Investuotojai ragina valdžią įleisti į Lietuvą talentus iš užsienio

Publikuota: 2019-03-27

Asociacija „Investuotojų forumas“ tikisi, kad Vyriausybė plačiau atvers duris į Lietuvą talentams iš užsienio, gerokai supaprastindama migracijos procedūras aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

Tai „Investuotojų forumo“ atstovai pasiūlė trečiadienį įvykusiame tradiciniame, jau tryliktajame susitikime su Vyriausybe.

Siūlo supaprastinti procedūras

„Imigrantai iš užsienio Lietuvoje sudaro tik apie 1,76% visuomenės, ir pagal šį rodiklį valstybė priskirtina prie besivystančių šalių. Vis dėlto, siekiant didinti Lietuvos tarptautinį konkurencingumą ir užtikrinti ilgalaikį ekonomikos vystymąsi, šaliai būtina pritraukti daugiau talentų iš užsienio ir gerokai paprastinti migracijos procedūras“, – po susitikimo pranešė Forumas.

Anot pranešimo, per tryliktąjį „Investuotojų forumo“ susitikimą su ministrų kabinetu apžvelgti didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darantys veiksniai.

„Asociacijos atstovai pabrėžė tris svarbiausius pastarojo meto iššūkius, į kuriuos nuolat atkreipia dėmesį Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovai. Tai švietimo reforma, viešojo sektoriaus efektyvumas ir kvalifikuotos darbo jėgos stoka bei su ja glaudžiai susijusi migracija“, – nurodoma „Investuotojų forumo“ pranešime.

Premjeras Saulius Skvernelis po susitikimo pastebėjo, kad Vyriausybė „skiria ypatingą dėmesį iššūkiams, kuriuos kelia demografinė situacija ir darbo rinka“. Jis informavo, kad pernai buvo parengta migracijos reformos strategija, kurios metu be kita ko peržiūrimos ir migracijos valdymo sistemos funkcijos.

„Vienas pagrindinių Vyriausybės tikslų – skatinti užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius grįžti į gimtinę. Jei mums seksis, iki 2030 m. galėtume vėl tapti 3 milijonų šalimi. Akivaizdu ir tai, jog valstybės raidai ir tvariai ekonomikos plėtrai itin svarbus ir talentų iš užsienio pritraukimas“, – sakė ministras pirmininkas.

Pateikė pavyzdžių

Rolandas Valiūnas, „Investuotojų forumo“ valdybos pirmininkas, pranešė, kad asociacija Vyriausybei pateikė pasiūlymų, kurie leistų supaprastinti migracijos procedūras ir pritraukti daugiau kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio. Tarp jų – galimybė suteikti leidimus Lietuvoje laikinai gyventi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančių šalių piliečiams palengvinta tvarka, kaip tai planuojama Jungtinės Karalystės (JK) piliečiams „Brexit“ atveju, jeigu išstojimas įvyktų be sutarties.

Investuotojai taip pat siūlo įvertinti galimybę leisti tam tikrų kategorijų trečiųjų šalių piliečiams pradėti dirbti Lietuvoje veikiančioje įmonėje nuo dokumentų išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje pateikimo dienos.

„Skaičiuojama, kad jei imigracija į JK būtų sustojusi ties tuo lygiu, kokiame ji buvo 1990 m., šalies ekonomika dabar būtų 9% arba 175 mlrd. GBP mažesnė. Vokietijos nuostoliai siektų 155 mlrd. Eur. Taigi, siekdama tolesnio spartaus augimo, Lietuva negali sau leisti nusigręžti nuo migracijos iššūkio. Tam net nebūtinos radikalios reformos – daugelis investuotojų teikiamų pasiūlymų nereikalauja didelių valstybės išteklių, bet jų įgyvendinimas suteiktų apčiuopiamos naudos. Bet didžiausia mūsų problema – visuomenės ir politikų nesuvokimas naudos, kurią duoda visų pirma kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos skatinimas“, ? pastebėjo p. Valiūnas.

Tarp tokių pasiūlymų – raginimas didinti Migracijos departamento efektyvumą įdiegiant verslo aptarnavimo standartą, galimybė ICT (perkėlimas įmonės viduje) pagrindu besikreipiančių asmenų aptarnavimą perkelti į Migracijos departamentą, paskirti bent du kvalifikuotus, anglų kalba kalbančius ir kokybiškas paslaugas teikiančius specialistus dirbti migracijos valdybose. Dar viena priemonė – galimybė elektroniniu būdu teikti dokumentus migracijos įstaigoms ir Užimtumo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Yra sričių, kur norėtų daugiau dėmesio

„Kaip efektyviau vykdyti migracijos procedūras galime pasimokyti iš savo kaimynų. Lenkijos migracijos departamentas informaciją teikią 8 kalbomis, Lietuvos – tik trimis. Leidimas laikinai gyventi Lietuvoje paprastai išduodamas per keturis mėnesius, Lenkijos standartas yra mėnuo. Taigi, tūkstančiui gyventojų išduotų leidimų užsieniečiams gyventi skaičius kaimynėje šalyje 2017 m. buvo penkiskart didesnis nei Lietuvoje“, – tvirtino Rūta Skyrienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė.

Ponas Valiūnas priminė, kad pernai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Asociacija Vyriausybei įteikė šimtą pasiūlymų šalies investicinei aplinkai gerinti: „Nemaža šių pasiūlymų dalis buvo įgyvendinta, ypač – mokesčių ir energetikos srityse. Nuo šių metų įsigaliojusia mokesčių reforma leido sistemą padaryti proporcingesnę, konkurencingesnę, suteikė jai daugiau tvarkos ir aiškumo. Investuotojai pasveikino Vyriausybę ir įvedus „Sodros“ įmokų „lubas“ – šį sprendimą verslo aplinkai gerinti asociacija siūlė nuo 2002 m. Reikšmingu pasiekimu šalies investiciniam patrauklumui didinti asociacijos nariai laiko ir pradedamus vykdyti tiesioginius skrydžius iš Vilniaus į Londono Sitį patogiu laiku, rytais ir vakarais.“

„Vis dėlto, šie tiesioginiai skrydžiai tik pradžia, ir šaliai būtinas patogus susisiekimas oru su visais pagrindiniais Europos verslo centrais. Vargu ar tai galima pasiekti be valstybės investicijų į bazines avialinijas Lietuvoje“, – pridūrė jis.

Investuotojai taip pat sveikino sprendimą suteikti galimybę elektros energijai imlioms įmonėms pasinaudoti lengvata mokant už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas.

Kita vertus, investuotojai pažymi, kad keliomis sritimis valstybė ir jos institucijos turėtų itin susirūpinti. „Investuotojų forumo“ vykdomo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, valstybės dėmesio labiausiai pasigendama švietimo, migracijos ir viešojo sektoriaus efektyvumo srityse. Net 77% apklaustų Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovų švietimą laiko prioritetine sritimi, 52% ragina susirūpinti itin sudėtingomis migracijos procedūromis, o 54% investuotojų netenkina dabartinio šalies viešojo sektoriaus efektyvumas. Apie trečdalį tyrimo dalyvių mano, kad valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti skaidrumui ir kovai su šešėline ekonomika.

Pakartojo tą patį

Vyriausybės pranešime spaudai apie p. Skvernelio ir kitų ministrų susitikimą su „Investuotojų forumu“ praktiškai pakartota ta pati informacija, kuri buvo išplatinta šį pirmadienį po ministrų kabineto narių tradicinio metinio susitikimo su Lietuvos pramonininkų konfederacija.

Ir šįkart, kaip ir pirmadienį, pranešime spaudai džiaugiamasi, kad pernai Lietuvos ekonomika augo 3,4%, pagausėjo tiesioginių užsienio investicijų, sumažėjo nedarbas, šalis pakilo „Doing Business“ reitinge. Giriamasi inicijuotomis ir pradėtomis struktūrinėmis reformomis šešiose srityse.

„Įgyvendinti darbai ir pasiekti rezultatai skatina nesustoti. Yra numatyti kiti būtini sprendimai, kurie leistų toliau stiprinti Lietuvos, kaip vienos konkurencingiausių valstybių, pozicijas. Tikimasi, kad įgyvendinti sprendimai, ambicingi tolesni planai ir verslo aplinkos prognozuojamumas kuria stabilų pagrindą verslo planams“, – rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Lietuvos ekonomika sėkmingai iriasi prieš pasaulinės recesijos srovę, tačiau ar užteks jėgų?

Lietuvos ekonomikos augimas toliau viršija prognozes ir 2019-aisiais, tikėtina, augo panašiu tempu kaip ir...

Rinkodara
2019.12.11
E. Pašilis į teismą padavė Lietuvos valstybę dėl buvusio darbo užterštame teisme

Dėl buvusio darbo gyvsidabriu užterštame teisme generalinis prokuroras Evaldas Pašilis į teismą padavė...

Verslo aplinka
2019.12.11
S. Skvernelis sako „Tėvynės labui“ registravęs, kad šūkiu nepasinaudotų kiti politikai

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina žodžių junginį „Tėvynės labui“ kaip prekės ženklą registravęs, kad „šie...

Verslo aplinka
2019.12.11
Savivaldybių gerovės indeksas: geriausia gyventi Neringoje, blogiausia – Ignalinos rajone

Vilniaus politikos analizės instituto trečiadienį skelbiamame savivaldybių gerovės indekse pirmoje vietoje...

Verslo aplinka
2019.12.11
2021–2027 m. ES biudžetas turi užtikrinti didžiausią naudą Europos piliečiams 1

Prasidėjo lemiamas derybų dėl Europos Sąjungos (ES) septynerių metų biudžeto programos etapas. Nors iš pirmo...

Verslo aplinka
2019.12.11
Žingsnis link giliavandenio uosto – patvirtintas Klaipėdos uosto bendrasis planas Premium

Vyriausybė trečiadienį patvirtino Klaipėdos valstybinio jūrų uosto bendrąjį planą. Jo sprendiniai suteiks...

Verslo aplinka
2019.12.11
STT: nepotizmo rizika savivaldybėse mažėja

Šalies savivaldybių administracijose mažėjant kartu dirbančių giminaičių, sumenko ir nepotizmo rizika, teigia...

Verslo aplinka
2019.12.11
Grupė visuomenės veikėjų pareiškė protestą dėl S. Skvernelio registruoto prekės ženklo

Grupė verslininkų, viešųjų ryšių specialistų, žurnalistų, visuomenės veikėjų pareiškė protestą dėl premjero...

Verslo aplinka
2019.12.11
Nefinansinių įmonių pajamos per metus ūgtelėjo 9,1%

Per devynis šių metų mėnesius šalies įmonės gavo 70,8 mlrd. Eur pajamų, o jų ikimokestinis pelnas siekė 4,8...

Prekyba
2019.12.11
Su D. Trumpu susitikęs S. Lavrovas neigia, kad buvo perspėtas nesikišti į JAV rinkimus

JAV prezidentas Donaldas Trumpas perspėjo Maskvą nesikišti į kitų metų rinkimus, antradienį paskelbė Baltieji...

Verslo aplinka
2019.12.11
Atvirieji šaltiniai: naudos, tendencijos ir pavojai Verslo tribūna

Žodžių junginys „atvirieji šaltiniai“ (angl. open sources), kartu su kitais skambiais apibūdinimais, tokiais...

Paslaugos
2019.12.11
Kredito unijų grupės „Kreda“ misija – būti rūpestingu ir patikimu finansų parneriu Verslo tribūna

Edwardas Filene, JAV kredito unijų judėjimo pradininkas, kredito unijų naudą yra įvardinęs taip: „Šimtas...

Finansai
2019.12.11
PET pramonės inovacijos, užkariaujančios pasaulinę rinką Verslo tribūna

Šiandien laimi ne tik didelis, bet ir lankstus verslas, galintis pasiūlyti individualius sprendimus klientui.

Pramonė
2019.12.11
Apsamanoję Vyriausybės planai

Valstybės kontrolė (VK), įvertinusi Vyriausybės darbą strateginio planavimo ir biudžeto formavimo srityje,...

Finansai
2019.12.11
Apkaltos akivaizdoje įžvelgiama nauda ir perrinkimo siekiančiam D. Trumpui Premium

JAV prezidentui Donaldui Trumpui inicijuojama apkalta įgauna pagreitį, tačiau tikimybė, kad JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2019.12.11
S. Skvernelio vardu pateikta paraiška registruoti prekės ženklą „Tėvynės labui“ 1

Lietuvos prekių ženklų duomenų bazėje oficialiai skelbiama, kad gruodžio 2 dieną gauta paraiška registruoti...

Verslo aplinka
2019.12.10
Seimas neprieštarauja bankų pelno papildomam apmokestinimui  1

Seimo daugumai patinka pasiūlymas nuo 15 iki 20% padidinti bankų pelno mokestį. Šio tarifo pakėlimui jau nuo...

Finansai
2019.12.10
J. Narkevičiaus buvimas ministru diskredituoja Vyriausybę, sako prezidentas

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Jaroslavo Narkevičiaus buvimas susisiekimo ministro pareigose...

Verslo aplinka
2019.12.10
„Amazon“ įtaria D. Trumpą piktnaudžiavus valdžia

„Amazon“ teigia, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas piktnaudžiavo savo administracijos galia, kad JAV...

Paslaugos
2019.12.10
Atstovų rūmų demokratai paskelbė du apkaltos straipsnius D. Trumpui

JAV demokratai antradienį paskelbė, kad Donaldui Trumpui, JAV prezidentui, bus inicijuojama apkalta remiantis...

Verslo aplinka
2019.12.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau