JK parlamentarai antrą kartą atmetė Th. May „Brexit“ susitarimą

Publikuota: 2019-03-12
Atnaujinta 2019-03-12 21:59
„AFP“/ „Scanpix“
„AFP“/ „Scanpix“

Antradienį Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai dar kartą balsavo dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo, kurį vėlų pirmadienio vakarą paskutinės minutės derybose su ES pavyko susiderėti JK premjerei. Nors p. May ir pavyko gauti iš ES papildomų garantijų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, „Brexit“ susitarimas atmestas ir antrąjį kartą. Nepaisant to, kad p. May parlamentarus ragino palaikyti „Brexit“ susitarimą, arba rizikuojama, kad nebus jokio „Brexit“.

242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Po šių žinių svaras sterlingų euro atžvilgiu pigo apie procentą, iki 0,8628 GBP už eurą.

JK premjerei nepasitarnavo ir antradienį pasirodęs generalinio prokuroro p. Coxo išaiškinimas dėl p. May išsiderėtų nuolaidų iš ES dėl „Brexit“ sutartyje numatytos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Bendruomenių rūmuose antradienis buvo užimta diena. JK generalinis prokuroras Geoffrey Coxas kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kur pateikė savo teisinį išaiškinimą dėl p. May gautų papildomų garantijų dėl „Brexit“ sutartyje įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, tačiau jau jo paviešintame laiške, kurį jis ir pristatė ir Bendruomenių rūmams, teigiama, kad išlieka teisinė grėsmė, kad JK vis dėlto negalės vienašališkai be ES leidimo pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, kai tik to užsinorės, nors tuo parlamentarus ir bando įtikinti p. May.

Kalbėdamas Bendruomenių rūmuose JK generalinis prokuroras nurodė, kad šalies premjerei pavyko sumažinti riziką, kad ES gali įkaltinti JK Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, jeigu jos prireiktų, neribotą laiką iš „blogos valios“.

Vis dėlto, anot p. Coxo, tokia rizika vis tiek išlieka ir JK negalės vienašališkai pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės. Ponas Coxas nurodė, kad Bendruomenių rūmai turi priimti politinį susitarimo vertinimą.

„JK ir ES vis tiek yra suinteresuotos susitarti dėl JK ir ES ateities santykių kaip galima greičiau“,- Bendruomenių rūmuose nurodė p. Coxas.

VŽ primena, kad pirmuoju balsavimu, kuris buvo surengtas dar sausio mėnesį, p. May „Brexit“ susitarimas buvo sutriuškintas. 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Po nesėkmės Bendruomenių rūmuose p. May atsigręžė į Briuselį deryboms dėl susitarime įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, JK premjerė siekia teisiškai įpareigojančių pokyčių dėl šios „Brexit“ sutarties dalies.

Britų parlamentarai nori, kad sutartyje būtų įtvirtinta teisiškai įpareigojanti nuostata, kad Šiaurės Airijos apsaugos priemonė, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, neįkalintų JK Bendrijos muitų sąjungoje neribotą laiką.

Savo paskelbtame teisiniame naujų su ES susiderėtų dokumentų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės išaiškinime p. Coxas nurodė, kad nauji užtikrinimai iš ES „sumažina riziką“, kad JK bus „neribotai ir ne savo noru įkalinta“ Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, tačiau „teisinė rizika išlieka nepakitusi“ ir kad vienašališkai JK, remiantis tarptautine teise, be ES leidimo negalės pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Nepalankią premjerei išvadą skelbė ir visuomeninis susivienijimas „People’s Vote“, vykdantis antrojo „Brexit“ referendumo kampaniją. Trys aukštos kvalifikacijos teisininkai – lordas Andersonas, Jasonas Coppelas ir Seanas Aughey – išnagrinėjo pirmadienį p. May suderėtas sutarties korekcijas, apimančias Šiaurės Airijos apsaugos priemonės planą. Jie teigė tą patį – JK neturės galimybės vienašališkai nutraukti Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, skelbia „The Guardian“.

Ponas Junckeris, EK vadovas, po pirmadienį vykusio susitikimo su p. May perspėjo, kad šiandienos balsavimas JK parlamente – paskutinis šansas: „Trečio šanso nebus.“

„Politikoje kartais yra galimybė gauti antrą šansą. Todėl svarbu, kaip pasielgiame su tuo antru šansu. Trečio nebus. Leiskite pasakyti kuo aiškiausiai – arba ši sutartis, arba „Brexit“ gali iš viso neįvykti“, – BBC cituoja p. Junckerį.

Antradienį prieš pat svarbų antrajį balsavimą JK parlamente Michel Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, įspėjo, kad JK negali tikėtis jokio pereinamojo laikotarpio, jeigu nebus patvirtintas „Brexit“ susitarimas. Anot jo, vienas neįmanomas be kito ir JK neturėtų turėti kitokių iliuzijų.

May: rizikuojate, kad nebus jokio „Brexit“

Bendruomenių rūmuose prieš balsavimą vyko debatai dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo.

JK premjerė kalbėdama Bendruomenių rūmams ir atidarydama debatus prieš JK parlamentarų balsavimą teigė, kad „pakeistas „Brexit“ susitarimas“ nusipelnė JK parlamentarų pritarimo.

„Pritarkite mano susitarimui arba rizikuojame, kad gali nebūti jokio susitarimo ir jokio „Brexit“ “,– kreipdamasis į JK parlamentarus nurodė p. May.

„Vienintelis tikras dalykas, jeigu jūs atmesite šiandienos susitarimą, yra, kad ir toliau gyvensime nežinomybėje“ ,– nurodė JK premjerė.

Ponia May dar kartą patvirtino, kad, kad ji užsitikrino geriausius, kokie tik įmanomi, „Brexit“ sutarties pokyčius.

JK premjerė įspėjo, kad, jeigu parlamentarai atmes jos susitarimą ir trečiadienio balsavimą dėl to, ar pasitraukti, iš ES be susitarimo, ir ketvirtadienį balsuos dėl to, ar pratęsti „Brexit“ datą, tokiu atveju jie susidurs su tuo, kad ES turės tik dar stipresnes pozicijas derybose ir kad pratęsimas nieko negarantuoja britams.

Ji taip pat pridūrė, kad JK pasitraukimo iš ES pratęsimas tik pratęs netikrumą ir, jeigu JK ir po pratęsimo, pasitrauks iš Bendrijos be susitarimo, tai JK parlamentarai galės dėl to kaltinti tik save.

„50 straipsnių pratęsimas neišspręs jokių problemų“ ,– teigė p. May.

Beje, JK premjerė skaitydama savo dviejų puslapių kalbą praktiškai prarado balsą. Juokaudama JK premjerė pridūrė, kad JK parlamentarams reikėtų paklausyti, koks šiuo metu Jeano Claude'o Junckerio, EK pirmininko, balsas.

Britų rinkėjai, panašu, taip pat susiskaldę dėl „Brexit“ susitarimo kaip ir JK parlamentas.

„YouGov“ visuomenės apklausos duomenimis, kuri buvo surengta šiandien, 36% apklausoje dalyvavusių britų norėtų, kad JK premjerės susitarimas būtų atmestas, 32% norėtų, kad JK parlamentarai pritartų p. May susitarimui, o 32% apklaustųjų nurodė, kad „nežino“.

Balsavimų serija

VŽ jau rašė, kad p. May Bendruomenių rūmams šią savaitę įsipareigojo surengti balsavimų seriją dėl „Brexit“. Pirmiausia, kovo 12 d. JK parlamentarai balsuos dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo antrąjį kartą, jeigu šalies parlamentarai atmes susitarimą, kovo 13 d. bus rengiamas balsavimas dėl to, ar JK turėtų pasitraukti iš ES be susitarimo jau kovo 29 d. chaotišku scenarijumi.

Jeigu ir šį „Brexit“ variantą dauguma JK parlamentarų atmes, o, remiantis dabartinėmis prognozėmis, taip ir bus, tuomet kovo 14 d. JK Bendruomenių rūmai balsuos dėl to, ar dauguma JK parlamentarų sutinka pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą. Jeigu dauguma JK parlamentarų tokį sprendimą palaikytų, tuomet JK premjerė turėtų oficialiai prašyti ES pratęsti JK pasitraukimą iš Bendrijos.

JK negali vienašališkai nuspręsti pratęsti pasitraukimo iš ES datos, tam turi vienbalsiai pritarti likusios 27 ES valstybės narės. Šiuo metu kitas EVT susitikimas numatytas tik kovo 21–22 d.

Ponia May taip pat ne kartą yra teigusi, kad JK pasitraukimo iš Bendrijos negali būti atidėtas daugiau nei iki birželio mėnesio, nes kitu atveju britai bus priversti organizuoti rinkimus į Europos Parlamentą.

nuotrauka::2 nocrop

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Finansavimas sinchronizavimui turi būti pakankamas

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Lietuva, Latvija ir Estija gali ir...

Pramonė
2019.07.19
Biudžeto pusmečio pajamos 3,4% viršija planą 7

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų 2019 m. I pusmečio pajamos sudarė  5,344 mlrd. Eur – 3,4% (174,1...

Verslo aplinka
2019.07.19
Seime sumaištis dėl A. Širinskienės 8

Seimo narei Agnei Širinskienei perėjus į „tvarkiečių“ frakciją Seime kilo sumaištis dėl jos pareigų, į kurias...

Verslo aplinka
2019.07.19
Prezidentas nori, kad R. Karoblis, V. Šapoka ir V. Sinkevičius liktų 33

Valdantieji iš prezidento Gitano Nausėdos išgirdo pageidavimą, kad bent trys kertiniai ministrai išliktų ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Scandagra“ pernai pasiekė rekordinę 177 mln. Eur apyvartą 1

Skandinavijos kapitalo trąšų bei grūdų prekybos bendrovė „Scandagra“ 2018 metais toliau didino pajamas ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
Naujasis kariuomenės vadas sieks ankstinti naujų šarvuočių, artilerijos sistemų pirkimus 14

Būsimasis kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys sako, kad sieks paankstinti naujų šarvuočių...

Verslo aplinka
2019.07.19
Premjeras: Lietuva EK norėtų ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos portfelio

Lietuva naujos kadencijos Europos Komisijoje (EK) sieks ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.19
D. Trumpas: JAV pajėgos numušė Irano bepilotį orlaivį 2

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad JAV karinis jūrų laivynas Hormūzo sąsiauryje numušė Irano...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Klaipėdos Smeltę“ akcininkai MSC paliko be dalies krovinių Premium

Klaipėdos uostas prarado konteinerių laivybos regioninio centro statusą – laivybos milžinė MSC didžiuosius...

Verslo aplinka
2019.07.19
Per pusmetį Lietuvoje tris kartus padaugėjo susirgimų skarlatina

Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota beveik tris kartus daugiau susirgimų skarlatina nei pernai per tą...

Verslo aplinka
2019.07.18
Beveik 2.000 abiturientų šiemet gavo 100 balų įvertinimą

Beveik 2.000 jaunuolių šiemet gavo 100 balų įvertinimą už mažiausiai vieną brandos egzaminą, pranešė...

Verslo aplinka
2019.07.18
Žala pacientams dėl medikų klaidų bus atlyginama paprasčiau

Žalą gydymo įstaigų pacientams nuo kitų metų atlygins specialus fondas. Be to, žmonėms nebereikės įrodinėti...

Verslo aplinka
2019.07.18
Kai viskas popieriuje, „Outlook“ ir „Excel“ taip pat yra inovacija Premium 9

Vidaus reikalų ministerija (VRM), regis, bando kuopti biurokratiją iš savo arklidžių ir ieško pigių, greitų...

Paslaugos
2019.07.18
Iranas sulaikė užsienio šalies naftos tanklaivį ir įgulą

Iranas pranešė, kad sekmadienį sulaikė „užsienio šalies“ naftos tanklaivį, kuris bandė pervežti naftą...

Verslo aplinka
2019.07.18
„Klaipėdos naftos“ akcininkai atidėjo SGD terminalo veiklos pertvarką

Valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ akcininkai ketvirtadienį atidėjo sprendimus dėl suskystintųjų gamtinių...

Verslo aplinka
2019.07.18
Naujam JK premjerui bus sunkiau įgyvendinti kietąjį „Brexit“ Premium 1

Naujajam britų premjerui po šiandienos balsavimo Bendruomenių rūmuose bus sunkiau įgyvendinti kietojo...

Verslo aplinka
2019.07.18
Į Lietuvą pirmąkart atvyko pažangiausi JAV naikintuvai F-35 24

Į Lietuvą ketvirtadienį pirmąkart atskrido pažangiausi amerikiečių naikintuvai F-35.

Verslo aplinka
2019.07.18
Aukščiausią postą EP iš Lietuvos atstovų gavo V. Blinkevičiūtė

Socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė ketvirtadienį patvirtinta Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių...

Verslo aplinka
2019.07.18
Prezidentas pasikalbės su valdančiaisiais dėl Vyriausybės sudarymo  1

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasikvies valdančiosios koalicijos sutartį pasirašiusių partijų...

Verslo aplinka
2019.07.18
Sostinės ir valstybės įmonėse šeimininkauja politikai, valdžia tai neigia  Premium 9

„Grinda“ veikia be valdybos, „Vilniaus vandenys“ – be nepriklausomų valdybos narių, o kitose sostinės įmonėse...

Finansai
2019.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau