STT: Verslo įmonės be atrankos gali tapti profesinių mokyklų dalininkėmis ir tuo piktnaudžiauti

Profesinių mokyklų dalininkais tampančioms verslo įmonėms Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSK) nekelia jokių reikalavimų, taip sudaroma korupcijos rizika, teigia Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Tuo metu dalininkėmis itin paprastomis sąlygomis tampančios privačios bendrovės gauna teisę naudotis viešajai įstaigai suteiktu nekilnojamuoju turtu ir iš to pelnosi.
Ministerija sako dalį STT nagrinėtų problemų iškėlusi pati ir jau keičianti profesinio mokymo įstaigų valdymo reglamentavimą.
STT, įvertinusi, kaip ministerija vykdo viešųjų įstaigų dalininkės pareigas, nustatė, kad skiriant naujus dalininkus, perduodant jų teises, nustatant įnašus egzistuoja korupcijos rizikos tikimybė.
ŠMSM, priimdama naujus dalininkus į savo viešąsias įstaigas, kuriomis dabar tampa visos profesinio mokymo įstaigos, nekelia jiems jokių reikalavimų. Ketinančiam tapti dalininku, pakanka pateikti prašymą, pritarti įstaigos veiklos tikslams ir nurodyti įnašą į dalininkų kapitalą, nurodo STT.
STT pateikia duomenis, kad iš 25 profesinio mokymo įstaigų, kurios jau yra tapusios viešosiomis įstaigomis, 17 įstaigų turi dalininkus.
Vienuolikos profesinių mokyklų vienos iš dalininkių yra uždarosios akcinės bendrovės jos dalininkais priimtos nesant konkrečių atrankos kriterijų.
STT korupcijos prevencijos specialistai taip pat pastebėjo, kad vis dar išliko dalis viešųjų įstaigų, kuriose visi jos dalininkai turi vienodą skaičių balsų, ir ŠMSM, kaip steigėja, neturi sprendžiamojo balso jokiais viešosios įstaigos veiklos klausimais.
Pareigūnai turi pastabų ir dėl dalininko ŠMSM įstaigose įnašo dydžio jie dažniausiai svyruoja nuo 0,3 Eur, iki 300 Eur, nors esama ir siekiančių 58.000 Eur. STT pastebi, kad dalininkai, nepriklausomai nuo savo įnašo dydžio, nemokamai naudojasi viešajai įstaigai suteiktu nekilnojamuoju turtu ir taip uždirba iš savo veiklos pajamų.
Kaip pavyzdį STT pateikia ne kartą minėtą Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro (KMPMC) atvejį: centras iš ŠMSM panaudos sutartimi gavo įvairių mokymo patalpų, butų, palėpių, dirbtuvių, bibliotekų, vienomis patalpomis naudojasi viena iš profesinės mokyklos dalininkų Ortopedijos klinika. Kaip skelbta anksčiau, kliniką įsteigė prieš pusantrų metų atleistos KMPMC direktorės Laimutės Anužienės sūnus.
STT rekomendavo ministerijai nustatyti reikalavimus įstaigų dalininkams, kad šie pristatytų išsamius duomenis apie save, pagrįstų savo naudą įstaigos veikloje. Tarnyba rekomenduoja svarstant dalininkus kviesti jų atstovus į pokalbį, nustatyti aiškius kriterijus dėl įnašo, jo naudojimo.
Taip pat ministerija raginama įtvirtinti nuostatą, kad visuotiniame dalininkų susirinkime valstybė turėtų balsų daugumą visais sprendžiamais klausimais, o kai kuriais sprendžiamojo balso teisę.
ŠMSM reakcijos į pasiūlymus bus laukiama tris mėnesius.
Ministerijos Profesinio mokymo skyriaus vedėjas Liutauras Valickas teigia, jog dalį problemų ministerija yra iškėlusi pati.
Atsižvelgdami į STT siūlymus ir rekomendacijas, šiuo metu keičiame profesinio mokymo įstaigų valdymo reglamentavimą. Esame sutarę su STT derinti rengiamus teisės aktus dėl profesinio mokymo dalininkų skyrimo, kad jie būtų visiškai skaidrūs antikorupciniu požiūriu. Nauja tvarka bus parengta artimiausiu metu, sakoma BNS perduotame ministerijos atstovo komentare.
Rašyti komentarą