galimybės koreguoti mokesčių reformą jau su 2020 m. biudžetu   Premium 2

Gitanas Nausėda, ekonomistas, interviu „Verslo žinioms“ teigia, kad pablogėjus ekonominei padėčiai siūlytų...

Atsistatydina Ukrainos premjeras V. Hroismanas 2

Volodymyras Hroismanas, Ukrainos premjeras, nusprendė atsistatydinti iš posto – tą jis padarys ateinantį...

Verslo aplinka
2019.05.20
Su V. Zelenskiu susitikusi D. Grybauskaitė ragino „sutraiškyti“ oligarchinę sistemą 7

Kijeve pirmadienį su Volodymyru Zelenskiu, naujuoju Ukrainos prezidentu, susitikusi Dalia Grybauskaitė,...

Verslo aplinka
2019.05.20
JAV ir Iranas apsisvaidė grasinimais 5

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, perspėjo Iraną, kad, abiem šalims įsivėlus į konfliktą, Iranas „sulauks...

Verslo aplinka
2019.05.20
Baltijos šalys ir JAV sutarė dėl formato „3+1“ energetikoje 10

Baltijos šalys ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) stiprins bendradarbiavimą energetikoje. Planuojama, kad...

Pramonė
2019.05.20
Politologai apie Ukrainos prezidento sprendimą: siekia išvengti „pagalių kaišiojimo“

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškęs, kad ketina paleisti šalies parlamentą, siekia jam...

Verslo aplinka
2019.05.20
Už kyšininkavimą nuteistas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto inžinierius

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir dokumentų...

Po priesaikos V. Zelenskis pareiškė paleidžiantis Aukščiausiąją Radą 16

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo inauguracinės kalbos metu pareiškė, kad paleidžia...

Verslo aplinka
2019.05.20
Lustų gamintojai seka „Google“ ir stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 35

JAV milžinei „Google“ patvirtinus, kad ji iš dalies stabdo bendradarbiavimą su Kinijos kompanija „Huawei“, tą...

Technologijos
2019.05.20
„Your sandbox in Šiauliai“ – nauja erdvė verslo plėtrai Šiauliuose Verslo tribūna 3

„Your sandbox in Šiauliai. Come & play!“ (liet. „Smėlio dėžė Jūsų verslo plėtrai Šiauliuose“) – tokios idėjos...

Verslo aplinka
2019.05.20
Lietuvoje populiarėja „e-commerce fulfillment“ paslauga Verslo tribūna

Elektroninių parduotuvių skaičius Lietuvoje ir Europos sąjungoje auga, kartu keičiasi europiečių apsipirkimo...

Po pusšimtį žodžių iš kiekvienos EP rinkimų programos Premium

Gilesnė Europos Sąjungos integracija arba, atvirkščiai – federalizacijos atsisakymas, socialiai teisingos ir...

Verslo aplinka
2019.05.20
Po prezidento rinkimų Ukrainoje - politinės dėlionės  Premium 2

Volodymyras Zelenskis, išrinktasis Ukrainos prezidentas, pirmadienį prisieks ir oficialiai pradės eiti...

Verslo aplinka
2019.05.20
Prasideda išankstinis balsavimas prezidento rinkimų II ture

Pirmadienį prasidėjo balsavimas iš anksto prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP)...

Verslo aplinka
2019.05.20
Po skandalo Austrijoje subyrėjo valdančioji koalicija, skelbiami pirmalaikiai rinkimai

Po Austrijos korupcijos skandalo iširo šalies valdančioji koalicija, prezidentas paskelbė, kad rugsėjo...

Verslo aplinka
2019.05.20
Ar atskirsime pelus nuo grūdų? 2

Šią savaitę, gegužės 26 d., rinksime ne tik Lietuvos prezidentą – balsuosime ir už mūsų šalies kandidatus į...

Verslo aplinka
2019.05.20
Šią savaitę svarbu 1

Lietuva išsirinks prezidentą, Europos Sąjunga – parlamentą, Kaliningrado srityje bus surengtas elektros...

Verslo aplinka
2019.05.20
Baltarusija Briuselyje skundžiasi, kad Lietuva blokuoja Minsko ir ES susitarimą 5

Baltarusijos atstovai šią savaitę Briuselyje skundėsi, kad Lietuva blokuoja Europos Sąjungos (ES) ir Minsko...

Verslo aplinka
2019.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau