Th. May atidėjo balsavimą dėl „Brexit“ sutarties

Publikuota: 2018-12-10
Atnaujinta 2018-12-10 20:26

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, atidėjo numatytą rytojaus balsavimą JK parlamente dėl „Brexit“ sutarties patvirtinimo. Tokį sprendimą ji argumentavo tuo, kad vis dar išlieka daug nesutarimų tarp JK parlamentarų dėl Šiaurės Airijos klausimo ir sutartyje su ES numatytos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos po „Brexit“.

Svarbiausi faktai:

  • Theresa May atidėjo antradienio balsavimą Bendruomenių rūmuose dėl „Brexit“ sutarties;
  • JK premjerė kitos balsavimo datos kol kas nepateikė;
  • ES teigia neketinanti persiderėti „Brexit“ sutarties;
  • JK Parlamento Bendruomenių Rūmų pirmininkė Andrea Leadsom taip pat pasakys pareiškimą;
  • „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay taip pat turėtų pasakyti trečiąjį pareiškimą apie ETT šiandienos paskelbtą verdiktą, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“.

VŽ primena, kad balsavimas dėl „Brexit“ sutarties Bendruomenių rūmuose buvo numatytas rytojaus vakare, tačiau, p. May jį atidėjo.

Ponia May nurodė, kad pastarosios trys dienos debatų Bendruomenių rūmuose parodė, kad didžiąja dalimi sutariama dėl „Brexit“ sutarties teksto, tačiau išlieka daug nesutarimų dėl Šiaurės Airijos klausimo.

JK premjerė pažymėjo, kad, jeigu balsavimas vyktų rytoj, jis būtų atmestas, todėl JK premjerė atideda balsavimą dėl „Brexit“ sutarties. Vis dėlto ji teigė, kad neketina persiderėti visos „Brexit“ sutarties su ES, o prašys „daugiau užtikrintumo ir tikrumo“ iš ES dėl taip vadinamos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Remiantis dabartinėmis prognozėmis, p. May nepavyktų užsitikrinti „Brexit“ sutarties patvirtinimui JK parlamente reikalingų 320 balsų. Iš viso JK Bendruomenių rūmuose yra 650 parlamentarų.

VŽ jau rašė, kad praėjusią savaitę p. May jau pralaimėjo du svarbius mūšius JK parlamente. Pastaruosius dvejus metus JK ir ES derybininkai derino pozicijas dėl „Brexit“ sutarties teksto. Galiausiai buvo paskelbtas 585-ių puslapių JK pasitraukimo iš ES dokumentas, kuriame JK įsipareigoja sumokėti 39 mlrd. GBP skyrybų sąskaitą. Sutarties preliminariame tekste taip pat apibrėžiamos piliečių teisės po skyrybų ir susitarimas, kaip išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

JK parlamento balsavimas dėl „Brexit“ gali vykti kitą savaitę arba gali būti atidėtas iki sausio pradžios, tačiau tai reikštų, kad liks mažiau laiko „Brexit“ patvirtinimui iki oficialaus JK pasitraukimo iš ES kovo 29 d. Paskutinė galima balsavimo data yra sausio 21 d.

Naujienos apie balsavimo dėl „Brexit“ JK parlamente atidėjimą pastebimai atpigino Svarą sterlingų.

20.18 Tuskas neketina derėtis

Europos vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas socialinime tinkle „Twitter“ teigė, kad „mes (ES - VŽ) neketina persiderėti susitarimo, įskaitant ir „atsargines priemones“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos klausimo, tačiau esame pasirengę diskutuoti, kaip palengvinti sutarties ratifikavimą JK parlamente. Kadangi laika senka, mes taip pat rengsimės ir JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijui.

Ponia May teigė, kad tiksli data, kada numatytas balsavims kol kas nežinoma, tačiau ji turėtų būti kažkada iki kovo mėnesio pabaigos. JK opozicija siūlo balsuoti dėl pasitikėjo JK premjere.

18.28 Atmetė antro referendumo galimybę

JK premjerė nurodė, kad antrasis referendumas nėra tinkama priemonė spręsti „Brexit“ klausimą, ji klausė parlamentarų, kas bus, jeigu antru referendumu britai nuspręs likti ES, ar tuomet JK rengs trečiąjį referendumą. Taip pat ji pareiškė, kad JK nesinaudos ETT išaiškinimu, kuriuo teigiama, kad šalis vis dar gali atšaukti pasitraukimą iš Bendrijos, nes tai „yra nesuderinama su 2016 m. referendumo rezultatais“.

18.16 Opozicija priešinasi

Po pranešimo apie atidedama balsavimą dėl „Brexit“ sutarties, p. May sulaukė aršios kritikos iš pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno, kuris pareiškė, kad JK nebeturi „funkcionuojančios vyriausybės“. Ponas Corbynas taip pat paragino p. May pasitraukti ir leisti įgyvendinti fundamentalius pokyčius, jeigu ji to padaryti nesugeba.

18.01 May vėl gręšis į Briuselį

Ponia May ketina persiderėti Briuselyje Airijos ir Šiaurės Airijos klausimą. Pirmadienį Bendruomenių rūmuose ji teigė, kad prašys iš Briuselio „papildomo užtikrinimo“ dėl „Brexit“ sutartyje numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Šiaurės Airijos, kuria, JK ateityje nesusiderėjus dėl laisvos prekybos sutarties su ES, Šiaurės Airija ir likusi Didžioji Britanija liktų muitų sąjungoje taip siekiant išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponia May savo ruožtu teigė, kad „neįmanomas joks „Brexit“ susitarimas su ES be numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos.

JK premjerė taip pat savo pranešime klausė, ar „Bendruomenių rūmai“ nori įgyvendinti „Brexit“  ir pridūrė, kad tokiu atveju būtinas kompromisas „iš abiejų pusių“.

Ponia May net ir klausiama JK parlamentarų, kada bus vykdomas balsavimas dėl „Brexit“ sutarties, kol kas neatsakė.

17.27 Derybos su ES nebus lengvos

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas teigė, kad ES yra pasirengusi „atidžiai apsvarstyti“ visus naujus pasiūlymus, kuriuos, kaip tikimasi, pateiks p. May.  

Vis dėlto jis pažymėjo, kad bet kokios ateities JK derybos su ES nebus lengvos.

16.00 Trys scenarijai

„Reuters“ teigimu, p. May sprendimas, nors dar oficialiai nepatvirtintas, palieka JK tris scenarijus: JK pasitrauks iš ES chaotiškai ir be jokio susitarimo, bus rengiamas antrasis referendumas dėl narystės ES, arba p. May bandys paskutinę minutę persiderėti savo „Brexit“ susitarimą su ES.

Laukiama, kol p. May pasakys oficialų pareiškimą 17 val. 30 min (Lietuvos laiku). Pranešimas pavadintas „Išstojimas iš ES“.

15.49 ES nenusileis

Balsavimo atidėjimas prieš pat turėjusį įvykti balsavimą bus didžiulis smūgis JK premjerės Th. May autoritetui, nors teoriškai, tai suteikia daugiau laiko persiderėti kai kuriuos sutarties aspektus su ES ir taip užsitikrinti priešiškai nusiteikusių Torių palaikymą.

Briuselyje Europos Komisijos atstovė spaudai nurodė, kad „susitarimas yra geriausias ir vienintelis, kokį tik galima susiderėti. Mes tikrai jo neketiname persiderėti. Tai labai aišku“.

„Mūsų pozicija nepasikeitė. Tai, kiek mes suprantame, tai JK pasitraukia iš ES 2019 m. kovo 29 d. Mes ruošiamės visiems galimiems scenarijams“ ,- teigė EK atstovė spaudai.

VŽ primena, kad EVT numatytas gruodžio 13-14 d.

Jeremy Corbynas, JK Leiboristų partijos lyderis, teigė, kad „Vyriausybė nusprendė, kad p. May „Brexit“ susitarimas yra toks katastrofiškas, kad likus vienuolikai valandų iki balsavimo ji ėmėsi desperatiškų veiksmų atidėti balsavimą“.

„Mes jau mažiausiai dvi savaites žinojome, kad p. May susitarimas yra labai blogas ir kad jis tikrai bus atmestas parlamento, nes jis yra žalingas JK“.

15.30 ETT sprendimas

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali vienašališkai atšaukti savo sprendimą pasitraukti iš Bendrijos be kitų likusių 27 ES valstybių narių pritarimo.

ETT išaiškinime teigiama: „JK yra visiškai laisva vienašališkai pakeisti savo sprendimą pasitraukti iš ES“.

Toks ETT išaiškinimas, kaip manoma, įkvėps „Brexit“ oponentus ir sustiprins naujo referendumo dėl „Brexit“ idėją, kuris galėtų sustabdyti numatomą JK oficialų pasitraukimą iš Bendrijos 2019 m. kovo 29 d.

ETT sprendimas taip pat reiškia, kad JK, norėdama atšaukti sprendimą trauktis iš ES turėtų „laikytis demokratinių procesų“, o tai reiškia, kad, jeigu JK priimtų tokį sprendimą, tai šalies parlamentas turėtų jį patvirtinti. JK taip pat turėtų ES pranešti apie tokį  savo „neatšaukiamą ir nedviprasmišką“ sprendimą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
Atsistatydina vyriausiasis JAV diplomatas Europos reikalams W. Mitchellas

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos ir Eurazijos reikalams Wessas Mitchellas ateinantį mėnesį...

Verslo aplinka
2019.01.22
Seimo nariai 2018-aisiais parlamentinei veiklai išleido daugiau kaip 1,3 mln. Eur 3

Per 2018 metus Seimo nariai parlamentinei veiklai išleido beveik 1 mln. 317.000 Eur.

Verslo aplinka
2019.01.22
Siūloma mažinti didžiausią leistiną kvapo koncentraciją

Siūloma sumažinti didžiausią leistiną kvapo koncentracijos ribinę vertę, antradienį pranešė Sveikatos...

Verslo aplinka
2019.01.22
SEB sumažino Lietuvos BVP prognozę 2019-2020 metams 2

SEB grupės ekonomistai sumažino Lietuvos BVP augimo 2019 metais prognozę nuo 3 iki 2,9% ir nuo 2,6 iki 2,4%...

Verslo aplinka
2019.01.22
Vokietija ir Prancūzija pasirašė naują draugystės sutartį 1

Angela Merkel, Vokietijos kanclerė, ir Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, antradienį pasirašė...

Verslo aplinka
2019.01.22
M. Jurgilas: nežlugdykime investuotojų pasitikėjimo Lietuva Premium 16

Į viešumą iškilus faktams apie „Revolut“ įkūrėjo tėvo lojalumą Kremliaus įmonėms, Lietuvos banko valdybos...

Rinkos
2019.01.22
Nori įteisinti prievolę darbo skelbimuose įvardyti siūlomą atlygį 22

Keturi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai siūlo įteisinti įstatymo projektą, kuriuo nori, kad...

Vadyba
2019.01.22
Švietimo ministras: mokytojų atlyginimai turi iki 30% viršyti vidutinę algą 1

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako, kad mokytojų atlyginimai turi būti 20 arba...

Verslo aplinka
2019.01.22
„Tvarkos ir teisingumo“ byla prasidėjo bandymu nušalinti teisėją

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ politinės korupcijos byla Panevėžio apygardos teisme antradienį prasidėjo...

Verslo aplinka
2019.01.22
„Google“ gavo 50 mln. Eur baudą už BDAR pažeidimus 4

Prancūzijos duomenų prievaizdai (CNIL) nubaudė JAV milžinę už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR)...

Technologijos
2019.01.22
Valstybės tarnautojų skaičius ima tirpti kiek sparčiau Premium 4

Sulig naujojo Valstybės tarnybos įstatymo įdiegimu ėmė kiek sparčiau mažėti valdininkų skaičius institucijose.

Verslo aplinka
2019.01.22
JK Leiboristų partija ruošia dirvą antrajam „Brexit“ referendumui 1

Jungtinės Karalystės (JK) pagrindinė opozicinė Leiboristų partija rengia planą, kuriuo būtų atvertas kelias...

Verslo aplinka
2019.01.22
Lietuvoje mažai girdėta įmonė Švedijoje – viena stipriausių Rėmėjo turinys 7

Konkurencijai Lietuvos statybos sektoriuje vis didėjant, ne viena įmonė žengia į užsienio rinkas, dažniausiai...

Statyba ir NT
2019.01.22
Pažangiųjų technologijų gamybos sektorius: finansai auga, bet kiti rodikliai atsilieka Rėmėjo turinys 3

Pažangiųjų technologijų gamybos sektorius finansiniais rodikliais auga, tačiau į pažangių sprendimų kūrimą...

Verslo aplinka
2019.01.22
Nerimo yra, bet yra ir vilties 3

Nors pasaulinėje ekonomikoje pamažu ima ryškėti nerimo sūkuriai, susiję su prekybos karais, lėtėjančiu ūkio...

Pramonė
2019.01.22
26 milijardieriai valdo tiek pat turto, kiek pusė planetos žmonių 20

26 turtingiausi pasaulio asmenys pernai bendrai sukaupė 1,4 trln. USD turto. Tai reiškia, kad jie valdo tiek...

Laisvalaikis
2019.01.21
Th. May grįžo į Bendruomenių rūmus pristatyti „plano B“ 4

Jungtinės Karalystės (JK) premjerė pirmadienį kreipėsi į Bendruomenių rūmus, kad pristatytų savo „Brexit“...

Verslo aplinka
2019.01.21
Penkios savivaldybės skelbia gripo epidemiją

Penkios Lietuvos savivaldybės, tarp jų – Kauno ir Panevėžio miestų, paskelbė gripo epidemiją.

Verslo aplinka
2019.01.21
TVF mažina pasaulio ekonomikos augimo prognozes 1

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) sumažino savo pasaulio ekonomikos augimo prognozę. TVF prognozuoja, kad...

Verslo aplinka
2019.01.21
Reikiamo parašų skaičiaus nesurinkęs E. Masiulis negalės kandidatuoti į Klaipėdos merus 17

„MG Baltic“ byloje politine korupcija kaltinamas Klaipėdos mero posto norėjęs siekti Eligijus Masiulis...

Verslo aplinka
2019.01.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau