Th. May užsitikrino Bendruomenių rūmų palaikymą sutarties persiderėjimui su ES

Publikuota: 2019-01-29
Atnaujinta 2019-01-30 10:29
Jessica Taylor („SIPA“ / „Scanpix“) nuotr.
Jessica Taylor („SIPA“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė sieks dar kartą atverti deryboms „Brexit“ susitarimą su ES, konkrečią „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos „apsaugos priemonę“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos. Tokiam p. May planui antradienio balsavime pritarė dauguma Bendruomenių rūmų parlamentarų. ES kol kas neatrodo linkusi dar kartą derėtis dėl sutarties teksto.

Svarbiausi faktai:

  • Ponia May nurodė, kad nori ES prašyti atverti „Brexit“ susitarimą deryboms, ji gavo mandatą tai padaryti iš JK parlamento;
  • Bendruomenių rūmų pirmininkas išrinko 7 sutarties pataisymus, dėl kurių balsuota antradienį;
  • Daugumos pritarimo Bendruomenių rūmuose sulaukė p. Spelman pasiūlymas, kuriuo siūloma sutartyje išbraukti galimybę JK pasitraukti iš ES be susitarimo ir Konservatorių partijos parlamentaro p. Brady pasiūlymas, kuriuo siūlyta pakeisti „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos apsaugos priemonę kuo nors alternatyviu;
  • Sutarties pataisymai yra JK parlamentarų siūlymai p. May vyriausybei, tačiau nėra įpareigojantys. Vis dėlto, p. May būtų sunku nevykdyti daugumos noro.

Po antradienio balsavimo rezultatų p. May vyks į Briuselį susitikimui su ES pareigūnais. Bendrija jau perspėjo JK premjerę, kad jie nėra pasirengę persiderėti 18 mėnesių derėtosi „Brexit“ sutarties teksto, motyvuodami tuo, kad pakeitus vieną sutartyje įrašytą detalę visa skyrybų sutartis pradės byrėti domino efektu.

Antradienį po septynių JK parlamentarų siūlytų sutarties pakeitimų, Bendruomenių rūmų dauguma palaikė siūlymą, kuriuo p. May prašoma persiderėti su Bendrija taip vadinamą Šiaurės Airijos sutartyje numatytą „apsaugos priemonę“. JK premjerė turi dvi savaites garantuoti tokį progresą derybose su Bendrija, kad suvienytų savo susiskaldžiusią Konservatorių partiją prieš dar vieną balsavimą dėl „Brexit“ sutarties ir priverstų daugumą Bendruomenių rūmų narių ją ratifikuoti.

Dauguma JK parlamentarų taip pat vakar dienos balsavime palaikė siūlymą, kuriuo JK negalėtų išstoti iš Bendrijos be susitarimo, tai yra atmetė „pasitraukimo iš ES be susitarimo“ scenarijų, Vis dėlto siūlyme, už kurį balsavo dauguma parlamentarų, nėra numatyta jokio paaiškinimo, kaip bus bandoma to išvengti, JK parlamentarai tiesiog pasakė, kad tokio scenarijaus nenorėtų.

Nors ir simbolinis, bet šis Bendruomenių rūmų balsavimas siunčia signalą, kad JK parlamentas yra pasirengęs blokuoti tokį galimą labiausiai bauginantį scenarijų kada nors vėliau, jeigu tokio pasirinkimo prireiktų.

Nors ES Vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas ir nurodė, kad „Brexit“ susitarimas, įskaitant ir sutartyje numatytą „Šiaurės Airijos“ apsaugos priemonę negalima būti persiderėtas, ES gali pasiūlyti deklaraciją prie sutarties dėl ateities santykių su Bendrija, tačiau tik tokiu atveju, jeigu JK pakeis savo dabar nustatytas raudonas linijas. Ponia May kol kas teigė, kad JK nebus ES muitų sąjungos dalimi ir neketina laikytis laisvo žmonių judėjimo principo.

May: lengva nebus

Ponia May pasibaigus antradienio balsavimui dėl sutarties pataisymų nurodė, kad dabar jau aišku, kad dauguma parlamentarų palaiko pakeitimus Šiaurės Airijos „Brexit“ sutartyje numatytai apsaugos priemonei.

„Dabar aišku, kad yra kelias, kurį gali palaikyti dauguma JK parlamentarų ir kuris leistų pasitraukti iš ES su susitarimu. Sieksiu teisiškai įpareigojančių pokyčių „Brexit“ sutartyje iš ES pusės ir kartu sieksiu garantijų, kad tarp Šiaurės Airijos ir Airijos vėl neiškiltų kietas pasienio ruožas“,– antradienio vakarą JK parlamente sakė p. May.

Tiesa, p. May nurodė, kad Bendrija visiškai nėra linkusi daryti kokius nors pokyčius jau susiderėtoje sutartyje, tad tai nebus lengva.

Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, taip pat sureagavo į balsavimus JK Bendruomenių rūmuose iškart po rezultatų paskelbimo.

„Mes labai apgailestaujame dėl tokių balsavimo rezultatų ir raginame JK vyriausybę dar kartą išgryninti savo intencijas dėl tolimesnių „Brexit“ žingsnių. Likusios 27 ES narės liks vieningos ir atsakingos kaip ir viso šio proceso metu ir sieksime kuo mažesnės „Brexit“ žalos“ ,– nurodė p. Tuskas.

Ponas Tuskas taip pat nurodė, kad ruošiamasi visiems galimiems scenarijams, įskaitant ir pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijų. Anot EVT pirmininko, rizika, kad JK pasitrauks iš Bendrijos chaotiškai su šiuo balsavimu tik išaugo ir ES toliau tokiam scenarijui ruošis.

ES nelinkusi derėtis

„Bloomberg“ skelbia, kad p. May ir Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, kalbėjosi telefonu prieš prasidedant debatų sesijai JK Bendruomenių rūmuose.

Ponas Junckeris, remiantis „Bloomberg“ informacija, p. May nurodė, kad p. Brady sutarties pataisymas ES netinka. VŽ primena, kad p. Brady siūlomas sutarties pataisymas „siūlo pakeisti „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos apsaugos priemonę „alternatyviais pasiūlymais“, kurie padėtų išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Remiantis skelbiama informacija, p. Junckeris p. May taip pat nurodė, kad „Brexit“ sutartis iš esmės nebus persiderėta.

Toks p. May pareiškimas dėl sutarties atvėrimo ir persiderėjimo greičiausiai bus palankiai sutiktas jos Konservatorių „Brexit“ šalininkų, tačiau JK premjerė tokiu atveju veikiausiai atsitrenks į Bendrijos sieną.

„Vakar iš ES vyriausiojo „Brexit“ derybininko labai aiškiai pasigirdo žinutė, kad derybos yra baigtos. Taigi dalies savo partijos palankumą tokiu sprendimu p. May užsitikrina tik trumpam laikui“, – teigė BBC politikos redaktoriaus pavaduotojas.

Parlamentarų pasiūlymai

Bendruomenių rūmų pirmininkas paskelbė 7 sutarties papildymus, už kuriuos antradienį balsavo JK parlamentas. VŽ pateikia jų sąrašą ir kaip už kiekvieną iš jų balsavo JK parlamentas.

(A) Jeremy Corbyno, JK Leiboristų lyderio, pasiūlymas, kuriuo siekta atmesti galimą JK pasitraukimą iš ES be susitarimo galimybę ir vietoj to siekti kažkokios formos muitų sąjungos su Bendrija; JK Bendruomenių rūmams Leiboristai norėjo suteikti teisę balsuoti dėl galimybių, kuriomis būtų galima išvengti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus, įskaitant ir antrąjį referendumą. Šis siūlymas JK parlamentarų antradienio balsavime buvo atmestas. 296 palaikė tokį sutarties pakeitimą ir 327 JK parlamentarai buvo prieš šį Leiboristų partijos lyderio pasiūlymą.

(O) Ianas Blackfordas, Škotijos nacionalinės partijos (SNP) parlamentaras, siūlė įpareigoti vyriausybę prašyti pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą ir kad Škotija nebūtų priversta pasitraukti iš ES, nes balsavo už tai, kad liktų ES. Pono Blackfordo toks sutarties pakeitimas JK Bendruomenių rūmuose taip pat buvo triuškinančiai atmestas. 39 pritarė tokiam pasiūlymui ir 327 JK parlamentarai buvo prieš.

(G) Dominico Grieve‘o, Konservatorių partijos parlamentaro, pasiūlymas suteikti JK Bendruomenių rūmams daugiau galių „Brexit“ procese negu jis turi iki šiol; Už tokį „Brexit“ krypties pokytį pasisakė 301 JK parlamentaras, tačiau, kad ir mažu skirtumu prieš buvo 321. Tad ir šis pasiūlymas atmestas.

(B) Yvettes Cooper, Leiboristų partijos parlamentarės, siūlymas pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą iki 2019 m. pabaigos, jeigu iki kovo 29 d. nepavyks pasiekti jokio susitarimo ir taip išvengti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus; Šis pasiūlymas buvo laikomas kaip vienas iš tų, kuris turėjo didžiausią tikimybę, kad jam pritars dauguma Bendruomenių rūmų parlamentarų, tačiau taip nenutiko. Tokiam pasiūlymui pritarė 298, nepritarė — 321 JK parlamentaras.

(J) Rachel Reeves, Leiboristų partijos parlamentarė, siūlė dviejų metų 50 straipsnio įsigalėjimo pratęsimą, jeigu iki vasario 26 dienos nebus pasiektas joks „Brexit“ susitarimas su ES; Už p. Reeves siūlymą pasisakė 290, prieš buvo - 322 Bendruomenių rūmų narių, tad ir šis pasiūlymas nesulaukė daugumos paramos.

(I) Dame Caroline Spelman, Konservatorių partijos parlamentarė, kurios pasiūlymas pridėti prie susiderėtos „Brexit“ sutarties tokį tekstą: „JK parlamentas atmeta galimybę JK pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo ir ateities prekybos santykių plano“; Ponios p. Spelman sutarties pataisymą rėmė 318 JK parlamentarų, o jo nepalaikė 310 Bendruomenių rūmų narių. Šį sutarties pataisymą rėmė dauguma parlamentarų;

(N) Grahamas Brady, Konservatorių partijos parlamentaras, siūlė pakeisti „Brexit“ sutartyje numatytą Šiaurės Airijos apsaugos priemonę „alternatyviais pasiūlymais“, kurie padėtų išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos. Šis p. Brady siūlomas sutarties pataisymas taip pat buvo įvardijamas kaip vienas iš tų, kurį dar prieš balsavimą nurodė, kad galėtų palaikyti dauguma JK parlamentarų. 317 JK parlamentarų pritarė tokiam sutarties pataisymui, o 301 parlamentaras nepritarė. Taigi, šis „Brexit“ sutarties pataisymas taip pat sulaukė JK parlamentarų daugumos pritarimo.

VŽ primena, kad sutarties pakeitimai yra „Brexit“ sutarties teksto, kurį pateikė p. May, arba „Brexit“ tolimesnio plano pakeitimai. Juos visą savaitę siūlė JK visų partijų parlamentarai. Bendruomenių rūmų pirmininkas atrinko 7 sutarties papildymus, už kuriuos balsuota. Sutarties pataisymai yra JK parlamentarų siūlymai p. May vyriausybei, tačiau nėra įpareigojantys. Vis dėlto, p. May vyriausybei tai signalas, kokį „Brexit“ galėtų palaikyti dauguma JK parlamento narių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
K. Brazauskienė padavė Lietuvą į Strasbūro teismą 4

Dėl rentos kovojanti prezidento Algirdo Mykolo Brazausko našlė Kristina Brazauskienė padavė Lietuvą į...

Verslo aplinka
2019.02.21
A. Duda: Lenkija laukia, kol Lietuva įteisins pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis 10

Lenkija laukia, kol Lietuvos parlamentas įstatymu įteisins Lietuvos piliečių pavardžių ir gatvių pavadinimų...

Verslo aplinka
2019.02.21
G. Nausėda surinko parašus dalyvauti prezidento rinkimuose

Ekonomistas Gitanas Nausėda ketvirtadienį elektroniniu būdu surinko reikiamą parašų skaičių dalyvauti...

Verslo aplinka
2019.02.21
Teismų korupcijos byla: virtinė suėmimų, įtarimai pareikšti Druskininkų merui 15

Teismų korupcijos byloje Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokurorų prašymus ir leido suimti visus...

Verslo aplinka
2019.02.21
Sąstingį Šiauliuose bando išjudinti teatro ir sporto žvaigždės

Žinomas aktorius, olimpinių žaidynių bronzos medalininkas, Seimo narys, buvęs viceministras – reta...

Verslo aplinka
2019.02.21
L. Kojala: akivaizdu, kad Ukraina nebenori sukti atgal Premium 3

Po mėnesio Ukrainoje vyks prezidento rinkimai. Yra trys realūs pretendentai patekti į antrąjį turą. Tačiau...

Verslo aplinka
2019.02.21
D. Grybauskaitė: teisinė sistema rodo, kad sugeba valytis  9

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad teisėjų kyšininkavimo byla rodo teisinės sistemos gebėjimą valytis...

Verslo aplinka
2019.02.21
 VMI: sausį alkoholio akcizų pajamos augo 37% 3

Alkoholio akcizų pajamos šiemet sausį išaugo.

Finansai
2019.02.21
Klaipėdos biudžetas didėja dešimtadaliu iki 184 mln. Eur 1

Klaipėdos biudžetas šiemet, palyginti su pernai, didėja 9,9% iki 183,5 mln. Eur. Biudžetą ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2019.02.21
Į teismų skandalą įsipainiojęs verslininkas kaltinamas kitoje baudžiamojoje byloje Premium 2

Teismų korupcijos byloje suimtas statybos UAB „Indema“ vadovas ir akcininkas Rolandas Vasiliauskas kaltinamas...

Statyba ir NT
2019.02.21
Politologė: asmeninė V. Matijošaičio pergalė bus lengva, komandinė – nebūtinai Premium 11

Pastaruosius ketverius metus Kauno miestui vadovavęs verslininkas Visvaldas Matijošaitis, tikėtina, bus...

Rinkimai 2019
2019.02.21
Septyni kandidatai į Kauno merus: kokį gyvenimą jie žada miestiečiams Premium 1

Šiemet prie Kauno mero rinkimų starto linijos stos tik septyni kandidatai, dvigubai mažiau nei prieš...

Rinkimai 2019
2019.02.21
Euro zonos pramonė perėjo į susitraukimo būseną 1

Nors vasarį privatus euro zonos sektorius teberodė lėtą ekonominio aktyvumo augimą, pramonės sektorius pateko...

Rinkos
2019.02.21
Katalikų bažnyčia mėgina vaduotis iš seksualinio išnaudojimo liūno 1

Vasario 21 d., ketvirtadienį, Vatikane prasideda neeilinis Romos katalikų bažnyčios viršūnių suvažiavimas, į...

Laisvalaikis
2019.02.21
„Swedbank“ pinigų plovimo skandalas: kelia rusiškos rankos versiją Premium 9

Švedijos bankui „Swedbank“ įklimpus į pinigų plovimo skandalą, bankai neoficialiai prabilo, kad pinigų...

Rinkos
2019.02.21
Priblokšti politikai ieškos, kaip nušveisti teismus 13

Šalyje kilus neregėto masto teismų korupcijos skandalui, politikai prabilo apie būtinybę griežtinti teisėjų...

Verslo aplinka
2019.02.21
Perkūnas iš ne itin giedro teismų dangaus 12

Naujiena apie galimai korumpuotus teisėjus ir advokatus visuomenę smarkiai sukrėtė, tačiau audringai...

Verslo aplinka
2019.02.21
Rusijos kariai nebegalės naudotis išmaniaisiais prietaisais 8

Rusijos Dūma antradienį balsavo už draudimą šalies kariams naudotis išmaniaisiais telefonais ir socialiniais...

Technologijos
2019.02.20
V. Šapoka: reikia bendros ES pinigų plovimo prevencijos  1

Euro zonai ir Europos Sąjungai (ES) reikia bendros pinigų plovimo prevencijos sistemos, sako finansų...

Finansai
2019.02.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau