Th. May atidėjo balsavimą dėl „Brexit“ sutarties

Publikuota: 2018-12-10

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, atidėjo numatytą rytojaus balsavimą JK parlamente dėl „Brexit“ sutarties patvirtinimo. Tokį sprendimą ji argumentavo tuo, kad vis dar išlieka daug nesutarimų tarp JK parlamentarų dėl Šiaurės Airijos klausimo ir sutartyje su ES numatytos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos po „Brexit“.

Svarbiausi faktai:

  • Theresa May atidėjo antradienio balsavimą Bendruomenių rūmuose dėl „Brexit“ sutarties;
  • JK premjerė kitos balsavimo datos kol kas nepateikė;
  • ES teigia neketinanti persiderėti „Brexit“ sutarties;
  • JK Parlamento Bendruomenių Rūmų pirmininkė Andrea Leadsom taip pat pasakys pareiškimą;
  • „Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay taip pat turėtų pasakyti trečiąjį pareiškimą apie ETT šiandienos paskelbtą verdiktą, kad JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“.

VŽ primena, kad balsavimas dėl „Brexit“ sutarties Bendruomenių rūmuose buvo numatytas rytojaus vakare, tačiau, p. May jį atidėjo.

Ponia May nurodė, kad pastarosios trys dienos debatų Bendruomenių rūmuose parodė, kad didžiąja dalimi sutariama dėl „Brexit“ sutarties teksto, tačiau išlieka daug nesutarimų dėl Šiaurės Airijos klausimo.

JK premjerė pažymėjo, kad, jeigu balsavimas vyktų rytoj, jis būtų atmestas, todėl JK premjerė atideda balsavimą dėl „Brexit“ sutarties. Vis dėlto ji teigė, kad neketina persiderėti visos „Brexit“ sutarties su ES, o prašys „daugiau užtikrintumo ir tikrumo“ iš ES dėl taip vadinamos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Remiantis dabartinėmis prognozėmis, p. May nepavyktų užsitikrinti „Brexit“ sutarties patvirtinimui JK parlamente reikalingų 320 balsų. Iš viso JK Bendruomenių rūmuose yra 650 parlamentarų.

VŽ jau rašė, kad praėjusią savaitę p. May jau pralaimėjo du svarbius mūšius JK parlamente. Pastaruosius dvejus metus JK ir ES derybininkai derino pozicijas dėl „Brexit“ sutarties teksto. Galiausiai buvo paskelbtas 585-ių puslapių JK pasitraukimo iš ES dokumentas, kuriame JK įsipareigoja sumokėti 39 mlrd. GBP skyrybų sąskaitą. Sutarties preliminariame tekste taip pat apibrėžiamos piliečių teisės po skyrybų ir susitarimas, kaip išvengti kietojo pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos.

JK parlamento balsavimas dėl „Brexit“ gali vykti kitą savaitę arba gali būti atidėtas iki sausio pradžios, tačiau tai reikštų, kad liks mažiau laiko „Brexit“ patvirtinimui iki oficialaus JK pasitraukimo iš ES kovo 29 d. Paskutinė galima balsavimo data yra sausio 21 d.

Naujienos apie balsavimo dėl „Brexit“ JK parlamente atidėjimą pastebimai atpigino Svarą sterlingų.

20.18 Tuskas neketina derėtis

Europos vadovų tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas socialinime tinkle „Twitter“ teigė, kad „mes (ES - VŽ) neketina persiderėti susitarimo, įskaitant ir „atsargines priemones“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos klausimo, tačiau esame pasirengę diskutuoti, kaip palengvinti sutarties ratifikavimą JK parlamente. Kadangi laika senka, mes taip pat rengsimės ir JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijui.

Ponia May teigė, kad tiksli data, kada numatytas balsavims kol kas nežinoma, tačiau ji turėtų būti kažkada iki kovo mėnesio pabaigos. JK opozicija siūlo balsuoti dėl pasitikėjo JK premjere.

18.28 Atmetė antro referendumo galimybę

JK premjerė nurodė, kad antrasis referendumas nėra tinkama priemonė spręsti „Brexit“ klausimą, ji klausė parlamentarų, kas bus, jeigu antru referendumu britai nuspręs likti ES, ar tuomet JK rengs trečiąjį referendumą. Taip pat ji pareiškė, kad JK nesinaudos ETT išaiškinimu, kuriuo teigiama, kad šalis vis dar gali atšaukti pasitraukimą iš Bendrijos, nes tai „yra nesuderinama su 2016 m. referendumo rezultatais“.

18.16 Opozicija priešinasi

Po pranešimo apie atidedama balsavimą dėl „Brexit“ sutarties, p. May sulaukė aršios kritikos iš pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno, kuris pareiškė, kad JK nebeturi „funkcionuojančios vyriausybės“. Ponas Corbynas taip pat paragino p. May pasitraukti ir leisti įgyvendinti fundamentalius pokyčius, jeigu ji to padaryti nesugeba.

18.01 May vėl gręšis į Briuselį

Ponia May ketina persiderėti Briuselyje Airijos ir Šiaurės Airijos klausimą. Pirmadienį Bendruomenių rūmuose ji teigė, kad prašys iš Briuselio „papildomo užtikrinimo“ dėl „Brexit“ sutartyje numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Šiaurės Airijos, kuria, JK ateityje nesusiderėjus dėl laisvos prekybos sutarties su ES, Šiaurės Airija ir likusi Didžioji Britanija liktų muitų sąjungoje taip siekiant išvengti kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponia May savo ruožtu teigė, kad „neįmanomas joks „Brexit“ susitarimas su ES be numatytos „apsaugos priemonės“ dėl Airijos ir Šiaurės Airijos.

JK premjerė taip pat savo pranešime klausė, ar „Bendruomenių rūmai“ nori įgyvendinti „Brexit“  ir pridūrė, kad tokiu atveju būtinas kompromisas „iš abiejų pusių“.

Ponia May net ir klausiama JK parlamentarų, kada bus vykdomas balsavimas dėl „Brexit“ sutarties, kol kas neatsakė.

17.27 Derybos su ES nebus lengvos

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas teigė, kad ES yra pasirengusi „atidžiai apsvarstyti“ visus naujus pasiūlymus, kuriuos, kaip tikimasi, pateiks p. May.  

Vis dėlto jis pažymėjo, kad bet kokios ateities JK derybos su ES nebus lengvos.

16.00 Trys scenarijai

„Reuters“ teigimu, p. May sprendimas, nors dar oficialiai nepatvirtintas, palieka JK tris scenarijus: JK pasitrauks iš ES chaotiškai ir be jokio susitarimo, bus rengiamas antrasis referendumas dėl narystės ES, arba p. May bandys paskutinę minutę persiderėti savo „Brexit“ susitarimą su ES.

Laukiama, kol p. May pasakys oficialų pareiškimą 17 val. 30 min (Lietuvos laiku). Pranešimas pavadintas „Išstojimas iš ES“.

15.49 ES nenusileis

Balsavimo atidėjimas prieš pat turėjusį įvykti balsavimą bus didžiulis smūgis JK premjerės Th. May autoritetui, nors teoriškai, tai suteikia daugiau laiko persiderėti kai kuriuos sutarties aspektus su ES ir taip užsitikrinti priešiškai nusiteikusių Torių palaikymą.

Briuselyje Europos Komisijos atstovė spaudai nurodė, kad „susitarimas yra geriausias ir vienintelis, kokį tik galima susiderėti. Mes tikrai jo neketiname persiderėti. Tai labai aišku“.

„Mūsų pozicija nepasikeitė. Tai, kiek mes suprantame, tai JK pasitraukia iš ES 2019 m. kovo 29 d. Mes ruošiamės visiems galimiems scenarijams“ ,- teigė EK atstovė spaudai.

VŽ primena, kad EVT numatytas gruodžio 13-14 d.

Jeremy Corbynas, JK Leiboristų partijos lyderis, teigė, kad „Vyriausybė nusprendė, kad p. May „Brexit“ susitarimas yra toks katastrofiškas, kad likus vienuolikai valandų iki balsavimo ji ėmėsi desperatiškų veiksmų atidėti balsavimą“.

„Mes jau mažiausiai dvi savaites žinojome, kad p. May susitarimas yra labai blogas ir kad jis tikrai bus atmestas parlamento, nes jis yra žalingas JK“.

15.30 ETT sprendimas

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali vienašališkai atšaukti savo sprendimą pasitraukti iš Bendrijos be kitų likusių 27 ES valstybių narių pritarimo.

ETT išaiškinime teigiama: „JK yra visiškai laisva vienašališkai pakeisti savo sprendimą pasitraukti iš ES“.

Toks ETT išaiškinimas, kaip manoma, įkvėps „Brexit“ oponentus ir sustiprins naujo referendumo dėl „Brexit“ idėją, kuris galėtų sustabdyti numatomą JK oficialų pasitraukimą iš Bendrijos 2019 m. kovo 29 d.

ETT sprendimas taip pat reiškia, kad JK, norėdama atšaukti sprendimą trauktis iš ES turėtų „laikytis demokratinių procesų“, o tai reiškia, kad, jeigu JK priimtų tokį sprendimą, tai šalies parlamentas turėtų jį patvirtinti. JK taip pat turėtų ES pranešti apie tokį  savo „neatšaukiamą ir nedviprasmišką“ sprendimą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Japonija skirs 120 mlrd. USD ekonomikai stimuliuoti

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe ketvirtadienį pristatė 120 mlrd. USD vertės ekonomikos skatinamųjų...

Verslo aplinka
2019.12.05
Prancūziją apėmė masinis streikas

Dėl Prancūzijoje ketvirtadienį prasidėjusio transporto sektoriaus ir mokytojų streiko sustojo viešasis...

Verslo aplinka
2019.12.05
Kinija: prekybos susitarimas įmanomas tik atšaukus dalį tarifų

Kinija ketvirtadienį patvirtino savo poziciją, jog tam, kad būtų sudarytas JAV ir Kinijos prekybos pirminis...

Verslo aplinka
2019.12.05
VPT: statybos viešuosiuose pirkimuose – teigiamas pokytis 1

Statybos viešuosiuose pirkimuose didėja konkurencija, todėl paslaugas pradėjo teikti daugiau įmonių. Nors...

Statyba ir NT
2019.12.05
Pirmos išorinės bankų mokesčio poveikio analizės išvada neigiama  3

Pirmoji išorinė banko mokesčio poveikio analizės parodė, kad įvedus tokį mokestį pastarasis būtų perkeltas ne...

Finansai
2019.12.05
Seime stringa pataisa dėl rinkimų kartelės nuleidimo 2

Opozicija bent kol kas geba blokuoti valdančiųjų iniciatyvą nuo 5% iki 3% sumažinti Seimo rinkimų kartelę.

Verslo aplinka
2019.12.05
Padidinus akcizą kaitinamojo tabako pakelis brangs 33 centais 

Nuo 2020 m. kovo kaitinamojo tabako akcizas didės 65%. Skaičiuojama, kad jo pakelis brangs 33 centais ir...

Prekyba
2019.12.05
J. Narkevičius nesako, ar leis pasirašyti geležinkelių elektrifikavimo sutartį 2

Maždaug 360 mln. Eur vertės geležinkelio elektrifikavimo konkursas vyko neefektyviai, teigia Jaroslavas...

Kitąmet bus kilstelėtos biudžetininkų, įskaitant ir politikus, algos

Nuo 2020 m. pradžios keliais procentais padidės viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai. Tarp tų, kuriems...

Verslo aplinka
2019.12.05
Apie konkurenciją: nuo Adamo iki Obuolio 1

Konkurencija ir jos nauda vartotojams vis dar nėra savaime suprantama ir visuotinai ginama vertybė, tačiau,...

Verslo aplinka
2019.12.05
LSDDP į Konstitucinio Teismo teisėjus siūlo J. Bernatonį 1

Valdančioji Socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) frakcija siūlo Konstitucinio Teismo teisėju skirti savo...

Verslo aplinka
2019.12.05
Suomijos siūlymas dėl ES biudžeto apsunkintų Lietuvos padėtį 

Europos Sąjungai pirmininkaujančios Suomijos pasiūlymas dėl naujos daugiametės finansinės programos...

Verslo aplinka
2019.12.05
Kai tenka išgriozti visus užkaborius

Kone paskutinę minutę Vyriausybė, suskatusi užkamšyti skyles, atsiradusias dėl papildomų dosnių pažadų, kiša...

Verslo aplinka
2019.12.05
Olandai siūlo ES augintis raumenis kovai su Kinija Premium 1

Europoje ir toliau stiprėja noras apsaugoti Europos Sąjungos (ES) ekonominius interesus ir užtikrinti...

Verslo aplinka
2019.12.05
NATO „pirmūnių“ lyderius D. Trumpas vaišino pietumis

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, dalyvaujantis netoli Londono surengtame NATO viršūnių susitikime,...

Verslo aplinka
2019.12.04
Vyriausybė pritarė savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimui 2

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė savivaldybių vidaus sandorių liberalizavimui, nors kelios valstybės...

Verslo aplinka
2019.12.04
Dėl silpnų moksleivių žinių – priekaištai švietimo sistemai Premium 4

Lietuvos moksleivių pasiekimai nepradžiugino ir 2018 m. – jie buvo prastesni už Ekonominio bendradarbiavimo...

Verslo aplinka
2019.12.04
NATO deklaruoja vienybę, įvardija Rusijos grėsmę 1

NATO lyderiai trečiadienį paskelbė bendrą pareiškimą, patvirtindami savo ryšius, nepaisant įnirtingų...

Verslo aplinka
2019.12.04
G. Nausėda: su Turkija sutarta, jog Baltijos šalių gynybos planas bus patvirtintas

Turkija trečiadienį sutiko pritarti atnaujintam Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos planui ir taip pašalino...

Verslo aplinka
2019.12.04
J. Narkevičius nekomentuoja, kodėl Vilniaus ir Trakų rajonų keliams skirta daugiau lėšų 

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius nepaaiškino, kodėl Vilniaus rajono ir Trakų rajono savivaldybėms...

Verslo aplinka
2019.12.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau