D. Grybauskaitė: tai valdžios santykio su visuomene krizė

Vyriausybės krizės nėra, yra valdančiosios daugumos santykio su visuomene krize, teigia prezidentė. Manau, kad tai daugiau valdančiosios daugumos santykio su visuomene krizė, ne Vyriausybės krizė, trečiadienį LRT laidai Dienos tema. Prezidentė interviu taip pat teigė, kad nėra jokių pažymų, jog Rusijos specialiosios tarnybos su konservatoriais galėjo prisidėti prie mokytojų streiko organizavimo.
Valstybės vadovės teigimu, užuot bendravusi su įvairių sričių specialistais, visuomenės atstovais, įsiklausiusi į jų pastabas, kritiką, Vyriausybė arogantiškai buldozeriu stumia reformas. Anot jos, taip buvo patvirtinta ir mokytojų etatinio apmokėjimo tvarka.
Ponios Grybauskaitės teigimu, suvėlimo ir chaoso per tą arogantišką visažiniškumą yra ne tik švietime, bet ir kitose srityse.
Matome, kad jeigu pirmaisiais metais dar ši dauguma mokėsi ir stengėsi girdėti ir kažką daryti, tai antrieji metai didele dalimi buvo skirti jėgos demonstravimui, buldozerio demonstravimui, kad jau ir girdėti nebūtina, žino ir taip gerai, įsiklausyti nereikia. Matyt, tai sukėlė priešpriešą tarp visuomenės, Vyriausybės ir valdančiosios daugumos, svarstė valstybės vadovė.
Ji perspėjo, kad žmonių negerbimas ir valdžios arogancija gali atvesti į rimtą krizę, tą parodė riaušės Prancūzijoje.
Antradienį Seimo priimtą kitų metų biudžetą prezidentė vadino pinigų dalybų biudžetu. Jos teigimu, ten nėra nei mokesčių reformos, nei jokios kitos reformos.
Išties pinigų padaugėjo, bet reformų realių kaip tokių nėra, daugiau iš vienos kišenės į kitą perdėliojame. To augimo rezultatus šiek tiek padalijame, pabarstome ir mėginame, kad tai tenkintų visus, kalbėjo p. Grybauskaitė.
Ne pats biudžetas yra problema, o kaip jis buvo priimtas. Kaip valdžia kalbasi su savo žmonėmis, pabrėžė ji.
Prezidentė teigė siūliusi savo pagalbą švietimo ir mokslo ministrei, premjerui dėl etatinio mokytojų apmokėjimo modelio, bet sulaukė atsakymo, kad susitvarkys patys.
Anot jos, tik gavusi trijų ministrų atstatydinimus ji įsikišo ir pateikė savo siūlymus taisyti etatinio apmokėjimo modelį.
Dalis mokytojų, reikalaudami tobulinti etatinį darbo apmokėjimo modelį, nuo lapkričio 12 dienos yra paskelbę neterminuotą streiką. Keliasdešimt mokytojų įsikūrė ir nesitraukia iš Švietimo ir mokslo ministerijos.
Nėra pažymų, kad Rusijos tarnybos su konservatoriais prisidėjo prie streiko
Prezidentė pasisakė ir kita tema. Jokių pažymų, jokios informacijos iš žvalgybos institucijų apie tai, kad Rusijos specialiosios tarnybos kartu su konservatoriais dalyvauja streiko organizavime ar kame nors, nėra, trečiadienį LRT laidai Dėmesio tema sakė prezidentė.
Premjero Skvernelio kreipimąsi į kriminalinės žvalgybos ir žvalgybos institucijas dėl galimos grėsmės nacionaliniam saugumui ji vadino desperacija ir mėginimu naudotis žvalgybos institucijomis.
Matykime, kokios nuotaikos visuomenėje. Kol kas yra noras neigti ir toliau, noras ieškoti kaltų net pasitelkus teisėsaugos institucijas. Tai atrodo liguista. Švelniai tariant, kalbėjo p. Grybauskaitė.
Anot jos, premjeras iš pradžių viešai pranešė apie grėsmes, o vėliau kreipėsi į institucijas, kad jos rastų tokios informacijos.
Tai nesolidu. Tokio lygio pareigūnui yra neatsakinga ir labai nesolidu, kalbėjo prezidentė.
Ponas Skvernelis praėjusią savaitę Seime pareiškė, kad konservatorių veikimas yra Kremliaus politikos vykdymas ir abejonių yra, ar ten nėra sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, tą atsakys specialiosios tarnybos.
Šios savaitės antradienį Vyriausybės vadovas patvirtino, kad kreipėsi į specialiąsias tarnybas dėl procesų, vykstančių šalyje.
Objektas yra procesai, vykstantys šalyje, ir kreipimesi nėra įvardinta konservatorių nei partija, nei frakcija, jei patys jie save prisiskyrė, matyt, tam tikras nerimas yra, antradienį žurnalistams Seime sakė premjeras.
Paklaustas, ar kreipimasis susijęs su mokytojų streiku ir sekmadienį vykusiu mitingu, p. Skvernelis atsakė: Ne tik tai, matome, kas šiuo metu vyksta, inspiracijos, matome tą pačią Prancūziją, kokios valstybės ausys pradėjo lįsti.
Jis sakė kreipęsis į visus kriminalinės žvalgybos ir žvalgybos subjektus.
Dalis mokytojų, reikalaudami tobulinti etatinį darbo apmokėjimo modelį, nuo lapkričio 12 dienos yra paskelbę neterminuotą streiką. Keliasdešimt mokytojų įsikūrė ir nesitraukia iš Švietimo ir mokslo ministerijos. Sekmadienį Vilniuje surengtas juos palaikantis mitingas, jame dalyvavo apie 6.000 žmonių.
Opoziciniai konservatoriai rėmė mitingą, palaikė mokytojų reikalavimus ir siūlė dėl to atidėti kitų metų valstybės biudžeto priėmimą.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti