Į laisvę paleidžiami visi korupcijos byloje suimti buvę teisėjai

Publikuota: 2019-03-01
Atnaujinta 2019-03-01 11:20
Temidės skulptūrėlė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Temidės skulptūrėlė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Į laisvę paleidžiami visi teismų ir advokatų korupcijos byloje anksčiau buvę suimti penki teisėjai.

Šią savaitę po skundų dėl suėmimo į laisvę paleistas Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas bei Apeliacinio teismo teisėjas Viktoras Kažys. Teismui nepratęsus suėmimo į laisvę paleistas Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis. 

Suimti buvo likę Apeliacinio teismo teisėjai Valdimaras Bavėjanas ir Konstantinas Gurinas. 

Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė BNS sakė, kad dėl p. Bavėjano ir p. Gurino suėmimo pratęsimo į teismą nebus kreipiamasi, jie paleidžiami į laisvę ir skiriamos kitos kardomosios priemonės.

Į laisvę taip pat paleidžiamas klaipėdietis advokatas Marius Navickas, jis, kaip ir teisėjai buvo suimtas dešimčiai parų.

Į laisvę jau išėjo vilnietė advokatė Giedrė Cimbolienė. Trečiadienį prokuroro nutarimu kardomoji priemonė – suėmimas – jai pakeista į švelnesnę kardomąją priemonę.

Ji buvo apskundusi suėmimą Vilniaus apygardos teismui, tačiau vėliau atsisakė šio skundo. Teismas procesą dėl skundo nutraukė.

Šioje byloje trečiadienį buvo sulaikytas ir vilnietis advokatas Gintaras Ruseckas, dėl jo suėmimo į teismą nesikreipiama, jam skirtos kitos kardomosios priemonės.

Šioje byloje kai kuriems įtariamiesiems teismai skyrė ilgesnius suėmimo terminus – mėnesiui suimtas vilnietis advokatas Drąsutis Zagreckas, Klaipėdoje dirbantis advokatas Aivaras Surblys suimtas dviem savaitėms.

Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusį penktadienį mėnesiui leido suimti Druskininkų mero Ričardo Malinausko patarėją Aivarą Kadziauską, jis įtariamas prekyba poveikiu ir papirkimu.

Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos atliekamame ikiteisminiame tyrime įtarimai dėl įvairių korupcinių veikų iš viso pateikti 33 asmenims.

Anot teisėsaugos, įtariama, kad teisėjams už palankius sprendimus mokėtų kyšių suma galėjo siekti nuo 1.000 iki 100.000 Eur.

Vilniaus apygardos teismas nusišalino nuo Druskininkų mero patarėjo A. Kadziausko skundo

Vilniaus apygardos teismas nusišalino nuo teisėjų korupcijos byloje suimto Druskininkų mero patarėjo Aivaro Kadziausko skundo dėl suėmimo nagrinėjimo.

Prekyba poveikiu ir papirkimu įtariamą p. Kadziauską Vilniaus miesto apylinkės teismas praėjusį penktadienį leido suimti mėnesiui. Suimtasis nutartį apskundė Vilniaus apygardos teismui, nes jis nagrinėja nutartis dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo skirtų suėmimų pagrįstumo.

Vilniaus apygardos teismas, susipažinęs su ikiteisminio tyrimo medžiaga, nusprendė nusišalinti nuo šio skundo nagrinėjimo.

„Priežasties tiesiai šviesiai pasakyti negaliu, nes ta priežastis atsirado susipažinus su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Ikiteisminio tyrimo medžiagos aš negaliu atskleisti. Aišku, anksčiau ar vėliau paaiškės tos priežastys.(...) Tai turi sąsajų su H. Jaglinskiu, detaliau nieko negaliu pasakyti“, – BNS sakė Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkas Arūnas Budrys.

Anksčiau Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Žydrūnas Bartkus teigė, jog yra duomenų, kad mokėti kyšiai vadinamojo Vijūnėlės dvaro byloje.

Vilniaus apygardos Civilinių bylų skyriaus teisėjas Jaglinskis su dar kitais septyniais teisėjais buvo sulaikytas ir kurį laiką suimtas teisėjų ir advokatų byloje, jam pateikti įtarimai.

„Teismas, susipažinęs su skundais ir pateikta medžiaga, bei siekdamas pašalinti bet kokias abejones skundus nagrinėsiančio teismo nešališkumu ir užtikrinti teisingumo interesu 2019 m. vasario 28 d. kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą, prašydamas įtariamųjų A. Kadziausko, D. Zagrecko ir A. Blažaičio skundus dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo nutarčių perduoti nagrinėti kitam apygardos teismui“, – rašoma teismo pranešime.

Vilniaus apygardos teismui nusišalinus nuo p. Kadziausko skundo nagrinėjimo, Apeliacinis teismas dabar spręs, kuris iš likusių – Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ar Panevėžio – apygardos teismų nagrinės suimtojo skundą.

Teismas taip pat nusišalino nuo suimto vilniečio advokato Drąsučio Zagrecko ir kito suimtojo Arūno Blaižaičio gynėjų skundų nagrinėjimo.

STT vadovas: teismų sistemoje skiriama per mažai dėmesio kovai su korupcija

Atliekant korupcijos tyrimus teismuose išryškėjo teisėjų uždarumas, o teismų sistemoje skiriama per mažai dėmesio kovai su korupcija, sako Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas Žydrūnas Bartkus. 

„Atliekant korupcijos tyrimus teismuose aiškiai išryškėjo teisėjų uždarumas. Vertindami Lietuvos viešąjį sektorių apskritai, matome svarbius žingsnius kuriant antikorupcinę aplinką. Teismai šiuo požiūriu kažkur sustojo. Teismuose, pavyzdžiui, naujausia kovos su korupcija programos versija patvirtinta 2012 metais. Tai rodo, kad antikorupcinei aplinkai kurti nebuvo skiriama daug dėmesio“, – interviu „Lietuvos žinioms“ teigė STT direktorius.

Jis sakė norintis, kad po teisėsaugos pradėto tyrimo „teismų sistemoje atsirastų daugiau noro bendradarbiaujant su STT imtis problemų analizės ir ieškoti sprendimų, kurie ateityje leistų išvengti tokių situacijų“.

Anot p. Bartkaus, specialiai sudaryta STT darbo grupė šiuo metu nagrinėja problemas, galimus siūlymus ir sprendimus, kaip mažinti korupcijos rizikas teismų sistemoje.

Teisėjų taryba pranešė kitą savaitę inicijuojanti susitikimą su STT ir Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija minėtoms problemoms aptarti.

STT vadovas sakė neabejojantis, kad tyrimas dėl įtariamos korupcijos teismuose bus baigtas ir byla pasieks teismą. Be to, anot jo, nors byla didelės apimties, tačiau neturėtų trukti labai ilgai, nes įtariamos nusikalstamos veikos nėra susijusios su viešaisiais pirkimais ar įmonių finansinių operacijų revizijomis ir ekspertizėmis.

Teisingumo ministras ragina susilaikyti nuo perdėtos kritikos teismams

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius ragina nemenkinti teismų autoriteto ir susilaikyti nuo perdėtos kritikos teismams.

„Įtarimai dėl korupcijos pareikšti keliems teisėjams, tačiau teismuose dirba daugybė atsakingų ir sąžiningų žmonių. Todėl noriu paraginti susilaikyti nuo perdėtos kritikos, nemenkinti Lietuvos teismų autoriteto ir neskleisti įtarimų dėl teisėjų darbo“, – penktadienį išplatintame pranešime teigia p. Jankevičius.

Jis paragino „laikytis rimties, susiklausyti ir gerbti teismus, kurie valstybės vardu vykdo bei įvykdys teisingumą ir šiose bylose“.

Ministras sako pasitikintis įtariamos korupcijos teismuose tyrimą atliekančiais teisėsaugos pareigūnais. Tačiau ši byla, p. Jankevičiaus teigimu, viešojoje erdvėje paskatino ir nepagrįstų abejonių dėl teismų veiklos.

„Pasitikime teisėsaugos institucijų darbu ir lauksime konkrečių bylų baigties, kai, manau, paaiškės dar
daug nežinomų dalykų. Tačiau viešojoje erdvėje buvo paskleista ir daug nepagrįstų abejonių dėl teismų veiklos. Nėra jokio pagrindo nepasitikėti mūsų teisėjais, kurių dauguma yra sąžiningi, principingi ir moralinių vertybių
besilaikantys žmonės“, – pabrėžia ministras.

Jis primena, kad rengiant didelės apimties korupcija įtariamų teisėjų, advokatų bei kitų asmenų sulaikymo operaciją
dalyvavo ir teisėjų.

„Teko nemažai bendrauti su teisėjų bendruomenės atstovais, tad žinau, kad šį smūgį savo reputacijai jie priima kaip iššūkį išsklaidyti teismams metamus įtarimus ir savo veikloje įtvirtinti skaidrumo, viešumo bei atvirumo principus“, – pažymi p. Jankevičius.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį atsiprašė žmonių už prarastą pasitikėjimą teisingumu, bet taip pat pareiškė, kad dėl teismų sistemą smerkiančių komentarų nukentėjo sąžiningai dirbantys teisėjai.

Teismas paragino diskutuoti dėl visuomenės atstovų įtraukimo į teisingumo vykdymą, peržiūrėti Teisėjų etikos kodekso taikymo, interesų deklaravimo praktiką, teikti siūlymus dėl administravimo stiprinimo.

Teisėjų taryba ketvirtadienį pranešė, kad jos iniciatyva kitą savaitę vyks susitikimas su Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pareigūnais, kurio metu bus siekiama identifikuoti galimas rizikas teismų sistemoje ir užkirsti kelią jų pasireiškimui ateityje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lietuva planuoja pati statyti švietimo ir kultūros centrą Suvalkuose 2

Lietuvos Vyriausybė planuoja, kad švietimo ir kultūros centrui Suvalkuose, Lenkijoje, reikės statyti naujas...

Verslo aplinka
2019.06.18
Kovą dėl JK premjero posto paliko dar vienas kandidatas

Antradienį vyko dar vienas Torių lyderio ir būsimo britų premjero rinkimų etapas. Konservatorių parlamentarai...

Verslo aplinka
2019.06.18
D. Trumpas kitą savaitę susitiks su Kinijos lyderiu

Antradienį Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, patvirtino, kad kitą savaitę jis ir Xi Jinpingas, Kinijos...

Verslo aplinka
2019.06.18
EP atsiras nauja kraštutinių dešiniųjų frakcija

Prancūzijos Marine Le Pen vedama kraštutinių dešiniųjų partija „Nacionalinis sambūris“ suvienijo jėgas su...

Verslo aplinka
2019.06.18
Teismas atnaujino buvusio VMI vadovo D. Bradausko skundo nagrinėjimą

Teismas atnaujino Dainoro Bradausko, buvusio Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovo skundą dėl jo...

Verslo aplinka
2019.06.18
Valstybės kontrolė: teritorijų planavimas neveikia tinkamai

Teritorijų planavimo procesai trunka per ilgai – kai kuriais atvejais institucijų sprendimai juos prailgina...

Statyba ir NT
2019.06.18
D. Grybauskaitės deklaruotas turtas sumažėjo 300.000 Eur 1

Prezidentės Dalios Grybauskaitės deklaruotas turtas ir santaupos per metus sumažėjo 298.000 Eur.

Verslo aplinka
2019.06.18
Iš Baltijos šalių eksportas labiausiai augo Lietuvoje 1

Eksportas Baltijos šalyse per keturis šių metų mėnesius labiausiai augo Lietuvoje, skelbia Eurostatas.

Verslo aplinka
2019.06.18
Kauno taryba pritarė gatvės Lampėdžiuose pratęsimui 2

Kauno miesto savivaldybės taryba antradienį pritarė Lampėdžiuose esančios Zūbiškių gatvės pratęsimui.

Statyba ir NT
2019.06.18
Lukiškių kalėjimas bus iškeltas liepą, žada ministras 5

Vilniaus centre įsikūręs Lukiškių kalėjimas bus atlaisvintas liepos pradžioje, antradienį pranešė teisingumo...

Statyba ir NT
2019.06.18
„Sotheby‘s“ aukcionų namai keliauja į prancūzų magnato rankas

Prancūzų telekomunikacijų ir medijų magnatas Patrickas Drahi perka Jungtinėje Karalystėje įkurtus „Sotheby‘s“...

Laisvalaikis
2019.06.18
JAV į Artimuosius Rytus siunčia papildomų karinių pajėgų 12

Jungtinių Valstijų (JAV) kariuomenė į Artimuosius Rytus siųs dar 1000 karių, augant įtampai su Iranu.

Verslo aplinka
2019.06.18
Kelti kandidatus į laisvas vietas Seime ketina devynios partijos

Kelti kandidatus į laisvas vietas Seime ketina devynios partijos, taip pat registruojasi savarankiški...

Verslo aplinka
2019.06.18
Perkančiosios organizacijos galės priimti europinio standarto el. sąskaitas faktūras Verslo tribūna 2

Nuo š. m. liepos 1 d. Lietuvoje pradeda veikti naujo standarto „E. sąskaita“ modulis „eInvoicing“, kuris...

Paslaugos
2019.06.18
Šnipštu virtusi euforija 10

Nepaisant ilgą laiką vyravusios politikų euforijos dėl daugiabučių renovacijos perspektyvų, procesas stringa:...

Statyba ir NT
2019.06.18
Daugiabučių renovacija: darbų yra dešimtmečiams, bet stinga norinčių jų imtis Premium 3

Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra apie 30.000 daugiabučių, kuriuos reikia renovuoti, tad darbų yra keliems...

Statyba ir NT
2019.06.18
Koalicijos derybos: skubės lėčiau Premium 2

Atnaujinamos valdančiosios koalicijos partneriai trumpam sustabdė derybas, bet tikina jas baigti ketinantys...

Verslo aplinka
2019.06.18
Pačių mažiausių augimą stabdo ir šiltnamio sąlygos  Premium 3

Labai mažos, iki 9 darbuotojų turinčios, įmonės sudaro 81% visų Lietuvos bendrovių. Dauguma jų nė neūgteli ar...

Gazelė
2019.06.18
Oportunistas britų lyderis gali nustebinti dėl „Brexit“ krypties Premium

Borisas Johnsonas, buvęs Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų ministras ir vienas pagrindinių 2016 m.

Verslo aplinka
2019.06.18
B. Netanyahu meilikauja D. Trumpui – pavadino miestą jo garbei 14

Trump Heights arba Ramat Trump – į tokį miestą Golano Aukštumose, kurias Izraelis laiko savo teritorija,...

Laisvalaikis
2019.06.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau