Valdantieji: naujo aplinkos ministro nebus iki prezidento rinkimų 

Publikuota: 2019-02-06
Atnaujinta 2019-02-06 12:37
Dalia Grybauskaitė, Saulius Skvernelis. Žygimanto Gedvilos (15min.lt)  nuotr.
Dalia Grybauskaitė, Saulius Skvernelis. Žygimanto Gedvilos (15min.lt) nuotr.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nusprendė neskirti teisingumo viceministrės Irmos Gudžiūnaitės naująja aplinkos ministre. Premjeras Saulius Skvernelis pareiškė manąs, kad „su šia prezidente nebus įmanoma suderinti naujo ministro kandidatūros“. Valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis antrina premjerui, tvirtindamas, kad bent iki prezidento rinkimų naujo aplinkos ministro nebus.

Prezidentūra trečiadienį pranešė, kad p. Grybauskaitė sprendimą neskirti premjero pateiktos p. Gudžiūnaitės vadovauti Aplinkos ministerijai priėmė po šį pirmadienį įvykusio pokalbio su kandidate.

„Profesionalumas, kuruojamos srities išmanymas, administraciniai gebėjimai, skaidrumas ir interesų konflikto vengimas – pagrindiniai prezidentės keliami reikalavimai visiems kandidatams į ministrus“, – rašoma pranešime.

Ponia Gudžiūnaitė, pasak prezidentės, „veržli ir perspektyvi jauna politikė, tačiau neturi reikiamos dalykinės patirties ir susitikime nepademonstravo vadovavimui aplinkos apsaugos sektoriui reikiamų žinių ir kompetencijos“.

„Aplinkos ministerijai tenka labai platus atsakomybių spektras – nuo atliekų tvarkymo ir vandenvalos iki miškų apsaugos, statybų ir renovacijos, klimato kaitos ir Astravo atominės elektrinės klausimų“, – rašoma pranešime.

„Todėl prezidentė kviečia premjerą vadovauti šiam sudėtingam sektoriui ieškoti visapusiškos patirties turinčio kandidato“, – priduriama jame.

Premjeras pasipiktino prezidentės sprendimu

Ponas Skvernelis savo feisbuko paskyroje trečiadienio vidurdienį paskelbė ilgą įrašą, kuriame komentuojamas prezidentės sprendimas.

„Su prezidente buvo aptarta ne viena ir ne dvi galimos aplinkos ministro kandidatūros. Deja, nei dėl vienos iš jų rasti sutarimo nepavyko“, – rašo p. Skvernelis.

nuotrauka::1left

Anot jo, p. Gudžiūnaitės kandidatūra su šalies vadove buvo suderinta iš anksto – todėl ir buvo jai pateikta: „Maža to, prezidentė kandidatei po pokalbio sakė, kad sprendimas bus teigiamas, todėl šiandienos pareiškimas iš tikrųjų stebina.“

„Akivaizdu, kad taip prezidentė eilinį kartą parodė savo požiūrį į šią Vyriausybę. Esu tikras, jog Aplinkos ministerijai ypatingai reikia aukštos kvalifikacijos teisininko, kuris nebūtų susijęs korupciniais ryšiais su šios srities interesų grupėmis. Ministro pozicija lieka laisva, šias pareigas toliau laikinai eis energetikos ministras. Žinodamas, kiek užtruko derinimas ir koks prezidentės požiūris, darau išvadą, jog bus atmesta bet kuri kita mano teikiama kandidatūra. Tai reiškia, kad su šia prezidente suderinti naujo ministro kandidatūros bus neįmanoma“, – teigiama premjero pareiškime.

„Prezidentės sprendimas aiškiai parodo, koks svarbus yra darnus prezidentūros ir Vyriausybės bendradarbiavimas, kai žmonės nėra skirstomi į „savus“ ir „svetimus“, kai „saviems“ nėra ruošiamos minkštos kėdės valstybinėse įmonėse ar ambasadose, o „svetimi“ nėra viešai žeminami, kai siekiama bendrų tikslų, kai noras jauniems žmonės leisti užimti aukštas pareigas nėra tik skambi frazė tuo netikinčių politikų lūpose. Deja, šiandien to labai trūksta“, – priduriama jame.

Tokį p. Grybauskaitės sprendimą ministras pirmininkas pareiškė suprantąs „kaip eilinį ir jau sisteminį norą destabilizuoti Vyriausybės darbą, įkalti pleištą tarp koalicijos partnerių ir darsyk mesti abejonių šešėlį“.

„Aiškiai matau ir artėjančių rinkimų kontekstą, matau, kiek iš tiesų verti prezidentės pažadai į juos nesikišti bei nepalaikyti nei vieno kandidato. Prezidentės kritika dėl Vyriausybės vidaus ir užsienio politikos pastarosiomis savaitėmis tapo itin aštri, virstanti konkrečiais ir destruktyviais veiksmais. Neabejoju, ateityje tai matysime dar dažniau. Kaip Vyriausybės vadovas negaliu veltis į tuščius konfliktus, turiu užtikrinti stabilų valdžios institucijų darbą — ir tai padarysiu“, – savo pareiškimą baigia premjeras.

R. Karbauskis pritarė S. Skverneliui

Valdančiosios Lietuvos Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis, BNS komentuodamas susidariusią situaciją, paantrino Vyriausybės vadovui, kad naujas kandidatas į aplinkos ministrus siūlomas nebus: „Viskas. Šito žaidimo mes nežaisime. Mes turime vienu ministru mažiau, bet pavaduojantis yra kitas ministras ir aš manau, kad laikotarpyje iki birželio mėnesio to turėtų pakakti. Susitvarkys Vyriausybė ir be vieno ministro. Daugiau tyčiotis iš savęs neleisime.“

nuotrauka:: 2right

Ponas Karbauskis įsitikinęs, kad atmesdama pateiktąją kandidatę į aplinkos ministres prezidentė daro „politinį šou“ ir bando pakenkti premjerui.

LVŽS lyderis tvirtino, kad p. Gudžiūnaitės kandidatūra pateikta tik po to, kai premjeras ją iš anksto suderino su šalies vadove. Be to, p. Karbauskio teigimu, prieš tai uvo pateikta ne viena kandidatūra. 

„Tai, kas įvyko, yra pasityčiojimas atviriausia forma iš premjero ir iš to susitarimo, kad niekada premjeras neįvardija asmens, kol tas asmuo nėra patvirtinamas. Prezidentė pasityčiodama iš premjero, dar tai panaudojo kaip kažkokį rinkiminį žingsnį, kaip pažeminti premjerą, kad jis pateikė netinkamus kandidatus“, – pridūrė jis.

Ponas Karbauskis mano, kad prezidentės žingsnis gali būti susijęs su premjero kandidatavimu prezidento rinkimuose.

Susidarė „įvairus įspūdis“

Pagal Konstituciją, ministrus premjero teikimu skiria ir atleidžia prezidentas.

Vyriausybės vadovas p. Gudžiūnaitės kandidatūrą prezidentei pateikė prieš savaitę. Šį pirmadienį p. Grybauskaitė susitiko su pretendente.

Po susitikimo paskelbta, kad valstybės vadovė „artimiausiu laiku apsispręs“, ar paskirti p. Gudžiūnaitę ministre.

nuotrauka:: 3left

Vėliau pirmadienį p. Grybauskaitė žurnalistams sakė pasigedusi į aplinkos ministres siūlomos kandidatės  profesinės patirties ir žinių apie sektorių. Anot prezidentės, kol kas įspūdis dėl kandidatės yra „įvairus“.

Šalies vadovė taip pat teigė, jog dar vertins specialiųjų tarnybų duomenis apie kandidatę.

Jautėsi pakankamai patyrusi

nuotrauka:: 4rigt

Ponia Gudžiūnaitė po susitikimo su prezidente sakė mananti, kad turi pakankamai patirties, kad galėtų tapti aplinkos ministre. „Politinėje srityje turiu patirties, esu teisininkė. Be to, bus komanda profesionalų, kuri padės priimti svarbiausius sprendimus“, — sakė kandidatė.

Teisininkės išsilavinimą turinti 30-metė p. Gudžiūnaitė yra valdančiosios koalicijos partnerės Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) narė.

Be to, p. Gudžiūnaitė yra pirmoji socialdarbiečių kandidatų į Vilniaus miesto tarybą sąraše. Rinkimai vyks šį kovą.

Iš Radviliškio kilusi p. Gudžiūnaitė Vilniaus universitete yra įgijusi teisės magistro laipsnį, dirbo teisininke, teisingumo atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje. Nuo praėjusių metų birželio ji yra teisingumo viceministrė. Ponią

Gudžiūnaitę į savo komandą pasikvietė pernai gegužę naujuoju teisingumo ministru tapęs Elvinas Jankevičius. Jis į Vyriausybę buvo deleguotas LSDDP.

Aplinkos ministerijos vadovo kėdė laisva daugiau kaip du mėnesius po to, kai iš jos premjero siūlymu buvo pašalintas Kęstutis Navickas. Laikinai aplinkos ministro pareigas eina energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Baltarusija Briuselyje skundžiasi, kad Lietuva blokuoja Minsko ir ES susitarimą 3

Baltarusijos atstovai šią savaitę Briuselyje skundėsi, kad Lietuva blokuoja Europos Sąjungos (ES) ir Minsko...

Verslo aplinka
2019.05.19
Valdžia – verslo baudėja: ar grįšime į policininkų krūmuose laikus? 9

Koks turėtų būti verslo ir valdžios santykis? Ilgą laiką buvo dirbama, kad valstybė taptų partneriu ir...

Verslo aplinka
2019.05.19
Kandidato į EP portretas: 51-erių vyras – Kęstutis, Andrius arba Vytautas 2

Prieš tris mėnesius 51-ąjį gimtadienį atšventęs vyras, deklaravęs turto už maždaug 290.000 Eur, tikėtina,...

Verslo aplinka
2019.05.19
Registrų centras atnaujins Gyventojų registrą 6

Valstybės įmonė Registrų centras artimiausiu metu atnaujins Gyventojų registrą, kuriame kaupiama svarbiausia...

Verslo aplinka
2019.05.19
Į naują Psichikos sveikatos centro korpusą Vilniuje planuojama investuoti apie 4,5 mln. eurų.

Vilniaus savivaldybė paskelbė ketinanti statyti naują Psichikos sveikatos centro korpusą, jis kainuos apie...

Statyba ir NT
2019.05.18
Kritus medienos kainoms pirkėjai atšaukia sandorius ir moka baudas 4

Valstybinei miškų urėdijai (VMU) sumušti rekordinių dividendų šiemet, tikėtina, jau nepavyks.  Šios valstybės...

Verslo aplinka
2019.05.18
Slaptas įrašas iš posto išvertė Austrijos vicekanclerį

Kraštutinės dešiniosios Laisvės partijos (FPOe) lyderis Heinzas-Christianas Strache šeštadienį atsistatydino...

Verslo aplinka
2019.05.18
„Valstiečių“ taryba balsavo už likimą valdžioje 9

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos tarybos nariai balsavo už likimą valdžioje ir išreiškė pasitikėjimą...

Verslo aplinka
2019.05.17
Ambasadrius Remigijus Motuzas galėjo padaryti tarnybinį nusižengimą, teigia prokuratūra

Prokurorai pakeitė Lietuvos ambasadoriaus Maskvoje Remigijaus Motuzo statusą ikiteisminiame tyrime dėl...

Verslo aplinka
2019.05.17
Tarppartinės derybos dėl „Brexit“ žlugo

Jeremy Corbynas, Jungtinės Karalystės (JK) opozicinės Leiboristų partijos lyderis, penktadienį pareiškė, kad...

Verslo aplinka
2019.05.17
Dėl piktnaudžiavimo Civilinės aviacijos administracijoje kreiptasi į STT 5

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą bei Viešųjų pirkimų...

I. Šimonytės ir G. Nausėdos užsienio ir gynybos politika – beveik kaip D. Grybauskaitės Premium

Abiejų į antrąjį prezidento rinkimų turą išėjusių kandidatų – ir Seimo narės Ingridos Šimonytės, ir...

Verslo aplinka
2019.05.17
Subyrėjo Ukrainos valdančioji koalicija 14

Subyrėjo Ukrainos valdančioji koalicija iš jos vienašališkai pasitraukus „Liaudies fronto“ partijai. Tokiu...

Verslo aplinka
2019.05.17
Sprendimas, užtrukęs porą dešimtmečių 11

Praradę galimybę formuoti valdžios vertikalę, valstiečiai pateikė vieną blaivesnių šios valdančiosios...

Verslo aplinka
2019.05.17
Didžiųjų prekybininkų plėtra: atidarys dešimtis naujų parduotuvių Premium 1

Penki didieji prekybos tinklai „Maxima“, „Lidl“, „Rimi“, „Iki“ ir „Norfa“ šiais metais naujoms parduotuvėms...

Prekyba
2019.05.17
JAV prezidento ranka Vengrijos premjerui - signalas Europos lyderiams Premium 3

Vašingtono ir Briuselio pozicijos pastarosiomis savaitėmis susikerta dėl daugelio dalykų, pradedant gynyba,...

Verslo aplinka
2019.05.17
Pasilikę „po pamokų“ dažniau sukuria savo verslą Premium

Kurti verslą dar mokyk­los suole yra bene efekt­yviausia pažintis su vers­lu, mokomosios moks­leivių...

Gazelė
2019.05.17
Konstitucinis Teismas: Seimo sprendimas tirti LRT veiklą pažeidė žodžio laisvę 19

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Seimas pažeidė pagrindinį šalies įstatymą, kai sudarė...

Verslo aplinka
2019.05.16
Ieškoma komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje  5

Lietuvos Vyriausybė ieško komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje. Ekonomikos ir inovacijų ministerija...

Vadyba
2019.05.16
„Barclays“ parduoda „Rise Vilnius“ bankui „Swedbank“ 5

Praėjusių metų gruodį pranešęs apie veiklos stabdymą, Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ skelbia...

Paslaugos
2019.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau