JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Publikuota: 2018-11-13
Atnaujinta 2018-11-13 19:54
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Praėjus daugiau nei dviem metams po britų sprendimo referendume trauktis iš ES, JK ir Europos Sąjungos derybininkai susitarė dėl preliminaraus „Brexit“ sutarties teksto, patvirtino JK premjerės Theresos May atstovas spaudai.

Vietinė žiniasklaida skelbia, kad susitarimo tekstas buvo suderintas „techniniu lygiu“ tarp abiejų pusių pareigūnų po intensyvių šios savaitės derybų.

JK premjerė May trečiadienį rengia specialų savo kabineto pasitarimą, kuriame bus diskutuojama dėl pirminio ES ir JK „Brexit“ sutarties juodraščio.

„The Sun“ skelbia, kad p. May prašė kiekvieno savo kabineto ministro susitikti su premjere pokalbiui akis į akį.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Airijos ir Šiaurės Airijos pasienio klausimas buvo paskutinis, kurį turėjo susiderėti abi šalys ir kuris trukdė pasiekti proveržį ES ir JK derybose.

BBC politikos korespondentė Vicki Young teigia, kad kai kurie p. May ministrų kabineto nariai greičiausiai pamatys visą ES ir JK susitarimo juodraščio tekstą dar šį vakarą. Tai bus pirmas žingsnis į rytojaus dieną, kuomet 14 val. Londono laiku (16 val. Lietuvos) JK premjerė surengs specialų savo kabineto susitikimą, kuriame sieks savo ministrų pritarimo susitarimui su ES.

BBC politikos korespondentė teigia, kad ministrai turės tik du pasirinkimus: arba pritarti susitarimui, arba, greičiausiai, atsistatydinti.

„Ministrų kabineto nariai rytoj 14 val. susitiks tam, kad apsvarstytų preliminarų susitarimą tarp ES ir JK, kurį derybininkų komandai pavyko pasiekti Briuselyje ir tuomet nuspręs dėl būsimų kitų žingsnių“, – nurodė p. May atstovas spaudai.

Neįvardintas ES pareigūnas „Reuters“ taip pat patvirtino, kad buvo susiderėtas ES ir JK „Brexit“ sutarties preliminarus tekstas. Remiantis „Reuters“ šaltiniu, ES vadovai gali susitikti lapkričio 25 d. surengtame specialiame ES viršūnių susitikime, kuriame būtų pasirašytas „Brexit“ susitarimas, jeigu p. May ministrų kabinetas patvirtins susitarimo tekstą.

Kad JK parlamentas ratifikuotų susitarimą p. May reikėtų apie 320 iš 650 parlamento narių balsų.  

„Reuters“ skelbia, kad kol kas neaišku, kas buvo susiderėta dėl Airijos klausimo. Jungtinės Karalystės vyriausybė nepateikė jokių konkrečių „Brexit“ susitarimo detalių. Susitarimo tekstas siekia šimtus puslapių.

Remiantis Airijos transliuotojo RTE žiniomis, kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos bus siekiama išvengti laikinai visai JK teritorijai liekant muitų sąjungoje, tačiau Šiaurės Airijai bus taikomos kitokios taisyklės negu likusiai Didžiajai Britanijai, nes ji liks ir bendroje rinkoje.

Susitarimas apima įsipareigojimus piliečių teisėms po „Brexit“, 21 mėnesio trukmės pereinamąjį laikotarpį po 2019 m. kovo 29 d., kuomet JK oficialiai pasitrauks iš ES. Sutartyje taip pat turėtų būti išdėstytos detalės dėl 39 mlrd. GBP vertės „skyrybų sąskaitos“.

Žinios netrukus pašokdino pastaruoju metu pigusios svaro sterlingų kursą.

JAV dolerio atžvilgiu GBP šoktelėjo apie 1,4%, iki 1,3032 USD. Euro atžvilgiu svaras stiprėja 0,7%, iki 0,8670 GBP už eurą.

JK valiuta buvo linkusi stiprėti dar prieš žinias, rinkai įskaičiuojant lūkesčius, kad bus pasiektas susitarimas.

Pozityvios nuotaikos

Anksčiau skelbta, kad pasiekti ES ir JK gali pavykti pasiekti susitarimą per artimiausias 24-48 val., antradienį nurodė JK vyriausybės kanceliarijos ministras Davidas Lidingtonas. Tuo tarpu Europos Komisija antradienį pranešė, kad stiprina pasirengimą ir pateikia nenumatytų atvejų planą, jei su JK nepavyks susitarti.

Nors ES ir JK derybininkai intensyviai derasi dėl didžiausio skyrybų susitarimo ES istorijoje, kol kas lieka neaišku, ar net ir pasiekus susitarimą su ES, p. May pavyks įtikinti savo parlamentą jį patvirtinti, kur daugelis jos oponentų teigia, kad JK išduoda „Brexit“ sutikdama sudaryti susitarimą, kuriuo, anot jų, vėl prarandamas JK suverenitetas priimti sprendimus savarankiškai.

VŽ jau rašė, kad taip vadinamojo kieto „Brexit“ šalininkai nori visiško atsiskyrimo nuo ES po „Brexit“, kad JK galėtų pati reguliuoti savo prekybos politiką ir pati sudaryti prekybos susitarimus.

JK premjerės oponentai baiminasi, kad p. May siūlomos priemonės, kuriomis siekiama išvengti fizinio pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, rizikuoja pririšti JK prie ES taisyklių neribotam laikui. Šiaurės Airijos įstatymų leidėjai taip pat nerimauja, kad regionas galiausiai bus traktuojamas kitaip negu likusi JK.

„Mes vis dar esame pakeliui, tačiau jau beveik esame pasiekę tą stadiją, kai tuoj tuoj sukirsime rankomis“,– BBC radijui dar šiandien teigė Davidas Lidingtonas.

Tuomet paklaustas, ar galima tikėtis, kad susitarimas bus pasiektas artimiausias 24-48 valandas, p. Lidingtonas tokio scenarijaus neatmetė.

„Tikrai įmanomas variantas, tačiau nėra visiškai tvirtai nustatytas. Manau, kad šiuo metu esame nusiteikę atsargiai optimistiškai“ ,– pridūrė p. Lidingtonas.

Jeigu ES nori užsitikrinti skyrybų su JK susitarimą tai reikia tai padaryti iki trečiadienio vidurnakčio, nes dar šį mėnesį tuomet būtų rengiamas ES specialusis viršūnių susitikimas, kurio metu būtų oficialiai patvirtintas pasiektas susitarimas.

Briuselis kol kas, atrodo, kur kas skeptiškesnis dėl to, kad dar šią savaitę pavyks pasiekti reikšmingą proveržį dėl skyrybų su JK.

Diplomatiniai šaltiniai Briuselyje „Reuters“ nurodė, kad Bendrija siekia p. May paspausti, kad susitarimas būtų patvirtintas dar šio mėnesio ES viršūnių susitikime, nes baiminamasi, kad bet koks atidėliojimas gali padidinti šansus, kad jos ministrų kabinetas ar JK parlamentas susitarimą atmes.

Jeigu susitarimo tarp ES ir JK patvirtinimas būtų nukeltas iki kito suplanuoto ES vadovų susitikimo gruodžio 13-14 d., tuomet britų įstatymų leidėjai balsuotų dėl susitarimo ratifikavimo jau po sausio 7 d., tuomet, kai jie sugrįš iš žiemos atostogų.

„Tai suteiktų susitarimo oponentams labai daug laiko suorganizuoti kampaniją, nukreiptą prieš susitarimą ir nubalsuoti prieš jį. Štai kodėl visi taip nori spausti pasiekti susitarimą dar šį mėnesį“ ,– teigė vienas iš „Reuters“ kalbintų aukšto rango pareigūnų.

Nuotrauka::2

Nenumatytų atvejų planas

EK antradienį paskelbė informaciją apie savo pasirengimo darbus ir apie nenumatytų atvejų planą, jei per derybas su Jungtine Karalyste pagal 50 straipsnį nebus sudaryta jokio susitarimo.

EK pranešime spaudai nurodoma, kad EK rengiasi ir JK pasitraukimui iš ES be susitarimo atvejui ir teigia, kad net ir pasiekus susitarimą, nebus išvengta kai kurių trikdžių.

„Nors EK deda daug pastangų, kad susitarimas būtų pasiektas, ir rūpinasi, kad pirmiausia būtų apsaugoti piliečių interesai, neabejotina, kad JK pasitraukimas iš ES sukels nemažai trikdžių, pavyzdžiui, verslo tiekimo grandinėse, nesvarbu, ar susitarimas bus pasiektas, ar ne. Nenumatytų atvejų priemonės negali visiškai panaikinti tokių trikdžių poveikio. Jeigu susitarimo pasiekti nepavyks, šie trikdžiai bus dar didesni, todėl būtina kiek įmanoma greičiau jiems pasirengti“ ,– rašoma EK pranešime spaudai.

EK taip pat siūlo bevizį režimą į ES Jungtinės Karalystės piliečiams, jeigu Jungtinė Karalystė taip pat užtikrins bevizį režimą ES piliečiams. Antradienį paskelbtas komunikatas, kuriame išdėstyti nenumatytų atvejų veiksmai prioritetinėse srityse, kurių galima būtų imtis, jei su Jungtine Karalyste nepavyktų susitarti.

Taip pat EK skelbia pranešimą, kuriame pateikiama išsami informacija apie tai, kaip nuo 2019 m. kovo 29 d. pasikeis kelionių iš ES į JK ir atvirkščiai tvarka, taip pat kas keisis verslui, teikiančiam tokių kelionių paslaugas, jei nebus pasiektas susitarimas, pavyzdžiui, apie patikrinimus kertant sieną ir muitinį tikrinimą, vairuotojo pažymėjimus ir gyvūnų augintinių pasus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
12:06
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
12:05
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 3

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
11:04
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo 1

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

Infografika: Rusija laužo karo tabu ir atima vandenį Premium 1

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 6 mln. žmonių čia neturi visavertės prieigos prie vandens. Tai itin svarbus...

D. Kuleba: Ukrainai labai reikia salvinės raketų ugnies sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai labai reikia salvinės raketų ugnies...

Trečiadienį – 158 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus

Praėjusią parą nustatyti 158 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

A. Anušauskas: iš kai kurių politikų reikėtų surinkti telefonus, kad neskambintų V. Putinui 1

Sankcijos Rusijai nebus švelninamos, o iš kai kurių Vakarų politikų galbūt „reikėtų surinkti telefonus ir...

V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA 1

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ skiriama 175.000 Eur dotacija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai...

Bendrovei „Scandagra Group“ – ERPB aukso medalis už aplinkosaugos ir socialines inovacijas Baltijos šalyse Verslo tribūna 1

Ekologiškų grūdų prekybos sektoriuje Baltijos šalyse lyderiaujanti įmonių grupė AB „Scandagra Group“...

Pagaliau aukštesnės palūkanos 10

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 9

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
05:45
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
05:45

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku