JK parlamentarai antrą kartą atmetė Th. May „Brexit“ susitarimą

Publikuota: 2019-03-12
Atnaujinta 2019-03-12 21:59
„AFP“/ „Scanpix“
„AFP“/ „Scanpix“

Antradienį Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai dar kartą balsavo dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo, kurį vėlų pirmadienio vakarą paskutinės minutės derybose su ES pavyko susiderėti JK premjerei. Nors p. May ir pavyko gauti iš ES papildomų garantijų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, „Brexit“ susitarimas atmestas ir antrąjį kartą. Nepaisant to, kad p. May parlamentarus ragino palaikyti „Brexit“ susitarimą, arba rizikuojama, kad nebus jokio „Brexit“.

242 JK parlamentarai balsavo „už“ susitarimą ir 391 „prieš“.

Po šių žinių svaras sterlingų euro atžvilgiu pigo apie procentą, iki 0,8628 GBP už eurą.

JK premjerei nepasitarnavo ir antradienį pasirodęs generalinio prokuroro p. Coxo išaiškinimas dėl p. May išsiderėtų nuolaidų iš ES dėl „Brexit“ sutartyje numatytos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Bendruomenių rūmuose antradienis buvo užimta diena. JK generalinis prokuroras Geoffrey Coxas kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kur pateikė savo teisinį išaiškinimą dėl p. May gautų papildomų garantijų dėl „Brexit“ sutartyje įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, tačiau jau jo paviešintame laiške, kurį jis ir pristatė ir Bendruomenių rūmams, teigiama, kad išlieka teisinė grėsmė, kad JK vis dėlto negalės vienašališkai be ES leidimo pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, kai tik to užsinorės, nors tuo parlamentarus ir bando įtikinti p. May.

Kalbėdamas Bendruomenių rūmuose JK generalinis prokuroras nurodė, kad šalies premjerei pavyko sumažinti riziką, kad ES gali įkaltinti JK Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, jeigu jos prireiktų, neribotą laiką iš „blogos valios“.

Vis dėlto, anot p. Coxo, tokia rizika vis tiek išlieka ir JK negalės vienašališkai pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės. Ponas Coxas nurodė, kad Bendruomenių rūmai turi priimti politinį susitarimo vertinimą.

„JK ir ES vis tiek yra suinteresuotos susitarti dėl JK ir ES ateities santykių kaip galima greičiau“,- Bendruomenių rūmuose nurodė p. Coxas.

VŽ primena, kad pirmuoju balsavimu, kuris buvo surengtas dar sausio mėnesį, p. May „Brexit“ susitarimas buvo sutriuškintas. 202 parlamentarai palaikė susitarimą, tačiau jam nepritarė 432. Po nesėkmės Bendruomenių rūmuose p. May atsigręžė į Briuselį deryboms dėl susitarime įtvirtintos Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, JK premjerė siekia teisiškai įpareigojančių pokyčių dėl šios „Brexit“ sutarties dalies.

Britų parlamentarai nori, kad sutartyje būtų įtvirtinta teisiškai įpareigojanti nuostata, kad Šiaurės Airijos apsaugos priemonė, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, neįkalintų JK Bendrijos muitų sąjungoje neribotą laiką.

Savo paskelbtame teisiniame naujų su ES susiderėtų dokumentų dėl Šiaurės Airijos apsaugos priemonės išaiškinime p. Coxas nurodė, kad nauji užtikrinimai iš ES „sumažina riziką“, kad JK bus „neribotai ir ne savo noru įkalinta“ Šiaurės Airijos apsaugos priemonėje, tačiau „teisinė rizika išlieka nepakitusi“ ir kad vienašališkai JK, remiantis tarptautine teise, be ES leidimo negalės pasitraukti iš Šiaurės Airijos apsaugos priemonės.

Nepalankią premjerei išvadą skelbė ir visuomeninis susivienijimas „People’s Vote“, vykdantis antrojo „Brexit“ referendumo kampaniją. Trys aukštos kvalifikacijos teisininkai – lordas Andersonas, Jasonas Coppelas ir Seanas Aughey – išnagrinėjo pirmadienį p. May suderėtas sutarties korekcijas, apimančias Šiaurės Airijos apsaugos priemonės planą. Jie teigė tą patį – JK neturės galimybės vienašališkai nutraukti Šiaurės Airijos apsaugos priemonės, skelbia „The Guardian“.

Ponas Junckeris, EK vadovas, po pirmadienį vykusio susitikimo su p. May perspėjo, kad šiandienos balsavimas JK parlamente – paskutinis šansas: „Trečio šanso nebus.“

„Politikoje kartais yra galimybė gauti antrą šansą. Todėl svarbu, kaip pasielgiame su tuo antru šansu. Trečio nebus. Leiskite pasakyti kuo aiškiausiai – arba ši sutartis, arba „Brexit“ gali iš viso neįvykti“, – BBC cituoja p. Junckerį.

Antradienį prieš pat svarbų antrajį balsavimą JK parlamente Michel Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, įspėjo, kad JK negali tikėtis jokio pereinamojo laikotarpio, jeigu nebus patvirtintas „Brexit“ susitarimas. Anot jo, vienas neįmanomas be kito ir JK neturėtų turėti kitokių iliuzijų.

May: rizikuojate, kad nebus jokio „Brexit“

Bendruomenių rūmuose prieš balsavimą vyko debatai dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo.

JK premjerė kalbėdama Bendruomenių rūmams ir atidarydama debatus prieš JK parlamentarų balsavimą teigė, kad „pakeistas „Brexit“ susitarimas“ nusipelnė JK parlamentarų pritarimo.

„Pritarkite mano susitarimui arba rizikuojame, kad gali nebūti jokio susitarimo ir jokio „Brexit“ “,– kreipdamasis į JK parlamentarus nurodė p. May.

„Vienintelis tikras dalykas, jeigu jūs atmesite šiandienos susitarimą, yra, kad ir toliau gyvensime nežinomybėje“ ,– nurodė JK premjerė.

Ponia May dar kartą patvirtino, kad, kad ji užsitikrino geriausius, kokie tik įmanomi, „Brexit“ sutarties pokyčius.

JK premjerė įspėjo, kad, jeigu parlamentarai atmes jos susitarimą ir trečiadienio balsavimą dėl to, ar pasitraukti, iš ES be susitarimo, ir ketvirtadienį balsuos dėl to, ar pratęsti „Brexit“ datą, tokiu atveju jie susidurs su tuo, kad ES turės tik dar stipresnes pozicijas derybose ir kad pratęsimas nieko negarantuoja britams.

Ji taip pat pridūrė, kad JK pasitraukimo iš ES pratęsimas tik pratęs netikrumą ir, jeigu JK ir po pratęsimo, pasitrauks iš Bendrijos be susitarimo, tai JK parlamentarai galės dėl to kaltinti tik save.

„50 straipsnių pratęsimas neišspręs jokių problemų“ ,– teigė p. May.

Beje, JK premjerė skaitydama savo dviejų puslapių kalbą praktiškai prarado balsą. Juokaudama JK premjerė pridūrė, kad JK parlamentarams reikėtų paklausyti, koks šiuo metu Jeano Claude'o Junckerio, EK pirmininko, balsas.

Britų rinkėjai, panašu, taip pat susiskaldę dėl „Brexit“ susitarimo kaip ir JK parlamentas.

„YouGov“ visuomenės apklausos duomenimis, kuri buvo surengta šiandien, 36% apklausoje dalyvavusių britų norėtų, kad JK premjerės susitarimas būtų atmestas, 32% norėtų, kad JK parlamentarai pritartų p. May susitarimui, o 32% apklaustųjų nurodė, kad „nežino“.

Balsavimų serija

VŽ jau rašė, kad p. May Bendruomenių rūmams šią savaitę įsipareigojo surengti balsavimų seriją dėl „Brexit“. Pirmiausia, kovo 12 d. JK parlamentarai balsuos dėl atnaujinto „Brexit“ susitarimo antrąjį kartą, jeigu šalies parlamentarai atmes susitarimą, kovo 13 d. bus rengiamas balsavimas dėl to, ar JK turėtų pasitraukti iš ES be susitarimo jau kovo 29 d. chaotišku scenarijumi.

Jeigu ir šį „Brexit“ variantą dauguma JK parlamentarų atmes, o, remiantis dabartinėmis prognozėmis, taip ir bus, tuomet kovo 14 d. JK Bendruomenių rūmai balsuos dėl to, ar dauguma JK parlamentarų sutinka pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą. Jeigu dauguma JK parlamentarų tokį sprendimą palaikytų, tuomet JK premjerė turėtų oficialiai prašyti ES pratęsti JK pasitraukimą iš Bendrijos.

JK negali vienašališkai nuspręsti pratęsti pasitraukimo iš ES datos, tam turi vienbalsiai pritarti likusios 27 ES valstybės narės. Šiuo metu kitas EVT susitikimas numatytas tik kovo 21–22 d.

Ponia May taip pat ne kartą yra teigusi, kad JK pasitraukimo iš Bendrijos negali būti atidėtas daugiau nei iki birželio mėnesio, nes kitu atveju britai bus priversti organizuoti rinkimus į Europos Parlamentą.

nuotrauka::2 nocrop

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Asociacija: privaloma statybininko kortelė sumažintų šešėlį  3

Lietuvos statybininkų asociacija nuo 2020 metų siūlo įteisinti privalomą statybininko kortelę – pasak jos,...

Statyba ir NT
2019.04.23
Rusijos Rytuose Vladimiras Putinas priims Kim Jong Uną 2

Rusijos ir Šiaurės Korėjos lyderiai ketvirtadienį susitiks Rusijos Tolimųjų Rytų uostamiestyje Vladivostoke.

Verslo aplinka
2019.04.23
Derybų dėl „Brexit“ įkaršyje vėl svyruoja Th. May postas

Theresai May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerei, ir vėl gresia būti išstumtai iš savo posto. Jos noras...

Verslo aplinka
2019.04.23
Ar darbdaviui privalu pareikalauti darbuotojo pasiaiškinti dėl darbo pareigų pažeidimo? Verslo tribūna

Atsakymas į šį klausimą visuomet būdavo: taip. Ar tikrai visais atvejais?

Verslo aplinka
2019.04.23
MMA kitąmet galėtų didėti beveik dešimtadaliu 7

Kitais metais minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) galėtų būti maždaug dešimtadaliu didesnis nei šiemet –...

Verslo aplinka
2019.04.23
ESO kuriama inovacija turėtų padėti atbaidyti piktavalius ir didinti elektros tinklo patikimumą Verslo tribūna

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) inicijuoja nustatyti objektyvias elektros skaitiklių gedimo ar...

Verslo aplinka
2019.04.23
Vilnius - antras „Financial Times“ išmaniųjų ateities vietovių reitinge

„Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ reitinge Vilnius įvardijamas tarp penkių...

Verslo aplinka
2019.04.23
Mirė didysis Liuksemburgo hercogas Jonas  1

Antradienį, sulaukęs 98 m., mirė Liuksemburgo didysis hercogas Jonas. Tai patvirtino jo sūnus Henris,...

Verslo aplinka
2019.04.23
Interviu su G. Nausėda: reikia progresinių mokesčių ir ilgesnių mokestinių atostogų Premium 21

Prezidento posto siekiančio ekonomisto Gitano Nausėdos prioritetas – Gerovės valstybė. Pamatiniai jos akmenys...

Verslo aplinka
2019.04.23
V. Šapoka atmeta kritiką dėl tarnybų kontrolės per biudžetą, bet žada planą tobulinti   

Vilius Šapoka, Finansų ministras, atmeta kritiką, kad siūlomi nauji biudžeto sudarymo principai gali pakirsti...

Finansai
2019.04.23
Atakos Šri Lankoje: „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę

Šri Lankoje antradienį surengtos pirmos masinės laidotuvės, šaliai gedint sekmadienį įvykdytų sprogdinimų...

Verslo aplinka
2019.04.23
Būsto įperkamumas Vilniuje vis dar kyla, bet nuo kaimynių atsilieka

Galimybės įpirkti būstą Lietuvos sostinėje vis dar auga, tačiau Rygoje ir Taline jos vis dar didesnės.

Statyba ir NT
2019.04.23
ECB dėl pinigų politikos spręsti rinksis Vilniuje 4

Birželio 5-6 d. Vilniuje įvyks Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos išvažiuojamasis posėdis.

Rinkos
2019.04.23
EP rinkimų biuletenyje pirmasis bus R. Paksas 1

Europos Parlamento (EP) rinkimuose dalyvaujančių partijų ir komitetų išsitraukė numerius, kuria tvarka jie...

Verslo aplinka
2019.04.23
L. Linkevičius: Ukrainos prezidento rinkimai rodo nusivylimą kova su oligarchais 4

Ukrainos prezidento rinkimai, per kuriuos komikas Volodymyras Zelenskis įveikė dabartinį šalies prezidentą...

Verslo aplinka
2019.04.23
Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23
Trys kaimynės negali (ne)būti konkurentės Premium 3

Lietuva su Latvija niekaip nenubrėžia jūros sienos, latviai flirtuoja su baltarusiais, kad šie savo prekių...

Verslo aplinka
2019.04.23
Ministerija žada riboti advokatų apetitus, šie pasigenda esminių reformų 6

Teisingumo ministerija per artimiausią mėnesį žada parengti valstybės garantuojamos teisinės pagalbos...

Paslaugos
2019.04.22
Pasaulio lyderiai sveikina Zelenskį, Rusija neturi iliuzijų 14

Vakarų lyderiai pirmadienį pasveikino Volodymyrą Zelenskį su pergale Ukrainos prezidento rinkimuose,...

Verslo aplinka
2019.04.22
Šri Lankoje po išpuolių skelbiama nepaprastoji padėtis 1

Šri Lanka paskelbė įvedanti nepaprastąją padėtį, suteikiančią daugiau galių policijai ir kariuomenei po...

Verslo aplinka
2019.04.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau