Th. May grįžo į Bendruomenių rūmus pristatyti „plano B“

Publikuota: 2019-01-21
Atnaujinta 2019-01-21 19:06
Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“)  nuotr.
Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė pirmadienį kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kad pristatytų savo „Brexit“ „planą B“ po to, kai praėjusią savaitę jos „Brexit“ susitarimas buvo sutriuškintas parlamentarų balsavime. Ponia May savo pareiškime dar kartą atmetė antrojo referendumo galimybę ir nurodė, kad šią savaitę tęs susitikimus su JK parlamentarais, siekdama įsiklausyti į jų nuogąstavimus.

Per pastarąsias aštuonias dienas p. May pranešimas Bendruomenių rūmuose buvo jau ketvirtasis. Po to, kai p. May susitarimas su ES buvo atmestas Bendruomenių rūmuose, Jeremy Corbynas, Leiboristų partijos lyderis, inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe. VŽ rašė, kad šį išbandymą p. May pavyko atlaikyti ir taip išsaugoti savo vyriausybę.

Savo pirmadienio kalboje Bendruomenių rūmuose p. May sakė, kad nori „suteikti garantijų Bendruomenių rūmams“, kad vyriausybė šiuo metu siekia patarimų iš daugelio skirtingų nepriklausomų balsų JK parlamente dėl to, kokie turėtų būti kiti žingsniai dėl JK ir ES santykių ateityje.

Vyriausybė svarstys konfidencialių komitetų sesijas, kuriose JK parlamentas gaus naujausią informaciją dėl „Brexit“ derybų su Bendrija, tačiau „nedarant įtakos deryboms“. JK premjerė savo kalboje pažymėjo dar kartą, kad JK sieks visais įmanomais būdais išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

„Šią savaitę aš dar kartą kalbėsiu su Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) ir stengsiuosi sužinoti, kokie būtų jų pageidavimai dėl „atsargos priemonės“ ir dar kartą juos pristatysiu ES“, – nurodė p. May.

JK premjerė apgailestavo, kad p. Corbynas atsisakė bendradarbiauti, kol p. May neatsisakys atsisakyti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus. VŽ primena, kad p. Corbynas atsisakė derėtis dėl „Brexit“ susitarimo iki kol p. May nesutiks atmesti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus. Leiboristų partija taip pat ragina JK ir po pasitraukimo iš ES išlaikyti muitų sąjungoje. Toks p. May sprendimas dėl muitų sąjungos neabejotinai suskaldytų Konservatorių partiją.

„Aš labai apgailestauju, kad Leiboristų partijos lyderis atsisakė įsitraukti į diskusijas šiuo labai svarbiu klausimu“ , – pažymėjo p. May.

Artimiausiomis dienomis p. May susitiks su visų partijų lyderiais ir dar kartą aptars visų pageidavimus dėl „Brexit“.

Ponia May pirmadienį dar kartą pakartojo, kad geriausias sprendimas, kuriuo būtų išbrauktas pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo scenarijus, tai „sutikti su pasiektu „Brexit“ susitarimu su ES“.

Kitas kelias, anot premjerės, yra pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tačiau, anot p. May, Bendrija greičiausiai su tuo nesutiktų, jeigu JK neturės jokio konkretaus plano, kaip galėtų būti pasiektas susitarimas su Bendrija.

Anot premjerės, kai „žmonės sako, kad vyriausybė privalo išbraukti galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo, tai iš esmės jie turi omenyje, 50 straipsnio atšaukimą, o tai neatspindi referendumo rezultatų“.

„Mūsų užduotis yra įgyvendinti pirmojo referendumo rezultatus, o ne siekti antrojo referendumo“ , – teigė p. May.  Ji taip pat pažymėjo, kad antrasis referendumas sukurtų precedentą ateities referendumams.

„Aš nemanau, kad mes turime daugumą, kuri balsuotų už antrąjį referendumą“, – nurodė JK premjerė.

Taigi, šiuo metu JK premjerės tikslas — kad jos Konservatorių partijos „už „Brexit“ pasisakantys nariai ir Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija galiausiai pritartų jos „Brexit“ susitarimui. Opozicijos JK premjerei perkalbėti ir palaikyti jos „Brexit“ susitarimą greičiausiai nepavyks. Taip pat p. May akivaizdžiai tikisi nuolaidų iš ES.

Panaikins mokestį

Ponia May pirmadienį taip pat pareiškė, kad JK nereikalaus mokesčio iš ES valstybių piliečių, norinčių pateikti prašymus, kad gautų leidimą nuolat gyventi šalyje po jos išstojimo iš Bendrijos.

JK išstojus iš ES, Bendrijos piliečiai neteks automatiškos teisės gyventi JK.  Šalies vyriausybė sako, jog visi, kas jau yra šalyje, galės likti, ir inicijavo registracijos internetu procesą su 65 svarų (73,76 euro) mokesčiu suaugusiam asmeniui.

Ponia May paskelbė, kad išgirdusi kai kurių ES piliečių Britanijoje susirūpinimą naikina šį mokestį.

Tai ji paskelbė Bendruomenių Rūmuose pristatydama priemones, kuriomis siekia numalšinti nepritarimą vyriausybės „skyrybų“ susitarimui su ES.

Didžiojoje Britanijoje gyvena maždaug 3 mln. ES piliečių.

ES pozicija

Tačiau ES jau ne kartą yra pasisakiusi, kad neketina dar kartą deryboms atverti 18 mėnesių bandytos susiderėti „Brexit“ sutarties.

Normanas Smithas, BBC politikos redaktorius, prieš p. May plano pristatymą teigė, kad „visi, kurie laukia „plano B“, bus įstrigę autobusų stotelėje labai labai ilgą laiką“.

„Tai tiesiog dar kartą bus bandymas atsigręžti į numatytą „atsargumo priemonę“ ir bandymas surasti tam tikrą proveržį“, – teigė p. Smithas.

Jacekas Czaputowiczius, Lenkijos užsienio reikalų ministras, teigė, kad „apsaugos priemonė“, kuri įtvirtinta „Brexit“ susitarime galėtų būti terminuota, pavyzdžiui, penkeriems metams, jeigu tai padėtų išjudinti JK įstrigusį „Brexit“.

„Tai būtų vienas iš galimų sprendimų, apie kuriuos JK verta diskutuoti su ES. Nežinau, ar tai įmanoma, manau, kad jeigu Airija yra pasirengusi svarstyti tokį pasiūlymą, tai galėtų atgaivinti įstrigusias derybas“,– „Bloomberg“ nurodė p. Czaputowiczius.

„Nelaukite atsakymų iš Briuselio. Tai yra tas etapas, kai kalbėti turi Londonas“,– nurodė Europos Komisijos atstovas spaudai Margaritis Schinas.

ES pareigūnai taip pat teigė, kad Bendrijos pozicija dėl „Brexit“ jau turėtų būti labai aiški.

Briuselis gali pateikti papildomus paaiškinimus dėl britų parlamentarų atmesto dokumento, BNS sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Pasitraukimo sutarties keitimas, sakyčiau, yra labiau teorinis, nes noro atidaryti šitą Pandoros skrynią nėra. (...) Galbūt mes galime pateikti tam tikrus išaiškinimus, paaiškinimus ir užtikrinimus“, – pirmadienį žurnalistams Briuselyje sakė L. Linkevičius, atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų posėdį. Jį cituoja BNS.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad JK parlamentui praėjusią savaitę atmetus Vyriausybės ir ES susitarimą dėl „Brexit“ sąlygų, išeities būdus turi pasiūlyti pats Londonas.

„Visos galimybės yra ant stalo. Blogiausia galimybė yra išstojimas be susitarimo ir daugiau nieko negaliu čia pridurti“, – BNS tvirtino Lietuvos diplomatijos vadovas.

Galimi scenarijai

VŽ primena, kad JK p. May vyriausybės su ES susiderėtame „Brexit“ susitarime numatyta „atsargos priemonė“: po JK pasitraukimo iš Bendrijos nesugebėjus per pereinamąjį laikotarpį susiderėti dėl prekybos susitarimo būtų išvengta kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponios May vyriausybė dėl „Brexit“ susitarimo su Bendrija susitarė dar lapkričio mėnesį, tačiau jos susitarimas buvo atmestas JK parlamentarų ir JK premjerė turėjo tris darbo dienas grįžti į parlamentą su nauju „Brexit“ pasiūlymu. Ponios May pasiūlymas bus svarstomas JK parlamentarų sausio 29 d. ir tą pačią dieną dėl jo bus balsuojama. Ponia May ne kartą kaltinta vilkinant laiką, kol galiausiai JK parlamentarams iki oficialaus JK pasitraukimo iš Bendrijos numatytam laikui artėjant neliks nieko kito kaip tik palaikyti jos susitarimą su ES, arba pasitraukti be jokio susitarimo chaotiškai.

Jeigu JK Bendruomenių rūmuose p. May pasiūlytas „Brexit“ sutarties variantas ir vėl bus atmestas, tuomet JK turėtų pasitraukti iš ES kovo 29 d. be susitarimo ir pereinamojo laikotarpio, nebent JK parlamentas nuspręstų rengti antrąjį referendumą arba JK atšauktų „Brexit“.

VŽ taip pat primena, kad ETT yra nustatęs, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“ be likusių Bendrijos narių pritarimo. Taip pat lieka variantas, kad p. May gali prašyti ES pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tačiau tokiu atveju tam turėtų pritarti visos likusios 27 valstybės narės ir ES greičiausiai reikėtų rimto pagrindo, kad p. May per pratęstą laikotarpį gali įtikinti savo parlamentarus paremti „Brexit“ susitarimą, o tai kol kas atrodo sunkiai įgyvendinamas tikslas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Miestų ligoninės baiminasi pacientų antplūdžio Premium 1

Gydymo įstaigų tinklo reforma turi būti kompleksinė ir orientuota ne vien į mažų ligoninių pertvarką, antraip...

Verslo aplinka
2019.02.17
Savivaldos rinkimuose – 244 teisti kandidatai, daugiausiai – iš Darbo partijos  6

Dėl savivaldybių tarybų narių mandatų varžysis 244 teisti kandidatai, tai sudaro beveik 2 proc. visų...

Verslo aplinka
2019.02.17
Vyriausybės pavasario planuose – maisto kuponai, pelno mokesčio lengvatos  7

Vyriausybė Seimui per pavasario sesiją ketina teikti beveik 130 projektų paketą, tarp jų – siūlymai įteisinti...

Verslo aplinka
2019.02.17
Tyrimas: dėl muitų kinams laimėtų ne JAV, o ES bendrovės Premium 2

Vašingtonui nubaudus Kiniją naujais importo muitais didžiausia nauda tektų ne JAV, o ES kompanijoms, rodo...

Pramonė
2019.02.17
Teikiant nacionalines kultūros premijas, prezidentė paragino gerbti meno įvairovę

Teikiant nacionalines kultūros ir meno premijas, prezidentė Dalia Grybauskaitė šeštadienį paragino žmones...

Verslo aplinka
2019.02.16
V. Landsbergis: nevokim ir nemeluokim, toks tebūnie devizas 35

Vytautas Landsbergis, pirmasis Lietuvos vadovas po nepriklausomybės atkūrimo, Aukščiausios Tarybos...

Verslo aplinka
2019.02.16
Valstybės apdovanojimai – NATO sekretoriui ir Lietuvos teisėsaugininkams

Valstybės atkūrimo dienos proga prezidentė beveik keturioms dešimtims Lietuvos ir užsienio piliečių skyrė...

Verslo aplinka
2019.02.16
Septyni pretendentai į prezidentus planuoja įteikti dokumentus VRK 1

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį pradeda priimti pareiškinius dokumentus dalyvauti prezidento...

Verslo aplinka
2019.02.16
Prezidentė Vasario 16-osios proga ragina branginti laisvę 7

Vasario 16-osios akto 101-ųjų metinių proga prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino tautą saugoti laisvės...

Verslo aplinka
2019.02.16
Ukraina remia A. Kubiliaus kandidatūrą į Europos Tarybos vadovo postą 12

Ukraina palaiko buvusio Lietuvos premjero Andriaus Kubiliaus kandidatūrą į Europos Tarybos (ET) generalinio...

Verslo aplinka
2019.02.15
D. Trumpas skelbia nepaprastąją padėtį 15

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pranešė skelbsiantis nepaprastąją padėtį šalyje tam, kad galėtų...

Verslo aplinka
2019.02.15
Kariuomenės vadas: okupacijos nepripažinę partizanai leido egzistuoti Lietuvos valstybei  9

Sovietmečio okupacijos nepripažinę ir prieš ją kovoję Lietuvos partizanai, kol buvo gyvi, leido egzistuoti...

Verslo aplinka
2019.02.15
Th. May susiskambino su D. Grybauskaite 20

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė telefonu kalbėjo su Jungtinės Karalystės (JK) premjere Theresa May.

Verslo aplinka
2019.02.15
Vyriausybė atšaukia rekomendacijas įstaigoms konkursuose telktis Vyriausybės ekspertus 

Vyriausybė atšaukia rekomendacijas ministerijoms ir pavaldžioms institucijoms viešuosiuose...

Verslo aplinka
2019.02.15
V. Andriukaitis sutiko dalyvauti prezidento rinkimuose 16

Eurokomisaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis pranešė priimąs raginimą dalyvauti šiemet gegužę...

Verslo aplinka
2019.02.15
Dviejų dienų referendumas su pertrauka prieštarauja Konstitucijai 32

Konstitucija neleidžia rengti referendumo dvi ar daugiau dienų, dar ir su pertrauka tarp jų. Tačiau tai...

Verslo aplinka
2019.02.15
Naftos perdirbėjų investicijos netruks atsipirkti Premium

Dėl 2020 m. Pasaulio laivy­bos organizacijos (IMO) įvedamų laivų kuro tar­šos apribojimų naftos per­dir­bimo...

Pramonė
2019.02.15
D. Grybauskaitė siūlo atverti žiniasklaidai RC istorinius duomenis  2

Prezidentė Dalia Grybauskaitė siūlys Seimui pavasarį spręsti dėl platesnio valstybės kaupiamų duomenų...

Verslo aplinka
2019.02.15
JAV ir Kinijos derybos dėl prekybos – be rezultatų

Steve’as Mnuchinas, JAV Iždo sekretorius, diskusijas su Kinija dėl paliaubų prekybos kare pavadino...

Verslo aplinka
2019.02.15
VŽ paaiškina: ar galima balsuojant rinkimuose nedalyvauti referendume 13

Įstatymai nedraudžia rinkėjams atėjus į balsavimo apylinkę pasirinkti, kiek ir kokių biuletenių paimti,...

Verslo aplinka
2019.02.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau