Th. May vyriausybė atlaikė nepasitikėjimo balsavimą

Publikuota: 2019-01-16
Atnaujinta 2019-01-16 21:46

Jungtinės Karalystės (JK) premjerės Theresos May vyriausybė trečiadienį atlaikė šalies parlamentarų balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe. Sprendimas surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo priimtas po to, kai p. May triuškinančiai pralaimėjo balsavimą dėl „Brexit“ susitarimo.

Nepastikėjimą Th. May vyriausybe pareiškė 306 parlamentarai, o 325 buvo už Th. May vyriausybę. Th. May vyriausybė balsavimą išgyveno labai mažu - tik 19 balsų - skirtumu.

Ponia May tik paskelbus balsavimo rezultatus Bendruomenių rūmuose paragino kitų partijų lyderius susitikti dar šįvakar ir ieškoti bendro kompromiso. Ji taip pat pridūrė, kad pirmadienį grįš į Bendruomenių rūmus su „Brexit“ sutarties pataisymais.

„Aš esu pasirengusi dirbti išvien su bet kuriuo Bendruomenių rūmų nariu, kad įgyvendinčiau „Brexit“ ir užtikrinčiau, kad šie rūmai susigrąžintų britų pasitikėjimą“,– iškart po balsavimo pareiškė JK lyderė.

VŽ primena, kad p. May „Brexit“ susitarimą antradienį palaikė 202 parlamentarai, tačiau jam nepritarė 432. JK premjerei reikėjo 320 parlamentarų pritarimo, kad šalies parlamentas susitarimą ratifikuotų.

Prie istorinio ir triuškinančio pralaimėjimo reikšmingai prisidėjo ir p. May vadovaujamos Konservatorių partijos atstovai – 118 narių balsavo prieš susitarimą (196 konservatorių parlamentarai susitarimą palaikė).

Analitikai prognozavo, kad p. May vyriausybei pavyks atlaikyti trečiadienio nepasitikėjimo balsavimą, nes Šiaurės Airijos Demokratinė junionistų partija (DUP) ir p. May toriai nors ir nepalaiko susitarimo ir balsavo prieš jį, šiandienos balsavime palaikė premjerę dėl labai paprasto dalyko – jie nenori pirmalaikių visuotinių rinkimų, nes tai reikštų, kad juos Konservatorių partija greičiausiai pralaimėtų ir prarastų vietų Bendruomenių rūmuose, kur šiuo metu turi daugumą.

Be to, kaip parodė ir pačios partijos rengtas balsavimas dėl pasitikėjimo pačia p. May, kol kas toriai neturi kito ryškaus lyderio, kuris galėtų pakeisti p. May.

Kaip VŽ jau rašė, balsavimas dėl nepasitikėjimo rengtas opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno prašymu.

Ponia May dar antradienį iškart po balsavimo JK parlamentarams pažadėjo, kad kitą savaitę sugrįš į Bendruomenių rūmus su alternatyviu planu, jeigu jos vyriausybei pavyks išsilaikyti.

„Bendruomenių rūmai tarė savo žodį ir vyriausybė jų paklausys“, – antradienį nurodė p. May.

Iainas Watsonas, BBC politikos korespondentas, prognozuoja, kad, p. May pavykus atlaikyti balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe, ji ketvirtadienį turėtų surengti susitikimų seriją su „vyresniaisiais parlamentarais“.

Krypties nekeis

Manoma, kad JK premjerė, net ir atlaikiusi šiandienos balsavimą, neatsisakys savo „raudonųjų linijų“ dėl „Brexit“ susitarimo. Ponia May greičiausiai atmes Leiboristų partijos reikalavimą dėl muitų sąjungos su ES. Priešingu atveju, toks p. May kompromisas keltų riziką, kad atsistatydintų dalis jos kabineto narių.

Ji kalbėdama Bendruomenių rūmuose prieš balsavimą sakė, kad „nėra garantijų“, kad pirmalaikiai rinkimai suteiks daugumą parlamente kuriai nors partijai, o tokiu atveju Bendruomenių rūmai ir vėl atsidurtų aklavietėje dėl „Brexit“ susitarimo.

JK premjerė taip pat teigė, kad pirmalaikiai rinkimai nebūtų išeitis, nes jie paprasčiausiai „neatitinka nacionalinio intereso“. Ponia May įsitikinusi, kad parlamentarai balsavo dėl „Brexit“ referendumo surengimo, vėliau inicijavo 50 straipsnį ir todėl būtent „parlamentas privalo užbaigti savo darbą“.

„Tai yra tai, ko iš mūsų tikisi žmonės“ ,- trečiadienį nurodė p. May.

JK premjerės atstovas spaudai dar kartą patvirtino, kad vyriausybės politika derybose su Bendrija buvo nebūti muitų sąjungoje su ES, kad JK galėtų vykdyti naujus prekybos susitarimus su kitomis šalimis savarankiškai.

„Muitų sąjungoje mes negalėtumėme užsitikrinti savo pačių prekybos susitarimų ir mes savo derybas vedėme būtent vadovaudamiesi šiuo principu, nes norime turėti galimybę sudarinėti prekybos susitarimus su kitomis pasaulio šalimis“ ,- teigė p. May atstovas spaudai.

JK premjerė trečiadienį ne kartą pakartojo, kad tikimybė, kad „Brexit“ bus atšauktas yra kur kas didesnė negu pasitraukimas iš Bendrijos be susitarimo, tačiau kartu ji ne kartą pažymėjo savo pasiryžimą pasitraukti iš Bendrijos ir teigė, kad negebėjimas įvykdyti 2016 m. referendumo rezultatų yra „katrastrofiškas“ demokratijai.

JK Bendruomenių rūmų pirmininkė BBC nurodė, kad „dabar reikia visiškai ar iš dalies susitarti, arba surasti išvis alternatyvų susitarimą, dėl kurio galima derėtis ir kuris galėtų būti pristatytas Europos Sąjungai, kad mes vis dėlto įgyvendintumėme „Brexit“ iki kovo mėn. 29 d., kai JK oficialiai pasitraukia iš Bendrijos“.

ES pozicija

ES po vakar dienos istorinio balsavimo išreiškė nusivylimą dėl JK parlamentarų sprendimo, o Donaldas Tuskas, Europos vadovų tarybos pirmininkas, paragino JK pasilikti Bendrijoje, nes vakar diena parodė, kad susitarimas kol kas „atrodo neįmanomas“.

Iškart po pasirodžiusių naujienų apie balsavimo rezultatus Jeanas Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, paragino p. May kaip įmanoma greičiau pristatyti savo tolimesnius žingsnius. Briuselis tikėjosi, kad p. May pralaimės balsavimą, tačiau toks triuškinantis pralaimėjimas rodo, kad yra labai mažai vilties, jog susitarimas galėtų būti išgelbėtas.

„Jeigu susitarimas yra neįmanomas, bet niekas nenori pasitraukti iš Bendrijos be susitarimo, kas tuomet galiausiai turės užtektinai drąsos pasakyti, kokia yra vienintelė pozityvi išeitis?“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė p. Tuskas.

Ponia May turėjo sugrįžti į Briuselį per keletą dienų po balsavimo konsultacijoms su p. Tusku ir p. Junckeriu, tačiau dabar neaišku, apie ką būtų diskutuojama.

Savo pareiškime ES dar kartą paragino JK kuo greičiau apie savo planus informuoti Bendriją, nes „laikas jau beveik baigėsi“. JK pasitrauks iš Bendrijos kovo 29 d.

Ponas Junckeris nurodė, kad ES vyriausiasis derybininkas Michelas Barnier parodė „kūrybiškumą ir lankstumą“ derybose su JK ir per pastarąsias dienas dar kartą pademonstravo savo gerą valią pasiūlydamas papildomų išaiškinimų ir užtikrinimų.

Vienas neįvardintas ES pareigūnas nurodė, kad, kai p. May sugrįš į Briuselį, p. Junckeris tiesiog užduos jai vieną klausimą  – „kas toliau?“.

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) kalbėję politikai taip pat apgailestavo dėl „Brexit“ susitarimo nesėkmės JK parlamente.

EP pirmininkas Antonio Tajani, kuris cituojamas EP pranešime spaudai, ragino JK parlamento balsavimą suprasti teisingai – ne visi balsavę „prieš“ galvoja vienodai: dalis parlamentarų nori artimesnių santykių su ES, pavyzdžiui, muitų sąjungos, o kiti apskritai nenori susitarimo. Jo teigimu, svarbu užtikrinti, kad dėl politinio neaiškumo nenukentėtų ES piliečiai ir verslininkai, taip pat siekti išsaugoti tai, dėl ko susitarta per sunkias derybas.

Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas pažymėjo, kad politikai yra įsipareigoję kiek įmanoma sumažinti „Brexit“ žalą, tačiau šiuo metu būtina ruoštis visiems įmanomiems scenarijams. Jis teigė, kad ES tęs pasiekto susitarimo ratifikavimo procesą, kaip buvo sutarta su Londonu, nes šis susitarimas yra abiem pusėms geriausias įmanomas rezultatas.

Vyriausiasis ES derybininkas dėl „Brexit“ Michel Barnier apgailestavo, kad Londone nėra politinės valios pritarti sunkiu dvejų metų darbu pasiektam susitarimui. Derybininkas akcentavo, kad ES ir toliau nori kuo glaudesnių santykių su JK – tiek, kiek to norės patys britai. Politikas nuogąstavo, kad šiandien galimybė, jog JK išstos be jokio susitarimo, yra didesnė nei anksčiau, ir ragino abi puses stengtis to išvengti.

„Brexit eiga“

  • Antradienis – penktoji „Brexit“ debatų JK Bendruomenių rūmuose diena, kurios pabaigoje balsuota dėl p. May susiderėto „Brexit“ susitarimo. JK parlamentarai taip pat turėjo galimybę balsuoti dėl sutarties pataisymų, kurie galėtų pakeisti susitarimą. Po to, kai p. May susitarimas nebuvo patvirtintas, p. May turi tris darbo dienas „planui B“ pristatyti
  • Trečiadienis –  įvyko balsavimas JK parlamente dėl nepasitikėjimo vyriausybe. Ponia May atsilaikė.
  • Ketvirtadienis – p. May greičiausiai vyks į Briuselį ir prašys daugiau nuolaidų iš ES.
  • Sausio 21 d., pirmadienis – Bendruomenių rūmai turėtų balsuoti dėl „plano B“.
  • Kovo 29 d. – JK pasitraukia iš ES, nebent parlamentarai nubalsuos, kad „Brexit“ būtų atidėtas arba atšauktas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rusijos kariai nebegalės naudotis išmaniaisiais prietaisais 6

Rusijos Dūma antradienį balsavo už draudimą šalies kariams naudotis išmaniaisiais telefonais ir socialiniais...

Technologijos
2019.02.20
V. Šapoka: reikia bendros ES pinigų plovimo prevencijos  1

Euro zonai ir Europos Sąjungai (ES) reikia bendros pinigų plovimo prevencijos sistemos, sako finansų...

Finansai
2019.02.20
Dėl „Brexit“ nesutarimų iš Th. May partijos taip pat traukiasi trys narės

Trys JK premjerės Theresos May vadovaujamos Torių partijos parlamentarės pasitraukė iš partijos ir prisijungė...

Verslo aplinka
2019.02.20
Prezidentė leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn 8 aukšto rango teisėjus 37

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į generalinio prokuroro Evaldo Pašilio teikimą ir vadovaudamasi...

Verslo aplinka
2019.02.20
Krentant reitingams V. Putinas ramino šalį geresnio gyvenimo pažadais 16

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, krentant jo populiarumui šalyje trečiadienį skaitė savo metinį...

Verslo aplinka
2019.02.20
VTEK: Vilniaus meras R. Šimašius supainiojo interesus 1

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pažeidė įstatymus savo feisbuko paskyroje talpinęs savivaldybės...

Verslo aplinka
2019.02.20
Rinkimai: panevėžiečių laukia dilema, kaip vertinti korupcijos skandalą

Panevėžiečių savivaldos rinkimuose kitą mėnesį laukia dilema: patikėti dar vieną kadenciją teisėsaugos...

Verslo aplinka
2019.02.20
Gigantiškame teismų korupcijos tyrime – dešimtys įtariamųjų, bus daugiau 29

Teisėsaugos atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl itin stambaus masto korupcijos teismų sistemoje – dešimtys...

Verslo aplinka
2019.02.20
Kas antra savivaldybė skyrė lėšų su politikais susijusiai žiniasklaidai

Nuo 2015-ųjų savivaldybės trečdalį – 2 mln. Eur – viešinimo lėšų skyrė su politikais susijusiai...

Rinkodara
2019.02.20
VRK spausdinimo paslaugų konkursas sudomino tik „Lodvilą“ Premium

Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) nepavyko pritraukti daugiau dalyvių į konkursą spausdintai informacijai...

Verslo aplinka
2019.02.20
Stringančių ES remiamų projektų sąraše – e.sveikata, valstybės duomenų centras  3

Lietuva iki praėjusių metų pabaigos paskirstė 4,3 mlrd. Eur (64%) Europos Sąjungos (ES) 2014-2020 metų...

Verslo aplinka
2019.02.20
Simptomai iš niekur neatsiranda 3

Nors pasaulyje daugėja ženklų, simbolizuojančių galimą nuosmukį, ekonomistai tikina, kad optimizmo prarasti...

Verslo aplinka
2019.02.20
JK Leiboristų partijos skilimas gali atnešti naujų vėjų ir „Brexit“ Premium

Jungtinės Karalystės (JK) politinę padangę sujudino septyni JK Leiboristų partijos nariai – jie pareiškė, kad...

Verslo aplinka
2019.02.20
I. Šimonytė per dieną surinko parašus dalyvavimui prezidento rinkimuose 34

Konservatorių kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė antradienį per dieną surinko reikalingą parašų kiekį...

Verslo aplinka
2019.02.19
Gripo epidemija atšaukiama keturiose savivaldybėse

Antradienį gripo epidemiją nutraukė Ignalinos, Kauno ir Ukmergės rajonų savivaldybės, nuo trečiadienio...

Verslo aplinka
2019.02.19
VRK panaikino dar trijų kandidatų į savivaldybių tarybas neliečiamybę

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį panaikino dar kelių kandidatų savivaldybių tarybų rinkimuose...

Verslo aplinka
2019.02.19
Kritikos sulaukęs M. Grigelis traukiasi iš „Kauno autobusų“ 23

Kauno miesto valdžios raginimų trauktis dėl autobusų įsigijimo iš jo sūnaus vadovaujamos įmonės sulaukęs...

Logistika
2019.02.19
Niūriausios verslo nuotaikos – Šiaulių apskrityje 3

Net dvi Šiaulių regiono savivaldybės pagal aplinkos palankumą verslui atsidūrė tarp penkių didžiausią...

Verslo aplinka
2019.02.19
Mirė mados namų „Chanel“ vyriausiasis dizaineris K. Lagerfeldas 1

Antradienį vienoje Prancūzijos ligoninių Paryžiuje mirė 85-erių mados namų „Chanel“ vyriausiasis dizaineris...

Verslo aplinka
2019.02.19
Teismas: N. Numavičius neturėtų įsižeisti dėl Marcinkevičių žodžių  2

Verslininkų Mindaugo ir Gintaro Marcinkevičių vieši teiginiai apie vienos didžiausių Lietuvoje VP grupės...

Verslo aplinka
2019.02.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau