JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Publikuota: 2018-11-13
Atnaujinta 2018-11-13 19:54
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Praėjus daugiau nei dviem metams po britų sprendimo referendume trauktis iš ES, JK ir Europos Sąjungos derybininkai susitarė dėl preliminaraus „Brexit“ sutarties teksto, patvirtino JK premjerės Theresos May atstovas spaudai.

Vietinė žiniasklaida skelbia, kad susitarimo tekstas buvo suderintas „techniniu lygiu“ tarp abiejų pusių pareigūnų po intensyvių šios savaitės derybų.

JK premjerė May trečiadienį rengia specialų savo kabineto pasitarimą, kuriame bus diskutuojama dėl pirminio ES ir JK „Brexit“ sutarties juodraščio.

„The Sun“ skelbia, kad p. May prašė kiekvieno savo kabineto ministro susitikti su premjere pokalbiui akis į akį.

Airijos ir Šiaurės Airijos pasienio klausimas buvo paskutinis, kurį turėjo susiderėti abi šalys ir kuris trukdė pasiekti proveržį ES ir JK derybose.

BBC politikos korespondentė Vicki Young teigia, kad kai kurie p. May ministrų kabineto nariai greičiausiai pamatys visą ES ir JK susitarimo juodraščio tekstą dar šį vakarą. Tai bus pirmas žingsnis į rytojaus dieną, kuomet 14 val. Londono laiku (16 val. Lietuvos) JK premjerė surengs specialų savo kabineto susitikimą, kuriame sieks savo ministrų pritarimo susitarimui su ES.

BBC politikos korespondentė teigia, kad ministrai turės tik du pasirinkimus: arba pritarti susitarimui, arba, greičiausiai, atsistatydinti.

„Ministrų kabineto nariai rytoj 14 val. susitiks tam, kad apsvarstytų preliminarų susitarimą tarp ES ir JK, kurį derybininkų komandai pavyko pasiekti Briuselyje ir tuomet nuspręs dėl būsimų kitų žingsnių“, – nurodė p. May atstovas spaudai.

Neįvardintas ES pareigūnas „Reuters“ taip pat patvirtino, kad buvo susiderėtas ES ir JK „Brexit“ sutarties preliminarus tekstas. Remiantis „Reuters“ šaltiniu, ES vadovai gali susitikti lapkričio 25 d. surengtame specialiame ES viršūnių susitikime, kuriame būtų pasirašytas „Brexit“ susitarimas, jeigu p. May ministrų kabinetas patvirtins susitarimo tekstą.

Kad JK parlamentas ratifikuotų susitarimą p. May reikėtų apie 320 iš 650 parlamento narių balsų.  

„Reuters“ skelbia, kad kol kas neaišku, kas buvo susiderėta dėl Airijos klausimo. Jungtinės Karalystės vyriausybė nepateikė jokių konkrečių „Brexit“ susitarimo detalių. Susitarimo tekstas siekia šimtus puslapių.

Remiantis Airijos transliuotojo RTE žiniomis, kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos bus siekiama išvengti laikinai visai JK teritorijai liekant muitų sąjungoje, tačiau Šiaurės Airijai bus taikomos kitokios taisyklės negu likusiai Didžiajai Britanijai, nes ji liks ir bendroje rinkoje.

Susitarimas apima įsipareigojimus piliečių teisėms po „Brexit“, 21 mėnesio trukmės pereinamąjį laikotarpį po 2019 m. kovo 29 d., kuomet JK oficialiai pasitrauks iš ES. Sutartyje taip pat turėtų būti išdėstytos detalės dėl 39 mlrd. GBP vertės „skyrybų sąskaitos“.

Žinios netrukus pašokdino pastaruoju metu pigusios svaro sterlingų kursą.

JAV dolerio atžvilgiu GBP šoktelėjo apie 1,4%, iki 1,3032 USD. Euro atžvilgiu svaras stiprėja 0,7%, iki 0,8670 GBP už eurą.

JK valiuta buvo linkusi stiprėti dar prieš žinias, rinkai įskaičiuojant lūkesčius, kad bus pasiektas susitarimas.

Pozityvios nuotaikos

Anksčiau skelbta, kad pasiekti ES ir JK gali pavykti pasiekti susitarimą per artimiausias 24-48 val., antradienį nurodė JK vyriausybės kanceliarijos ministras Davidas Lidingtonas. Tuo tarpu Europos Komisija antradienį pranešė, kad stiprina pasirengimą ir pateikia nenumatytų atvejų planą, jei su JK nepavyks susitarti.

Nors ES ir JK derybininkai intensyviai derasi dėl didžiausio skyrybų susitarimo ES istorijoje, kol kas lieka neaišku, ar net ir pasiekus susitarimą su ES, p. May pavyks įtikinti savo parlamentą jį patvirtinti, kur daugelis jos oponentų teigia, kad JK išduoda „Brexit“ sutikdama sudaryti susitarimą, kuriuo, anot jų, vėl prarandamas JK suverenitetas priimti sprendimus savarankiškai.

VŽ jau rašė, kad taip vadinamojo kieto „Brexit“ šalininkai nori visiško atsiskyrimo nuo ES po „Brexit“, kad JK galėtų pati reguliuoti savo prekybos politiką ir pati sudaryti prekybos susitarimus.

JK premjerės oponentai baiminasi, kad p. May siūlomos priemonės, kuriomis siekiama išvengti fizinio pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, rizikuoja pririšti JK prie ES taisyklių neribotam laikui. Šiaurės Airijos įstatymų leidėjai taip pat nerimauja, kad regionas galiausiai bus traktuojamas kitaip negu likusi JK.

„Mes vis dar esame pakeliui, tačiau jau beveik esame pasiekę tą stadiją, kai tuoj tuoj sukirsime rankomis“,– BBC radijui dar šiandien teigė Davidas Lidingtonas.

Tuomet paklaustas, ar galima tikėtis, kad susitarimas bus pasiektas artimiausias 24-48 valandas, p. Lidingtonas tokio scenarijaus neatmetė.

„Tikrai įmanomas variantas, tačiau nėra visiškai tvirtai nustatytas. Manau, kad šiuo metu esame nusiteikę atsargiai optimistiškai“ ,– pridūrė p. Lidingtonas.

Jeigu ES nori užsitikrinti skyrybų su JK susitarimą tai reikia tai padaryti iki trečiadienio vidurnakčio, nes dar šį mėnesį tuomet būtų rengiamas ES specialusis viršūnių susitikimas, kurio metu būtų oficialiai patvirtintas pasiektas susitarimas.

Briuselis kol kas, atrodo, kur kas skeptiškesnis dėl to, kad dar šią savaitę pavyks pasiekti reikšmingą proveržį dėl skyrybų su JK.

Diplomatiniai šaltiniai Briuselyje „Reuters“ nurodė, kad Bendrija siekia p. May paspausti, kad susitarimas būtų patvirtintas dar šio mėnesio ES viršūnių susitikime, nes baiminamasi, kad bet koks atidėliojimas gali padidinti šansus, kad jos ministrų kabinetas ar JK parlamentas susitarimą atmes.

Jeigu susitarimo tarp ES ir JK patvirtinimas būtų nukeltas iki kito suplanuoto ES vadovų susitikimo gruodžio 13-14 d., tuomet britų įstatymų leidėjai balsuotų dėl susitarimo ratifikavimo jau po sausio 7 d., tuomet, kai jie sugrįš iš žiemos atostogų.

„Tai suteiktų susitarimo oponentams labai daug laiko suorganizuoti kampaniją, nukreiptą prieš susitarimą ir nubalsuoti prieš jį. Štai kodėl visi taip nori spausti pasiekti susitarimą dar šį mėnesį“ ,– teigė vienas iš „Reuters“ kalbintų aukšto rango pareigūnų.

Nuotrauka::2

Nenumatytų atvejų planas

EK antradienį paskelbė informaciją apie savo pasirengimo darbus ir apie nenumatytų atvejų planą, jei per derybas su Jungtine Karalyste pagal 50 straipsnį nebus sudaryta jokio susitarimo.

EK pranešime spaudai nurodoma, kad EK rengiasi ir JK pasitraukimui iš ES be susitarimo atvejui ir teigia, kad net ir pasiekus susitarimą, nebus išvengta kai kurių trikdžių.

„Nors EK deda daug pastangų, kad susitarimas būtų pasiektas, ir rūpinasi, kad pirmiausia būtų apsaugoti piliečių interesai, neabejotina, kad JK pasitraukimas iš ES sukels nemažai trikdžių, pavyzdžiui, verslo tiekimo grandinėse, nesvarbu, ar susitarimas bus pasiektas, ar ne. Nenumatytų atvejų priemonės negali visiškai panaikinti tokių trikdžių poveikio. Jeigu susitarimo pasiekti nepavyks, šie trikdžiai bus dar didesni, todėl būtina kiek įmanoma greičiau jiems pasirengti“ ,– rašoma EK pranešime spaudai.

EK taip pat siūlo bevizį režimą į ES Jungtinės Karalystės piliečiams, jeigu Jungtinė Karalystė taip pat užtikrins bevizį režimą ES piliečiams. Antradienį paskelbtas komunikatas, kuriame išdėstyti nenumatytų atvejų veiksmai prioritetinėse srityse, kurių galima būtų imtis, jei su Jungtine Karalyste nepavyktų susitarti.

Taip pat EK skelbia pranešimą, kuriame pateikiama išsami informacija apie tai, kaip nuo 2019 m. kovo 29 d. pasikeis kelionių iš ES į JK ir atvirkščiai tvarka, taip pat kas keisis verslui, teikiančiam tokių kelionių paslaugas, jei nebus pasiektas susitarimas, pavyzdžiui, apie patikrinimus kertant sieną ir muitinį tikrinimą, vairuotojo pažymėjimus ir gyvūnų augintinių pasus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
Socialdarbiečiai siūlo A. Palionį į aplinkos ministrus 10

Valdantieji socialdarbiečiai siūlo jų frakcijos seniūną Seime Andrių Palionį į aplinkos ministro pareigas,...

Verslo aplinka
2018.12.10
Lietuvos ministras tikina, kad JT migracijos paktas neapribos šalių suvereniteto 4

Lietuvos vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako, kad pirmadienį patvirtintas tarptautinis migracijos...

Verslo aplinka
2018.12.10
Seimas priėmė rezoliuciją dėl griežtesnių sankcijų Rusijai 4

Seimas pirmadienį priėmė rezoliuciją, kuria po incidento Kerčės sąsiauryje ragina Vakarus iškelti Rusijai...

Verslo aplinka
2018.12.10
„MG Baltic“ byloje apklausiamas buvęs VMI vadovas D. Bradauskas

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjančiame Vilniaus apygardos teisme pirmadienį buvo...

„Moody’s“ steigia biurą Vilniuje: kalbama apie šimtus darbuotojų 30

„Moody’s“ Vilniuje steigs savo naujausią biurą Europoje. VŽ žiniomis, naujajame biure gali būti įdarbinti...

Verslo aplinka
2018.12.10
Kandidatus į savivaldą ir merus galės kelti apie šimtą nepartinių komitetų

Kitų metų kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose galės dalyvauti bemaž šimtas visuomeninių komitetų.

Verslo aplinka
2018.12.10
ETT: JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“ 7

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali...

Verslo aplinka
2018.12.10
Bendrovės privalės išviešinti tikruosius savo savininkus Rėmėjo turinys 2

Įgyvendinant 2015 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą[i] dėl finansų sistemos naudojimo...

Vadyba
2018.12.10
Lapkritį – 0,1% mėnesio defliacija 2

Lietuvoje lapkričio mėnesį buvo 0,1 proc. mėnesio defliacija. Vartojimo prekių ir paslaugų kainos šalyje...

Verslo aplinka
2018.12.10
Konteinerių krova Klaipėdos uoste muša rekordus

Abi Klaipėdos uosto konteinerių krovos bendrovės – Klaipėdos konteinerių terminalas ir „Klaipėdos Smeltė“ –...

Transportas
2018.12.10
PVM spaudai ir malkoms mažės, akcizai stipriam alkoholiui – didės 7

Nuo 2019 m. sausio 1 d. spaudai taikomas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas bus nebe 9%, bet 5%, taip...

Verslo aplinka
2018.12.10
Seimas taiso klaidą dėl sumažėjusio tantjemų apmokestinimo 2

Seimas bando taisyti klaidą dėl sumažėjusio tantjemų ir kai kurių kitų pajamų rūšių apmokestinimo.

Verslo aplinka
2018.12.10
Trys investicijų į šalies transporto infrastruktūrą varikliai 2

Vilniaus ir Kauno oro uostų atnaujinimas, o gal net ir naujas oro uostas. Projektų „Via Baltica“ ir „Rail...

Transportas
2018.12.10
Kitų metų biudžete – daugiau lėšų ikimokyklinių pedagogų algoms

Kitų metų biudžeto projekte, dėl kurio priėmimo antradienį balsuos Seimas, skirti keli milijonai papildomų...

Verslo aplinka
2018.12.10
Darius Počebutas: jei eini teisingu keliu, sėkmė pati tave susiranda Rėmėjo turinys

Viena pirmųjų Lietuvos odontologijos klinikų prieš dešimtmetį tapo Tarptautinio implantacijos instituto...

Vadyba
2018.12.10
Tradicijų ir technologijų sandrauga užtikrina pranašumą Rėmėjo turinys 1

Nuo tekstilės pramonės gaminių kurjerio iki pasaulinės įmonės – tai transporto ir logistikos grupės ALPI...

Pramonė
2018.12.10
Žodis žvirbliu išskrenda, bumerangu smogia 15

Vyriausybė žada sudaryti palankesnes sąlygas stambiems investuotojams, tačiau pastarosiomis dienomis iš jos...

Verslo aplinka
2018.12.10
Migracijos tvarkos peržiūra vėluoja – užtruko diskusijos, kaip ją keisti Premium 5

Vyriausybei nepavyko jau šiemet įgyvendinti darbo migracijos procedūrų patobulinimo, numatant palankesnius...

Verslo aplinka
2018.12.10
Ežerų nuomininkai skundžiasi nuostoliais, bet nuomos neatsisako Premium 3

Lietuvoje išnuomota beveik 900 ežerų, kurių nuomininkai sako, kad šis turtas neša vien nuostolius. Vis dėlto...

Agroverslas
2018.12.10
N. Pašiniano blokas triuškinančia pergale laimėjo rinkimus Armėnijoje

Sekmadienio rinkimuose į Armėnijos parlamentą užtikrintai laimėjo ir valdžioje įsitvirtino šalies laikinojo...

Verslo aplinka
2018.12.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau