Investuotojai ragina valdžią įleisti į Lietuvą talentus iš užsienio

Publikuota: 2019-03-27

Asociacija „Investuotojų forumas“ tikisi, kad Vyriausybė plačiau atvers duris į Lietuvą talentams iš užsienio, gerokai supaprastindama migracijos procedūras aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

Tai „Investuotojų forumo“ atstovai pasiūlė trečiadienį įvykusiame tradiciniame, jau tryliktajame susitikime su Vyriausybe.

Siūlo supaprastinti procedūras

„Imigrantai iš užsienio Lietuvoje sudaro tik apie 1,76% visuomenės, ir pagal šį rodiklį valstybė priskirtina prie besivystančių šalių. Vis dėlto, siekiant didinti Lietuvos tarptautinį konkurencingumą ir užtikrinti ilgalaikį ekonomikos vystymąsi, šaliai būtina pritraukti daugiau talentų iš užsienio ir gerokai paprastinti migracijos procedūras“, – po susitikimo pranešė Forumas.

Anot pranešimo, per tryliktąjį „Investuotojų forumo“ susitikimą su ministrų kabinetu apžvelgti didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darantys veiksniai.

„Asociacijos atstovai pabrėžė tris svarbiausius pastarojo meto iššūkius, į kuriuos nuolat atkreipia dėmesį Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovai. Tai švietimo reforma, viešojo sektoriaus efektyvumas ir kvalifikuotos darbo jėgos stoka bei su ja glaudžiai susijusi migracija“, – nurodoma „Investuotojų forumo“ pranešime.

Premjeras Saulius Skvernelis po susitikimo pastebėjo, kad Vyriausybė „skiria ypatingą dėmesį iššūkiams, kuriuos kelia demografinė situacija ir darbo rinka“. Jis informavo, kad pernai buvo parengta migracijos reformos strategija, kurios metu be kita ko peržiūrimos ir migracijos valdymo sistemos funkcijos.

„Vienas pagrindinių Vyriausybės tikslų – skatinti užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius grįžti į gimtinę. Jei mums seksis, iki 2030 m. galėtume vėl tapti 3 milijonų šalimi. Akivaizdu ir tai, jog valstybės raidai ir tvariai ekonomikos plėtrai itin svarbus ir talentų iš užsienio pritraukimas“, – sakė ministras pirmininkas.

Pateikė pavyzdžių

Rolandas Valiūnas, „Investuotojų forumo“ valdybos pirmininkas, pranešė, kad asociacija Vyriausybei pateikė pasiūlymų, kurie leistų supaprastinti migracijos procedūras ir pritraukti daugiau kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio. Tarp jų – galimybė suteikti leidimus Lietuvoje laikinai gyventi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančių šalių piliečiams palengvinta tvarka, kaip tai planuojama Jungtinės Karalystės (JK) piliečiams „Brexit“ atveju, jeigu išstojimas įvyktų be sutarties.

Investuotojai taip pat siūlo įvertinti galimybę leisti tam tikrų kategorijų trečiųjų šalių piliečiams pradėti dirbti Lietuvoje veikiančioje įmonėje nuo dokumentų išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje pateikimo dienos.

„Skaičiuojama, kad jei imigracija į JK būtų sustojusi ties tuo lygiu, kokiame ji buvo 1990 m., šalies ekonomika dabar būtų 9% arba 175 mlrd. GBP mažesnė. Vokietijos nuostoliai siektų 155 mlrd. Eur. Taigi, siekdama tolesnio spartaus augimo, Lietuva negali sau leisti nusigręžti nuo migracijos iššūkio. Tam net nebūtinos radikalios reformos – daugelis investuotojų teikiamų pasiūlymų nereikalauja didelių valstybės išteklių, bet jų įgyvendinimas suteiktų apčiuopiamos naudos. Bet didžiausia mūsų problema – visuomenės ir politikų nesuvokimas naudos, kurią duoda visų pirma kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos skatinimas“, ? pastebėjo p. Valiūnas.

Tarp tokių pasiūlymų – raginimas didinti Migracijos departamento efektyvumą įdiegiant verslo aptarnavimo standartą, galimybė ICT (perkėlimas įmonės viduje) pagrindu besikreipiančių asmenų aptarnavimą perkelti į Migracijos departamentą, paskirti bent du kvalifikuotus, anglų kalba kalbančius ir kokybiškas paslaugas teikiančius specialistus dirbti migracijos valdybose. Dar viena priemonė – galimybė elektroniniu būdu teikti dokumentus migracijos įstaigoms ir Užimtumo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Yra sričių, kur norėtų daugiau dėmesio

„Kaip efektyviau vykdyti migracijos procedūras galime pasimokyti iš savo kaimynų. Lenkijos migracijos departamentas informaciją teikią 8 kalbomis, Lietuvos – tik trimis. Leidimas laikinai gyventi Lietuvoje paprastai išduodamas per keturis mėnesius, Lenkijos standartas yra mėnuo. Taigi, tūkstančiui gyventojų išduotų leidimų užsieniečiams gyventi skaičius kaimynėje šalyje 2017 m. buvo penkiskart didesnis nei Lietuvoje“, – tvirtino Rūta Skyrienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė.

Ponas Valiūnas priminė, kad pernai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Asociacija Vyriausybei įteikė šimtą pasiūlymų šalies investicinei aplinkai gerinti: „Nemaža šių pasiūlymų dalis buvo įgyvendinta, ypač – mokesčių ir energetikos srityse. Nuo šių metų įsigaliojusia mokesčių reforma leido sistemą padaryti proporcingesnę, konkurencingesnę, suteikė jai daugiau tvarkos ir aiškumo. Investuotojai pasveikino Vyriausybę ir įvedus „Sodros“ įmokų „lubas“ – šį sprendimą verslo aplinkai gerinti asociacija siūlė nuo 2002 m. Reikšmingu pasiekimu šalies investiciniam patrauklumui didinti asociacijos nariai laiko ir pradedamus vykdyti tiesioginius skrydžius iš Vilniaus į Londono Sitį patogiu laiku, rytais ir vakarais.“

„Vis dėlto, šie tiesioginiai skrydžiai tik pradžia, ir šaliai būtinas patogus susisiekimas oru su visais pagrindiniais Europos verslo centrais. Vargu ar tai galima pasiekti be valstybės investicijų į bazines avialinijas Lietuvoje“, – pridūrė jis.

Investuotojai taip pat sveikino sprendimą suteikti galimybę elektros energijai imlioms įmonėms pasinaudoti lengvata mokant už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas.

Kita vertus, investuotojai pažymi, kad keliomis sritimis valstybė ir jos institucijos turėtų itin susirūpinti. „Investuotojų forumo“ vykdomo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, valstybės dėmesio labiausiai pasigendama švietimo, migracijos ir viešojo sektoriaus efektyvumo srityse. Net 77% apklaustų Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovų švietimą laiko prioritetine sritimi, 52% ragina susirūpinti itin sudėtingomis migracijos procedūromis, o 54% investuotojų netenkina dabartinio šalies viešojo sektoriaus efektyvumas. Apie trečdalį tyrimo dalyvių mano, kad valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti skaidrumui ir kovai su šešėline ekonomika.

Pakartojo tą patį

Vyriausybės pranešime spaudai apie p. Skvernelio ir kitų ministrų susitikimą su „Investuotojų forumu“ praktiškai pakartota ta pati informacija, kuri buvo išplatinta šį pirmadienį po ministrų kabineto narių tradicinio metinio susitikimo su Lietuvos pramonininkų konfederacija.

Ir šįkart, kaip ir pirmadienį, pranešime spaudai džiaugiamasi, kad pernai Lietuvos ekonomika augo 3,4%, pagausėjo tiesioginių užsienio investicijų, sumažėjo nedarbas, šalis pakilo „Doing Business“ reitinge. Giriamasi inicijuotomis ir pradėtomis struktūrinėmis reformomis šešiose srityse.

„Įgyvendinti darbai ir pasiekti rezultatai skatina nesustoti. Yra numatyti kiti būtini sprendimai, kurie leistų toliau stiprinti Lietuvos, kaip vienos konkurencingiausių valstybių, pozicijas. Tikimasi, kad įgyvendinti sprendimai, ambicingi tolesni planai ir verslo aplinkos prognozuojamumas kuria stabilų pagrindą verslo planams“, – rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Opozicija klausia KT dėl Vyriausybės įgaliojimų teisėtumo 

Opozicinių Seimo narių grupė apskundė Konstituciniam Teismui (KT) prieš porą dienų parlamento daugumos...

Paskolas odontologijos klinikos savininkui apmokestino kaip dividendus – 200.000 Eur 3

Vieninteliam akcininkui ir faktiniam vadovui suteikusi paskolų odontologijos paslaugas teikianti bendrovė...

Finansai
11:31
V. Kondratovičiui siūlomas susisiekimo viceministro postas 1

Susisiekimo ministerijos Kelių ir oro transporto politikos grupės vadovas Vladislavas Kondratovičius turėtų...

Seimas sutiko, kad V. Sinkevičius taptų eurokomisaru  4

Seimas balsavo už tai, kad ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius taptų naujuoju Lietuvos...

G. Nausėdos pirmasis pralaimėjimas Seime – atmestas veto dėl miškų 6

Nuo kitų metų Lietuvoje įsigalios draudimas vienam asmeniui įsigyti daugiau kaip 1.500 ha miško, nes Seimas...

Buvę ministrai E. Misiūnas ir G. Surplys gaus politines pareigas   1

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad buvę vidaus reikalų ir žemės ūkio ministrai Eimutis Misiūnas ir...

Italija ieško išeities iš politinės krizės

Sergio Mattarella, Italijos prezidentas, trečiadienį pradėjo diskusijas su politinių partijų lyderiais ir...

V. Putino valdžios dvidešimtmetis – nesibaigiantys interesų karai 13

Šį savaitgalį Bjarice, Prancūzijos pietuose prie Atlanto vandenyno, susirinks pasaulio galingiausieji – G7...

Po Kinijos manipuliacijų „Twitter“ nebepriims reklamos iš valstybinės žiniasklaidos Premium 3

Socialinis tinklas „Twitter“ pakeitė savo reklamos politiką ir nuo šiol nebepriims mokamų skelbimų iš...

Paslaugos
05:45
Sandorių kainų nepagrindusios įmonės gali atsidurti juodajame VMI sąraše  Premium

Bendrovėms, kurių apyvarta yra didesnė nei 3 mln. Eur, teks parengti susijusių sandorių kainas pagrindžiančią...

Finansai
05:45
B. Johnsonas susitiko su A. Merkel 1

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) premjeras, trečiadienį Berlyne susitiko su Angela Merkel,...

Verslo aplinka
2019.08.21
„Transparency International“: Vilnius – tarp skaidriausių Europos sostinių 7

Vilnius patenka tarp geriausiai savo veiklą viešinančių Europos sostinių, rodo nevyriausybinės su korupcija...

Verslo aplinka
2019.08.21
R. Karbauskis su žmona įsigijo pastatų kompleksą prie Kauno marių 10

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis su žmona Lina už neįvardijamą sumą...

Statyba ir NT
2019.08.21
S. Skvernelis: Lietuvai kol kas nereikia skatinti ekonomikos 4

Lietuvai kol kas nereikia imtis ekonomikos skatinimo priemonių, tačiau jei susiklostytų nepalankios išorės...

Verslo aplinka
2019.08.21
Laukiama įtempto G7 lyderių susitikimo Premium

Šį savaitgalį Bjarico mieste Prancūzijoje vyks G7 viršūnių susitikimas. Nors jo šeimininkas Prancūzijos...

Verslo aplinka
2019.08.21
Trumpas svarsto mažinti kapitalo prieaugio ir pajamų mokesčius 

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, pareiškė svarstąs kelias naujas galimybes sumažinti mokesčius siekiant...

Finansai
2019.08.21
Vyriausybė kitąmet didins atlyginimus viešąjame sektoriuje  3

Ministrų kabinetas sutarė kitais metais padidinti pareiginės algos bazinį dydį nuo 173 iki 176 Eur. Šis...

Verslo aplinka
2019.08.21
Kritiškos VVĮ ataskaitos nuo visuomenės slepiamos po slaptumo žyma 7

4 iš 10-ies (38%) valstybės valdomų įmonių (VVĮ) savo strateginiuose veiklos planuose nėra išsikėlusios...

Finansai
2019.08.21
NSGK vadovas: I. Rozova leidimo negavo dėl nuslėptų kontaktų, inicijuojamas tyrimas 1

Seimo narė Irina Rozova leidimo dirbti su slapta informacija negavo nuslėpusi kontaktus su kitų valstybių...

Verslo aplinka
2019.08.21
Kam iš tiesų naudingi miškų plotų ribojimai? 8

Seimas šią savaitę svarsto Prezidento veto dėl miškų įstatymo pakeitimo. Prieš kurį laiką parlamentarai...

Verslo aplinka
2019.08.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau