Th. May užsitikrino Bendruomenių rūmų palaikymą sutarties persiderėjimui su ES

Publikuota: 2019-01-29
Atnaujinta 2019-01-30 10:29
Jessica Taylor („SIPA“ / „Scanpix“) nuotr.
Jessica Taylor („SIPA“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė sieks dar kartą atverti deryboms „Brexit“ susitarimą su ES, konkrečią „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos „apsaugos priemonę“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos. Tokiam p. May planui antradienio balsavime pritarė dauguma Bendruomenių rūmų parlamentarų. ES kol kas neatrodo linkusi dar kartą derėtis dėl sutarties teksto.

Svarbiausi faktai:

  • Ponia May nurodė, kad nori ES prašyti atverti „Brexit“ susitarimą deryboms, ji gavo mandatą tai padaryti iš JK parlamento;
  • Bendruomenių rūmų pirmininkas išrinko 7 sutarties pataisymus, dėl kurių balsuota antradienį;
  • Daugumos pritarimo Bendruomenių rūmuose sulaukė p. Spelman pasiūlymas, kuriuo siūloma sutartyje išbraukti galimybę JK pasitraukti iš ES be susitarimo ir Konservatorių partijos parlamentaro p. Brady pasiūlymas, kuriuo siūlyta pakeisti „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos apsaugos priemonę kuo nors alternatyviu;
  • Sutarties pataisymai yra JK parlamentarų siūlymai p. May vyriausybei, tačiau nėra įpareigojantys. Vis dėlto, p. May būtų sunku nevykdyti daugumos noro.

Po antradienio balsavimo rezultatų p. May vyks į Briuselį susitikimui su ES pareigūnais. Bendrija jau perspėjo JK premjerę, kad jie nėra pasirengę persiderėti 18 mėnesių derėtosi „Brexit“ sutarties teksto, motyvuodami tuo, kad pakeitus vieną sutartyje įrašytą detalę visa skyrybų sutartis pradės byrėti domino efektu.

Antradienį po septynių JK parlamentarų siūlytų sutarties pakeitimų, Bendruomenių rūmų dauguma palaikė siūlymą, kuriuo p. May prašoma persiderėti su Bendrija taip vadinamą Šiaurės Airijos sutartyje numatytą „apsaugos priemonę“. JK premjerė turi dvi savaites garantuoti tokį progresą derybose su Bendrija, kad suvienytų savo susiskaldžiusią Konservatorių partiją prieš dar vieną balsavimą dėl „Brexit“ sutarties ir priverstų daugumą Bendruomenių rūmų narių ją ratifikuoti.

Dauguma JK parlamentarų taip pat vakar dienos balsavime palaikė siūlymą, kuriuo JK negalėtų išstoti iš Bendrijos be susitarimo, tai yra atmetė „pasitraukimo iš ES be susitarimo“ scenarijų, Vis dėlto siūlyme, už kurį balsavo dauguma parlamentarų, nėra numatyta jokio paaiškinimo, kaip bus bandoma to išvengti, JK parlamentarai tiesiog pasakė, kad tokio scenarijaus nenorėtų.

Nors ir simbolinis, bet šis Bendruomenių rūmų balsavimas siunčia signalą, kad JK parlamentas yra pasirengęs blokuoti tokį galimą labiausiai bauginantį scenarijų kada nors vėliau, jeigu tokio pasirinkimo prireiktų.

Nors ES Vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas ir nurodė, kad „Brexit“ susitarimas, įskaitant ir sutartyje numatytą „Šiaurės Airijos“ apsaugos priemonę negalima būti persiderėtas, ES gali pasiūlyti deklaraciją prie sutarties dėl ateities santykių su Bendrija, tačiau tik tokiu atveju, jeigu JK pakeis savo dabar nustatytas raudonas linijas. Ponia May kol kas teigė, kad JK nebus ES muitų sąjungos dalimi ir neketina laikytis laisvo žmonių judėjimo principo.

May: lengva nebus

Ponia May pasibaigus antradienio balsavimui dėl sutarties pataisymų nurodė, kad dabar jau aišku, kad dauguma parlamentarų palaiko pakeitimus Šiaurės Airijos „Brexit“ sutartyje numatytai apsaugos priemonei.

„Dabar aišku, kad yra kelias, kurį gali palaikyti dauguma JK parlamentarų ir kuris leistų pasitraukti iš ES su susitarimu. Sieksiu teisiškai įpareigojančių pokyčių „Brexit“ sutartyje iš ES pusės ir kartu sieksiu garantijų, kad tarp Šiaurės Airijos ir Airijos vėl neiškiltų kietas pasienio ruožas“,– antradienio vakarą JK parlamente sakė p. May.

Tiesa, p. May nurodė, kad Bendrija visiškai nėra linkusi daryti kokius nors pokyčius jau susiderėtoje sutartyje, tad tai nebus lengva.

Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, taip pat sureagavo į balsavimus JK Bendruomenių rūmuose iškart po rezultatų paskelbimo.

„Mes labai apgailestaujame dėl tokių balsavimo rezultatų ir raginame JK vyriausybę dar kartą išgryninti savo intencijas dėl tolimesnių „Brexit“ žingsnių. Likusios 27 ES narės liks vieningos ir atsakingos kaip ir viso šio proceso metu ir sieksime kuo mažesnės „Brexit“ žalos“ ,– nurodė p. Tuskas.

Ponas Tuskas taip pat nurodė, kad ruošiamasi visiems galimiems scenarijams, įskaitant ir pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijų. Anot EVT pirmininko, rizika, kad JK pasitrauks iš Bendrijos chaotiškai su šiuo balsavimu tik išaugo ir ES toliau tokiam scenarijui ruošis.

ES nelinkusi derėtis

„Bloomberg“ skelbia, kad p. May ir Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, kalbėjosi telefonu prieš prasidedant debatų sesijai JK Bendruomenių rūmuose.

Ponas Junckeris, remiantis „Bloomberg“ informacija, p. May nurodė, kad p. Brady sutarties pataisymas ES netinka. VŽ primena, kad p. Brady siūlomas sutarties pataisymas „siūlo pakeisti „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos apsaugos priemonę „alternatyviais pasiūlymais“, kurie padėtų išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Remiantis skelbiama informacija, p. Junckeris p. May taip pat nurodė, kad „Brexit“ sutartis iš esmės nebus persiderėta.

Toks p. May pareiškimas dėl sutarties atvėrimo ir persiderėjimo greičiausiai bus palankiai sutiktas jos Konservatorių „Brexit“ šalininkų, tačiau JK premjerė tokiu atveju veikiausiai atsitrenks į Bendrijos sieną.

„Vakar iš ES vyriausiojo „Brexit“ derybininko labai aiškiai pasigirdo žinutė, kad derybos yra baigtos. Taigi dalies savo partijos palankumą tokiu sprendimu p. May užsitikrina tik trumpam laikui“, – teigė BBC politikos redaktoriaus pavaduotojas.

Parlamentarų pasiūlymai

Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbė 7 sutarties papildymus, už kuriuos antradienį balsavo JK parlamentas. VŽ pateikia jų sąrašą ir kaip už kiekvieną iš jų balsavo JK parlamentas.

(A) Jeremy Corbyno, JK Leiboristų lyderio, pasiūlymas, kuriuo siekta atmesti galimą JK pasitraukimą iš ES be susitarimo galimybę ir vietoj to siekti kažkokios formos muitų sąjungos su Bendrija; JK Bendruomenių rūmams Leiboristai norėjo suteikti teisę balsuoti dėl galimybių, kuriomis būtų galima išvengti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus, įskaitant ir antrąjį referendumą. Šis siūlymas JK parlamentarų antradienio balsavime buvo atmestas. 296 palaikė tokį sutarties pakeitimą ir 327 JK parlamentarai buvo prieš šį Leiboristų partijos lyderio pasiūlymą.

(O) Ianas Blackfordas, Škotijos nacionalinės partijos (SNP) parlamentaras, siūlė įpareigoti vyriausybę prašyti pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą ir kad Škotija nebūtų priversta pasitraukti iš ES, nes balsavo už tai, kad liktų ES. Pono Blackfordo toks sutarties pakeitimas JK Bendruomenių rūmuose taip pat buvo triuškinančiai atmestas. 39 pritarė tokiam pasiūlymui ir 327 JK parlamentarai buvo prieš.

(G) Dominico Grieve‘o, Konservatorių partijos parlamentaro, pasiūlymas suteikti JK Bendruomenių rūmams daugiau galių „Brexit“ procese negu jis turi iki šiol; Už tokį „Brexit“ krypties pokytį pasisakė 301 JK parlamentaras, tačiau, kad ir mažu skirtumu prieš buvo 321. Tad ir šis pasiūlymas atmestas.

(B) Yvettes Cooper, Leiboristų partijos parlamentarės, siūlymas pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą iki 2019 m. pabaigos, jeigu iki kovo 29 d. nepavyks pasiekti jokio susitarimo ir taip išvengti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus; Šis pasiūlymas buvo laikomas kaip vienas iš tų, kuris turėjo didžiausią tikimybę, kad jam pritars dauguma Bendruomenių rūmų parlamentarų, tačiau taip nenutiko. Tokiam pasiūlymui pritarė 298, nepritarė — 321 JK parlamentaras.

(J) Rachel Reeves, Leiboristų partijos parlamentarė, siūlė dviejų metų 50 straipsnio įsigalėjimo pratęsimą, jeigu iki vasario 26 dienos nebus pasiektas joks „Brexit“ susitarimas su ES; Už p. Reeves siūlymą pasisakė 290, prieš buvo - 322 Bendruomenių rūmų narių, tad ir šis pasiūlymas nesulaukė daugumos paramos.

(I) Dame Caroline Spelman, Konservatorių partijos parlamentarė, kurios pasiūlymas pridėti prie susiderėtos „Brexit“ sutarties tokį tekstą: „JK parlamentas atmeta galimybę JK pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo ir ateities prekybos santykių plano“; Ponios p. Spelman sutarties pataisymą rėmė 318 JK parlamentarų, o jo nepalaikė 310 Bendruomenių rūmų narių. Šį sutarties pataisymą rėmė dauguma parlamentarų;

(N) Grahamas Brady, Konservatorių partijos parlamentaras, siūlė pakeisti „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos apsaugos priemonę „alternatyviais pasiūlymais“, kurie padėtų išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos. Šis p. Brady siūlomas sutarties pataisymas taip pat buvo įvardijamas kaip vienas iš tų, kurį dar prieš balsavimą nurodė, kad galėtų palaikyti dauguma JK parlamentarų. 317 JK parlamentarų pritarė tokiam sutarties pataisymui, o 301 parlamentaras nepritarė. Taigi, šis „Brexit“ sutarties pataisymas taip pat sulaukė JK parlamentarų daugumos pritarimo.

VŽ primena, kad sutarties pakeitimai yra „Brexit“ sutarties teksto, kurį pateikė p. May, arba „Brexit“ tolimesnio plano pakeitimai. Juos visą savaitę siūlė JK visų partijų parlamentarai. Bendruomenių rūmų pirmininkas atrinko 7 sutarties papildymus, už kuriuos balsuota. Sutarties pataisymai yra JK parlamentarų siūlymai p. May vyriausybei, tačiau nėra įpareigojantys. Vis dėlto, p. May vyriausybei tai signalas, kokį „Brexit“ galėtų palaikyti dauguma JK parlamento narių.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Ar jau esame pasirengę atvirai ir skaidriai kalbėti apie darbo užmokestį? 6

Lietuviams kalbėti apie atlygį dar tikrai nedrąsu. Tačiau poreikis gerinti darbuotojų patirtį – motyvuoti bei...

Vadyba
2019.04.20
Daliai parduotuvių dirbant per Velykas, Seime vėl inicijuojamas draudimas 5

Kai kuriems prekybos tinklams ketinant dirbti pirmąją Velykų dieną, Seimo nariai žada grįžti prie įstatymo...

Paslaugos
2019.04.20
Už ekstremistinį turinį JAV milžinams Europoje grės baudos iki 4% apyvartos 1

Europos Parlamentas (EP) pritarė pasiūlymui bausti tokias įmones kaip „Facebook“, „Google“ ir „Twitter“ net...

Paslaugos
2019.04.20
Apklausos Ukrainos prezidento rinkimuose lengvą pergalę pranašauja V. Zelenskiui Premium

Naujausia sociologų grupės „Reiting“ atlikta apklausa rodo, kad antrame prezidento rinkimų ture ukrainiečiai...

Verslo aplinka
2019.04.20
Reitingų lentelėje į pirmą vietą pakilo I. Šimonytė 17

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų lentelės poziciją,...

Verslo aplinka
2019.04.20
Kijevo stadione Ukrainos kandidatų į prezidentus šou

Kandidatai į Ukrainos prezidentus – dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka ir favoritu laikomas...

Verslo aplinka
2019.04.19
Rusija uždraudė naftos ir jos produktų eksportą į Ukrainą 13

Rusija uždraudė į Ukrainą eksportuoti rusišką naftą ir jos produktus, o angliES eksportas galimas tik gavus...

Pramonė
2019.04.19
Dėl ataskaitos detalių Demokratų partija reikalauja R. Muellerio viešo liudijimo

JAV Demokratų partija nori, kad JAV specialusis tyrėjas Robertas Muelleris, kuris ketvirtadienį po 22...

Verslo aplinka
2019.04.19
Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 1

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
2019.04.19
Teisme liudijanti L. Graužinienė: pelno mokesčio pataisos neatitiko ES direktyvos  1

Loreta Graužinienė, buvusi Seimo pirmininkė, sako, kad parlamente 2015 m. svarstytas Pelno mokesčio įstatymo...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Mazuronis: esu tas, kurį galima vadinti „eurorealistu“ Premium

Prezidentas turėtų savo autoritetu užtikrinti valstybės pažangą ir reformų vykdymą , bet jis neturėtų kištis...

Verslo aplinka
2019.04.19
Kandidatų prezidentus debatuose – Estijos ir Rusijos vadovų susitikimo vertinimas 8

Kandidatai į Lietuvos prezidentus nesutaria, ar vakarykštis Estijos prezidentės vizitas į Maskvą buvo...

Dviguba pilietybė: malonė ar norma? 55

Iki referendumo, kuriame piliečiai spręs dėl dvigubos pilietybės galimybės, liko apie tris savaites, tačiau...

Verslo aplinka
2019.04.19
JAV ir ES užsitaisė prekybos ginklus Premium

JAV ir Europos Sąjunga (ES) pradėjo detalų pasiruošimo planą, kuriuo viena kitos pro­dukcijai galėtų įvesti...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Vasiliauskas: iš spintos bus traukiami „Snoro“ ir Ūkio banko skeletai Premium 42

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, VŽ teigia, įsitikinęs, kad Stasio Jakeliūno,...

Finansai
2019.04.19
JAV paviešintas R. Mullerio tyrimas 1

Ketvirtadienį JAV Teisingumo departamentas paviešino suredaguotą ataskaitą, parengtą po specialiojo tyrėjo...

Verslo aplinka
2019.04.18
Naujausiuose advokatų reitinguose – „Cobalt“ šuolis ir lyderių rokiruotė Premium 7

Dviejų autoritetingų tarptautinių teisės žinynų sudarytuose 2019 m. Lietuvos advokatų kontorų reitinguose...

Paslaugos
2019.04.18
Estijos prezidentė: susitikimas su Putinu buvo labai geras 1

„Tai buvo labai geras susitikimas. Daug kalbėjome sunkiomis temomis, ypač sudėtingais momentais reiškėme...

Verslo aplinka
2019.04.18
„Sweco Lietuva“ gavo užsakymą projektuoti kariuomenės objektus

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir NATO Paramos ir pirkimų agentūra (angl. NSPA) pasirašė beveik 1,3 mln.

Statyba ir NT
2019.04.18
V. Adamkus prisipažino, kad balsuos už G. Nausėdą 31

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus pripažino gegužės mėnesį prezidento rinkimuose balsuosiąs už...

Verslo aplinka
2019.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau