Sveikatingumo klasteryje kuriamos išmanios savijautos gerinimo technologijos

Reklama publikuota: 2018-11-21
svg svg

Unikalias technologijas nuo idėjos iki produkto jau keletą metų kuria Kaune veikiantis sveikatos technologijų klasteris „iVita“. 18 jo narių bendradarbiaudami vieni su kitais kuria sveikatingumo programas, reabilitacijos technologijas, mobilias technologijas sveikatos stebėjimui ir sportui bei išmanios tekstilės produktus.

Klasteris pasižymi efektyvaus maisto priedų ir papildų, dėvimų technologijų ir išmanios tekstilės, informacinių technologijų panaudojimo bei inžinerinių sprendimų pritaikymo patirtimi, turi sukaupęs mechanikos, biomechanikos, fiziologijos žinių bazę, išmano reabilitacijos priemonių kūrimo bei panaudojimo subtilybes.

„Lietuvos sveikatos sektorius garsėja įvairiais pasiekimais, o „iVita“ narių sukaupta ilgametė patirtis, žinios ir skirtingos veiklos leidžia šiam klasteriui turėti įvairias, bet į vieną bendrą sveikatingumo sritį koncentruotas kompetencijas, – klasterio naudą atskleidžia Kęstutis Šetkus, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktorius. – Klasterio inovacijos leidžia atidžiau stebėti savo kūną ir efektyviau jam padėti atsiradus negalavimams.“

Infrastruktūra geresnei sveikatai

Po daug metų praleistų dirbant kartu klasterio nariai „Baltec CNC Technologies“, „Audimas“ ir „Ortopedijos technika“ nusprendė investuoti į atviros prieigos infrastruktūros kūrimą. Taigi pernai spalį klasteris pradėjo vykdyti projektą „Sveikatingumo klasterio „iVita“ atviros prieigos mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) infrastruktūros sukūrimas (iVitaLab)“ – taip atsirado „iVitaLab“ atviros prieigos centras.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Poreikis sukurti šią infrastruktūrą kilo nuo tarpsektorinio bendradarbiavimo, kai kuriant bendrus produktus atsirado būtinybė moksliškai ištirti bei eksperimentiškai išbandyti gaminių modelius, siekiant sukurti veikiančius prototipus ir vėliau juos paleisti į rinką.

Tikimasi, kad projektas padidins klasterio „iVita“ matomumą, narių skaičių ir padės įsitraukti į tarptautinius tinklus. Įgyvendinus projektą ir panaudojus projekto metu įsigytą tyrimų įrangą, bus sukurti inovatyvūs ir technologiškai patobulinti produktai prevencinio sveikatingumo ir reabilitacijos srityje.

„Šiuo metu visiškai įrengta pirmoji „iVitaLab“ centro dalis – precizinių komponentų reabilitacijos tyrimo stendas, kur vystomi metaliniai ortopedinių įtvarų sąnarių komponentai. Dalinai veikia funkcinės ir išmanios tekstilės tyrimų stendas, leisiantis sukurti naują reabilitacinių drabužių liniją“, – atskleidžia Diana Vertelkienė, „De Futuro“ direktorė ir klasterio vadovė.

Anot jos, šie reabilitaciniai drabužiai yra iššūkis „Audimo“ specialistams, kadangi įmonė specializuojasi tekstilėje, o produktui sukurti reikia ne tik tekstilės, bet ir inžinerinių bei biomedicinos žinių, – čia gelbsti kiti klasterio nariai.

„iVitaLab“ centre dar planuojama įrengti papildomų prietaisų funkcinės ir išmanios tekstilės tyrimų stendui bei įsigyti specialiai centrui moksliniams tyrimams suprojektuotą medicininį įtvarų mezgimo įrengimą, kurie leis teikti naujas MTEP paslaugas, atlikti klasterio narių suplanuotas bendras MTEPI veiklas, padės kurti naujus ir tobulinti jau sukurtus sveikatos technologijų produktus.

Klasteriui dabar priklauso AB „Audimas“ ir „Ortopedijos klinika“, Lietuvos sporto universitetas, UAB „G Sportas“, „Amžių linija“, „Anupriškių parkas“, „Baltec CNC Technologies“, „Elinta“, „Elintos matavimo sistemos“, „SDG grupė“, „Sportpoint“, „Pikotera“, „Impuls LTU“, VšĮ „Sveikatinimo programos“ ir „Robotikos mokykla“, „Lympo“, Rytų kultūros studija „Wudang Tao“. Klasterį koordinuoja UAB „De Futuro“.

Sportuojantiems – išmanios sistemos

„iVita“ klasteris jau yra nemažai nuveikęs išmanių sveikatos technologijų kūrimo srityje. Viena žinomiausių į rinką išleistų produktų grupių žymima „iPulsus“ prekių ženklu. „iPulsus Squad“ sistema, kuri telpa mažame lagaminėlyje, skirta fizine veikla užsiimantiems žmonėms. Ji leidžia stebėti širdies darbo rodiklius ir valdyti fizinį krūvį realiu laiku. Treniruotė nuo šiol gali būti išmani: sportuojantis yra stebimas ir saugiai kontroliuojamas. Sistema leidžia apsaugoti treniruočių dalyvius nuo per didelio krūvio, padidintos rizikos, pervargimo ir leidžia mėgautis sportine veikla. Ši sistema leidžia treniruotis pagal pasirinktą tikslą ir puikiai parodo, kiek pastangų įdeda žmogus sportuodamas. Davikliai rodo širdies ritmo pokyčius, todėl ši sistema yra ne kartą nukreipusi atėjusį sportuoti žmogų tiesiai pas medicinos specialistą ir parodė, kad žmogus jau turėtų susirūpinti savo sveikata.

„iPulsus Squad 7D“ sistema 2013 m. pelnė prizą „Inovacijų prizas“ apdovanojimuose, „Inovatyvaus produkto“ kategorijoje. Visai neseniai išleista nauja „iPulsus Squad“ sistemos versija – dar tobulesnė: ji nebeturi technologinių apribojimų ir gali būti itin plačiai pritaikoma – sporto salėje, bėgant, dviračių ir orientaciniame sporte ar net kariuomenėje saugiam karių fiziniam parengimui. Be to, patobulinta sistema leidžia stebėti ne tik širdies ritmo parametrus, bet ir žmogaus lokaciją, ji yra atvira ir naujų funkcijų diegimui.

D. Vertelkienė pasakoja, kad prie šių ir panašių sveikatos stebėjimo produktų dirbo ir darbą tęsia didelė grupė klasterio narių: „Šiuo metu daug mokslinių tyrimų atliekama širdies ritmo variabilumo ir tinkamų treniruočių parinkimo pagal realią žmogaus būklę srityje, daromi bandymai, kurių rezultatais remiantis yra kuriamos 5 mobilios programėlės pagal skirtingas sporto sritis. Mūsų tikslas yra padėti žmonėms saugiai ir sveikai sportuoti, tinkamai pagal esamą žmogaus savijautos ir sveikatos būklę paskirstyti krūvį. Siekiame, kad sportuojantys nepadarytų sau žalos ir galėtų stebėti savo pasiekimus bei sveikatos būklės parametrus. Planuojama, kad 2019 m. pradžioje jos bus pristatytos ir norintys išbandyti programėles galės atsisiųsti iš „Google Play“ platformos“. Bėgikai jau gali pasiekti ir išbandyti pirmąją „iPulsus HRV Running“ mobilią programėlę.

Inovatyviems sporto technologijų produktams sukurti tenka pasitelkti ir mokslininkus tyrėjus iš Lietuvos sporto universiteto bei užsienio partnerius technologinių žinių plėtrai, su kuriais klasteris jau dėlioja artimiausius planus naujų sporto treniruoklių sukūrimui.

Projektai leidžia tobulėti

Įvairūs moksliniai tyrimai ir sukaupta technologinė patirtis klasterio nariams leidžia dalyvauti įvairiuose projektuose ir Lietuvoje, ir už jos ribų. Kartu jau yra sėkmingai įgyvendinti du technologinių žinių pasidalinimo ir sklaidos projektai pagal „BSR Innovation Express“ priemonę, kurie paskatino bendradarbiauti su Norvegijos klasteriu bei Vokietijos įmonių tinklu, užmegzti santykiai su įvairiais Lenkijos klasteriais. Klasteris nuolat ieško galimybių ir naujų partnerių, kurie nori prisidėti ir dalyvauti bendros vertės grandinės inovacijų kūrimo procese.

Bandomasis projektas, kurį „iVita“ pradėjo vykdyti pernai vasarį – „iVita žinomumo ir tinklų plėtra (InterGates)“. Šio projekto pagrindiniai siekiai – skatinti glaudesnį klasterio narių bendradarbiavimą vykdant MTEPI veiklas bei didinti klasterio žinomumą. Planuojama, kad iki projekto pabaigos 2019 m. sausio 31 d. dar padidės klasterio narių, pavyks įsitraukti į tarptautinį tinklą ir sukurtos 3 naujų gaminių ar paslaugų koncepcijos.

„iVita“ yra laimėjęs MITA konkursą dalyvauti „InoLink“ klasterių brandinimo projekte, kuriame pažengę Lietuvos klasteriai yra skatinami užsiimti MTEPI veiklomis, jiems teikiama pagalba ir konsultacijos plėtros klausimais, padedama ieškoti užsienio partnerių ir tobulėti klasterio valdymo srityje.

Klasteris „iVita“ kartu su dar 11 Lietuvos klasterių dalyvauja projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“. „InoLink“ yra ES priemonės „Inogeb LT“ projektas, kurį MITA vykdo kartu su Lietuvos inovacijų centru. Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

nuotrauka::1 nocrop

FOTOGALERIJA : (11 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
JAV nutraukia normalius prekybos santykius su Rusija ir Baltarusija

JAV Kongresas ketvirtadienį balsavo už normalių prekybos santykių su Maskva nutraukimą ir Rusijos naftos...

„Aeroflot“, „Azur Air“ ir „Utair“ artimiausias 180 dienų draudžiama gauti prekes iš JAV

JAV vyriausybė uždraudė eksportuoti prekes Rusijos valstybinei oro linijų bendrovei „Aeroflot“ ir dar dviem...

Didėjanti rizika pasaulio ekonomikai: stagfliacija, pabėgėliai ir izoliavimo priemonės Premium

Per šiuos metus pasaulio ekonomika turėjo atsigauti po COVID-19 ligos sukeltos pandemijos šoko. Remiantis...

Stabdoma Rusijos narystė JT Žmogaus teisių taryboje 1

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja nubalsavo už Rusijos narystės Žmogaus teisių taryboje sustabdymą.

Lietuvos ambasadorius iš Lvivo sugrįžo į Kyjivą

Valdemaras Sarapinas, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje, ketvirtadienį grįžo dirbti į Kyjivą, invaziją...

NATO susitikime aptartas noras plėsti bendradarbiavimą bei tolesnė parama Ukrainai

Po ketvirtadienį vykusio NATO narių užsienio reikalų ministrų susitikimo, Jensas Stoltenbergas, NATO...

EP reikalauja nutraukti naftos, anglies ir dujų importą iš Rusijos 1

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį per simbolinį balsavimą pasisakė už tai, kad būtų visiškai uždraustas...

Nuo rudens Estija ir Suomija žada kartu nuomotis SkGD terminalą 8

Taavis Aasas, Estijos ekonomikos ir infrastruktūros ministras, ir Mika Lintila, Suomijos ekonomikos reikalų...

Socialinės apsaugos ir darbo viceministru pradeda dirbti M. Šiurkus

Socialinės apsaugos ir darbo viceministru pradeda dirbti Martynas Šiurkus, iki šiol ėjęs ministrės Monikos...

Valstybės kontrolierius: dalis Vyriausybės priemonių nepadės suvaldyti infliacijos

Dalis Vyriausybės pasiūlytų antiinfliacinių priemonių nepadės suvaldyti infliacijos, o gali tik dar labiau ją...

Finansai
13:15
Veiklą pradeda Inovacijų agentūra

Sujungus Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) inovacinę veiklą, Lietuvos verslo paramos (LVPA)...

Inovacijos
14:13
Kyjivas kaltina Vengriją padedant V. Putinui tęsti agresiją 4

Kyjivas ketvirtadienį apkaltino savo kaimynę Vengriją pataikaujant Kremliui dėl Rusijos agresijos prieš...

Sumaištį dėl karo investuotojų galvose keičia rūpestis dėl verslo perspektyvų Premium

Sumaištį dėl kilusio karo Ukrainoje investuotojų galvose palengva keičia atsitokėjimas, kad Lietuva yra NATO...

Finansai
13:12
ES Maltai dėl „auksinių pasų“ grasina teismu

Europos Komisija trečiadienį oficialiai nurodė Maltai nutraukti savo „auksinių pasų“ schemą turtingiems...

A. Navalno bendražygis: akivaizdu, kad Putinas sutrumpino savo kadenciją

Rusijos prezidentas akivaizdžiai apsiskaičiavo, nusprendęs surengti invaziją į Ukrainą, ir šis sprendimas...

Italija neprieštarautų ES sprendimui stabdyti rusiškų dujų importą

Italija „vadovausis Europos Sąjungos (ES) sprendimais“ dėl naujų sankcijų Rusijai, įskaitant galimą dujų...

VPN tapo rakštimi Kremliui: bandymai susidoroti kol kas nepavyko Premium 1

Siekiant užkardyti bet kokias nepaklusnumo valdžiai apraiškas po invazijos į Ukrainą pradžios, Vladimiro...

Inovacijos
11:08
Rusijos ambasada išlaikys esamą pavadinimą

Rusijos ambasada išlaikys esamą pavadinimą ir pažeminus diplomatinių atstovavimą tarp šalių, informavo...

D. Kuleba apie darbotvarkę prieš NATO derybas: ginklai, ginklai ir ginklai

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba ketvirtadienį dar kartą paragino NATO šalis parūpinti...

Trečiadienį – 1.924 nauji COVID-19 atvejai

Lietuvoje trečiadienį nustatyti 1.924 nauji COVID-19 atvejai, mirė 6 žmonės, rodo Lietuvos statistikos...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku