Th. May gavo dar vieną antausį – parlamentas ieškos kito „Brexit“ kelio

Publikuota: 2019-03-26
Atnaujinta 2019-03-26 12:40

Prieš Jungtinės Karalystės (JK) Vyriausybės valią parlamentas rengs balsavimą dėl alternatyvų „Brexit“. Tai vertinama kaip dar vienas antausis premjerei Theresai May. Balsavimų serija, tikimasi, leis nustatyti, kokiam „Brexit“ scenarijui pritartų dauguma parlamentarų.

Vėlų pirmadienio vakarą Bendruomenių rūmai nutarė, kad trečiadienį visgi rengs balsavimą, nors dar anksčiau tądien kalbėdama Bendruomenių rūmuose JK premjerė siekė ko kito. VŽ rašė, kad p. May pripažino, kad kol kas jai nepavyko užsitikrinti daugumos parlamentarų palaikymo „Brexit“ susitarimui, todėl ji antradienį neketina rengti balsavimo dėl susitarimo.

Bendruomenių rūmai užkardė šiuos premjerės ketinimus maža balsų persvara. Už tokį Vyriausybės norams prieštaraujantį sprendimą pirmadienio vakarą pasisakė 327, prieš buvo 300 balsų.

„Taip parlamentarai pasiekė daugiau įtakos „Brexit“ procesui, o premjerė May gavo dar vieną antausį“, — rašo „Spiegel“ ir cituoja opozicinės leiboristų partijos „Brexit“ ekspertą Keirą Starmerį, kuris „Twitter“ teigė, kad konservatorių premjerė May  patyrė dar vieną pralaimėjimą parlamente, o tai rodo, kad ji visiškai prarado savo partijos, ministrų kabineto ir  „Brexit“ proceso kontrolę. 

VŽ primena, kad pirmadienį Bendruomenių rūmuose prieš pažeminantį balsavimą kalbėdama JK parlamentarams p. May teigė, kad Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime pažymėta, kad „Brexit“ susitarimas negali būti persiderėtas.

JK premjerė teigė, kad ji kol kas skeptiška dėl parlamentarų noro surengti „indikacinių balsavimų“ seriją, nes praeityje tokie balsavimai neatnešė jokio rezultato arba jie buvo kontroversiški. Taip pat ji teigė, kad dalis „Brexit“ scenarijų jau buvo atmesti tuose pačiuose Bendruomenių rūmuose kaip netinkami, todėl dar vienas balsavimas dėl jų būtų tik laiko gaišimas. 

Taip pat dauguma JK parlamentarų gali palaikyti pasirinkimą, kuris yra nesuderinamas su Bendrija ir tokiu atveju, tai prie nieko neprivestų, net jeigu kuriam nors scenarijui pritartų dauguma.

Vyriausybės ir parlamento susidūrimas

Po pirmadienio vėlaus vakaro sprendimo p. May vyriausybė neteko ir trijų jaunesniųjų ministrų. Alistairas Burtas, JK užsienio reikalų jaunesnysis ministras, ir Steve‘as Brine‘as, jaunesnysis sveikatos apsaugos ministras, informavo, kad atsistatydina. Apie savo atsistatydinimą socialiniame tinkle „Twitter“ taip pat pranešė Richardas Harringtonas, verslo reikalų jaunesnysis ministras.

Savo laiške vyriausybei p. Harringtonas sakė, kad JK vyriausybė „žaidžia ruletę su daugelio šalies žmonių gyvenimais“.

Praėjus trims metams po to to, kai JK balsavo už tai, kad pasitrauktų iš ES, pirmadienio balsavimo rezultatai iš esmės gali sukelti neišvengiamą vyriausybės ir parlamento susidūrimą dėl būdo, kaip išspręsti JK siūbuojančią politinę krizę.

JK parlamentarai po pirmadienio balsavimo turės teisę balsuoti dėl įvairių „Brexit“ ateities scenarijų, tokių kaip „atšaukti 50 straipsnio įsigalėjimą ir nutraukti „Brexit“. Tiesa, vargu, ar tokiam scenarijui JK parlamentarai ryžtųsi be antrojo referendumo ir visuomenės mandato įgyvendinti tokį sprendimą, nes politiškai tai kainuotų daug. Tarp kitų trečiadienio balsavimui siūlomų variantų – siūlymas surengti antrąjį referendumą, susitarimas, kuriuo JK liktų muitų sąjungoje ir bendroje rinkoje. JK parlamentarams taip pat turėtų dar kartą būti pateiktas balsavimui siūlymas pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo. Tiesa, tokį variantą Bendruomenių rūmai jau yra atmetę.

Kol kas manoma, kad dauguma JK parlamentarų galėtų palaikyti JK tolimesnės narystės muitų sąjungoje ir bendroje ES rinkoje idėją. Bet tokiam sprendimui turėtų derybų keliu pritarti ir ES, taigi tai neišvengiamai reikštų kur kas ilgesnį „Brexit“ atidėjimą negu dabar numatytas ir dar vienas ilgas derybas su Bendrija.

Net jeigu vienam iš šių scenarijų pritartų dauguma JK parlamentarų, tai vis tiek vyriausybė nėra teisiškai įpareigota laikytis JK parlamentarų nubrėžto kurso, vis dėlto ignoruoti daugumos valią politiškai būtų labai sunku.

EP rinkimai

JK pasitraukimo iš ES departamento atstovas spaudai nurodė, kad svarstydami apie įvairius „Brexit“ scenarijus, JK parlamentarai turėtų atsižvelgti į tai, kiek laiko truktų derybos, ir ar jų norimas scenarijus nereikalautų kur kas ilgesnio „Brexit“ atidėjimo, o tokiu atveju, ES jau yra pasakiusi, kad JK turėtų dalyvauti Europos Parlamento (EP) rinkimuose.

EP rinkimai numatyti gegužės 23-26 d. Tiek JK vyriausybė, tiek Europos Komisija yra įsitikinusios, kad, jeigu JK nepasitrauks iš Bendrijos iki gegužės mėnesio pabaigos, tai ji teisiškai bus įpareigota rengti EP rinkimus. Ponia May ir toliau lieka įsipareigojusi užsitikrinti paramą praėjusių metų lapkričio mėnesį susiderėtam „Brexit“ susitarimui. JK premjerė pirmadienį pripažino, kad kol kas neužsitikrino reikiamos paramos susitarimui, todėl balsavimo nerengs, tačiau, jeigu JK parlamentarams nepavyktų išsirinkti vienos „Brexit“ krypties, kuriai pritartų dauguma parlamentarų, tai p. May greičiausiai balsavimui ketvirtadienį dar spėtų pateikti savo susitarimą ir tikėtųsi, kad, jeigu JK parlamentarai negeba rasti daugumos kokiai nors nors „Brexit“ krypčiai, tai palaikys jos susitarimą.

VŽ primena, kad nors abu balsavimus dėl „Brexit“ susitarimo p. May pralaimėjo dideliu skirtumu, vis dėlto antruoju balsavimu jai pavyko perkalbėti dalį savo pačios partijos „maištininkų“, taigi į savo pusę ji palenkia vis daugiau parlamentarų. Pirmuoju balsavimu 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Antruoju – 242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Europos Vadovų Taryba (EVT) kovo 21 d. susitarė JK išstojimo datą atidėti iki 2019 m. gegužės 22 d., jeigu JK Bendruomenių Rūmai ne vėliau kaip 2019 m. kovo 29 d. patvirtins susitarimą dėl išstojimo. Jei iki tos dienos JK Bendruomenių Rūmai susitarimui dėl išstojimo nepritartų, EVT susitarimu išstojimo data būtų atidėta iki 2019 m. balandžio 12 d. Jei susitarimas dėl išstojimo nebus ratifikuotas iki kovo 29 d. gali atsitikti, kad balandžio 12 d. JK išstos iš ES be susitarimo.

JK parlamentas šią savaitę turėtų patvirtinti įstatymą, kuriuo nukeltų „Brexit“ susitarimą iš kovo 29 d. iki anksčiausiai balandžio 12 d.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

G. Nausėda šią savaitę su valdančiaisiais aptars būsimą Vyriausybę, turi moterų kandidačių 3

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina šią savaitę susitikti su valdančiųjų partijų atstovais aptarti Vyriausybės...

Verslo aplinka
2019.07.16
U. von der Leyen oficialiai tapo pirmąja moterimi EK pirmininke 6

Europarlamentarai palaikė centro dešiniųjų Europos Liaudies partijos (ELP) frakcijos narės, Vokietijos...

Verslo aplinka
2019.07.16
Teismuose atsiras laikini teisėjai, bus vertinamas kandidatų charakteris

Teisėjų atrankos komisija turės vertinti ne tik pretendento kvalifikaciją, bet ir jo būdą, o dėl įvairių...

Verslo aplinka
2019.07.16
G. Nausėda Lenkijoje sakė negalįs dalyti pažadų dėl pavardžių rašybos

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda per vizitą Lenkijoje sakė negalintis pažadėti, kad Lietuva įteisins...

Verslo aplinka
2019.07.16
R. J. Dagys paliko konservatorių frakciją Seime 1

Seimo narys Rimantas Jonas Dagys antradienį pranešė paliekantis opozicinę Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Verslo aplinka
2019.07.16
G. Nausėdos vizitas Lenkijoje: pakvietė bankus į Lietuvą, pareiškė paramą ginče su Briuseliu 40

Varšuvoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pakvietė kurį nors Lenkijos bankų atidaryti...

Verslo aplinka
2019.07.16
ES įvertino Irano branduolinio susitarimo pažeidimus

Europos Sąjunga (ES) teigia, kad Irano 2015 m. branduolinio susitarimo pažeidimai nėra esminiai ir dar gali...

Verslo aplinka
2019.07.16
Nepasitikėjimas Seimo vadovu atidedamas, galbūt iki rudens 6

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) iniciatyva dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku...

Verslo aplinka
2019.07.16
Seimas įteisino galimybę užsieniečiams gauti e. rezidento statusą 1

Seimas antradienį priėmė pataisas, įteisinančias galimybę užsieniečiams po pusantrų metų gauti e. rezidento...

Verslo aplinka
2019.07.16
Milijoninės baudos už BDAR pažeidimus primena investuotojams: įvertinkite, ar perkamoje įmonėje asmens duomenys buvo tvarkomi tinkamai Verslo tribūna

Įsigaliojus Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui baudos už asmens duomenų apsaugos pažeidimus tapo...

Verslo aplinka
2019.07.16
D. Grybauskaitei kol kas padės dvi konsultantės  12

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė šiuo metu užsiėmusi įsikūrimu savo naujuose namuose, o jos...

Verslo aplinka
2019.07.16
Kandidatas į kariuomenės vadus: revoliucijų ginkluotose pajėgose nebus 

Seimas ėmėsi svarstyti prezidento Gitano Nausėdos teikimą naujuoju kariuomenės vadu paskirti generolą majorą...

Verslo aplinka
2019.07.16
Jaučiamas ūkio apsukų lėtėjimas investicijų nestabdo

Naujausia Lietuvos banko įmonių apklausa rodo, kad vis daugiau jų prognozuoja eksporto ir paklausos augimo...

Verslo aplinka
2019.07.16
Pagal vartotojų teisių apsaugą Lietuva – tarp ES atsilikėlių 3

Valstybės kontrolės atliktas auditas atskleidė, kad trečdalis vartotojų Lietuvoje susiduria su klaidinančia...

Verslo aplinka
2019.07.16
Prekybos susitarimas su MERCOSUR šalimis suteikia didelių galimybių

Birželio 28 d. ES ir keturios Pietų Amerikos šalių bendrąją rinką (MERCOSUR) sudarančios šalys (Argentina,...

Verslo aplinka
2019.07.16
Augantys rezultatai – vertę kuriančios strategijos pergalė prieš akcijų pasiutpolkes Verslo tribūna 1

Namų apdailos prekių mažmeninių prekybininkų teigimu šio rinkos sektoriaus aktualijos verčia ieškoti naujų...

Istorinis vizitas – sąjungininkai reikalingi ne tik politikoje 5

Prezidento Gitano Nausėdos sprendimas pirmojo oficialaus užsienio vizito vykti į Lenkiją jau vadinamas...

Verslo aplinka
2019.07.16
Ryšių su Lenkija renesanso viltys ir nuogąstavimai Premium 2

Prezidento Gitano Nausėdos vizitas į Lenkiją turėtų sustiprinti verslo santykius tarp šalių kaimynių ir...

Verslo aplinka
2019.07.16
Europarlamentarai tars galutinį žodį dėl pirmos moters EK pirmininkės kandidatūros Premium 2

Antradienį europarlamentarai tars savo galutinį žodį dėl Vokietijos gynybos ministrės Ursulos von der Leyen...

Verslo aplinka
2019.07.16
LVŽS reiškia pasitikėjimą R. Karbauskiu, stumia lauk V. Pranckietį 21

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos lyderiu...

Verslo aplinka
2019.07.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau