Britai artėja prie „Brexit“ atidėjimo: Th. May nepasiduoda dėl savo susitarimo

Publikuota: 2019-03-14
Atnaujinta 2019-03-14 17:54
Marko Duffy („AFP“ / „Scanpix“) nuotr.
Marko Duffy („AFP“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, yra pasiryžusi šalies parlamentarams kitą savaitę trečią kartą pateikti balsavimui savo dar lapkričio mėnesį su Bendrija susiderėtą „Brexit“ susitarimą, o šiandien vakare laukiama dar vieno balsavimo dėl 50 straipsnio įsigalėjimo atidėjimo.

Ponia May įspėjo parlamentarus, kad, jeigu jos susitarimas kitos savaitės balsavime bus atmestas ir trečią kartą, tuomet JK bus priversta prašyti ilgam atidėti pasitraukimą iš Bendrijos.

VŽ primena, kad vakar JK parlamentarai po politinės dramos Bendruomenių rūmuose ir dar vieno dūrio JK premjerei atmetė galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo bet kokiomis aplinkybėmis.

JK parlamentarai ketvirtadienį balsuos dėl to, ar prašyti Europos Sąjungos (ES) pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tai yra, „Brexit“ datą nukelti po kovo 29 dienos.

Johnas Bercowas, Bendruomenių rūmų pirmininkas, paskelbė dėl kurių parlamentarų pasiūlymų bus balsuojama šįvakar, p. Bercowas atrinko keturis. Balsavimas bus pradėtas 17 val. Londono (19 val. Lietuvos laiku).

VŽ pateikia jų sąrašą:

(H) Britų tolimesnę narystę ES palaikančių skirtingų partijų parlamentarų pasiūlymas, kuriuo teigiama, kad būtų prašoma 50 straipsnio pratęsimo, kad JK būtų surengtas dar vienas referendumas;

(I) Benn/Cooper pasiūlymas, kuriuo kitą trečiadienį kovo 20 d. būtų balsuojama dėl skirtingų „Brexit“ variantų. Šiuo pasiūlymu iš JK vyriausybės vairą dėl tolimesnio „Brexit“ perimtų JK Bendruomenių rūmų parlamentarai.

Alternatyvūs „Brexit“ scenarijai gali būti ilgalaikė narystė muitų sąjungoje su ES, tolimesnė narystė bendroje rinkoje ir antrasis referendumas. Šie scenarijai turi realiausią šansą, kad būtų palaikomi daugumo JK parlamentarų.

(E) Leiboristų pasiūlymas, kuriuo atmetamas JK premjerės susiderėtas „Brexit“ susitarimas, siekiama JK pasitraukimo iš ES pratęsimo, siekiant surasti kitą susitarimą, kuriam pritartų dauguma parlamentarų.

(J) Bryant/Brake pasiūlymas, kuriuo vyriausybė įpareigojama daugiau nepateikti parlamentarų teismui „Brexit“ susitarimo.

Jeigu JK parlamentarai patvirtins pasiūlymą H, tuomet už pasiūlymus I ir E nebus balsuojama.

Jeigu pasiūlymui (I) pritars dauguma JK parlamentarų, tuomet nebebus svarstomas pasiūlymas (E).

Ilgam arba trumpam

JK vyriausybė tvirtina, kad britai gali prašyti ES atidėti „Brexit“ arba trumpam, ar gerokai ilgesniam laikui. Tai priklauso nuo to, ar JK parlamentarai išreikš palaikymą premjerės „Brexit“ susitarimui iki kovo 20 d., tai yra likus vienai dienai iki numatyto ES viršūnių susitikimo.

Jeigu parlamentarai ratifikuos p. May „Brexit“ susitarimą iki ES viršūnių susitikimo Briuselyje, tuomet ji siektų JK pasitraukimą iš Bendrijos pratęsti iki birželio 30 d. Briuselio bus prašoma trumpo „techninio pratęsimo“. Vis dėlto p. May įspėja: jei jos susitarimas ir trečiuoju balsavimu nebus patvirtintas, JK privalės prašyti kur kas ilgesnio „Brexit“ pratęsimo. Tuomet britai privalės organizuoti Europos parlamento rinkimus gegužės mėnesį.

„Nemanau, kad tai būtų teisingas žingsnis (organizuoti rinkimus – VŽ), tačiau Bendruomenių rūmai privalo susidurti su sprendimų, kuriuos priėmė, pasekmėmis“, – nurodė p. May.

JK vyriausybės siūlymas šalies parlamentarams balsuoti ketvirtadienį skamba taip: „Jeigu pavyks pasiekti „Brexit“ susitarimą iki kovo 20 d., tai yra likus vienai dienai iki ES viršūnių susitikimo, JK tokiu atveju prašys pratęsti „Brexit“ derybų laiką nuo kovo 29 d. iki birželio 30, tai yra prieš pat naujojo Europos Parlamento pirmąją sesiją. Jeigu iki kovo 20 d. nebus pasiektas joks susitarimas, tokiu atveju didelė tikimybė, kad Europos vadovų taryba pareikalaus aiškios pratęsimo priežasties, o ne tik konkrečios datos. Ir bet koks pratęsimas po 2019 birželio 30 d. reikš, kad JK privalės surengti EP rinkimus 2019 m. gegužės mėnesį“.

ES sprendimas

ES savo ruožtu teigia, kad JK vis dar turi tik dvi galimybes pasitraukti iš Bendrijos su susitarimu ir be susitarimo ir Bendrija yra pasiruošusi abiem scenarijams.

Jeigu JK vyriausybės siūlymą palaikys dauguma parlamentarų p. May formaliai prašys Europos lyderių pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, kuris numatytas kovo 29 d. ES privalo vienbalsiai pritarti tokiam prašymui ir tik tuomet JK gautų 50 straipsnio pratęsimą.

ES lyderiai greičiausiai sutiktų su pratęsimu, jeigu tik būtų tikimybė, kad JK Bendruomenių rūmuose pavyks pasiekti susitarimą arba būtų rengiamas referendumas, arba rengiami pirmalaikiai rinkimai, kurie galėtų reikšmingai pakeisti britų politinę padangę.

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, trečiadienį atsisakė atsakyti į klausimą, kiek laiko, jos manymu, reikėtų pratęsti „Brexit“, tačiau pridūrė, kad „abejoms pusėms būtų geriau, jeigu pavyktų susiderėti sklandų JK pasitraukimą iš Bendrijos”.

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pabrėžė, kad britams reikia aiškios priežasties prašyti 50 straipsnio įsigalėjimo pratęsimo ir kad papildomas laikas negali būti naudojamas persiderėti jau susiderėtam „Brexit“ susitarimui.

Michelis Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, perspėjo, kad „Brexit“ atidėjimas nėra garantuotas. ES vyriausiasis derybininkas p. Barnier teigė, kad Londonas privalo apsispręsti, ko nori iš „Brexit“ dar prieš Briuseliui svarstant galimą atidėjimą.

„Tai galėtų būti taktinis, politinis bandymas pratęsti pasitraukimą. Tokiu atveju aš jau žinau klausimus ir reakcijas iš ES lyderių, iš Europos Parlamento: Kam? Kam jums reikalingas pasitraukimo pratęsimas? Ar tai skirta organizuoti naują referendumą, naujus rinkimus, ar ką?“, – trečiadienį sakė p. Barnier.

Donaldas Tuskas, Europos vadovų tarybos pirmininkas, teigė, kad „ES privalo išlikti atvira ilgo laikotarpio „Brexit“ pratęsimui, jeigu JK reikia daugiau laiko „iš esmės pergalvoti savo strategiją“.

Anot Lino Kojalos, Rytų Europos studijų centro direktoriaus, politologo, po ES pareiškimų apie ilgo laikotarpio „Brexit“ atidėjimą ir p. May įspėjimai tokio atidėjimo galimybės JK parlamentarams reiškia, kad ji yra priversta keisti savo strategiją po vakar dienos audringo balsavimo dėl JK parlamentarų nenoro skirtis su ES be susitarimo.

„Dabar premjerės sąjungininkai gali būti kitas blokas — išstojimo iš ES šalininkai. Jie iki šiol nepritarė May susiderėtam planui, nes manė — priešingai nei švelnaus išstojimo šalininkai — kad jis nepakankamas. Kitaip tariant, britai liktų pernelyg susaistyti su ES net ir po narystės. Bet jeigu išstojimas bus atidėtas ilgam, sunkiai apibrėžtam laikui, kur kas realiau manyti, kad išstojimas gali ir apskritai neįvykti. Galbūt per tą ilgą laiką bus surengtas antras referendumas, įvyks rinkimai ar pan., ir išstojimo iš ES gynėjų gretos susitrauks.Todėl May tikėsis, jog būtent ES išstojimo šalininkai jau kitą savaitę — trečiajame balsavime — galėtų persigalvoti ir visgi pritarti May siūlomam išstojimo planui“ ,– įsitikinęs politologas.

ES rengiamo viršūnių susitikimo metu kovo 21-22 d. ES lyderiai ir nuspręs, kuriam laikui turėtų būti suteiktas JK 50 straipsnio pratęsimas, kokiomis sąlygomis ir ar tai vienintelis kartas, kuomet JK suteikiamas pasitraukimo iš Bendrijos pratęsimas. Tai, kaip elgsis ES, priklausys didele dalimi nuo to, kokiam tikslui JK prašys pratęsimo ir kaip jį motyvuos. Priklausys, ar į ES viršūnių susitikimą p. May atvyks jau su JK parlamentarų patvirtintu susitarimu, ar tuščiomis ir be susitarimo.

Torių maištas

Trečiadienio vėlus vakaras Bendruomenių rūmuose buvo įtemptas. Visų pirma parlamentarai palaikė vyriausybės neįpareigojantį parlamentarų teiktą siūlymą, kuriuo prašyta panaikinti galimybę JK pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo, nepriklausomai nuo susiklostysiančių aplinkybių. Tokį pasiūlymą palaikyti sutarta tik keturių balsų skirtumu.

JK vyriausybė siekė išlaikyti derybų dėl „Brexit“ svertus savo rankose ir turėti galimybę pasitraukti be susitarimo. Tikėtasi, kad JK parlamentarai nepalaikys parlamentarų siūlytos pataisos, tačiau taip nenutiko. Ponios May nepaklausė jos pačios partijos nariai.

Dėl to buvo pakeistas JK vyriausybės balsavimui pateiktas pagrindinis pasiūlymas – juo parlamentarai buvo raginami atmesti „kietąjį Brexit“ kovo 29-ąją. Kai dauguma parlamentarų palaikė pakeitimus, vyriausybė buvo priversta pateikti balsavimui pakeistą siūlymą. Juo raginta atmesti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijų susiklosčius bet kokiomis aplinkybėmis.

Galutiniu sprendimu už tokį vyriausybės siūlymą balsavo 321 parlamentaras, prieš – 278 parlamentarai.

Tiesa, reikia pažymėti, kad trečiadienio balsavimas nėra teisiškai įpareigojantis. Remiantis dabartiniu įstatymu JK vis tiek gali pasitraukti iš ES be susitarimo kovo 29 d., jeigu nebus susitarta dėl „Brexit“ atidėjimo su Bendrija.

Vakar dienos balsavimas parodė, kad p. May praranda kontrolę ir savo pačios Konservatorių partijos viduje. Keturi jos ministrų kabineto nariai – Davidas Gauke, Amberas Ruddas, Gregas Clarkas ir Davidas Mundellas nepaklausė premjerės nurodymų ir susilaikė bei nebalsavo prieš Konservatorių „maištininkų“ pasiūlymą, kuris apskritai atmetė JK galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo, o ne konkrečiu laikotarpiu, kaip to norėjo premjerė.

Ponia May pralaimėjo dar vieną mūšį, nes 43 Konservatorių partijos parlamentarai arba balsavo prieš jos raginimą, arba susilaikė nuo balsavimo apskritai. Premjerė nurodė, kad ministrai, kurie paprieštaravo vyriausybės valiai trečiadienio vakarą nebus priversti pasitraukti. Tai, anot, „Bloomberg“ apžvalgininkų, rodo, kad JK premjerės pozicijos ir gebėjimas vadovauti partijai silpnėja valandomis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
ES dėl britų prašymo atidėti „Brexit“: yra papildomų sąlygų 3

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May paprašė Europos Sąjungos (ES) atidėti „Brexit“ iki birželio 30...

Verslo aplinka
2019.03.20
Lengvinamas pramogai skirtų laivų naudojimas  2

Pramogai skirtų vidaus vandens transporto priemonių naudojimas tampa paprastesnis, praneša Susisiekimo...

Verslo aplinka
2019.03.20
Kazachstano sostinė pervadinta buvusio prezidento vardu 10

Trečiadienį Kazachstano parlamentas pritarė pasiūlymui pervadinti dabartinę šalies sostinę Astaną buvusio...

Verslo aplinka
2019.03.20
A. Skardžius ir R. Sargūnas „MG Baltic“ byloje liudijo dėl įstatymo projekto

Politikai Artūras Skardžius ir Ričardas Sargūnas trečiadienį politinės korupcijos bylą nagrinėjusiame teisme...

Prokuratūra baigė dalį tyrimo dėl Panevėžio mero R. Račkausko piktnaudžiavimo  1

Prokuratūra trečiadienį paskelbė baigusi ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo Panevėžio mero Ryčio Mykolo...

Verslo aplinka
2019.03.20
Augant įtampai dėl „Huawei“, S. Skvernelis priėmė Kinijos ambasadorių  

Kaistant diskusijoms dėl technologijų milžinės „Huawei“ investicijų, Kinijos ambasadorių trečiadienį priėmė...

Verslo aplinka
2019.03.20
Lietuva pagal darbo lankstumą gerokai aplenkė ir Estiją, ir Latviją Premium 5

Prieš kiek daugiau nei pusantrų metų įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas (DK) nulėmė, kad Lietuva gerokai...

Verslo aplinka
2019.03.20
Buvusiam Seimo nariui gali tekti aiškintis dėl 232.000 Eur  9

Politinės korupcijos byloje kaltinamam buvusiam Seimo nariui Šarūnui Gustainiui gali teisme tekti aiškintis...

Verslo aplinka
2019.03.20
Prezidentinė trijulė apie PVM, GPM ir kapitalo mokesčius  Premium 17

Spręsti mokestinės politikos klausimus nėra Lietuvos Respublikos prezidento kompetencija ir prerogatyva –...

Finansai
2019.03.20
Startuoliai gerai, tačiau be stuburo – nė iš vietos 12

Lietuvos apdirbamosios pramonės įmonės, gamybą 2018 m. išauginusios beveik dešimtadaliu, o ikimokestinį pelną...

Verslo aplinka
2019.03.20
JAV ir Kinijos prekybos salvėms tylant – amerikiečių nerimas Premium

JAV ir Kinija balandžio mėnesio pabaigoje ketina už­baigti derybas dėl prekybos susitarimo ir surengti abiejų...

Verslo aplinka
2019.03.20
Britų premjerė prašo atidėti „Brexit“ 14

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, prašo Europos Sąjungos (ES) atidėti išstojimo procesą.

Verslo aplinka
2019.03.19
Pasaulio miestai, kuriuose gyventi brangiausia

„The Economist Intelligence Unit“, įvertinęs maisto prekių, paslaugų, nuomos ir nekilnojamojo turto,...

Verslo aplinka
2019.03.19
Lietuvos pozicija dėl ambasados Jeruzalėje nekinta, sako ministras

Lietuvos pozicija Jeruzalės klausimu nekinta, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Verslo aplinka
2019.03.19
Į aplinkos ministrus bus teikiama Seimo nario K. Mažeikos kandidatūra  4

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vadovo „valstiečio“ Kęstučio Mažeikos kandidatūra bus teikiama į aplinkos...

Verslo aplinka
2019.03.19
Iš prezidento posto traukiasi ilgametis Kazachstano prezidentas N. Nazarbajevas 3

Antradienį atsistatydino Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas. Šį savo sprendimą jis pranešė per...

Verslo aplinka
2019.03.19
Lietuvos darbo jėgos brangimas – 4-tas sparčiausias ES 2

Darbo jėgos kainos augimas Lietuvoje paskutinį praėjusių metų ketvirtį, palyginti su tuo pat laiku 2017...

2019.03.19
Dar sykį apie Panevėžio savivaldybės įmonių valdymą

Džiaugiamės, kad poreikis įmonių valdymo skaidrumui ir pasidalijimas gerosiomis praktikomis įtraukia...

Verslo aplinka
2019.03.19
Po konstitucinio chaoso Th. May neatsisako planų dėl savo „Brexit“ strategijos 1

Kai tik Theresos May, JK premjerės, „Brexit“ strategijai pradeda sektis, dažniausiai įvyksta kažkas, kas...

Verslo aplinka
2019.03.19
Tapęs prezidentu S. Skvernelis svarstytų perkelti Lietuvos ambasadą Izraelyje į Jeruzalę  40

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jam tapus prezidentu Lietuva svarstytų galimybę perkelti ambasadą...

Verslo aplinka
2019.03.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau