„Tvarkos ir teisingumo“ byla prasidėjo bandymu nušalinti teisėją

Publikuota: 2019-01-22
Atnaujinta 2019-01-22 14:20
Juliaus Kalinsko („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Juliaus Kalinsko („15min“ / „Scanpix“) nuotr.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ politinės korupcijos byla Panevėžio apygardos teisme antradienį prasidėjo nuo nesėkmingo bandymo nušalinti teisėją. Teismas taip pat atmetė kaltinamųjų gynėjų prašymus grąžinti bylą prokurorams.

Kaltinamojo buvusio parlamentaro Rimanto Antano Ručio advokatas siekė nuo bylos nušalinti Evaldą Vanagą, nevėžio apygardos teismo teisėją.

Pirmajame bylos posėdyje antradienį advokatas Saulius Juzukonis savo prašymą motyvavo tuo, kad jo ginamojo žmona, advokatė Aušra Ručienė,prieš keliolika metų atstovavo vienoje byloje eismo įvykyje žuvusios merginos tėvams – šioje byloje teistas p Vanago sūnus.

„Mano atstovaujamojo sutuoktinė atstovavo priešingoje pusėje prieš teisėjo Vanago sūnų. Manome, kad šis argumentas gali turėti subjektyvaus šališkumo šioje byloje“, – sakė advokatas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šį prašymą teisėjų kolegija atmetė kaip „deklaratyvų ir nepagrįstą“.

„Tai yra visiškai deklaratyvus nurodytas pagrindas, niekaip neparemtas, išskyrus subjektyvią nuomonę, todėl nušalinti teisėją Vanagą nėra jokio pagrindo“, – tikino Algirdas Gaputis, kolegijos pirmininkas.

„Jūs kalbate apie skaudų 17 metų senumo įvykį. Akcentuodamas šitą, jūs keliate bangas ten, kur jų neturėtų būti“, – kreipdamasis į p. Juzukonį pridūrė teisėjas.

Pats teisėjas p. Vanagas tvirtino nesąs šališkas ir šioje skaudžioje istorijoje neturintis nieko „nei prieš kaltinamąjį, nei prieš jo sutuoktinę advokatę“.

„Tvarkos ir teisingumo“ korupcijos byloje kaltinimai pateikti pačiai partijai ir šešiems politikams bei verslininkams.

Prašymai grąžinti bylą atmesti

Teismas taip pat atmetė kaltinamųjų gynėjų prašymus grąžinti bylą prokurorams, nes neįžvelgė jų nurodytų netikslumų ar kitų pažeidimų kaltinamajame akte.

Pasak teisėjų kolegijos pirmininko p. Gapučio, p. Juzukonio išsakyti argumentai labiau atitinka baigiamosios kalbos argumentus, t. y. advokatas, anot teisėjo, „padarė išvadą, kad kaltinamasis yra nekaltas“.

„Kolegija nori pasakyti, kad būtent teismas sprendžia dėl asmenų kaltės ar nekaltumo“, – sakė p. Gaputis.

Grąžinti bylą prokurorui prašė p. Juzukonis bei Peisacho Kačerginskio ir Giedriaus Rakausko advokatas Andrius Baranskis. Ponas Juzukonis įžvelgė Baudžiamojo proceso kodekso neatitikimų p. Ručiui pateiktuose kaltinimuose. Tuo metu p. Rakauskas atkreipė dėmesį, kad kaltinamajame akte kai kurie liudijimai yra pabraukti ir tai, anot jo, gali būti traktuojama kaip tam tikras spaudimas teismui.

Kaltinamųjų gynėjas taip pat tikino, kad byloje nustatyti ir kaip liudininkai apklausti Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai, tačiau kaltinamajame akte pažymima, jog jie nenustatyti.

„Tvarkos ir teisingumo“ advokatas Juozas Gaudutis kaltinimuose taip pat pasigedo konkretumo. Jis pabrėžė, kad atsakomybę juridiniam asmeniui prokuroras kildina iš „fizinio asmens veiksmų“ bei nurodo, kad partija veikė per p. Ručį, tačiau „nenurodo veikimo būdo“, taip pat nedetalizuoja, kas veikė per šį politiką, nėra nurodyta kitų aplinkybių, laiko.

Bylą nagrinėja trijų teisėjų Algirdo Gapučio, Danutės Švitinienės ir Evaldo Vanago kolegija.

„Tvarkiečių“ byla nagrinėjama Panevėžyje, nes Vilniaus apygardos teismas dabar tiria daug sudėtingų, prioritetinių bylų, kur yra daug proceso dalyvių.

Šioje byloje kaltinama „Tvarka ir teisingumas“ kaip juridinis asmuo, buvęs „tvarkietis“ Seimo narys Rimas Antanas Ručys, verslininkai Rolandas Skaisgirys, Peisachas Kačerginskis, Giedrius Rakauskas, Vytautas Banys ir Justinas Garliauskas. Byloje minimas ir jau miręs buvęs vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius – jo atžvilgiu tyrimas nutrauktas.

Partija kaltinama iš kyšių ar neteisėtai iššvaistyto turto gavusi daugiau nei 350.000 Eur (1,2 mln. Lt), o verslininkai įtariami prisidėję prie šių schemų. Teisėsaugos duomenimis, šiuos pinigus partija panaudojo veiklai viešinti. 

Pareigūnai kaltina verslininkus už pagalbą partijai siekus jos poveikio Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijų viešuosiuose pirkimuose.

2013–2014 m., kai padaryti įtariami nusikaltimai, šioms ministerijoms vadovavo „tvarkiečių“ deleguoti atstovai.

Prokurorų teigimu, „Tvarkai ir teisingumui“ pagal kaltinimus gresia 1,9 mln. Eur dydžio bauda, fiziniams asmenims – iki aštuonerių metų nelaisvės.

Pinigus rinko įmonė, sudariusi sutartį su partija

Antradienį per pirmąjį posėdį prokurorai baigė skaityti kaltinamąjį aktą. Valstybei byloje atstovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Rolandas Stankevičius.

Pagrindinis bylos įtariamasis, buvęs „Tvarkos ir teisingumo“ atsakingasis sekretorius p. Ručys bei jo atstovauta partija kaltinami prekyba poveikiu, apgaulingu buhalterijos tvarkymu, dokumentų klastojimu, padėjimu iššvaistyti lėšas.

Pagal teisėsaugos nustatytą schemą, partijos sąskaitas apmokėjo ir taip turtą iššvaistyti padėjo bendrovės „Pradas R“ ir viešosios įstaigos „Pradas media“ direktorius J. Garliauskas. „Tvarkiečiai“ su „Pradas R“ buvo sudarę viešinimo sutartį.

Ponas Ručys ir partija „Tvarka ir teisingumas“ kaltinami, kad priėmė 235.500 Lt (68.200 Eur) kyšį partijos naudai iš p. Skaisgirio, taip pat priėmė beveik 520.000 Lt (150.500 Eur) kyšį iš p. Kačerginskio ir p. Rakausko. Kaltinimuose taip pat nurodyta, kad p. Ručys sukurstė p. Banį partijos naudai iššvaistyti jo žinioje esantį svetimą turtą – 484.000 Lt (apie 140.000 Eur).

„Įtariama, kad dviejuose epizoduose perp. Ručį „Tvarka ir teisingumas“ gavo kyšius. Perduodant kyšius naudoti tikrovės neatitinkantys dokumentai, buvo švaistomos lėšos pervedant jas iš vienų įmonių į kitas. Lėšos naudotos įmonių, jas pervedant  apgaulingai tvarkyta buhalterinė apskaita, švaistytas įmonių turtas“, – teigė sakė p. Stankevičius.

Anot teisėsaugos, į „Pradas R“ sąskaitas pinigus, kaip kyšius, pervedinėjo kitos byloje minimos įmonės.

„Ši įmonė („Pradas R“ – BNS) gaudavo lėšų ir panaudodavo jas partijos viešinimo paslaugoms finansuoti. Realiai pati partija lėšų negavo, bet pagal sudarytą sutartį, bendrovė partijos viešinimo paslaugas apmokėjo iš savo sąskaitoje gautų lėšų. Tos lėšos buvo gautos iš kitų įmonių kaip kyšis“, – žurnalistams teisme antradienį paaiškino p. Stankevičius.

Anot jo, visi kiti verslininkai kaltinami davę kyšius, taip pat švaistę savo įmonių pinigus, apgaulingai tvarkę savo įmonių buhalterinę apskaitą.

Bylos duomenimis, mainais už pervedamas lėšas įmonės siekė palankumo viešuosiuose ministerijų pirkimuose, dalis įmonių, pavyzdžiui, p. Kačerginskio atstovaujama „NT Service“ juos laimėjo.

Viename iš bylos epizodų teisėsauga tyrė paramos Kauno zoologijos sodui koncertą „Pirk dramblį“. Teisėsauga šį renginį vertina kaip p. Skaisgirio partijai per p. Ručį duotą 68.000 Eur vertės kyšį – renginio globėjas buvo tuometinis „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Rolandas Paksas. 

Pasak prokurorų, mainais už tai p. Skaisgirys nurodė įmones, kurios „tvarkiečių“ valdomoje Vidaus reikalų ministerijoje turėjo laimėti viešuosius pirkimus. Vis dėlto to neįvyko – detales prokurorai žadėjo pateikti vėliau posėdžiuose. 

Bylos dalyviai kaltinimus neigia

Visi kaltinamieji teisme tvirtino sako kaltinimus suprantantys, bet juos neigė.

Ponas Ručys BNS tikino, kad vienas pagrindinių epizodų – renginys „Pirk dramblį“, o su juo partija nėra susijusi.

Jis tikino nieko nežinojęs apie galimą kitų verslininkų „paramos“ partijai schemą per įmonę „Pradas R“.

„Tai buvo renginys, ne partijos, o Paksas buvo globėjas. Dabar dėl to renginio kaltina ir partiją, ir mane. Bet aš neįsivaizduoju, kas ten buvo blogai – teismas išsiaiškins. Aš nieko nepasirašinėjau dėl to renginio. Nepasirašinėjau jokių kitų dokumentų, buvo pasirašyta tik viešinimo sutartis partijos „Tvarka ir teisingumas“ su įmone“, – aiškino p. Ručys.

Posėdžiai liks Panevėžyje

Advokatai prašė teismo perkelti posėdžius į Vilnių, tačiau teismas su tuo nesutiko primindamas jau anksčiau išsakytus Vilniaus apygardos teismo motyvus, kad bylos sostinėje negalima nagrinėti dėl didelio teismo užimtumo.

Kaltinamieji p. Ručys, p. Skaisgirys, p. Banys, p. Garliauskas, partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingasis sekretorius Almantas Petkus parodymus žadėjo duoti pasibaigus liudytojų apklausoms ir įrodymų tyrimui. Ponas Kačerginskis ir p. Rakauskas žada parodymus duoti kitame posėdyje vasario 6-ąją.

Iš viso byloje siekiama apklausti per 200 liudytojų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

„Der Spiegel“: EK leis Maskvai į Kaliningradą vežti visas prekes, bet ribotais kiekiais

Europos Komisija (EK) planuoja paskelbti išaiškinimą, kuris panaikins tranzito iš Rusijos per Lietuvą į...

Logistika
2022.07.01
PSO ragina imtis skubių veiksmų Europoje dėl beždžionių raupų

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino imtis skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią...

Verslo aplinka
2022.07.01
Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių

Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių, penktadienį pranešė Asmens...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK siūloma pirmoji makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalis – 1 mlrd. Eur

Europos Komisija penktadienį Ukrainai pasiūlė pirmąją 1 mlrd. Eur vertės dalį iš išskirtinio beveik 9 mlrd.

Verslo aplinka
2022.07.01
EK vadovė ragina Ukrainą paspartinti kovos su korupcija reformas

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį Ukrainos parlamentui sakė, kad šalies...

Verslo aplinka
2022.07.01
Rusija grasina uždaryti Bulgarijos ambasadą 3

Rusija penktadienį pagrasino uždaryti savo ambasadą Bulgarijoje ir bulgarų misiją Maskvoje, tvyrant įtampai...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Bloomberg“: naujame ES sankcijų pakete turėtų atsirasti patikslinimai dėl tranzito į Kaliningradą 2

Europos Sąjunga pradėjo rengti naują sankcijų Rusijai paketą, kuris turėtų apimti embargą jos aukso pasiūlai,...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Deutsche Bank“: Vokietijai gresia recesija

Didžiausio Vokietijos komercinio banko „Deutsche Bank“ ekspertai įspėja, kad Europa susiduria su nauju...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK leido netaikyti muitų ir PVM ukrainiečiams gyvybes gelbstinčioms prekėms

Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą, kuriuo Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms leidžiama laikinai...

Verslo aplinka
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 6

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
A. Bilotaitė: migrantų srautas sumažėjęs, bet provokacijų gali būti

Neteisėtos migracijos srautai atrodo nuslūgę, bet atsipalaiduoti negalima, nes provokacijų galimybė išlieka,...

Verslo aplinka
2022.07.01
V. Landsbergis: išmokime gyventi be Rusijos Premium

Vytautas Landsbergis, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, VŽ podkaste apgailestauja, kad mes...

Laisvalaikis
2022.07.01
O. Scholzas: neturėtų būti ribojamas susisiekimas tarp dviejų Rusijos teritorijos dalių 14

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ketvirtadienio vakarą paragino deeskaluoti situaciją, kilusią dėl...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Snoro“ bankroto administratoriaus ir Šveicarijos banko ginče susitarta dėl 105 mln. Eur atgavimo

„Snoras“ nemokumo administratoriaus komanda ir Šveicarijos bankas „Julius Baer & Co. Ltd.“ taikos sutartimi...

Rinkos
2022.07.01
Ketvirtadienį nustatyta 412 naujų COVID-19 atvejų 6

Per praėjusią parą nustatyta 412 naujų COVID-19 atvejų, vienas žmogus mirė, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.01
S. Skvernelis: dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui Lietuva išsišoko 59

Lietuva interpretavo Europos Sąjungos (ES) sankcijų vykdymą ir išsišoko iš Bendrijos politikos, teigia...

Verslo aplinka
2022.07.01
Biržose – dešimtmečius nematytas nuosmukis Premium

Pirmąjį šių metų pusmetį pasaulio finansų rinkos užbaigė su ekstremalius lygius žyminčiais nuosmukiais,...

Rinkos
2022.07.01
Putinas „pasistengė“ NATO labui 2

Pasibaigus istoriniu tapusiam NATO viršūnių susitikimui Madride, Lietuva kiek atsikvėpė – priimtas ilgai...

Nuomonės
2022.07.01
Infliacijos kalnais ir nuokalnėmis: nuo lito iki valiutų valdybos, finansų krizės ir šių dienų Premium

Žvalgantis, kaip elgėsi valdžios per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį nuo pat 1990 m., svarbu...

Finansai
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku