Putino metinė konferencija: atmetė sankcijų poveikį ir gyrė JAV sprendimą pasitraukti iš Sirijos

Publikuota: 2018-12-20
Atnaujinta 2018-12-20 15:20

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas surengė savo metinę spaudos konferenciją. Šiais metais ji vyko krentančių reitingų ir silpnos šalies ekonomikos kontekste.

14-ą kartą surengta kasmetinė konferencija šiemet truko apie 3 val. ir 50 min. tradiciškai ji vyko klausimų-atsakymų principu. Visi klausimai, kaip įprasta, buvo derinami iš anksto ir tik atrinktos žiniasklaidos priemonės gali juos užduoti, nors Kremlius tokią informaciją neigia ir sako, kad klausimai nėra derinami iš anksto.

Kremliaus teigimu, spaudos konferencijoje šiais metais dalyvavo rekordinis žurnalistų skaičius, t.y., 1.702, kurie buvo akredituoti spaudos konferencijai.

Putino spaudos konferencijos įprastai yra labai ilgos, o rekordas buvo pasiektas 2008 m., kai ji truko 4 val. 40 min.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Remiantis nepriklausomu apklausų centru „Levada“, Putino reitingai nukrito. Rusijos ekonomika įstrigusi ilgalaikėje stagnacijoje, Rusijos visuomenės pasipiktinimą pastaruoju metu sukėlė ir sprendimas didinti pensinį amžių. Regioniniuose rinkimuose rugsėjo mėnesį daugelis Kremliaus kandidatų taip pat pralaimėjo.

Rusijos prezidentas kaip ir galima buvo tikėtis, šioje spaudos konferencijoje dėl lapkričio 25 d. incidento Kerčės sąsiauryje ir vėl apkaltino Ukrainą „provokacijomis“. Trečiadienio JAV sprendimą trauktis iš Sirijos įvertino kaip „teisingą“ ir rusus ramino, kad ekonomikai reikia proveržio ir Rusija jį ketina įgyvendinti, tačiau kaip Putinas nenurodė.

15:10 Spaudos konferencija baigėsi 15:00 Azovo jūra

Rusijos prezidentas paklaustas, ar yra pasirengęs paskelbti Azovo jūrą Rusijos teritorija, atsakė, kad „Mes esame pasirengę apsaugoti savo teritoriją, įskaitant ir Krymą. Mes darysime tai, kas reikalinga.

„Tai sudėtinga situacija. Mes esame pasirengę laikytis susitarimo, kuriuo Azovo jūra yra bendri teritoriniai vandenys tarp Ukrainos ir Rusijos“,– nurodė Putinas.

14:42 Vis dar atsakinėja

Putino spaudos konferencija tęsiasi jau daugiau nei 3 val.

14:40 Nežino, ar susitiks su Trumpu

„Wall Street Journal“ žurnalistė teigė, kad daugelis Vakarų pasaulyje mano, kad Putinas nori „užkariauti pasaulį“ ir Rusijos prezidento klausė, ar tai yra tiesa.

„Taip, yra jėga, kuri nori valdyti pasaulį, bet tai tikrai nėra Maskva. Palyginkime JAV ir Rusijos karinius biudžetus. JAV kuria Rusiją kaip priešą tam, kad galėtų sutelkti NATO valstybes aplink save“,– sakė Putinas.

Rusijos prezidentas nurodė, kad Rusijos pagrindinis tikslas yra „užtikrinti sąlygas šalies vystymuisi“.

Rusijos prezidentas paklaustas, ar yra pasirengęs susitikti su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, atsakė, kad „mes suprantame, kad turime kažkaip pakelti savo santykius iš žemiausios ribos. Ar mes susitiksime, ar ne, aš nežinau, bet mes esame pasirengę“.

13:51 Putinas: JAV sprendimas patraukti pajėgas iš Sirijos yra teisingas

JAV žurnalistas Rusijos prezidento paklausė apie JAV sprendimą, apie kurį p. Trumpas informavo trečiadienį – patraukti JAV pajėgas iš Sirijos, nes, anot Baltųjų rūmų šeimininko, JAV sunaikino teroristinę organizaciją „Islamo valstybė“ ir ten JAV pajėgoms nebėra, ką veikti.

Putinas teigė, kad visiškai sutinka su prezidento vertinimu dėl teroristinės organizacijos sunaikinimo Sirijoje, tačiau, anot Putino, neva egzistuoja grėsmė „Islamo valstybės“ kitose šalyse, tokiose kaip Afganistanas.

„Tai didžiulė grėsmė mums visiems“ ,– nurodė Putinas.

Vis dėlto jis pareiškė, kad nesupranta JAV pasitraukimo iš Sirijos, nes kol kas nemato jokių ženklų, rodančių, kad JAV tikrai pasitraukė.

„JAV ne kartą sakė, kad pasitraukia iš Afganistano, tačiau praėjus metų metams, jie vis dar ten. Rusija nemato jokių ženklų, rodančių, kad JAV pasitraukia iš Sirijos, bet, jeigu toks sprendimas tikrai priimtas, jis yra teisingas“ ,– pabrėžė Putinas.

Jis taip pat nurodė, kad JAV pajėgos Sirijoje buvo „neteisėtos“.

13:05 Putinas apie branduolinį karą

„Branduolinio karo pavojus pernelyg neįvertintas. Toks konfliktas gali nulemti ištisos civilizacijos žūtį. Šiuo metu vyksta sulaikymo sistemos griūtis“,– taip Rusijos prezidentas sureagavo į klausimą apie branduolinį karą ir JAV sprendimą trauktis iš priešraketinės gynybos susitarimo.

„Mes žinome, kaip užtikrinti savo saugumą, tegu paskui neaiškina, kad siekiame pranašumo, mes taip išlaikome paritetą“ ,– nurodė Putinas ir pridūrė, kad Rusija priversta kurti ginklus, kurie gali įveikti priešraketines gynybos sistemas.

VŽ primena, kad JAV paskelbė pasitraukianti iš vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF), pasirašytos dar Šaltojo karo laikais, nes Rusija, anot Vašingtono, šios sutarties nesilaiko. Kol kas oficialiai JAV nepasitraukė iš šios sutarties ir davė Rusijai laiko įgyvendinti susitarimo nuostatas, tačiau Kremlius pareiškė, kad tiesiog kurs naujas raketas.

12:39 Sankcijos net buvo naudingos

Rusijos prezidentas pareiškė, kad Rusija visą laiką gyveno spaudžiama tam tikrų užsienio sankcijų. Sankcijos, anot Rusijos prezidento, yra tarptautinės konkurencijos dalis.

„Kai Rusija tik tampa stipresne, ji iškart gauna daugiau sankcijų“,– teigė Putinas.

„Rusijos ekonomika prisitaikė prie sankcijų. Kaip dėl jų efekto, net tokie šalies oponentai kaip JAV iždo departamentas teigė, kad sankcijos lėmė tik mažą dalį ekonomikos augimo mažėjimo. Sankcijos labiausiai kenkia tiems, kurie jas taiko“, – spaudos konferencijoje aiškino Rusijos prezidentas.

Putinas net pareiškė, kad Rusijai sankcijos net pasitarnavo, nes šalis buvo priversta vystyti kai kurią produkciją savo resursais tam tikrose sektoriuose.

„Papildomos sankcijos, siekiančios pakenkti Rusijai visiškai neturi prasmės. Mūsų ekonomika prisitaikė prie tokių sankcijų“,– nurodė Rusijos prezidentas

12:21 Putinas apie Skripalius: tai rusofobija

Putinas kol kas trumpai pasisakė dėl buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimo JK teritorijoje.

„Tai politinis rusofobinis požiūris, jeigu nebūtų Skripalių, būtų kas nors kitas, mes matomi kaip priešai ir taip stengiamasi pakenkti mūsų augimui. Tai paprasčiausia tarptautinė konkurencija ,– spaudos konferencijos metu teigė Putinas.

VŽ primena, kad kovo mėnesį dvigubo agento apnuodijimas sukėlė diplomatinę įtampą tarp Vakarų ir Rusijos. Jungtinė Karalystė (JK) dėl pasikėsinimo į buvusį agentą apkaltino Rusiją, pastaroji jai metamus kaltinimus griežtai neigė.

Vakarų valstybės išreiškė palaikymą JK pateiktai žvalgybinei informacijai, kad už išpuolį prieš Skripalius atsakinga Maskva. JK kaip atsaką į tokį Rusijos žingsnį išsiuntė 23 rusų diplomatus iš šalies, prie bausmės Rusijai prisidėjo ir kitos JK sąjungininkės. Iš daugiau nei 20 šalių išsiųsta 150 rusų diplomatų. Rusija savo ruožtu atsakė tokiomis pačiomis priemonėmis ir taip pat iš šalies išsiuntė diplomatus.

Rusijos prezidentas taip pat sulygino žurnalisto ir šnipo darbą.

„Jūs dirbate su informacija, Saugumo pareigūnai taip pat dirba su informacija. Tai ta pati informacija“,– susirinkusiems žurnalistams sakė Putinas.

11:53. Putinas apie agresiją Kerčės sąsiauryje: tai provokacija

Rusijos prezidentas spaudos konferencijos metu dar kartą pavadino incidentą Kerčės sąsiauryje, kuomet Rusija apšaudė ir sulaikė tris Ukrainos karo laivus, Ukrainos „provokacija“.

„Tai visų pirma buvo provokacija, aš tikiu, kad provokacija nėra niekada sėkminga, ji skirta eskaluoti situaciją. Kovo mėnesį Ukrainoje turi vykti rinkimai ir dabartinis jų prezidentas Petro Porošenko tikisi taip pagerinti savo reitingus. Jo reitingai po šitos „provokacijos“ tikrai padidėjo“,– sakė Putinas.

Paklaustas, ką su sulaikytais jūreiviais ketina daryti Putinas, jis pareiškė, kad šie Ukrainos jūreviai „buvo pasiųsti mirti“, neva šiuo metu jie sulaikyti, vyksta tyrimas, o Rusija „vėliau nuspręs“, ką su jais daryti.

VŽ primena, kad tarptautinė bendruomenė, įskaitant ir ES pasmerkė Rusijos agresiją ir reikalauja sulaikytus Ukrainos jūreivius paleisti, tačiau Rusija su tuo nesutinka.

11:25 Pasigyrė skaičiais

Putinas pradėjo savo konferenciją nuo pagyrų Rusijos ekonomikai. Rusijos prezidentas įvardijo keletą optimistinių skaičių: BVP augimą, mažėjantį nedarbą, augančias gyventojų pajamas ir infliaciją, kuri esanti „priimtiname lygyje“.

Putinas tikino, kad šalies BVP išaugo šių metų sausio-spalio mėnesiais išaugo 1,7%, pramonės augimas- 2,9% ir iki metų pabaigos neva turėtų siekti 3%. Realios gyventojų pajamos, anot Rusijos prezidento taip pat išaugo 0,5%.

Rusijos prezidentas taip pat nurodė keliamą tikslą - pereiti į „kitą šalių lygą“ pagal ekonomikos išsivystymo lygį, tačiau jokių priemonių, kaip tai bus daroma nepateikė.

Putinas taip pat teigė, kad ekonomikai būtinas „proveržis“.

11:08 Neleista patekti

Dar prieš prasidedant Putino spaudos konferencijai Romanui Dobrokchotovui, „Insider“ publikuoto tyrimo autoriui, kuris įtariamąjį dėl buvusio agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros apnuodijimo įvardijo kaip dirbantį Rusijos federalinėje tarnyboje (FSB), buvo uždrausta patekti į spaudos konferenciją. Akreditacija žurnalistui prieš tai buvo suteikta, tačiau jam neleista patekti į spaudos konferencijos vietą.

Ponas Dobrokchotovas teigia, kad priims tai kaip jam suteiktą „garbę“.

[infogram id="4da40120-ca80-4668-b640-35e345447760" prefix="x3V" format="interactive" title="Premium_verslo aplinka: Putino reitingai"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Baltarusija išplėtė mirties bausmės taikymą

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos...

ES svarsto sukurti „Europos geopolitinę bendriją“ 1

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pareiškė, kad sieks sukurti „Europos geopolitinę bendriją“, kuri būtų tarsi...

Turkija, prieš pritardama Suomijos ir Švedijos narystei NATO, šalims turi 10 reikalavimų

Provyriausybinis Turkijos laikraštis trečiadienį pranešė, kad Ankara parengė sąrašą iš 10 reikalavimų,...

A. Armonaitė: Lietuva gali sukurti Ukrainos atstatymo fondą

Svarstant, kaip padėti karo niokojamai Ukrainai, Lietuva galėtų ne tik dalyvauti atstatant sunaikintą svarbią...

Rusija išsiunčia dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų

Maskva trečiadienį išsiuntė dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų, atsakydama į Rusijos...

Ukrainos bankas: ekonomika šiemet susitrauks mažiausiai trečdaliu

Ukrainos ekonomikos kritimas 2022-aisiais trečdaliu yra pats optimistiškiausias scenarijus, o spartus jos...

„Financial Times“: Turkija NATO ambasadorių susitikime blokavo derybų dėl Suomijos ir Švedijos narystės pradžią 2

Turkija užblokavo pirminį NATO sprendimą imtis nagrinėti Suomijos ir Švedijos paraiškas dėl narystės Aljanso,...

Ukrainoje teisiamas pirmasis Rusijos karo nusikaltėlis kaltę dėl civilio nužudymo pripažįsta

Ukrainos sostinėje trečiadienį prasidėjo pirmasis nuo Rusijos invazijos pradžios teismo procesas dėl karo...

V. Sinkevičius apie „RePowerEu“: turime sumažinti ES energetinę priklausomybę nuo trečiųjų šalių

Europos Sąjungos (ES) energetikos laukia revoliuciniai pokyčiai, tačiau siekiant susitarti dėl šeštojo...

Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
15:02
Infografika: efektyviausia Vakarų tiekiama ginkluotė Ukrainai Premium

Ukrainai laimėjus mūšį prie Charkivo, atstūmus priešo pajėgas kone iki pat sienos su Rusija ir sėkmingai...

Vyriausybė oficialiai atšaukia ambasadorių Rusijoje

Vyriausybė trečiadienį posėdyje nusprendė iš ambasadoriaus Rusijoje pareigų oficialiai atšaukti Eitvydą...

Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
13:54
Seimo komitete pritarta naujai vaiko priežiūros išmokų tvarkai: keistųsi trukmė ir dydis 6

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pasiūlytai ir Seimo pradėtai...

Vadyba
13:44
Prieš KAM svetainę gegužę įvykdyta masyvi kibernetinė ataka

Atnaujinus Krašto apsaugos ministerijos (KAM) internetinį puslapį, prieš jį po kelių dienų buvo įvykdyta...

Biudžeto deficito riboženklių sugrįžtuvių horizontuose dar nematyti Premium 2

Tvyrant ekonominiam neapibrėžtumui, Europos Sąjunga rimtai svarsto dar kuriam laikui pratęsti prieš dvejus...

„Ignitis“ iš JAV įsigijo du naujus SkGD krovinius

Elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ įsigijo du naujus suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) krovinius, kurie...

Rinkos
13:02
Dėl sankcijų Rusijos ekonomika šiemet trauksis 7,8%

Rusijos ekonominės plėtros ministerija pagerino šių metų, tačiau pablogino 2023 m. prognozę.

Finansai
12:48
Lenkijos ekonomika pirmąjį metų ketvirtį ūgtelėjo 8,5% 1

Lenkija per pirmus tris šių metų mėnesius sukūrė palyginamosiomis kainomis 8,5% didesnį nei prieš metus...

JAV aiškinasi galimybes įtikinti Turkiją neblokuoti Suomijos ir Švedijos priėmimo į NATO

Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui vis griežčiau pasisakant prieš Suomijos ir Švedijos planą...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku