Th. May atidėjo balsavimą dėl „Brexit“ sutarties

Publikuota: 2018-12-10
Atnaujinta 2018-12-10 20:26

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, atidėjo numatytą rytojaus balsavimą JK parlamente dėl „Brexit“ sutarties patvirtinimo. Tokį sprendimą ji argumentavo tuo, kad vis dar išlieka daug nesutarimų tarp JK parlamentarų dėl Šiaurės Airijos klausimo ir sutartyje su ES numatytos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos po „Brexit“.

Svarbiausi faktai:

  • Theresa May atidėjo antradienio balsavimą Bendruomenių rūmuose dėl „Brexit“ sutarties;
  • JK premjerė kitos balsavimo datos kol kas nepateikė;
  • ES teigia neketinanti persiderėti „Brexit“ sutarties;
  • JK Parlamento Bendruomenių Rūmų pirmininkė Andrea Leadsom taip pat pasakys pareiškimą;
  • „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay taip pat turėtų pasakyti trečiąjį pareiškimą apie ETT šiandienos paskelbtą verdiktą, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“.

VŽ primena, kad balsavimas dėl „Brexit“ sutarties Bendruomenių rūmuose buvo numatytas rytojaus vakare, tačiau, p. May jį atidėjo.

Ponia May nurodė, kad pastarosios trys dienos debatų Bendruomenių rūmuose parodė, kad didžiąja dalimi sutariama dėl „Brexit“ sutarties teksto, tačiau išlieka daug nesutarimų dėl Šiaurės Airijos klausimo.

JK premjerė pažymėjo, kad, jeigu balsavimas vyktų rytoj, jis būtų atmestas, todėl JK premjerė atideda balsavimą dėl „Brexit“ sutarties. Vis dėlto ji teigė, kad neketina persiderėti visos „Brexit“ sutarties su ES, o prašys „daugiau užtikrintumo ir tikrumo“ iš ES dėl taip vadinamos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Remiantis dabartinėmis prognozėmis, p. May nepavyktų užsitikrinti „Brexit“ sutarties patvirtinimui JK parlamente reikalingų 320 balsų. Iš viso JK Bendruomenių rūmuose yra 650 parlamentarų.

VŽ jau rašė, kad praėjusią savaitę p. May jau pralaimėjo du svarbius mūšius JK parlamente. Pastaruosius dvejus metus JK ir ES derybininkai derino pozicijas dėl „Brexit“ sutarties teksto. Galiausiai buvo paskelbtas 585-ių puslapių JK pasitraukimo iš ES dokumentas, kuriame JK įsipareigoja sumokėti 39 mlrd. GBP skyrybų sąskaitą. Sutarties preliminariame tekste taip pat apibrėžiamos piliečių teisės po skyrybų ir susitarimas, kaip išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

JK parlamento balsavimas dėl „Brexit“ gali vykti kitą savaitę arba gali būti atidėtas iki sausio pradžios, tačiau tai reikštų, kad liks mažiau laiko „Brexit“ patvirtinimui iki oficialaus JK pasitraukimo iš ES kovo 29 d. Paskutinė galima balsavimo data yra sausio 21 d.

Naujienos apie balsavimo dėl „Brexit“ JK parlamente atidėjimą pastebimai atpigino Svarą sterlingų.

20.18 Tuskas neketina derėtis

Europos vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas socialinime tinkle „Twitter“ teigė, kad „mes (ES - VŽ) neketina persiderėti susitarimo, įskaitant ir „atsargines priemones“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos klausimo, tačiau esame pasirengę diskutuoti, kaip palengvinti sutarties ratifikavimą JK parlamente. Kadangi laika senka, mes taip pat rengsimės ir JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijui.

Ponia May teigė, kad tiksli data, kada numatytas balsavims kol kas nežinoma, tačiau ji turėtų būti kažkada iki kovo mėnesio pabaigos. JK opozicija siūlo balsuoti dėl pasitikėjo JK premjere.

18.28 Atmetė antro referendumo galimybę

JK premjerė nurodė, kad antrasis referendumas nėra tinkama priemonė spręsti „Brexit“ klausimą, ji klausė parlamentarų, kas bus, jeigu antru referendumu britai nuspręs likti ES, ar tuomet JK rengs trečiąjį referendumą. Taip pat ji pareiškė, kad JK nesinaudos ETT išaiškinimu, kuriuo teigiama, kad šalis vis dar gali atšaukti pasitraukimą iš Bendrijos, nes tai „yra nesuderinama su 2016 m. referendumo rezultatais“.

18.16 Opozicija priešinasi

Po pranešimo apie atidedama balsavimą dėl „Brexit“ sutarties, p. May sulaukė aršios kritikos iš pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno, kuris pareiškė, kad JK nebeturi „funkcionuojančios vyriausybės“. Ponas Corbynas taip pat paragino p. May pasitraukti ir leisti įgyvendinti fundamentalius pokyčius, jeigu ji to padaryti nesugeba.

18.01 May vėl gręšis į Briuselį

Ponia May ketina persiderėti Briuselyje Airijos ir Šiaurės Airijos klausimą. Pirmadienį Bendruomenių rūmuose ji teigė, kad prašys iš Briuselio „papildomo užtikrinimo“ dėl „Brexit“ sutartyje numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Šiaurės Airijos, kuria, JK ateityje nesusiderėjus dėl laisvos prekybos sutarties su ES, Šiaurės Airija ir likusi Didžioji Britanija liktų muitų sąjungoje taip siekiant išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponia May savo ruožtu teigė, kad „neįmanomas joks „Brexit“ susitarimas su ES be numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos.

JK premjerė taip pat savo pranešime klausė, ar „Bendruomenių rūmai“ nori įgyvendinti „Brexit“  ir pridūrė, kad tokiu atveju būtinas kompromisas „iš abiejų pusių“.

Ponia May net ir klausiama JK parlamentarų, kada bus vykdomas balsavimas dėl „Brexit“ sutarties, kol kas neatsakė.

17.27 Derybos su ES nebus lengvos

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas teigė, kad ES yra pasirengusi „atidžiai apsvarstyti“ visus naujus pasiūlymus, kuriuos, kaip tikimasi, pateiks p. May.  

Vis dėlto jis pažymėjo, kad bet kokios ateities JK derybos su ES nebus lengvos.

16.00 Trys scenarijai

„Reuters“ teigimu, p. May sprendimas, nors dar oficialiai nepatvirtintas, palieka JK tris scenarijus: JK pasitrauks iš ES chaotiškai ir be jokio susitarimo, bus rengiamas antrasis referendumas dėl narystės ES, arba p. May bandys paskutinę minutę persiderėti savo „Brexit“ susitarimą su ES.

Laukiama, kol p. May pasakys oficialų pareiškimą 17 val. 30 min (Lietuvos laiku). Pranešimas pavadintas „Išstojimas iš ES“.

15.49 ES nenusileis

Balsavimo atidėjimas prieš pat turėjusį įvykti balsavimą bus didžiulis smūgis JK premjerės Th. May autoritetui, nors teoriškai, tai suteikia daugiau laiko persiderėti kai kuriuos sutarties aspektus su ES ir taip užsitikrinti priešiškai nusiteikusių Torių palaikymą.

Briuselyje Europos Komisijos atstovė spaudai nurodė, kad „susitarimas yra geriausias ir vienintelis, kokį tik galima susiderėti. Mes tikrai jo neketiname persiderėti. Tai labai aišku“.

„Mūsų pozicija nepasikeitė. Tai, kiek mes suprantame, tai JK pasitraukia iš ES 2019 m. kovo 29 d. Mes ruošiamės visiems galimiems scenarijams“ ,- teigė EK atstovė spaudai.

VŽ primena, kad EVT numatytas gruodžio 13-14 d.

Jeremy Corbynas, JK Leiboristų partijos lyderis, teigė, kad „Vyriausybė nusprendė, kad p. May „Brexit“ susitarimas yra toks katastrofiškas, kad likus vienuolikai valandų iki balsavimo ji ėmėsi desperatiškų veiksmų atidėti balsavimą“.

„Mes jau mažiausiai dvi savaites žinojome, kad p. May susitarimas yra labai blogas ir kad jis tikrai bus atmestas parlamento, nes jis yra žalingas JK“.

15.30 ETT sprendimas

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali vienašališkai atšaukti savo sprendimą pasitraukti iš Bendrijos be kitų likusių 27 ES valstybių narių pritarimo.

ETT išaiškinime teigiama: „JK yra visiškai laisva vienašališkai pakeisti savo sprendimą pasitraukti iš ES“.

Toks ETT išaiškinimas, kaip manoma, įkvėps „Brexit“ oponentus ir sustiprins naujo referendumo dėl „Brexit“ idėją, kuris galėtų sustabdyti numatomą JK oficialų pasitraukimą iš Bendrijos 2019 m. kovo 29 d.

ETT sprendimas taip pat reiškia, kad JK, norėdama atšaukti sprendimą trauktis iš ES turėtų „laikytis demokratinių procesų“, o tai reiškia, kad, jeigu JK priimtų tokį sprendimą, tai šalies parlamentas turėtų jį patvirtinti. JK taip pat turėtų ES pranešti apie tokį  savo „neatšaukiamą ir nedviprasmišką“ sprendimą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

G. Nausėdos pirmasis veto – dėl valstybės turto panaudojimo  5

Prieš dešimt dienų pradėjęs eiti pareigas prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį vetavo pirmąjį įstatymą –...

Verslo aplinka
2019.07.22
Parlamentinei veiklai skirtas lėšas Seimo nariai leidžia automobiliams ir suvenyrams

Pirmąjį šių metų pusmetį Seimo nariai parlamentinėms reikmėms išleido 633.000 Eur. Tai 49.000 Eur daugiau nei...

Verslo aplinka
2019.07.22
Po dar vienų rinkimų Ukrainoje iššūkių netrūks Premium

Ukrainos pirmalaikiuose parlamento rinkimuose savo politinę įtaką sutelkė Volodymyras Zelenskis, Ukrainos...

Verslo aplinka
2019.07.22
STT: savivaldybių įmonėse giminystė sieja vidutiniškai penktadalį darbuotojų 7

Savivaldybių įmonėse giminystės ryšiai sieja vidutiniškai penktadalį, o kai kur – net pusę darbuotojų,...

Verslo aplinka
2019.07.22
KAM: šiemet dėl tarnybos vengimo nubausti beveik 7.000 vyrų 20

Šiais metais dėl tarnybos kariuomenėje vengimo nubausti beveik 7.000 vyrų, pranešė Krašto apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.22
Išbandymas po esminio kabineto perkratymo – tik vienąsyk ir jau senokai   Premium

Prieš 25 metus Lietuvos Vyriausybei pirmą ir kol kas paskutinį kartą teko konstitucinis išbandymas atgauti...

Verslo aplinka
2019.07.22
Nepriklausomos valdybos – netobula, bet nieko geriau nesugalvota 6

Prieš metus – pernai liepą Lietuva tapo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) 36-ąja...

Verslo aplinka
2019.07.22
Žemaitijos sostinei gresia tiesioginis valdymas iš Vilniaus  Premium 4

Beveik visos šį pavasarį išrinktos ir darbą pradėjusios savivaldybių tarybos susidorojo su iššūkiu laiku...

Verslo aplinka
2019.07.22
Šią savaitę svarbu 

Pasikeis britų premjeras, turėtų būti suformuota atnaujinta Lietuvos Vyriausybė, gali paaiškėti būsimasis...

Verslo aplinka
2019.07.22
Ukrainoje laimėjo V. Zelenskio partija, koalicijos neprireiks 13

Sekmadienį Ukrainoje vyko pirmalaikiai parlamento rinkimai, praėjus vos trims mėnesiams po to, kai...

Verslo aplinka
2019.07.21
Ukrainoje jau balsavo 35,77% rinkėjų, pradėtas 21 tyrimas dėl pažeidimų

Sekmadienį Ukrainoje vykstant parlamento rinkimams šalyje pradėtas 21 tyrimas dėl pažeidimų. Tačiau apskritai...

Verslo aplinka
2019.07.21
Ukrainiečiai Lietuvoje balsuoja parlamento rinkimuose 1

Lietuvoje gyvenantys ar viešintys ukrainiečiai sekmadienį balsuoja šalies Aukščiausiosios Rados rinkimuose.

Verslo aplinka
2019.07.21
Ukrainos Rados rinkimai: pergalė prognozuojama prezidento partijai

Ukrainoje šiandien „tylos diena“ – Aukščiausiosios Rados rinkimų išvakarėse draudžiama bet kokia rinkimų...

Verslo aplinka
2019.07.20
Benjaminas Netanyahu tapo ilgiausiai einančiu pareigas Izraelio premjeru 2

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu šiandien tapo ilgiausiai pareigas einančiu šalies ministru...

Verslo aplinka
2019.07.20
Ekspertas abejoja Vilniuje sulaikyto Rusijos verslininko kalte 5

Rusijos analitikas, buvęs energetikos viceministras Vladimiras Milovas sako, kad jam kelia abejonių Rusijos...

Pramonė
2019.07.20
Populiariausias politikas – G. Nausėda, jo reitingas auga 2

Palankiausiai vertinamų Lietuvos politikų sąrašo viršūnėje įsitvirtino prezidentas Gitanas Nausėda.

Verslo aplinka
2019.07.20
Iranas užgrobė britų tanklaivį 15

Jungtinės Karalystės vyriausybė pareiškė gilų susirūpinimą dėl Hormūzo sąsiauryje sulaikyto su šios šalies...

Finansavimas sinchronizavimui turi būti pakankamas

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Lietuva, Latvija ir Estija gali ir...

Pramonė
2019.07.19
Biudžeto pusmečio pajamos 3,4% viršija planą 9

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų 2019 m. I pusmečio pajamos sudarė  5,344 mlrd. Eur – 3,4% (174,1...

Verslo aplinka
2019.07.19
Seime sumaištis dėl A. Širinskienės 14

Seimo narei Agnei Širinskienei perėjus į „tvarkiečių“ frakciją Seime kilo sumaištis dėl jos pareigų, į kurias...

Verslo aplinka
2019.07.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau