VŽ paaiškina: nuo ko priklausys referendumo dėl Seimo mažinimo rezultatas

Publikuota: 2019-05-04
Jeigu gegužės 12 d. referendumas bus sėkmingas, nuo 2020 m. rudens Seimo salėje liks 20-čia kėdžių mažiau. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Jeigu gegužės 12 d. referendumas bus sėkmingas, nuo 2020 m. rudens Seimo salėje liks 20-čia kėdžių mažiau. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gegužės 12-ąją, sekmadienį, kartu su prezidento rinkimais Lietuvoje rengiami ir du referendumai – vienas jų yra dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo nuo 141 iki 121. Dalis politinio proceso dalyvių vadina šį pasiūlymą populistiniu, pavojingu atstovaujamajai demokratijai ir ragina rinkėjus jį boikotuoti.

Referendumas įvyks ir, atsižvelgiant į visuomenės nuotaikas, teikiama nuostata greičiausiai bus priimta, jeigu balsavime dalyvaus daugiau kaip pusė visų įregistruotų rinkėjų. Jeigu dalyvaujančiųjų referendume bus bent vienu mažiau nei 50% registruotų rinkėjų, balsavimas bus laikomas neįvykusiu ir konstitucinė nuostata nepriimta.

Būtent tokios įvykių eigos ir tikisi šio referendumo kritikai. Jie ragina savo šalininkus ateiti gegužės 12 d. į balsavimo apylinkes, dalyvauti prezidento rinkimuose ir referendume dėl dvigubos pilietybės, bet atsisakyti imti referendumo dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo balsalapius.

Turi dalyvauti ne mažiau kaip pusė

Šiuo metu Lietuvos valstybėje yra 2.467.515 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Tam, kad referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo įvyktų, referendume turi dalyvauti bent 1.233.758 rinkėjų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ar referendumas įvyko, bus sprendžiama tik po to, kai bus suskaičiuoti visi balsadėžėse rasti biuleteniai. Jeigu paaiškės, kad jų yra mažiau, nei aukščiau nurodytas kiekis, referendumas bus laikomas neįvykusiu. Tad teoriškai gali atsitikti ir taip, kad į balsavimo apylinkes ateis daugiau kaip 50% rinkėjų, tačiau daliai jų ignoruojant referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, jis gali ir neįvykti.

Tuo atveju, jeigu aktyvumas visgi bus pakankamas, skaičiuojant balsus bus nustatyta, ar pasiūlytoji Konstitucijos pataisa yra priimta. Tam turi pritarti daugiau negu pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip vienas trečdalis piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Tad tam, kad referendumu Konstitucija būtų pakeista ir Seimo narių skaičius sumažėtų, „už“ turi pasisakyti ne mažiau negu 822.505 piliečiai.

Pastaruosiuose prezidento rinkimuose aktyvumas siekdavo 47–53%. Tad jeigu gegužės 12 d. jis bus vėl panašus, nuo to, kiek rinkėjų registruosis referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, priklausys, ar jis įvyks. Bet jeigu įvyks, greičiausiai, anot apžvalgininkų, pasiūlytoji Konstitucijos nuostata bus priimta, nes Lietuvos visuomenėje yra gana populiari idėja sumažinti Seimą.

Už ir prieš

Yra vardijami tokie pagrindiniai Seimo narių skaičiaus mažinimo šalininkų argumentai: nuo 1992 m., kai priimta Konstitucija, Lietuvoje gyventojų sumažėjo nuo 3,7 mln. iki 2,8 mln., tad mažėti turėtų ir Seimo narių; daug Seimo narių dirba neefektyviai, visuomenės pasitikėjimas Seimu mažas; mažesnis Seimo narių skaičius valstybei leistų sutaupyti lėšų; išaugus konkurencijai dėl Seimo nario mandato, pagerės Seimo darbo kokybė.

Be to, valdančioji Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nurodo, kad pažadas sumažinti Seimo narių skaičių buvo įtrauktas į jų 2016 m. rinkimų programą, tačiau Seime šio pažado nepavyksta įgyvendinti dėl nemenkos dalies parlamentarų pasipriešinimo.

nuotrauka::1 right

Tuo metu referendumo priešininkai nurodo savo kontrargumentus: nors gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo, rinkimų teisę turinčių piliečių skaičius sumažėjo labai nežymiai – daugelis piliečių tiesiog išvyko į užsienį; mažesnis Seimo narių skaičius pats savaime niekaip nereikštų, kad bus išrinkti geresni parlamentarai ar kad jie dirbs geriau; sumažinus Seimo narių skaičių, išaugs korupcijos grėsmė, nes norint paveikti Seimo sprendimus užteks padaryti įtaką mažesniam politikų skaičiui; sumažinus Seimo narių skaičių, taps lengviau keisti Konstituciją bei įstatymus, skirti kai kuriuos pareigūnus, valstybėje gali išaugti nestabilumas; kadangi Seimo darbo išlaidos sudaro tik mažą dalį viešojo sektoriaus išlaidų, sutaupytos lėšos bus minimalios,

Teigiama, kad objektyvių argumentų, kodėl reikėtų Seimo narių skaičių mažinti tiesiog nėra, o rizikos – didelės.

Galima dalyvauti tik dalyje balsavimų

Referendumo dėl Seimo mažinimo priešininkai vadovaujasi tuo, kad įstatymai nedraudžia rinkėjams atėjus į balsavimo apylinkę pasirinkti, kiek ir kokių biuletenių paimti, keliuose tądien vykstančiuose balsavimuose dalyvauti.

Tą patvirtina ir Laura Matjošaitytė, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė.

„Įstatymas nedraudžia neimti kurio nors iš balsavimo biuletenių. Rinkėjas pasirašo už kiekvieną gautą biuletenį. Todėl tas rinkėjas, kuris nepaėmė kurio nors iš tądien vykstančių balsavimų lapelio ir nepasirašęs dėl jo, tiesiog nefiksuojamas kaip atitinkamo balsavimo dalyvis. Jis bus traktuojamas ir skaičiuojamas tik kaip tų rinkimų ir/ar referendumų dalyvis, kurių biuletenius gavo ir už kuriuos pasirašė, bet toli gražu ne automatiškas visų balsavimų dalyvis“, – VŽ paaiškino VRK vadovė.

Anot jos, rinkimų apylinkių komisijos neturi teisės nesuteikti rinkėjams galimybės pasirinkti, kuriuose balsavimuose dalyvauti.

Norint nedalyvauti referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, reikia prieš balsuojant tokią savo valią išsakyti rinkimų komisijai. Rinkimų komisijos narys piliečiams, atvykusiems balsuoti, išduos tris skirtingų spalvų biuletenius. Rinkimų apylinkėje rinkėjas, priėjęs prie komisijos nario, išduodančio biuletenius, turėtų jį žodžiu informuoti, kiek ir kurių biuletenių pageidauja gauti. Šiuo atveju, prieš imant biuletenį, reikėtų informuoti komisijos narį, kad referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo dalyvauti nepageidaujate.

nuotrauka::2 left

Jei rinkėjas neišsakys išankstinės pozicijos, jam komisijos narys pasiūlys tris biuletenius ir paprašys už kiekvieną atskirai pasirašyti. Jei rinkėjas atsisakys priimti vieną ar daugiau rinkimų (referendumų) biuletenių, jam už juos pasirašyti rinkėjų sąraše nereikės.

Ką mano partijos ir kandidatai į prezidentus?

Referendumą dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo, siekiant nustatyti, kad Seimo narių skaičius yra ne 141, bet 121, šių metų pradžioje inicijavo LVŽS, o parlamentarai balsų dauguma priėmė atitinkamą nutarimą.

Jei šis privalomasis referendumas įvyks ir jei rinkėjai pritars Konstitucijos keitimui, 2020 m. spalį išrinktame naujajame Seime bus 20-čia parlamentarų mažiau. Iki rinkimų Seimas balsų dauguma dar turės apsispręsti, kokiu būdu būtų renkami šie 121 Seimo narys, taip pat pakeisti gausybę Seimo statuto ir kai kurių kitų įstatymų straipsnių, kuriuose kalbama apie parlamentarų mandatų proporcijas bei vadovaujančias pozicijas Seime.

Už Seimo narių skaičiaus mažinimą pasisako valdančiosios LVŽS bei Socialdemokratų darbo partija, taip pat Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų akcija. Griežtai prieš tai pasisako opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Socialdemokratų partija bei Liberalų sąjūdis.

Iš kandidatų į prezidentus prieš Seimo narių skaičiaus mažinimą pasisakė Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė ir Vytenis Andriukaitis, už – Saulius Skvernelis, Arvydas Juozaitis, Naglis Puteikis, Valentinas Mazuronis, Mindaugas Puidokas ir Valdemaras Tomaševskis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
G-7 šalys uždraus aukso importą iš Rusijos

Didžiojo septyneto (G-7) valstybės uždraus Rusijos aukso importą, siekdamos sugriežtinti sankcijas Maskvai...

JAV priėmus moterų teisę į abortus panaikinantį sprendimą, šalyje tęsiasi protestai

Teisės į abortą gynėjai šeštadienį Amerikoje antrą dieną protestavo prieš istorinę Aukščiausiojo Teismo...

Vokietijoje prasideda G-7 viršūnių susitikimas

Didžiojo septyneto (G-7) šalių lyderiai sekmadienį pradeda susitikimą, kurio metu tarsis dėl strategijų, kaip...

Sekmadienį baigiasi laikas pasirinkti nepriklausomą tiekėją 1

Sekmadienį baigiasi terminas, kai antrojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojai turi pasirinkti...

Infliacija pasauliui smogė ne vienodai – kai kurios šalys patiria mažesnį spaudimą Premium

Vakarų lyderiai dažnai pabrėžia, kad pastaruoju metu fiksuojamas kainų šuolis yra pasaulinis reiškinys,...

R. Meilutytė – pasaulio čempionė 5

Pasaulio plaukimo čempionate Budapešte Rūta Meilutytė iškovojo aukso medalį.

Verslo aplinka
2022.06.25
R.T. Erdoganas paragino Stokholmą imtis veiksmų išsklaidyti Turkijos būgštavimus dėl narystės NATO 1

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį leido suprasti, kad kol kas nepasiekta pažangos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Kauno savivaldybė Kėdainių tilto konkursą planuoja skelbti liepą 2

Kauno savivaldybė vadinamojo Kėdainių tilto per Nemuną konkursą rengiasi skelbti jau liepos mėnesį.

Statyba ir NT
2022.06.25
Vokietijoje besirenkančius G-7 lyderius pasitinka protestai

Dešimtys tūkstančių protestuotojų šeštadienį turėtų susirinkti Miunchene, Didžiojo septyneto (G-7) lyderiams...

Verslo aplinka
2022.06.25
VŽ infografika: kur Europoje nepageidaujamas „Huawei“ Premium

Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“ praėjusio dešimtmečio pradžioje tapo pasauliniu savo sektoriaus...

Inovacijos
2022.06.25
J. Borrellis: branduolinės derybos su Iranu bus atnaujintos artimiausiomis dienomis

Prieš tris mėnesius įstrigusios derybos dėl Irano branduolinės sutarties atgaivinimo bus atnaujintos...

Verslo aplinka
2022.06.25
Eksporto rinkų paieškos: 400 įmonių, 250 renginių

Įmonių naujų užsienio rinkų paieškai ir esamų eksporto rinkų plėtrai pagal priemonę „Naujos galimybės LT“,...

Gazelė
2022.06.25
Vytį bus galima naudoti ant transporto priemonių numerių

Kiek daugiau nei po metų ant motorinių transporto priemonių ir jų priekabų valstybinio registracijos numerio...

Logistika
2022.06.25
Ukrainos kariuomenė: apšaudymas susijęs su Kremliaus pastangomis įtraukti Baltarusiją į karą

Ukrainos šiaurinės ir šiaurės rytinės sritys šeštadienį ryte patyrė Rusijos „masinį bombardavimą raketomis“,...

Verslo aplinka
2022.06.25
JAV Kongresas priėmė pirmąjį per kelis dešimtmečius svarbų ginklų kontrolės įstatymą 1

JAV įstatymų leidėjai penktadienį nutraukė beveik tris dešimtmečius trukusį teisėkūros paralyžių šaunamųjų...

Verslo aplinka
2022.06.25
Atliks tyrimą, kokia paskiepytųjų dalis persirgo koronavirusu

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekia išsiaiškinti, kokia paskiepytųjų nuo koronaviruso dalis persirgo...

Verslo aplinka
2022.06.25
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui 8

Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui...

Verslo aplinka
2022.06.25
Berlyne prieš G-7 susitikimą ministrai pasmerkė Rusijos „grūdų karą“

Vokietija penktadienį apkaltino Rusiją paėmus pasaulį „įkaitu“ savo vykdomu „grūdų karu“, Berlyne įvykus...

Verslo aplinka
2022.06.25
P. Jacunskij. Kainų didėjimo priežastys ir „ką gali padaryti Konkurencijos taryba?“

Lietuvoje šoktelėjus infliacijos rodikliams kaskart viešojoje erdvėje pasigirsta klausimų, kokių veiksmų gali...

Nuomonės
2022.06.25
Penktadienį nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, fiksuota viena mirtis, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku