Th. May grįžo į Bendruomenių rūmus pristatyti „plano B“

Publikuota: 2019-01-21
Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“)  nuotr.
Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė pirmadienį kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kad pristatytų savo „Brexit“ „planą B“ po to, kai praėjusią savaitę jos „Brexit“ susitarimas buvo sutriuškintas parlamentarų balsavime. Ponia May savo pareiškime dar kartą atmetė antrojo referendumo galimybę ir nurodė, kad šią savaitę tęs susitikimus su JK parlamentarais, siekdama įsiklausyti į jų nuogąstavimus.

Per pastarąsias aštuonias dienas p. May pranešimas Bendruomenių rūmuose buvo jau ketvirtasis. Po to, kai p. May susitarimas su ES buvo atmestas Bendruomenių rūmuose, Jeremy Corbynas, Leiboristų partijos lyderis, inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe. VŽ rašė, kad šį išbandymą p. May pavyko atlaikyti ir taip išsaugoti savo vyriausybę.

Savo pirmadienio kalboje Bendruomenių rūmuose p. May sakė, kad nori „suteikti garantijų Bendruomenių rūmams“, kad vyriausybė šiuo metu siekia patarimų iš daugelio skirtingų nepriklausomų balsų JK parlamente dėl to, kokie turėtų būti kiti žingsniai dėl JK ir ES santykių ateityje.

Vyriausybė svarstys konfidencialių komitetų sesijas, kuriose JK parlamentas gaus naujausią informaciją dėl „Brexit“ derybų su Bendrija, tačiau „nedarant įtakos deryboms“. JK premjerė savo kalboje pažymėjo dar kartą, kad JK sieks visais įmanomais būdais išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

„Šią savaitę aš dar kartą kalbėsiu su Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) ir stengsiuosi sužinoti, kokie būtų jų pageidavimai dėl „atsargos priemonės“ ir dar kartą juos pristatysiu ES“, – nurodė p. May.

JK premjerė apgailestavo, kad p. Corbynas atsisakė bendradarbiauti, kol p. May neatsisakys atsisakyti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus. VŽ primena, kad p. Corbynas atsisakė derėtis dėl „Brexit“ susitarimo iki kol p. May nesutiks atmesti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus. Leiboristų partija taip pat ragina JK ir po pasitraukimo iš ES išlaikyti muitų sąjungoje. Toks p. May sprendimas dėl muitų sąjungos neabejotinai suskaldytų Konservatorių partiją.

„Aš labai apgailestauju, kad Leiboristų partijos lyderis atsisakė įsitraukti į diskusijas šiuo labai svarbiu klausimu“ , – pažymėjo p. May.

Artimiausiomis dienomis p. May susitiks su visų partijų lyderiais ir dar kartą aptars visų pageidavimus dėl „Brexit“.

Ponia May pirmadienį dar kartą pakartojo, kad geriausias sprendimas, kuriuo būtų išbrauktas pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo scenarijus, tai „sutikti su pasiektu „Brexit“ susitarimu su ES“.

Kitas kelias, anot premjerės, yra pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tačiau, anot p. May, Bendrija greičiausiai su tuo nesutiktų, jeigu JK neturės jokio konkretaus plano, kaip galėtų būti pasiektas susitarimas su Bendrija.

Anot premjerės, kai „žmonės sako, kad vyriausybė privalo išbraukti galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo, tai iš esmės jie turi omenyje, 50 straipsnio atšaukimą, o tai neatspindi referendumo rezultatų“.

„Mūsų užduotis yra įgyvendinti pirmojo referendumo rezultatus, o ne siekti antrojo referendumo“ , – teigė p. May.  Ji taip pat pažymėjo, kad antrasis referendumas sukurtų precedentą ateities referendumams.

„Aš nemanau, kad mes turime daugumą, kuri balsuotų už antrąjį referendumą“, – nurodė JK premjerė.

Taigi, šiuo metu JK premjerės tikslas — kad jos Konservatorių partijos „už „Brexit“ pasisakantys nariai ir Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija galiausiai pritartų jos „Brexit“ susitarimui. Opozicijos JK premjerei perkalbėti ir palaikyti jos „Brexit“ susitarimą greičiausiai nepavyks. Taip pat p. May akivaizdžiai tikisi nuolaidų iš ES.

Panaikins mokestį

Ponia May pirmadienį taip pat pareiškė, kad JK nereikalaus mokesčio iš ES valstybių piliečių, norinčių pateikti prašymus, kad gautų leidimą nuolat gyventi šalyje po jos išstojimo iš Bendrijos.

JK išstojus iš ES, Bendrijos piliečiai neteks automatiškos teisės gyventi JK.  Šalies vyriausybė sako, jog visi, kas jau yra šalyje, galės likti, ir inicijavo registracijos internetu procesą su 65 svarų (73,76 euro) mokesčiu suaugusiam asmeniui.

Ponia May paskelbė, kad išgirdusi kai kurių ES piliečių Britanijoje susirūpinimą naikina šį mokestį.

Tai ji paskelbė Bendruomenių Rūmuose pristatydama priemones, kuriomis siekia numalšinti nepritarimą vyriausybės „skyrybų“ susitarimui su ES.

Didžiojoje Britanijoje gyvena maždaug 3 mln. ES piliečių.

ES pozicija

Tačiau ES jau ne kartą yra pasisakiusi, kad neketina dar kartą deryboms atverti 18 mėnesių bandytos susiderėti „Brexit“ sutarties.

Normanas Smithas, BBC politikos redaktorius, prieš p. May plano pristatymą teigė, kad „visi, kurie laukia „plano B“, bus įstrigę autobusų stotelėje labai labai ilgą laiką“.

„Tai tiesiog dar kartą bus bandymas atsigręžti į numatytą „atsargumo priemonę“ ir bandymas surasti tam tikrą proveržį“, – teigė p. Smithas.

Jacekas Czaputowiczius, Lenkijos užsienio reikalų ministras, teigė, kad „apsaugos priemonė“, kuri įtvirtinta „Brexit“ susitarime galėtų būti terminuota, pavyzdžiui, penkeriems metams, jeigu tai padėtų išjudinti JK įstrigusį „Brexit“.

„Tai būtų vienas iš galimų sprendimų, apie kuriuos JK verta diskutuoti su ES. Nežinau, ar tai įmanoma, manau, kad jeigu Airija yra pasirengusi svarstyti tokį pasiūlymą, tai galėtų atgaivinti įstrigusias derybas“,– „Bloomberg“ nurodė p. Czaputowiczius.

„Nelaukite atsakymų iš Briuselio. Tai yra tas etapas, kai kalbėti turi Londonas“,– nurodė Europos Komisijos atstovas spaudai Margaritis Schinas.

ES pareigūnai taip pat teigė, kad Bendrijos pozicija dėl „Brexit“ jau turėtų būti labai aiški.

Briuselis gali pateikti papildomus paaiškinimus dėl britų parlamentarų atmesto dokumento, BNS sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Pasitraukimo sutarties keitimas, sakyčiau, yra labiau teorinis, nes noro atidaryti šitą Pandoros skrynią nėra. (...) Galbūt mes galime pateikti tam tikrus išaiškinimus, paaiškinimus ir užtikrinimus“, – pirmadienį žurnalistams Briuselyje sakė L. Linkevičius, atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų posėdį. Jį cituoja BNS.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad JK parlamentui praėjusią savaitę atmetus Vyriausybės ir ES susitarimą dėl „Brexit“ sąlygų, išeities būdus turi pasiūlyti pats Londonas.

„Visos galimybės yra ant stalo. Blogiausia galimybė yra išstojimas be susitarimo ir daugiau nieko negaliu čia pridurti“, – BNS tvirtino Lietuvos diplomatijos vadovas.

Galimi scenarijai

VŽ primena, kad JK p. May vyriausybės su ES susiderėtame „Brexit“ susitarime numatyta „atsargos priemonė“: po JK pasitraukimo iš Bendrijos nesugebėjus per pereinamąjį laikotarpį susiderėti dėl prekybos susitarimo būtų išvengta kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponios May vyriausybė dėl „Brexit“ susitarimo su Bendrija susitarė dar lapkričio mėnesį, tačiau jos susitarimas buvo atmestas JK parlamentarų ir JK premjerė turėjo tris darbo dienas grįžti į parlamentą su nauju „Brexit“ pasiūlymu. Ponios May pasiūlymas bus svarstomas JK parlamentarų sausio 29 d. ir tą pačią dieną dėl jo bus balsuojama. Ponia May ne kartą kaltinta vilkinant laiką, kol galiausiai JK parlamentarams iki oficialaus JK pasitraukimo iš Bendrijos numatytam laikui artėjant neliks nieko kito kaip tik palaikyti jos susitarimą su ES, arba pasitraukti be jokio susitarimo chaotiškai.

Jeigu JK Bendruomenių rūmuose p. May pasiūlytas „Brexit“ sutarties variantas ir vėl bus atmestas, tuomet JK turėtų pasitraukti iš ES kovo 29 d. be susitarimo ir pereinamojo laikotarpio, nebent JK parlamentas nuspręstų rengti antrąjį referendumą arba JK atšauktų „Brexit“.

VŽ taip pat primena, kad ETT yra nustatęs, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“ be likusių Bendrijos narių pritarimo. Taip pat lieka variantas, kad p. May gali prašyti ES pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tačiau tokiu atveju tam turėtų pritarti visos likusios 27 valstybės narės ir ES greičiausiai reikėtų rimto pagrindo, kad p. May per pratęstą laikotarpį gali įtikinti savo parlamentarus paremti „Brexit“ susitarimą, o tai kol kas atrodo sunkiai įgyvendinamas tikslas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Susisiekimo ir Energetikos ministerijoms – perspėjimas dėl nepanaudotų ES lėšų

Daugiausiai 2019 metams skirtos Europos Sąjungos (ES) paramos lėšų iki rugsėjo buvo nepanaudojusios...

Kas prisiims atsakomybę už tokį ministrą? 5

Jei ne žiniasklaida, susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius ir toliau būtų slapta dalyvavęs užstalių...

Rusijos užgrobti Ukrainos lavai buksiruojami perdavimui

Užgrobtus Ukrainos laivus Rusija grąžins pirmadienį, lapkričio 18 d., pagal Rusijos ir Ukrainos susitarimą,...

Verslo aplinka
2019.11.17
A. Lukašenka kituose rinkimuose dalyvaus, jeigu žmonės to paprašys 1

Baltarusijoje sekmadienį vykstant parlamento rinkimams, kurių rezultatai jau iš anksto nulemti, Baltarusijos...

Verslo aplinka
2019.11.17
V. Puklevičius: puikus naujas sureguliuotas pasaulis Premium

Kai susiginčija euroentuziastas su euroskeptiku, o kalba pakrypsta jau ne apie pabėgėlius ar gėjų teises, bet...

Verslo klasė
2019.11.17
Tapome MRO lyderiais regione: kas toliau? 2

Visame pasaulyje daugėja keliaujančių oro transportu, dėl to sparčiai vystosi ir palaikančiosios aviacijos...

URM planuoja kapitalinį pastatų remontą už 9,5 mln. Eur

Užsienio reikalų ministerija 2022 m. planuoja atlikti kapitalinį pastatų remontą.

Statyba ir NT
2019.11.17
Išlaisvintas norvegas F. Bergas dėkoja Lietuvos prezidentui 1

Per Lietuvos ir Rusijos „šnipų mainus“ laisvę atgavęs Norvegijos pilietis Frodė Bergas dėkoja prezidentui...

Verslo aplinka
2019.11.16
Graži, bet trumpa „Facebook“ kriptovaliutos istorija Premium

Seksualiausia finansų rinkos sezono naujiena – šią vasarą pristatyta nauja elektroninė valiuta libra.

Verslo klasė
2019.11.16
„Aeroflot“ keleivis lojalumo mylių neteko dėl storo katino

Didžiausia Rusijos oro linijų bendrovė „Aeroflot“ anuliavo visas keleivio sukauptas lojalumo mylias už tai,...

Verslo aplinka
2019.11.16
Didieji prekybos partneriai dėl „Brexit“ nori kompensacijų ir iš JK, ir iš ES 

Niekaip nesibaigianti „Brexit“ istorija verčia nerimauti didžiąsias tarptautinės prekybos partneres, tarp jų...

Verslo aplinka
2019.11.16
Kaip laukiančio vartotojo minutę paversti į sekundę

Visi žmonės kasdien vis ko nors laukia: kol užsikraus „YouTube“ vaizdo įrašas, kol įsijungs žalia šviesoforo...

Verslo aplinka
2019.11.16
Rusiškos naftos savikaina – viena didžiausių pasaulyje

Saudo Arabijos naftos milžinė „Saudi Aramco“ paskelbė tyrimą, kuria teigiama, kad pigiausiai nafta išgaunama...

Pramonė
2019.11.16
„Adidas“ projektas „Speedfactory“ žlugo, robotizuoti fabrikai perkeliami į Aziją Premium

Dvejus metus trukęs sportinės aprangos gamintojo „Adidas“ eksperimentas „Robotai gamina sportbačius“ nei...

Pramonė
2019.11.16
Nukentėję nuo gaisro Alytuje prašo atlyginti 45.500 Eur žalos

Nukentėję nuo padangų gaisro Alytuje ūkininkai, verslininkai, gaisrininkai bei kitos tarnybos jau paprašė...

Verslo aplinka
2019.11.15
Lietuva ir Rusija įvykdė „šnipų mainus“: du lietuviai ir norvegas grąžinti į Lietuvą 1

Lietuvai ir Rusijai apsikeitus dėl šnipinėjimo nuteistais asmenimis, į Lietuvą sugrąžinti du lietuviai ir...

Verslo aplinka
2019.11.15
EK vadovės patarėja tapusi M. Tuskienė: niekada nesilaužiau pro uždaras duris Premium 2

Finansų viceministrės Miglės Tuskienės „skrydį“ į paskirtosios Europos Komisijos (EK) pirmininkės kabinetą...

Laisvalaikis
2019.11.15
V. Vasiliauskas: siūlomas bankų mokestis – grubiausias apmokestinimo modelis 4

Lietuvos banko valdybos pirmininkas kritikuoja valdančiųjų siekį nuo sausio įvesti bankų aktyvų mokestį. Vito...

Finansai
2019.11.15
Biudžeto ir finansų komitetas – už vaiko pinigų didinimą 10 Eur

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) pritarė Vyriausybės siūlymui vaiko pinigus didinti 10-čia Eur – nuo...

Verslo aplinka
2019.11.15
Seimo komitetas – prieš prezidento siūlymą labiau didinti pensijas

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) nepritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui nuo kitų metų labiau...

Verslo aplinka
2019.11.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau