JK premjerės žygis į Briuselį – nesėkmingas

Publikuota: 2018-12-14
Atnaujinta 2018-12-14 16:12
Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Yveso Hermano („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresos May, JK premjerės, žygis į Briuselį ir prašymas padėti jai užsitikrinti savo parlamento paramą susiderėtam „Brexit“ susitarimui baigėsi nesėkme. Europos Sąjungos (ES) lyderiai pareiškė, kad ji neturi jokių aiškių pasiūlymų, kurie galėtų padėti įtikinti priešiškai nusiteikusius JK parlamentarus palaikyti susiderėtą „Brexit“ susitarimą.

VŽ jau rašė, kad į Briuselį p. May vyko atlaikiusi jos pačios Torių partijos „maištininkų“ organizuotą balsavimą dėl pasitikėjimo, kur daugiau nei trečdalis partijos parlamentarų balsavo prieš ją. 

Prieš išvykdama į Europos vadovų tarybą (EVT),  p. May nurodė, kad Briuselyje iš ES lyderių sieks teisiškai privalomo įsipareigojimo dėl „Brexit“ sutartyje numatytos „atsargos priemonės“, kuria siekiama išvengti fizinio pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos po to, kai JK pasitrauks iš Bendrijos.

Ketvirtadienį ES lyderiams valandos trukmės pristatyme, p. May teikė siūlymus, kurie galėtų įtikinti JK parlamentarus palaikyti „Brexit“ dokumentą. Tarp jų buvo įvardintas ir ES „atsargos priemonės“ įsipareigojimas vieneriems metams.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Po to, kai p. May paliko likusių 27 ES valstybių vadovus aptarti jos pasiūlymų, remiantis žiniasklaidos pranešimais, Bendrijos lyderiai liko nusivylę. Po daugiau nei dviejų valandų diskusijų prie vakarienės stalo jie nusprendė atsisakyti planų suteikti JK užtikrinimų dėl susiderėtos sutarties iki to laiko, kol p. May nuspręs, ko ji nori.

„Diskusija kartais jau tampa miglota ir netiksli. Kai kalbame apie ateities santykius su Bendrija, mūsų draugai britai privalo pasakyti, ko jie iš tiesų nori, o ne klausinėti mūsų, ko norime mes“, – po ES lyderių vakarienės nurodė Jeanas-Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos (EK) pirmininkas.

Michelas Barnier, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas, teigė, kad p. May ne siekė kažkokio užtikrinimo iš ES lyderių, bet bandė prikelti senas idėjas, kurios jau buvo atmestos derybų tarp JK ir ES laikotarpiu.

Vienas iš ES diplomatų „Financial Times“ net teigė, kad JK premjerė buvo „neprofesionali“.

Grybauskaitė: neaišku ne pirmą kartą

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį taip pat teigė, kad kol kas jokio progreso dėl „Brexit“ sutarties ir nepavyks pasiekti, kol JK nebus daugiau aiškumo.

„Ne pirmą kartą mums neaišku, ko iš mūsų tikimasi, nes atvažiuojama (į EVT - VŽ) ir kalbama bendromis frazėmis, ir visiškai aišku, kad kažkokio konkretaus mandato premjerė neturi, tai kyla iš to politinio chaoso, kurį matome Londone. Kol patys britų politikai neapsispręs, kokio „Brexit“ jie nori, manau, kad tokį kabantį „Brexit“ turėsime dar labai ilgai ir teks susitikti ir sausį, ir vasarį, ir kovą ir gali taip būti be pabaigos. Mums visiems vakar susidarė įspūdis, kad kol nesusitars tarp savęs britai, ypač jų parlamentas, ką jie įsivaizduoja esant „Brexit“, kokio „Brexit“ jie nori, mums bus praktiškai neįmanoma jiems padėti pasiekti to „Brexit“. Taigi, bendrų pokalbių laikotarpis jau seniai praėjo, todėl ir vakar viskas buvo be rezultatų“, – LRT televizijai sakė EVT susitikime dalyvaujanti Lietuvos prezidentė.

Ponia Grybauskaitė taip pat nurodė, kad Europa tapo britų politinio chaoso įkaite.

„Konkrečiai vakar teko apsispręsti, kad dėl finansinės perspektyvos derėsimės ne kitų metų pradžioje, kad spėtumėme laiku suderėti, o kol kas nustūmėme į kitų metų rudenį, o tai jau yra būtent tokio chaotiško „Brexit“ pasekmė. Tai reiškia, kad net vakar pristačius mūsų pozicijas jos eina realiai į orą, ir derybos bus tik po to, kai bus naujas parlamentas išrinktas ir galbūt turėsime aiškumą apie „Brexit“, – sakė Lietuvos prezidentė.

Ji taip pat patvirtino, kad ketvirtadienį p. May nepavyko pasiekti jokio apčiuopiamo rezultato ir nuolaidų iš Bendrijos pusės.

„Kai atvažiuoja be mandato ir nepateikia ant stalo tiksliai ko prašo, tai, be jokios abejonės, ir išvažiuoja taip pat kaip atvažiavo. Tai, jeigu taip važinėsis ir sausį, ir vasarį, tai rezultatas bus visą laiką toks pat. Reikia apsispręsti, ko politikai ir JK parlamentas nori, kol kas mes to negirdime, nematome, išskyrus bendras politines frazes“, – dalyvaudama Briuselyje vykstančiame ES viršūnių susitikime LRT sakė Lietuvos prezidentė.

Pesimistinės nuotaikos

„Ji nežinojo, ko nori“, – neįvardintą ES diplomatą citavo „Financial Times“.

Susirinkusius Bendrijos lyderius p. May tikino, kad ji gali pakeisti JK Bendruomenių rūmų dinamiką ir įtikinti priešiškai nusiteikusius parlamentarus dėl „Brexit“ sutarties.

JK premjerė taip pat prašė ES lyderių, kad susiderėta politinė deklaracija dėl ateities JK ir ES santykių turėtų teisinį svertą ir būtų pridėta prie „Brexit“ sutarties dokumento, tačiau toks pasiūlymas ES lyderių buvo sutiktas blogai.

„Tai buvo Zalcburgo pakartojimas“, – teigė vienas iš ES diplomatų, turėdamas omenyje neformalų ES viršūnių susitikimą, kuris rugsėjo mėnesį vyko Austrijos Zalcburgo mieste. Apie jo rezultatus galite paskaityti čia.

Ponia May per ES lyderių vakarienę teigė, kad iš esmės tai yra vienintelis „Brexit“ susitarimas, kuris gali būti patvirtintas.

„Dauguma mano parlamento narių nori pasitraukti iš Bendrijos su susitarimu. Su teisingais užtikrinimais iš ES pusės susitarimas gali būti ratifikuotas. Iš esmės tai yra vienintelis susitarimas, kuris galėtų būti patvirtintas JK parlamente“, – teigė premjerė.

Vis dėlto „Financial Times“ cituojamas vienas iš ES diplomatų JK premjerės prašymus įvertino pesimistiškai.

„Ji iš esmės negavo nieko“, – nurodė ES diplomatas.

Savo ruožtu EK pranešė, kad ketina parengti naują pasiruošimo JK pasitraukimui be susitarimo planą gruodžio 19 d.

JK premjerė tikina, kad ir nesitikėjo iš ES lyderių pažangos dėl šių klausimų per dviejų dienų EVT. Ponia May rengiasi atidėtą balsavimą JK parlamente surengti iki sausio 21 d.

VŽ primena, kad JK premjerė dar didesnį savo pačios partijos narių pyktį užsitraukė po to, kai atidėjo balsavimą dėl jos susiderėtos „Brexit“ sutarties JK parlamente, nes pripažino, kad kol kas ji būtų pralaimėjusi.

Sprendžiant iš dabartinės informacijos, balsavimas dėl p. May „Brexit“ susitarimo vyks tik mažiausiai už mėnesio. JK parlamentarai gruodžio 20 d. išeina atostogauti ir negrįš iki sausio 7 d. Tačiau JK oficialiai pasitraukia iš ES 2019 m. kovo 29 d.  – be susitarimo ar su juo,. Tad savo sprendimu JK premjerė sukėlė dar daugiau netikrumo ir politinio chaoso.

Galima įtarti, jog nukeltas balsavimas reikš, kad JK parlamentarai turės rinktis iš dviejų galimybių: jos siūlomo minkštojo „Brexit“ arba pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo, kitaip tariant, JK parlamentarai bus prispausti prie sienos pasirinkti JK premjerės susitarimą, jeigu nenori išvengti ekonominės katastrofos ir chaoso.

Bransonas: JK pasitraukimas be susitarimo yra tiesus kelias į bankrotą

Žymus britų milijardierius, verslininkas Richardas Bransonas įspėjo, kad JK „bus ties bankroto riba“, jeigu šalis pasirinks taip vadinamą „kietąjį“ „Brexit“ variantą.

Ponas Bransonas BBC sakė, kad „yra visiškai tikras“, jog pasitraukimas iš ES be susitarimo reikštų, kad „kai kurie britiški verslai bus priversti užsidaryti“.

Jis taip pat pabrėžė, kad net pati p. May pritarė, kad jos „Brexit“ susitarimas nėra toks geras kaip tiesiog šaliai likti Bendrijoje.

„Manau, kad p. May turi būti 100% sąžininga prieš visuomenę. Ji pripažino, kad kietasis „Brexit“ būtų absoliuti katastrofa britams“,– nurodė p. Bransonas.

„Ji pripažino, kad kietasis „Brexit“ būtų absoliuti katastrofa britų žmonėms. Žvelgiant iš mūsų įmonių perspektyvos, kietasis „Brexit“ smogtų kai kurioms kompanijoms. Įmonei „Virgin Holidays“ pakenktų smūgis svaro kursui, kuris reikštų, kad vis mažiau žmonių galėtų sau leisti keliauti į užsienį. Jeigu nukentės britų verslas, tai gyventojai taip pat nukentės. Labai svarbu, kad žmonės tai suprastų“,– pažymėjo p. Bransonas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Europa – pirmą kartą nebe didžiausia rusiškos naftos pirkėja

Tanklaiviais plukdomas rekordiškai daug rusiškos naftos, o į Indiją ir Kiniją keliauja precedento neturintys...

Rinkos
2022.05.28
Tinkamiausiais kandidatais vadovauti LVAT pripažinti S. Žalimienė ir G. Kryževičius

Tinkamiausiais kandidatais į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininko pareigas...

Verslo aplinka
2022.05.28
Šiuo metu neveikia apie 35% Ukrainos ekonomikos

Rusija Ukrainoje sunaikino daugiau nei 25.000 km kelių, kelis šimtus tiltų ir 12 oro uostų. Taip pat...

Verslo aplinka
2022.05.28
Ispanija Latvijai siunčia raketų ir papildomų karių

Ispanija pasiųs raketų „žemė-oras“ bateriją ir apie 100 karių į NATO priešakinių pajėgų misiją Latvijoje,...

Verslo aplinka
2022.05.28
V. Putinas bando įtikinti Vokietijos ir Prancūzijos vadovus švelninti sankcijas

Rusijos autoritarinis vadovas Vladimiras Putinas Vakarų lyderius bando įtikinti švelninti ekonomines...

Verslo aplinka
2022.05.28
P. Porošenka turėjo atvykti į Vilnių, bet nebuvo išleistas iš Ukrainos

Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka šeštadienį pranešė, kad jam buvo neleista išvykti iš šalies,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Individualiems namams – sustiprinta nuotekų kontrolė 1

Aplinkos ministerijos užsakymu kuriama speciali sistema, kuri kontroliuos individualiuose namuose gyvenančių...

Verslo aplinka
2022.05.28
A. Merkelis. Pinigų plovimo prevencijos auditas: kaip naštą paversti galimybėmis

Lietuvoje „fintech“ įmonių skaičius artėja prie 300, ir toms, kurios turi finansų įstaigos licenciją, svarbu...

Nuomonės
2022.05.28
J. Neliupšienė: investuotojai teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas 7

Investuotojai dabar visai kitaip vertina ir mato mūsų regioną, jie teiraujasi, kada Lietuvoje prasidės karas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvos stačiatikių bažnyčia prašo suteikti jai savarankiškos Bažnyčios statusą 2

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus kreipėsi į Maskvos patriarchatą su prašymu suteikti Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
Infografika: Rusija sparčiai „dovanoja“ ginkluotę Ukrainos pajėgoms Premium

Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko ne tik sunaikinti...

Verslo aplinka
2022.05.28
Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukia ryšius su Rusija

Maskvai ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka penktadienį pareiškė nutraukianti ryšius su Rusija dėl...

Verslo aplinka
2022.05.28
Vienas pagrindinių Kremliaus ruporų vis dar Briuselyje – ciniškai giriasi ryšiais su ES pareigūnais Premium

Vladimiras Čižovas, Rusijos ambasadorius prie Europos Sąjungos (ES), po Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir...

Verslo aplinka
2022.05.28
O. Scholzas Vokietijos verslui su Kinija pataria elgtis atsargiau

Šalies įmonės turėtų dėti daugiau pastangų, kad diversifikuotų savo tiekimo grandines ir eksporto rinkas,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Lietuvoje – rekordinis pasitikėjimas kariuomene

Tęsiantis Rusijos karui prieš Ukrainą, iki 68% išaugo pasitikėjimas kariuomene, rodo šeštadienį „Lietuvos...

Verslo aplinka
2022.05.28
TBT prokuroras ragina Rusiją bendradarbiauti tiriant karo nusikaltimus Ukrainoje

Rusija turėtų bendradarbiauti su Tarptautiniu Baudžiamuoju Teismu (TBT) tiriant įtariamus karo nusikaltimus,...

Verslo aplinka
2022.05.28
Rusija gali organizuoti Niurnbergą 2.0

Rusija propagandos bei invazijos pateisinimo tikslais gali organizuoti parodomąjį karo teismą sulaikytiems...

Verslo aplinka
2022.05.28
LVŽS išsirinko kandidatus į merus, A. Verygą siunčia į Kauną

Parlamentinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Taryba penktadienio vakarą patvirtino 24...

Verslo aplinka
2022.05.28
G. Nausėdą teigiamai vertina 60,3% gyventojų, reitinguose kyla A. Anušauskas

Naujausioje reitingų lentelėje į viršų šoko prezidento Gitano Nausėdos populiarumas – jį teigiamai vertina...

Verslo aplinka
2022.05.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku