A klasės biurai: medžiojami klientų, tačiau nemiegantys ant laurų   

Publikuota: 2019-03-28

Paskutiniu metu Vilniuje atidaryti keturi A klasės biurų pastatai, tarp kurių – ir trečiojo biurų komplekso „3 BURĖS“ dangoraižis Lvovo gatvėje. Tai, kad jau 2018 metų pabaigoje apie 75 procentai šių objektų ploto buvo išnuomota, rodo didžiulį A klasės erdvių poreikį Vilniuje. Ekspertai teigia, kad šiandien jų savininkai konkuruoja ne tik pastato lokacija, biurų kokybe, bet ir investicijomis į juose dirbančius žmones bei vis didesnę svarbą įgaunančius tvarumo kriterijus. 

Verslo centro lokacijos vaidmuo – vis dar kertinis 

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius teigia, kad dažname mieste palankiausia dalis aukščiausio lygio A klasės verslams kurtis – centrinis verslo rajonas (ang. „Central business district“ – CBD), kuris Vilniuje išsidėstęs abipus Konstitucijos prospekto esančioje teritorijoje.]

nuotrauka::1 right

„Stambieji nuomininkai, pasirengę už nuomą mokėti daugiausiai, vietos ieško būtent Konstitucijos prospekte. Čia steigiasi didžiausi bankai, audito kompanijos, finansų, mokėjimų srityse dirbančios korporacijos; labai palanku, kad šioje gatvėje veikia ir Vilniaus miesto savivaldybė, nes pastarojoje institucijoje įmonių atstovams neretai tenka spręsti įvairius klausimus. Be to, Konstitucijos prospektas patogiai pasiekiamas tiek motorinėmis transporto priemonėmis, tiek pėsčiomis, Senamiestis taip pat labai arti“, – privalumus vardija M. Statulevičius.  

Kaip teigia LNTPA direktorius, Vilniaus CBD, pradėtas vystyti Lietuvai įstojus į NATO ir Europos sąjungą, Vilniaus savivaldybei investavus į infrastruktūros sukūrimą, žymėjo ne tik naują valstybės, bet ir miesto raidos etapą: statybos, architektūros kokybė Konstitucijos prospekte ėmė gerokai viršyti kitose miesto dalyse keliamus kriterijus, padaugėjo architektūrinių konkursų, lėmusių garsių užsienio vardų projektų įgyvendinimą, miesto valdytojų reikalavimų kartelė Konstitucijos prospekte irgi buvo kilstelėta gerokai aukščiau.   

 „Kad architektūrinė kalba būtų išpildyta aukščiausiu lygiu, būtina ir atitinkama statybos kokybė, o tai lėmė išaugusią tarptautinių tvarumo sertifikatų – „BREAM“ arba „LEED“ – svarbą. Dabar dauguma didžiųjų tarptautinių kompanijų laikosi politikos dirbti tvariuose, energetiškai efektyviuose pastatuose, reikalauja visapusę kokybę patvirtinančio sertifikavimo ir taip skatina investuotojus dar labiau pasitempti“, – įsitikinęs M. Statulevičius.  

Į pastatą ir biurus investuoti nebeužtenka 

„LEED Platinum“ bei „LEED O&M Platinum“ aplinkosaugos sertifikatais įvertinto verslo centro „3 BURĖS“, priklausančio Švedijos investicinei bendrovei „Eastnine“, direktorė Rūta Narutavičė taip pat atkreipia dėmesį, kad tvarumo (ang. „sustainability“) faktoriaus vaidmuo komercinio nekilnojamojo turto segmente pasidarė itin ryškus. Anot jos, LEED sertifikatai užtikrina, kad verslo centras nuolat tobulėtų, žengdamas koja kojon su naujausiomis aukščiausios klasės biurų pasaulio tendencijomis, būtų pastoviai atnaujinamas. Bene pagrindiniu, milžiniškas tam skiriamas investicijas lemiančiu veiksniu, R. Narutavičė įvardina verslo centro lokaciją.

„3 BURĖS“ įsikūrusios Lvovo gatvėje, visai šalia Konstitucijos prospekto, tad žemė čia itin brangi. Na, o kuo ji brangesnė, tuo daugiau investuojama ir į joje statomą verslo centrą: daugiau pinigų skiriama architektūros, pastato kokybei, darnumo kriterijų įgyvendinimui – aktyvioms poilsio zonoms, didesniam erdvesnių automobilių parkavimo vietų skaičiui, nepriekaištingai garso izoliacijai, naujausioms technologijoms, saugumui, maksimaliai komfortiškoms darbo sąlygoms. Kitaip sakant, investuojama ne tik į pastato kokybę, bet ir į jame dirbantį žmogų“, – sako R. Narutavičė.

„Reikia suprasti, kad tarptautinio lygio kompanijos, samdančios aukšto lygio specialistus, taip pat turi galvoti, kaip pritraukti ir išlaikyti savo darbuotojus. Dėl to prestižinius A klasės biurus besirenkančioms įmonėms svarbu, kad pastate būtų papildomas vertes kuriančios erdvės – maitinimo zonos, restoranai, sporto klubas, net vaikų priežiūros paslaugos dirbantiems tėvams, kad pro langus atsivertų įkvepiančios Senamiesčio panoramos, ir panašiai. Palankių darbo sąlygų užtikrinimas – vienas iš būdų pritraukti ir išlaikyti geriausius savo srities specialistus“, – mano M. Statulevičius. 

Paklausa didelė, o vietos plėstis – mažai 

Prestižiniame A klasės verslo centre norinčioms įsikurti kompanijoms šiuo metu tokias galimybes reikia tikrąja to žodžio prasme medžioti – kaip ir gerus darbuotojus. Tokią situaciją nulėmė tai, kad A klasės biurų sostinėje nėra daug, ir ateityje daugės lėtai.

Tikimybė, kad Vilniuje kada nors galėtų atsirasti dar vienas tokio paties lygio verslo rajonas, koks šiuo metu yra Konstitucijos prospekte, labai menkai tikėtina. Taip pat ir centriniame verslo rajone Konstitucijos prospekte vietos naujiems A klasės verslo centrams likę nedaug.

„Arčiau upės dar yra vienas kitas sklypas, tačiau ten statybos darbus stabdo neišspręsti nuosavybės klausimai. Tuo metu Šnipiškėse, kur dar galima šiek tiek plėstis, vietiniai gyventojai nenori atsisveikinti su nuosavais namais ir vis dar tikisi juos parduoti pernelyg aukštomis kainomis. Vystomų teritorijų įšaldymas lemia tai, kad Vilniaus CBD nesivysto taip greitai, kaip norėtųsi. Kita vertus, visi nauji pastatai išnuomojami daugmaž per metus, o tai reiškia, kad dabartinė aplinka pilnai išpildo top kompanijų poreikius“, – pastebi M. Statulevičius.

Antai „3 BURIŲ“ pirmojo ir antrojo dangoraižio nuomininkams 2018 metais išsikėlus į trečiąjį dangoraižį, jų ankstesnės patalpos šiuo metu jau išgraibstytos. Dabar kraustytis besiruošiančios „Telia“ užimtos erdvės ant prekystalio irgi ilgai neužsibus.

Ekspertai pastebi, kad intensyvi konkurencija prestižinių biurų segmente lemia satelitinių verslo centrų formavimąsi toliau nuo miesto centro. Šių biurų konkurencija skatina A klasės žaidėjus išlaikyti aukštą kartelę.

nuotrauka::2 right

„Verslų centrų galima rasti Viršuliškėse, Ukmergės gatvėje, Ozo parke ir Savanorių prospekte,  ateinančiais metais didžiausias nuo centro nutolęs biurų pastatas iškils Ozo parke. Švitrigailos, Linkmenų ir Paupio gatvėse jau taip pat pradėtos B klasės verslo centrų statybos“, – vardija „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė Jurgita Šilaikytė.

Daryti nuolaidas ar atsinaujinti?     

Vilniaus biurų rinka pradėjo kurtis prieš truputį daugiau, nei dešimtmetį. Prestižiniams A klasės verslo centrams, kuriems svarbu visą laiką išlaikyti modernumą ir naujumo atmosferą, ateina laikas nuspręsti, ar investuoti į atnaujinimą.

Kaip pastebi J. Šilaikytė, vienas pirmųjų verslo centrų Vilniuje, nusprendęs atsinaujinti iš esmės, yra „3 BURĖS“. Verslo centro savininkė Švedijos investicijos bendrovė „Eastnine“ dar vasarį paskelbė, šiam procesui skirsianti apie 2 mln. eurų.

„Kalbant bendrai, jei verslo centrai nesirenka atnaujinimo, kitas kelias jiems yra siūlyti lankstesnes sąlygas nuomininkams – mažesnę kainą, trumpesnį nuomos laikotarpį, pritaikyti patalpas mažoms įmonėms, pavyzdžiui, siūlyti biurus ir iki 200 kvadratinių metrų. Verslo centras „3 BURĖS“ pasirinko kitą sprendimą – skirdami didžiules investicijas, jo savininkai siekia išlaikyti užimtą lyderiaujančią poziciją rinkoje bei pasiektą kokybės ir santykio kartelę“, – teigia „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė J. Šilaikytė.

Anot „3 BURIŲ“ verslo centro direktorės R. Narutavičės, toks sprendimas logiškas ir paprastai paaiškinamas. „Bendrajame Vilniaus miesto plane nėra numatyta galimybė atsirasti dar vienam tokio aukšto lygio verslo rajonui, kokį turime Konstitucijos prospekte. Tai reiškia, kad čia pat, Lvovo gatvėje, įsikūrusios „3 BURĖS“ dar labai ilgai bus pati palankiausia verslui lokacija sostinėje. Suprantama, kad į tokioje vietoje esantį verslo centrą bei darbo sąlygas jame nuolat ir daug investuojama.

„3 BURĖS“ – vienas pirmųjų A klasės biurų kompleksų Vilniuje. Čia įsikūrusios finansinės ir draudimo kontoros, advokatų biurai, informacinių technologijų kompanija „Visma Lietuva“, „Swedbank“, veikia keletas maitinimo įstaigų, sporto klubas „In Balance“, klinika „Grožio chirurgija“, ant trečiosios „Burės“ stogo taip pat įrengta aukščiausia multifunkcinė sporto aikštelė Lietuvoje. 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Dveji metai su nauju Darbo kodeksu skaičiais 5

Lygiai prieš dvejus metus įsigaliojo naujas Darbo kodeksas, turėjęs įvesti į darbo rinką daugiau lankstumo.

Vadyba
17:55
Premjeras viliasi, kad koalicijos sutartis bus šią savaitę 2

Premjeras Saulius Skvernelis pareiškė tikįs, kad dar šią savaitę pavyks suderinti ir pasirašyti atnaujintos...

Iranas pažeidė branduolinio susitarimo nuostatas dėl urano sodrinimo limito

Iranas pirmadienį pažeidė leistiną 2015 m. branduoliniame susitarime numatytą Irano mažai prisodrinto urano...

Ryškėja lyderiai į svarbiausius ES postus

Po kol kas ilgiausių iki šiol trunkančių derybų dėl aukščiausių Europos Sąjungos (ES) postų ryškėja pirmosios...

Lukiškių kalėjimas antradienį uždaromas: iškeldinti paskutiniai nuteistieji 1

Pirmadienį iškeldinus paskutinius nuteistuosius, antradienį bus skelbiamas oficialus sostinėje veikusio...

MMA kils bemaž dešimtadaliu  4

Nuo kitų metų minimali mėnesio alga (MMA) iki mokesčių padidės nuo dabartinių 555 iki 607 Eur. Gaunančiųjų...

VŽ pristato 10 didžiausių Lietuvos bendrovių pagal 2018 m. pajamas 11

Kaip ir kasmet, „Verslo žinios“ sudarė Lietuvos bendrovių TOP 1000 pagal jų praėjusiais metais uždirbtas...

Gaisras Traksėdžių durpyne suvaldytas, išdegė apie 20 ha

Šilutės rajone penktadienio popietę kilęs gaisras Traksėdžių durpyne suvaldytas, išdegė apie 20 ha, BNS...

Šią savaitę svarbu  1

Prasideda naujoji Europos Parlamento kadencija, Lietuvos Seime tęsiasi bandymai suformuoti platesnę...

„Teisybės kardas“ – virš politinių oponentų galvų 9

Seimo narių pomėgis kurti laikinąsias komisijas yra ne tik tuščiai švaistomas laikas – tai mėginimas...

VŽ analizė: Seimo laikinosios komisijos dažniausiai politikuoja ir švaisto laiką  Premium 4

Per pastaruosius du dešimtmečius Seime buvo suformuota ne viena dešimtis laikinųjų tyrimų komisijų...

F. Timmermansas – kandidatas į EK prezidento postą

Fransas Timmermansas, Nyderlandų socialistas, Europos Parlamente priklausantis Socialistų ir demokratų...

Verslo aplinka
2019.06.30
Atgimsta diskusijos dėl Seimo fontano 7

Seimui ir Vilniaus savivaldybei dešimtmetį nesutariant, kaip elgtis su buvusiu fontanu prie parlamento, tarp...

Statyba ir NT
2019.06.30
G. Depardieu vengia mokesčių ir Rusijoje 1

Rusijos mokesčių administratoriui teko kuriam laikui užblokuoti prancūzų aktoriaus Gerardo Depardieu...

Verslo aplinka
2019.06.30
Traksėdžių durpyne likviduojami pavieniai ugnies židiniai

Traksėdžių durpyne sekmadienį tęsiami gaisro gesinimo darbai. Pasak ugniagesių atstovų, gaisras kol kas dar...

Verslo aplinka
2019.06.30
PVM atotrūkis: pilkas – nebūtinai vilkas 4

„Pilkas – ne vilkas, ilgaausis – ne kiškis, su kanopom – ne arklys, kas?“ – klausia liaudies mįslė. Lietuviui...

Verslo aplinka
2019.06.30
Televizijų transliacijose mažėja rusiškos produkcijos 3

2019 m. rusiškos produkcijos dalis lygintose televizijos programose sumažėjo daugiau nei 20 val. per savaitę,...

Rinkodara
2019.06.30
D. Trumpas susitiko su Šiaurės Korėjos lyderiu

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį susitiko su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu ir įžengė į...

Verslo aplinka
2019.06.30
Kelių policija nuo pirmadienio stiprina elektrinių paspirtukų kontrolę 28

Nuo liepos 1 dienos visam vasaros sezonui bus sustiprinta elektrinių paspirtukų ir motorinių dviračių...

ES vadovai Briuselyje tęsia diskusijas dėl naujųjų Europos lyderių

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį Briuselyje su Europos Sąjungos valstybių vadovais tęsia derybas dėl...

Verslo aplinka
2019.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau