Th. May atidėjo balsavimą dėl „Brexit“ sutarties

Publikuota: 2018-12-10
Atnaujinta 2018-12-10 20:26

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, atidėjo numatytą rytojaus balsavimą JK parlamente dėl „Brexit“ sutarties patvirtinimo. Tokį sprendimą ji argumentavo tuo, kad vis dar išlieka daug nesutarimų tarp JK parlamentarų dėl Šiaurės Airijos klausimo ir sutartyje su ES numatytos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos po „Brexit“.

Svarbiausi faktai:

  • Theresa May atidėjo antradienio balsavimą Bendruomenių rūmuose dėl „Brexit“ sutarties;
  • JK premjerė kitos balsavimo datos kol kas nepateikė;
  • ES teigia neketinanti persiderėti „Brexit“ sutarties;
  • JK Parlamento Bendruomenių Rūmų pirmininkė Andrea Leadsom taip pat pasakys pareiškimą;
  • „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay taip pat turėtų pasakyti trečiąjį pareiškimą apie ETT šiandienos paskelbtą verdiktą, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“.

VŽ primena, kad balsavimas dėl „Brexit“ sutarties Bendruomenių rūmuose buvo numatytas rytojaus vakare, tačiau, p. May jį atidėjo.

Ponia May nurodė, kad pastarosios trys dienos debatų Bendruomenių rūmuose parodė, kad didžiąja dalimi sutariama dėl „Brexit“ sutarties teksto, tačiau išlieka daug nesutarimų dėl Šiaurės Airijos klausimo.

JK premjerė pažymėjo, kad, jeigu balsavimas vyktų rytoj, jis būtų atmestas, todėl JK premjerė atideda balsavimą dėl „Brexit“ sutarties. Vis dėlto ji teigė, kad neketina persiderėti visos „Brexit“ sutarties su ES, o prašys „daugiau užtikrintumo ir tikrumo“ iš ES dėl taip vadinamos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Remiantis dabartinėmis prognozėmis, p. May nepavyktų užsitikrinti „Brexit“ sutarties patvirtinimui JK parlamente reikalingų 320 balsų. Iš viso JK Bendruomenių rūmuose yra 650 parlamentarų.

VŽ jau rašė, kad praėjusią savaitę p. May jau pralaimėjo du svarbius mūšius JK parlamente. Pastaruosius dvejus metus JK ir ES derybininkai derino pozicijas dėl „Brexit“ sutarties teksto. Galiausiai buvo paskelbtas 585-ių puslapių JK pasitraukimo iš ES dokumentas, kuriame JK įsipareigoja sumokėti 39 mlrd. GBP skyrybų sąskaitą. Sutarties preliminariame tekste taip pat apibrėžiamos piliečių teisės po skyrybų ir susitarimas, kaip išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

JK parlamento balsavimas dėl „Brexit“ gali vykti kitą savaitę arba gali būti atidėtas iki sausio pradžios, tačiau tai reikštų, kad liks mažiau laiko „Brexit“ patvirtinimui iki oficialaus JK pasitraukimo iš ES kovo 29 d. Paskutinė galima balsavimo data yra sausio 21 d.

Naujienos apie balsavimo dėl „Brexit“ JK parlamente atidėjimą pastebimai atpigino Svarą sterlingų.

20.18 Tuskas neketina derėtis

Europos vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas socialinime tinkle „Twitter“ teigė, kad „mes (ES - VŽ) neketina persiderėti susitarimo, įskaitant ir „atsargines priemones“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos klausimo, tačiau esame pasirengę diskutuoti, kaip palengvinti sutarties ratifikavimą JK parlamente. Kadangi laika senka, mes taip pat rengsimės ir JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijui.

Ponia May teigė, kad tiksli data, kada numatytas balsavims kol kas nežinoma, tačiau ji turėtų būti kažkada iki kovo mėnesio pabaigos. JK opozicija siūlo balsuoti dėl pasitikėjo JK premjere.

18.28 Atmetė antro referendumo galimybę

JK premjerė nurodė, kad antrasis referendumas nėra tinkama priemonė spręsti „Brexit“ klausimą, ji klausė parlamentarų, kas bus, jeigu antru referendumu britai nuspręs likti ES, ar tuomet JK rengs trečiąjį referendumą. Taip pat ji pareiškė, kad JK nesinaudos ETT išaiškinimu, kuriuo teigiama, kad šalis vis dar gali atšaukti pasitraukimą iš Bendrijos, nes tai „yra nesuderinama su 2016 m. referendumo rezultatais“.

18.16 Opozicija priešinasi

Po pranešimo apie atidedama balsavimą dėl „Brexit“ sutarties, p. May sulaukė aršios kritikos iš pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno, kuris pareiškė, kad JK nebeturi „funkcionuojančios vyriausybės“. Ponas Corbynas taip pat paragino p. May pasitraukti ir leisti įgyvendinti fundamentalius pokyčius, jeigu ji to padaryti nesugeba.

18.01 May vėl gręšis į Briuselį

Ponia May ketina persiderėti Briuselyje Airijos ir Šiaurės Airijos klausimą. Pirmadienį Bendruomenių rūmuose ji teigė, kad prašys iš Briuselio „papildomo užtikrinimo“ dėl „Brexit“ sutartyje numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Šiaurės Airijos, kuria, JK ateityje nesusiderėjus dėl laisvos prekybos sutarties su ES, Šiaurės Airija ir likusi Didžioji Britanija liktų muitų sąjungoje taip siekiant išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponia May savo ruožtu teigė, kad „neįmanomas joks „Brexit“ susitarimas su ES be numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos.

JK premjerė taip pat savo pranešime klausė, ar „Bendruomenių rūmai“ nori įgyvendinti „Brexit“  ir pridūrė, kad tokiu atveju būtinas kompromisas „iš abiejų pusių“.

Ponia May net ir klausiama JK parlamentarų, kada bus vykdomas balsavimas dėl „Brexit“ sutarties, kol kas neatsakė.

17.27 Derybos su ES nebus lengvos

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas teigė, kad ES yra pasirengusi „atidžiai apsvarstyti“ visus naujus pasiūlymus, kuriuos, kaip tikimasi, pateiks p. May.  

Vis dėlto jis pažymėjo, kad bet kokios ateities JK derybos su ES nebus lengvos.

16.00 Trys scenarijai

„Reuters“ teigimu, p. May sprendimas, nors dar oficialiai nepatvirtintas, palieka JK tris scenarijus: JK pasitrauks iš ES chaotiškai ir be jokio susitarimo, bus rengiamas antrasis referendumas dėl narystės ES, arba p. May bandys paskutinę minutę persiderėti savo „Brexit“ susitarimą su ES.

Laukiama, kol p. May pasakys oficialų pareiškimą 17 val. 30 min (Lietuvos laiku). Pranešimas pavadintas „Išstojimas iš ES“.

15.49 ES nenusileis

Balsavimo atidėjimas prieš pat turėjusį įvykti balsavimą bus didžiulis smūgis JK premjerės Th. May autoritetui, nors teoriškai, tai suteikia daugiau laiko persiderėti kai kuriuos sutarties aspektus su ES ir taip užsitikrinti priešiškai nusiteikusių Torių palaikymą.

Briuselyje Europos Komisijos atstovė spaudai nurodė, kad „susitarimas yra geriausias ir vienintelis, kokį tik galima susiderėti. Mes tikrai jo neketiname persiderėti. Tai labai aišku“.

„Mūsų pozicija nepasikeitė. Tai, kiek mes suprantame, tai JK pasitraukia iš ES 2019 m. kovo 29 d. Mes ruošiamės visiems galimiems scenarijams“ ,- teigė EK atstovė spaudai.

VŽ primena, kad EVT numatytas gruodžio 13-14 d.

Jeremy Corbynas, JK Leiboristų partijos lyderis, teigė, kad „Vyriausybė nusprendė, kad p. May „Brexit“ susitarimas yra toks katastrofiškas, kad likus vienuolikai valandų iki balsavimo ji ėmėsi desperatiškų veiksmų atidėti balsavimą“.

„Mes jau mažiausiai dvi savaites žinojome, kad p. May susitarimas yra labai blogas ir kad jis tikrai bus atmestas parlamento, nes jis yra žalingas JK“.

15.30 ETT sprendimas

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali vienašališkai atšaukti savo sprendimą pasitraukti iš Bendrijos be kitų likusių 27 ES valstybių narių pritarimo.

ETT išaiškinime teigiama: „JK yra visiškai laisva vienašališkai pakeisti savo sprendimą pasitraukti iš ES“.

Toks ETT išaiškinimas, kaip manoma, įkvėps „Brexit“ oponentus ir sustiprins naujo referendumo dėl „Brexit“ idėją, kuris galėtų sustabdyti numatomą JK oficialų pasitraukimą iš Bendrijos 2019 m. kovo 29 d.

ETT sprendimas taip pat reiškia, kad JK, norėdama atšaukti sprendimą trauktis iš ES turėtų „laikytis demokratinių procesų“, o tai reiškia, kad, jeigu JK priimtų tokį sprendimą, tai šalies parlamentas turėtų jį patvirtinti. JK taip pat turėtų ES pranešti apie tokį  savo „neatšaukiamą ir nedviprasmišką“ sprendimą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

V. Vasiliauskas: bendradarbiavimo su Seimu trūksta

Lietuvos banko (LB) vadovas Vitas Vasiliauskas pripažįsta, kad pastaraisiais metais trūksta centrinio banko...

Lietuvoje kuriama technologija leis kur kas greičiau nustatyti elektros linijų gedimo vietas Verslo tribūna

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), siekdamas nustatyti objektyvias elektros skaitiklių gedimo ar...

Šimtai vilniečių šeimų galės prisijungti prie naujų centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų Verslo tribūna 1

Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ plečia savo tinklus ir tūkstančiams gyventojų...

Paslaugos
06:00
Lietuvos socialdemokratų partija renka pirmininką 5

Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP) prasideda tiesioginiai pirmininko rinkimai. Į šį postą kandidatuoja...

Tempą diktuoja laikas 2

Lietuvos pramonės įmonės vis labiau supranta, kad neskaitmeninant gamybos jų ateitis yra gana miglota.

Pramonė
05:50
Mūšis dėl MMA padidinimo tik prasideda Premium 4

Lietuvos banko (LB) ekspertai skaičiuoja, kad minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) 2020 m. gali padidėti...

Šiaurės Korėja ties ranką Rusijai Premium

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ir Kim Jong Unas, Šiaurės Korėjos diktatorius, rengia savo pirmąjį...

Ar darbdaviui privalu reikalauti darbuotojo pasiaiškinimo dėl darbo pareigų pažeidimo? Verslo tribūna

Atsakymas į šį klausimą visuomet būdavo: taip. Ar tikrai visais atvejais?

Verslo aplinka
2019.04.23
Pažangiausios Europos didmiesčių NT vystymo tendencijos ateina ir į Vilnių Verslo tribūna 9

Sostinės senamiestis – didelis traukos centras ir verslui, ir gyventojams, nenorintiems nutolti nuo miesto.

Statyba ir NT
2019.04.23
Asociacija: privaloma statybininko kortelė sumažintų šešėlį  5

Lietuvos statybininkų asociacija nuo 2020 metų siūlo įteisinti privalomą statybininko kortelę – pasak jos,...

Statyba ir NT
2019.04.23
Rusijos Rytuose Vladimiras Putinas priims Kim Jong Uną 2

Rusijos ir Šiaurės Korėjos lyderiai ketvirtadienį susitiks Rusijos Tolimųjų Rytų uostamiestyje Vladivostoke.

Verslo aplinka
2019.04.23
Derybų dėl „Brexit“ įkaršyje vėl svyruoja Th. May postas

Theresai May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerei, ir vėl gresia būti išstumtai iš savo posto. Jos noras...

Verslo aplinka
2019.04.23
MMA kitąmet galėtų didėti beveik dešimtadaliu 10

Kitais metais minimalus mėnesio atlyginimas (MMA) galėtų būti maždaug dešimtadaliu didesnis nei šiemet –...

Verslo aplinka
2019.04.23
ESO kuriama inovacija turėtų padėti atbaidyti piktavalius ir didinti elektros tinklo patikimumą Verslo tribūna

AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) inicijuoja nustatyti objektyvias elektros skaitiklių gedimo ar...

Verslo aplinka
2019.04.23
Vilnius - antras „Financial Times“ išmaniųjų ateities vietovių reitinge 1

„Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ reitinge Vilnius įvardijamas tarp penkių...

Verslo aplinka
2019.04.23
Mirė didysis Liuksemburgo hercogas Jonas  1

Antradienį, sulaukęs 98 m., mirė Liuksemburgo didysis hercogas Jonas. Tai patvirtino jo sūnus Henris,...

Verslo aplinka
2019.04.23
Interviu su G. Nausėda: reikia progresinių mokesčių ir ilgesnių mokestinių atostogų Premium 24

Prezidento posto siekiančio ekonomisto Gitano Nausėdos prioritetas – Gerovės valstybė. Pamatiniai jos akmenys...

Verslo aplinka
2019.04.23
V. Šapoka atmeta kritiką dėl tarnybų kontrolės per biudžetą, bet žada planą tobulinti   

Vilius Šapoka, Finansų ministras, atmeta kritiką, kad siūlomi nauji biudžeto sudarymo principai gali pakirsti...

Finansai
2019.04.23
Atakos Šri Lankoje: „Islamo valstybė“ prisiėmė atsakomybę

Šri Lankoje antradienį surengtos pirmos masinės laidotuvės, šaliai gedint sekmadienį įvykdytų sprogdinimų...

Verslo aplinka
2019.04.23
Būsto įperkamumas Vilniuje vis dar kyla, bet nuo kaimynių atsilieka

Galimybės įpirkti būstą Lietuvos sostinėje vis dar auga, tačiau Rygoje ir Taline jos vis dar didesnės.

Statyba ir NT
2019.04.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau