Th. May grįžo į Bendruomenių rūmus pristatyti „plano B“

Publikuota: 2019-01-21
Atnaujinta 2019-01-21 19:06
Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“)  nuotr.
Hannah McKay („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė pirmadienį kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kad pristatytų savo „Brexit“ „planą B“ po to, kai praėjusią savaitę jos „Brexit“ susitarimas buvo sutriuškintas parlamentarų balsavime. Ponia May savo pareiškime dar kartą atmetė antrojo referendumo galimybę ir nurodė, kad šią savaitę tęs susitikimus su JK parlamentarais, siekdama įsiklausyti į jų nuogąstavimus.

Per pastarąsias aštuonias dienas p. May pranešimas Bendruomenių rūmuose buvo jau ketvirtasis. Po to, kai p. May susitarimas su ES buvo atmestas Bendruomenių rūmuose, Jeremy Corbynas, Leiboristų partijos lyderis, inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe. VŽ rašė, kad šį išbandymą p. May pavyko atlaikyti ir taip išsaugoti savo vyriausybę.

Savo pirmadienio kalboje Bendruomenių rūmuose p. May sakė, kad nori „suteikti garantijų Bendruomenių rūmams“, kad vyriausybė šiuo metu siekia patarimų iš daugelio skirtingų nepriklausomų balsų JK parlamente dėl to, kokie turėtų būti kiti žingsniai dėl JK ir ES santykių ateityje.

Vyriausybė svarstys konfidencialių komitetų sesijas, kuriose JK parlamentas gaus naujausią informaciją dėl „Brexit“ derybų su Bendrija, tačiau „nedarant įtakos deryboms“. JK premjerė savo kalboje pažymėjo dar kartą, kad JK sieks visais įmanomais būdais išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

„Šią savaitę aš dar kartą kalbėsiu su Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) ir stengsiuosi sužinoti, kokie būtų jų pageidavimai dėl „atsargos priemonės“ ir dar kartą juos pristatysiu ES“, – nurodė p. May.

JK premjerė apgailestavo, kad p. Corbynas atsisakė bendradarbiauti, kol p. May neatsisakys atsisakyti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus. VŽ primena, kad p. Corbynas atsisakė derėtis dėl „Brexit“ susitarimo iki kol p. May nesutiks atmesti pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijaus. Leiboristų partija taip pat ragina JK ir po pasitraukimo iš ES išlaikyti muitų sąjungoje. Toks p. May sprendimas dėl muitų sąjungos neabejotinai suskaldytų Konservatorių partiją.

„Aš labai apgailestauju, kad Leiboristų partijos lyderis atsisakė įsitraukti į diskusijas šiuo labai svarbiu klausimu“ , – pažymėjo p. May.

Artimiausiomis dienomis p. May susitiks su visų partijų lyderiais ir dar kartą aptars visų pageidavimus dėl „Brexit“.

Ponia May pirmadienį dar kartą pakartojo, kad geriausias sprendimas, kuriuo būtų išbrauktas pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo scenarijus, tai „sutikti su pasiektu „Brexit“ susitarimu su ES“.

Kitas kelias, anot premjerės, yra pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tačiau, anot p. May, Bendrija greičiausiai su tuo nesutiktų, jeigu JK neturės jokio konkretaus plano, kaip galėtų būti pasiektas susitarimas su Bendrija.

Anot premjerės, kai „žmonės sako, kad vyriausybė privalo išbraukti galimybę pasitraukti iš ES be susitarimo, tai iš esmės jie turi omenyje, 50 straipsnio atšaukimą, o tai neatspindi referendumo rezultatų“.

„Mūsų užduotis yra įgyvendinti pirmojo referendumo rezultatus, o ne siekti antrojo referendumo“ , – teigė p. May.  Ji taip pat pažymėjo, kad antrasis referendumas sukurtų precedentą ateities referendumams.

„Aš nemanau, kad mes turime daugumą, kuri balsuotų už antrąjį referendumą“, – nurodė JK premjerė.

Taigi, šiuo metu JK premjerės tikslas — kad jos Konservatorių partijos „už „Brexit“ pasisakantys nariai ir Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija galiausiai pritartų jos „Brexit“ susitarimui. Opozicijos JK premjerei perkalbėti ir palaikyti jos „Brexit“ susitarimą greičiausiai nepavyks. Taip pat p. May akivaizdžiai tikisi nuolaidų iš ES.

Panaikins mokestį

Ponia May pirmadienį taip pat pareiškė, kad JK nereikalaus mokesčio iš ES valstybių piliečių, norinčių pateikti prašymus, kad gautų leidimą nuolat gyventi šalyje po jos išstojimo iš Bendrijos.

JK išstojus iš ES, Bendrijos piliečiai neteks automatiškos teisės gyventi JK.  Šalies vyriausybė sako, jog visi, kas jau yra šalyje, galės likti, ir inicijavo registracijos internetu procesą su 65 svarų (73,76 euro) mokesčiu suaugusiam asmeniui.

Ponia May paskelbė, kad išgirdusi kai kurių ES piliečių Britanijoje susirūpinimą naikina šį mokestį.

Tai ji paskelbė Bendruomenių Rūmuose pristatydama priemones, kuriomis siekia numalšinti nepritarimą vyriausybės „skyrybų“ susitarimui su ES.

Didžiojoje Britanijoje gyvena maždaug 3 mln. ES piliečių.

ES pozicija

Tačiau ES jau ne kartą yra pasisakiusi, kad neketina dar kartą deryboms atverti 18 mėnesių bandytos susiderėti „Brexit“ sutarties.

Normanas Smithas, BBC politikos redaktorius, prieš p. May plano pristatymą teigė, kad „visi, kurie laukia „plano B“, bus įstrigę autobusų stotelėje labai labai ilgą laiką“.

„Tai tiesiog dar kartą bus bandymas atsigręžti į numatytą „atsargumo priemonę“ ir bandymas surasti tam tikrą proveržį“, – teigė p. Smithas.

Jacekas Czaputowiczius, Lenkijos užsienio reikalų ministras, teigė, kad „apsaugos priemonė“, kuri įtvirtinta „Brexit“ susitarime galėtų būti terminuota, pavyzdžiui, penkeriems metams, jeigu tai padėtų išjudinti JK įstrigusį „Brexit“.

„Tai būtų vienas iš galimų sprendimų, apie kuriuos JK verta diskutuoti su ES. Nežinau, ar tai įmanoma, manau, kad jeigu Airija yra pasirengusi svarstyti tokį pasiūlymą, tai galėtų atgaivinti įstrigusias derybas“,– „Bloomberg“ nurodė p. Czaputowiczius.

„Nelaukite atsakymų iš Briuselio. Tai yra tas etapas, kai kalbėti turi Londonas“,– nurodė Europos Komisijos atstovas spaudai Margaritis Schinas.

ES pareigūnai taip pat teigė, kad Bendrijos pozicija dėl „Brexit“ jau turėtų būti labai aiški.

Briuselis gali pateikti papildomus paaiškinimus dėl britų parlamentarų atmesto dokumento, BNS sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Pasitraukimo sutarties keitimas, sakyčiau, yra labiau teorinis, nes noro atidaryti šitą Pandoros skrynią nėra. (...) Galbūt mes galime pateikti tam tikrus išaiškinimus, paaiškinimus ir užtikrinimus“, – pirmadienį žurnalistams Briuselyje sakė L. Linkevičius, atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų posėdį. Jį cituoja BNS.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad JK parlamentui praėjusią savaitę atmetus Vyriausybės ir ES susitarimą dėl „Brexit“ sąlygų, išeities būdus turi pasiūlyti pats Londonas.

„Visos galimybės yra ant stalo. Blogiausia galimybė yra išstojimas be susitarimo ir daugiau nieko negaliu čia pridurti“, – BNS tvirtino Lietuvos diplomatijos vadovas.

Galimi scenarijai

VŽ primena, kad JK p. May vyriausybės su ES susiderėtame „Brexit“ susitarime numatyta „atsargos priemonė“: po JK pasitraukimo iš Bendrijos nesugebėjus per pereinamąjį laikotarpį susiderėti dėl prekybos susitarimo būtų išvengta kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponios May vyriausybė dėl „Brexit“ susitarimo su Bendrija susitarė dar lapkričio mėnesį, tačiau jos susitarimas buvo atmestas JK parlamentarų ir JK premjerė turėjo tris darbo dienas grįžti į parlamentą su nauju „Brexit“ pasiūlymu. Ponios May pasiūlymas bus svarstomas JK parlamentarų sausio 29 d. ir tą pačią dieną dėl jo bus balsuojama. Ponia May ne kartą kaltinta vilkinant laiką, kol galiausiai JK parlamentarams iki oficialaus JK pasitraukimo iš Bendrijos numatytam laikui artėjant neliks nieko kito kaip tik palaikyti jos susitarimą su ES, arba pasitraukti be jokio susitarimo chaotiškai.

Jeigu JK Bendruomenių rūmuose p. May pasiūlytas „Brexit“ sutarties variantas ir vėl bus atmestas, tuomet JK turėtų pasitraukti iš ES kovo 29 d. be susitarimo ir pereinamojo laikotarpio, nebent JK parlamentas nuspręstų rengti antrąjį referendumą arba JK atšauktų „Brexit“.

VŽ taip pat primena, kad ETT yra nustatęs, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“ be likusių Bendrijos narių pritarimo. Taip pat lieka variantas, kad p. May gali prašyti ES pratęsti 50 straipsnio įsigalėjimą, tačiau tokiu atveju tam turėtų pritarti visos likusios 27 valstybės narės ir ES greičiausiai reikėtų rimto pagrindo, kad p. May per pratęstą laikotarpį gali įtikinti savo parlamentarus paremti „Brexit“ susitarimą, o tai kol kas atrodo sunkiai įgyvendinamas tikslas.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

JK leis „Huawei“ tiekti 5G ryšio įrangą 2

Jungtinė Karalystė (JK) planuoja leisti Kinijos telekomunikacijų bendrovei „Huawei“ tiekti įrangą, reikalingą...

Verslo aplinka
2019.04.24
STT: savivalda – viena labiausiai korupcijos paveiktų sričių Lietuvoje 1

Savivalda lieka viena labiausiai korupcijos paveiktų sričių Lietuvoje, teigiama Specialiųjų tyrimų tarnybos...

Verslo aplinka
2019.04.24
Estijos prezidentė patvirtino koalicinę vyriausybę 1

Kersti Kaljulaid, Estijos prezidentė, trečiadienį po pietų patvirtino naujos šalies koalicinės vyriausybės...

Verslo aplinka
2019.04.24
V. Putinas pasirašė įsaką dėl pasų išdavimo Donbaso gyventojams 9

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pasirašė įsaką dėl supaprastintos Rusijos pilietybės suteikimo...

Verslo aplinka
2019.04.24
Italijos valdančiųjų nesutarimai užtemdė ekonomikos augimo planą

Italijos vyriausybė patvirtino ekonominio augimo planą trečiadienio rytą niūriame ministrų kabineto posėdyje,...

Verslo aplinka
2019.04.24
Kuo ilgiau vėluoja atsiskaityti, tuo mažesnė tikimybė, kad sumokės  Premium 2

Declanas Daly, prekinių kreditų draudimo bendrovės „Coface“ Vidurio ir Rytų Europos padalinio vadovas, sako,...

Finansai
2019.04.24
Vyriausybė pritarė L. Viltrakienės skyrimui ambasadore EBPO 

Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad Lina Viltrakienė, diplomatė, būtų paskirta nuolatine Lietuvos atstove...

Verslo aplinka
2019.04.24
Naujasis Ukrainos prezidentas ragina su TVF derėtis dėl mažesnių dujų kainų 3

Ukrainos išrinktasis prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį paragino vyriausybę ir valstybinę...

Pramonė
2019.04.24
Viešojo sektoriaus algoms kelti kitąmet žada skirti 400 mln. Eur 10

Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams didinti iš biudžeto kitąmet prireiks apie 400 mln. Eur, vėlesniais...

Verslo aplinka
2019.04.24
Premjeras „Reporteriams be sienų“ neigia vadinęs žurnalistus mėšlavabaliais 7

Vyriausybė trečiadienį paneigė žiniasklaidos laisvę ginančios tarptautinės organizacijos „Reporteriai be...

Rinkodara
2019.04.24
Lietuvoje kuriama technologija leis kur kas greičiau nustatyti elektros linijų gedimo vietas Verslo tribūna

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), pasinaudodamas Europos Sąjungos (ES) investicijų priemone...

Verslo aplinka
2019.04.24
V. Vasiliauskas: bendradarbiavimo su Seimu trūksta

Lietuvos banko (LB) vadovas Vitas Vasiliauskas pripažįsta, kad pastaraisiais metais trūksta centrinio banko...

Verslo aplinka
2019.04.24
Šimtai vilniečių šeimų galės prisijungti prie naujų centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų Verslo tribūna 5

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia savo tinklus ir tūkstančiams gyventojų...

Paslaugos
2019.04.24
Lietuvos socialdemokratų partija renka pirmininką 5

Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP) prasideda tiesioginiai pirmininko rinkimai. Į šį postą kandidatuoja...

Verslo aplinka
2019.04.24
Tempą diktuoja laikas 2

Lietuvos pramonės įmonės vis labiau supranta, kad neskaitmeninant gamybos jų ateitis yra gana miglota.

Pramonė
2019.04.24
Mūšis dėl MMA padidinimo tik prasideda Premium 5

Lietuvos banko (LB) ekspertai skaičiuoja, kad minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) 2020 m. gali padidėti...

Verslo aplinka
2019.04.24
Šiaurės Korėja ties ranką Rusijai Premium 1

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ir Kim Jong Unas, Šiaurės Korėjos diktatorius, rengia savo pirmąjį...

Verslo aplinka
2019.04.24
ESO kuriama inovacija turėtų padėti atbaidyti piktavalius ir didinti elektros tinklo patikimumą Verslo tribūna

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), siekdamas nustatyti objektyvias elektros skaitiklių gedimo ar...

Verslo aplinka
2019.04.23
Ar darbdaviui privalu reikalauti darbuotojo pasiaiškinimo dėl darbo pareigų pažeidimo? Verslo tribūna 1

Atsakymas į šį klausimą visuomet būdavo: taip. Ar tikrai visais atvejais?

Verslo aplinka
2019.04.23
Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau