2018-uosius vainikavo „Moody‘s“ ir „Google“ investicijos, atėjo regionų eilė

Publikuota: 2019-01-15
Atnaujinta 2019-01-15 18:12

2018 m. - antri metai iš eilės be pertraukos, kai Lietuvoje įsikuria gerai žinomos globalios kompanijos, kurios kaip masalas iš paskos traukia ir kitus investuotojus. 2017 metus lydėjo „Continental“ ir „Booking.com“ investicijos. Pernai žinią apie „Barclays“ technologijų centro uždarymą pakeitė „Moody‘s“ ir „Google“ sprendimai įsikurti Lietuvoje.  Ekspertai 2019 metais tikisi daugiau užsienio investicijų regionuose ir savivaldybėms dalina patarimus, kaip jų nenubaidyti.

2018 m. į Lietuvą pritraukti 45 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektai. Tai 22% daugiau nei 2017 m., kai pritraukti 36 TUI projektai, pranešė „Investuok Lietuvoje“ (IL). Įgyvendinus šiuos investicinius projektus per 2-3 metus bus sukurta 4.600 naujų darbo vietų.

TUI skaičius Lietuvoje auga nuo 2012 m.  Naujų darbo vietų 2018 metais planuojama sukurti 350 mažiau nei per 2017 m. skelbtus TUI projektus (4.950 darbo vietų).

2018 metai buvo ypatingi tuo, kad iškilo ir sparčiai augo šalies finansinių technologijų (fintech) sektorius.

Be to, 2018 m. buvo pasiekta paslaugų centrų industrijos branda bei įmonės ėmė aktyviau rodyti interesą vykdyti tiriamąją veiklą Lietuvoje.

Kartu patirta ir netekimų: britų bankas „Barclays“ oficialiai pranešė, kad per šiuos metus Lietuvoje uždarys savo technologijų centrą – šis projektas 2009 m. tapo ledlaužiu pritraukiant globalių kompanijų investicijas į Lietuvą.

Savo ruožtu naujai ateinančioms kompanijoms lieka aukštos kvalifikacijos IT specialistai, kuriems nėra kada sėdėti be darbo.

VŽ šaltiniai taip pat nurodo, kad „Moody‘s“, „Revolut“ ir „Google“ investicijos Lietuvoje yra ne tik šalies pastangų pritraukti šias kompanijas vaisius, bet ir pavasarį planuojamo Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES („Brexit“) pasekmė.

[infogram id="a8fb2956-ac47-4809-9ffd-1d1c2ab1baef" prefix="EIU" format="interactive" title="tui 2018 metais"]

„Revolut“ ir „Google“ metai

Metų pabaigoje Lietuvos bankas išdavė jau šimtąją licenciją, kurios leidžia „fintech“ įmonėms teikti paslaugas visoje Europos Sąjungoje. Tarp jų – ir „Google Payment Lithuania“ suteikta elektroninių pinigų  licencija bei startuoliui „Revolut“ išduota specializuoto banko licencija.

Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, pranešime teigia, kad Lietuvos „fintech“ sektoriui iki šiol trūko gerai žinomo tarptautinio rinkos dalyvio pripažinimo.

„Praeiti metai atnešė net dvi tokias įmones – „Revolut“ ir „Google“. Šių pasaulinio lygio rinkos dalyvių pripažinimas reiškia, kad apie Lietuvą, kaip galimą lokaciją plėtrai, svarstys ir daugiau panašaus kalibro įmonių. Ir kalba eina ne tik apie „fintech“ sferą, bet ir apie platesnę technologijų rinką“ , pabrėžia p. Katinas.

Išėjo „Barclays“, atėjo „Moody‘s“

Virginijus Sinkevičius, Ekonomikos ir inovacijų ministras pranešime teigia, užsienio bendrovės, pasirinkusios Lietuvą pernai, planuoja mokėti 2-4 kartus didesnius atlyginimus nei šalies vidurkis.

Pastarieji metai parodė, kad paslaugų centrų sektorius toliau auga į plotį ir į gylį. Beveik pusė šalies paslaugų centrų patys kuria robotikos sprendimus.

„Moody‘s“ atvedimas šalies paslaugų centrų industrijai svarbus taip pat, kaip gamybos sektoriui pernai Lietuvoje kurtis nusprendę didieji automobilių komponentų gamintojai („Continental“, 2017 m. – „Hella“) – tai industriją stumtels į dar aukštesnį lygmenį ir padės Lietuvai tapti šios industrijos centru Vidurio ir Rytų Europoje“, – teigia p. Sinkevičius.

Šiuo metu šalyje veikiančiuose paslaugų centruose (apie 70) dirba daugiau nei 17.000 specialistų.

IL taip pat pastebi, kad vis daugiau įmonių renkasi Lietuvą vykdyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP). Dėl šios priežasties mūsų šalį pasirinkusių įmonių spektras itin platus – nuo dirbtinio intelekto sprendimus kuriančių olandų „Convious“ iki vaizdo atpažinimo sistemas savavaldžiams automobiliams vystančių „Tonbo Imaging“.

„Fintecho“ srautas nesustos

Andrius Francas, personalo paieškos UAB „Alliance for Recruitment“ partneris, prognozuoja, kad 2019 metais ir toliau tęsis proveržis „fintech“ srityje. Čia didžiausią nuopelną jis priskirtų Lietuvos bankui ir IL.

„Didžiausias iššūkis, kad nebūtų išduota licencija tiems, kas jos nėra verti, kad šaukštas deguto nepagadintų medaus statinės. Kol kas panašu, kad tvarkosi sėkmingai“, - sako p. Francas.

Jam keistokai atrodo diskusija dėl išduotos licencijos „Revolut“, kai tą patį gruodžio  mėnesį buvo išduotas leidimas iš Lietuvos veikti visoje ES kur kas stambesnio kalibro investuotojui „Google Payment Lithuania“.

„Kalbama, ar viena organizacija bankrutuos ar nebankrutuos, kai apie „Google“ niekas nekalba, o tai organizacija, kuri yra daug didesnė savo tinklu ir turiniu nei „Revolut“. O jei jau licencija buvo suteikta, tai vadinasi ta įmonė buvo jos verta“, - tęsia p. Francas. 

Nubyrėjo ir regionams

Vienas svarbiausių 2018 m. investicinių projektų regionuose buvo britų „Intersurgical“ sprendimas investuoti Visagine, kur bus gaminamos vienkartinės kvėpavimo sistemos medicinos sektoriui. Bendrovės ryšys su Visaginu prasidėjo nuo švietimo, kai 2016 m. bendrovė pasiūlė stažuotes Visagino profesinės mokyklos mechatronikos studijų krypties studentams. Bemaž dvidešimt metų Pabradėje veikiantis „Intersurgical“ yra didžiausias darbdavys regione.

Investuotojų dėmesio pernai sulaukė ir kiti šalies regionai. Pavyzdžiui, Kėdainiuose už 20 mln. Eur bus pastatyta moderni Vokietijos bendrovės ‚Aga“ pramoninių dujų gamykla.

nuotrauka::1 left

Ponas Francas įžvelgia, kad toliau plėtosis gamybinio sektoriaus investicijos iš užsienio, daugiausia regionuose.

„Mes jaučiame, kad po kelių banginių atėjimą į Kauną, tikėtina, kad autokomponentų sektorius turėtų toliau“, - prognozuoja p. Francas. Naujos pramoninės investicijos nebūtinai rinksis Kauną, bet galima tikėtis, kad jos rinksis ir Panevėžį ar Kėdainius.

Jo teigimu, smulkesni investuotojai ateina dėl gerėjančios investicinės aplinkos, bet taip pat, kad gal kiek netikėtai tapome ir pramoninių investuotojų traukos centru.

„O regionams, norintiems pritraukti kompanijų, svarbu kad toje vietoje būtų jaunimo, kad veiktų mokymo institucija. Nereikia universiteto, bet turi veikti kolegija arba rimti profesinio rengimo centrai, kurie užtikrintų specialistų parengimą. Niekas neinvestuos ten, kur nieko rimto nėra“, - kalba personalo paieškos ekspertas.

Kalbėdamas apie 2019 metus, ekspertas akcentuoja, kad yra dalis bendrovių, kurios plečia savo pajėgumus Europoje ir žiūri, kuri yra didesnis naudos ir kaštų santykis.

Kas dėl gamybos, tai Lietuva stoja į vieną gretą su Lenkija, Bulgarija ir Rumunija. „Nesame pigesni nei bulgarai ar rumunai, bet mus renkasi dėl siūlomos aukštesnės kokybės.  Gal būti, kad  geriau parengiami mūsų specialistai, turime mažesni biurokratijos ir korupcijos lygi“, - priduria pašnekovas.

Iššūkis Lietuvai lieka, kaip išnaudoti darbo jėgą, kuri nėra išnaudojama ypač regionuose, nes angliškai kalbantys talentai Vilniuje ar Kaune darbo visada turės.

„Na o potencialias vietas proveržiui matyčiau Panevėžį, Kėdainius, Šiaulius“, - mano p. Francas. Vilniuje, Kaune, iš dalies Klaipėdoje,  kur investicijų sulaukta daugiau, jau stinga darbuotojų, o papildomos darbo jėgos per daug neplanuojama, tad investuotojų žvilgsniai kryps ten, kur jų yra.

Ko reikia naujoms investicijoms

Lietuva tampa vis labiau matoma verslo pasaulyje. Vienas iš to rodiklių yra Lietuvos pakilimas į 14 vietą „Doing Business“ reitinge 2018 m. spalį. Siekiama, kad Lietuva patektų į patraukliausių valstybių dešimtuką, kol kas tam labai koją kiša neefektyviai veikianti ir reformuoti suplanuota įmonių bankroto ir restruktūrizavimo sistema (šiuo metu tik 70 vieta tarp 190 valstybių).

Prie kitų teigiamų pokyčių priskiriamas šiemet pradedamas vykdyti tiesioginis verslo skrydis iš Londono.  Investuotojai dažnai nurodo, kad vienas prioritetų renkantis šalį yra patogus susisiekimas su pasirinkta investuoti vieta (t. y. kai vadovai tą pačia dieną gali atvykti, sutvarkyti reikalus antrinėje įmonėje ir išvykti atgal).

Rūta Skyrienė, investuotojų asociacijos „Investors' Forum“ vykdomosios direktorės teigimu, 2018 metai buvo tikrai sėkmingi investicijų pritraukimo prasme. Nors investuotojų pasitikėjimo indeksas rodo kad dėl artėjančių rinkimų ir neatsakingų pavienių politikų pasisakymų  užtikrintumas politiniu stabilumu 2018 metų pabaigoje sumažėjo, bendra investicinė aplinka yra labai palanki. Kylame konkurencingumo reitinguose ir buvo rekordiškai įvertintas Lietuvos atvirumas užsienio investicijoms.

„Žiūrint į priekį yra dvi esminės sritys kuriose reikia proveržio. Tai švietimas ir migracija. Švietime reikia atvirumo dėstytojams ir mokytojams iš geriausių pasaulio universitetų ir mokyklų bei platesnio požiūrio į reformų būtinumą, neapsiribojant asmeniniais ar regioniniais interesais. Migracijos politikoje atvirumo kvalifikuotiems darbuotojams iš kitų valstybių ir lankstesnių procedūrų. Tapę atviresni galėsime žengti dar vieną kokybinį žingsnį į priekį ir 2019 bus dar sėkmingesni investicijų prasme“, - komentare teigia p. Skyrienė.

Kaip teigia „Investuok Lietuvoje“ specialistai, siekiant gausinti naujų investicinių projektų skaičių būtina gerinti šalies investicinę aplinką.

IL išskiria tris pagrindines investicinės aplinkos gerinimo kryptis, kas padėtų ateityje gausinti naujų investicinių projektų skaičių.

Pirma – pramonės infrastruktūros vystymas, ypatingą dėmesį skiriant šalies regionams. Antra – švietimo sistemos orientavimas, užtikrinantis, kad absolventai būtų pasirengę moderniai ekonomikai, o šalis ir toliau trauktų investuotojus aukštos kokybės talentais. Trečia – susisiekimo su pagrindiniais pasaulio ekonomikos centrais gerinimas plečiant verslo skrydžių geografiją.

[infogram id="cd0a3ee3-4f1f-4ba0-8eb3-156ce452a070" prefix="3uK" format="interactive" title="TUI gyventojui 2017"]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Viešieji pirkimai: neužlopoma juodoji skylė

Nors Viešųjų pirkimų įstatymas išgyveno kone keturias dešimtis metamorfozių, ko gero, dar ne viena Vyriausybė...

I. Šimonytė: mane vis bando supakuoti į kokią nors dėžę, man kol kas pavyksta išlipti Premium

Ingrida Šimonytė, skirtingai nei dabartinė prezidentė, nevengtų bendrauti su verslu ir neatsiribotų nuo...

G. Nausėda: neatmetu galimybės koreguoti mokesčių reformą jau su 2020 m. biudžetu   Premium

Gitanas Nausėda, ekonomistas, interviu „Verslo žinioms“ teigia, kad pablogėjus ekonominei padėčiai siūlytų...

Atsistatydina Ukrainos premjeras V. Hroismanas 2

Volodymyras Hroismanas, Ukrainos premjeras, nusprendė atsistatydinti iš posto – tą jis padarys ateinantį...

Verslo aplinka
2019.05.20
Su V. Zelenskiu susitikusi D. Grybauskaitė ragino „sutraiškyti“ oligarchinę sistemą 7

Kijeve pirmadienį su Volodymyru Zelenskiu, naujuoju Ukrainos prezidentu, susitikusi Dalia Grybauskaitė,...

Verslo aplinka
2019.05.20
JAV ir Iranas apsisvaidė grasinimais 5

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, perspėjo Iraną, kad, abiem šalims įsivėlus į konfliktą, Iranas „sulauks...

Verslo aplinka
2019.05.20
Baltijos šalys ir JAV sutarė dėl formato „3+1“ energetikoje 10

Baltijos šalys ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) stiprins bendradarbiavimą energetikoje. Planuojama, kad...

Pramonė
2019.05.20
Politologai apie Ukrainos prezidento sprendimą: siekia išvengti „pagalių kaišiojimo“

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškęs, kad ketina paleisti šalies parlamentą, siekia jam...

Verslo aplinka
2019.05.20
Už kyšininkavimą nuteistas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto inžinierius

Klaipėdos apygardos teismas, išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, pripažino kaltu dėl kyšininkavimo ir dokumentų...

Po priesaikos V. Zelenskis pareiškė paleidžiantis Aukščiausiąją Radą 16

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo inauguracinės kalbos metu pareiškė, kad paleidžia...

Verslo aplinka
2019.05.20
Lustų gamintojai seka „Google“ ir stabdo bendradarbiavimą su „Huawei“ 35

JAV milžinei „Google“ patvirtinus, kad ji iš dalies stabdo bendradarbiavimą su Kinijos kompanija „Huawei“, tą...

Technologijos
2019.05.20
„Your sandbox in Šiauliai“ – nauja erdvė verslo plėtrai Šiauliuose Verslo tribūna 3

„Your sandbox in Šiauliai. Come & play!“ (liet. „Smėlio dėžė Jūsų verslo plėtrai Šiauliuose“) – tokios idėjos...

Verslo aplinka
2019.05.20
Lietuvoje populiarėja „e-commerce fulfillment“ paslauga Verslo tribūna

Elektroninių parduotuvių skaičius Lietuvoje ir Europos sąjungoje auga, kartu keičiasi europiečių apsipirkimo...

Po pusšimtį žodžių iš kiekvienos EP rinkimų programos Premium

Gilesnė Europos Sąjungos integracija arba, atvirkščiai – federalizacijos atsisakymas, socialiai teisingos ir...

Verslo aplinka
2019.05.20
Po prezidento rinkimų Ukrainoje - politinės dėlionės  Premium 2

Volodymyras Zelenskis, išrinktasis Ukrainos prezidentas, pirmadienį prisieks ir oficialiai pradės eiti...

Verslo aplinka
2019.05.20
Prasideda išankstinis balsavimas prezidento rinkimų II ture

Pirmadienį prasidėjo balsavimas iš anksto prezidento rinkimų antrajame ture ir Europos Parlamento (EP)...

Verslo aplinka
2019.05.20
Po skandalo Austrijoje subyrėjo valdančioji koalicija, skelbiami pirmalaikiai rinkimai

Po Austrijos korupcijos skandalo iširo šalies valdančioji koalicija, prezidentas paskelbė, kad rugsėjo...

Verslo aplinka
2019.05.20
Ar atskirsime pelus nuo grūdų? 2

Šią savaitę, gegužės 26 d., rinksime ne tik Lietuvos prezidentą – balsuosime ir už mūsų šalies kandidatus į...

Verslo aplinka
2019.05.20
Šią savaitę svarbu 1

Lietuva išsirinks prezidentą, Europos Sąjunga – parlamentą, Kaliningrado srityje bus surengtas elektros...

Verslo aplinka
2019.05.20
Baltarusija Briuselyje skundžiasi, kad Lietuva blokuoja Minsko ir ES susitarimą 5

Baltarusijos atstovai šią savaitę Briuselyje skundėsi, kad Lietuva blokuoja Europos Sąjungos (ES) ir Minsko...

Verslo aplinka
2019.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau