Priblokšti politikai ieškos, kaip nušveisti teismus

Publikuota: 2019-02-21
Evaldas Pašilis, generalinis prokuroras: „Įtariamieji vykdė „prekybą teisingumu“ įvairiose bylose. Galimi nusikaltimai kerta pasitikėjimą teisingumu visoje visuomenėje.“ Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.
Evaldas Pašilis, generalinis prokuroras: „Įtariamieji vykdė „prekybą teisingumu“ įvairiose bylose. Galimi nusikaltimai kerta pasitikėjimą teisingumu visoje visuomenėje.“ Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.

Šalyje kilus neregėto masto teismų korupcijos skandalui, politikai prabilo apie būtinybę griežtinti teisėjų atranką, didinti jų veiklos bei priimamų sprendimų kontrolę ir kelti reikalavimus teisingumo sistemos skaidrumui.

Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vakar pranešė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl itin stambaus masto korupcijos teismų sistemoje. Į tyrimą įpainioti dešimtys teisėjų, advokatų, kitų teisininkų.

Evaldas Pašilis, generalinis prokuroras, pranešė, kad iš viso sulaikyti 26 asmenys. Jau kreiptasi į teismą su prašymu suimti dalį įtariamųjų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretus, kuriais leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti net 8 teisėjų laisvę, ir sustabdė jų įgaliojimus.

Skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu – įtariami trys Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, taip pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. Visi jie sulaikyti.

Taip pat buvo sulaikyti penki praktikuojantys advokatai: vilniečiai Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, klaipėdiečiai Aivaras Surblys ir Marius Navickas, taip pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjas, teisininkai ir kt. asmenys.

„Sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1.000 iki 100.000 Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, sutartų kyšių suma gali siekti 0,4 mln. Eur“, – teigė prokuratūros vadovas.

Jis informavo, kad ikiteisminiam tyrimui vadovauja penkių prokurorų darbo grupė, trys jų yra iš Generalinės prokuratūros, kuriems bus suteiktas specialiojo prokuroro statusas.

Figūruoja ir Druskininkų meras

STT vadovas Žydrūnas Bartkus atkreipė dėmesį, kad atliekama „bene didžiausia tarnybos istorijoje operacija, kurioje dalyvauja apie 100 pareigūnų, vykdoma apie 100 kratų“.

nuotrauka::1

Jis taip pat paminėjo, kad šiame gigantiškame ikiteisminiame tyrime figūruoja ir Druskininkai: „Tai yra pagarsėjusi „Vijūnėlės“ dvaro byla.

Joje kaip ir priimtas sprendimas, kad dvaras turi būti nugriautas, bet žinome, kad jis iki šiol stovi ir nematomoje gyvenimo pusėje vyksta korupciniai susitarimai, kad sprendimas būtų pakeistas, kad būtų rasti kiti sprendimai ir suinteresuoti asmenys pasiektų savo tikslą.“

Paklaustas, ar Druskininkų meras Ričardas Malinauskas yra sulaikytas ir ar jam pareikšti įtarimai, p. Bartkus atsakė, kad šiuo metu jo sulaikyti nėra galimybės, nes meras turi teisinę neliečiamybę kaip kandidatas savivaldos rinkimuose. Bet STT vadovas patvirtino, kad bus kreiptasi į

Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl mero neliečiamybės panaikinimo.

Pats p. Malinauskas teigė nematantis „jokių problemų“, jeigu tai bus padaryta: „Jokių problemų dėl teisinių dalykų. Akivaizdu, kad tai yra seniai planuotas susidorojimas prieš rinkimus. Man čia panašu į anekdotą.“

„Mielai atsakysiu už savo visus veiksmus ir pasakysiu, kas už to stovi. Jokių problemų, jeigu yra už ką sulaikyti, pirmyn“, – BNS pridūrė jis.

Meras tvirtino nepažįstantis nė vieno sulaikytojo teisėjo ar advokato.

Bylos galės būti peržiūrėtos

Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas teigė, kad iš specialiųjų tarnybų pasiekusios žinios „yra skaudžios“, nes vėl gerokai sumažina pasitikėjimą teismų sistema. Vis dėlto p. Valantinas pabrėžė, kad šį grandiozinį ikiteisminį tyrimą vykdanti teisėsauga savo darbą atlieka gerai.

nuotrauka::2

„Kartu noriu patikinti, kad teismuose dirba, kol neįrodyta kitaip, tik sąžiningi ir teisingi teisėjai“, – sakė jis.

Generalinis prokuroras ir STT direktorius užsiminė, kad bylos, kurias nagrinėjo sulaikyti teisėjai, turėtų būti peržiūrėtos. Ponas Valantinas tvirtino, kad nereikėtų kalbėti apie visas sulaikytų teisėjų nagrinėtas bylas: „Jeigu tai bus byla, susijusi su konkrečiu įvykiu, jeigu bus pasakyta, kad teisėjas, nagrinėdamas tą bylą, padarė nusikalstamą veiką, be jokios abejonės, procesas toje byloje galės būti atnaujintas ir nauji teisėjai tą bylą nagrinės.“

Teisėjų tarybos vadovo nuomone, Lietuvoje galioja pakankama teisinė bazė užtikrinti pakankamą teismų veiklos bei teisėjų parinkimo skaidrumą ir atsakingumą. Kita vertus, jis neatmetė, kad visada galima ieškoti kuo tobulesnių teisinių priemonių siekiant dar efektyvesnio teismų darbo.

Pasitars Seime, ką daryti

Įsiliepsnojus šiam skandalui, politikai ėmė aktyviai kalbėti apie būtinybę tobulinti atrankos į teisėjų luomą sistemą ir pačią jos priežiūrą.

Agnė Širinskienė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, užsiminė apie tai, kad šiais klausimais bus diskutuojama artimiausiuose posėdžiuose. Ji neatmetė, kad gims atitinkamos įstatymų pataisos.

„Visuomenės pasitikėjimas teisėsauga patyrė smūgį. Iš kitos pusės, vertinant paviešintų įtarimų atvejį, jeigu valstybė sugeba priimti sprendimus, ištirti tokius dalykus ir pašalinti ydas iš tos sistemos, tai reiškia, kad esame jau demokratinė teisinė valstybė. Jeigu pareigūnai atlieka tyrimą kvalifikuotai ir įrodymai surinkti tokie, kad jais remiantis būtų priimti sprendimai teisme, kuriame turėtų baigtis šitie procesai, kalbėsime apie apsivalymą. Bet jeigu jie atliko darbą aplaidžiai tik dėl to, kad būtų sukeltas triukšmas, žala valstybei tik didės“, – teigė Julius Sabatauskas, opozicinės Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas.

Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas Vitalijus Gailius įsitikinęs, kad „tokio sukrėtimo, matyt, reikėjo, nes apie vienokius ar kitokius korupcijos pasireiškimus mes girdėjome“.

„Mūsų komisija dar prieš dvejus metus kreipėsi į STT dėl kasacinių skundų priėmimo tvarkos. Prašėme atlikti teisės aktų korupcinį vertinimą.

Esmė – ar gali į teismų sistemą neskaidriai patekti kasacinis skundas. STT matė landas ir apie tai pateikė išvadas. Tą išvadą reikėjo įgyvendinti, turėjome labai daug diskusijų“, – sakė p. Gailius.

Jis sutiko, kad reikėtų tobulinti teisėjų atrankos mechanizmą.

Ankstesnės teisėjų korupcijos bylos

  • 2001 03 13 Už stambaus masto kyšininkavimą ketverių metų laisvės atėmimo bausme nuteista buvusi Vilniaus teismo teisėja Eglė Milinienė. Teisėja per kelis kartus paėmė 15.500 USD kyšį, už 10.000 USD teisėjai buvo nupirktas automobilis „Volkswagen Golf“;
  • 2007 02 06 Aukščiausiasis Teismas paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį trims buvusiems teismų pirmininkams, kurie kaltinti korupciniais ryšiais su kontrabandininkų grupuote. Buvusiems Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkui Arvydui Gudui, Biržų rajono apylinkės teismo teisėjai Palmirai Linkevičienei ir Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkui Dariui Japertui keleriems metams atimta teisė dirbti darbą teisminėse, teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijose;
  • 2012 10 15 Buvęs Kauno apygardos teismo teisėjas Arvydas Stankus pripažintas kaltu byloje dėl piktnaudžiavimo tarnyba klastojant teismo nutartis ir taip paleidžiant nuteistuosius į laisvę anksčiau laiko. Jis nubaustas laisvės atėmimu su atidėjimu;
  • 2013 01 24 Buvęs Panevėžio apygardos teismo teisėjas Rimantas Savickas pripažintas kyšininkavusiu ir nubaustas dvejų metų laisvės atėmimo bausme su atidėjimu už tai, kad 2008 m. paėmė kyšį už tam tikro bankroto administratoriaus paskyrimą. Šiuo nusikaltimu kaltintas ir kitas teisėjas Arnoldas Šukaitis, tačiau jis išteisintas;
  • 2015 06 09 Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu už kyšininkavimą nuteistam buvusiam teisėjui Ryšardui Skirtunui palikta 28.200 Eur bauda. Teisėjas iš advokato paėmė kyšį siekiant, kad advokato klientui pavyktų išvengti nelaisvės;
  • 2018 11 11 Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paliko galioti 7.500 Eur dydžio baudą už piktnaudžiavimą nuteistai buvusiai Šiaulių apylinkės teismo teisėjai Virginijai Kazlauskienei. Ji sužinojusi, kad teisme bus sprendžiamas suėmimo skyrimo jos sūnui klausimas, pasinaudojo pažintimi su kita teisėja ir prašė, kad jos sūnus nebūtų suimamas;
  • 2019 01 21 Prokuratūra Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė išteisinamąjį nuosprendį Kauno apygardos teismo teisėjui Ramūnui Antanavičiui. Jis kaltintas, kad 2017 m. birželį papirko Mažeikių rajono apylinkės teismo teisėją Mindaugą Klemenį, perduodamas jam 600 Eur dydžio kyšį ir siekdamas, kad būtų sušvelninta vienam privačiam asmeniui policijos skirta nuobauda.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Koncertą organizavusią kandidatę į merus Mažeikiuose VRK pripažino papirkus rinkėjus

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį pripažino Mažeikių rajone į meres kandidatavusią konservatorę...

Siūlo dar sugriežtinti neišlikusių sodybų atstatymą 3

Tokių pakeitimų autorė „valstietė“ Virginija Vingrienė siūlo leisti atkurti privačioje miško žemėje ir...

Trimatį Vilniaus modelį kurs Lenkijos bendrovė

Siekiant efektyviau planuoti Vilniaus plėtrą ir naujus projektus, bus sukurtas trimatis sostinės modelis –...

EP rinkimuose nori dalyvauti dvi dešimtys kandidatų sąrašų 3

Gegužės pabaigoje vyksiančiuose Europos Parlamento (EP) rinkimuose dalyvaus ne daugiau kaip pora dešimčių...

Verslo aplinka
2019.03.23
Teismas: R. Ačas nuo Raseinių administracijos vadovo pareigų nušalintas teisėtai

Remigijus Ačas, buvęs Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius nuo šių pareigų pernai...

Verslo aplinka
2019.03.23
Katalikų bažnyčiai skirta daugiau nei 1,2 mln. Eur 27

Finansų ministras Vilius Šapoka šiemet Lietuvos katalikų bažnyčiai skyrė 1,239 mln. Eur – 144.000 Eur daugiau...

Verslo aplinka
2019.03.23
Po kyšininkavimo skandalo nepasitikinčiųjų teismais išaugo dvigubai 3

Dėl kyšininkavimo skandalo Lietuvoje smarkiai smuko pasitikėjimas teismais, rodo nauja apklausa.  

Verslo aplinka
2019.03.23
Prezidento rinkimų apklausoje G. Nausėdos reitingas smuktelėjo  26

Prezidento rinkimų reitinguose smuktelėjo pirmaujančio Gitano Nausėdos populiarumas, o jo pagrindinių...

Verslo aplinka
2019.03.23
Joniškio rajone aerodrome nukrito sraigtasparnis, žuvo du vyrai

Joniškio rajone Barysių aerodrome penktadienio popietę nukritus sraigtasparniui žuvo du vyrai.

Verslo aplinka
2019.03.22
Kariai savanoriai gali tapti savivaldybių tarybų nariais 2

Į savivaldą išrinkti keturi kariai savanoriai gali tapti tarybos nariais, penktadienį bendru sutarimu...

Verslo aplinka
2019.03.22
M. Adomėnas neigia gavęs finansinės paramos iš R. Kurlianskio  2

Seimo narys Mantas Adomėnas sako negavęs jokios finansinės paramos per rinkimus iš politinės korupcijos...

Kaltinamieji šnipinėjimu Rusijai teisme pripažino kaltę  

Penktadienį Šiaulių apygardos teisme apklausti abu kaltinamieji šnipinėjimo Rusijai byloje, jie savo kaltę...

Verslo aplinka
2019.03.22
LAT nepasigailėjo buvusio Panevėžio ligoninės direktoriaus 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) penktadienį  paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį buvusiam Panevėžio...

Verslo aplinka
2019.03.22
Pretendentai į prezidentus pradėjo nešti parašus į VRK 3

Gitanas Nausėda tapo pirmuoju pretendentu į prezidentus, pristatęs Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK)...

Verslo aplinka
2019.03.22
Jonavos meru išrinktas M. Sinkevičius nebenori siekti LSDP vadovo posto

Per pastaruosius savivaldos rinkimus Jonavos rajono meru išrinktas buvęs ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius...

Verslo aplinka
2019.03.22
„Brexit“ tampa ir Th. May karjeros pabaiga 

Kitą savaitę vyksiantis balsavimas Jungtinės Karalystės (JK) Bendruomenių rūmuose gali ne tik padėti galutinį...

Verslo aplinka
2019.03.22
Užsienio politika: trijų kandidatų į prezidentus programos 11

Ingrida Šimonytė, kandidatė į LR prezidentus, pasekė savo oponentų Gitano Nausėdos bei Sauliaus Skvernelio...

Verslo aplinka
2019.03.22
Seimo opozicija pagaliau susitarė dėl lyderio 3

Seimo opozicinės frakcijos po pustrečių metų trukusių nesutarimų pagaliau suderino savo pozicijas dėl...

Verslo aplinka
2019.03.22
Į Tailandą Lietuvos piliečiai galės vykti be vizų 5

Nuo balandžio vidurio Lietuvos piliečiai, atvykstantys į Tailandą turizmo tikslais, galės šioje Pietryčių...

Verslo aplinka
2019.03.22
Šilutėje atšaukta ekstremalioji padėtis dėl potvynio 

Šilutės savivaldybė atšaukė ekstremaliąją situaciją, kuri buvo paskelbta dėl potvynio.

Verslo aplinka
2019.03.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau