S. Skvernelis paskelbė, kad dalyvaus prezidento rinkimuose

Publikuota: 2019-01-17
Atnaujinta 2019-01-17 18:57
Saulius Skvernelis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Saulius Skvernelis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė, kad dalyvaus gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose. Toks jo pareiškimas netapo staigmena politikams ir politologams, tačiau nuo dabar, anot jų, rinkimų kampanijoje faktiškai nebeliko neaiškumų.

„Aš dalyvausiu rinkimuose“, – ketvirtadienį susitikime su Rusnės gyventojais sakė premjeras.

Ministras pirmininkas sakė norintis, kad „valstybėje būtų darna tarp valdžių“, nes tai padėtų sklandžiai įgyvendinti Vyriausybės programą.

Pono Skvernelio teigimu, šiuo metu esantis „nesusikalbėjimas tarp valdžių arba atviras tam tikrų procesų stabdymas, intrigų įnešimas“ neleidžia pasiekti gerų rezultatų.

Savo pasisakyme jis sakė sulaukiantis didžiulio spaudimo, taip pat ir iš dalies žurnalistų, kurie, jo teigimu, dalyvauja politikoje. 

Ponas Skvernelis kitą savaitę, sausio 26 d. turėtų formaliai gauti valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) paramą per Prienuose vyksiantį suvažiavimą.

48 metų p. Skvernelis Vyriausybei vadovauja nuo 2016-ųjų gruodžio. Prieš tai jis buvo vidaus reikalų ministras ir policijos generalinis komisaras.

Visuomenės nuomonės apklausų duomenimis, rimčiausi p. Skvernelio konkurentai prezidento rinkimuose turėtų būtų nepriklausomas ekonomistas Gitanas Nausėda ir konservatorių iškelta buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

Ponas Skvernelis ketvirtadienį juos pavadino dviem prezidentės Dalios Grybauskaitės „paskirtais įpėdiniais“. 

Pirmasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 12-ąją, antrasis, jei prireiks, gegužės 26 dieną. 

nuotrauka:: 1left

Premjeras Skvernelis savo sprendimą paskelbė susitikime su Rusnės gyventojais, prieš tai apžiūrėjęs Rusnės estakados statybas. Ši estakada svarbi užtikrinti susisiekimą per kasmetinius potvynius. Ją žadama baigti gegužės mėnesį.

Kreipdamasis į rusniškius, premjeras sakė, kad šią problemą jo Vyriausybė nusprendė spręsti po 60 metų kitų valdžių neveiklumo.

„Tai buvo pirmi Vyriausybės žingsniai, parodant, kad rūpi kiekvienas žmogus“, – kalbėjo p. Skvernelis.

Orientuojasi į regionus

Politologė Rima Urbonaitė atkreipė dėmesį į premjero pasirinktą paskelbimo apie kandidatavimą vietą.

„Pats apsisprendimas netapo didele staigmena, nes būtent to ir laukta. Bet mes pamatėme tam tikrą vietą – tai yra ne Vilnius, ne Seimo rūmai. Pmatėme regioną: ta aplinka buvo tokia, kad tarsi parodytų, į kokį elektoratą yra orientuojamasi, parodytų tą liniją skirties tarp tariamo Vilniaus elito ir ne elito. Buvo pasiųsti signalai, kas bus ta tikslinė grupė, į kurią bus orientuojamasi“, – BNS sakė p. Urbonaitė.

„Nenurašyčiau šio kandidato, nors dabar jis visuomenės nuomonių apklausose yra trečioje vietoje po p. Nausėdos ir p. Šimonytės. LVŽS turi savo rinkėją, savo gana platų elektoratą, ypač regionuose“, — LRT televizijai sakė politologė.

Su ja sutiko sociologas, „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

„Nežiūrint pastaruoju metu kritusių jo reitingų, tai vis dėlto pakankamai rimtas kandidatas. Tikrai bus tarp bene rimčiausių pretendentų į antrąjį turą“, — VŽ sakė p. Gaidys. 

„Jo elektoratas yra visai kitoks nei p. Nausėdos ir p. Šimonytės, tad ir potencialas nemenkas“, — kalbėjo jis.

Sociologas neatmetė, kad iki šiol didelius Kauno mero Visvaldo Matijošaičio reitingus užtikrinantys rėmėjai balsuos už LVŽS kandidatą į prezidentus.

Pateikia kaip kairiąją alternatyvą

Politologas Mažvydas Jastramskis savo feisbuko paskyroje pastebėjo, kad viešumoje dominuoja naratyvas, jog p. Nausėda ir p. Šimonytė atstovauja dešiniajam elektoratui ir miestų rinkėjams, todėl p. Skvernelis save pateikia kaip alternatyvą.

„Ponas Skvernelis save pozicionuos kaip „antrosios Lietuvos“, provincijos, regionų atstovą“, – sakė jis.

Politologų teigimu, svarbiu rodikliu dabar bus tai, kaip premjero paskelbtas apsisprendimas paveiks jo reitingus.

„Ponas Skvernelis yra trečias, ir esminis klausimas būtent po paskelbimo, ar tas jo reitingas kažkiek keisis, ar ne. Jei jis keisis ir truputį padidės, nežiūrint to, kad jis dar truputį atsiliks, vis tiek tai kaip ir signalizuotų, kad jis yra konkurencingas ir vienas iš favoritų. Jeigu jis išliks toks pats – tada yra sudėtingiau“, – tvirtino p. Jastramskis.

Pasak jo, kol kas sunku prognozuoti, kokie bus politiko šansai rinkimuose, tačiau galimas scenarijus, jog p. Skvernelis pateks į antrąjį turą ir netgi laimės prezidento rinkimus.

Ponios Urbonaitės teigimu, niša, į kurią prezidento rinkimuose pretenduoja premjeras, iki šiol buvo tuščia: „Paprastai reitingai reaguoja į kandidato pasiskelbimą ir S. Skvernelis nekris labai smarkiai reitinguose, galbūt jis gali ir pagerinti savo pozicijas, jeigu nepadarys labai rimtų klaidų.“

Oponentai S. Skverneliui atsako dėl „paskirtų įpėdinių“: čia ne Rusija

Prezidentės Dalios Grybauskaitės „paskirtais įpėdiniais“ premjero Sauliaus Skvernelio pavadinti oponentai rinkimuose atsikerta: čia ne Rusija.

Premjero atstovas spaudai sako, kad ministras pirmininkas kalbėjo apie viešumoje formuojamą nuomonę.

„Tiksli premjero citata skamba taip: paskirti prezidentės įpėdiniai. Premjeras nemano ir nesako, kad juos “paskyrė” prezidentė, tai b?tų absurdiška. Premjeras sako, kad viešumoje formuojama nuomonė, jog vieninteliai du kandidatai yra galimi prezidentės įpėdiniai“, – BNS sakė atstovas spaudai Tomas Beržinskas.

„Ponui S. Skverneliui tik vieną komentarą turėčiau: nepaisant nuolatinių jojo frakcijų koalicijos pastangų apkarpyti demokratijai šakas, šita šalis vis dar yra nei Rusija, nei Baltarusija ir tikiu, kad niekada nebus“, – feisbuke paskelbtame komentare sako konservatorių partijos į prezidentus keliama parlamentarė Ingrida Šimonytė.

„Tad nei prezidentė D. Grybauskaitė, nei netgi Kultūros komiteto pirmininkas ar baltarusiškomis trąšomis targavojančios įmonės neturi ir neturės galimybių paskirti nei įpėdinio, nei statytinio, nei samdinio. Lietuvos žmonės išsirinks geriausią savo atstovą“, – sako p. Šimonytė.

„Premjero sprendimas siekti prezidento posto man buvo visiškai tikėtas. Nenustebino ir retorika apie partinius kandidatus ir įpėdinius. Etikečių klijavimas apie tariamus įpėdinius ar mano partines sąsajas nėra geriausias būdas pradėti rinkimų kampaniją, bet toks buvo premjero pasirinkimas“, – savo pasisakyme feisbuke sureagavo p. Nausėda.

R. Karbauskis įpėdiniu mato V. Matijošaitį

Valdančiosios LVŽS vadovas Ramūnas Karbauskis įsitikinęs: premjeras Skvernelis pateks į antrą prezidento rinkimų turą ir laimės rinkimus. Jis jau įvardijo ir galima p. Skvernelio įpėdinį premjero poste.

„Aš labai sveikinu tai, nes tikriausiai tai reiškia, kad sausio 26 dieną mes patvirtinsime kandidatą, kuris gegužės mėnesį taps prezidentu“, – ketvirtadienį paskelbtą S. Skvernelio sprendimą kandidatuoti į prezidentus BNS komentavo p. Karbauskis.

Jis tvirtino, kad premjeras sako sprendimo su juo nederino.

Pasak „valstiečių“ vadovo, jeipS. Skvernelis būtų nusprendęs priešingai, partija būtų susidūrusi su problema, nes skyriai vienbalsiai prezidento rinkimuose kelia p. Skvernelio kandidatūrą.

„Šitas veiksmas nebuvo suderintas. Jei S. Skvernelis nebūtų sutikęs kandidatuoti, būtų problema, nes mes matome, kad mūsų skyriai vienbalsiai kelia S. Skvernelio kandidatūrą, o aš vakar dar neturėjau patikinimo, kad S. Skvernelis sutiks kandidatuoti“, – ketvirtadienį teigė p. Karbauskis.

Klausiamas, kodėl jis toks tikras šiuo metu prezidentiniuose reitinguose trečią poziciją užimančio p. Skvernelio pergale, p. Karbauskis teigė, kad „ne reitingai renka prezidentus, o žmonės rinkimuose“.

„Reitingai – dalykas toks labai sąlyginis. Be to, premjeras S. Skvernelis šiandien paskelbė, kad dalyvaus rinkimuose, mes tą patį matėme ir konservatorių kandidatės I. Šimonytės atveju, kol nebuvo pasiskelbus, buvo vieni reitingai, kai pasiskelbė, pakilo“, – kalbėjo LVŽS vadovas.

Ponas Karbauskis įvardijo tris, jo manymu, prezidento rinkimų favoritus – premjerą Skvernelį bei ekonomistus Šimonytę ir Nausėdą.

„Aš neabejoju, kad šie trys kandidatai ir bus rinkimų favoritai, neabejoju, kad S. Skvernelis bus antrajame rinkimų ture ir, mano įsitikinimu, jis laimės rinkimus, nes žmogus, kuris atstovauja konservatorių partijai, nelabai galėtų juos laimėti dėl žmonių požiūrio, ką konservatoriai darė jų valdymo laikotarpiu“, – kalbėjo p. Karbauskis.

Naujienų portalas „delfi.lt“ cituoja p. Karbauskio įžvalgas, kas galėtų užimti premjero postą, jei S. Skvernelis laimėtų rinkimus; „Paminėsiu pavardę, bet nežinau jo pasisprendimo, niekad apie tai su juo nešnekėjau, tai kaip pavyzdys – Kauno meras Visvaldas Matjošaitis. Jis būtų puikus premjeras, mano įsitikinimu.“

Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas, teigia sveikinantis premjero sprendimą dalyvauti prezidento rinkimuose, tačiau jis stebisi, kad p. Skvernelis apie tai pranešė likus savaitei iki LVŽS suvažiavimo.

„Seimo pirmininkas sveikina ministrą pirmininką priėmus svarbų ir atsakingą sprendimą kandidatuoti 2019 m. prezidento rinkimuose. Ši naujiena yra ir netikėta, ir laukta“, – teigiama parlamento vadovo atstovės Karolinos Frolovienės BNS perduotame komentare.

Anot p. Pranckiečio, viešojoje erdvėje buvo justi nuotaikos, vedančios į tokį premjero apsisprendimą.

„Visgi netikėta tai, kad sprendimas paskelbtas likus kiek daugiau nei savaitei iki LVŽS suvažiavimo, kuriame ketinta paskelbti skyrių siūlomus kandidatus. Belieka laukti ir partijos suvažiavimo sprendimo“, – teigia Seimo vadovas.

Daugiau kaip 40 LVŽS skyrių yra iškėlę p. Skvernelio kandidatūrą.

Socialdarbiečiai parems premjerą

Gediminas Kirkilas, į valdančiąją koaliciją su LVŽS įeinančios Socialdemokratų darbo partijos lyderis, VŽ sakė, kad jo vadovaujama politinė jėga greičiausiai parems p. Skvernelio kandidatūrą: „Nors vasario 2 d. tarybos posėdyje dar svarstysime, kaip mums pasielgti, tačiau dauguma skyrių siūlo paremti koalicijos partnerių kandidatą. Todėl drįsčiau spėti, kad greičiausiai paremsime premjerą.“

Pasinaudojo tarnybine padėtimi?

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vadovas Gabrielius Landsbergis teigia, kad apie kandidatavimą prezidento rinkimuose darbo išvykoje pranešęs premjeras naudojasi tarnybine padėtimi.

„Premjeras netgi ir prisistatydamas Rusnėje naudojasi tarnybine padėtimi. Tiek jo transportas, tiek jo palyda, patarėjai, kurių atlyginimas mokamas iš valstybės lėšų, mūsų visų mokesčių sumokėtų pinigų, prisideda prie jo kampanijos“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė p. Landsbergis.

„Manau, kad tai nėra nei skaidru, nei teisinga, premjeras tokios regimybės turėtų nesudaryti ateityje ir pasitraukti iš užimamų pareigų, tokiu būdu  konkuruodamas lygiomis teisėmis su šiandien jau pasiskelbusiais kandidatais“, – kalbėjo opozicijos atstovas.

Kritikos strėlės į p. Skvernelį susmigo  nuo pirmos dienos, nes apie premjero apsisprendimą kandidatuoti prezidento rinkimuose pranešė Vyriausybės spaudos tarnybą, pasidalinusi ir vaizdo medžiaga. 

Pasiims atostogų

Konstitucinės teisės specialistas Vytautas Sinkevičius VŽ paaiškino, kad rinkimų agitacijos laikotarpiu p. Skvernelis turėtų pasiimti atostogų. Tai esą numato ir galiojantys įstatymai.

Rinkimų agitacijos laikotarpis prasidės likus mėnesiui iki rinkimų, t. y. balandžio 12 d., kai Vyriausioji rinkimų komisija paskelbs visus oficialiai įregistruotus kandidatus į prezidentus. Iki balandžio visi potencialūs kandidatai dar turės surinkti ne mažiau kaip 20.000 juos remiančių rinkėjų parašų.

Pats p. Skvernelis ketvirtadienį žurnalistams patvirtino, kad rinkimų kampanijos metu pasiims atostogas, o atsistatydinti neplanuoja.

„Jeigu pavyks įveikti visus teisinius reikalavimus, surinkti parašus, aš kandidatu geriausiu atveju tapsiu kovo pabaigoje. Tada apie detales galėsime toliau kalbėti“, – teigė premjeras.

„Aš tikrai nesvarstau pasitraukti iš pareigų, kadangi Konstitucija tokio apribojimo man nereikalauja, visi mes turime tokią teisę. Vyriausybės įstatymas leidžia pasinaudoti dešimties dienų atostogomis. Tai tikrai aš tokią galimybę greičiausiai išnaudosiu, jeigu reikės, ir daugiau pasiimsiu“, – pridūrė jis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Ukrainos parlamento rinkimai – pirmasis testas V. Zelenskiui

Sekmadienį Ukrainoje vyksta pirmalaikiai parlamento rinkimai, praėjus vos trims mėnesiams po to, kai...

Ukrainos Rados rinkimai: pergalė prognozuojama prezidento partijai

Ukrainoje šiandien „tylos diena“ – Aukščiausiosios Rados rinkimų išvakarėse draudžiama bet kokia rinkimų...

Verslo aplinka
2019.07.20
Benjaminas Netanyahu tapo ilgiausiai einančiu pareigas Izraelio premjeru 2

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu šiandien tapo ilgiausiai pareigas einančiu šalies ministru...

Verslo aplinka
2019.07.20
Ekspertas abejoja Vilniuje sulaikyto Rusijos verslininko kalte 4

Rusijos analitikas, buvęs energetikos viceministras Vladimiras Milovas sako, kad jam kelia abejonių Rusijos...

Pramonė
2019.07.20
Populiariausias politikas – G. Nausėda, jo reitingas auga 1

Palankiausiai vertinamų Lietuvos politikų sąrašo viršūnėje įsitvirtino prezidentas Gitanas Nausėda.

Verslo aplinka
2019.07.20
Iranas užgrobė britų tanklaivį 10

Jungtinės Karalystės vyriausybė pareiškė gilų susirūpinimą dėl Hormūzo sąsiauryje sulaikyto su šios šalies...

Finansavimas sinchronizavimui turi būti pakankamas

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Lietuva, Latvija ir Estija gali ir...

Pramonė
2019.07.19
Biudžeto pusmečio pajamos 3,4% viršija planą 9

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų 2019 m. I pusmečio pajamos sudarė  5,344 mlrd. Eur – 3,4% (174,1...

Verslo aplinka
2019.07.19
Seime sumaištis dėl A. Širinskienės 14

Seimo narei Agnei Širinskienei perėjus į „tvarkiečių“ frakciją Seime kilo sumaištis dėl jos pareigų, į kurias...

Verslo aplinka
2019.07.19
Prezidentas nori, kad R. Karoblis, V. Šapoka ir V. Sinkevičius liktų 35

Valdantieji iš prezidento Gitano Nausėdos išgirdo pageidavimą, kad bent trys kertiniai ministrai išliktų ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Scandagra“ pernai pasiekė rekordinę 177 mln. Eur apyvartą 1

Skandinavijos kapitalo trąšų bei grūdų prekybos bendrovė „Scandagra“ 2018 metais toliau didino pajamas ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
Naujasis kariuomenės vadas sieks ankstinti naujų šarvuočių, artilerijos sistemų pirkimus 16

Būsimasis kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys sako, kad sieks paankstinti naujų šarvuočių...

Verslo aplinka
2019.07.19
Premjeras: Lietuva EK norėtų ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos portfelio

Lietuva naujos kadencijos Europos Komisijoje (EK) sieks ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.19
D. Trumpas: JAV pajėgos numušė Irano bepilotį orlaivį 2

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad JAV karinis jūrų laivynas Hormūzo sąsiauryje numušė Irano...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Klaipėdos Smeltę“ akcininkai MSC paliko be dalies krovinių Premium

Klaipėdos uostas prarado konteinerių laivybos regioninio centro statusą – laivybos milžinė MSC didžiuosius...

Verslo aplinka
2019.07.19
Per pusmetį Lietuvoje tris kartus padaugėjo susirgimų skarlatina

Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota beveik tris kartus daugiau susirgimų skarlatina nei pernai per tą...

Verslo aplinka
2019.07.18
Beveik 2.000 abiturientų šiemet gavo 100 balų įvertinimą

Beveik 2.000 jaunuolių šiemet gavo 100 balų įvertinimą už mažiausiai vieną brandos egzaminą, pranešė...

Verslo aplinka
2019.07.18
Žala pacientams dėl medikų klaidų bus atlyginama paprasčiau

Žalą gydymo įstaigų pacientams nuo kitų metų atlygins specialus fondas. Be to, žmonėms nebereikės įrodinėti...

Verslo aplinka
2019.07.18
Kai viskas popieriuje, „Outlook“ ir „Excel“ taip pat yra inovacija Premium 9

Vidaus reikalų ministerija (VRM), regis, bando kuopti biurokratiją iš savo arklidžių ir ieško pigių, greitų...

Paslaugos
2019.07.18
Iranas sulaikė užsienio šalies naftos tanklaivį ir įgulą

Iranas pranešė, kad sekmadienį sulaikė „užsienio šalies“ naftos tanklaivį, kuris bandė pervežti naftą...

Verslo aplinka
2019.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau