Th. May vyriausybė atlaikė nepasitikėjimo balsavimą

Publikuota: 2019-01-16
Atnaujinta 2019-01-16 21:46

Jungtinės Karalystės (JK) premjerės Theresos May vyriausybė trečiadienį atlaikė šalies parlamentarų balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe. Sprendimas surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo priimtas po to, kai p. May triuškinančiai pralaimėjo balsavimą dėl „Brexit“ susitarimo.

Nepastikėjimą Th. May vyriausybe pareiškė 306 parlamentarai, o 325 buvo už Th. May vyriausybę. Th. May vyriausybė balsavimą išgyveno labai mažu - tik 19 balsų - skirtumu.

Ponia May tik paskelbus balsavimo rezultatus Bendruomenių rūmuose paragino kitų partijų lyderius susitikti dar šįvakar ir ieškoti bendro kompromiso. Ji taip pat pridūrė, kad pirmadienį grįš į Bendruomenių rūmus su „Brexit“ sutarties pataisymais.

„Aš esu pasirengusi dirbti išvien su bet kuriuo Bendruomenių rūmų nariu, kad įgyvendinčiau „Brexit“ ir užtikrinčiau, kad šie rūmai susigrąžintų britų pasitikėjimą“,– iškart po balsavimo pareiškė JK lyderė.

VŽ primena, kad p. May „Brexit“ susitarimą antradienį palaikė 202 parlamentarai, tačiau jam nepritarė 432. JK premjerei reikėjo 320 parlamentarų pritarimo, kad šalies parlamentas susitarimą ratifikuotų.

Prie istorinio ir triuškinančio pralaimėjimo reikšmingai prisidėjo ir p. May vadovaujamos Konservatorių partijos atstovai – 118 narių balsavo prieš susitarimą (196 konservatorių parlamentarai susitarimą palaikė).

Analitikai prognozavo, kad p. May vyriausybei pavyks atlaikyti trečiadienio nepasitikėjimo balsavimą, nes Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) ir p. May toriai nors ir nepalaiko susitarimo ir balsavo prieš jį, šiandienos balsavime palaikė premjerę dėl labai paprasto dalyko – jie nenori pirmalaikių visuotinių rinkimų, nes tai reikštų, kad juos Konservatorių partija greičiausiai pralaimėtų ir prarastų vietų Bendruomenių rūmuose, kur šiuo metu turi daugumą.

Be to, kaip parodė ir pačios partijos rengtas balsavimas dėl pasitikėjimo pačia p. May, kol kas toriai neturi kito ryškaus lyderio, kuris galėtų pakeisti p. May.

Kaip VŽ jau rašė, balsavimas dėl nepasitikėjimo rengtas opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno prašymu.

Ponia May dar antradienį iškart po balsavimo JK parlamentarams pažadėjo, kad kitą savaitę sugrįš į Bendruomenių rūmus su alternatyviu planu, jeigu jos vyriausybei pavyks išsilaikyti.

„Bendruomenių rūmai tarė savo žodį ir vyriausybė jų paklausys“, – antradienį nurodė p. May.

Iainas Watsonas, BBC politikos korespondentas, prognozuoja, kad, p. May pavykus atlaikyti balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe, ji ketvirtadienį turėtų surengti susitikimų seriją su „vyresniaisiais parlamentarais“.

Krypties nekeis

Manoma, kad JK premjerė, net ir atlaikiusi šiandienos balsavimą, neatsisakys savo „raudonųjų linijų“ dėl „Brexit“ susitarimo. Ponia May greičiausiai atmes Leiboristų partijos reikalavimą dėl muitų sąjungos su ES. Priešingu atveju, toks p. May kompromisas keltų riziką, kad atsistatydintų dalis jos kabineto narių.

Ji kalbėdama Bendruomenių rūmuose prieš balsavimą sakė, kad „nėra garantijų“, kad pirmalaikiai rinkimai suteiks daugumą parlamente kuriai nors partijai, o tokiu atveju Bendruomenių rūmai ir vėl atsidurtų aklavietėje dėl „Brexit“ susitarimo.

JK premjerė taip pat teigė, kad pirmalaikiai rinkimai nebūtų išeitis, nes jie paprasčiausiai „neatitinka nacionalinio intereso“. Ponia May įsitikinusi, kad parlamentarai balsavo dėl „Brexit“ referendumo surengimo, vėliau inicijavo 50 straipsnį ir todėl būtent „parlamentas privalo užbaigti savo darbą“.

„Tai yra tai, ko iš mūsų tikisi žmonės“ ,- trečiadienį nurodė p. May.

JK premjerės atstovas spaudai dar kartą patvirtino, kad vyriausybės politika derybose su Bendrija buvo nebūti muitų sąjungoje su ES, kad JK galėtų vykdyti naujus prekybos susitarimus su kitomis šalimis savarankiškai.

„Muitų sąjungoje mes negalėtumėme užsitikrinti savo pačių prekybos susitarimų ir mes savo derybas vedėme būtent vadovaudamiesi šiuo principu, nes norime turėti galimybę sudarinėti prekybos susitarimus su kitomis pasaulio šalimis“ ,- teigė p. May atstovas spaudai.

JK premjerė trečiadienį ne kartą pakartojo, kad tikimybė, kad „Brexit“ bus atšauktas yra kur kas didesnė negu pasitraukimas iš Bendrijos be susitarimo, tačiau kartu ji ne kartą pažymėjo savo pasiryžimą pasitraukti iš Bendrijos ir teigė, kad negebėjimas įvykdyti 2016 m. referendumo rezultatų yra „katrastrofiškas“ demokratijai.

JK Bendruomenių rūmų pirmininkė BBC nurodė, kad „dabar reikia visiškai ar iš dalies susitarti, arba surasti išvis alternatyvų susitarimą, dėl kurio galima derėtis ir kuris galėtų būti pristatytas Europos Sąjungai, kad mes vis dėlto įgyvendintumėme „Brexit“ iki kovo mėn. 29 d., kai JK oficialiai pasitraukia iš Bendrijos“.

ES pozicija

ES po vakar dienos istorinio balsavimo išreiškė nusivylimą dėl JK parlamentarų sprendimo, o Donaldas Tuskas, Europos vadovų tarybos pirmininkas, paragino JK pasilikti Bendrijoje, nes vakar diena parodė, kad susitarimas kol kas „atrodo neįmanomas“.

Iškart po pasirodžiusių naujienų apie balsavimo rezultatus Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, paragino p. May kaip įmanoma greičiau pristatyti savo tolimesnius žingsnius. Briuselis tikėjosi, kad p. May pralaimės balsavimą, tačiau toks triuškinantis pralaimėjimas rodo, kad yra labai mažai vilties, jog susitarimas galėtų būti išgelbėtas.

„Jeigu susitarimas yra neįmanomas, bet niekas nenori pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo, kas tuomet galiausiai turės užtektinai drąsos pasakyti, kokia yra vienintelė pozityvi išeitis?“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė p. Tuskas.

Ponia May turėjo sugrįžti į Briuselį per keletą dienų po balsavimo konsultacijoms su p. Tusku ir p. Junckeriu, tačiau dabar neaišku, apie ką būtų diskutuojama.

Savo pareiškime ES dar kartą paragino JK kuo greičiau apie savo planus informuoti Bendriją, nes „laikas jau beveik baigėsi“. JK pasitrauks iš Bendrijos kovo 29 d.

Ponas Junckeris nurodė, kad ES vyriausiasis derybininkas Michelas Barnier parodė „kūrybiškumą ir lankstumą“ derybose su JK ir per pastarąsias dienas dar kartą pademonstravo savo gerą valią pasiūlydamas papildomų išaiškinimų ir užtikrinimų.

Vienas neįvardintas ES pareigūnas nurodė, kad, kai p. May sugrįš į Briuselį, p. Junckeris tiesiog užduos jai vieną klausimą  – „kas toliau?“.

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) kalbėję politikai taip pat apgailestavo dėl „Brexit“ susitarimo nesėkmės JK parlamente.

EP pirmininkas Antonio Tajani, kuris cituojamas EP pranešime spaudai, ragino JK parlamento balsavimą suprasti teisingai – ne visi balsavę „prieš“ galvoja vienodai: dalis parlamentarų nori artimesnių santykių su ES, pavyzdžiui, muitų sąjungos, o kiti apskritai nenori susitarimo. Jo teigimu, svarbu užtikrinti, kad dėl politinio neaiškumo nenukentėtų ES piliečiai ir verslininkai, taip pat siekti išsaugoti tai, dėl ko susitarta per sunkias derybas.

Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas pažymėjo, kad politikai yra įsipareigoję kiek įmanoma sumažinti „Brexit“ žalą, tačiau šiuo metu būtina ruoštis visiems įmanomiems scenarijams. Jis teigė, kad ES tęs pasiekto susitarimo ratifikavimo procesą, kaip buvo sutarta su Londonu, nes šis susitarimas yra abiem pusėms geriausias įmanomas rezultatas.

Vyriausiasis ES derybininkas dėl „Brexit“ Michel Barnier apgailestavo, kad Londone nėra politinės valios pritarti sunkiu dvejų metų darbu pasiektam susitarimui. Derybininkas akcentavo, kad ES ir toliau nori kuo glaudesnių santykių su JK – tiek, kiek to norės patys britai. Politikas nuogąstavo, kad šiandien galimybė, jog JK išstos be jokio susitarimo, yra didesnė nei anksčiau, ir ragino abi puses stengtis to išvengti.

„Brexit eiga“

  • Antradienis – penktoji „Brexit“ debatų JK Bendruomenių rūmuose diena, kurios pabaigoje balsuota dėl p. May susiderėto „Brexit“ susitarimo. JK parlamentarai taip pat turėjo galimybę balsuoti dėl sutarties pataisymų, kurie galėtų pakeisti susitarimą. Po to, kai p. May susitarimas nebuvo patvirtintas, p. May turi tris darbo dienas „planui B“ pristatyti
  • Trečiadienis –  įvyko balsavimas JK parlamente dėl nepasitikėjimo vyriausybe. Ponia May atsilaikė.
  • Ketvirtadienis – p. May greičiausiai vyks į Briuselį ir prašys daugiau nuolaidų iš ES.
  • Sausio 21 d., pirmadienis – Bendruomenių rūmai turėtų balsuoti dėl „plano B“.
  • Kovo 29 d. – JK pasitraukia iš ES, nebent parlamentarai nubalsuos, kad „Brexit“ būtų atidėtas arba atšauktas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lione sprogęs paketas sužeidė 13 praeivių

Liono mieste Prancūzijoje gatvėje nugriaudėjęs sprogimas sužeidė tryliką praeivių. Sprogų paketą palikusio...

Verslo aplinka
2019.05.24
I. Šimonytė ir G. Nausėda sudalyvavo debatuose 7

Tiksint paskutinėms prezidento rinkimų agitacijos valandoms, penktadienio vakarą Daukanto aikštėje Vilniuje...

Verslo aplinka
2019.05.24
Th. May pasidavė, bet „Brexit“ aklavietė išlieka Premium

Dėl Jungtinės Karalystės (JK) sprendimo palikti Europos Sąjungą (ES) pasitraukti yra priverstas jau antrasis...

Verslo aplinka
2019.05.24
Konfliktas netyla – JAV dėl „Huawei“ spaudė ir Lietuvą Premium 14

„Huawei“ pastarosiomis dienomis sulaukia vis naujų smūgių. Bendradarbiavimą su ja pranešė stabdančios jau ir...

Technologijos
2019.05.24
Th. May pranešė, kada oficialiai atsistatydins 11

Penktadienį Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pranešė, kad pasitrauks iš Konservatorių...

Verslo aplinka
2019.05.24
Aplinkos ministerija planuoja steigti naują agentūrą 4

Aplinkos ministerija planuoja steigti naują viešąją įstaigą – Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (SSVA),...

Statyba ir NT
2019.05.24
Prekybininkams siūloma nedirbti 4 dienas per metus  4

Didiesiems prekybos tinklams siūloma uždrausti dirbti ne tik per Kalėdas ir Velykas, bet dar dvi švenčių...

Prekyba
2019.05.24
Du nauji „Spiečiai“ – Kėdainiuose ir Marijampolėje

Bendradarbystės centrai verslumui skatinti įsikurs Kėdainiuose ir Marijampolėje, praneša Ekonomikos ir...

Gazelė
2019.05.24
Iš anksto jau balsavo 5,78% rinkėjų

Prezidento rinkimų antrajame ture per keturias išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 140.228 arba...

Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 3

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
2019.05.24
Surinkimas iš šešėlio atsilieka nuo plano: kokios priežastys?  Premium 19

Daugiau pajamų į valstybės iždą 2018 m. didžiąja dalimi buvo surinkta ne dėl administravimo gerinimo...

Finansai
2019.05.24
Po rinkimų egzamino – išmėginimas valdžia

Poryt rinksime naują Lietuvos prezidentą – abu kandidatai, pasak kadenciją baigiančios Dalios Grybauskaitės,...

Verslo aplinka
2019.05.24
VŽ paaiškina: kokias galias turi Lietuvos prezidentas 6

Anot teisės ekspertų, Lietuva galėtų būti apibūdinta kaip parlamentinė respublika su tam tikrais pusiau...

Verslo aplinka
2019.05.24
Eros pabaiga: estai sutiko sinchronizuotis su Europa Premium

Politikų derybos dėl prisijungimo prie Vakarų Europos, trukusios beveik dešimtmetį, baigsis visiems proceso...

Pramonė
2019.05.24
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Verslo aplinka
2019.05.24
Naujojo Ukrainos prezidento pasirinkimai kelia nerimą Premium 3

Naujasis Ukrainos prezidentas savo sprendimais jau supurtė šalies politinę padangę. Pirmiausia tik prisiekęs...

Verslo aplinka
2019.05.24
Didėja spaudimas Th. May, atideda „Brexit“ balsavimą

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės vyriausybė atidėjo savo planus pateikti balsavimui savo...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
9 politikai siekė prezidento posto ne po vieną kartą

Šįkart į prezidento rinkimų antrąjį turą pateko du politikai, prieš tai niekad nedalyvavę valstybės vadovo...

Verslo aplinka
2019.05.23
Indijos premjeras pakeliui į triuškinančią pergalę parlamento rinkimuose

Narendra Modi, Indijos premjeras, ketvirtadienį užsitikrino dar vieną penkerių metų kadenciją jo partijai...

Verslo aplinka
2019.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau