Į švietimo ministrus siūlomas A. Monkevičius: premjeras įtikinamai paprašė

Publikuota: 2019-01-10
Algirdas Monkevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Algirdas Monkevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Į švietimo, mokslo ir sporto ministrus siūlomas Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas Monkevičius sako neturįs didelio asmeninio intereso jau ketvirtą kartą vadovauti ministerijai.

Jis teigia sulaukęs įtikinamo premjero Sauliaus Skvernelio prašymo padėti dabartinėje sudėtingoje situacijoje. 

„Man premjeras tik tiek pasakė, kad preliminariai kalbėjosi ir prezidentė neprieštaravo (kandidatūrai – BNS)“, – telefonu BNS ketvirtadienį sakė p. Monkevičius, paklaustas, ar tikisi Dalios Grybauskaitės palaikymo.

62 metų Monkevičiaus kandidatūrą į švietimo ministrus Vyriausybės vadovas prezidentei pateikė trečiadienį.

Ponas Monkevičius švietimo ir mokslo ministru jau yra buvęs trijose vyriausybėse: 11-oje premjero Rolando Pakso vadovautoje 2000–2001 metais, 12-oje Algirdo Brazausko vadovautoje 2001–2004 metais ir 14-oje Gedimino Kirkilo vadovautoje 2006–2008 metais.

„Sprendimus svarbu grįsti dialogu“

„Sutikau todėl, kad buvau kalbinamas kurį laiką. Šiek tiek ir Seimo komiteto pirmininkas (Eugenijus Jovaiša – BNS) užsiminė, bet galiausiai premjeras buvo pasikvietęs ir gana įtikinamai paprašė patalkinti šiuo metu. Jeigu kalbėti žmogiškai, man nėra didelio asmeninio intereso, darbų daug ir įdomių yra ir universitete. Tikrai dabar sudėtingas ir svarbus etapas yra mums, bet galbūt mano patirtis yra svarbi ir reikalinga. Kai ką matau, kaip būtų galima daryti“, – kalbėjo p. Monkevičius.

Rektorius šią savaitę su šeima ilsisi Kanarų salose ir apie savo vizijas, švietimo reformas sakė kalbėsiąs vėliau – kitą savaitę grįžęs po atostogų į Lietuvą.

„Bet mano bendri principai yra, kad visada viešajame valdyme svarbu visus sprendimus pagrįsti dialogu, įsigilinti į tai, kaip galima tuos pokyčius įgyvendinti optimaliu būdu. Tiek žinant finansinius išteklius ir matant įsitraukimą. Be galo svarbu, kad įsitrauktų kiek galima daugiau suinteresuotų šalių suprasdamos tų pokyčių svarbą ir patikėtų“, – kalbėjo kandidatas į ministro pareigas.

Anot jo, įvairių pertvarkų architektų gali būti daug, bet gerokai svarbiau pats įgyvendinimas.

„Visuomet bet kokių pokyčių sėkmė yra susijusi, kad žmonės jais patiki, užsidega, įsitraukia ir patys nori juos įgyvendinti. Čia yra, matyt, tokia silpna vieta“, – svarstė p. Monkevičius.

Jis teigė ketinąs tartis ir su šiuo metu laikinai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai vadovaujančiu susisiekimo ministru Roku Masiuliu. Pastarasis buvo sulaukęs palankių streikavusių mokytojų profsąjungų atstovų vertinimų dėl pastangų kalbėtis, aiškintis ir bandyti spręsti mokytojų etatinio apmokėjimo problemas.

„Aš manau, kad dabar laikinai einantis pareigas ministras Rokas Masiulis yra pasižiūrėjęs kaip ekonomistas, valdymo specialistas į kai kuriuos dalykus, tikrai būtų įdomu susitikti su juo, jeigu jau būčiau paskirtas. Aš negaliu pasakyti, kad viską žinau iki detalių. Aišku, čia yra daug klausimų ir su mokytojų situacija, tuo rengimu, perspektyva. (...) Čia reikės daug dėmesio“, – pripažino p. Monkevičius, paklaustas, ar reikia taisyti kai kurias pirmtakės Jurgitos Petrauskienės inicijuotas švietimo reformas.

Nenori priklausyti jokiai politinei jėgai

Jis taip pat tikino, kad eidamas ministro pareigas gebėsiantis atsiriboti nuo reformuojamo M. Romerio universiteto interesų. Šiam p. Monkevičius vadovauja nuo 2015-ųjų.

Seimas pernai gruodį priėmė nutarimą pradėti Mykolo Romerio universiteto (MRU) prijungimą prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU). Iki šių metų vasario 15-osios turi būti parengtos MRU prijungimo prie VGTU sąlygos, reorganizavimo planas ir naujas VGTU statutas.

„Užėmus vienas pareigas, kitų reikia atsisakyti ir labai skaidriai deklaruoti. Bet kokie sprendimai turi būti nukreipti į bendrą interesą, tai nemanau, kad čia problemos, nes bet kokį žmogų paėmus, vis tiek jis bus vienaip ar kitaip susijęs. Bet šiaip, manau, kad čia problemos nėra, nes mes gana konstruktyviai šiuo metu dalyvaujame tuose pokyčiuose, niekur neužėmėme kažkokios nekonstruktyvios pozicijos, matėme tą bendrą interesą“, - kalbėjo p. Monkevičius. 

Jis anksčiau yra sakęs, kad yra už aukštojo mokslo reformavimą, tačiau teigė, jog esminiu reformos tikslu turėtų būti aukštojo mokslo kokybė, o ne formalus įstaigų jungimas, be to, akcentavo konkurencingumo aukštajame moksle išsaugojimo svarbą.

Ponas Monkevičius 2000–2008 metais dvi kadencijas buvo renkamas į Seimą ir jame dirbo Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcijoje.

Šiuo metu vėl sukdamas į politiką, p. Monkevičius teigė toliau siekiančių politinių tikslų neturįs ir šiuo metu nesąs susijęs su jokia politine partija.

„Aš į politiką grįžtu nesiangažavęs kokiai nors atskirai politinei jėgai, paprasčiausiai daugiau kaip žmogus, kuris turi patirties šitoje srityje. Mane ir angažavo tai, kad reikalinga šita patirtis ir galbūt kažkokios mano savybės. Aš pats kritiškai tai vertinu, bet manau, kad tam tikrą patirtį turiu, nes teko šitoje srityje dirbti ir nemažai metų“, – sakė jis.

Kita vertus, pasak p. Monkevičiaus, jam imponuoja dabartinės p. Skvernelio Vyriausybės programa.

„Galvoju, kad man dabar visiškai nederėtų ir nenoriu priklausyti kokiai nors ideologinei ir politinei jėgai, bet turiu pripažinti, kad dabartinė politinės daugumos programa, kurią galima apibūdinti kaip pastangas siekti dermės, tvarumo, taip pat iškelti tikslai, uždaviniai Vyriausybės programoje yra gana racionalūs ir man priimtini“, – pridūrė kandidatas.

Dalyvauti būsimuose rinkimuose, pasak p. Monkevičiaus, „tokios minties niekada nebuvo“.

Premjeras Skvernelis teigė, jog jei būtų patvirtintas, p. Monkevičius nespėtų prisiekti šioje Seimo sesijoje, ji baigiasi šią savaitę. Valdantieji svarsto galimybę šaukti neeilinę sesiją vasario pradžioje.

Naujo švietimo, mokslo ir sporto ministro ieškota po to, kai premjeras gruodžio pradžioje atstatydino iki tol šias pareigas ėjusią p. Petrauskienę. Tuomet pareigų taip pat neteko aplinkos ir kultūros ministrai.

Ponia Petrauskienė atstatydinta tuo metu, kai vyko mokytojų profesinės sąjungos streikas dėl etatinio darbo apmokėjimo. Jis truko ilgiau nei mėnesį.

Buvusi ministrė sulaukė daug kritikos dėl kai kurių švietimo sistemoje vykdytų pertvarkų,  kaltinta jas vykdžiusi skubotai, neapgalvotai ir nesitardama su švietimo bendruomene. Ponia Petrauskienė šią kritiką atmetė ir tikino sulaukianti priekaištų dėl vykdomų nepopuliarių, bet reikalingų pertvarkų.

Be to, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija gruodį nustatė, kad p. Petrauskienė pažeidė įstatymą nedeklaravusi sandorio su banku ir nenusišalinusi nuo sprendimų ministerijoje bei pavaldžiose įstaigose, kai viešuosius pirkimus laimėdavo jos sutuoktinis Evaldas Petrauskas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Finansavimas sinchronizavimui turi būti pakankamas

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Lietuva, Latvija ir Estija gali ir...

Pramonė
2019.07.19
Biudžeto pusmečio pajamos 3,4% viršija planą 7

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų 2019 m. I pusmečio pajamos sudarė  5,344 mlrd. Eur – 3,4% (174,1...

Verslo aplinka
2019.07.19
Seime sumaištis dėl A. Širinskienės 8

Seimo narei Agnei Širinskienei perėjus į „tvarkiečių“ frakciją Seime kilo sumaištis dėl jos pareigų, į kurias...

Verslo aplinka
2019.07.19
Prezidentas nori, kad R. Karoblis, V. Šapoka ir V. Sinkevičius liktų 33

Valdantieji iš prezidento Gitano Nausėdos išgirdo pageidavimą, kad bent trys kertiniai ministrai išliktų ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Scandagra“ pernai pasiekė rekordinę 177 mln. Eur apyvartą 1

Skandinavijos kapitalo trąšų bei grūdų prekybos bendrovė „Scandagra“ 2018 metais toliau didino pajamas ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
Naujasis kariuomenės vadas sieks ankstinti naujų šarvuočių, artilerijos sistemų pirkimus 14

Būsimasis kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys sako, kad sieks paankstinti naujų šarvuočių...

Verslo aplinka
2019.07.19
Premjeras: Lietuva EK norėtų ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos portfelio

Lietuva naujos kadencijos Europos Komisijoje (EK) sieks ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.19
D. Trumpas: JAV pajėgos numušė Irano bepilotį orlaivį 2

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad JAV karinis jūrų laivynas Hormūzo sąsiauryje numušė Irano...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Klaipėdos Smeltę“ akcininkai MSC paliko be dalies krovinių Premium

Klaipėdos uostas prarado konteinerių laivybos regioninio centro statusą – laivybos milžinė MSC didžiuosius...

Verslo aplinka
2019.07.19
Per pusmetį Lietuvoje tris kartus padaugėjo susirgimų skarlatina

Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota beveik tris kartus daugiau susirgimų skarlatina nei pernai per tą...

Verslo aplinka
2019.07.18
Beveik 2.000 abiturientų šiemet gavo 100 balų įvertinimą

Beveik 2.000 jaunuolių šiemet gavo 100 balų įvertinimą už mažiausiai vieną brandos egzaminą, pranešė...

Verslo aplinka
2019.07.18
Žala pacientams dėl medikų klaidų bus atlyginama paprasčiau

Žalą gydymo įstaigų pacientams nuo kitų metų atlygins specialus fondas. Be to, žmonėms nebereikės įrodinėti...

Verslo aplinka
2019.07.18
Kai viskas popieriuje, „Outlook“ ir „Excel“ taip pat yra inovacija Premium 9

Vidaus reikalų ministerija (VRM), regis, bando kuopti biurokratiją iš savo arklidžių ir ieško pigių, greitų...

Paslaugos
2019.07.18
Iranas sulaikė užsienio šalies naftos tanklaivį ir įgulą

Iranas pranešė, kad sekmadienį sulaikė „užsienio šalies“ naftos tanklaivį, kuris bandė pervežti naftą...

Verslo aplinka
2019.07.18
„Klaipėdos naftos“ akcininkai atidėjo SGD terminalo veiklos pertvarką

Valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ akcininkai ketvirtadienį atidėjo sprendimus dėl suskystintųjų gamtinių...

Verslo aplinka
2019.07.18
Naujam JK premjerui bus sunkiau įgyvendinti kietąjį „Brexit“ Premium 1

Naujajam britų premjerui po šiandienos balsavimo Bendruomenių rūmuose bus sunkiau įgyvendinti kietojo...

Verslo aplinka
2019.07.18
Į Lietuvą pirmąkart atvyko pažangiausi JAV naikintuvai F-35 24

Į Lietuvą ketvirtadienį pirmąkart atskrido pažangiausi amerikiečių naikintuvai F-35.

Verslo aplinka
2019.07.18
Aukščiausią postą EP iš Lietuvos atstovų gavo V. Blinkevičiūtė

Socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė ketvirtadienį patvirtinta Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių...

Verslo aplinka
2019.07.18
Prezidentas pasikalbės su valdančiaisiais dėl Vyriausybės sudarymo  1

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasikvies valdančiosios koalicijos sutartį pasirašiusių partijų...

Verslo aplinka
2019.07.18
Sostinės ir valstybės įmonėse šeimininkauja politikai, valdžia tai neigia  Premium 9

„Grinda“ veikia be valdybos, „Vilniaus vandenys“ – be nepriklausomų valdybos narių, o kitose sostinės įmonėse...

Finansai
2019.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau