Britai artėja prie „Brexit“ atidėjimo: Th. May nepasiduoda dėl savo susitarimo

Publikuota: 2019-03-14
Atnaujinta 2019-03-14 17:54
Marko Duffy („AFP“ / „Scanpix“) nuotr.
Marko Duffy („AFP“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, yra pasiryžusi šalies parlamentarams kitą savaitę trečią kartą pateikti balsavimui savo dar lapkričio mėnesį su Bendrija susiderėtą „Brexit“ susitarimą, o šiandien vakare laukiama dar vieno balsavimo dėl 50 straipsnio įsigalėjimo atidėjimo.

Ponia May įspėjo parlamentarus, kad, jeigu jos susitarimas kitos savaitės balsavime bus atmestas ir trečią kartą, tuomet JK bus priversta prašyti ilgam atidėti pasitraukimą iš Bendrijos.

VŽ primena, kad vakar JK parlamentarai po politinės dramos Bendruomenių rūmuose ir dar vieno dūrio JK premjerei atmetė galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo bet kokiomis aplinkybėmis.

JK parlamentarai ketvirtadienį balsuos dėl to, ar prašyti Europos Sąjungos (ES) pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tai yra, „Brexit“ datą nukelti po kovo 29 dienos.

Johnas Bercowas, Bendruomenių rūmų pirmininkas, paskelbė dėl kurių parlamentarų pasiūlymų bus balsuojama šįvakar, p. Bercowas atrinko keturis. Balsavimas bus pradėtas 17 val. Londono (19 val. Lietuvos laiku).

VŽ pateikia jų sąrašą:

(H) Britų tolimesnę narystę ES palaikančių skirtingų partijų parlamentarų pasiūlymas, kuriuo teigiama, kad būtų prašoma 50 straipsnio pratęsimo, kad JK būtų surengtas dar vienas referendumas;

(I) Benn/Cooper pasiūlymas, kuriuo kitą trečiadienį kovo 20 d. būtų balsuojama dėl skirtingų „Brexit“ variantų. Šiuo pasiūlymu iš JK vyriausybės vairą dėl tolimesnio „Brexit“ perimtų JK Bendruomenių rūmų parlamentarai.

Alternatyvūs „Brexit“ scenarijai gali būti ilgalaikė narystė muitų sąjungoje su ES, tolimesnė narystė bendroje rinkoje ir antrasis referendumas. Šie scenarijai turi realiausią šansą, kad būtų palaikomi daugumo JK parlamentarų.

(E) Leiboristų pasiūlymas, kuriuo atmetamas JK premjerės susiderėtas „Brexit“ susitarimas, siekiama JK pasitraukimo iš ES pratęsimo, siekiant surasti kitą susitarimą, kuriam pritartų dauguma parlamentarų.

(J) Bryant/Brake pasiūlymas, kuriuo vyriausybė įpareigojama daugiau nepateikti parlamentarų teismui „Brexit“ susitarimo.

Jeigu JK parlamentarai patvirtins pasiūlymą H, tuomet už pasiūlymus I ir E nebus balsuojama.

Jeigu pasiūlymui (I) pritars dauguma JK parlamentarų, tuomet nebebus svarstomas pasiūlymas (E).

Ilgam arba trumpam

JK vyriausybė tvirtina, kad britai gali prašyti ES atidėti „Brexit“ arba trumpam, ar gerokai ilgesniam laikui. Tai priklauso nuo to, ar JK parlamentarai išreikš palaikymą premjerės „Brexit“ susitarimui iki kovo 20 d., tai yra likus vienai dienai iki numatyto ES viršūnių susitikimo.

Jeigu parlamentarai ratifikuos p. May „Brexit“ susitarimą iki ES viršūnių susitikimo Briuselyje, tuomet ji siektų JK pasitraukimą iš Bendrijos pratęsti iki birželio 30 d. Briuselio bus prašoma trumpo „techninio pratęsimo“. Vis dėlto p. May įspėja: jei jos susitarimas ir trečiuoju balsavimu nebus patvirtintas, JK privalės prašyti kur kas ilgesnio „Brexit“ pratęsimo. Tuomet britai privalės organizuoti Europos parlamento rinkimus gegužės mėnesį.

„Nemanau, kad tai būtų teisingas žingsnis (organizuoti rinkimus – VŽ), tačiau Bendruomenių rūmai privalo susidurti su sprendimų, kuriuos priėmė, pasekmėmis“, – nurodė p. May.

JK vyriausybės siūlymas šalies parlamentarams balsuoti ketvirtadienį skamba taip: „Jeigu pavyks pasiekti „Brexit“ susitarimą iki kovo 20 d., tai yra likus vienai dienai iki ES viršūnių susitikimo, JK tokiu atveju prašys pratęsti „Brexit“ derybų laiką nuo kovo 29 d. iki birželio 30, tai yra prieš pat naujojo Europos Parlamento pirmąją sesiją. Jeigu iki kovo 20 d. nebus pasiektas joks susitarimas, tokiu atveju didelė tikimybė, kad Europos vadovų taryba pareikalaus aiškios pratęsimo priežasties, o ne tik konkrečios datos. Ir bet koks pratęsimas po 2019 birželio 30 d. reikš, kad JK privalės surengti EP rinkimus 2019 m. gegužės mėnesį“.

ES sprendimas

ES savo ruožtu teigia, kad JK vis dar turi tik dvi galimybes pasitraukti iš Bendrijos su susitarimu ir be susitarimo ir Bendrija yra pasiruošusi abiem scenarijams.

Jeigu JK vyriausybės siūlymą palaikys dauguma parlamentarų p. May formaliai prašys Europos lyderių pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, kuris numatytas kovo 29 d. ES privalo vienbalsiai pritarti tokiam prašymui ir tik tuomet JK gautų 50 straipsnio pratęsimą.

ES lyderiai greičiausiai sutiktų su pratęsimu, jeigu tik būtų tikimybė, kad JK Bendruomenių rūmuose pavyks pasiekti susitarimą arba būtų rengiamas referendumas, arba rengiami pirmalaikiai rinkimai, kurie galėtų reikšmingai pakeisti britų politinę padangę.

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, trečiadienį atsisakė atsakyti į klausimą, kiek laiko, jos manymu, reikėtų pratęsti „Brexit“, tačiau pridūrė, kad „abejoms pusėms būtų geriau, jeigu pavyktų susiderėti sklandų JK pasitraukimą iš Bendrijos”.

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pabrėžė, kad britams reikia aiškios priežasties prašyti 50 straipsnio įsigalėjimo pratęsimo ir kad papildomas laikas negali būti naudojamas persiderėti jau susiderėtam „Brexit“ susitarimui.

Michelis Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, perspėjo, kad „Brexit“ atidėjimas nėra garantuotas. ES vyriausiasis derybininkas p. Barnier teigė, kad Londonas privalo apsispręsti, ko nori iš „Brexit“ dar prieš Briuseliui svarstant galimą atidėjimą.

„Tai galėtų būti taktinis, politinis bandymas pratęsti pasitraukimą. Tokiu atveju aš jau žinau klausimus ir reakcijas iš ES lyderių, iš Europos Parlamento: Kam? Kam jums reikalingas pasitraukimo pratęsimas? Ar tai skirta organizuoti naują referendumą, naujus rinkimus, ar ką?“, – trečiadienį sakė p. Barnier.

Donaldas Tuskas, Europos vadovų tarybos pirmininkas, teigė, kad „ES privalo išlikti atvira ilgo laikotarpio „Brexit“ pratęsimui, jeigu JK reikia daugiau laiko „iš esmės pergalvoti savo strategiją“.

Anot Lino Kojalos, Rytų Europos studijų centro direktoriaus, politologo, po ES pareiškimų apie ilgo laikotarpio „Brexit“ atidėjimą ir p. May įspėjimai tokio atidėjimo galimybės JK parlamentarams reiškia, kad ji yra priversta keisti savo strategiją po vakar dienos audringo balsavimo dėl JK parlamentarų nenoro skirtis su ES be susitarimo.

„Dabar premjerės sąjungininkai gali būti kitas blokas — išstojimo iš ES šalininkai. Jie iki šiol nepritarė May susiderėtam planui, nes manė — priešingai nei švelnaus išstojimo šalininkai — kad jis nepakankamas. Kitaip tariant, britai liktų pernelyg susaistyti su ES net ir po narystės. Bet jeigu išstojimas bus atidėtas ilgam, sunkiai apibrėžtam laikui, kur kas realiau manyti, kad išstojimas gali ir apskritai neįvykti. Galbūt per tą ilgą laiką bus surengtas antras referendumas, įvyks rinkimai ar pan., ir išstojimo iš ES gynėjų gretos susitrauks.Todėl May tikėsis, jog būtent ES išstojimo šalininkai jau kitą savaitę — trečiajame balsavime — galėtų persigalvoti ir visgi pritarti May siūlomam išstojimo planui“ ,– įsitikinęs politologas.

ES rengiamo viršūnių susitikimo metu kovo 21-22 d. ES lyderiai ir nuspręs, kuriam laikui turėtų būti suteiktas JK 50 straipsnio pratęsimas, kokiomis sąlygomis ir ar tai vienintelis kartas, kuomet JK suteikiamas pasitraukimo iš Bendrijos pratęsimas. Tai, kaip elgsis ES, priklausys didele dalimi nuo to, kokiam tikslui JK prašys pratęsimo ir kaip jį motyvuos. Priklausys, ar į ES viršūnių susitikimą p. May atvyks jau su JK parlamentarų patvirtintu susitarimu, ar tuščiomis ir be susitarimo.

Torių maištas

Trečiadienio vėlus vakaras Bendruomenių rūmuose buvo įtemptas. Visų pirma parlamentarai palaikė vyriausybės neįpareigojantį parlamentarų teiktą siūlymą, kuriuo prašyta panaikinti galimybę JK pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo, nepriklausomai nuo susiklostysiančių aplinkybių. Tokį pasiūlymą palaikyti sutarta tik keturių balsų skirtumu.

JK vyriausybė siekė išlaikyti derybų dėl „Brexit“ svertus savo rankose ir turėti galimybę pasitraukti be susitarimo. Tikėtasi, kad JK parlamentarai nepalaikys parlamentarų siūlytos pataisos, tačiau taip nenutiko. Ponios May nepaklausė jos pačios partijos nariai.

Dėl to buvo pakeistas JK vyriausybės balsavimui pateiktas pagrindinis pasiūlymas – juo parlamentarai buvo raginami atmesti „kietąjį Brexit“ kovo 29-ąją. Kai dauguma parlamentarų palaikė pakeitimus, vyriausybė buvo priversta pateikti balsavimui pakeistą siūlymą. Juo raginta atmesti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijų susiklosčius bet kokiomis aplinkybėmis.

Galutiniu sprendimu už tokį vyriausybės siūlymą balsavo 321 parlamentaras, prieš – 278 parlamentarai.

Tiesa, reikia pažymėti, kad trečiadienio balsavimas nėra teisiškai įpareigojantis. Remiantis dabartiniu įstatymu JK vis tiek gali pasitraukti iš ES be susitarimo kovo 29 d., jeigu nebus susitarta dėl „Brexit“ atidėjimo su Bendrija.

Vakar dienos balsavimas parodė, kad p. May praranda kontrolę ir savo pačios Konservatorių partijos viduje. Keturi jos ministrų kabineto nariai – Davidas Gauke, Amberas Ruddas, Gregas Clarkas ir Davidas Mundellas nepaklausė premjerės nurodymų ir susilaikė bei nebalsavo prieš Konservatorių „maištininkų“ pasiūlymą, kuris apskritai atmetė JK galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo, o ne konkrečiu laikotarpiu, kaip to norėjo premjerė.

Ponia May pralaimėjo dar vieną mūšį, nes 43 Konservatorių partijos parlamentarai arba balsavo prieš jos raginimą, arba susilaikė nuo balsavimo apskritai. Premjerė nurodė, kad ministrai, kurie paprieštaravo vyriausybės valiai trečiadienio vakarą nebus priversti pasitraukti. Tai, anot, „Bloomberg“ apžvalgininkų, rodo, kad JK premjerės pozicijos ir gebėjimas vadovauti partijai silpnėja valandomis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Turtingiausių politikų penketuke – V. Matijošaitis, R. Karbauskis ir G. Landsbergis 

Turtingiausi Lietuvos politikai yra „Vičiūnų“ grupės akcininkai – Plungės rajono savivaldybės tarybos narys...

Aplinkos ministerija asbesto atliekoms šalinti skyrė dar 280.000 Eur

Aplinkos ministerija pranešė šalies savivaldybėms skyrusi 280.000 Eur dotaciją surinkti ir saugiai pašalinti...

Varžybos su klimato kaita: lygiųjų nebus 5

Lenktynėse su klimato kaitos katastrofa pasauliui gresia atsidurti pralaimėtojų gretose, tačiau šansų padėtį...

Vangius rinkimus laimėjo dvi konservatorės ir socialdemokratas 1

Dvi konservatorės ir vienas socialdemokratas turėtų papildyti Seimą, rodo preliminarūs Vyriausiosios rinkimų...

Verslo aplinka
2019.09.22
Kaistant politiniam klimatui prasideda Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 3

Prasideda pagrindiniai debatai 74-ojoje Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos sesijoje. Joje pirmą kartą...

Verslo aplinka
2019.09.22
Statybų inspekcija: R. Karbauskio observatorija įrengta teisėtai  3

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio rezidencijoje ant Kauno marių kranto...

Statyba ir NT
2019.09.22
Kaip „Lean“ padeda įveikti kultūrinius skirtumus ir tapti efektyvia organizacija 4

Apie „Lean“ sistemą verslo žiniasklaidoje ir literatūroje rašoma dažnai. Natūralu, kad organizacijų vadovai...

Vadyba
2019.09.22
Vokiečių analitikai įspėja dėl kinų įtakos

Fondo „Bertelsmann-Stiftung“ užsakymu atlikta analizė parodė, kad Europos Sąjungos ir kitos Vakarų šalys į...

Verslo aplinka
2019.09.22
Naujas D. Trumpo skandalas: reikalaujama paviešinti jo pokalbį su V. Zelenskiu

JAV Kongreso narių grupė reikalauja, kad Prezidento administracija pateiktų Donaldo Trumpo ir Ukrainos...

Verslo aplinka
2019.09.22
UŽ B. Brazdžionio archyvą internetiniame aukcione prašoma 2,5 mln. USD 1

Poeto, literatūros kritiko Bernardo Brazdžionio archyvo dalis, kurioje, kaip manoma yra jo ranka rašyti...

Laisvalaikis
2019.09.22
Liberalų sąjūdžio pirmininke tapo V. Čmilytė-Nielsen 5

Liberalų sąjūdis pirmininke šeštadienį išrinko Seimo narę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. 

Verslo aplinka
2019.09.21
Vairuotoja už apgadintą automobilį iš savivaldybės prisiteisė per 2.000 Eur 10

Panevėžio apylinkės teismas visiškai patenkino panevėžietės vairuotojos ieškinį miesto savivaldybei atlyginti...

Verslo aplinka
2019.09.21
Į Šiaurės Korėją galėjo būti tiekiama baltarusiška degtinė 6

Jungtinių Tautų ekspertų ataskaitose nurodoma, kad pernai buvo sulaikytos dvi partijos baltarusiškos...

Verslo aplinka
2019.09.21
IKEA pageidauja daugiau gaminių iš Baltarusijos 4

Švedų prekybos milžinė IKEA planuoja prekių tiekimo iš Baltarusijos apimtis iki 2021 m. padidinti du kartus –...

Verslo aplinka
2019.09.21
Valstybės ir savivaldybių pajamos šiemet 3,2% viršijo prognozę 2

Valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamos sausio-rugpjūčio mėnesiais siekė 7,063 mlrd. Eur – 3,2% (arba...

Finansai
2019.09.20
Išmaniojo mokesčių administravimo „šešėliai“ 12

Jau daugiau nei 16 mln. eurų išleista išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) sukūrimui. Idėjos...

Verslo aplinka
2019.09.20
Radikalūs projektai dėl klimato kaitos: ką rems ir apmokestins vokiečiai Premium 10

Šiandien Vokietijos vyriausybė turėtų patvirtinti priemones, skirtas klimato kaitai suvaldyti. Valdžia...

Pramonė
2019.09.20
Kablelio galia – prievaizdo rankose 1

Bausti negalima pasigailėti“ – kur dėti kablelį, sprendžia Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba...

Verslo aplinka
2019.09.20
Konstitucinis Teismas atmetė Seimo opozicijos prašymą įvertinti Vyriausybės patvirtinimą

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį atmetė Seimo opozicijos prašymą įvertinti, ar Sauliaus Skvernelio...

Verslo aplinka
2019.09.19
Izraelis vėl išsirinko užstrigusį parlamentą Premium 2

Antradienį vykusių Izraelio parlamento rinkimų rezultatai beveik nesiskiria nuo balandžio rinkimų. Rinkėjai...

Verslo aplinka
2019.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau