VŽ paaiškina: nuo ko priklausys referendumo dėl Seimo mažinimo rezultatas

Publikuota: 2019-05-04
Jeigu gegužės 12 d. referendumas bus sėkmingas, nuo 2020 m. rudens Seimo salėje liks 20-čia kėdžių mažiau. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Jeigu gegužės 12 d. referendumas bus sėkmingas, nuo 2020 m. rudens Seimo salėje liks 20-čia kėdžių mažiau. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gegužės 12-ąją, sekmadienį, kartu su prezidento rinkimais Lietuvoje rengiami ir du referendumai – vienas jų yra dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo nuo 141 iki 121. Dalis politinio proceso dalyvių vadina šį pasiūlymą populistiniu, pavojingu atstovaujamajai demokratijai ir ragina rinkėjus jį boikotuoti.

Referendumas įvyks ir, atsižvelgiant į visuomenės nuotaikas, teikiama nuostata greičiausiai bus priimta, jeigu balsavime dalyvaus daugiau kaip pusė visų įregistruotų rinkėjų. Jeigu dalyvaujančiųjų referendume bus bent vienu mažiau nei 50% registruotų rinkėjų, balsavimas bus laikomas neįvykusiu ir konstitucinė nuostata nepriimta.

Būtent tokios įvykių eigos ir tikisi šio referendumo kritikai. Jie ragina savo šalininkus ateiti gegužės 12 d. į balsavimo apylinkes, dalyvauti prezidento rinkimuose ir referendume dėl dvigubos pilietybės, bet atsisakyti imti referendumo dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo balsalapius.

Turi dalyvauti ne mažiau kaip pusė

Šiuo metu Lietuvos valstybėje yra 2.467.515 piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Tam, kad referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo įvyktų, referendume turi dalyvauti bent 1.233.758 rinkėjų.

Ar referendumas įvyko, bus sprendžiama tik po to, kai bus suskaičiuoti visi balsadėžėse rasti biuleteniai. Jeigu paaiškės, kad jų yra mažiau, nei aukščiau nurodytas kiekis, referendumas bus laikomas neįvykusiu. Tad teoriškai gali atsitikti ir taip, kad į balsavimo apylinkes ateis daugiau kaip 50% rinkėjų, tačiau daliai jų ignoruojant referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, jis gali ir neįvykti.

Tuo atveju, jeigu aktyvumas visgi bus pakankamas, skaičiuojant balsus bus nustatyta, ar pasiūlytoji Konstitucijos pataisa yra priimta. Tam turi pritarti daugiau negu pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip vienas trečdalis piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą. Tad tam, kad referendumu Konstitucija būtų pakeista ir Seimo narių skaičius sumažėtų, „už“ turi pasisakyti ne mažiau negu 822.505 piliečiai.

Pastaruosiuose prezidento rinkimuose aktyvumas siekdavo 47–53%. Tad jeigu gegužės 12 d. jis bus vėl panašus, nuo to, kiek rinkėjų registruosis referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, priklausys, ar jis įvyks. Bet jeigu įvyks, greičiausiai, anot apžvalgininkų, pasiūlytoji Konstitucijos nuostata bus priimta, nes Lietuvos visuomenėje yra gana populiari idėja sumažinti Seimą.

Už ir prieš

Yra vardijami tokie pagrindiniai Seimo narių skaičiaus mažinimo šalininkų argumentai: nuo 1992 m., kai priimta Konstitucija, Lietuvoje gyventojų sumažėjo nuo 3,7 mln. iki 2,8 mln., tad mažėti turėtų ir Seimo narių; daug Seimo narių dirba neefektyviai, visuomenės pasitikėjimas Seimu mažas; mažesnis Seimo narių skaičius valstybei leistų sutaupyti lėšų; išaugus konkurencijai dėl Seimo nario mandato, pagerės Seimo darbo kokybė.

Be to, valdančioji Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) nurodo, kad pažadas sumažinti Seimo narių skaičių buvo įtrauktas į jų 2016 m. rinkimų programą, tačiau Seime šio pažado nepavyksta įgyvendinti dėl nemenkos dalies parlamentarų pasipriešinimo.

nuotrauka::1 right

Tuo metu referendumo priešininkai nurodo savo kontrargumentus: nors gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo, rinkimų teisę turinčių piliečių skaičius sumažėjo labai nežymiai – daugelis piliečių tiesiog išvyko į užsienį; mažesnis Seimo narių skaičius pats savaime niekaip nereikštų, kad bus išrinkti geresni parlamentarai ar kad jie dirbs geriau; sumažinus Seimo narių skaičių, išaugs korupcijos grėsmė, nes norint paveikti Seimo sprendimus užteks padaryti įtaką mažesniam politikų skaičiui; sumažinus Seimo narių skaičių, taps lengviau keisti Konstituciją bei įstatymus, skirti kai kuriuos pareigūnus, valstybėje gali išaugti nestabilumas; kadangi Seimo darbo išlaidos sudaro tik mažą dalį viešojo sektoriaus išlaidų, sutaupytos lėšos bus minimalios,

Teigiama, kad objektyvių argumentų, kodėl reikėtų Seimo narių skaičių mažinti tiesiog nėra, o rizikos – didelės.

Galima dalyvauti tik dalyje balsavimų

Referendumo dėl Seimo mažinimo priešininkai vadovaujasi tuo, kad įstatymai nedraudžia rinkėjams atėjus į balsavimo apylinkę pasirinkti, kiek ir kokių biuletenių paimti, keliuose tądien vykstančiuose balsavimuose dalyvauti.

Tą patvirtina ir Laura Matjošaitytė, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė.

„Įstatymas nedraudžia neimti kurio nors iš balsavimo biuletenių. Rinkėjas pasirašo už kiekvieną gautą biuletenį. Todėl tas rinkėjas, kuris nepaėmė kurio nors iš tądien vykstančių balsavimų lapelio ir nepasirašęs dėl jo, tiesiog nefiksuojamas kaip atitinkamo balsavimo dalyvis. Jis bus traktuojamas ir skaičiuojamas tik kaip tų rinkimų ir/ar referendumų dalyvis, kurių biuletenius gavo ir už kuriuos pasirašė, bet toli gražu ne automatiškas visų balsavimų dalyvis“, – VŽ paaiškino VRK vadovė.

Anot jos, rinkimų apylinkių komisijos neturi teisės nesuteikti rinkėjams galimybės pasirinkti, kuriuose balsavimuose dalyvauti.

Norint nedalyvauti referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, reikia prieš balsuojant tokią savo valią išsakyti rinkimų komisijai. Rinkimų komisijos narys piliečiams, atvykusiems balsuoti, išduos tris skirtingų spalvų biuletenius. Rinkimų apylinkėje rinkėjas, priėjęs prie komisijos nario, išduodančio biuletenius, turėtų jį žodžiu informuoti, kiek ir kurių biuletenių pageidauja gauti. Šiuo atveju, prieš imant biuletenį, reikėtų informuoti komisijos narį, kad referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo dalyvauti nepageidaujate.

nuotrauka::2 left

Jei rinkėjas neišsakys išankstinės pozicijos, jam komisijos narys pasiūlys tris biuletenius ir paprašys už kiekvieną atskirai pasirašyti. Jei rinkėjas atsisakys priimti vieną ar daugiau rinkimų (referendumų) biuletenių, jam už juos pasirašyti rinkėjų sąraše nereikės.

Ką mano partijos ir kandidatai į prezidentus?

Referendumą dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo, siekiant nustatyti, kad Seimo narių skaičius yra ne 141, bet 121, šių metų pradžioje inicijavo LVŽS, o parlamentarai balsų dauguma priėmė atitinkamą nutarimą.

Jei šis privalomasis referendumas įvyks ir jei rinkėjai pritars Konstitucijos keitimui, 2020 m. spalį išrinktame naujajame Seime bus 20-čia parlamentarų mažiau. Iki rinkimų Seimas balsų dauguma dar turės apsispręsti, kokiu būdu būtų renkami šie 121 Seimo narys, taip pat pakeisti gausybę Seimo statuto ir kai kurių kitų įstatymų straipsnių, kuriuose kalbama apie parlamentarų mandatų proporcijas bei vadovaujančias pozicijas Seime.

Už Seimo narių skaičiaus mažinimą pasisako valdančiosios LVŽS bei Socialdemokratų darbo partija, taip pat Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų akcija. Griežtai prieš tai pasisako opozicinės Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Socialdemokratų partija bei Liberalų sąjūdis.

Iš kandidatų į prezidentus prieš Seimo narių skaičiaus mažinimą pasisakė Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė ir Vytenis Andriukaitis, už – Saulius Skvernelis, Arvydas Juozaitis, Naglis Puteikis, Valentinas Mazuronis, Mindaugas Puidokas ir Valdemaras Tomaševskis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Didysis šeštadienis britų parlamente – spręsis „Brexit“ likimas

Šeštadienį Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai renkasi į neeilinį „Brexit“ klausimui skirtą posėdį. Po...

Iš pareigų traukiasi JAV energetikos sekretorius R. Perry 1

Rickas Perry, Vilniuje neseniai viešėjęs JAV energetikos sekretorius, trauksis iš pareigų „vėliau šiemet“. Jo...

Pramonė
2019.10.18
Prasidedant deryboms dėl ES biudžeto prezidentas G. Nausėda greitų sprendimų nesitiki 2

Europos Sąjungos (ES) valstybių narių pozicijos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto skiriasi per daug,...

Verslo aplinka
2019.10.18
VŽ paaiškina, kas naujo „Brexit“ susitarime Premium 1

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras ketvirtadienį pranešė: po varginančių derybų pavyko...

Verslo aplinka
2019.10.18
Elektra nuo sausio gali brangti iki 15%, dujos tiek pat pigti, prognozuoja ministras 8

Elektra buitiniams vartotojams nuo kitų metų sausio gali brangti iki 15%, tačiau maždaug tiek pat, tikėtina,...

Pramonė
2019.10.18
Oficialiai paskelbta gaisro Alytuje lokalizacija

Alytuje trečiadienį kilusį padangų perdirbimo įmonės gaisrą penktadienį pavyko galutinai suvaldyti ir...

Verslo aplinka
2019.10.18
Lietuva sraigtasparnius „Mi-8“ pakeis amerikietiškais „Black Hawk“ 31

Lietuvos krašto apsaugos sistema nusprendė už maždaug 300 mln. Eur įsigyti šešis naujus amerikietiškus...

Verslo aplinka
2019.10.18
Paveldosaugininkai prašo centrinių paštų pastatus naudoti pagal jų paskirtį 4

Valstybinė kultūros paveldo komisija kreipėsi į „Lietuvos paštą“, prašydama rasti galimybę Vilniaus, Kauno ir...

Statyba ir NT
2019.10.18
Merai džiaugiasi dėl didesnio biudžeto, dejuoja dėl ribojamo skolinimosi Premium

Savivaldybių pajamos 2020 m. augs sparčiau nei valstybės ir „Sodros“ biudžetų, be to, savo reikmėms jos galės...

Finansai
2019.10.18
Kinijos BVP trečiąjį ketvirtį augo lėčiausiai nuo 1992 m. 1

Kinijos ekonomikos augimas šių metų trečiąjį ketvirtį buvo lėčiausias nuo 1992 metų, rodo oficialūs duomenys.

Verslo aplinka
2019.10.18
G. Nausėda: nepaisant „Brexit“ susitarimo, visi galvoja apie planą B 1

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Sąjunga (ES) svarsto variantus, kaip reikėtų elgtis, jei britų...

Verslo aplinka
2019.10.18
Nigeriją ir Lietuvą sujungianti programa – ES ir Afrikos skaitmeninės partnerystės priešakyje Verslo tribūna 1

Spalio 15 d. Lietuvoje oficialiai startavo „Digital Explorers“ programa, siekianti sujungti Lietuvą ir...

Sparnai
2019.10.18
Pro šalį plaukiantys milijardai 23

Valstybės kontrolė itin aiškiai parodė Vyriausybei šaltinius, kur nuteka tarsi beglobiai valstybės pinigai –...

Verslo aplinka
2019.10.18
Savarankiškai dirbantiems siūlo pakelti „Sodros“ įmokų „lubas“ iki 83.000 Eur Premium 38

Su 2020 m. biudžeto projektu Seimą pasiekė įstatymų pataisos, kuriomis siūloma savarankiškai dirbantiems...

Finansai
2019.10.18
Naujoje Europos Komisijoje dar liko nežinomųjų Premium

Naujoji Europos Komisija (EK), kuriai vadovaus vokietė, buvusi šalies gynybos ministrė Ursula von der Leyen,...

Verslo aplinka
2019.10.18
„Danske Bank“: tvarus energijos vartojimas – konkurencinis pranašumas Verslo tribūna 5

Į tvarų energijos vartojimą orientuotas verslas diktuoja naujas taisykles nekilnojamojo turto vystytojams.

Statyba ir NT
2019.10.17
Susitarta dėl 120 valandų paliaubų šiaurės Sirijoje

Turkija sutiko leisti kurdų pajėgoms pasitraukti. Susitarta dėl 120 valandų paliaubų, per kurias Jungtinės...

Verslo aplinka
2019.10.17
JK ir ES: mes pasiekėme „Brexit“ susitarimą 17

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, likus kelioms valandoms iki ES viršūnių susitikimo,...

Verslo aplinka
2019.10.17
„SGD terminalo“ kapitalas padidintas 10.000 Eur

Valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ antrinės įmonės „SGD terminalas“ įstatinis kapitalas kol kas...

Pramonė
2019.10.17
Prokuratūra: R. Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti J. Noreikos lentą 12

Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros...

Verslo aplinka
2019.10.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau