Britai artėja prie „Brexit“ atidėjimo: Th. May nepasiduoda dėl savo susitarimo

Publikuota: 2019-03-14
Marko Duffy („AFP“ / „Scanpix“) nuotr.
Marko Duffy („AFP“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, yra pasiryžusi šalies parlamentarams kitą savaitę trečią kartą pateikti balsavimui savo dar lapkričio mėnesį su Bendrija susiderėtą „Brexit“ susitarimą, o šiandien vakare laukiama dar vieno balsavimo dėl 50 straipsnio įsigalėjimo atidėjimo.

Ponia May įspėjo parlamentarus, kad, jeigu jos susitarimas kitos savaitės balsavime bus atmestas ir trečią kartą, tuomet JK bus priversta prašyti ilgam atidėti pasitraukimą iš Bendrijos.

VŽ primena, kad vakar JK parlamentarai po politinės dramos Bendruomenių rūmuose ir dar vieno dūrio JK premjerei atmetė galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo bet kokiomis aplinkybėmis.

JK parlamentarai ketvirtadienį balsuos dėl to, ar prašyti Europos Sąjungos (ES) pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tai yra, „Brexit“ datą nukelti po kovo 29 dienos.

Johnas Bercowas, Bendruomenių rūmų pirmininkas, paskelbė dėl kurių parlamentarų pasiūlymų bus balsuojama šįvakar, p. Bercowas atrinko keturis. Balsavimas bus pradėtas 17 val. Londono (19 val. Lietuvos laiku).

VŽ pateikia jų sąrašą:

(H) Britų tolimesnę narystę ES palaikančių skirtingų partijų parlamentarų pasiūlymas, kuriuo teigiama, kad būtų prašoma 50 straipsnio pratęsimo, kad JK būtų surengtas dar vienas referendumas;

(I) Benn/Cooper pasiūlymas, kuriuo kitą trečiadienį kovo 20 d. būtų balsuojama dėl skirtingų „Brexit“ variantų. Šiuo pasiūlymu iš JK vyriausybės vairą dėl tolimesnio „Brexit“ perimtų JK Bendruomenių rūmų parlamentarai.

Alternatyvūs „Brexit“ scenarijai gali būti ilgalaikė narystė muitų sąjungoje su ES, tolimesnė narystė bendroje rinkoje ir antrasis referendumas. Šie scenarijai turi realiausią šansą, kad būtų palaikomi daugumo JK parlamentarų.

(E) Leiboristų pasiūlymas, kuriuo atmetamas JK premjerės susiderėtas „Brexit“ susitarimas, siekiama JK pasitraukimo iš ES pratęsimo, siekiant surasti kitą susitarimą, kuriam pritartų dauguma parlamentarų.

(J) Bryant/Brake pasiūlymas, kuriuo vyriausybė įpareigojama daugiau nepateikti parlamentarų teismui „Brexit“ susitarimo.

Jeigu JK parlamentarai patvirtins pasiūlymą H, tuomet už pasiūlymus I ir E nebus balsuojama.

Jeigu pasiūlymui (I) pritars dauguma JK parlamentarų, tuomet nebebus svarstomas pasiūlymas (E).

Ilgam arba trumpam

JK vyriausybė tvirtina, kad britai gali prašyti ES atidėti „Brexit“ arba trumpam, ar gerokai ilgesniam laikui. Tai priklauso nuo to, ar JK parlamentarai išreikš palaikymą premjerės „Brexit“ susitarimui iki kovo 20 d., tai yra likus vienai dienai iki numatyto ES viršūnių susitikimo.

Jeigu parlamentarai ratifikuos p. May „Brexit“ susitarimą iki ES viršūnių susitikimo Briuselyje, tuomet ji siektų JK pasitraukimą iš Bendrijos pratęsti iki birželio 30 d. Briuselio bus prašoma trumpo „techninio pratęsimo“. Vis dėlto p. May įspėja: jei jos susitarimas ir trečiuoju balsavimu nebus patvirtintas, JK privalės prašyti kur kas ilgesnio „Brexit“ pratęsimo. Tuomet britai privalės organizuoti Europos parlamento rinkimus gegužės mėnesį.

„Nemanau, kad tai būtų teisingas žingsnis (organizuoti rinkimus – VŽ), tačiau Bendruomenių rūmai privalo susidurti su sprendimų, kuriuos priėmė, pasekmėmis“, – nurodė p. May.

JK vyriausybės siūlymas šalies parlamentarams balsuoti ketvirtadienį skamba taip: „Jeigu pavyks pasiekti „Brexit“ susitarimą iki kovo 20 d., tai yra likus vienai dienai iki ES viršūnių susitikimo, JK tokiu atveju prašys pratęsti „Brexit“ derybų laiką nuo kovo 29 d. iki birželio 30, tai yra prieš pat naujojo Europos Parlamento pirmąją sesiją. Jeigu iki kovo 20 d. nebus pasiektas joks susitarimas, tokiu atveju didelė tikimybė, kad Europos vadovų taryba pareikalaus aiškios pratęsimo priežasties, o ne tik konkrečios datos. Ir bet koks pratęsimas po 2019 birželio 30 d. reikš, kad JK privalės surengti EP rinkimus 2019 m. gegužės mėnesį“.

ES sprendimas

ES savo ruožtu teigia, kad JK vis dar turi tik dvi galimybes pasitraukti iš Bendrijos su susitarimu ir be susitarimo ir Bendrija yra pasiruošusi abiem scenarijams.

Jeigu JK vyriausybės siūlymą palaikys dauguma parlamentarų p. May formaliai prašys Europos lyderių pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, kuris numatytas kovo 29 d. ES privalo vienbalsiai pritarti tokiam prašymui ir tik tuomet JK gautų 50 straipsnio pratęsimą.

ES lyderiai greičiausiai sutiktų su pratęsimu, jeigu tik būtų tikimybė, kad JK Bendruomenių rūmuose pavyks pasiekti susitarimą arba būtų rengiamas referendumas, arba rengiami pirmalaikiai rinkimai, kurie galėtų reikšmingai pakeisti britų politinę padangę.

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, trečiadienį atsisakė atsakyti į klausimą, kiek laiko, jos manymu, reikėtų pratęsti „Brexit“, tačiau pridūrė, kad „abejoms pusėms būtų geriau, jeigu pavyktų susiderėti sklandų JK pasitraukimą iš Bendrijos”.

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pabrėžė, kad britams reikia aiškios priežasties prašyti 50 straipsnio įsigalėjimo pratęsimo ir kad papildomas laikas negali būti naudojamas persiderėti jau susiderėtam „Brexit“ susitarimui.

Michelis Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, perspėjo, kad „Brexit“ atidėjimas nėra garantuotas. ES vyriausiasis derybininkas p. Barnier teigė, kad Londonas privalo apsispręsti, ko nori iš „Brexit“ dar prieš Briuseliui svarstant galimą atidėjimą.

„Tai galėtų būti taktinis, politinis bandymas pratęsti pasitraukimą. Tokiu atveju aš jau žinau klausimus ir reakcijas iš ES lyderių, iš Europos Parlamento: Kam? Kam jums reikalingas pasitraukimo pratęsimas? Ar tai skirta organizuoti naują referendumą, naujus rinkimus, ar ką?“, – trečiadienį sakė p. Barnier.

Donaldas Tuskas, Europos vadovų tarybos pirmininkas, teigė, kad „ES privalo išlikti atvira ilgo laikotarpio „Brexit“ pratęsimui, jeigu JK reikia daugiau laiko „iš esmės pergalvoti savo strategiją“.

Anot Lino Kojalos, Rytų Europos studijų centro direktoriaus, politologo, po ES pareiškimų apie ilgo laikotarpio „Brexit“ atidėjimą ir p. May įspėjimai tokio atidėjimo galimybės JK parlamentarams reiškia, kad ji yra priversta keisti savo strategiją po vakar dienos audringo balsavimo dėl JK parlamentarų nenoro skirtis su ES be susitarimo.

„Dabar premjerės sąjungininkai gali būti kitas blokas — išstojimo iš ES šalininkai. Jie iki šiol nepritarė May susiderėtam planui, nes manė — priešingai nei švelnaus išstojimo šalininkai — kad jis nepakankamas. Kitaip tariant, britai liktų pernelyg susaistyti su ES net ir po narystės. Bet jeigu išstojimas bus atidėtas ilgam, sunkiai apibrėžtam laikui, kur kas realiau manyti, kad išstojimas gali ir apskritai neįvykti. Galbūt per tą ilgą laiką bus surengtas antras referendumas, įvyks rinkimai ar pan., ir išstojimo iš ES gynėjų gretos susitrauks.Todėl May tikėsis, jog būtent ES išstojimo šalininkai jau kitą savaitę — trečiajame balsavime — galėtų persigalvoti ir visgi pritarti May siūlomam išstojimo planui“ ,– įsitikinęs politologas.

ES rengiamo viršūnių susitikimo metu kovo 21-22 d. ES lyderiai ir nuspręs, kuriam laikui turėtų būti suteiktas JK 50 straipsnio pratęsimas, kokiomis sąlygomis ir ar tai vienintelis kartas, kuomet JK suteikiamas pasitraukimo iš Bendrijos pratęsimas. Tai, kaip elgsis ES, priklausys didele dalimi nuo to, kokiam tikslui JK prašys pratęsimo ir kaip jį motyvuos. Priklausys, ar į ES viršūnių susitikimą p. May atvyks jau su JK parlamentarų patvirtintu susitarimu, ar tuščiomis ir be susitarimo.

Torių maištas

Trečiadienio vėlus vakaras Bendruomenių rūmuose buvo įtemptas. Visų pirma parlamentarai palaikė vyriausybės neįpareigojantį parlamentarų teiktą siūlymą, kuriuo prašyta panaikinti galimybę JK pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo, nepriklausomai nuo susiklostysiančių aplinkybių. Tokį pasiūlymą palaikyti sutarta tik keturių balsų skirtumu.

JK vyriausybė siekė išlaikyti derybų dėl „Brexit“ svertus savo rankose ir turėti galimybę pasitraukti be susitarimo. Tikėtasi, kad JK parlamentarai nepalaikys parlamentarų siūlytos pataisos, tačiau taip nenutiko. Ponios May nepaklausė jos pačios partijos nariai.

Dėl to buvo pakeistas JK vyriausybės balsavimui pateiktas pagrindinis pasiūlymas – juo parlamentarai buvo raginami atmesti „kietąjį Brexit“ kovo 29-ąją. Kai dauguma parlamentarų palaikė pakeitimus, vyriausybė buvo priversta pateikti balsavimui pakeistą siūlymą. Juo raginta atmesti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijų susiklosčius bet kokiomis aplinkybėmis.

Galutiniu sprendimu už tokį vyriausybės siūlymą balsavo 321 parlamentaras, prieš – 278 parlamentarai.

Tiesa, reikia pažymėti, kad trečiadienio balsavimas nėra teisiškai įpareigojantis. Remiantis dabartiniu įstatymu JK vis tiek gali pasitraukti iš ES be susitarimo kovo 29 d., jeigu nebus susitarta dėl „Brexit“ atidėjimo su Bendrija.

Vakar dienos balsavimas parodė, kad p. May praranda kontrolę ir savo pačios Konservatorių partijos viduje. Keturi jos ministrų kabineto nariai – Davidas Gauke, Amberas Ruddas, Gregas Clarkas ir Davidas Mundellas nepaklausė premjerės nurodymų ir susilaikė bei nebalsavo prieš Konservatorių „maištininkų“ pasiūlymą, kuris apskritai atmetė JK galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo, o ne konkrečiu laikotarpiu, kaip to norėjo premjerė.

Ponia May pralaimėjo dar vieną mūšį, nes 43 Konservatorių partijos parlamentarai arba balsavo prieš jos raginimą, arba susilaikė nuo balsavimo apskritai. Premjerė nurodė, kad ministrai, kurie paprieštaravo vyriausybės valiai trečiadienio vakarą nebus priversti pasitraukti. Tai, anot, „Bloomberg“ apžvalgininkų, rodo, kad JK premjerės pozicijos ir gebėjimas vadovauti partijai silpnėja valandomis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Premjeras: L. Savickas – šiuo metu geriausias kandidatas į ekonomikos ministrus

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jo patarėjas Lukas Savickas šiuo metu yra geriausias kandidatas į...

S. Skvernelis neigia, kad į ekonomikos ministrus bus teikiamas viceministras

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina ketinąs prezidentui Gitanui Nausėdai oficialiai teikti savo patarėjo...

Premjeras: „Nuo šiol suvalgytas kotletas traktuojamas kaip dovana“ 12

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) nustatytą interesų derinimo reikalavimų pažeidimą,...

Davoso saugumas kainuoja brangiai, bet nauda didesnė Premium

Pasaulio ekonomikos forume Davose, kur šiuo metu susirinkę pasaulio politikos ir pasaulio verslo lyderiai,...

Vilniaus taryba ėmėsi 2020 m. biudžeto 1

Vilniaus taryba trečiadienį ėmėsi svarstyti 2020 m. sostinės biudžeto projektą.

VTEK: pavaldžių įstaigų sąskaita pietavęs J. Narkevičius pažeidė įstatymą  6

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymu nustatytus interesų derinimo reikalavimus, kai...

Gerovės kartelė liks neįveikta, jei nepasimokysime iš Airijos Premium 4

Lietuva pagal BVP gyventojui gerovės matą juda sparčiausiai tarp Europos Sąjungą 2004–2007 m. papildžiusių...

Finansai
13:30
Graikijos parlamentas išrinko pirmąją moterį prezidentę

Graikijos parlamentas trečiadienį išrinko pirmąją moterį prezidentę šalies istorijoje. Ja tapo aukšto rango...

Vilniaus apskrityje – trys kokliušo protrūkiai, susirgo neskiepyti vaikai 3

Per pirmąjį šių metų mėnesį Vilniaus apskrityje kilo trys kokliušo protrūkiai, iš viso susirgo aštuoni...

Kinija perspėja, kad naujasis virusas gali plisti, aukų skaičius auga

Kinija trečiadienį perspėjo, kad naujasis į SARS panašus virusas galėtų mutuoti ir plisti, aukų skaičiui...

Kinijos provincijos karpo 2020 m. BVP augimo tikslus

Maždaug du trečdaliai Kinijos provincijų, apskričių ir savivaldybių sumažino savo 2020 m. ekonomikos augimo...

Žalioji alternatyva Europai: graži kalėdinė pasaka, kuriai (ne)lemta išsipildyti?

Planai, kuriami dešimtmečiams į ateitį, balansuoja ties realybės ir fantazijos riba. Ypač, kai planuojami...

Aplinkosaugininkai Kėdainiuose veikiančią įmonę įtaria teršus bevardį upelį 1

Aplinkosaugininkai įtaria, kad Kėdainiuose veikianti bendrovė „Nordic sugar Kėdainiai“ nevalytomis nuotekomis...

Pramonė
10:14
Valdžia investavimo į miškus nenužudė: kuriami nauji fondai, traukiamos investuotojų lėšos Premium

Patyrę ir nauji Lietuvos investicijų valdymo rinkos dalyviai investuotojams kuria naujus fondus investicijoms...

Rinkos
09:24
Problemos, slypinčios paviršiuje 2

Daugiabučių renovacijos procesas pagreičio neįgauna ir toliau slenka vėžlio žingsniu: prieš 15 metų pradėta...

Paukščių gripas grasina ir mūsų paukštininkams: „Galime netekti visko“ Premium

Paukščių gripas plinta Europoje – ligai pasiekiant vis daugiau valstybių, Lietuvos Vyriausybė stiprina...

Pramonė
05:45
V. Putinas naujoje Rusijos vyriausybėje paliko pagrindinius ankstesnius ministrus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį paskyrė naują vyriausybę, bet svarbiausius postus,...

Verslo aplinka
2020.01.21
Davose 2019-aisiais buvo aptikta įtariamų rusų šnipų „santechnikų“

Šveicarų policija pernai prabangiame Davoso kurorte susekė du įtariamus rusų agentus, kurių vienas tvirtino...

Verslo aplinka
2020.01.21
A. Merkel perspėja Europos Sąjungą: „Brexit“ yra ženklas pabusti Premium

Berlyne niūri žiemos diena, ir politinis klimatas pastaruoju metu dera prie oro. Visur, kur pažiūri Angela...

Verslo aplinka
2020.01.21
Pozityvūs ženklai: investuotojų pasitikėjimas Vokietijoje – geriausias per 4 metus

Tarp JAV ir Kinijos pasiektos prekybos paliaubos paskatino Vokietijos investuotojų pasitikėjimą, kuris išaugo...

Rinkos
2020.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau