Th. May atidėjo balsavimą dėl „Brexit“ sutarties

Publikuota: 2018-12-10
Atnaujinta 2018-12-10 20:26

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, atidėjo numatytą rytojaus balsavimą JK parlamente dėl „Brexit“ sutarties patvirtinimo. Tokį sprendimą ji argumentavo tuo, kad vis dar išlieka daug nesutarimų tarp JK parlamentarų dėl Šiaurės Airijos klausimo ir sutartyje su ES numatytos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos po „Brexit“.

Svarbiausi faktai:

  • Theresa May atidėjo antradienio balsavimą Bendruomenių rūmuose dėl „Brexit“ sutarties;
  • JK premjerė kitos balsavimo datos kol kas nepateikė;
  • ES teigia neketinanti persiderėti „Brexit“ sutarties;
  • JK Parlamento Bendruomenių Rūmų pirmininkė Andrea Leadsom taip pat pasakys pareiškimą;
  • „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay taip pat turėtų pasakyti trečiąjį pareiškimą apie ETT šiandienos paskelbtą verdiktą, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“.

VŽ primena, kad balsavimas dėl „Brexit“ sutarties Bendruomenių rūmuose buvo numatytas rytojaus vakare, tačiau, p. May jį atidėjo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponia May nurodė, kad pastarosios trys dienos debatų Bendruomenių rūmuose parodė, kad didžiąja dalimi sutariama dėl „Brexit“ sutarties teksto, tačiau išlieka daug nesutarimų dėl Šiaurės Airijos klausimo.

JK premjerė pažymėjo, kad, jeigu balsavimas vyktų rytoj, jis būtų atmestas, todėl JK premjerė atideda balsavimą dėl „Brexit“ sutarties. Vis dėlto ji teigė, kad neketina persiderėti visos „Brexit“ sutarties su ES, o prašys „daugiau užtikrintumo ir tikrumo“ iš ES dėl taip vadinamos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Remiantis dabartinėmis prognozėmis, p. May nepavyktų užsitikrinti „Brexit“ sutarties patvirtinimui JK parlamente reikalingų 320 balsų. Iš viso JK Bendruomenių rūmuose yra 650 parlamentarų.

VŽ jau rašė, kad praėjusią savaitę p. May jau pralaimėjo du svarbius mūšius JK parlamente. Pastaruosius dvejus metus JK ir ES derybininkai derino pozicijas dėl „Brexit“ sutarties teksto. Galiausiai buvo paskelbtas 585-ių puslapių JK pasitraukimo iš ES dokumentas, kuriame JK įsipareigoja sumokėti 39 mlrd. GBP skyrybų sąskaitą. Sutarties preliminariame tekste taip pat apibrėžiamos piliečių teisės po skyrybų ir susitarimas, kaip išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

JK parlamento balsavimas dėl „Brexit“ gali vykti kitą savaitę arba gali būti atidėtas iki sausio pradžios, tačiau tai reikštų, kad liks mažiau laiko „Brexit“ patvirtinimui iki oficialaus JK pasitraukimo iš ES kovo 29 d. Paskutinė galima balsavimo data yra sausio 21 d.

Naujienos apie balsavimo dėl „Brexit“ JK parlamente atidėjimą pastebimai atpigino Svarą sterlingų.

20.18 Tuskas neketina derėtis

Europos vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas socialinime tinkle „Twitter“ teigė, kad „mes (ES - VŽ) neketina persiderėti susitarimo, įskaitant ir „atsargines priemones“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos klausimo, tačiau esame pasirengę diskutuoti, kaip palengvinti sutarties ratifikavimą JK parlamente. Kadangi laika senka, mes taip pat rengsimės ir JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijui.

Ponia May teigė, kad tiksli data, kada numatytas balsavims kol kas nežinoma, tačiau ji turėtų būti kažkada iki kovo mėnesio pabaigos. JK opozicija siūlo balsuoti dėl pasitikėjo JK premjere.

18.28 Atmetė antro referendumo galimybę

JK premjerė nurodė, kad antrasis referendumas nėra tinkama priemonė spręsti „Brexit“ klausimą, ji klausė parlamentarų, kas bus, jeigu antru referendumu britai nuspręs likti ES, ar tuomet JK rengs trečiąjį referendumą. Taip pat ji pareiškė, kad JK nesinaudos ETT išaiškinimu, kuriuo teigiama, kad šalis vis dar gali atšaukti pasitraukimą iš Bendrijos, nes tai „yra nesuderinama su 2016 m. referendumo rezultatais“.

18.16 Opozicija priešinasi

Po pranešimo apie atidedama balsavimą dėl „Brexit“ sutarties, p. May sulaukė aršios kritikos iš pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno, kuris pareiškė, kad JK nebeturi „funkcionuojančios vyriausybės“. Ponas Corbynas taip pat paragino p. May pasitraukti ir leisti įgyvendinti fundamentalius pokyčius, jeigu ji to padaryti nesugeba.

18.01 May vėl gręšis į Briuselį

Ponia May ketina persiderėti Briuselyje Airijos ir Šiaurės Airijos klausimą. Pirmadienį Bendruomenių rūmuose ji teigė, kad prašys iš Briuselio „papildomo užtikrinimo“ dėl „Brexit“ sutartyje numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Šiaurės Airijos, kuria, JK ateityje nesusiderėjus dėl laisvos prekybos sutarties su ES, Šiaurės Airija ir likusi Didžioji Britanija liktų muitų sąjungoje taip siekiant išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponia May savo ruožtu teigė, kad „neįmanomas joks „Brexit“ susitarimas su ES be numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos.

JK premjerė taip pat savo pranešime klausė, ar „Bendruomenių rūmai“ nori įgyvendinti „Brexit“  ir pridūrė, kad tokiu atveju būtinas kompromisas „iš abiejų pusių“.

Ponia May net ir klausiama JK parlamentarų, kada bus vykdomas balsavimas dėl „Brexit“ sutarties, kol kas neatsakė.

17.27 Derybos su ES nebus lengvos

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas teigė, kad ES yra pasirengusi „atidžiai apsvarstyti“ visus naujus pasiūlymus, kuriuos, kaip tikimasi, pateiks p. May.  

Vis dėlto jis pažymėjo, kad bet kokios ateities JK derybos su ES nebus lengvos.

16.00 Trys scenarijai

„Reuters“ teigimu, p. May sprendimas, nors dar oficialiai nepatvirtintas, palieka JK tris scenarijus: JK pasitrauks iš ES chaotiškai ir be jokio susitarimo, bus rengiamas antrasis referendumas dėl narystės ES, arba p. May bandys paskutinę minutę persiderėti savo „Brexit“ susitarimą su ES.

Laukiama, kol p. May pasakys oficialų pareiškimą 17 val. 30 min (Lietuvos laiku). Pranešimas pavadintas „Išstojimas iš ES“.

15.49 ES nenusileis

Balsavimo atidėjimas prieš pat turėjusį įvykti balsavimą bus didžiulis smūgis JK premjerės Th. May autoritetui, nors teoriškai, tai suteikia daugiau laiko persiderėti kai kuriuos sutarties aspektus su ES ir taip užsitikrinti priešiškai nusiteikusių Torių palaikymą.

Briuselyje Europos Komisijos atstovė spaudai nurodė, kad „susitarimas yra geriausias ir vienintelis, kokį tik galima susiderėti. Mes tikrai jo neketiname persiderėti. Tai labai aišku“.

„Mūsų pozicija nepasikeitė. Tai, kiek mes suprantame, tai JK pasitraukia iš ES 2019 m. kovo 29 d. Mes ruošiamės visiems galimiems scenarijams“ ,- teigė EK atstovė spaudai.

VŽ primena, kad EVT numatytas gruodžio 13-14 d.

Jeremy Corbynas, JK Leiboristų partijos lyderis, teigė, kad „Vyriausybė nusprendė, kad p. May „Brexit“ susitarimas yra toks katastrofiškas, kad likus vienuolikai valandų iki balsavimo ji ėmėsi desperatiškų veiksmų atidėti balsavimą“.

„Mes jau mažiausiai dvi savaites žinojome, kad p. May susitarimas yra labai blogas ir kad jis tikrai bus atmestas parlamento, nes jis yra žalingas JK“.

15.30 ETT sprendimas

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali vienašališkai atšaukti savo sprendimą pasitraukti iš Bendrijos be kitų likusių 27 ES valstybių narių pritarimo.

ETT išaiškinime teigiama: „JK yra visiškai laisva vienašališkai pakeisti savo sprendimą pasitraukti iš ES“.

Toks ETT išaiškinimas, kaip manoma, įkvėps „Brexit“ oponentus ir sustiprins naujo referendumo dėl „Brexit“ idėją, kuris galėtų sustabdyti numatomą JK oficialų pasitraukimą iš Bendrijos 2019 m. kovo 29 d.

ETT sprendimas taip pat reiškia, kad JK, norėdama atšaukti sprendimą trauktis iš ES turėtų „laikytis demokratinių procesų“, o tai reiškia, kad, jeigu JK priimtų tokį sprendimą, tai šalies parlamentas turėtų jį patvirtinti. JK taip pat turėtų ES pranešti apie tokį  savo „neatšaukiamą ir nedviprasmišką“ sprendimą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Dėl COVID-19 uždarymų ekonomikai vis labiau kosint, Kinijos premjeras paragino dėti daugiau pastangų ją stabilizuoti

Kinijos premjeras Li Keqiangas paragino pareigūnus dėti daugiau pastangų siekiant stabilizuoti antrąją pagal...

Rumunija ir Lenkija tikisi Švedijos ir Suomijos narystės NATO

Rumunija ir Lenkija tikisi, kad Švedija ir Suomija galės įstoti į NATO, nepaisant Turkijos prieštaravimų,...

KAM: Baltijos valstybės rengia bendrą gynybos susitarimą

Reaguojant į dabartinę saugumo situaciją, Lietuva, Latvija ir Estija rengia Baltijos valstybių gynybos...

Turkija toliau spaudžia Helsinkį ir Stokholmą imtis „konkrečių veiksmų“

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu penktadienį pareiškė, kad Švedija ir Suomija turi...

Prie 2022 m. sausį–balandį augusių biudžeto pajamų prisidėjo ir grąžintos pandeminės skolos

Šių metų sausio–balandžio mėnesiais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 30,1% arba...

Finansai
16:10
NATO Parlamentinės asamblėjos prezidentas: aljansas parodė vienybę, kurios V. Putinas nesitikėjo

Rusijos pradėto karo Ukrainoje akivaizdoje NATO šalys parodė vienybę, kurios režimo vadovas Vladimiras...

M. Chodorkovskis: V. Putino režimo pabaigos laukti reikės neilgai

Rusijoje prezidento institutas nereikalingas, sako opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis,...

G. Landsbergis: kol kas nėra aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo 3

Aiškių pažadų dėl Baltijos šalių gynybos stiprinimo pasikeitus saugumo situacijai regione Lietuva kol kas...

E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

G. Nausėda: svarbu, kad turėtume efektyvius kelius karinei technikai atgabenti

Karinis mobilumas yra vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių šalies saugumą, sako Lietuvos prezidentas...

Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
12:46
Italijos „Eni“ sudarė susitarimą su Alžyru dėl dujų tiekimo 1

Italijos energetikos milžinė „Eni“ ketvirtadienį pasirašė supratimo memorandumą su Alžyro nacionaline naftos...

Kinija atsakė į A. Blinkeno kalbą: ji šmeižia Pekiną 1

Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį apkaltino Antony Blinkeną, JAV valstybės sekretorių,...

Finansines ataskaitas verslas šiemet teikia sparčiau nei ankstesniais metais

Likus kelioms dienoms iki birželio 1 d., kai didžioji dalis šalyje įmonių Registrų centrui privalo pateikti...

Finansai
11:56
E. Leontjeva. Infliacija ir drugelio efektas

Per pasaulį vilnija pavojingi infliacijos ūkai. Jie atsirado drauge su pandemija, tačiau ne pati pandemija...

Nuomonės
11:16
Rusijos šantažas: V. Putinas žada padėti įveikti maisto krizę, jei Vakarai atšauks sankcijas

Maskva yra pasirengusi „reikšmingai prisidėti“ užkertant kelią gresiančiai pasaulinei maisto krizei, jei...

Gynybos ekspertas: rusai dažnai elgiasi nelogiškai ir tai yra gerai Premium

Nėra lengva nuspėti agresiją prieš Ukrainą vykdančios Rusijos tolimesnius veiksmus, nes dažniausiai jie...

Ukrainiečių registracijos centras Klaipėdoje uždaromas, liks trijuose miestuose

Mažėjant į Lietuvą atvykstančių karo pabėgėlių iš Ukrainos, nutarta uždaryti jų registracijos centrą...

JAV diplomatijos vadovas: Pekinas kelia rimčiausią ilgalaikį iššūkį tarptautinei tvarkai

Antony Blinkenas, JAV valstybės sekretorius, ketvirtadienį pasisakė už aktyvią konkurenciją su Kinija, kad...

Ketvirtadienį – 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė

Praėjusią parą nustatyti 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo penktadienį paskelbti Statistikos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku