2018-uosius vainikavo „Moody‘s“ ir „Google“ investicijos, atėjo regionų eilė

Publikuota: 2019-01-15
Atnaujinta 2019-01-15 18:12

2018 m. - antri metai iš eilės be pertraukos, kai Lietuvoje įsikuria gerai žinomos globalios kompanijos, kurios kaip masalas iš paskos traukia ir kitus investuotojus. 2017 metus lydėjo „Continental“ ir „Booking.com“ investicijos. Pernai žinią apie „Barclays“ technologijų centro uždarymą pakeitė „Moody‘s“ ir „Google“ sprendimai įsikurti Lietuvoje.  Ekspertai 2019 metais tikisi daugiau užsienio investicijų regionuose ir savivaldybėms dalina patarimus, kaip jų nenubaidyti.

2018 m. į Lietuvą pritraukti 45 tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektai. Tai 22% daugiau nei 2017 m., kai pritraukti 36 TUI projektai, pranešė „Investuok Lietuvoje“ (IL). Įgyvendinus šiuos investicinius projektus per 2-3 metus bus sukurta 4.600 naujų darbo vietų.

TUI skaičius Lietuvoje auga nuo 2012 m.  Naujų darbo vietų 2018 metais planuojama sukurti 350 mažiau nei per 2017 m. skelbtus TUI projektus (4.950 darbo vietų).

2018 metai buvo ypatingi tuo, kad iškilo ir sparčiai augo šalies finansinių technologijų (fintech) sektorius.

Be to, 2018 m. buvo pasiekta paslaugų centrų industrijos branda bei įmonės ėmė aktyviau rodyti interesą vykdyti tiriamąją veiklą Lietuvoje.

Kartu patirta ir netekimų: britų bankas „Barclays“ oficialiai pranešė, kad per šiuos metus Lietuvoje uždarys savo technologijų centrą – šis projektas 2009 m. tapo ledlaužiu pritraukiant globalių kompanijų investicijas į Lietuvą.

Savo ruožtu naujai ateinančioms kompanijoms lieka aukštos kvalifikacijos IT specialistai, kuriems nėra kada sėdėti be darbo.

VŽ šaltiniai taip pat nurodo, kad „Moody‘s“, „Revolut“ ir „Google“ investicijos Lietuvoje yra ne tik šalies pastangų pritraukti šias kompanijas vaisius, bet ir pavasarį planuojamo Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES („Brexit“) pasekmė.

[infogram id="a8fb2956-ac47-4809-9ffd-1d1c2ab1baef" prefix="EIU" format="interactive" title="tui 2018 metais"]

„Revolut“ ir „Google“ metai

Metų pabaigoje Lietuvos bankas išdavė jau šimtąją licenciją, kurios leidžia „fintech“ įmonėms teikti paslaugas visoje Europos Sąjungoje. Tarp jų – ir „Google Payment Lithuania“ suteikta elektroninių pinigų  licencija bei startuoliui „Revolut“ išduota specializuoto banko licencija.

Mantas Katinas, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, pranešime teigia, kad Lietuvos „fintech“ sektoriui iki šiol trūko gerai žinomo tarptautinio rinkos dalyvio pripažinimo.

„Praeiti metai atnešė net dvi tokias įmones – „Revolut“ ir „Google“. Šių pasaulinio lygio rinkos dalyvių pripažinimas reiškia, kad apie Lietuvą, kaip galimą lokaciją plėtrai, svarstys ir daugiau panašaus kalibro įmonių. Ir kalba eina ne tik apie „fintech“ sferą, bet ir apie platesnę technologijų rinką“ , pabrėžia p. Katinas.

Išėjo „Barclays“, atėjo „Moody‘s“

Virginijus Sinkevičius, Ekonomikos ir inovacijų ministras pranešime teigia, užsienio bendrovės, pasirinkusios Lietuvą pernai, planuoja mokėti 2-4 kartus didesnius atlyginimus nei šalies vidurkis.

Pastarieji metai parodė, kad paslaugų centrų sektorius toliau auga į plotį ir į gylį. Beveik pusė šalies paslaugų centrų patys kuria robotikos sprendimus.

„Moody‘s“ atvedimas šalies paslaugų centrų industrijai svarbus taip pat, kaip gamybos sektoriui pernai Lietuvoje kurtis nusprendę didieji automobilių komponentų gamintojai („Continental“, 2017 m. – „Hella“) – tai industriją stumtels į dar aukštesnį lygmenį ir padės Lietuvai tapti šios industrijos centru Vidurio ir Rytų Europoje“, – teigia p. Sinkevičius.

Šiuo metu šalyje veikiančiuose paslaugų centruose (apie 70) dirba daugiau nei 17.000 specialistų.

IL taip pat pastebi, kad vis daugiau įmonių renkasi Lietuvą vykdyti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP). Dėl šios priežasties mūsų šalį pasirinkusių įmonių spektras itin platus – nuo dirbtinio intelekto sprendimus kuriančių olandų „Convious“ iki vaizdo atpažinimo sistemas savavaldžiams automobiliams vystančių „Tonbo Imaging“.

„Fintecho“ srautas nesustos

Andrius Francas, personalo paieškos UAB „Alliance for Recruitment“ partneris, prognozuoja, kad 2019 metais ir toliau tęsis proveržis „fintech“ srityje. Čia didžiausią nuopelną jis priskirtų Lietuvos bankui ir IL.

„Didžiausias iššūkis, kad nebūtų išduota licencija tiems, kas jos nėra verti, kad šaukštas deguto nepagadintų medaus statinės. Kol kas panašu, kad tvarkosi sėkmingai“, - sako p. Francas.

Jam keistokai atrodo diskusija dėl išduotos licencijos „Revolut“, kai tą patį gruodžio  mėnesį buvo išduotas leidimas iš Lietuvos veikti visoje ES kur kas stambesnio kalibro investuotojui „Google Payment Lithuania“.

„Kalbama, ar viena organizacija bankrutuos ar nebankrutuos, kai apie „Google“ niekas nekalba, o tai organizacija, kuri yra daug didesnė savo tinklu ir turiniu nei „Revolut“. O jei jau licencija buvo suteikta, tai vadinasi ta įmonė buvo jos verta“, - tęsia p. Francas. 

Nubyrėjo ir regionams

Vienas svarbiausių 2018 m. investicinių projektų regionuose buvo britų „Intersurgical“ sprendimas investuoti Visagine, kur bus gaminamos vienkartinės kvėpavimo sistemos medicinos sektoriui. Bendrovės ryšys su Visaginu prasidėjo nuo švietimo, kai 2016 m. bendrovė pasiūlė stažuotes Visagino profesinės mokyklos mechatronikos studijų krypties studentams. Bemaž dvidešimt metų Pabradėje veikiantis „Intersurgical“ yra didžiausias darbdavys regione.

Investuotojų dėmesio pernai sulaukė ir kiti šalies regionai. Pavyzdžiui, Kėdainiuose už 20 mln. Eur bus pastatyta moderni Vokietijos bendrovės ‚Aga“ pramoninių dujų gamykla.

nuotrauka::1 left

Ponas Francas įžvelgia, kad toliau plėtosis gamybinio sektoriaus investicijos iš užsienio, daugiausia regionuose.

„Mes jaučiame, kad po kelių banginių atėjimą į Kauną, tikėtina, kad autokomponentų sektorius turėtų toliau“, - prognozuoja p. Francas. Naujos pramoninės investicijos nebūtinai rinksis Kauną, bet galima tikėtis, kad jos rinksis ir Panevėžį ar Kėdainius.

Jo teigimu, smulkesni investuotojai ateina dėl gerėjančios investicinės aplinkos, bet taip pat, kad gal kiek netikėtai tapome ir pramoninių investuotojų traukos centru.

„O regionams, norintiems pritraukti kompanijų, svarbu kad toje vietoje būtų jaunimo, kad veiktų mokymo institucija. Nereikia universiteto, bet turi veikti kolegija arba rimti profesinio rengimo centrai, kurie užtikrintų specialistų parengimą. Niekas neinvestuos ten, kur nieko rimto nėra“, - kalba personalo paieškos ekspertas.

Kalbėdamas apie 2019 metus, ekspertas akcentuoja, kad yra dalis bendrovių, kurios plečia savo pajėgumus Europoje ir žiūri, kuri yra didesnis naudos ir kaštų santykis.

Kas dėl gamybos, tai Lietuva stoja į vieną gretą su Lenkija, Bulgarija ir Rumunija. „Nesame pigesni nei bulgarai ar rumunai, bet mus renkasi dėl siūlomos aukštesnės kokybės.  Gal būti, kad  geriau parengiami mūsų specialistai, turime mažesni biurokratijos ir korupcijos lygi“, - priduria pašnekovas.

Iššūkis Lietuvai lieka, kaip išnaudoti darbo jėgą, kuri nėra išnaudojama ypač regionuose, nes angliškai kalbantys talentai Vilniuje ar Kaune darbo visada turės.

„Na o potencialias vietas proveržiui matyčiau Panevėžį, Kėdainius, Šiaulius“, - mano p. Francas. Vilniuje, Kaune, iš dalies Klaipėdoje,  kur investicijų sulaukta daugiau, jau stinga darbuotojų, o papildomos darbo jėgos per daug neplanuojama, tad investuotojų žvilgsniai kryps ten, kur jų yra.

Ko reikia naujoms investicijoms

Lietuva tampa vis labiau matoma verslo pasaulyje. Vienas iš to rodiklių yra Lietuvos pakilimas į 14 vietą „Doing Business“ reitinge 2018 m. spalį. Siekiama, kad Lietuva patektų į patraukliausių valstybių dešimtuką, kol kas tam labai koją kiša neefektyviai veikianti ir reformuoti suplanuota įmonių bankroto ir restruktūrizavimo sistema (šiuo metu tik 70 vieta tarp 190 valstybių).

Prie kitų teigiamų pokyčių priskiriamas šiemet pradedamas vykdyti tiesioginis verslo skrydis iš Londono.  Investuotojai dažnai nurodo, kad vienas prioritetų renkantis šalį yra patogus susisiekimas su pasirinkta investuoti vieta (t. y. kai vadovai tą pačia dieną gali atvykti, sutvarkyti reikalus antrinėje įmonėje ir išvykti atgal).

Rūta Skyrienė, investuotojų asociacijos „Investors' Forum“ vykdomosios direktorės teigimu, 2018 metai buvo tikrai sėkmingi investicijų pritraukimo prasme. Nors investuotojų pasitikėjimo indeksas rodo kad dėl artėjančių rinkimų ir neatsakingų pavienių politikų pasisakymų  užtikrintumas politiniu stabilumu 2018 metų pabaigoje sumažėjo, bendra investicinė aplinka yra labai palanki. Kylame konkurencingumo reitinguose ir buvo rekordiškai įvertintas Lietuvos atvirumas užsienio investicijoms.

„Žiūrint į priekį yra dvi esminės sritys kuriose reikia proveržio. Tai švietimas ir migracija. Švietime reikia atvirumo dėstytojams ir mokytojams iš geriausių pasaulio universitetų ir mokyklų bei platesnio požiūrio į reformų būtinumą, neapsiribojant asmeniniais ar regioniniais interesais. Migracijos politikoje atvirumo kvalifikuotiems darbuotojams iš kitų valstybių ir lankstesnių procedūrų. Tapę atviresni galėsime žengti dar vieną kokybinį žingsnį į priekį ir 2019 bus dar sėkmingesni investicijų prasme“, - komentare teigia p. Skyrienė.

Kaip teigia „Investuok Lietuvoje“ specialistai, siekiant gausinti naujų investicinių projektų skaičių būtina gerinti šalies investicinę aplinką.

IL išskiria tris pagrindines investicinės aplinkos gerinimo kryptis, kas padėtų ateityje gausinti naujų investicinių projektų skaičių.

Pirma – pramonės infrastruktūros vystymas, ypatingą dėmesį skiriant šalies regionams. Antra – švietimo sistemos orientavimas, užtikrinantis, kad absolventai būtų pasirengę moderniai ekonomikai, o šalis ir toliau trauktų investuotojus aukštos kokybės talentais. Trečia – susisiekimo su pagrindiniais pasaulio ekonomikos centrais gerinimas plečiant verslo skrydžių geografiją.

[infogram id="cd0a3ee3-4f1f-4ba0-8eb3-156ce452a070" prefix="3uK" format="interactive" title="TUI gyventojui 2017"]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Venesuelos pasienyje – susidūrimai dėl humanitarinės pagalbos

Humanitarinę, politinę ir ekonominę krizę išgyvenančios Venesuelos pasienyje įtampa šeštadienį išsiveržė...

Moldova spręs savo kryptį tarp Rytų ir Vakarų Premium

Moldovoje sekmadienį rinkėjai skubės prie balsadėžių ir rinks šalies parlamentą. Šie rinkimai kaip tikimasi...

Tarp kandidatų į prezidentus populiariausias išlieka G. Nausėda 8

Tarp kandidatų į prezidentus daugiausiai palaikymo sulaukia ekonomistas Gitanas Nausėda, už jo...

Metinė infliacija Lietuvoje – kiek didesnė nei vidutiniškai ES 

Suderinta metinė infliacija Lietuvoje sausį buvo kiek didesnė nei vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES),...

Verslo aplinka
2019.02.22
Teismas: per brangiai akcijas pardavę Tumos turi sumokėti 53.000 Eur mokesčių  1

Klaipėdos krovinių vežimo geležinkeliais bei uosto krovos grupę „Kamineros grupė“ kontroliuojantis...

Verslo aplinka
2019.02.22
D. Grybauskaitė: Lietuva siūlys naujas sankcijas Rusijai, jeigu agresyvi politika tęsis  2

Lenkijoje viešinti prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį pareiškė, kad Lietuva siūlys įvesti papildomas...

Verslo aplinka
2019.02.22
Teismas: „Lietuvos rytas“ neprivalo už vėlavimą paneigti informaciją apie V. Vasiliauską mokėti baudą  1

Žiniasklaidos grupė „Lietuvos rytas“ neturės mokėti beveik 3.300 Eur už tai, kad vėlavo paneigti informaciją,...

Verslo aplinka
2019.02.22
Krepšinio žvaigždė Š. Marčiulionis dalyvaus rinkimuose į EP 38

Vienas garsiausių visų laikų Lietuvos krepšininkų Šarūnas Marčiulionis dalyvaus rinkimuose į Europos...

Verslo aplinka
2019.02.22
Seimo narys M. Puidokas pašalintas iš LVŽS 1

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba penktadienį nusprendė iš partijos pašalinti Seimo narį...

Verslo aplinka
2019.02.22
Teisėjų korupcijos byla: kratų metu pas teisėjus rasta 200.000 Eur grynųjų 17

Vilniaus miesto apylinkės teismas penktadienį mėnesiui leido suimti Druskininkų mero Ričardo Malinausko...

Verslo aplinka
2019.02.22
Teisėjų taryba žada kovoti su rizikomis teismų sistemoje 2

Teisėjų taryba žada stiprinti bendradarbiavimą su teisėsaugos institucijomis, kad būtų  identifikuotos...

Verslo aplinka
2019.02.22
Klaipėdoje – iššūkis V. Grubliauskui 13

Rinkimų komitetą subūrusiam Vytautui Grubliauskui rimtą iššūkį bandys mesti „valstiečių“ atstovas, jūrų uosto...

Verslo aplinka
2019.02.22
Eksportuojančios įmonės trūkumus glaisto lankstumu ir sparta Verslo tribūna

Lietuvos prekių ir paslaugų eksportas apimtis auga kasmet, tačiau, „Verslios Lietuvos“ ekspertų vertinimu,...

Logistika
2019.02.22
„Lidl“ renkasi tvarius elektros vartojimo būdus – investuoja į „žaliąją energiją“ Verslo tribūna 3

Tvaraus gyvenimo principams vis giliau įsitvirtinat į kasdienę rutiną, neatsilieka ir verslas. Čia...

Prekyba
2019.02.22
Bankrotų mažėjo, bet pokyčiai gali būti staigūs: prastėja atsiskaitymai 1

Verslas Lietuvoje pernai 14% sumažino ilgalaikio ir 13% – trumpalaikio skolinimosi apimtis, kartu padaugėjo...

Finansai
2019.02.22
Tarp didžiausių verslo rizikų Lietuvoje – NT burbulas ir miestų planavimas Premium 15

Pasaulio ekonomikos forumo pateiktoje ataskaitoje nekilnojamojo turto (NT) burbulo ir miestų teritorijų...

Statyba ir NT
2019.02.22
Pragiedruliai „Brexit“ aklavietėje Premium 1

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May tikina, kad derybose su Europos Sąjunga (ES) dėl „Brexit“...

Verslo aplinka
2019.02.22
K. Brazauskienė padavė Lietuvą į Strasbūro teismą 8

Dėl rentos kovojanti prezidento Algirdo Mykolo Brazausko našlė Kristina Brazauskienė padavė Lietuvą į...

Verslo aplinka
2019.02.21
A. Duda: Lenkija laukia, kol Lietuva įteisins pavardžių rašymą nelietuviškais rašmenimis 18

Lenkija laukia, kol Lietuvos parlamentas įstatymu įteisins Lietuvos piliečių pavardžių ir gatvių pavadinimų...

Verslo aplinka
2019.02.21
G. Nausėda surinko parašus dalyvauti prezidento rinkimuose 10

Ekonomistas Gitanas Nausėda ketvirtadienį elektroniniu būdu surinko reikiamą parašų skaičių dalyvauti...

Verslo aplinka
2019.02.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau