Lietuvoje kuriama startuoliams galinti pagelbėti technologija – neturi analogų pasaulyje

Publikuota: 2019-04-18

Lietuvos banko inicijuotas projektas, kurio metu verslo įmonės kuria blokų grandinės technologija (blockchain – angl.) grįstą FinTech inovacijų platformą-paslaugą „LBChain“, pasiekė pusiaukelę. Analogų pasaulyje neturinčia sistema galės naudotis įmonės, kurios norės ir išbandyti, ir plėtoti savo idėjas. Tai dar labiau paskatins FinTech sektoriaus plėtrą šalyje, kas taip pat galėtų pagreitinti Lietuvos ekonomikos augimą.

„LBChain“ turėtų tapti pirmąja pasaulyje finansų rinkos reguliuotojo bandomąja technologine platforma, kuri apjungs reguliacines ir technologijų konsultacijas. Šiuo projektu, kuris įgyvendinamas pasinaudojus Europos Sąjungos (ES) investicijų priemone „Ikiprekybiniai pirkimai LT“ ir remiantis verslo inovacijomis, siekiama padėti ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinėms finansų, FinTech įmonėms, startuoliams įgyti naujų žinių, išbandyti ir pritaikyti blokų grandinės technologija pagrįstas paslaugas.

„Jei startuolis nori sukurti, pavyzdžiui, sutelktinio finansavimo platformą, tačiau nežino, ar ji atitiks teisinius reikalavimus, ar verta investuoti į prototipo kūrimą, „LBChain“ taptų būtent ta aplinka, kur jis galėtų išsiaiškinti savo galimybes. Taip pat, išmėginti, kaip produktą sutinka vartotojai. Lietuvos banko specialistai padėtų spręsti teisinius klausimus bei technologinius galvosūkius, o produktą padėtų išmėginti Lietuvos banko pasiūlyta testuotojų bendruomenė“, – pasakoja projekto vadovas Andrius Adamonis.

Savo ruožtu Lietuvos bankas užtikrintų, kad į rinką paleidžiamas tinkamas produktas, gautų informaciją apie naujausias FinTech tendencijas. Svarbu ir tai, kad šio sektoriaus naujoves Lietuvos bankas iškart galėtų perkelti į teisinį reguliavimą.

Galėtų padėti ir kitoms institucijoms

Sukūrus šią platformą-paslaugą Lietuvos bankas galėtų padėti efektyviau integruoti blokų grandinės technologija grįstus sprendimus į rinką, o Lietuva įgytų daugiau galimybių talentams ir investicijoms pritraukti. Šios technologijos pritaikymo galimybės yra didelės, ypač ten, kur reikia didelio duomenų perdavimo saugumo ir patikimumo.

Lietuvos bankas „LBChain“ projektą koncentruoja į finansų rinką ir jai taikomus sprendimus, tačiau ateityje, ištobulinus inovaciją, ji galėtų būti panaudojama plačiau.

„Pasiteisinus „LBChain“ ikiprekybiniam pirkimui, „LBChain“ galėtų tapti „LTChain“. Mat viešojo sektoriaus institucijos teiraujasi, ar į šią platformą būtų galima prijungti ir kitus, ne finansų sektoriuje veikiančius blokų grandinės technologija grįstus sprendimus“, – sako A. Adamonis.

Kandidatų gausa

Vilčių tokiai idėjai teikia jau esama „LBChain“ sėkmė. Pirmajame projekto etape projekto dalyviai pateikė „LBChain“ platformos-paslaugos koncepcijas, o dabar vykdomas antrasis iš trijų etapų – bandomosios platformos-paslaugos kūrimas bei testavimas.

Šiame etape panoro dalyvauti net 21 FinTech įmonė iš Belgijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų, Suomijos, Serbijos ir Švedijos. Iš jų buvo atrinktos šešios, kurios kartu su pirmame etape atrinktais trimis paslaugų teikėjais (vienam paslaugų teikėjui paskirtos dvi įmonės) prisidės prie pačios „LBChain“ platformos ir savo produkto prototipo kūrimo. Vėliau jau sukurtą platformos-paslaugos prototipą ir savo produktus FinTech įmonės galės išmėginti su Lietuvos banko testuotojų bendruomene.

Prie jos galės prisijungti ir įmonės, kurios nebuvo atrinktos dalyvauti antrame etape. Jos taip pat gali registruotis į trečią etapą, kuris prasidės rugsėjo mėnesį. Šio etapo metu FinTech įmonės galės kurti ir testuoti savo produktus „LBChain“ platformoje.

Kadangi projektas yra technologiškai ir idėjiškai unikalus, jam įgyvendinti Lietuvos bankas pasirinko ES investicijų priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“.

„Tai mums suteikė daugiau apsisprendimo galimybių, buvo paprasčiau išsiaiškinti klausimus, susijusius su techninių sprendimų neapibrėžtumu ir išgryninti produktui keliamus reikalavimus. Dar vienas ikiprekybinio pirkimo privalumas yra tas, jog vienu metu etapą vykdo kelios įmonės, tai užtikrina platesnę produkto apžvalgą bei skirtingus požiūrio kampus. Tiesa, ikiprekybinis pirkimas trunka šiek tiek ilgiau nei įprastas viešasis pirkimas, tačiau ir gaunama kur kas daugiau naudos“, – teigia A. Adamonis.

ES investicijos ikiprekybiniams pirkimams

„Ikiprekybiniai pirkimai LT“ – ES investicijų priemonė, kuria skatinama vykdyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros paslaugų pirkimus, kurių metu sukuriamas naujas, rinkoje neegzistuojantis gaminys, paslauga, procesas arba iš esmės patobulinamas jau egzistuojantis gaminys, paslauga, procesas, skirtas visuomenei aktualių socialinių-ekonominių problemų sprendimui.

Daugiau informacijos apie priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“ galima rasti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir ES investicijų svetainėse.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, jos skelbimas finansuojamas ES lėšomis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau