Prezidentiniai debatai apie ekonomiką: inovacijos patinka ne visiems

Publikuota: 2019-05-03

Ketvirtadienį vyko kandidatų į prezidentus debatai apie ekonomiką ir regionų politiką. Debatuose, kuriuos rengia LRT ir Vyriausioji rinkimų komisija, išryškėjo dvi nuomonių stovyklos. Vienoje – ekonomikos augimo siekti skatinant inovacijas ir pritraukiant investuotojų, kitoje – pasiryžimas remti vietos verslą ir pasikliauti vidaus vartojimo augimu.

„Svarbiausia – sudaryti sąlygas tokioms investicijoms, kurios orientuotos ne į mažą sukuriamą pridėtinę vertę, bet į aukštąsias technologijas ir didesnę pridėtinę vertę“, – atsakydamas į pirmąjį Edmundo Jakilaičio, debatų vedėjo, klausimą, teigė Gitanas Nausėda, kandidatas į prezidentus.

Nuolat atnaujinama informacija apie kandidatus į prezidentus su naujausiais pasisakymais — specialioje VŽ rubrikoje „Prezidento rinkimai 2019“.

Ponas Nausėda įvardijo, jog minėtos sąlygos – tai infrastruktūros ir inovacijų plėtra iš didžiųjų miestų ir LEZ į regionus, mokslo komercializacija, mokestinės paskatos aukštesnę prodėtinę vertę kuriančioms investicijoms, investicijos į kvalifikuotą darbo jėgą Lietuvoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponas Nausėda teigė manąs, kad Lietuvoje išlikti turėtų iš esmės tik aukštesnę pridėtinę vertę kuriančios įmonės, o neefektyvūs verslai „būtų atsluoksniuoti“. Jis siūlo sukurti „tam tikras paskatas ir netgi spaudimą“ verslui, kad jis būtų inovatyvesnis.

Investicijas į kvalifikuotos darbo jėgos kūrimą, ypač kai kurių profesijų – inžinerinių, tiksliųjų mokslų – skatinimą, pabrėžė ir Valdemaras Tomaševskis. Regionams jis siūlo suteikti daugiau galių ir kompetencijos, o kaip vieną esminių problemų pritraukiant investicijas į regionus jis paminėjo tai, jog „savivaldybės net laisvai nedisponuoja žeme“.

Saulius Skvernelis akcentavo mokestines lengvatas. Pavyzdžiui, jau veikiančioms įmonėms investicijos į technologinį atsinaujinimą, jo teigimu, galėtų būti kompensuojamos iki  100%. Per mokestinę lengvatą jis siūlo siekti ir mokslo bei technologijų komercializacijos. Naglis Puteikis taip pat kalbėjo apie lengvatas, tačiau ne technologines naujoves diegiančioms įmonėms, o priešingai – smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuriančiam darbo vietas ir pabrėžė „tvarias gamybines investicijas“. Be to, jis pareiškė, kad į užsienio investuotojus reikėtų žiūrėti atsargiau. „Akcentuočiau vietinio vidutinio ir smulkaus verslo rėmimą, ypač regionuose, Tarp užsienio investuotojų pasitaiko investicinių turistų, kurie čia padirba trejus metus, pasinaudoja suteiktomis lengvatomis, o po to dingsta.

O numatoma robotizacija, kurią geriausiai matome prekybos centruose, kaip mažėja kasininkų, sukurs didelę problemą – kaip perskirstyti pajamas taip, kad visi gyventojai jaustųsi jaukiai. Tai akcentuočiau taip vadinamą gerovės paketą kiekvienam Lietuvos gyventojui“, – sakė p. Puteikis.

Ingrida Šimonytė pareiškė, jog technologinės kaitos nereikia bijoti, bet svarbu jai pasiuošti. Jos nuomone, tai, kad dėl technologinių naujovių išnyks kai kurios darbo vietos, yra neišvengiama, bet, kaip taisyklė, tai bus prasčiau apmokamos darbo vietos.

„O tiems, kurie bus pasiruošę dirbti geriau apmokamus darbus, technologinė kaita suteiks daugiau galimybių“, – kalbėjo p. Šimonytė.

Ji, kaip ir p. Nausėda, pabrėžė inžinerinių ir technologinių specialybių svarbą, taip pat paramą smukiajam ir vidutiniam verslui, kuriam be pagalbos iš šalies technologinis atsinaujinimas gali būti finansiškai nepakeliamas.

Valentinas Mazuronis išsakė poziciją, kad remti reikia visokį verslą – ne tik kuriantį aukštesnę pridėtinę vertę.

„Kuo daugiau darbo vietų Lietuivoje, tuo geriau. Neišskirčiau vienų ar kitų sričių, manau, kad reikia remti visą verslą“, – sakė p. Mazuronis. Jo nuomone, svarbiausia – kad žmonės turėtų daugiau pajamų, nes taip būtų aktyvinama vidinė rinka.

Jis pasisakė už vidutinio atlyginimo kilimą ir net įvardijo, kokia tai turėtų būti suma – 1.400 Eur. Be to, pareiškė, jog PVM nuo 21% turi būti vėl sumažintas iki 18%.

Mindaugas Puidokas pritarė, esą Lietuvai reikia darbo vietų tiek aukštos, tiek žemos pridėtinės vertės sektoriuose. „Kalbant apie aukštos pridėtinės vertės įmones, viskas prasideda nuo teisingos aplinkos investuotojams, reikalingos kvalifikacijos žmonių, ir kad valdžia priimtų nuoseklius sprendimus – kad viena valdžia nekeistų kitos sprendimų“, – pažymėjo p. Puidokas.

Be to, jis, kaip ir p. Šimonytė, pažymėjo bendradarbiavimo svarbą.

„Privalome įveiklinti „triple helix“ spiralę – turi būti labai aiškus ir kryptingas darbas tiek iš Vyriausybės, tiek bendradarbiavimas su profesinėmis sąjungomis, darbdaviais, universitetais, ir mokslo bei tyrimų centrais“, – kalbėjo p. Puidokas.

Vytenis Andriukaitis vienintelis iš kandidatų kaip priemonę skatinti technologiškai pažangią ekonomiką akcentavo struktūrinės paramos lėšų investavimą. „Valstybei reikia kuo greičiau investuoti struktūrinės paramos lėšas, nes jos yra mūsų rankose čia ir dabar. Tarptautinis bendardarbiavimas – universitetai, mokslininkai, startuoliai gali tada stipriai jaustis, kai tarpotautinis bendardarbiavimas stipriai išvystytas. Ir čia EIB, Strateginių investicijų fondo pajėgumai turi būti žymiai didesni, kad galėtume padaryti proveržį“, – neabejoja p. Andriukaitis.

V. Mazuronis pirks S. Skvernelio namą „už deklaruotą vertę“

VŽ primena, kad ankstesniuose debatuose kandidatas Arvydas Juozaitis LRT pavadino „korupcijos židiniu“ ir, neįpusėjus debatams, iš laidos pasitraukė. Jis nedalyvavo ir šio ketvirtadienio debatuose, o prieš jiems prasidedant prie LRT surengė piketą.

Karštų emocijų netrūko ir studijoje. Ponas Mazuronis laidos vedėjui p. Jakilaičiui liepė jo nepertraukinėti ir „patylėti“.

Vėliau jis mėgino įgelti p. Skverneliui. Diskusijai pakrypus apie mokestinius netolygumus, kuriuos akcentavo p. Mazuronis, pareiškęs, jog net ir prabangus ar nekilnojamasis turtas nėra apmokestinamas, jis suabejojo, ar deklaruota premjero namo vertė iš tiesų atitinka rinkos kainą.

„Jei jūs pasisiuvote kostiumą ir sumokėjote 100 Eur, tai tas kostiumas ir vertas 100 Eur. Ar jūs galvojate, kad rinkos kaina, kaip gerbiamo iškilaus politiko kostiumas bus parduotas už 500 Eur? Yra tokia realybė, deklaruojama ta suma, kuri yra realiai išleista, investuota“, – tikino p. Skvernelis.

„Gerbiamas premjere, už tą deklaruotą jūsų vertę rytoj perku jūsų namą. Parduokit“, – atsakė p. Mazuronis. „Sutarėm! Pirkite!“, – pareiškė S. Skvernelis, vėliau pridūręs, jog dar reikės atsiklausti žmonos bei pavadino p. Mazuronio replikas „demagogija“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
A. Blinkenas neabejoja Berlyno pozicija Ukrainos atžvilgiu 5

JAV valstybės sekretorius Anthony Blinkenas sekmadienį pareiškė neabejojantis, kad Vokietija laikosi...

Verslo aplinka
2022.01.23
JK perspėja, kad V. Putinas planuoja į Ukrainos valdžią atvesdinti prorusišką lyderį 10

Jungtinė Karalystė (JK) apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną planuojant operaciją Ukrainoje, kuria...

Verslo aplinka
2022.01.23
Vilniuje šiemet planuojama įrengti dar apie 30 lauko klasių moksleiviams 1

Vilniuje, prie mokyklų, šiemet planuojama įrengti apie 30 lauko klasių po permatomu kupolu, skirtų...

Verslo aplinka
2022.01.23
Dėl nemokumo rizikos VMI įspėjo beveik 400 įmonių, „Verslios Lietuvos“ pagalbos panoro 22 iš jų Premium

Naujas pagalbos verslui įrankis – Ankstyvojo perspėjimo sistema – identifikavo beveik kelis šimtus smulkių ir...

Finansai
2022.01.23
L. Andziulytė. Ryškiausios BDAR baudos 2021: ar pasimokysime iš svetimų klaidų?

Prieš beveik 4 metus įsigaliojusio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) taikymas verslui tebėra...

Nuomonės
2022.01.23
Lietuvoje per pastarąją parą nustatyti 5.785 nauji COVID-19 atvejai 6

Lietuvoje per praėjusią parą nustatyti 5.785 nauji COVID-19 atvejai, mirė dešimt žmonių, rodo sekmadienį...

Verslo aplinka
2022.01.23
Vokietijos karinio laivyno vadas po Ukrainos pyktį sukėlusių pareiškimų traukiasi iš pareigų 31

Vokietijos karinių jūrų pajėgų vadas Kay-Achimo Schoenbachas atsistatydino iš pareigų po savo diplomatinę...

Verslo aplinka
2022.01.23
JAV valstybės departamentas: JAV piliečiai iš Ukrainos kol kas nebus evakuojami

Nors nuogąstavimai dėl galimų Rusijos karinių veiksmų vis didėja, Jungtinės Valstijos Amerikos piliečių...

Verslo aplinka
2022.01.23
Vokietija kasmet norėtų prisitraukti 400.000 kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio 12

Vokietijos naujoji koalicinė vyriausybė norėtų kasmet pritraukti 400.000 kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio.

Verslo aplinka
2022.01.23
Infliacija kiša koją pandemijos nepakirstai Lenkijos ekonomikai, taip pat – ir valdantiesiems Premium

Koronaviruso pandemijai nepavyko suduoti stipresnio smūgio Lenkijos ekonomikai, tačiau tą grasina padaryti...

Verslo aplinka
2022.01.23
Prezidentas: Europos kultūros sostinės programa sustiprins Kauno įvaizdį

Kauno – Europos kultūros sostinės programa sustiprins Kauno kaip kultūros miesto įvaizdį, sako prezidentas...

Verslo aplinka
2022.01.22
Rusijos ir Jungtinės Karalystės ministrai susitiks derėtis dėl Ukrainos

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu priėmė kvietimą susitikti su Jungtinės Karalystės gynybos...

Verslo aplinka
2022.01.22
JAV prezidentas vasarį susitiks su Vokietijos kancleriu

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Joe Bidenas vasarį Vašingtone priims Vokietijos kanclerį Olafą...

Verslo aplinka
2022.01.22
V. Juzikis. Daugiau negu saulė ir vėjas: ko reikėtų, siekiant lūžio kovoje su klimato kaita? 1

„Sustabdykite iškastinio kuro naudojimą! Veikite dabar pat!“ Tokie ir panašūs šūkiai mirgėjo aktyvistų...

Nuomonės
2022.01.22
Žiniasklaida: JAV planuoja diplomatų ir jų šeimų evakuaciją iš Kijevo 6

JAV ambasada Ukrainoje paprašė Valstybės departamento leisti išvykti iš Kijevo visiems antraeiliams...

Verslo aplinka
2022.01.22
Asociacija: didžiausia problema - ne itin išplėtota elektromobilių infrastruktūra 11

Automobilių verslo atstovai sutaria, kad elektromobilių paklausa Lietuvoje nemažėja. Pasak jų, valstybės...

Logistika
2022.01.22
Penktadienį – 5.735 nauji COVID-19 atvejai, 10 iš 17 mirusiųjų nepaskiepyti arba paskiepyti nepilnai 11

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 5.735 nauji COVID–19 atvejai, mirė 17 žmonių, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.01.22
Ukraina gavo iš JAV pirmąją karinės pagalbos siuntą 3

Ukraina gavo pirmąją Jungtinių Amerikos Valstijų karinės pagalbos krovinių siuntą, anksti šeštadienį pranešė...

Verslo aplinka
2022.01.22
Lietuvoje loterijoje laimėta rekordinė suma 5

Lietuvoje loterijoje laimėta rekordinė suma – 24 mln. Eur, pranešė bendrovė „Perlas Network“.

Verslo aplinka
2022.01.22
JAV ir NATO planuoja pratybas Viduržemio jūroje

Jungtinės Amerikos Valstijos pranešė apie ateinančią savaitę prasidėsiančias dideles NATO karinių jūrų pajėgų...

Verslo aplinka
2022.01.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku