2018-uosius vainikavo „Moody‘s“ ir „Google“ investicijos, atėjo regionų eilė

Publikuota: 2019-01-15
Atnaujinta 2019-01-15 18:12
svg svg

2018 m. - antri metai iš eilės be pertraukos, kai Lietuvoje įsikuria gerai žinomos globalios kompanijos, kurios kaip masalas iš paskos traukia ir kitus investuotojus. 2017 metus lydėjo „Continental“ ir „Booking.com“ investicijos. Pernai žinią apie „Barclays“ technologijų centro uždarymą pakeitė „Moody‘s“ ir „Google“ sprendimai įsikurti Lietuvoje.  Ekspertai 2019 metais tikisi daugiau užsienio investicijų regionuose ir savivaldybėms dalina patarimus, kaip jų nenubaidyti.

2018 m. į Lietuvą pritraukti 45 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektai. Tai 22% daugiau nei 2017 m., kai pritraukti 36 TUI projektai, pranešė „Investuok Lietuvoje“ (IL). Įgyvendinus šiuos investicinius projektus per 2-3 metus bus sukurta 4.600 naujų darbo vietų.

TUI skaičius Lietuvoje auga nuo 2012 m.  Naujų darbo vietų 2018 metais planuojama sukurti 350 mažiau nei per 2017 m. skelbtus TUI projektus (4.950 darbo vietų).

2018 metai buvo ypatingi tuo, kad iškilo ir sparčiai augo šalies finansinių technologijų (fintech) sektorius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Be to, 2018 m. buvo pasiekta paslaugų centrų industrijos branda bei įmonės ėmė aktyviau rodyti interesą vykdyti tiriamąją veiklą Lietuvoje.

Kartu patirta ir netekimų: britų bankas „Barclays“ oficialiai pranešė, kad per šiuos metus Lietuvoje uždarys savo technologijų centrą – šis projektas 2009 m. tapo ledlaužiu pritraukiant globalių kompanijų investicijas į Lietuvą.

Savo ruožtu naujai ateinančioms kompanijoms lieka aukštos kvalifikacijos IT specialistai, kuriems nėra kada sėdėti be darbo.

VŽ šaltiniai taip pat nurodo, kad „Moody‘s“, „Revolut“ ir „Google“ investicijos Lietuvoje yra ne tik šalies pastangų pritraukti šias kompanijas vaisius, bet ir pavasarį planuojamo Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES („Brexit“) pasekmė.

[infogram id="a8fb2956-ac47-4809-9ffd-1d1c2ab1baef" prefix="EIU" format="interactive" title="tui 2018 metais"]

„Revolut“ ir „Google“ metai

Metų pabaigoje Lietuvos bankas išdavė jau šimtąją licenciją, kurios leidžia „fintech“ įmonėms teikti paslaugas visoje Europos Sąjungoje. Tarp jų – ir „Google Payment Lithuania“ suteikta elektroninių pinigų  licencija bei startuoliui „Revolut“ išduota specializuoto banko licencija.

Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, pranešime teigia, kad Lietuvos „fintech“ sektoriui iki šiol trūko gerai žinomo tarptautinio rinkos dalyvio pripažinimo.

„Praeiti metai atnešė net dvi tokias įmones – „Revolut“ ir „Google“. Šių pasaulinio lygio rinkos dalyvių pripažinimas reiškia, kad apie Lietuvą, kaip galimą lokaciją plėtrai, svarstys ir daugiau panašaus kalibro įmonių. Ir kalba eina ne tik apie „fintech“ sferą, bet ir apie platesnę technologijų rinką“ , pabrėžia p. Katinas.

Išėjo „Barclays“, atėjo „Moody‘s“

Virginijus Sinkevičius, Ekonomikos ir inovacijų ministras pranešime teigia, užsienio bendrovės, pasirinkusios Lietuvą pernai, planuoja mokėti 2-4 kartus didesnius atlyginimus nei šalies vidurkis.

Pastarieji metai parodė, kad paslaugų centrų sektorius toliau auga į plotį ir į gylį. Beveik pusė šalies paslaugų centrų patys kuria robotikos sprendimus.

„Moody‘s“ atvedimas šalies paslaugų centrų industrijai svarbus taip pat, kaip gamybos sektoriui pernai Lietuvoje kurtis nusprendę didieji automobilių komponentų gamintojai („Continental“, 2017 m. – „Hella“) – tai industriją stumtels į dar aukštesnį lygmenį ir padės Lietuvai tapti šios industrijos centru Vidurio ir Rytų Europoje“, – teigia p. Sinkevičius.

Šiuo metu šalyje veikiančiuose paslaugų centruose (apie 70) dirba daugiau nei 17.000 specialistų.

IL taip pat pastebi, kad vis daugiau įmonių renkasi Lietuvą vykdyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP). Dėl šios priežasties mūsų šalį pasirinkusių įmonių spektras itin platus – nuo dirbtinio intelekto sprendimus kuriančių olandų „Convious“ iki vaizdo atpažinimo sistemas savavaldžiams automobiliams vystančių „Tonbo Imaging“.

„Fintecho“ srautas nesustos

Andrius Francas, personalo paieškos UAB „Alliance for Recruitment“ partneris, prognozuoja, kad 2019 metais ir toliau tęsis proveržis „fintech“ srityje. Čia didžiausią nuopelną jis priskirtų Lietuvos bankui ir IL.

„Didžiausias iššūkis, kad nebūtų išduota licencija tiems, kas jos nėra verti, kad šaukštas deguto nepagadintų medaus statinės. Kol kas panašu, kad tvarkosi sėkmingai“, - sako p. Francas.

Jam keistokai atrodo diskusija dėl išduotos licencijos „Revolut“, kai tą patį gruodžio  mėnesį buvo išduotas leidimas iš Lietuvos veikti visoje ES kur kas stambesnio kalibro investuotojui „Google Payment Lithuania“.

„Kalbama, ar viena organizacija bankrutuos ar nebankrutuos, kai apie „Google“ niekas nekalba, o tai organizacija, kuri yra daug didesnė savo tinklu ir turiniu nei „Revolut“. O jei jau licencija buvo suteikta, tai vadinasi ta įmonė buvo jos verta“, - tęsia p. Francas. 

Nubyrėjo ir regionams

Vienas svarbiausių 2018 m. investicinių projektų regionuose buvo britų „Intersurgical“ sprendimas investuoti Visagine, kur bus gaminamos vienkartinės kvėpavimo sistemos medicinos sektoriui. Bendrovės ryšys su Visaginu prasidėjo nuo švietimo, kai 2016 m. bendrovė pasiūlė stažuotes Visagino profesinės mokyklos mechatronikos studijų krypties studentams. Bemaž dvidešimt metų Pabradėje veikiantis „Intersurgical“ yra didžiausias darbdavys regione.

Investuotojų dėmesio pernai sulaukė ir kiti šalies regionai. Pavyzdžiui, Kėdainiuose už 20 mln. Eur bus pastatyta moderni Vokietijos bendrovės ‚Aga“ pramoninių dujų gamykla.

nuotrauka::1 left

Ponas Francas įžvelgia, kad toliau plėtosis gamybinio sektoriaus investicijos iš užsienio, daugiausia regionuose.

„Mes jaučiame, kad po kelių banginių atėjimą į Kauną, tikėtina, kad autokomponentų sektorius turėtų toliau“, - prognozuoja p. Francas. Naujos pramoninės investicijos nebūtinai rinksis Kauną, bet galima tikėtis, kad jos rinksis ir Panevėžį ar Kėdainius.

Jo teigimu, smulkesni investuotojai ateina dėl gerėjančios investicinės aplinkos, bet taip pat, kad gal kiek netikėtai tapome ir pramoninių investuotojų traukos centru.

„O regionams, norintiems pritraukti kompanijų, svarbu kad toje vietoje būtų jaunimo, kad veiktų mokymo institucija. Nereikia universiteto, bet turi veikti kolegija arba rimti profesinio rengimo centrai, kurie užtikrintų specialistų parengimą. Niekas neinvestuos ten, kur nieko rimto nėra“, - kalba personalo paieškos ekspertas.

Kalbėdamas apie 2019 metus, ekspertas akcentuoja, kad yra dalis bendrovių, kurios plečia savo pajėgumus Europoje ir žiūri, kuri yra didesnis naudos ir kaštų santykis.

Kas dėl gamybos, tai Lietuva stoja į vieną gretą su Lenkija, Bulgarija ir Rumunija. „Nesame pigesni nei bulgarai ar rumunai, bet mus renkasi dėl siūlomos aukštesnės kokybės.  Gal būti, kad  geriau parengiami mūsų specialistai, turime mažesni biurokratijos ir korupcijos lygi“, - priduria pašnekovas.

Iššūkis Lietuvai lieka, kaip išnaudoti darbo jėgą, kuri nėra išnaudojama ypač regionuose, nes angliškai kalbantys talentai Vilniuje ar Kaune darbo visada turės.

„Na o potencialias vietas proveržiui matyčiau Panevėžį, Kėdainius, Šiaulius“, - mano p. Francas. Vilniuje, Kaune, iš dalies Klaipėdoje,  kur investicijų sulaukta daugiau, jau stinga darbuotojų, o papildomos darbo jėgos per daug neplanuojama, tad investuotojų žvilgsniai kryps ten, kur jų yra.

Ko reikia naujoms investicijoms

Lietuva tampa vis labiau matoma verslo pasaulyje. Vienas iš to rodiklių yra Lietuvos pakilimas į 14 vietą „Doing Business“ reitinge 2018 m. spalį. Siekiama, kad Lietuva patektų į patraukliausių valstybių dešimtuką, kol kas tam labai koją kiša neefektyviai veikianti ir reformuoti suplanuota įmonių bankroto ir restruktūrizavimo sistema (šiuo metu tik 70 vieta tarp 190 valstybių).

Prie kitų teigiamų pokyčių priskiriamas šiemet pradedamas vykdyti tiesioginis verslo skrydis iš Londono.  Investuotojai dažnai nurodo, kad vienas prioritetų renkantis šalį yra patogus susisiekimas su pasirinkta investuoti vieta (t. y. kai vadovai tą pačia dieną gali atvykti, sutvarkyti reikalus antrinėje įmonėje ir išvykti atgal).

Rūta Skyrienė, investuotojų asociacijos „Investors' Forum“ vykdomosios direktorės teigimu, 2018 metai buvo tikrai sėkmingi investicijų pritraukimo prasme. Nors investuotojų pasitikėjimo indeksas rodo kad dėl artėjančių rinkimų ir neatsakingų pavienių politikų pasisakymų  užtikrintumas politiniu stabilumu 2018 metų pabaigoje sumažėjo, bendra investicinė aplinka yra labai palanki. Kylame konkurencingumo reitinguose ir buvo rekordiškai įvertintas Lietuvos atvirumas užsienio investicijoms.

„Žiūrint į priekį yra dvi esminės sritys kuriose reikia proveržio. Tai švietimas ir migracija. Švietime reikia atvirumo dėstytojams ir mokytojams iš geriausių pasaulio universitetų ir mokyklų bei platesnio požiūrio į reformų būtinumą, neapsiribojant asmeniniais ar regioniniais interesais. Migracijos politikoje atvirumo kvalifikuotiems darbuotojams iš kitų valstybių ir lankstesnių procedūrų. Tapę atviresni galėsime žengti dar vieną kokybinį žingsnį į priekį ir 2019 bus dar sėkmingesni investicijų prasme“, - komentare teigia p. Skyrienė.

Kaip teigia „Investuok Lietuvoje“ specialistai, siekiant gausinti naujų investicinių projektų skaičių būtina gerinti šalies investicinę aplinką.

IL išskiria tris pagrindines investicinės aplinkos gerinimo kryptis, kas padėtų ateityje gausinti naujų investicinių projektų skaičių.

Pirma – pramonės infrastruktūros vystymas, ypatingą dėmesį skiriant šalies regionams. Antra – švietimo sistemos orientavimas, užtikrinantis, kad absolventai būtų pasirengę moderniai ekonomikai, o šalis ir toliau trauktų investuotojus aukštos kokybės talentais. Trečia – susisiekimo su pagrindiniais pasaulio ekonomikos centrais gerinimas plečiant verslo skrydžių geografiją.

[infogram id="cd0a3ee3-4f1f-4ba0-8eb3-156ce452a070" prefix="3uK" format="interactive" title="TUI gyventojui 2017"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Baltarusių opozicija: nuo režimo bėgantieji į Lietuvą gali patekti tik nelegaliai

Nuo Aliaksandro Lukašenkos, neteisėto Baltarusijos vadovo, režimo bėgantys baltarusiai į Lietuvą gali patekti...

Graikijos premjeras smerkia opozicinės partijos lyderio sekimą

Kyriakos Mitsotakis, Graikijos premjeras, pirmadienį pripažino, kad žvalgybos tarnybos vykdytas opozicinės...

Rusijos aviakompanijos pradeda ardyti lėktuvus atsarginėms dalims

Rusijos aviakompanijos, įskaitant didžiausią iš jų – valstybės kontroliuojamą „Aeroflot“, pradėjo ardyti...

„Transneft“: Ukraina sustabdė rusiškos naftos tranzitą į Europą 2

Rusijos valstybės valdoma naftos kompanija „Transneft“ teigė, kad nuo rugpjūčio 4 dienos Ukraina nustojo...

Pramonė
15:02
JK baiminantis recesijos, B. Johnsonas fiskalinius sprendimus palieka kitam premjerui

Borisas Johnsonas, Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas, iki savo pasitraukimo kitą mėnesį nedarys...

A. Armonaitė Klaipėdai žada numatyti finansavimą mėlynųjų inovacijų ir aplinkosaugos idėjoms

Klaipėda iš visų Lietuvos miestų turi didžiausią potencialą ateityje pritraukti su Baltijos jūros ištekliais,...

Panevėžyje ir Kuršių mariose prasideda karinės pratybos

Antradienį Panevėžio mieste ir rajone bei Vakarų Lietuvoje prasideda Lietuvos kariuomenės pratybos.

Rusija įšaldė objektų inspektavimą pagal START sutartį su JAV

Rusija pirmadienį pranešė, kad įšaldo objektų inspektavimą pagal strateginės ginkluotės mažinimo sutartį su...

Pirmadienį – 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyti 1.935 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus, rodo antradienį paskelbti...

Prezidento patarėjas: pirmiausia reikia didinti žmonių pajamas, vėliau galima svarstyti ir PVM maistui lengvatą 3

Siekiant mažinti infliacijos poveikį gyventojams gali būti svarstoma ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

D. Trumpas pranešė apie FTB reidą jo namuose Floridoje 1

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paskelbė, kad FTB agentai vykdo reidą jo rezidencijoje...

Karštą politinį rudenį žymės ekonominių iššūkių ženklai Premium

Biudžetas, reakcija į gresiančią recesiją, naujos antiinfliacinės priemonės, pasiūlymai dėl mokesčių...

Ukraina: suimti Rusijos agentai, planavę nužudyti gynybos ministrą ir karinės žvalgybos vadovą

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) pirmadienį pranešė, kad suėmė Rusijos agentus, kurie planavo nužudyti gynybos...

Taivano diplomatijos vadovas: Kinija savo karinėmis pratybomis rengiasi invazijai

Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu antradienį pareiškė, jog Pekinas vykdo oro ir jūrų pratybas...

Viceministras: kovinių dronų iš JAV perkanti Lietuva jų papildomai gaus kaip paramą

Iš Jungtinių Valstijų kovinių dronų „Switchblade“ perkanti Lietuva jų papildomai gaus kaip paramą, portalui...

„Aston Martin“ pradeda naują erą: keičia prekės ženklą ir pristato naują ikoniškąjį logotipą Verslo tribūna 1

Ikoniškasis „Aston Martin“ ženklas kelia sparnus į naują įspūdingą erą. Itin prabangių britiškų automobilių...

Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
05:50
G. Landsbergis: Maskva turi pati surasti būdus, kaip atsiskaityti už Kaliningrado tranzitą 91

Ne Vilnius, o Maskva turi rasti būdus, kaip atsiskaityti už Kaliningrado tranzitą, sako Gabrielius...

Verslo aplinka
2022.08.08
JAV Senatas priėmė 430 mlrd. USD vertės klimato, mokesčių ir sveikatos apsaugos planą

Po pusantrų metų trukusių įtemptų derybų ir naktinio debatų maratono JAV Senatas sekmadienį patvirtino...

Verslo aplinka
2022.08.08
Naujoji JAV Afrikos strategija: žada bendradarbiauti, pabrėžė Kinijos ir Rusijos grėsmes

Pirmadienį JAV paskelbė naują Afrikos strategijos dokumentą, kuriame pabrėžė regiono svarbą, Kinijos ir...

Verslo aplinka
2022.08.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku