JK parlamentarai antrą kartą atmetė Th. May „Brexit“ susitarimą

Publikuota: 2019-03-12
„AFP“/ „Scanpix“
„AFP“/ „Scanpix“

Antradienį Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai dar kartą balsavo dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo, kurį vėlų pirmadienio vakarą paskutinės minutės derybose su ES pavyko susiderėti JK premjerei. Nors p. May ir pavyko gauti iš ES papildomų garantijų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, „Brexit“ susitarimas atmestas ir antrąjį kartą. Nepaisant to, kad p. May parlamentarus ragino palaikyti „Brexit“ susitarimą, arba rizikuojama, kad nebus jokio „Brexit“.

242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Po šių žinių svaras sterlingų euro atžvilgiu pigo apie procentą, iki 0,8628 GBP už eurą.

JK premjerei nepasitarnavo ir antradienį pasirodęs generalinio prokuroro p. Coxo išaiškinimas dėl p. May išsiderėtų nuolaidų iš ES dėl „Brexit“ sutartyje numatytos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Bendruomenių rūmuose antradienis buvo užimta diena. JK generalinis prokuroras Geoffrey Coxas kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kur pateikė savo teisinį išaiškinimą dėl p. May gautų papildomų garantijų dėl „Brexit“ sutartyje įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, tačiau jau jo paviešintame laiške, kurį jis ir pristatė ir Bendruomenių rūmams, teigiama, kad išlieka teisinė grėsmė, kad JK vis dėlto negalės vienašališkai be ES leidimo pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, kai tik to užsinorės, nors tuo parlamentarus ir bando įtikinti p. May.

Kalbėdamas Bendruomenių rūmuose JK generalinis prokuroras nurodė, kad šalies premjerei pavyko sumažinti riziką, kad ES gali įkaltinti JK Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, jeigu jos prireiktų, neribotą laiką iš „blogos valios“.

Vis dėlto, anot p. Coxo, tokia rizika vis tiek išlieka ir JK negalės vienašališkai pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės. Ponas Coxas nurodė, kad Bendruomenių rūmai turi priimti politinį susitarimo vertinimą.

„JK ir ES vis tiek yra suinteresuotos susitarti dėl JK ir ES ateities santykių kaip galima greičiau“,- Bendruomenių rūmuose nurodė p. Coxas.

VŽ primena, kad pirmuoju balsavimu, kuris buvo surengtas dar sausio mėnesį, p. May „Brexit“ susitarimas buvo sutriuškintas. 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Po nesėkmės Bendruomenių rūmuose p. May atsigręžė į Briuselį deryboms dėl susitarime įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, JK premjerė siekia teisiškai įpareigojančių pokyčių dėl šios „Brexit“ sutarties dalies.

Britų parlamentarai nori, kad sutartyje būtų įtvirtinta teisiškai įpareigojanti nuostata, kad Šiaurės Airijos apsaugos priemonė, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, neįkalintų JK Bendrijos muitų sąjungoje neribotą laiką.

Savo paskelbtame teisiniame naujų su ES susiderėtų dokumentų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės išaiškinime p. Coxas nurodė, kad nauji užtikrinimai iš ES „sumažina riziką“, kad JK bus „neribotai ir ne savo noru įkalinta“ Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, tačiau „teisinė rizika išlieka nepakitusi“ ir kad vienašališkai JK, remiantis tarptautine teise, be ES leidimo negalės pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Nepalankią premjerei išvadą skelbė ir visuomeninis susivienijimas „People’s Vote“, vykdantis antrojo „Brexit“ referendumo kampaniją. Trys aukštos kvalifikacijos teisininkai – lordas Andersonas, Jasonas Coppelas ir Seanas Aughey – išnagrinėjo pirmadienį p. May suderėtas sutarties korekcijas, apimančias Šiaurės Airijos apsaugos priemonės planą. Jie teigė tą patį – JK neturės galimybės vienašališkai nutraukti Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, skelbia „The Guardian“.

Ponas Junckeris, EK vadovas, po pirmadienį vykusio susitikimo su p. May perspėjo, kad šiandienos balsavimas JK parlamente – paskutinis šansas: „Trečio šanso nebus.“

„Politikoje kartais yra galimybė gauti antrą šansą. Todėl svarbu, kaip pasielgiame su tuo antru šansu. Trečio nebus. Leiskite pasakyti kuo aiškiausiai – arba ši sutartis, arba „Brexit“ gali iš viso neįvykti“, – BBC cituoja p. Junckerį.

Antradienį prieš pat svarbų antrajį balsavimą JK parlamente Michel Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, įspėjo, kad JK negali tikėtis jokio pereinamojo laikotarpio, jeigu nebus patvirtintas „Brexit“ susitarimas. Anot jo, vienas neįmanomas be kito ir JK neturėtų turėti kitokių iliuzijų.

May: rizikuojate, kad nebus jokio „Brexit“

Bendruomenių rūmuose prieš balsavimą vyko debatai dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo.

JK premjerė kalbėdama Bendruomenių rūmams ir atidarydama debatus prieš JK parlamentarų balsavimą teigė, kad „pakeistas „Brexit“ susitarimas“ nusipelnė JK parlamentarų pritarimo.

„Pritarkite mano susitarimui arba rizikuojame, kad gali nebūti jokio susitarimo ir jokio „Brexit“ “,– kreipdamasis į JK parlamentarus nurodė p. May.

„Vienintelis tikras dalykas, jeigu jūs atmesite šiandienos susitarimą, yra, kad ir toliau gyvensime nežinomybėje“ ,– nurodė JK premjerė.

Ponia May dar kartą patvirtino, kad, kad ji užsitikrino geriausius, kokie tik įmanomi, „Brexit“ sutarties pokyčius.

JK premjerė įspėjo, kad, jeigu parlamentarai atmes jos susitarimą ir trečiadienio balsavimą dėl to, ar pasitraukti, iš ES be susitarimo, ir ketvirtadienį balsuos dėl to, ar pratęsti „Brexit“ datą, tokiu atveju jie susidurs su tuo, kad ES turės tik dar stipresnes pozicijas derybose ir kad pratęsimas nieko negarantuoja britams.

Ji taip pat pridūrė, kad JK pasitraukimo iš ES pratęsimas tik pratęs netikrumą ir, jeigu JK ir po pratęsimo, pasitrauks iš Bendrijos be susitarimo, tai JK parlamentarai galės dėl to kaltinti tik save.

„50 straipsnių pratęsimas neišspręs jokių problemų“ ,– teigė p. May.

Beje, JK premjerė skaitydama savo dviejų puslapių kalbą praktiškai prarado balsą. Juokaudama JK premjerė pridūrė, kad JK parlamentarams reikėtų paklausyti, koks šiuo metu Jeano Claude'o Junckerio, EK pirmininko, balsas.

Britų rinkėjai, panašu, taip pat susiskaldę dėl „Brexit“ susitarimo kaip ir JK parlamentas.

„YouGov“ visuomenės apklausos duomenimis, kuri buvo surengta šiandien, 36% apklausoje dalyvavusių britų norėtų, kad JK premjerės susitarimas būtų atmestas, 32% norėtų, kad JK parlamentarai pritartų p. May susitarimui, o 32% apklaustųjų nurodė, kad „nežino“.

Balsavimų serija

VŽ jau rašė, kad p. May Bendruomenių rūmams šią savaitę įsipareigojo surengti balsavimų seriją dėl „Brexit“. Pirmiausia, kovo 12 d. JK parlamentarai balsuos dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo antrąjį kartą, jeigu šalies parlamentarai atmes susitarimą, kovo 13 d. bus rengiamas balsavimas dėl to, ar JK turėtų pasitraukti iš ES be susitarimo jau kovo 29 d. chaotišku scenarijumi.

Jeigu ir šį „Brexit“ variantą dauguma JK parlamentarų atmes, o, remiantis dabartinėmis prognozėmis, taip ir bus, tuomet kovo 14 d. JK Bendruomenių rūmai balsuos dėl to, ar dauguma JK parlamentarų sutinka pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą. Jeigu dauguma JK parlamentarų tokį sprendimą palaikytų, tuomet JK premjerė turėtų oficialiai prašyti ES pratęsti JK pasitraukimą iš Bendrijos.

JK negali vienašališkai nuspręsti pratęsti pasitraukimo iš ES datos, tam turi vienbalsiai pritarti likusios 27 ES valstybės narės. Šiuo metu kitas EVT susitikimas numatytas tik kovo 21–22 d.

Ponia May taip pat ne kartą yra teigusi, kad JK pasitraukimo iš Bendrijos negali būti atidėtas daugiau nei iki birželio mėnesio, nes kitu atveju britai bus priversti organizuoti rinkimus į Europos Parlamentą.

nuotrauka::2 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Šiaurės Korėja atliko dar vieną „ypač svarbų“ bandymą kosminių raketų komplekse 

Šiaurės Korėja atliko naują „ypač svarbų“ bandymą Sohė palydovų leidimo komplekse, šeštadienį paskelbė...

Daugiausia verslo liudijimų – kirpėjams ir kosmetologams 

Daugiausia verslo liudijimų lapkritį išduota kirpyklų, kosmetikos salonų, soliariumų veiklai, statybos...

Paslaugos
10:51
J. Narkevičius – nepopuliariausias politikas  1

Susisiekimo ministras, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius po...

Seimo Ekonomikos komitetas pritarė NIB paskolos garantijai

Seimo Ekonomikos komitetas penktadienį pritarė siūlymui suteikti iki 295,5 mln. Eur valstybės garantijas...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV naujų mokesčių Kinijai neįves

JAV sutiko palaipsniui mažinti tarifus prekėms iš Kinijos, abi šalys sutarė dėl pirmosios prekybos susitarimo...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Atstovų Rūmų komitetas nubalsavo už D. Trumpo apkaltos straipsnius

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo apkaltos...

Verslo aplinka
2019.12.13
G. Nausėda prašys svarios ES finansinės paramos įgyvendinti klimato tikslams

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad sieks užsitikrinti svarią Europos...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: galutinis biudžeto projekto variantas paaiškės antradienį

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Vyriausybė galutinį biudžetą, dėl kurio bus balsuojama Seime,...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: didesnis bankų pelno mokestis – dėl jų išskirtinumo

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad bankų sektorius yra išskirtinis, nes jis vienintelis gali į...

Finansai
2019.12.13
B. Johnsono lošimas dėl rinkimų pasiteisino: kas toliau? Premium

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino.

Verslo aplinka
2019.12.13
Savivaldybių vidaus sandoriai: mastas ne mažėja, o auga Premium

2011–2017 m. savivaldybės vidaus sandorių sudarė už 431,3 mln. Eur, o vien 2018 m. jų vidaus sandorių vertė...

Verslo aplinka
2019.12.13
Reikšmingas gerovės rodiklis: išlaidų maistui dalis mažėja Premium

Lietuvoje išlaidų maisto produktams dalis bendrame vartojimo krepšelyje per dešimtmetį mažėjo labiausiai,...

Prekyba
2019.12.13
Alytaus gaisro byloje – įtarimai „Ekologistikos“ vadovui ir dar vienam įmonės darbuotojui

Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė, kad byloje dėl gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Kongresas oficialiai pripažino armėnų genocidą

JAV Kongresas ketvirtadienį oficialiai pripažino genocidu 1915–1917 metais iki 1,5 mln. armėnų gyvybių...

Verslo aplinka
2019.12.13
Klaidžiojant chaose tikslo nematyt 1

Lietuvos piliečių, tarp jų – verslininkų, ekonomistų, apžvalgininkų – vertinimai yra tas veidrodis, į kurį...

Verslo aplinka
2019.12.13
ES, išskyrus Lenkiją, sutarė iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos

Europos Sąjungos (ES) šalių, išskyrus Lenkiją, lyderiai po intensyvių derybų Briuselyje penktadienio naktį...

Verslo aplinka
2019.12.13
Naujos technologijos mažina chirurginių operacijų komplikacijų riziką Verslo tribūna

2017 m. Londono Queen Mary universiteto atliktos mokslinės studijos duomenimis, kasmet po chirurgų peiliu dėl...

Paslaugos
2019.12.13
Technologijas kuriantiems lietuviams atvėrė kelią į Prancūzijos rinką Verslo tribūna

Dirbtinio intelekto algoritmais paremtus IT sprendimus kuriančio, Kauno mokslo ir technologijų parko...

Technologijos
2019.12.13
Atslinko dempinguotų statybos kainų šmėkla  Premium 5

Statybos bendrovės skundžiasi, kad viešasis sektorius rangovų ieško kainomis, kurios nebeegzistuoja keletą...

Statyba ir NT
2019.12.13
Smulkiųjų skatinimo metai: iš didelio debesies mažas lietus Premium

Šie metai buvo gausūs įvairių pasiūlymų, planų ir programų, aktualių smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV),...

Gazelė
2019.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau