A klasės biurai: medžiojami klientų, tačiau nemiegantys ant laurų   

Publikuota: 2019-03-28

Paskutiniu metu Vilniuje atidaryti keturi A klasės biurų pastatai, tarp kurių – ir trečiojo biurų komplekso „3 BURĖS“ dangoraižis Lvovo gatvėje. Tai, kad jau 2018 metų pabaigoje apie 75 procentai šių objektų ploto buvo išnuomota, rodo didžiulį A klasės erdvių poreikį Vilniuje. Ekspertai teigia, kad šiandien jų savininkai konkuruoja ne tik pastato lokacija, biurų kokybe, bet ir investicijomis į juose dirbančius žmones bei vis didesnę svarbą įgaunančius tvarumo kriterijus. 

Verslo centro lokacijos vaidmuo – vis dar kertinis 

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) direktorius Mindaugas Statulevičius teigia, kad dažname mieste palankiausia dalis aukščiausio lygio A klasės verslams kurtis – centrinis verslo rajonas (ang. „Central business district“ – CBD), kuris Vilniuje išsidėstęs abipus Konstitucijos prospekto esančioje teritorijoje.]

nuotrauka::1 right

„Stambieji nuomininkai, pasirengę už nuomą mokėti daugiausiai, vietos ieško būtent Konstitucijos prospekte. Čia steigiasi didžiausi bankai, audito kompanijos, finansų, mokėjimų srityse dirbančios korporacijos; labai palanku, kad šioje gatvėje veikia ir Vilniaus miesto savivaldybė, nes pastarojoje institucijoje įmonių atstovams neretai tenka spręsti įvairius klausimus. Be to, Konstitucijos prospektas patogiai pasiekiamas tiek motorinėmis transporto priemonėmis, tiek pėsčiomis, Senamiestis taip pat labai arti“, – privalumus vardija M. Statulevičius.  

Kaip teigia LNTPA direktorius, Vilniaus CBD, pradėtas vystyti Lietuvai įstojus į NATO ir Europos sąjungą, Vilniaus savivaldybei investavus į infrastruktūros sukūrimą, žymėjo ne tik naują valstybės, bet ir miesto raidos etapą: statybos, architektūros kokybė Konstitucijos prospekte ėmė gerokai viršyti kitose miesto dalyse keliamus kriterijus, padaugėjo architektūrinių konkursų, lėmusių garsių užsienio vardų projektų įgyvendinimą, miesto valdytojų reikalavimų kartelė Konstitucijos prospekte irgi buvo kilstelėta gerokai aukščiau.   

 „Kad architektūrinė kalba būtų išpildyta aukščiausiu lygiu, būtina ir atitinkama statybos kokybė, o tai lėmė išaugusią tarptautinių tvarumo sertifikatų – „BREAM“ arba „LEED“ – svarbą. Dabar dauguma didžiųjų tarptautinių kompanijų laikosi politikos dirbti tvariuose, energetiškai efektyviuose pastatuose, reikalauja visapusę kokybę patvirtinančio sertifikavimo ir taip skatina investuotojus dar labiau pasitempti“, – įsitikinęs M. Statulevičius.  

Į pastatą ir biurus investuoti nebeužtenka 

„LEED Platinum“ bei „LEED O&M Platinum“ aplinkosaugos sertifikatais įvertinto verslo centro „3 BURĖS“, priklausančio Švedijos investicinei bendrovei „Eastnine“, direktorė Rūta Narutavičė taip pat atkreipia dėmesį, kad tvarumo (ang. „sustainability“) faktoriaus vaidmuo komercinio nekilnojamojo turto segmente pasidarė itin ryškus. Anot jos, LEED sertifikatai užtikrina, kad verslo centras nuolat tobulėtų, žengdamas koja kojon su naujausiomis aukščiausios klasės biurų pasaulio tendencijomis, būtų pastoviai atnaujinamas. Bene pagrindiniu, milžiniškas tam skiriamas investicijas lemiančiu veiksniu, R. Narutavičė įvardina verslo centro lokaciją.

„3 BURĖS“ įsikūrusios Lvovo gatvėje, visai šalia Konstitucijos prospekto, tad žemė čia itin brangi. Na, o kuo ji brangesnė, tuo daugiau investuojama ir į joje statomą verslo centrą: daugiau pinigų skiriama architektūros, pastato kokybei, darnumo kriterijų įgyvendinimui – aktyvioms poilsio zonoms, didesniam erdvesnių automobilių parkavimo vietų skaičiui, nepriekaištingai garso izoliacijai, naujausioms technologijoms, saugumui, maksimaliai komfortiškoms darbo sąlygoms. Kitaip sakant, investuojama ne tik į pastato kokybę, bet ir į jame dirbantį žmogų“, – sako R. Narutavičė.

„Reikia suprasti, kad tarptautinio lygio kompanijos, samdančios aukšto lygio specialistus, taip pat turi galvoti, kaip pritraukti ir išlaikyti savo darbuotojus. Dėl to prestižinius A klasės biurus besirenkančioms įmonėms svarbu, kad pastate būtų papildomas vertes kuriančios erdvės – maitinimo zonos, restoranai, sporto klubas, net vaikų priežiūros paslaugos dirbantiems tėvams, kad pro langus atsivertų įkvepiančios Senamiesčio panoramos, ir panašiai. Palankių darbo sąlygų užtikrinimas – vienas iš būdų pritraukti ir išlaikyti geriausius savo srities specialistus“, – mano M. Statulevičius. 

Paklausa didelė, o vietos plėstis – mažai 

Prestižiniame A klasės verslo centre norinčioms įsikurti kompanijoms šiuo metu tokias galimybes reikia tikrąja to žodžio prasme medžioti – kaip ir gerus darbuotojus. Tokią situaciją nulėmė tai, kad A klasės biurų sostinėje nėra daug, ir ateityje daugės lėtai.

Tikimybė, kad Vilniuje kada nors galėtų atsirasti dar vienas tokio paties lygio verslo rajonas, koks šiuo metu yra Konstitucijos prospekte, labai menkai tikėtina. Taip pat ir centriniame verslo rajone Konstitucijos prospekte vietos naujiems A klasės verslo centrams likę nedaug.

„Arčiau upės dar yra vienas kitas sklypas, tačiau ten statybos darbus stabdo neišspręsti nuosavybės klausimai. Tuo metu Šnipiškėse, kur dar galima šiek tiek plėstis, vietiniai gyventojai nenori atsisveikinti su nuosavais namais ir vis dar tikisi juos parduoti pernelyg aukštomis kainomis. Vystomų teritorijų įšaldymas lemia tai, kad Vilniaus CBD nesivysto taip greitai, kaip norėtųsi. Kita vertus, visi nauji pastatai išnuomojami daugmaž per metus, o tai reiškia, kad dabartinė aplinka pilnai išpildo top kompanijų poreikius“, – pastebi M. Statulevičius.

Antai „3 BURIŲ“ pirmojo ir antrojo dangoraižio nuomininkams 2018 metais išsikėlus į trečiąjį dangoraižį, jų ankstesnės patalpos šiuo metu jau išgraibstytos. Dabar kraustytis besiruošiančios „Telia“ užimtos erdvės ant prekystalio irgi ilgai neužsibus.

Ekspertai pastebi, kad intensyvi konkurencija prestižinių biurų segmente lemia satelitinių verslo centrų formavimąsi toliau nuo miesto centro. Šių biurų konkurencija skatina A klasės žaidėjus išlaikyti aukštą kartelę.

nuotrauka::2 right

„Verslų centrų galima rasti Viršuliškėse, Ukmergės gatvėje, Ozo parke ir Savanorių prospekte,  ateinančiais metais didžiausias nuo centro nutolęs biurų pastatas iškils Ozo parke. Švitrigailos, Linkmenų ir Paupio gatvėse jau taip pat pradėtos B klasės verslo centrų statybos“, – vardija „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė Jurgita Šilaikytė.

Daryti nuolaidas ar atsinaujinti?     

Vilniaus biurų rinka pradėjo kurtis prieš truputį daugiau, nei dešimtmetį. Prestižiniams A klasės verslo centrams, kuriems svarbu visą laiką išlaikyti modernumą ir naujumo atmosferą, ateina laikas nuspręsti, ar investuoti į atnaujinimą.

Kaip pastebi J. Šilaikytė, vienas pirmųjų verslo centrų Vilniuje, nusprendęs atsinaujinti iš esmės, yra „3 BURĖS“. Verslo centro savininkė Švedijos investicijos bendrovė „Eastnine“ dar vasarį paskelbė, šiam procesui skirsianti apie 2 mln. eurų.

„Kalbant bendrai, jei verslo centrai nesirenka atnaujinimo, kitas kelias jiems yra siūlyti lankstesnes sąlygas nuomininkams – mažesnę kainą, trumpesnį nuomos laikotarpį, pritaikyti patalpas mažoms įmonėms, pavyzdžiui, siūlyti biurus ir iki 200 kvadratinių metrų. Verslo centras „3 BURĖS“ pasirinko kitą sprendimą – skirdami didžiules investicijas, jo savininkai siekia išlaikyti užimtą lyderiaujančią poziciją rinkoje bei pasiektą kokybės ir santykio kartelę“, – teigia „Newsec“ Tarpininkavimo grupės vadovė J. Šilaikytė.

Anot „3 BURIŲ“ verslo centro direktorės R. Narutavičės, toks sprendimas logiškas ir paprastai paaiškinamas. „Bendrajame Vilniaus miesto plane nėra numatyta galimybė atsirasti dar vienam tokio aukšto lygio verslo rajonui, kokį turime Konstitucijos prospekte. Tai reiškia, kad čia pat, Lvovo gatvėje, įsikūrusios „3 BURĖS“ dar labai ilgai bus pati palankiausia verslui lokacija sostinėje. Suprantama, kad į tokioje vietoje esantį verslo centrą bei darbo sąlygas jame nuolat ir daug investuojama.

„3 BURĖS“ – vienas pirmųjų A klasės biurų kompleksų Vilniuje. Čia įsikūrusios finansinės ir draudimo kontoros, advokatų biurai, informacinių technologijų kompanija „Visma Lietuva“, „Swedbank“, veikia keletas maitinimo įstaigų, sporto klubas „In Balance“, klinika „Grožio chirurgija“, ant trečiosios „Burės“ stogo taip pat įrengta aukščiausia multifunkcinė sporto aikštelė Lietuvoje. 

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Ministras L. Kukuraitis vairuotojams dienpinigius siūlo mokėti, jeigu jų alga sieks 2 MMA  10

Socialinės apsaugos ir darbo ministro teigimu, ateityje tolimųjų reisų vairuotojams planuojama leisti...

Nauja liberalų politinė jėga vadinsis Laisvės partija 

Nauja liberalų politinė jėga vadinsis Laisvės partija, pranešė Aušrinė Armonaitė, viena jos steigėjų Seimo...

Griežtėja elektroninės prekybos taisyklės 

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pritarė taisyklėms, skirtoms apsaugoti vartotojus nuo klaidinimo...

Prekyba
15:22
Interviu su V. P. Andriukaičiu: tikslas – socialinė Europa su didesniu biudžeto kapšu Premium 3

Į prezidentus kandidatuojantis eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis įsitikinęs, kad Europos Sąjungos...

„Alibaba“ įkūrėjas: dirbti 12 val. per parą, 6 dienas per savaitę – palaima Premium 9

Kai vis aktyviau diskutuojama apie darbo savaitės trumpinimą bei tokio pokyčio naudą darbuotojams, Jacko Ma,...

Vadyba
11:11
Kai atliekų sektoriaus kontrolė butaforinė, nukenčia vartotojai 1

Elektronikos ir spartaus skaitmenizavimosi amžių ir jo suteiktą komfortą sekė rūpestis: kur dėsime...

Paslaugos
10:36
D. Grybauskaitė: Lietuva pasirengusi prisidėti atstatant Paryžiaus katedrą 21

Lietuva sukrėsta Paryžiaus Dievo Motinos šventovės tragedija, bet yra pilna ryžto padėti Prancūzijai...

10:25
Viskas apie kandidatus į prezidentus – vienoje vietoje 1

„Verslo žinios“ nori padėti savo skaitytojams geriau pažinti kandidatus ir jų pažiūras svarbiausiais...

Neišnaudotos galimybės: pusę kuklaus eksporto į Kiniją sudaro baldai ir mediena Premium 1

Net 62% Kinijos įmonių pernai susidūrė su vėluojančiais atsiskaitymais, rodo „Coface“ atlikta apklausa. Vis...

Kinija atsigauna, bet dar trūksta tvaraus augimo įrodymų

Kinijos ekonomika šį ketvirtį paaugo 6,4%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Toks tempas paneigė...

Lietuvoje kuriami ateities keliai: kur kas atsparesni ir su nanomedžiagomis Verslo tribūna 7

Lietuvos automobilių kelių direkcija, pasinaudodama Europos Sąjungos (ES) investicijų priemone...

Bambagyslė vis dar tvirta 9

Parlamentarai ir toliau saugo savivaldybių ir jų valdomų įmonių vidaus sandorius – nors ydingą jų praktiką...

Savivaldybės neskuba atsisakyti sandorių su savo įmonėmis Premium 1

Savivaldybės neatsisako įpročio pirkti paslaugas iš sau pavaldžių įmonių, nors ne kartą skambėjo ir...

Finansai
05:45
Panaikinus sankcijas, „Rusal“ JAV investuoja 200 mln. USD Premium 2

Rusijos aliuminio milžinė „Rusal“ dėl ryšių su oligarchu Olegu Deripaska didžiąją dalį praėjusių metų...

Pramonė
05:45
Lūžių gydymui planuojama naudoti 3D spausdintuvus Verslo tribūna

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos kelia iššūkį verslo atstovams sukurti inovatyvių įtvarų...

Verslo aplinka
2019.04.16
Žalieji sprendimai ateities miestams: mažiau tarši logistika Verslo tribūna 1

Tokiu pavadinimu konferenciją Vilniuje balandžio 12 d. surengė Žaliosios politikos institutas. Renginyje,...

Europos Parlamentas nustatė minimalias teises dirbantiesiems pagal netipines darbo sutartis

Europos Parlamentas (EP) patvirtino naujas Europos Sąjungos (ES) taisykles, kuriomis stiprinamos asmenų,...

Verslo aplinka
2019.04.16
Generalinė prokuratūra skundžia nuosprendį Sausio 13-osios byloje

Generalinė prokuratūra skundžia Vilniaus apygardos teismo nuosprendį Sausio 13-osios byloje ir teigia, kad...

Verslo aplinka
2019.04.16
Atsakomybė už kartelius gresia 17-kai vadovų 6

Asmeninė atsakomybė už kartelinius susitarimus gresia 17-likai įmonių vadovų – jiems gali būti apribota teisė...

Paslaugos
2019.04.16
Pesimistinis scenarijus: iki 2030 m. Lietuvoje liks 2,4 mln. gyventojų 38

Per ateinančius šešerius metus žmonių skaičius Lietuvoje gali sumažėti iki 2,5 mln. žmonių, o iki 2030 m.

Vadyba
2019.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau