Priblokšti politikai ieškos, kaip nušveisti teismus

Publikuota: 2019-02-21
Evaldas Pašilis, generalinis prokuroras: „Įtariamieji vykdė „prekybą teisingumu“ įvairiose bylose. Galimi nusikaltimai kerta pasitikėjimą teisingumu visoje visuomenėje.“ Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.
Evaldas Pašilis, generalinis prokuroras: „Įtariamieji vykdė „prekybą teisingumu“ įvairiose bylose. Galimi nusikaltimai kerta pasitikėjimą teisingumu visoje visuomenėje.“ Juditos grigelytės (VŽ) nuotr.

Šalyje kilus neregėto masto teismų korupcijos skandalui, politikai prabilo apie būtinybę griežtinti teisėjų atranką, didinti jų veiklos bei priimamų sprendimų kontrolę ir kelti reikalavimus teisingumo sistemos skaidrumui.

Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vakar pranešė apie atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl itin stambaus masto korupcijos teismų sistemoje. Į tyrimą įpainioti dešimtys teisėjų, advokatų, kitų teisininkų.

Evaldas Pašilis, generalinis prokuroras, pranešė, kad iš viso sulaikyti 26 asmenys. Jau kreiptasi į teismą su prašymu suimti dalį įtariamųjų.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretus, kuriais leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti net 8 teisėjų laisvę, ir sustabdė jų įgaliojimus.

Skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu – įtariami trys Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, taip pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys. Visi jie sulaikyti.

Taip pat buvo sulaikyti penki praktikuojantys advokatai: vilniečiai Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, klaipėdiečiai Aivaras Surblys ir Marius Navickas, taip pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo padėjėjas, teisininkai ir kt. asmenys.

„Sulaikytieji įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse. Įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1.000 iki 100.000 Eur. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis, sutartų kyšių suma gali siekti 0,4 mln. Eur“, – teigė prokuratūros vadovas.

Jis informavo, kad ikiteisminiam tyrimui vadovauja penkių prokurorų darbo grupė, trys jų yra iš Generalinės prokuratūros, kuriems bus suteiktas specialiojo prokuroro statusas.

Figūruoja ir Druskininkų meras

STT vadovas Žydrūnas Bartkus atkreipė dėmesį, kad atliekama „bene didžiausia tarnybos istorijoje operacija, kurioje dalyvauja apie 100 pareigūnų, vykdoma apie 100 kratų“.

nuotrauka::1

Jis taip pat paminėjo, kad šiame gigantiškame ikiteisminiame tyrime figūruoja ir Druskininkai: „Tai yra pagarsėjusi „Vijūnėlės“ dvaro byla.

Joje kaip ir priimtas sprendimas, kad dvaras turi būti nugriautas, bet žinome, kad jis iki šiol stovi ir nematomoje gyvenimo pusėje vyksta korupciniai susitarimai, kad sprendimas būtų pakeistas, kad būtų rasti kiti sprendimai ir suinteresuoti asmenys pasiektų savo tikslą.“

Paklaustas, ar Druskininkų meras Ričardas Malinauskas yra sulaikytas ir ar jam pareikšti įtarimai, p. Bartkus atsakė, kad šiuo metu jo sulaikyti nėra galimybės, nes meras turi teisinę neliečiamybę kaip kandidatas savivaldos rinkimuose. Bet STT vadovas patvirtino, kad bus kreiptasi į

Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl mero neliečiamybės panaikinimo.

Pats p. Malinauskas teigė nematantis „jokių problemų“, jeigu tai bus padaryta: „Jokių problemų dėl teisinių dalykų. Akivaizdu, kad tai yra seniai planuotas susidorojimas prieš rinkimus. Man čia panašu į anekdotą.“

„Mielai atsakysiu už savo visus veiksmus ir pasakysiu, kas už to stovi. Jokių problemų, jeigu yra už ką sulaikyti, pirmyn“, – BNS pridūrė jis.

Meras tvirtino nepažįstantis nė vieno sulaikytojo teisėjo ar advokato.

Bylos galės būti peržiūrėtos

Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas teigė, kad iš specialiųjų tarnybų pasiekusios žinios „yra skaudžios“, nes vėl gerokai sumažina pasitikėjimą teismų sistema. Vis dėlto p. Valantinas pabrėžė, kad šį grandiozinį ikiteisminį tyrimą vykdanti teisėsauga savo darbą atlieka gerai.

nuotrauka::2

„Kartu noriu patikinti, kad teismuose dirba, kol neįrodyta kitaip, tik sąžiningi ir teisingi teisėjai“, – sakė jis.

Generalinis prokuroras ir STT direktorius užsiminė, kad bylos, kurias nagrinėjo sulaikyti teisėjai, turėtų būti peržiūrėtos. Ponas Valantinas tvirtino, kad nereikėtų kalbėti apie visas sulaikytų teisėjų nagrinėtas bylas: „Jeigu tai bus byla, susijusi su konkrečiu įvykiu, jeigu bus pasakyta, kad teisėjas, nagrinėdamas tą bylą, padarė nusikalstamą veiką, be jokios abejonės, procesas toje byloje galės būti atnaujintas ir nauji teisėjai tą bylą nagrinės.“

Teisėjų tarybos vadovo nuomone, Lietuvoje galioja pakankama teisinė bazė užtikrinti pakankamą teismų veiklos bei teisėjų parinkimo skaidrumą ir atsakingumą. Kita vertus, jis neatmetė, kad visada galima ieškoti kuo tobulesnių teisinių priemonių siekiant dar efektyvesnio teismų darbo.

Pasitars Seime, ką daryti

Įsiliepsnojus šiam skandalui, politikai ėmė aktyviai kalbėti apie būtinybę tobulinti atrankos į teisėjų luomą sistemą ir pačią jos priežiūrą.

Agnė Širinskienė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė, užsiminė apie tai, kad šiais klausimais bus diskutuojama artimiausiuose posėdžiuose. Ji neatmetė, kad gims atitinkamos įstatymų pataisos.

„Visuomenės pasitikėjimas teisėsauga patyrė smūgį. Iš kitos pusės, vertinant paviešintų įtarimų atvejį, jeigu valstybė sugeba priimti sprendimus, ištirti tokius dalykus ir pašalinti ydas iš tos sistemos, tai reiškia, kad esame jau demokratinė teisinė valstybė. Jeigu pareigūnai atlieka tyrimą kvalifikuotai ir įrodymai surinkti tokie, kad jais remiantis būtų priimti sprendimai teisme, kuriame turėtų baigtis šitie procesai, kalbėsime apie apsivalymą. Bet jeigu jie atliko darbą aplaidžiai tik dėl to, kad būtų sukeltas triukšmas, žala valstybei tik didės“, – teigė Julius Sabatauskas, opozicinės Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas.

Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas Vitalijus Gailius įsitikinęs, kad „tokio sukrėtimo, matyt, reikėjo, nes apie vienokius ar kitokius korupcijos pasireiškimus mes girdėjome“.

„Mūsų komisija dar prieš dvejus metus kreipėsi į STT dėl kasacinių skundų priėmimo tvarkos. Prašėme atlikti teisės aktų korupcinį vertinimą.

Esmė – ar gali į teismų sistemą neskaidriai patekti kasacinis skundas. STT matė landas ir apie tai pateikė išvadas. Tą išvadą reikėjo įgyvendinti, turėjome labai daug diskusijų“, – sakė p. Gailius.

Jis sutiko, kad reikėtų tobulinti teisėjų atrankos mechanizmą.

Ankstesnės teisėjų korupcijos bylos

  • 2001 03 13 Už stambaus masto kyšininkavimą ketverių metų laisvės atėmimo bausme nuteista buvusi Vilniaus teismo teisėja Eglė Milinienė. Teisėja per kelis kartus paėmė 15.500 USD kyšį, už 10.000 USD teisėjai buvo nupirktas automobilis „Volkswagen Golf“;
  • 2007 02 06 Aukščiausiasis Teismas paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį trims buvusiems teismų pirmininkams, kurie kaltinti korupciniais ryšiais su kontrabandininkų grupuote. Buvusiems Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininkui Arvydui Gudui, Biržų rajono apylinkės teismo teisėjai Palmirai Linkevičienei ir Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkui Dariui Japertui keleriems metams atimta teisė dirbti darbą teisminėse, teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijose;
  • 2012 10 15 Buvęs Kauno apygardos teismo teisėjas Arvydas Stankus pripažintas kaltu byloje dėl piktnaudžiavimo tarnyba klastojant teismo nutartis ir taip paleidžiant nuteistuosius į laisvę anksčiau laiko. Jis nubaustas laisvės atėmimu su atidėjimu;
  • 2013 01 24 Buvęs Panevėžio apygardos teismo teisėjas Rimantas Savickas pripažintas kyšininkavusiu ir nubaustas dvejų metų laisvės atėmimo bausme su atidėjimu už tai, kad 2008 m. paėmė kyšį už tam tikro bankroto administratoriaus paskyrimą. Šiuo nusikaltimu kaltintas ir kitas teisėjas Arnoldas Šukaitis, tačiau jis išteisintas;
  • 2015 06 09 Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu už kyšininkavimą nuteistam buvusiam teisėjui Ryšardui Skirtunui palikta 28.200 Eur bauda. Teisėjas iš advokato paėmė kyšį siekiant, kad advokato klientui pavyktų išvengti nelaisvės;
  • 2018 11 11 Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paliko galioti 7.500 Eur dydžio baudą už piktnaudžiavimą nuteistai buvusiai Šiaulių apylinkės teismo teisėjai Virginijai Kazlauskienei. Ji sužinojusi, kad teisme bus sprendžiamas suėmimo skyrimo jos sūnui klausimas, pasinaudojo pažintimi su kita teisėja ir prašė, kad jos sūnus nebūtų suimamas;
  • 2019 01 21 Prokuratūra Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė išteisinamąjį nuosprendį Kauno apygardos teismo teisėjui Ramūnui Antanavičiui. Jis kaltintas, kad 2017 m. birželį papirko Mažeikių rajono apylinkės teismo teisėją Mindaugą Klemenį, perduodamas jam 600 Eur dydžio kyšį ir siekdamas, kad būtų sušvelninta vienam privačiam asmeniui policijos skirta nuobauda.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Madride baigėsi susitikimas dėl klimato kaitos 

Madride sekmadienį baigėsi Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencija (COP25).

Verslo aplinka
2019.12.15
„Lietuvos paštas“ atleidžia dar 120 darbuotojų

Kai kuriems darbuotojams atsisakius dirbti mobiliaisiais laiškininkais, valstybės valdomas „Lietuvos paštas“...

Verslo aplinka
2019.12.15
Kariuomenė sudarė preliminarią sutartį dėl ryšio sistemų pirkimo už 8,7 mln. Eur

Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) lapkritį sudarė preliminarią sutartį dėl...

Paslaugos
2019.12.15
Eurokomisaras V. Sinkevičius: kovojant su klimato kaita reikės keisti gyvenimo būdą 1

Šį mėnesį darbą pradėjęs aplinkos eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad Europos Sąjungai (ES)...

Verslo aplinka
2019.12.15
M. Katkus: matėme ne vieną laikinąjį premjerą, turėjusį daugiau įtakos nei šiandien S. Skvernelis 5

Daugelis ekspertų teigiamai atsiliepia apie pirmuosius kelis Vyriausybės veiklos metus ir kritika palydi...

Rinkodara
2019.12.15
Vokiečiai dažniausiai emigruoja dėl didesnio atlyginimo

Iš Vokietijos kasmet išvažiuoja daugiau žmonių nei sugrįžta į šalį. Dažniausiai iš didžiausios ES ekonomikos...

Verslo aplinka
2019.12.15
Europa bites gelbės mažindama pesticidų naudojimą 1

Bičių populiacijos išsaugojimu susirūpinęs Europos Parlamentas pesticidų naudojimą bendrijos žemės ūkyje...

Verslo aplinka
2019.12.14
Kokie iššūkiai laukia NT investicijų rinkos 2020-aisias? 1

Nekilnojamasis turtas (NT) ir toliau išlieka viena populiariausių investicijų lietuviams, tačiau kas laukia...

Statyba ir NT
2019.12.14
„Spinter“: Lietuvoje taupo beveik visi

Absoliuti dauguma žmonių Lietuvoje stengiasi sutaupyti ir ieško akcijų, mažų kainų ar naudoja kitus taupymo...

Prekyba
2019.12.14
Darbo jėgos paklausa lapkritį mažėjo dešimtadaliu 

Pasak Užimtumo tarybos, paklausa paprastai mažėja baigiantis rudens darbų sezonui.

Verslo aplinka
2019.12.14
Šiaurės Korėja atliko dar vieną „ypač svarbų“ bandymą kosminių raketų komplekse 

Šiaurės Korėja atliko naują „ypač svarbų“ bandymą Sohė palydovų leidimo komplekse, šeštadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.12.14
Daugiausia verslo liudijimų – kirpėjams ir kosmetologams 

Daugiausia verslo liudijimų lapkritį išduota kirpyklų, kosmetikos salonų, soliariumų veiklai, statybos...

Paslaugos
2019.12.14
J. Narkevičius – nepopuliariausias politikas  2

Susisiekimo ministras, Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas Jaroslavas Narkevičius po...

Verslo aplinka
2019.12.14
Seimo Ekonomikos komitetas pritarė NIB paskolos garantijai

Seimo Ekonomikos komitetas penktadienį pritarė siūlymui suteikti iki 295,5 mln. Eur valstybės garantijas...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV naujų mokesčių Kinijai neįves

JAV sutiko palaipsniui mažinti tarifus prekėms iš Kinijos, abi šalys sutarė dėl pirmosios prekybos susitarimo...

Verslo aplinka
2019.12.13
JAV Atstovų Rūmų komitetas nubalsavo už D. Trumpo apkaltos straipsnius

JAV Atstovų Rūmų teismų komitetas penktadienį balsavimu patvirtino abu prezidento Donaldo Trumpo apkaltos...

Verslo aplinka
2019.12.13
G. Nausėda prašys svarios ES finansinės paramos įgyvendinti klimato tikslams

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pareiškė, kad sieks užsitikrinti svarią Europos...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: galutinis biudžeto projekto variantas paaiškės antradienį

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad Vyriausybė galutinį biudžetą, dėl kurio bus balsuojama Seime,...

Verslo aplinka
2019.12.13
V. Šapoka: didesnis bankų pelno mokestis – dėl jų išskirtinumo

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad bankų sektorius yra išskirtinis, nes jis vienintelis gali į...

Finansai
2019.12.13
B. Johnsono lošimas dėl rinkimų pasiteisino: kas toliau? Premium

Boriso Johnsono, dabartinio Jungtinės Karalystės (JK) premjero, lošimas dėl pirmalaikių rinkimų pasiteisino.

Verslo aplinka
2019.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau