Į švietimo ministrus siūlomas A. Monkevičius: premjeras įtikinamai paprašė

Publikuota: 2019-01-10
Algirdas Monkevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Algirdas Monkevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Į švietimo, mokslo ir sporto ministrus siūlomas Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas Monkevičius sako neturįs didelio asmeninio intereso jau ketvirtą kartą vadovauti ministerijai.

Jis teigia sulaukęs įtikinamo premjero Sauliaus Skvernelio prašymo padėti dabartinėje sudėtingoje situacijoje. 

„Man premjeras tik tiek pasakė, kad preliminariai kalbėjosi ir prezidentė neprieštaravo (kandidatūrai – BNS)“, – telefonu BNS ketvirtadienį sakė p. Monkevičius, paklaustas, ar tikisi Dalios Grybauskaitės palaikymo.

62 metų Monkevičiaus kandidatūrą į švietimo ministrus Vyriausybės vadovas prezidentei pateikė trečiadienį.

Ponas Monkevičius švietimo ir mokslo ministru jau yra buvęs trijose vyriausybėse: 11-oje premjero Rolando Pakso vadovautoje 2000–2001 metais, 12-oje Algirdo Brazausko vadovautoje 2001–2004 metais ir 14-oje Gedimino Kirkilo vadovautoje 2006–2008 metais.

„Sprendimus svarbu grįsti dialogu“

„Sutikau todėl, kad buvau kalbinamas kurį laiką. Šiek tiek ir Seimo komiteto pirmininkas (Eugenijus Jovaiša – BNS) užsiminė, bet galiausiai premjeras buvo pasikvietęs ir gana įtikinamai paprašė patalkinti šiuo metu. Jeigu kalbėti žmogiškai, man nėra didelio asmeninio intereso, darbų daug ir įdomių yra ir universitete. Tikrai dabar sudėtingas ir svarbus etapas yra mums, bet galbūt mano patirtis yra svarbi ir reikalinga. Kai ką matau, kaip būtų galima daryti“, – kalbėjo p. Monkevičius.

Rektorius šią savaitę su šeima ilsisi Kanarų salose ir apie savo vizijas, švietimo reformas sakė kalbėsiąs vėliau – kitą savaitę grįžęs po atostogų į Lietuvą.

„Bet mano bendri principai yra, kad visada viešajame valdyme svarbu visus sprendimus pagrįsti dialogu, įsigilinti į tai, kaip galima tuos pokyčius įgyvendinti optimaliu būdu. Tiek žinant finansinius išteklius ir matant įsitraukimą. Be galo svarbu, kad įsitrauktų kiek galima daugiau suinteresuotų šalių suprasdamos tų pokyčių svarbą ir patikėtų“, – kalbėjo kandidatas į ministro pareigas.

Anot jo, įvairių pertvarkų architektų gali būti daug, bet gerokai svarbiau pats įgyvendinimas.

„Visuomet bet kokių pokyčių sėkmė yra susijusi, kad žmonės jais patiki, užsidega, įsitraukia ir patys nori juos įgyvendinti. Čia yra, matyt, tokia silpna vieta“, – svarstė p. Monkevičius.

Jis teigė ketinąs tartis ir su šiuo metu laikinai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai vadovaujančiu susisiekimo ministru Roku Masiuliu. Pastarasis buvo sulaukęs palankių streikavusių mokytojų profsąjungų atstovų vertinimų dėl pastangų kalbėtis, aiškintis ir bandyti spręsti mokytojų etatinio apmokėjimo problemas.

„Aš manau, kad dabar laikinai einantis pareigas ministras Rokas Masiulis yra pasižiūrėjęs kaip ekonomistas, valdymo specialistas į kai kuriuos dalykus, tikrai būtų įdomu susitikti su juo, jeigu jau būčiau paskirtas. Aš negaliu pasakyti, kad viską žinau iki detalių. Aišku, čia yra daug klausimų ir su mokytojų situacija, tuo rengimu, perspektyva. (...) Čia reikės daug dėmesio“, – pripažino p. Monkevičius, paklaustas, ar reikia taisyti kai kurias pirmtakės Jurgitos Petrauskienės inicijuotas švietimo reformas.

Nenori priklausyti jokiai politinei jėgai

Jis taip pat tikino, kad eidamas ministro pareigas gebėsiantis atsiriboti nuo reformuojamo M. Romerio universiteto interesų. Šiam p. Monkevičius vadovauja nuo 2015-ųjų.

Seimas pernai gruodį priėmė nutarimą pradėti Mykolo Romerio universiteto (MRU) prijungimą prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU). Iki šių metų vasario 15-osios turi būti parengtos MRU prijungimo prie VGTU sąlygos, reorganizavimo planas ir naujas VGTU statutas.

„Užėmus vienas pareigas, kitų reikia atsisakyti ir labai skaidriai deklaruoti. Bet kokie sprendimai turi būti nukreipti į bendrą interesą, tai nemanau, kad čia problemos, nes bet kokį žmogų paėmus, vis tiek jis bus vienaip ar kitaip susijęs. Bet šiaip, manau, kad čia problemos nėra, nes mes gana konstruktyviai šiuo metu dalyvaujame tuose pokyčiuose, niekur neužėmėme kažkokios nekonstruktyvios pozicijos, matėme tą bendrą interesą“, - kalbėjo p. Monkevičius. 

Jis anksčiau yra sakęs, kad yra už aukštojo mokslo reformavimą, tačiau teigė, jog esminiu reformos tikslu turėtų būti aukštojo mokslo kokybė, o ne formalus įstaigų jungimas, be to, akcentavo konkurencingumo aukštajame moksle išsaugojimo svarbą.

Ponas Monkevičius 2000–2008 metais dvi kadencijas buvo renkamas į Seimą ir jame dirbo Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcijoje.

Šiuo metu vėl sukdamas į politiką, p. Monkevičius teigė toliau siekiančių politinių tikslų neturįs ir šiuo metu nesąs susijęs su jokia politine partija.

„Aš į politiką grįžtu nesiangažavęs kokiai nors atskirai politinei jėgai, paprasčiausiai daugiau kaip žmogus, kuris turi patirties šitoje srityje. Mane ir angažavo tai, kad reikalinga šita patirtis ir galbūt kažkokios mano savybės. Aš pats kritiškai tai vertinu, bet manau, kad tam tikrą patirtį turiu, nes teko šitoje srityje dirbti ir nemažai metų“, – sakė jis.

Kita vertus, pasak p. Monkevičiaus, jam imponuoja dabartinės p. Skvernelio Vyriausybės programa.

„Galvoju, kad man dabar visiškai nederėtų ir nenoriu priklausyti kokiai nors ideologinei ir politinei jėgai, bet turiu pripažinti, kad dabartinė politinės daugumos programa, kurią galima apibūdinti kaip pastangas siekti dermės, tvarumo, taip pat iškelti tikslai, uždaviniai Vyriausybės programoje yra gana racionalūs ir man priimtini“, – pridūrė kandidatas.

Dalyvauti būsimuose rinkimuose, pasak p. Monkevičiaus, „tokios minties niekada nebuvo“.

Premjeras Skvernelis teigė, jog jei būtų patvirtintas, p. Monkevičius nespėtų prisiekti šioje Seimo sesijoje, ji baigiasi šią savaitę. Valdantieji svarsto galimybę šaukti neeilinę sesiją vasario pradžioje.

Naujo švietimo, mokslo ir sporto ministro ieškota po to, kai premjeras gruodžio pradžioje atstatydino iki tol šias pareigas ėjusią p. Petrauskienę. Tuomet pareigų taip pat neteko aplinkos ir kultūros ministrai.

Ponia Petrauskienė atstatydinta tuo metu, kai vyko mokytojų profesinės sąjungos streikas dėl etatinio darbo apmokėjimo. Jis truko ilgiau nei mėnesį.

Buvusi ministrė sulaukė daug kritikos dėl kai kurių švietimo sistemoje vykdytų pertvarkų,  kaltinta jas vykdžiusi skubotai, neapgalvotai ir nesitardama su švietimo bendruomene. Ponia Petrauskienė šią kritiką atmetė ir tikino sulaukianti priekaištų dėl vykdomų nepopuliarių, bet reikalingų pertvarkų.

Be to, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija gruodį nustatė, kad p. Petrauskienė pažeidė įstatymą nedeklaravusi sandorio su banku ir nenusišalinusi nuo sprendimų ministerijoje bei pavaldžiose įstaigose, kai viešuosius pirkimus laimėdavo jos sutuoktinis Evaldas Petrauskas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Atsistatydina vyriausiasis JAV diplomatas Europos reikalams W. Mitchellas

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams Wessas Mitchellas ateinantį mėnesį...

Verslo aplinka
2019.01.22
Seimo nariai 2018-aisiais parlamentinei veiklai išleido daugiau kaip 1,3 mln. Eur 3

Per 2018 metus Seimo nariai parlamentinei veiklai išleido beveik 1 mln. 317.000 Eur.

Verslo aplinka
2019.01.22
Siūloma mažinti didžiausią leistiną kvapo koncentraciją

Siūloma sumažinti didžiausią leistiną kvapo koncentracijos ribinę vertę, antradienį pranešė Sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.22
SEB sumažino Lietuvos BVP prognozę 2019-2020 metams 2

SEB grupės ekonomistai sumažino Lietuvos BVP augimo 2019 metais prognozę nuo 3 iki 2,9% ir nuo 2,6 iki 2,4%...

Verslo aplinka
2019.01.22
Vokietija ir Prancūzija pasirašė naują draugystės sutartį 1

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, antradienį pasirašė...

Verslo aplinka
2019.01.22
M. Jurgilas: nežlugdykime investuotojų pasitikėjimo Lietuva Premium 16

Į viešumą iškilus faktams apie „Revolut“ įkūrėjo tėvo lojalumą Kremliaus įmonėms, Lietuvos banko valdybos...

Rinkos
2019.01.22
Nori įteisinti prievolę darbo skelbimuose įvardyti siūlomą atlygį 22

Keturi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai siūlo įteisinti įstatymo projektą, kuriuo nori, kad...

Vadyba
2019.01.22
Švietimo ministras: mokytojų atlyginimai turi iki 30% viršyti vidutinę algą 1

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako, kad mokytojų atlyginimai turi būti 20 arba...

Verslo aplinka
2019.01.22
„Tvarkos ir teisingumo“ byla prasidėjo bandymu nušalinti teisėją

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ politinės korupcijos byla Panevėžio apygardos teisme antradienį prasidėjo...

Verslo aplinka
2019.01.22
„Google“ gavo 50 mln. Eur baudą už BDAR pažeidimus 4

Prancūzijos duomenų prievaizdai (CNIL) nubaudė JAV milžinę už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR)...

Technologijos
2019.01.22
Valstybės tarnautojų skaičius ima tirpti kiek sparčiau Premium 4

Sulig naujojo Valstybės tarnybos įstatymo įdiegimu ėmė kiek sparčiau mažėti valdininkų skaičius institucijose.

Verslo aplinka
2019.01.22
JK Leiboristų partija ruošia dirvą antrajam „Brexit“ referendumui 1

Jungtinės Karalystės (JK) pagrindinė opozicinė Leiboristų partija rengia planą, kuriuo būtų atvertas kelias...

Verslo aplinka
2019.01.22
Lietuvoje mažai girdėta įmonė Švedijoje – viena stipriausių Rėmėjo turinys 7

Konkurencijai Lietuvos statybos sektoriuje vis didėjant, ne viena įmonė žengia į užsienio rinkas, dažniausiai...

Statyba ir NT
2019.01.22
Pažangiųjų technologijų gamybos sektorius: finansai auga, bet kiti rodikliai atsilieka Rėmėjo turinys 3

Pažangiųjų technologijų gamybos sektorius finansiniais rodikliais auga, tačiau į pažangių sprendimų kūrimą...

Verslo aplinka
2019.01.22
Nerimo yra, bet yra ir vilties 3

Nors pasaulinėje ekonomikoje pamažu ima ryškėti nerimo sūkuriai, susiję su prekybos karais, lėtėjančiu ūkio...

Pramonė
2019.01.22
26 milijardieriai valdo tiek pat turto, kiek pusė planetos žmonių 20

26 turtingiausi pasaulio asmenys pernai bendrai sukaupė 1,4 trln. USD turto. Tai reiškia, kad jie valdo tiek...

Laisvalaikis
2019.01.21
Th. May grįžo į Bendruomenių rūmus pristatyti „plano B“ 4

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė pirmadienį kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kad pristatytų savo „Brexit“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Penkios savivaldybės skelbia gripo epidemiją

Penkios Lietuvos savivaldybės, tarp jų – Kauno ir Panevėžio miestų, paskelbė gripo epidemiją.

Verslo aplinka
2019.01.21
TVF mažina pasaulio ekonomikos augimo prognozes 1

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) sumažino savo pasaulio ekonomikos augimo prognozę. TVF prognozuoja, kad...

Verslo aplinka
2019.01.21
Reikiamo parašų skaičiaus nesurinkęs E. Masiulis negalės kandidatuoti į Klaipėdos merus 17

„MG Baltic“ byloje politine korupcija kaltinamas Klaipėdos mero posto norėjęs siekti Eligijus Masiulis...

Verslo aplinka
2019.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau