JK parlamentarai antrą kartą atmetė Th. May „Brexit“ susitarimą

Publikuota: 2019-03-12
„AFP“/ „Scanpix“
„AFP“/ „Scanpix“

Antradienį Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai dar kartą balsavo dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo, kurį vėlų pirmadienio vakarą paskutinės minutės derybose su ES pavyko susiderėti JK premjerei. Nors p. May ir pavyko gauti iš ES papildomų garantijų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, „Brexit“ susitarimas atmestas ir antrąjį kartą. Nepaisant to, kad p. May parlamentarus ragino palaikyti „Brexit“ susitarimą, arba rizikuojama, kad nebus jokio „Brexit“.

242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Po šių žinių svaras sterlingų euro atžvilgiu pigo apie procentą, iki 0,8628 GBP už eurą.

JK premjerei nepasitarnavo ir antradienį pasirodęs generalinio prokuroro p. Coxo išaiškinimas dėl p. May išsiderėtų nuolaidų iš ES dėl „Brexit“ sutartyje numatytos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Bendruomenių rūmuose antradienis buvo užimta diena. JK generalinis prokuroras Geoffrey Coxas kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kur pateikė savo teisinį išaiškinimą dėl p. May gautų papildomų garantijų dėl „Brexit“ sutartyje įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, tačiau jau jo paviešintame laiške, kurį jis ir pristatė ir Bendruomenių rūmams, teigiama, kad išlieka teisinė grėsmė, kad JK vis dėlto negalės vienašališkai be ES leidimo pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, kai tik to užsinorės, nors tuo parlamentarus ir bando įtikinti p. May.

Kalbėdamas Bendruomenių rūmuose JK generalinis prokuroras nurodė, kad šalies premjerei pavyko sumažinti riziką, kad ES gali įkaltinti JK Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, jeigu jos prireiktų, neribotą laiką iš „blogos valios“.

Vis dėlto, anot p. Coxo, tokia rizika vis tiek išlieka ir JK negalės vienašališkai pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės. Ponas Coxas nurodė, kad Bendruomenių rūmai turi priimti politinį susitarimo vertinimą.

„JK ir ES vis tiek yra suinteresuotos susitarti dėl JK ir ES ateities santykių kaip galima greičiau“,- Bendruomenių rūmuose nurodė p. Coxas.

VŽ primena, kad pirmuoju balsavimu, kuris buvo surengtas dar sausio mėnesį, p. May „Brexit“ susitarimas buvo sutriuškintas. 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Po nesėkmės Bendruomenių rūmuose p. May atsigręžė į Briuselį deryboms dėl susitarime įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, JK premjerė siekia teisiškai įpareigojančių pokyčių dėl šios „Brexit“ sutarties dalies.

Britų parlamentarai nori, kad sutartyje būtų įtvirtinta teisiškai įpareigojanti nuostata, kad Šiaurės Airijos apsaugos priemonė, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, neįkalintų JK Bendrijos muitų sąjungoje neribotą laiką.

Savo paskelbtame teisiniame naujų su ES susiderėtų dokumentų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės išaiškinime p. Coxas nurodė, kad nauji užtikrinimai iš ES „sumažina riziką“, kad JK bus „neribotai ir ne savo noru įkalinta“ Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, tačiau „teisinė rizika išlieka nepakitusi“ ir kad vienašališkai JK, remiantis tarptautine teise, be ES leidimo negalės pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Nepalankią premjerei išvadą skelbė ir visuomeninis susivienijimas „People’s Vote“, vykdantis antrojo „Brexit“ referendumo kampaniją. Trys aukštos kvalifikacijos teisininkai – lordas Andersonas, Jasonas Coppelas ir Seanas Aughey – išnagrinėjo pirmadienį p. May suderėtas sutarties korekcijas, apimančias Šiaurės Airijos apsaugos priemonės planą. Jie teigė tą patį – JK neturės galimybės vienašališkai nutraukti Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, skelbia „The Guardian“.

Ponas Junckeris, EK vadovas, po pirmadienį vykusio susitikimo su p. May perspėjo, kad šiandienos balsavimas JK parlamente – paskutinis šansas: „Trečio šanso nebus.“

„Politikoje kartais yra galimybė gauti antrą šansą. Todėl svarbu, kaip pasielgiame su tuo antru šansu. Trečio nebus. Leiskite pasakyti kuo aiškiausiai – arba ši sutartis, arba „Brexit“ gali iš viso neįvykti“, – BBC cituoja p. Junckerį.

Antradienį prieš pat svarbų antrajį balsavimą JK parlamente Michel Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, įspėjo, kad JK negali tikėtis jokio pereinamojo laikotarpio, jeigu nebus patvirtintas „Brexit“ susitarimas. Anot jo, vienas neįmanomas be kito ir JK neturėtų turėti kitokių iliuzijų.

May: rizikuojate, kad nebus jokio „Brexit“

Bendruomenių rūmuose prieš balsavimą vyko debatai dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo.

JK premjerė kalbėdama Bendruomenių rūmams ir atidarydama debatus prieš JK parlamentarų balsavimą teigė, kad „pakeistas „Brexit“ susitarimas“ nusipelnė JK parlamentarų pritarimo.

„Pritarkite mano susitarimui arba rizikuojame, kad gali nebūti jokio susitarimo ir jokio „Brexit“ “,– kreipdamasis į JK parlamentarus nurodė p. May.

„Vienintelis tikras dalykas, jeigu jūs atmesite šiandienos susitarimą, yra, kad ir toliau gyvensime nežinomybėje“ ,– nurodė JK premjerė.

Ponia May dar kartą patvirtino, kad, kad ji užsitikrino geriausius, kokie tik įmanomi, „Brexit“ sutarties pokyčius.

JK premjerė įspėjo, kad, jeigu parlamentarai atmes jos susitarimą ir trečiadienio balsavimą dėl to, ar pasitraukti, iš ES be susitarimo, ir ketvirtadienį balsuos dėl to, ar pratęsti „Brexit“ datą, tokiu atveju jie susidurs su tuo, kad ES turės tik dar stipresnes pozicijas derybose ir kad pratęsimas nieko negarantuoja britams.

Ji taip pat pridūrė, kad JK pasitraukimo iš ES pratęsimas tik pratęs netikrumą ir, jeigu JK ir po pratęsimo, pasitrauks iš Bendrijos be susitarimo, tai JK parlamentarai galės dėl to kaltinti tik save.

„50 straipsnių pratęsimas neišspręs jokių problemų“ ,– teigė p. May.

Beje, JK premjerė skaitydama savo dviejų puslapių kalbą praktiškai prarado balsą. Juokaudama JK premjerė pridūrė, kad JK parlamentarams reikėtų paklausyti, koks šiuo metu Jeano Claude'o Junckerio, EK pirmininko, balsas.

Britų rinkėjai, panašu, taip pat susiskaldę dėl „Brexit“ susitarimo kaip ir JK parlamentas.

„YouGov“ visuomenės apklausos duomenimis, kuri buvo surengta šiandien, 36% apklausoje dalyvavusių britų norėtų, kad JK premjerės susitarimas būtų atmestas, 32% norėtų, kad JK parlamentarai pritartų p. May susitarimui, o 32% apklaustųjų nurodė, kad „nežino“.

Balsavimų serija

VŽ jau rašė, kad p. May Bendruomenių rūmams šią savaitę įsipareigojo surengti balsavimų seriją dėl „Brexit“. Pirmiausia, kovo 12 d. JK parlamentarai balsuos dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo antrąjį kartą, jeigu šalies parlamentarai atmes susitarimą, kovo 13 d. bus rengiamas balsavimas dėl to, ar JK turėtų pasitraukti iš ES be susitarimo jau kovo 29 d. chaotišku scenarijumi.

Jeigu ir šį „Brexit“ variantą dauguma JK parlamentarų atmes, o, remiantis dabartinėmis prognozėmis, taip ir bus, tuomet kovo 14 d. JK Bendruomenių rūmai balsuos dėl to, ar dauguma JK parlamentarų sutinka pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą. Jeigu dauguma JK parlamentarų tokį sprendimą palaikytų, tuomet JK premjerė turėtų oficialiai prašyti ES pratęsti JK pasitraukimą iš Bendrijos.

JK negali vienašališkai nuspręsti pratęsti pasitraukimo iš ES datos, tam turi vienbalsiai pritarti likusios 27 ES valstybės narės. Šiuo metu kitas EVT susitikimas numatytas tik kovo 21–22 d.

Ponia May taip pat ne kartą yra teigusi, kad JK pasitraukimo iš Bendrijos negali būti atidėtas daugiau nei iki birželio mėnesio, nes kitu atveju britai bus priversti organizuoti rinkimus į Europos Parlamentą.

nuotrauka::2 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

TVF: Baltijos šalyse sparčiausiai augs Lietuvos ekonomika

Lietuvos ekonomikos augimas šiemet bus sparčiausias Baltijos šalyse,...

Daugiafunkcis verslo ir laisvalaikio kompleksas atgaivins primirštą Vilniaus senamiesčio dalį Verslo tribūna

Nekilnojamojo turto vystymo ir valdymo bendrovės „Baltisches Haus“ savininkų brolių Ortizų įgyvendintas...

Ar gerovės valstybė – Sizifo darbas?

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį pažymės pirmąjį savo prezidentinės veiklos šimtadienį. Pagal nerašytą...

TILS tyrimas: verslo antikorupcinis imunitetas stiprėja Premium

Trečią kartą „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas didžiausių šalies įmonių skaidrumo...

Vadyba
05:45
Verslas vertina: prezidentas aktyvus, bet jo iniciatyvos neaiškios Premium 1

„Šiandien turbūt atkrinta abejonės, jeigu kam nors tokios ir buvo, kad prezidentas bus aktyvus vidaus...

Derybose dėl „Brexit“ – progresas, bet ne susitarimas

Antradienį Liuksemburge vykstančiose derybose dėl galimo Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš ES...

Parlamentarams ignoravus balsavimą, V. Pranckietis išliko Seimo vadovu  16

Antradienį vakare Seime surengtas nenumatytas plenarinis posėdis, skirtas apsvarstyti iniciatyvą atleisti iš...

Verslo aplinka
2019.10.15
TVF dar nurėžė pasaulio ekonomikos augimo prognozę

JAV – Kinijos prekybos karas 2019 m. sulėtins pasaulio ekonomiką iki mažiausių apsukų nuo 2008-2009 m.

Verslo aplinka
2019.10.15
ES ir JK skuba susitarti dėl „Brexit“ susitarimo iki vidurnakčio 1

Jungtinė Karalystė (JK) privalo dar iki šiandienos vidurnakčio pasiekti „Brexit“ susitarimą su ES, tam, kad...

Verslo aplinka
2019.10.15
ES lyčių lygybės reitinge Lietuva – šešta nuo galo 3

Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) sudarytame reitinge Lietuva per dvejus metus smuktelėjo iš 19-osios į...

Verslo aplinka
2019.10.15
Balsavimas dėl V. Pranckiečio – nenumatytame posėdyje antradienį

Seimo valdyba sušaukė nenumatytą plenarinį posėdį antradienio vakarą dėl parlamento pirmininko Viktoro...

Verslo aplinka
2019.10.15
Elektros rinkos kaina kitiems metams auga 16,7%

Prognozuojama elektros rinkos kaina kitąmet didėja 16,7%, o tai nulems ir galutinį tarifą buitiniams...

Pramonė
2019.10.15
LLRI: Vilnius aplenkė Klaipėdą savivaldybių indekse

Lietuvos savivaldybių indekse šiemet į pirmąją vietą sugrįžo Vilnius, nedideliu skirtumu aplenkęs Klaipėdą.

Verslo aplinka
2019.10.15
Vežėjai valdžios planuose regi bankrotus ir kraustynes į Lenkiją 11

Valdžios planai didinti vairuotojų atlyginimų koeficientą nuo 1,3 iki 1,5 minimalios mėnesinės algos (MMA)...

Inicijuojamas nepasitikėjimas V. Pranckiečiu, R. Karbauskis deleguojamas į Seimo vadovybę  1

Daugiau kaip pusšimtis Seimo valdančiųjų inicijuoja nepasitikėjimą parlamento vadovu Viktoru Pranckiečiu. Tuo...

Verslo aplinka
2019.10.15
Politologė R. Urbonaitė: prezidento nuosaikumo ir plaukimo pasroviui daugiau negu ryžto 9

Politologė Rima Urbonaitė, vertindama 100 prezidento Gitano Nausėdos valstybės valdymo dienų, pastebi nemenką...

Verslo aplinka
2019.10.15
Prezidentas tikisi, kad jo mokestiniai siūlymai atsidurs „biudžeto pakete“ 14

Prezidentas Gitanas Nausėda tikisi, kad jo siūlomi mokesčių pakeitimai pateks į vadinamąjį „biudžeto paketą“...

Verslo aplinka
2019.10.15
G. Nausėda pareiškė pastabų dėl žemės ūkio ministro veiklos 2

Prezidentas Gitanas Nausėda sako turįs kritinių pastabų naujajam žemės ūkio ministrui Andriui Palioniui. Taip...

Verslo aplinka
2019.10.15
Prezidentas: išliksiu aktyvus vidaus politikoje iki pat kadencijos pabaigos 5

Prezidentas Gitanas Nausėda tikina, kad jis „yra ir iki pat kadencijos pabaigos išliks“ aktyvus vidaus...

Verslo aplinka
2019.10.15
D. Trumpas dėl Turkijos karinių veiksmų Sirijoje įveda sankcijas 7

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, įvedė sankcijas keletui Turkijos ministrų ir ministerijų, reaguodamas į...

Verslo aplinka
2019.10.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau