Į švietimo ministrus siūlomas A. Monkevičius: premjeras įtikinamai paprašė

Publikuota: 2019-01-10
Algirdas Monkevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Algirdas Monkevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Į švietimo, mokslo ir sporto ministrus siūlomas Mykolo Romerio universiteto rektorius Algirdas Monkevičius sako neturįs didelio asmeninio intereso jau ketvirtą kartą vadovauti ministerijai.

Jis teigia sulaukęs įtikinamo premjero Sauliaus Skvernelio prašymo padėti dabartinėje sudėtingoje situacijoje. 

„Man premjeras tik tiek pasakė, kad preliminariai kalbėjosi ir prezidentė neprieštaravo (kandidatūrai – BNS)“, – telefonu BNS ketvirtadienį sakė p. Monkevičius, paklaustas, ar tikisi Dalios Grybauskaitės palaikymo.

62 metų Monkevičiaus kandidatūrą į švietimo ministrus Vyriausybės vadovas prezidentei pateikė trečiadienį.

Ponas Monkevičius švietimo ir mokslo ministru jau yra buvęs trijose vyriausybėse: 11-oje premjero Rolando Pakso vadovautoje 2000–2001 metais, 12-oje Algirdo Brazausko vadovautoje 2001–2004 metais ir 14-oje Gedimino Kirkilo vadovautoje 2006–2008 metais.

„Sprendimus svarbu grįsti dialogu“

„Sutikau todėl, kad buvau kalbinamas kurį laiką. Šiek tiek ir Seimo komiteto pirmininkas (Eugenijus Jovaiša – BNS) užsiminė, bet galiausiai premjeras buvo pasikvietęs ir gana įtikinamai paprašė patalkinti šiuo metu. Jeigu kalbėti žmogiškai, man nėra didelio asmeninio intereso, darbų daug ir įdomių yra ir universitete. Tikrai dabar sudėtingas ir svarbus etapas yra mums, bet galbūt mano patirtis yra svarbi ir reikalinga. Kai ką matau, kaip būtų galima daryti“, – kalbėjo p. Monkevičius.

Rektorius šią savaitę su šeima ilsisi Kanarų salose ir apie savo vizijas, švietimo reformas sakė kalbėsiąs vėliau – kitą savaitę grįžęs po atostogų į Lietuvą.

„Bet mano bendri principai yra, kad visada viešajame valdyme svarbu visus sprendimus pagrįsti dialogu, įsigilinti į tai, kaip galima tuos pokyčius įgyvendinti optimaliu būdu. Tiek žinant finansinius išteklius ir matant įsitraukimą. Be galo svarbu, kad įsitrauktų kiek galima daugiau suinteresuotų šalių suprasdamos tų pokyčių svarbą ir patikėtų“, – kalbėjo kandidatas į ministro pareigas.

Anot jo, įvairių pertvarkų architektų gali būti daug, bet gerokai svarbiau pats įgyvendinimas.

„Visuomet bet kokių pokyčių sėkmė yra susijusi, kad žmonės jais patiki, užsidega, įsitraukia ir patys nori juos įgyvendinti. Čia yra, matyt, tokia silpna vieta“, – svarstė p. Monkevičius.

Jis teigė ketinąs tartis ir su šiuo metu laikinai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai vadovaujančiu susisiekimo ministru Roku Masiuliu. Pastarasis buvo sulaukęs palankių streikavusių mokytojų profsąjungų atstovų vertinimų dėl pastangų kalbėtis, aiškintis ir bandyti spręsti mokytojų etatinio apmokėjimo problemas.

„Aš manau, kad dabar laikinai einantis pareigas ministras Rokas Masiulis yra pasižiūrėjęs kaip ekonomistas, valdymo specialistas į kai kuriuos dalykus, tikrai būtų įdomu susitikti su juo, jeigu jau būčiau paskirtas. Aš negaliu pasakyti, kad viską žinau iki detalių. Aišku, čia yra daug klausimų ir su mokytojų situacija, tuo rengimu, perspektyva. (...) Čia reikės daug dėmesio“, – pripažino p. Monkevičius, paklaustas, ar reikia taisyti kai kurias pirmtakės Jurgitos Petrauskienės inicijuotas švietimo reformas.

Nenori priklausyti jokiai politinei jėgai

Jis taip pat tikino, kad eidamas ministro pareigas gebėsiantis atsiriboti nuo reformuojamo M. Romerio universiteto interesų. Šiam p. Monkevičius vadovauja nuo 2015-ųjų.

Seimas pernai gruodį priėmė nutarimą pradėti Mykolo Romerio universiteto (MRU) prijungimą prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU). Iki šių metų vasario 15-osios turi būti parengtos MRU prijungimo prie VGTU sąlygos, reorganizavimo planas ir naujas VGTU statutas.

„Užėmus vienas pareigas, kitų reikia atsisakyti ir labai skaidriai deklaruoti. Bet kokie sprendimai turi būti nukreipti į bendrą interesą, tai nemanau, kad čia problemos, nes bet kokį žmogų paėmus, vis tiek jis bus vienaip ar kitaip susijęs. Bet šiaip, manau, kad čia problemos nėra, nes mes gana konstruktyviai šiuo metu dalyvaujame tuose pokyčiuose, niekur neužėmėme kažkokios nekonstruktyvios pozicijos, matėme tą bendrą interesą“, - kalbėjo p. Monkevičius. 

Jis anksčiau yra sakęs, kad yra už aukštojo mokslo reformavimą, tačiau teigė, jog esminiu reformos tikslu turėtų būti aukštojo mokslo kokybė, o ne formalus įstaigų jungimas, be to, akcentavo konkurencingumo aukštajame moksle išsaugojimo svarbą.

Ponas Monkevičius 2000–2008 metais dvi kadencijas buvo renkamas į Seimą ir jame dirbo Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcijoje.

Šiuo metu vėl sukdamas į politiką, p. Monkevičius teigė toliau siekiančių politinių tikslų neturįs ir šiuo metu nesąs susijęs su jokia politine partija.

„Aš į politiką grįžtu nesiangažavęs kokiai nors atskirai politinei jėgai, paprasčiausiai daugiau kaip žmogus, kuris turi patirties šitoje srityje. Mane ir angažavo tai, kad reikalinga šita patirtis ir galbūt kažkokios mano savybės. Aš pats kritiškai tai vertinu, bet manau, kad tam tikrą patirtį turiu, nes teko šitoje srityje dirbti ir nemažai metų“, – sakė jis.

Kita vertus, pasak p. Monkevičiaus, jam imponuoja dabartinės p. Skvernelio Vyriausybės programa.

„Galvoju, kad man dabar visiškai nederėtų ir nenoriu priklausyti kokiai nors ideologinei ir politinei jėgai, bet turiu pripažinti, kad dabartinė politinės daugumos programa, kurią galima apibūdinti kaip pastangas siekti dermės, tvarumo, taip pat iškelti tikslai, uždaviniai Vyriausybės programoje yra gana racionalūs ir man priimtini“, – pridūrė kandidatas.

Dalyvauti būsimuose rinkimuose, pasak p. Monkevičiaus, „tokios minties niekada nebuvo“.

Premjeras Skvernelis teigė, jog jei būtų patvirtintas, p. Monkevičius nespėtų prisiekti šioje Seimo sesijoje, ji baigiasi šią savaitę. Valdantieji svarsto galimybę šaukti neeilinę sesiją vasario pradžioje.

Naujo švietimo, mokslo ir sporto ministro ieškota po to, kai premjeras gruodžio pradžioje atstatydino iki tol šias pareigas ėjusią p. Petrauskienę. Tuomet pareigų taip pat neteko aplinkos ir kultūros ministrai.

Ponia Petrauskienė atstatydinta tuo metu, kai vyko mokytojų profesinės sąjungos streikas dėl etatinio darbo apmokėjimo. Jis truko ilgiau nei mėnesį.

Buvusi ministrė sulaukė daug kritikos dėl kai kurių švietimo sistemoje vykdytų pertvarkų,  kaltinta jas vykdžiusi skubotai, neapgalvotai ir nesitardama su švietimo bendruomene. Ponia Petrauskienė šią kritiką atmetė ir tikino sulaukianti priekaištų dėl vykdomų nepopuliarių, bet reikalingų pertvarkų.

Be to, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija gruodį nustatė, kad p. Petrauskienė pažeidė įstatymą nedeklaravusi sandorio su banku ir nenusišalinusi nuo sprendimų ministerijoje bei pavaldžiose įstaigose, kai viešuosius pirkimus laimėdavo jos sutuoktinis Evaldas Petrauskas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Zelenskis nepriėmė premjero O. Hončaruko atsistatydinimo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį nesutiko patenkinti savo premjero atsistatydinimo...

Verslo aplinka
2020.01.17
D. Trumpą per teismą Senate gins garsenybių advokatas A. Dershowitzas

Garsiausias JAV įžymybių advokatas Alanas Dershowitzas penktadienį pareiškė, kad dirbs prezidentą Donaldą...

Verslo aplinka
2020.01.17
„Fiat Chrysler“ ir „Foxconn“ derasi dėl bendros elektromobilių gamybos įmonės įkūrimo

Italijos ir JAV automobilių koncernas „Fiat Chrysler Automobiles“ (FCA) bei didžiausia pasaulyje elektronikos...

Žiniasklaidai paskirstyta 2,6 mln. Eur parama

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas (SRTRF) paskirstė 2,578 mln. Eur paramos nacionalinei,...

Rinkodara
2020.01.17
Valstybės ir savivaldybių biudžetai gavo 23,4% daugiau pajamų

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2019 m. valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų...

Finansai
2020.01.17
Personalo valdymo tendencijos 2020

Produktyvumo problema Lietuvoje, su kuria susiduria didelė dalis vadovų, yra ne tik Lietuvos verslo iššūkis.

Vadyba
2020.01.17
Lenkai surinko įrodymus apie jų verslo diskriminavimą ES senbuvėse, reikalaus lygių sąlygų Premium

Verslas iš ES priklausančių Centrinės ir Rytų Europos šalių, veikdamas bendrojoje rinkoje, susiduria su aibe...

Verslo aplinka
2020.01.17
Profsąjungos kritikuoja premjero siūlymus dėl švietimo susitarimų

Šalies švietimo profsąjungos kritikuoja premjero Sauliaus Skvernelio siūlomą susitarimą partijoms dėl...

Verslo aplinka
2020.01.17
R. Karbauskis tikina, kad valdantieji nekonfrontuoja su prezidentu

Valdančioji koalicija ir Vyriausybė nekonfrontuoja su prezidentu Gitanu Nausėda, teigia Ramūnas Karbauskis,...

Verslo aplinka
2020.01.17
Prezidentas žada vetuoti Turto civilinio konfiskavimo įstatymą 4

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina vetuoti Seimo priimtą Turto civilinio konfiskavimo įstatymą. Apie tai po...

Verslo aplinka
2020.01.17
ES kritikuoja JAV-Kinijos prekybos susitarimą

Philas Hoganas, už prekybą atsakingas Europos Komisijos narys, sukritikavo JAV – Kinijos pirmojo etapo...

Verslo aplinka
2020.01.17
Tarnybinės etikos sargų išvadų dėl „premjero kelio“ dar teks palaukti Premium

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) jau artimiausiu metu pateiks susisiekimo ministro Jaroslavo...

Verslo aplinka
2020.01.17
L. Linkevičius: panika dėl Astravo gali pakenkti ivesticijoms

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius penktadienį pareiškė, kad panikos kėlimas dėl Astravo atominės...

Verslo aplinka
2020.01.17
G. Nausėda sako nebematantis prasmės kalbėti su valdančiaisiais apie J. Narkevičių

Prezidentas Gitanas Nausėda sako neplanuojantis penktadienį su valdančiųjų lyderiu Ramūnu Karbauskiu kalbėtis...

Verslo aplinka
2020.01.17
G. Nausėda: per ilgai leidome klostytis laukinių Vakarų sąlygomis  1

Lietuvos ekonomikoje pernelyg ilgai leista klostytis laukinių Vakarų sąlygoms, sako prezidentas Gitanas...

Verslo aplinka
2020.01.17
Verslas Lietuvoje mato mažiau korupcijos Premium

Tarp Lietuvos gyventojams aktualių problemų korupcija užima 4-ą vietą po mažų atlyginimų, kylančių kainų,...

Verslo aplinka
2020.01.17
Atsistatydino Ukrainos premjeras

Penktadienį atsistatydino Ukrainos premjeras Oleksijus Hončarukas. Apie savo sprendimą Ukrainos premjeras...

Verslo aplinka
2020.01.17
Sulėtėjusios Kinijos ekonomikos atsigavimo ženklai

Kinijos ekonomikos augimas pernai buvo lėčiausias per paskutiniuosius tris dešimtmečius. Tačiau metų pabaiga...

Verslo aplinka
2020.01.17
Ne režimo permainos, o politinis manevras

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suformulavo šalies konstitucines reformas ir pasiuntė atsistatydinti...

Verslo aplinka
2020.01.17
Ankstyvi V. Putino valdžios manevrai Premium

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, žengė pokyčių link: perstumdė vyriausybę ir iš esmės pakeitė valdžių...

Verslo aplinka
2020.01.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau