Rinkimų rezultatai patvirtinti, dėl kai kurių dar bus teismų 

Publikuota: 2019-03-24
Atnaujinta 2019-03-24 20:22
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį patvirtino kovo 3 ir 17 dienomis vykusių savivaldos rinkimų rezultatus. Po visą dieną trukusių klampių diskusijų nuspręsta patvirtinti tarybų narių ir merų rinkimų rezultatus visose 60-tyje savivaldybių, dėl šiurkščių pažeidimų panaikinti tik dviejų iš pusantro tūkstančio išrinktųjų savivaldybių tarybų narių gauti rezultatai.

Tiesa, kelios partijos turi pretenzijų ir skundų dėl dalies rezultatų kai kuriose savivaldybėse, todėl dar laukia teismų maratonas.

Nepanaikino nei vienoje apygardoje

VRK sekmadienį baigė tvirtinti savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus. Nuspręsta, kad išrinkti visi 1.502 savivaldybių tarybų nariai, iš kurių 60 yra tiesiogiai išrinkti miestų ir rajonų merai.

Paskutinei rezultatų tvirtinimo dienai buvo palikta 13 savivaldybių, kuriose gauta skundų dėl galimų pažeidimų, atliekami ikiteisminiai tyrimai.

[infogram id=“d17cee3c-7cad-4661-8787-b03d49607445“ prefix=“drz“ format=“interactive“ title=“Verslo aplinka: Išrinkti savivaldybių merai 2019 m.“]

VRK nusprendė nei vienoje apygardoje nepanaikinti savivaldos rinkimų rezultatų.

Iš sostinės tarybos išmestas A. Zuoko šalininkas

Sekmadienį be kitų svarstyti ir rinkimų rezultatai Vilniuje. Išnagrinėjusi visus gautus skundus VRK pripažino, kad sostinėje per savivaldos rinkimus fiksuoti pažeidimai neturėjo esminės įtakos rezultatams. Todėl jie patvirtinti.

Tačiau kartu buvo priimtas sprendimas pripažinti šiurkščiu pažeidimu tai, kad Artūro Zuoko koalicijos „Laimingas Vilnius“ atstovo Valerijaus Stankevičiaus naudai buvo bandoma klastoti rinkimų biuletenius vienoje miesto apylinkėje. Šis faktas dabar narstomas teisėsaugos institucijų.

VRK nusprendė nelaikyti p. Stankevičiaus išrinktu į Vilniaus miesto tarybą. Vietoje jo tarybos nariu bus išrinktas kitas p. Zuoko šalininkas Algis Čaplikas.

Marijampolėje irgi buvo gautas skundas dėl netinkamos rinkimų agitacijos tvarkos ir kitokių pažeidimų, bet tiek savivaldybės rinkimų komisija, tiek ir VRK, atlikusios tyrimus, nerado pagrindo šioje savivaldybėje naikinti rinkimų rezultatų.

VRK posėdžio metu paaiškėjo, kad iš Raseinių, Zarasų ir dar kelių rajonų buvo gauti keliolika skundų, bet visi jie pripažinti netenkintinais.

Raseiniuose panaikintas „tvarkiečio“ rezultatas

VRK buvo informuota Generalinės prokuratūros, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto rinkėjų pavėžėjimo ir galimo papirkimo Raseinių rajone.

Pranešta, kad tokiu būdu rinkėjai buvo paperkami Tvarkos ir teisingumo partijos kandidato į Raseinių rajono savivaldybės tarybą Gyčio Šulinsko naudai.

Atsižvelgdama į šią prokurorų informaciją VRK bendru sutarimu nusprendė pripažinti, kad Raseinių rajone buvo šiurkščiai pažeistas rinkimų tvarkos įstatymas, todėl panaikino p. Šulinsko registraciją kandidatu. Konstatuota, kad jis nebuvo išrinktas į Raseinių tarybą.

Tačiau tuo pat metu VRK savo sprendime pabrėžė, kad šis epizodas neturėjo esminės įtakos savivaldos rinkimų rezultatams Raseinių rajone, todėl jie patvirtinti.

„Išvežtų biuletenių“ detektyvas

Šilutės rajono savivaldybėje vyksta ikiteisminis tyrimas dėl rinkimų dokumentų pagrobimo, vienos iš rinkimų apylinkės komisijos pirmininkei dalį biuletenių parsinešus namo.

„Tai precedento neturintis atvejis, kurį mes neabejotinai vertiname neigiamai. Bet VRK neturi duomenų, kad Šilutės savivaldybės Saugų rinkimų apylinkėje, kurioje ir įvyko šis įvykis, būtų kaip nors klastojama ar iškraipoma rinkėjų valia“, – posėdyje sakė Laura Matjošaitytė, VRK pirmininkė.

VRK atliko balsų perskaičiavimą Saugų apylinkėje. Nustatyti patikslinti rezultatai labai nežymiai – vos dviem biuleteniais – skyrėsi nuo pateiktųjų pirminių rezultatų. Todėl VRK posėdyje sekmadienį konstatuota, kad šis procedūrinis pažeidimas neturėjo įtakos rinkimų rezultatams visoje šioje savivaldybėje.

Kartu pareikštas apgailestavimas dėl Saugų rinkimų apylinkės komisijos pirmininkės aplaidaus darbo ir padaryto procedūrinio pažeidimo. Pirmininkė jau nušalinta nuo pareigų, artimiausiu metu numatoma pakeisti nauju komisijos vadovu.

[infogram id=“7671e969-196a-4989-8b4f-2b9c28bffa3b“ prefix=“r33“ format=“interactive“ title=“Verslo aplinka: Mandatų skaičius, galutinis“]

Susiginčijo dėl koncertų ir vaišių

Kalvarijos savivaldybėje skųsti Tvarkos ir teisingumo partijos rinkiminiai renginiai – nemokami koncertai, vaišės rinkėjams ir t. t. Iš viso pateikti skundai apie 6 tokius renginius, kuriuose galėjo dalyvauti iki pusės tūkstančio rinkėjų. „Tvarkiečiai“ ne tik laimėjo daugiausiai mandatų Kalvarijos savivaldybėje, bet ir jų atstovas Vincas Plikaitis išrinktas jos meru.

Skundą dėl šių Kalvarijos savivaldybėje rinkimų agitacijos metu vykusių „tvarkiečių“ agitacinių renginių VRK pateikė Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Tačiau po diskusijų Komisijos narių dauguma balsavimu nusprendė, kad nėra pagrindo ir argumentų tvirtinti, jog Tvarkos ir teisingumo partijos organizuoti koncertai, kuriuose dalyvavo tik iš šios partijos narių suburtas muzikinis kolektyvas, yra šiurkštus rinkimų kampanijos agitacijos draudimų pažeidimas. Tuo labiau, kad, anot VRK, tai buvo renginiai skirti būtent „tvarkiečiams“, o ne visiems rinkėjams.

Valstiečiai-žalieji neliko patenkinti tokiu VRK sprendimu ir žada jį skųsti teismui, tikėdamiesi, kad jis panaikins balsavimo Kalvarijos savivaldybėje rezultatus.

„Mums keista ir nesuprantama, kad nemokami koncertai ir vaišės su alkoholiu nėra traktuojami VRK kaip rinkimų tvarkos pažeidimas bei rinkėjų papirkinėjimas“, – posėdžio metu sakė Evaldas Ulevičius, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas.

VRK pirmininkė jam atsakė, kad pateiktieji skundai bus papildomai ištirti, tačiau Komisija nematė galimybės ir pakankamo pagrindo šiuo metu panaikinti rinkimų rezultatų Kalvarijos savivaldybėje. Prie šio klausimo esą galės būti grįžta po papildomo tyrimo ir po galimo teismo proceso.

Skųstas papildomas laikraščio tiražas

Švenčionių rajono savivaldybės rinkimų rezultatus argumentuodami galimu papirkimu naikinti irgi prašė Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Anot jos, savivaldybės gyventojams nemokamai dalijus vietos laikraštį padidintu tiražu buvo šiurkščiai pažeistas įstatymas.

VRK po pirmojo turo buvo patvirtinusi Švenčionių rajono savivaldybės rinkimų rezultatus, pagal kuriuos meru buvo išrinktas Laisvės sąjungos atstovas Rimantas Klipčius. Tačiau šį VRK sprendimą panaikino Vyriausiasis administracinis teismas, nurodęs iš pradžių išnagrinėti rinkimų rezultatus čia naikinti prašančių valstiečių-žaliųjų skundą, tuomet priimti sprendimą dėl rezultatų.

Sekmadienį VRK po kelias valandas vykusių diskusijų vieningai nusprendė, kad „nėra pakankamai įrodymų, jog laikraščio papildomą tiražą apmokėjo ir rinkėjams dalino suinteresuoti rinkimų dalyviai, todėl šis faktas neturi įtakos rinkimų rezultatams“.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai pažadėjo tokį VRK sprendimą skųsti teismui, siekdami panaikinti Švenčionių rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimų rezultatus.

Pripažinta rinkėjų papirkimu

Alytaus rajone valstiečių-žaliųjų kandidatas į merus Aurimas Truncė pripažintas pažeidusiu įstatymo dėl rinkimų agitacijos reikalavimus, nes jis rinkimų kampanijos metu buvo prisidėjęs prie nemokamos vyrų sveikatos patikrinimo akcijos. Tai pripažinta kaip rinkėjų papirkimas. Tačiau konstatuota, kad galutiniams rezultatams Alytaus rajone šis pažeidimas neturėjo esminės įtakos, nes čia rinkimus laimėjo konservatorius Algirdas Vrubliauskas.

Ir šiuo atveju gali atsirasti skundas teismui, nes valstiečiai-žalieji nepatenkinti tuo, kad nebuvo konstatuoti analogiški pažeidimai Alytaus rajone iš konservatorių pusės.

Kaišiadorių rajone į tarybą išrinktas socialdemokratas Algimantas Radvila pripažintas nepažeidusiu draudimą papirkti rinkėjus, nors daliai jų dovanojo smulkias dovanas.

VRK jau iki šiol buvo patvirtinusi rinkimų rezultatus 47-ose savivaldybėse iš 60-ties. 18-os savivaldybių rezultatai patvirtinti dar po pirmojo turo prieš dvi savaites, 29-ių – šį penktadienį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Šiaurės Korėja skelbia išbandžiusi naują taktinį ginklą

Šiaurės Korėja paskelbė, kad išbandė naują taktinį valdomą ginklą su galinga kovine galvute. Tai pirmas toks...

A. Juozaičio laimės ekonomika: tūkstančiai gamintojų, jokių prekybos tinklų Premium 4

Prezidento posto siekiančio filosofo ir buvusio diplomato Arvydo Juozaičio Lietuvai siūlomas laimės...

Per autobuso avariją Portugalijoje žuvo 29 žmonės

Mažiausiai 29 žmonės žuvo per Vokietijos turistus vežusio autobuso avariją Madeiros saloje, Portugalijoje,...

Lietuvoje kuriama startuoliams galinti pagelbėti technologija – neturi analogų pasaulyje Verslo tribūna 1

Lietuvos banko inicijuotas projektas, kurio metu verslo įmonės kuria blokų grandinės technologija (blockchain...

Lietuvoje – galimai šariatas? 17

Alkoholio rinkos prievaizdai vėl rado progą pamojuoti kuokomis – šįkart rūstybė nukrypo didžiausios Baltijos...

EP rinkimų mitams sklaidyti pasitelkti ir „Sostų karai“ Premium

Europos Parlamento (EP) rinkimai apaugę mitais, o 97 mln. europiečių rinkėjų dar nežino, už ką balsuos gegužę...

Ministras L. Kukuraitis vairuotojams dienpinigius siūlo mokėti, jeigu jų alga sieks 2 MMA  20

Socialinės apsaugos ir darbo ministro teigimu, ateityje tolimųjų reisų vairuotojams planuojama leisti...

Nauja liberalų politinė jėga vadinsis Laisvės partija  2

Nauja liberalų politinė jėga vadinsis Laisvės partija, pranešė Aušrinė Armonaitė, viena jos steigėjų Seimo...

Verslo aplinka
2019.04.17
Griežtėja elektroninės prekybos taisyklės 

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pritarė taisyklėms, skirtoms apsaugoti vartotojus nuo klaidinimo...

Prekyba
2019.04.17
Interviu su V. P. Andriukaičiu: tikslas – socialinė Europa su didesniu biudžeto kapšu Premium 5

Į prezidentus kandidatuojantis eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis įsitikinęs, kad Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2019.04.17
„Alibaba“ įkūrėjas: dirbti 12 val. per parą, 6 dienas per savaitę – palaima Premium 14

Kai vis aktyviau diskutuojama apie darbo savaitės trumpinimą bei tokio pokyčio naudą darbuotojams, Jacko Ma,...

Vadyba
2019.04.17
Kai atliekų sektoriaus kontrolė butaforinė, nukenčia vartotojai 1

Elektronikos ir spartaus skaitmenizavimosi amžių ir jo suteiktą komfortą sekė rūpestis: kur dėsime...

Paslaugos
2019.04.17
D. Grybauskaitė: Lietuva pasirengusi prisidėti atstatant Paryžiaus katedrą 25

Lietuva sukrėsta Paryžiaus Dievo Motinos šventovės tragedija, bet yra pilna ryžto padėti Prancūzijai...

2019.04.17
Viskas apie kandidatus į prezidentus – vienoje vietoje 2

„Verslo žinios“ nori padėti savo skaitytojams geriau pažinti kandidatus ir jų pažiūras svarbiausiais...

Verslo aplinka
2019.04.17
Neišnaudotos galimybės: pusę kuklaus eksporto į Kiniją sudaro baldai ir mediena Premium 1

Net 62% Kinijos įmonių pernai susidūrė su vėluojančiais atsiskaitymais, rodo „Coface“ atlikta apklausa. Vis...

Verslo aplinka
2019.04.17
Kinija atsigauna, bet dar trūksta tvaraus augimo įrodymų

Kinijos ekonomika šį ketvirtį paaugo 6,4%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Toks tempas paneigė...

Verslo aplinka
2019.04.17
Lietuvoje kuriami ateities keliai: kur kas atsparesni ir su nanomedžiagomis Verslo tribūna 9

Lietuvos automobilių kelių direkcija, pasinaudodama Europos Sąjungos (ES) investicijų priemone...

Verslo aplinka
2019.04.17
Bambagyslė vis dar tvirta 9

Parlamentarai ir toliau saugo savivaldybių ir jų valdomų įmonių vidaus sandorius – nors ydingą jų praktiką...

Verslo aplinka
2019.04.17
Savivaldybės neskuba atsisakyti sandorių su savo įmonėmis Premium 2

Savivaldybės neatsisako įpročio pirkti paslaugas iš sau pavaldžių įmonių, nors ne kartą skambėjo ir...

Finansai
2019.04.17
Panaikinus sankcijas, „Rusal“ JAV investuoja 200 mln. USD Premium 2

Rusijos aliuminio milžinė „Rusal“ dėl ryšių su oligarchu Olegu Deripaska didžiąją dalį praėjusių metų...

Pramonė
2019.04.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau