Investuotojai ragina valdžią įleisti į Lietuvą talentus iš užsienio

Publikuota: 2019-03-27

Asociacija „Investuotojų forumas“ tikisi, kad Vyriausybė plačiau atvers duris į Lietuvą talentams iš užsienio, gerokai supaprastindama migracijos procedūras aukštos kvalifikacijos darbuotojams.

Tai „Investuotojų forumo“ atstovai pasiūlė trečiadienį įvykusiame tradiciniame, jau tryliktajame susitikime su Vyriausybe.

Siūlo supaprastinti procedūras

„Imigrantai iš užsienio Lietuvoje sudaro tik apie 1,76% visuomenės, ir pagal šį rodiklį valstybė priskirtina prie besivystančių šalių. Vis dėlto, siekiant didinti Lietuvos tarptautinį konkurencingumą ir užtikrinti ilgalaikį ekonomikos vystymąsi, šaliai būtina pritraukti daugiau talentų iš užsienio ir gerokai paprastinti migracijos procedūras“, – po susitikimo pranešė Forumas.

Anot pranešimo, per tryliktąjį „Investuotojų forumo“ susitikimą su ministrų kabinetu apžvelgti didžiausią įtaką Lietuvos konkurencingumui darantys veiksniai.

„Asociacijos atstovai pabrėžė tris svarbiausius pastarojo meto iššūkius, į kuriuos nuolat atkreipia dėmesį Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovai. Tai švietimo reforma, viešojo sektoriaus efektyvumas ir kvalifikuotos darbo jėgos stoka bei su ja glaudžiai susijusi migracija“, – nurodoma „Investuotojų forumo“ pranešime.

Premjeras Saulius Skvernelis po susitikimo pastebėjo, kad Vyriausybė „skiria ypatingą dėmesį iššūkiams, kuriuos kelia demografinė situacija ir darbo rinka“. Jis informavo, kad pernai buvo parengta migracijos reformos strategija, kurios metu be kita ko peržiūrimos ir migracijos valdymo sistemos funkcijos.

„Vienas pagrindinių Vyriausybės tikslų – skatinti užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius grįžti į gimtinę. Jei mums seksis, iki 2030 m. galėtume vėl tapti 3 milijonų šalimi. Akivaizdu ir tai, jog valstybės raidai ir tvariai ekonomikos plėtrai itin svarbus ir talentų iš užsienio pritraukimas“, – sakė ministras pirmininkas.

Pateikė pavyzdžių

Rolandas Valiūnas, „Investuotojų forumo“ valdybos pirmininkas, pranešė, kad asociacija Vyriausybei pateikė pasiūlymų, kurie leistų supaprastinti migracijos procedūras ir pritraukti daugiau kvalifikuotų darbuotojų iš užsienio. Tarp jų – galimybė suteikti leidimus Lietuvoje laikinai gyventi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai priklausančių šalių piliečiams palengvinta tvarka, kaip tai planuojama Jungtinės Karalystės (JK) piliečiams „Brexit“ atveju, jeigu išstojimas įvyktų be sutarties.

Investuotojai taip pat siūlo įvertinti galimybę leisti tam tikrų kategorijų trečiųjų šalių piliečiams pradėti dirbti Lietuvoje veikiančioje įmonėje nuo dokumentų išduoti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje pateikimo dienos.

„Skaičiuojama, kad jei imigracija į JK būtų sustojusi ties tuo lygiu, kokiame ji buvo 1990 m., šalies ekonomika dabar būtų 9% arba 175 mlrd. GBP mažesnė. Vokietijos nuostoliai siektų 155 mlrd. Eur. Taigi, siekdama tolesnio spartaus augimo, Lietuva negali sau leisti nusigręžti nuo migracijos iššūkio. Tam net nebūtinos radikalios reformos – daugelis investuotojų teikiamų pasiūlymų nereikalauja didelių valstybės išteklių, bet jų įgyvendinimas suteiktų apčiuopiamos naudos. Bet didžiausia mūsų problema – visuomenės ir politikų nesuvokimas naudos, kurią duoda visų pirma kvalifikuotos darbo jėgos imigracijos skatinimas“, ? pastebėjo p. Valiūnas.

Tarp tokių pasiūlymų – raginimas didinti Migracijos departamento efektyvumą įdiegiant verslo aptarnavimo standartą, galimybė ICT (perkėlimas įmonės viduje) pagrindu besikreipiančių asmenų aptarnavimą perkelti į Migracijos departamentą, paskirti bent du kvalifikuotus, anglų kalba kalbančius ir kokybiškas paslaugas teikiančius specialistus dirbti migracijos valdybose. Dar viena priemonė – galimybė elektroniniu būdu teikti dokumentus migracijos įstaigoms ir Užimtumo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Yra sričių, kur norėtų daugiau dėmesio

„Kaip efektyviau vykdyti migracijos procedūras galime pasimokyti iš savo kaimynų. Lenkijos migracijos departamentas informaciją teikią 8 kalbomis, Lietuvos – tik trimis. Leidimas laikinai gyventi Lietuvoje paprastai išduodamas per keturis mėnesius, Lenkijos standartas yra mėnuo. Taigi, tūkstančiui gyventojų išduotų leidimų užsieniečiams gyventi skaičius kaimynėje šalyje 2017 m. buvo penkiskart didesnis nei Lietuvoje“, – tvirtino Rūta Skyrienė, „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė.

Ponas Valiūnas priminė, kad pernai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga Asociacija Vyriausybei įteikė šimtą pasiūlymų šalies investicinei aplinkai gerinti: „Nemaža šių pasiūlymų dalis buvo įgyvendinta, ypač – mokesčių ir energetikos srityse. Nuo šių metų įsigaliojusia mokesčių reforma leido sistemą padaryti proporcingesnę, konkurencingesnę, suteikė jai daugiau tvarkos ir aiškumo. Investuotojai pasveikino Vyriausybę ir įvedus „Sodros“ įmokų „lubas“ – šį sprendimą verslo aplinkai gerinti asociacija siūlė nuo 2002 m. Reikšmingu pasiekimu šalies investiciniam patrauklumui didinti asociacijos nariai laiko ir pradedamus vykdyti tiesioginius skrydžius iš Vilniaus į Londono Sitį patogiu laiku, rytais ir vakarais.“

„Vis dėlto, šie tiesioginiai skrydžiai tik pradžia, ir šaliai būtinas patogus susisiekimas oru su visais pagrindiniais Europos verslo centrais. Vargu ar tai galima pasiekti be valstybės investicijų į bazines avialinijas Lietuvoje“, – pridūrė jis.

Investuotojai taip pat sveikino sprendimą suteikti galimybę elektros energijai imlioms įmonėms pasinaudoti lengvata mokant už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas.

Kita vertus, investuotojai pažymi, kad keliomis sritimis valstybė ir jos institucijos turėtų itin susirūpinti. „Investuotojų forumo“ vykdomo Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indekso tyrimo duomenimis, valstybės dėmesio labiausiai pasigendama švietimo, migracijos ir viešojo sektoriaus efektyvumo srityse. Net 77% apklaustų Lietuvoje veikiančių užsienio kapitalo įmonių atstovų švietimą laiko prioritetine sritimi, 52% ragina susirūpinti itin sudėtingomis migracijos procedūromis, o 54% investuotojų netenkina dabartinio šalies viešojo sektoriaus efektyvumas. Apie trečdalį tyrimo dalyvių mano, kad valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti skaidrumui ir kovai su šešėline ekonomika.

Pakartojo tą patį

Vyriausybės pranešime spaudai apie p. Skvernelio ir kitų ministrų susitikimą su „Investuotojų forumu“ praktiškai pakartota ta pati informacija, kuri buvo išplatinta šį pirmadienį po ministrų kabineto narių tradicinio metinio susitikimo su Lietuvos pramonininkų konfederacija.

Ir šįkart, kaip ir pirmadienį, pranešime spaudai džiaugiamasi, kad pernai Lietuvos ekonomika augo 3,4%, pagausėjo tiesioginių užsienio investicijų, sumažėjo nedarbas, šalis pakilo „Doing Business“ reitinge. Giriamasi inicijuotomis ir pradėtomis struktūrinėmis reformomis šešiose srityse.

„Įgyvendinti darbai ir pasiekti rezultatai skatina nesustoti. Yra numatyti kiti būtini sprendimai, kurie leistų toliau stiprinti Lietuvos, kaip vienos konkurencingiausių valstybių, pozicijas. Tikimasi, kad įgyvendinti sprendimai, ambicingi tolesni planai ir verslo aplinkos prognozuojamumas kuria stabilų pagrindą verslo planams“, – rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Keturi nauji koronaviruso atvejai yra susiję su protrūkiais, du – įvežtiniai

Keturi iš 17 naujų koronaviruso atvejų yra susiję su žinomais protrūkiais, du – įvežtiniai, keturių...

G. Nausėda su Valstybės kontrolės, STT ir VPT atstovais aptars koronaviruso pirkimus 1

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su Valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Viešųjų...

JAV pastarąsias dvi dienas užfiksuota kiek mažiau naujų COVID-19 atvejų

Jungtinėse Valstijose per parą užregistruotas 46.321 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejis, rodo...

Lietuvos vežėjams mirksi viltis

Lietuvos vežėjams, sunerimusiems dėl Mobilumo paketo reikalavimų, gerokai apsunkinsiančių konkurenciją,...

Už neperdirbtas plastiko pakuotes – mokestis nuo 2021 m.  Premium

Kad papildytų dėl „Brexit“ ir subsidijų nuo COVID-19 nukentėjusioms šalims nusekusį Europos Sąjungos...

Pramonė
05:45
Kas pakeis vokiečių mėgstamą A. Merkel? Premium

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, per šią sveikatos krizę buvo ryški lyderė tiek namuose, tiek ir Europos...

Įsigaliojo darbuotojų komandiravimo reguliavimo pakeitimai Verslo tribūna

Nuo liepos 30 dienos įsigaliojo prieš dvejus metus priimti darbuotojų komandiravimo reguliavimo pakeitimai.

Vadyba
00:01
Ekonomikos viceministrė – V. Jankauskaitė-Milčiuvienė, patarėjas – J. Pinskus 14

Ekonomikos ir inovacijų viceministre antradienį pradeda dirbti Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė, kelis...

Verslo aplinka
2020.08.03
PSO perspėja, kad „sidabro kulkos“ nuo COVID-19 gali nepavykti rasti 4

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį perspėjo, kad „sidabro kulkos“ kovai su naujuoju...

Verslo aplinka
2020.08.03
Už JAV skirtus 24 mln. Eur modernizuota kariuomenės aviacijos bazė Šiauliuose

Už Jungtinių Valstijų (JAV) skirtus 24 mln. Eur modernizuota Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazė...

Verslo aplinka
2020.08.03
Norvegijos kruiziniame laive kilo koronaviruso protrūkis

Vienas norvegų kruizinis laivas atšaukė visas keliones ir pirmadienį atsiprašė dėl procedūrinių pažeidimų,...

Verslo aplinka
2020.08.03
Korupcija įtariama SAM viceministrė prašo būti atleidžiama, ministras prašymą tenkins 3

Korupcija Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) tyrime įtariama viceministrė Lina Jaruševičienė...

Verslo aplinka
2020.08.03
M. Sinkevičius: norime prezidento paramos keičiant fiskalinės drausmės įstatymą 2

Prezidentui ketinant įvertinti siūlymus suteikti savivaldybėms daugiau galimybių skolintis, taip pritraukiant...

Verslo aplinka
2020.08.03
G. Nausėda sako sutinkantis su Vyriausybės siūlymu Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena 8

Prezidentas Gitanas Nausėda sako sutinkantis su Vyriausybės siūlymu Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena.

Verslo aplinka
2020.08.03
FNTT: greitųjų testų sandorio tyrime – įtarimai „Profarmos“ atstovams

Tyrime dėl greitųjų koronaviruso testų įsigijimo įtarimai, be sveikatos apsaugos viceministrės Linos...

Verslo aplinka
2020.08.03
R. Lingienė: blogėjanti situacija dėl koronaviruso Lenkijoje epidemiologams kelia nerimą

Lenkijoje blogėjanti situacija dėl koronaviruso epidemiologams Lietuvoje kelia nerimą, sako Nacionalinio...

Verslo aplinka
2020.08.03
Nauja viltis dėl Mobilumo paketo – EK transporto komisarės užsakyta studija Premium 3

Už transportą atsakinga Europos Komisijos (EK) narė Adina Valean užsakė specialią studiją, kuri turės...

Lenkija skyrė „Gazprom“ 50 mln. Eur baudą 5

Lenkijos antimonopolinė tarnyba UOKiK skyrė Rusijos dujų milžinei „Gazprom“ 213 mln. zlotų (50 mln. Eur)...

Pramonė
2020.08.03
G. Nausėda: gali būti, kad vėl teks grįžti prie ES sienų uždarymo klausimo 10

Europoje blogėjant situacijai dėl koronaviruso plitimo, gali tekti vėl svarstyti sienų uždarymo klausimą,...

Verslo aplinka
2020.08.03
S. Skvernelis apskundė knygos „Kabinetas 339“ reklamą 3

Premjeras Saulius Skvernelis Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai apskundė knygos „Kabinetas 339“...

Rinkodara
2020.08.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus