Investuotojai ragina valdžią įleisti į Lietuvą talentus iš užsienio

Publikuota: 2019-03-27

Asociacija „Investuotojų forumas“ tikisi, kad Vyriausybė plačiau atvers duris į Lietuvą talentams iš užsienio, gerokai supaprastindama migracijos procedūras aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

Tai „Investuotojų forumo“ atstovai pasiūlė trečiadienį įvykusiame tradiciniame, jau tryliktajame susitikime su Vyriausybe.

Siūlo supaprastinti procedūras

„Imigrantai iš užsienio Lietuvoje sudaro tik apie 1,76% visuomenės, ir pagal šį rodiklį valstybė priskirtina prie besivystančių šalių. Vis dėlto, siekiant didinti Lietuvos tarptautinį konkurencingumą ir užtikrinti ilgalaikį ekonomikos vystymąsi, šaliai būtina pritraukti daugiau talentų iš užsienio ir gerokai paprastinti migracijos procedūras“, – po susitikimo pranešė Forumas.

Anot pranešimo, per tryliktąjį „Investuotojų forumo“ susitikimą su ministrų kabinetu apžvelgti didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darantys veiksniai.

„Asociacijos atstovai pabrėžė tris svarbiausius pastarojo meto iššūkius, į kuriuos nuolat atkreipia dėmesį Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovai. Tai švietimo reforma, viešojo sektoriaus efektyvumas ir kvalifikuotos darbo jėgos stoka bei su ja glaudžiai susijusi migracija“, – nurodoma „Investuotojų forumo“ pranešime.

Premjeras Saulius Skvernelis po susitikimo pastebėjo, kad Vyriausybė „skiria ypatingą dėmesį iššūkiams, kuriuos kelia demografinė situacija ir darbo rinka“. Jis informavo, kad pernai buvo parengta migracijos reformos strategija, kurios metu be kita ko peržiūrimos ir migracijos valdymo sistemos funkcijos.

„Vienas pagrindinių Vyriausybės tikslų – skatinti užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius grįžti į gimtinę. Jei mums seksis, iki 2030 m. galėtume vėl tapti 3 milijonų šalimi. Akivaizdu ir tai, jog valstybės raidai ir tvariai ekonomikos plėtrai itin svarbus ir talentų iš užsienio pritraukimas“, – sakė ministras pirmininkas.

Pateikė pavyzdžių

Rolandas Valiūnas, „Investuotojų forumo“ valdybos pirmininkas, pranešė, kad asociacija Vyriausybei pateikė pasiūlymų, kurie leistų supaprastinti migracijos procedūras ir pritraukti daugiau kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio. Tarp jų – galimybė suteikti leidimus Lietuvoje laikinai gyventi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančių šalių piliečiams palengvinta tvarka, kaip tai planuojama Jungtinės Karalystės (JK) piliečiams „Brexit“ atveju, jeigu išstojimas įvyktų be sutarties.

Investuotojai taip pat siūlo įvertinti galimybę leisti tam tikrų kategorijų trečiųjų šalių piliečiams pradėti dirbti Lietuvoje veikiančioje įmonėje nuo dokumentų išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje pateikimo dienos.

„Skaičiuojama, kad jei imigracija į JK būtų sustojusi ties tuo lygiu, kokiame ji buvo 1990 m., šalies ekonomika dabar būtų 9% arba 175 mlrd. GBP mažesnė. Vokietijos nuostoliai siektų 155 mlrd. Eur. Taigi, siekdama tolesnio spartaus augimo, Lietuva negali sau leisti nusigręžti nuo migracijos iššūkio. Tam net nebūtinos radikalios reformos – daugelis investuotojų teikiamų pasiūlymų nereikalauja didelių valstybės išteklių, bet jų įgyvendinimas suteiktų apčiuopiamos naudos. Bet didžiausia mūsų problema – visuomenės ir politikų nesuvokimas naudos, kurią duoda visų pirma kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos skatinimas“, ? pastebėjo p. Valiūnas.

Tarp tokių pasiūlymų – raginimas didinti Migracijos departamento efektyvumą įdiegiant verslo aptarnavimo standartą, galimybė ICT (perkėlimas įmonės viduje) pagrindu besikreipiančių asmenų aptarnavimą perkelti į Migracijos departamentą, paskirti bent du kvalifikuotus, anglų kalba kalbančius ir kokybiškas paslaugas teikiančius specialistus dirbti migracijos valdybose. Dar viena priemonė – galimybė elektroniniu būdu teikti dokumentus migracijos įstaigoms ir Užimtumo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Yra sričių, kur norėtų daugiau dėmesio

„Kaip efektyviau vykdyti migracijos procedūras galime pasimokyti iš savo kaimynų. Lenkijos migracijos departamentas informaciją teikią 8 kalbomis, Lietuvos – tik trimis. Leidimas laikinai gyventi Lietuvoje paprastai išduodamas per keturis mėnesius, Lenkijos standartas yra mėnuo. Taigi, tūkstančiui gyventojų išduotų leidimų užsieniečiams gyventi skaičius kaimynėje šalyje 2017 m. buvo penkiskart didesnis nei Lietuvoje“, – tvirtino Rūta Skyrienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė.

Ponas Valiūnas priminė, kad pernai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Asociacija Vyriausybei įteikė šimtą pasiūlymų šalies investicinei aplinkai gerinti: „Nemaža šių pasiūlymų dalis buvo įgyvendinta, ypač – mokesčių ir energetikos srityse. Nuo šių metų įsigaliojusia mokesčių reforma leido sistemą padaryti proporcingesnę, konkurencingesnę, suteikė jai daugiau tvarkos ir aiškumo. Investuotojai pasveikino Vyriausybę ir įvedus „Sodros“ įmokų „lubas“ – šį sprendimą verslo aplinkai gerinti asociacija siūlė nuo 2002 m. Reikšmingu pasiekimu šalies investiciniam patrauklumui didinti asociacijos nariai laiko ir pradedamus vykdyti tiesioginius skrydžius iš Vilniaus į Londono Sitį patogiu laiku, rytais ir vakarais.“

„Vis dėlto, šie tiesioginiai skrydžiai tik pradžia, ir šaliai būtinas patogus susisiekimas oru su visais pagrindiniais Europos verslo centrais. Vargu ar tai galima pasiekti be valstybės investicijų į bazines avialinijas Lietuvoje“, – pridūrė jis.

Investuotojai taip pat sveikino sprendimą suteikti galimybę elektros energijai imlioms įmonėms pasinaudoti lengvata mokant už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas.

Kita vertus, investuotojai pažymi, kad keliomis sritimis valstybė ir jos institucijos turėtų itin susirūpinti. „Investuotojų forumo“ vykdomo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, valstybės dėmesio labiausiai pasigendama švietimo, migracijos ir viešojo sektoriaus efektyvumo srityse. Net 77% apklaustų Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovų švietimą laiko prioritetine sritimi, 52% ragina susirūpinti itin sudėtingomis migracijos procedūromis, o 54% investuotojų netenkina dabartinio šalies viešojo sektoriaus efektyvumas. Apie trečdalį tyrimo dalyvių mano, kad valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti skaidrumui ir kovai su šešėline ekonomika.

Pakartojo tą patį

Vyriausybės pranešime spaudai apie p. Skvernelio ir kitų ministrų susitikimą su „Investuotojų forumu“ praktiškai pakartota ta pati informacija, kuri buvo išplatinta šį pirmadienį po ministrų kabineto narių tradicinio metinio susitikimo su Lietuvos pramonininkų konfederacija.

Ir šįkart, kaip ir pirmadienį, pranešime spaudai džiaugiamasi, kad pernai Lietuvos ekonomika augo 3,4%, pagausėjo tiesioginių užsienio investicijų, sumažėjo nedarbas, šalis pakilo „Doing Business“ reitinge. Giriamasi inicijuotomis ir pradėtomis struktūrinėmis reformomis šešiose srityse.

„Įgyvendinti darbai ir pasiekti rezultatai skatina nesustoti. Yra numatyti kiti būtini sprendimai, kurie leistų toliau stiprinti Lietuvos, kaip vienos konkurencingiausių valstybių, pozicijas. Tikimasi, kad įgyvendinti sprendimai, ambicingi tolesni planai ir verslo aplinkos prognozuojamumas kuria stabilų pagrindą verslo planams“, – rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lione sprogęs paketas sužeidė 13 praeivių

Liono mieste Prancūzijoje gatvėje nugriaudėjęs sprogimas sužeidė tryliką praeivių. Sprogų paketą palikusio...

Verslo aplinka
2019.05.24
I. Šimonytė ir G. Nausėda sudalyvavo debatuose 7

Tiksint paskutinėms prezidento rinkimų agitacijos valandoms, penktadienio vakarą Daukanto aikštėje Vilniuje...

Verslo aplinka
2019.05.24
Th. May pasidavė, bet „Brexit“ aklavietė išlieka Premium

Dėl Jungtinės Karalystės (JK) sprendimo palikti Europos Sąjungą (ES) pasitraukti yra priverstas jau antrasis...

Verslo aplinka
2019.05.24
Konfliktas netyla – JAV dėl „Huawei“ spaudė ir Lietuvą Premium 14

„Huawei“ pastarosiomis dienomis sulaukia vis naujų smūgių. Bendradarbiavimą su ja pranešė stabdančios jau ir...

Technologijos
2019.05.24
Th. May pranešė, kada oficialiai atsistatydins 11

Penktadienį Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pranešė, kad pasitrauks iš Konservatorių...

Verslo aplinka
2019.05.24
Aplinkos ministerija planuoja steigti naują agentūrą 4

Aplinkos ministerija planuoja steigti naują viešąją įstaigą – Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (SSVA),...

Statyba ir NT
2019.05.24
Prekybininkams siūloma nedirbti 4 dienas per metus  4

Didiesiems prekybos tinklams siūloma uždrausti dirbti ne tik per Kalėdas ir Velykas, bet dar dvi švenčių...

Prekyba
2019.05.24
Du nauji „Spiečiai“ – Kėdainiuose ir Marijampolėje

Bendradarbystės centrai verslumui skatinti įsikurs Kėdainiuose ir Marijampolėje, praneša Ekonomikos ir...

Gazelė
2019.05.24
Iš anksto jau balsavo 5,78% rinkėjų

Prezidento rinkimų antrajame ture per keturias išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 140.228 arba...

Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 3

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
2019.05.24
Surinkimas iš šešėlio atsilieka nuo plano: kokios priežastys?  Premium 19

Daugiau pajamų į valstybės iždą 2018 m. didžiąja dalimi buvo surinkta ne dėl administravimo gerinimo...

Finansai
2019.05.24
Po rinkimų egzamino – išmėginimas valdžia

Poryt rinksime naują Lietuvos prezidentą – abu kandidatai, pasak kadenciją baigiančios Dalios Grybauskaitės,...

Verslo aplinka
2019.05.24
VŽ paaiškina: kokias galias turi Lietuvos prezidentas 6

Anot teisės ekspertų, Lietuva galėtų būti apibūdinta kaip parlamentinė respublika su tam tikrais pusiau...

Verslo aplinka
2019.05.24
Eros pabaiga: estai sutiko sinchronizuotis su Europa Premium

Politikų derybos dėl prisijungimo prie Vakarų Europos, trukusios beveik dešimtmetį, baigsis visiems proceso...

Pramonė
2019.05.24
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Verslo aplinka
2019.05.24
Naujojo Ukrainos prezidento pasirinkimai kelia nerimą Premium 3

Naujasis Ukrainos prezidentas savo sprendimais jau supurtė šalies politinę padangę. Pirmiausia tik prisiekęs...

Verslo aplinka
2019.05.24
Didėja spaudimas Th. May, atideda „Brexit“ balsavimą

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės vyriausybė atidėjo savo planus pateikti balsavimui savo...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
9 politikai siekė prezidento posto ne po vieną kartą

Šįkart į prezidento rinkimų antrąjį turą pateko du politikai, prieš tai niekad nedalyvavę valstybės vadovo...

Verslo aplinka
2019.05.23
Indijos premjeras pakeliui į triuškinančią pergalę parlamento rinkimuose

Narendra Modi, Indijos premjeras, ketvirtadienį užsitikrino dar vieną penkerių metų kadenciją jo partijai...

Verslo aplinka
2019.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau