Referendumas dėl dvigubos pilietybės vyks gegužės 12-ąją

Seimas į vieną dieną perkėlė referendumą dėl dvigubos pilietybės konstitucinio įteisinimo. Jis įvyks gegužės 12 d. kartu su prezidento rinkimų pirmuoju turu ir referendumu dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimu nuo 141 iki 121.
Toks nutarimas buvo Seimo priimtas sekmadienį, pirmąją eilinės pavasario sesijos dieną. Jau sekmadienį popiet ypatingos skubos tvarka balsuota dėl nutarimo priėmimo, nes iki referendumo lieka vos du mėnesiai įstatyme numatytas minimalus referendumui organizuoti reikalingas terminas. Šiam nutarimui priimti pakako daugumos posėdyje dalyvaujančių parlamentarų balsų. Už balsavo 85 Seimo nariai, prieš nebuvo nei vieno, susilaikė 3 parlamentarai.
Agnė Širinskienė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, sekmadienį iš parlamento tribūnos pareiškė pasitenkinimą tuo, kad nepaisant nemenkų diskusijų dėl referendumo tikslingumo ir konstitucingumo, vis dėlto, absoliuti dauguma Seimo narių palyginti vieningai balsavo už referendumą dėl dvigubos pilietybės.
Primenu visiems abejojantiems ir atkreipiu jų dėmesį, kad šis referendumas vyks pagal 2018 m. gruodžio 20 d. priimtą naująjį Referendumo įstatymą, kuris galioja ir yra teisėtas, tad negali būti keliamas klausimas dėl įvyksiančio referendumo teisėtumo, sakė p. Širinskienė, atsakydama į opozicijos reikštas pastabas dėl referendumo teisėtumo ir galimo konstitucingumo.
Dalis opozicijai priklausančių parlamentarų siūlė šį referendumą rengti ne gegužės 12-ąją, bet gegužės 26 d., kai bus rengiami Europos Parlamento rinkimai ir tikėtinas antrasis prezidento rinkimų turas. Tačiau balsų dauguma šis pasiūlymas buvo atmestas, argumentuojant tuo, kad į pirmąjį prezidento rinkimų turą ateis daugiau rinkėjų, tad esą didesnė tikimybė, kad jis įvyks ir bus rezultatyvus. Be to, gegužės 12-ąją jau paskelbtas vienas referendumas, tad tokių visuotinių balsavimų sugretinimas padės sutaupyti valstybės biudžeto lėšų.
Pernai rudenį parlamentarai buvo priėmę nutarimą, kuriuo konstitucinis referendumas dėl dvigubos pilietybės paskelbtas per dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka gegužės 12 ir 26-ąją. Tačiau kartu Seimas kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) su paklausimu, ar galima tokia referendumo surengimo tvarka.
Šiemet vasarį KT išaiškino, kad nutarimas referendumą rengti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka prieštarauja Konstitucijai. Teismas pabrėžė, kad referendumas gali vykti tik vieną dieną. Todėl ir buvo pasiūlyta, kad privalomasis referendumas vyktų gegužės 12 d., t. y. tądien, kai vyks prezidento rinkimų pirmasis turas. Taip pat tą pačią dieną vyks ir vasarį Seimo valdančiųjų inicijuotas referendumas dėl parlamentarų skaičiaus sumažinimo.
Referendume piliečių bus klausiama, ar jie sutinka leisti dvigubą pilietybę asmenims, išvykusiems į šalis, atitinkančias euroatlantinės integracijos kriterijus. Konkrečios šalys būtų nustatytos įstatymu. Šiuo metu dviguba pilietybė nėra leidžiama emigrantams, Lietuvą palikusiems po nepriklausomybės atkūrimo ir įgijusiems kitos šalies pilietybę.
Konstitucijos 12 straipsnis dėl pilietybės bus pakeistas jeigu referendume už tai balsuos daugiau kaip pusė visų šalyje registruotų rinkėjų.
Panašu, kad referendumas neįvyks, nes slenkstis labai aukštas, reikalavimai labai aukšti. Vargu, ar tas slenkstis bus peržengtas. Todėl jau dabar reikėtų pagalvoti, kaip mes suvaldysime pasaulio lietuvių bendruomenės nusivylimą, kokios strategijos reikėtų laikytis, bendraujant su išeiviais, kalbėjo konservatorius Mykolas Majauskas.
Nutarimo dėl referendumo priėmimas tapo vienu pagrindinių sekmadienį prasidėjusios Seimo pavasario sesijos pirmojo posėdžio klausimų.
Pagal Konstituciją, pavasario sesiją pradeda kovo 10 d. ir baigia birželio 30 d., tačiau šį sekmadienį prasidėjusi sesija bus pratęsta mažiausiai iki liepos 12-osios, kai numatoma naujojo prezidento inauguracija.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti