Įsiplieskę prekybos karai Lietuvoje keltų grėsmę kas ketvirtai darbo vietai

Lietuvoje nuo eksporto priklauso 26% darbo vietų, o Europos Sąjungos (ES) eksportas pasaulyje yra svarbesnis nei kada nors anksčiau, todėl būtina daryti viską, kad būtų išvengta prekybos karų.
Statistika pateikiama Europos Komisijos (EK) paskelbtuose dviejuose naujuose tyrimuose, skirtuose didėjančiai ES eksporto svarbai ir darbo galimybėms Europoje ir už jos ribų.
Jei trapios paliaubos tarp Vašingtono ir Briuselio dėl prekybos tarifų automobiliams ir importuojamoms jų dalims nutruktų 2019 m., tai JAV įvesti 25% importo muitai transporto priemonėms ir jų dalims iš ES, nuo Vokietijos kitiems metams prognozuojamo 1,6% BVP augimo nurėžtų 03-04 proc. punkto, skaičuoja Bloomberg Economics analitikai.
Lietuvos kompanijos kuo toliau, tuo labiau integruojasi į tarptautines gamybos grandines, didele dalimi per Vokietijos gamintojus, kurie savo ruožtu eksportuoja produkciją už ES ribų.
O naujausiose Ek ataskaitose skelbiama, kad Lietuvos eksportas už ES ribų į trečiąsias šalis 2017 m. siekė 14 mlrd. Eur ir sukūrė 312.000 darbo vietų. Dar 39.000 dirba darbą Lietuvoje, susijusį su eksportu iš kitų ES valstybių į ES nepriklausančias šalis.
Be to, nuo Lietuvos eksporto į ES nepriklausančias šalis priklauso 27.000 darbo vietų kitose ES valstybėse.
Savo ruožtu vien Lietuvos prekių eksportas į ES valstybes 2017 m. siekė 15,4 mlrd. Eur, arba 58% viso prekių eksporto, skelbia Statistikos departamentas. ES tai bendroji prekių ir paslaugų rinka, o prekyba tarp ES narių vidaus prekyba, todėl ji nėra laikomas eksportu.
Lietuva tarp didžiausių naudos gavėjų
Eksporto srityje kuriamos darbo vietos visoje ES ir jis padeda jas išlaikyti.
Lietuvoje su eksportu susijusių darbo vietų skaičiaus augimas ketvirtas didžiausias ES.
Tęsinys po grafiku
[infogram id="3a2b5b54-435b-4009-a18d-653c70b40fe6" prefix="fzP" format="interactive" title="ekportas ir darbo vietos"]
Geriau mokamas darbas
Kaip minėta, Lietuvoje beveik 26% darbo vietų priklauso nuo eksporto. Taip pat nurodoma, kad 55% su eksportu susijusių darbo vietų Lietuvoje yra paslaugų sektoriuje. Be to pabrėžiama, kad į eksportą orientuotos darbo vietos ES yra vidutiniškai 12% geriau mokamos nei kitų ekonomikos sričių.
Kita vertus, nurodoma, kad didžioji dalis darbuotojų (62%) dirba vidutinės kvalifikacijos reikalaujančius darbus, kai aukštos kvalifikacijos darbus dirba tik 6%.
Atsižvelgiant į tai, kad į šalį pritraukiama vis daugiau užsienio kompanijų (pvz., autokomponentų gamintojos Continental ir Hella), reikalaujančių aukštos kvalifikacijos, tikėtina, kad ši dalis bendroje darbuotojų struktūroje augs.
EK pranešime nurodo, kad ES eksportas pasaulyje yra svarbesnis nei kada nors anksčiau jis padeda išlaikyti 36 mln. darbo vietų visoje Europoje, o tai yra dviem trečdaliais daugiau nei 2000 m. 14 mln. šių darbo vietų dirba moterys. Be to, ES eksportuojant į kitas pasaulio šalis sukuriama 2,3 trln. Eur vertės ES pridėtinės vertės.
Nuo šios Komisijos kadencijos pradžios 2014 m. darbo vietų, kurias padeda išlaikyti eksportas, skaičius padidėjo 3,5 mln.
Cecilia Malmstrom, už prekybą atsakinga EK narė, teigia, kad šiame tyrime aiškiai nurodoma, jog prekyba tai darbo vietos, o eksportas iš ES į kitas pasaulio šalis tampa parama pragyvenimui vis daugiau piliečių visuose Europos kampeliuose. Beveik 40% asmenų, kurių darbo vietas išlaikyti padeda prekyba, yra moterys.
ES prekyba taip pat padeda išlaikyti darbo vietas toli už ES ribų, įskaitant besivystančiose šalyse. Štai dar vienas įrodymas, kad prekyba gali būti naudinga visiems kas yra gerai mums, taip pat yra gerai mūsų partneriams visame pasaulyje, sako p. Malmstrom.
Laimi visos pusės, įskaitant JAV
Iš paskelbtų skaičių matyti svarbus teigiamas eksporto šalutinis poveikis pasauliui.
Kai ES eksportuotojams sekasi vienoje valstybėje narėje, darbuotojai kitose valstybėse narėse taip pat gauna naudos.
Taip yra todėl, kad įmonės, teikiančios prekes ir paslaugas tiekimo grandinėje, taip pat gauna naudos, kai jų galutinis klientas galutinį produktą parduoda užsienyje.
Pavyzdžiui, Prancūzijos eksportas į kitas pasaulio šalis padeda išlaikyti apie 627.000 darbo vietų kitose ES valstybėse narėse.
Galiausiai ES eksportas į kitas šalis visame pasaulyje padeda išlaikyti beveik 20 mln. darbo vietų už ES ribų. Šių darbo vietų skaičius nuo 2000 m. išaugo daugiau nei dvigubai.
Pavyzdžiui, JAV prekių ir paslaugų, kurios yra integruotos į ES eksportą per pasaulines tiekimo grandines, gamyba padeda išlaikyti daugiau kaip 1 mln. darbo vietų Jungtinėse Valstijose.
Tyrime taip pat nagrinėjama lyčių pusiausvyra ir daroma išvada, kad ES prekyba padeda išlaikyti beveik 14 mln. darbo vietų, kuriose dirba moterys.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti