JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Publikuota: 2018-11-13
Atnaujinta 2018-11-13 19:54
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Praėjus daugiau nei dviem metams po britų sprendimo referendume trauktis iš ES, JK ir Europos Sąjungos derybininkai susitarė dėl preliminaraus „Brexit“ sutarties teksto, patvirtino JK premjerės Theresos May atstovas spaudai.

Vietinė žiniasklaida skelbia, kad susitarimo tekstas buvo suderintas „techniniu lygiu“ tarp abiejų pusių pareigūnų po intensyvių šios savaitės derybų.

JK premjerė May trečiadienį rengia specialų savo kabineto pasitarimą, kuriame bus diskutuojama dėl pirminio ES ir JK „Brexit“ sutarties juodraščio.

„The Sun“ skelbia, kad p. May prašė kiekvieno savo kabineto ministro susitikti su premjere pokalbiui akis į akį.

Airijos ir Šiaurės Airijos pasienio klausimas buvo paskutinis, kurį turėjo susiderėti abi šalys ir kuris trukdė pasiekti proveržį ES ir JK derybose.

BBC politikos korespondentė Vicki Young teigia, kad kai kurie p. May ministrų kabineto nariai greičiausiai pamatys visą ES ir JK susitarimo juodraščio tekstą dar šį vakarą. Tai bus pirmas žingsnis į rytojaus dieną, kuomet 14 val. Londono laiku (16 val. Lietuvos) JK premjerė surengs specialų savo kabineto susitikimą, kuriame sieks savo ministrų pritarimo susitarimui su ES.

BBC politikos korespondentė teigia, kad ministrai turės tik du pasirinkimus: arba pritarti susitarimui, arba, greičiausiai, atsistatydinti.

„Ministrų kabineto nariai rytoj 14 val. susitiks tam, kad apsvarstytų preliminarų susitarimą tarp ES ir JK, kurį derybininkų komandai pavyko pasiekti Briuselyje ir tuomet nuspręs dėl būsimų kitų žingsnių“, – nurodė p. May atstovas spaudai.

Neįvardintas ES pareigūnas „Reuters“ taip pat patvirtino, kad buvo susiderėtas ES ir JK „Brexit“ sutarties preliminarus tekstas. Remiantis „Reuters“ šaltiniu, ES vadovai gali susitikti lapkričio 25 d. surengtame specialiame ES viršūnių susitikime, kuriame būtų pasirašytas „Brexit“ susitarimas, jeigu p. May ministrų kabinetas patvirtins susitarimo tekstą.

Kad JK parlamentas ratifikuotų susitarimą p. May reikėtų apie 320 iš 650 parlamento narių balsų.  

„Reuters“ skelbia, kad kol kas neaišku, kas buvo susiderėta dėl Airijos klausimo. Jungtinės Karalystės vyriausybė nepateikė jokių konkrečių „Brexit“ susitarimo detalių. Susitarimo tekstas siekia šimtus puslapių.

Remiantis Airijos transliuotojo RTE žiniomis, kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos bus siekiama išvengti laikinai visai JK teritorijai liekant muitų sąjungoje, tačiau Šiaurės Airijai bus taikomos kitokios taisyklės negu likusiai Didžiajai Britanijai, nes ji liks ir bendroje rinkoje.

Susitarimas apima įsipareigojimus piliečių teisėms po „Brexit“, 21 mėnesio trukmės pereinamąjį laikotarpį po 2019 m. kovo 29 d., kuomet JK oficialiai pasitrauks iš ES. Sutartyje taip pat turėtų būti išdėstytos detalės dėl 39 mlrd. GBP vertės „skyrybų sąskaitos“.

Žinios netrukus pašokdino pastaruoju metu pigusios svaro sterlingų kursą.

JAV dolerio atžvilgiu GBP šoktelėjo apie 1,4%, iki 1,3032 USD. Euro atžvilgiu svaras stiprėja 0,7%, iki 0,8670 GBP už eurą.

JK valiuta buvo linkusi stiprėti dar prieš žinias, rinkai įskaičiuojant lūkesčius, kad bus pasiektas susitarimas.

Pozityvios nuotaikos

Anksčiau skelbta, kad pasiekti ES ir JK gali pavykti pasiekti susitarimą per artimiausias 24-48 val., antradienį nurodė JK vyriausybės kanceliarijos ministras Davidas Lidingtonas. Tuo tarpu Europos Komisija antradienį pranešė, kad stiprina pasirengimą ir pateikia nenumatytų atvejų planą, jei su JK nepavyks susitarti.

Nors ES ir JK derybininkai intensyviai derasi dėl didžiausio skyrybų susitarimo ES istorijoje, kol kas lieka neaišku, ar net ir pasiekus susitarimą su ES, p. May pavyks įtikinti savo parlamentą jį patvirtinti, kur daugelis jos oponentų teigia, kad JK išduoda „Brexit“ sutikdama sudaryti susitarimą, kuriuo, anot jų, vėl prarandamas JK suverenitetas priimti sprendimus savarankiškai.

VŽ jau rašė, kad taip vadinamojo kieto „Brexit“ šalininkai nori visiško atsiskyrimo nuo ES po „Brexit“, kad JK galėtų pati reguliuoti savo prekybos politiką ir pati sudaryti prekybos susitarimus.

JK premjerės oponentai baiminasi, kad p. May siūlomos priemonės, kuriomis siekiama išvengti fizinio pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, rizikuoja pririšti JK prie ES taisyklių neribotam laikui. Šiaurės Airijos įstatymų leidėjai taip pat nerimauja, kad regionas galiausiai bus traktuojamas kitaip negu likusi JK.

„Mes vis dar esame pakeliui, tačiau jau beveik esame pasiekę tą stadiją, kai tuoj tuoj sukirsime rankomis“,– BBC radijui dar šiandien teigė Davidas Lidingtonas.

Tuomet paklaustas, ar galima tikėtis, kad susitarimas bus pasiektas artimiausias 24-48 valandas, p. Lidingtonas tokio scenarijaus neatmetė.

„Tikrai įmanomas variantas, tačiau nėra visiškai tvirtai nustatytas. Manau, kad šiuo metu esame nusiteikę atsargiai optimistiškai“ ,– pridūrė p. Lidingtonas.

Jeigu ES nori užsitikrinti skyrybų su JK susitarimą tai reikia tai padaryti iki trečiadienio vidurnakčio, nes dar šį mėnesį tuomet būtų rengiamas ES specialusis viršūnių susitikimas, kurio metu būtų oficialiai patvirtintas pasiektas susitarimas.

Briuselis kol kas, atrodo, kur kas skeptiškesnis dėl to, kad dar šią savaitę pavyks pasiekti reikšmingą proveržį dėl skyrybų su JK.

Diplomatiniai šaltiniai Briuselyje „Reuters“ nurodė, kad Bendrija siekia p. May paspausti, kad susitarimas būtų patvirtintas dar šio mėnesio ES viršūnių susitikime, nes baiminamasi, kad bet koks atidėliojimas gali padidinti šansus, kad jos ministrų kabinetas ar JK parlamentas susitarimą atmes.

Jeigu susitarimo tarp ES ir JK patvirtinimas būtų nukeltas iki kito suplanuoto ES vadovų susitikimo gruodžio 13-14 d., tuomet britų įstatymų leidėjai balsuotų dėl susitarimo ratifikavimo jau po sausio 7 d., tuomet, kai jie sugrįš iš žiemos atostogų.

„Tai suteiktų susitarimo oponentams labai daug laiko suorganizuoti kampaniją, nukreiptą prieš susitarimą ir nubalsuoti prieš jį. Štai kodėl visi taip nori spausti pasiekti susitarimą dar šį mėnesį“ ,– teigė vienas iš „Reuters“ kalbintų aukšto rango pareigūnų.

Nuotrauka::2

Nenumatytų atvejų planas

EK antradienį paskelbė informaciją apie savo pasirengimo darbus ir apie nenumatytų atvejų planą, jei per derybas su Jungtine Karalyste pagal 50 straipsnį nebus sudaryta jokio susitarimo.

EK pranešime spaudai nurodoma, kad EK rengiasi ir JK pasitraukimui iš ES be susitarimo atvejui ir teigia, kad net ir pasiekus susitarimą, nebus išvengta kai kurių trikdžių.

„Nors EK deda daug pastangų, kad susitarimas būtų pasiektas, ir rūpinasi, kad pirmiausia būtų apsaugoti piliečių interesai, neabejotina, kad JK pasitraukimas iš ES sukels nemažai trikdžių, pavyzdžiui, verslo tiekimo grandinėse, nesvarbu, ar susitarimas bus pasiektas, ar ne. Nenumatytų atvejų priemonės negali visiškai panaikinti tokių trikdžių poveikio. Jeigu susitarimo pasiekti nepavyks, šie trikdžiai bus dar didesni, todėl būtina kiek įmanoma greičiau jiems pasirengti“ ,– rašoma EK pranešime spaudai.

EK taip pat siūlo bevizį režimą į ES Jungtinės Karalystės piliečiams, jeigu Jungtinė Karalystė taip pat užtikrins bevizį režimą ES piliečiams. Antradienį paskelbtas komunikatas, kuriame išdėstyti nenumatytų atvejų veiksmai prioritetinėse srityse, kurių galima būtų imtis, jei su Jungtine Karalyste nepavyktų susitarti.

Taip pat EK skelbia pranešimą, kuriame pateikiama išsami informacija apie tai, kaip nuo 2019 m. kovo 29 d. pasikeis kelionių iš ES į JK ir atvirkščiai tvarka, taip pat kas keisis verslui, teikiančiam tokių kelionių paslaugas, jei nebus pasiektas susitarimas, pavyzdžiui, apie patikrinimus kertant sieną ir muitinį tikrinimą, vairuotojo pažymėjimus ir gyvūnų augintinių pasus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Registrų centras atnaujins Gyventojų registrą 2

Valstybės įmonė Registrų centras artimiausiu metu atnaujins Gyventojų registrą, kuriame kaupiama svarbiausia...

Į naują Psichikos sveikatos centro korpusą Vilniuje planuojama investuoti apie 4,5 mln. eurų.

Vilniaus savivaldybė paskelbė ketinanti statyti naują Psichikos sveikatos centro korpusą, jis kainuos apie...

Statyba ir NT
2019.05.18
Kritus medienos kainoms pirkėjai atšaukia sandorius ir moka baudas 3

Valstybinei miškų urėdijai (VMU) sumušti rekordinių dividendų šiemet, tikėtina, jau nepavyks.  Šios valstybės...

Verslo aplinka
2019.05.18
Slaptas įrašas iš posto išvertė Austrijos vicekanclerį

Kraštutinės dešiniosios Laisvės partijos (FPOe) lyderis Heinzas-Christianas Strache šeštadienį atsistatydino...

Verslo aplinka
2019.05.18
„Valstiečių“ taryba balsavo už likimą valdžioje 9

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos tarybos nariai balsavo už likimą valdžioje ir išreiškė pasitikėjimą...

Verslo aplinka
2019.05.17
Ambasadrius Remigijus Motuzas galėjo padaryti tarnybinį nusižengimą, teigia prokuratūra

Prokurorai pakeitė Lietuvos ambasadoriaus Maskvoje Remigijaus Motuzo statusą ikiteisminiame tyrime dėl...

Verslo aplinka
2019.05.17
Tarppartinės derybos dėl „Brexit“ žlugo

Jeremy Corbynas, Jungtinės Karalystės (JK) opozicinės Leiboristų partijos lyderis, penktadienį pareiškė, kad...

Verslo aplinka
2019.05.17
Dėl piktnaudžiavimo Civilinės aviacijos administracijoje kreiptasi į STT 5

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą bei Viešųjų pirkimų...

I. Šimonytės ir G. Nausėdos užsienio ir gynybos politika – beveik kaip D. Grybauskaitės Premium

Abiejų į antrąjį prezidento rinkimų turą išėjusių kandidatų – ir Seimo narės Ingridos Šimonytės, ir...

Verslo aplinka
2019.05.17
Subyrėjo Ukrainos valdančioji koalicija 14

Subyrėjo Ukrainos valdančioji koalicija iš jos vienašališkai pasitraukus „Liaudies fronto“ partijai. Tokiu...

Verslo aplinka
2019.05.17
Sprendimas, užtrukęs porą dešimtmečių 10

Praradę galimybę formuoti valdžios vertikalę, valstiečiai pateikė vieną blaivesnių šios valdančiosios...

Verslo aplinka
2019.05.17
Didžiųjų prekybininkų plėtra: atidarys dešimtis naujų parduotuvių Premium 1

Penki didieji prekybos tinklai „Maxima“, „Lidl“, „Rimi“, „Iki“ ir „Norfa“ šiais metais naujoms parduotuvėms...

Prekyba
2019.05.17
JAV prezidento ranka Vengrijos premjerui - signalas Europos lyderiams Premium 3

Vašingtono ir Briuselio pozicijos pastarosiomis savaitėmis susikerta dėl daugelio dalykų, pradedant gynyba,...

Verslo aplinka
2019.05.17
Pasilikę „po pamokų“ dažniau sukuria savo verslą Premium

Kurti verslą dar mokyk­los suole yra bene efekt­yviausia pažintis su vers­lu, mokomosios moks­leivių...

Gazelė
2019.05.17
Konstitucinis Teismas: Seimo sprendimas tirti LRT veiklą pažeidė žodžio laisvę 19

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Seimas pažeidė pagrindinį šalies įstatymą, kai sudarė...

Verslo aplinka
2019.05.16
Ieškoma komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje  5

Lietuvos Vyriausybė ieško komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje. Ekonomikos ir inovacijų ministerija...

Vadyba
2019.05.16
„Barclays“ parduoda „Rise Vilnius“ bankui „Swedbank“ 5

Praėjusių metų gruodį pranešęs apie veiklos stabdymą, Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ skelbia...

Paslaugos
2019.05.16
Seimas įvedė naujų ribojimų penkiems didžiausiems prekybininkams

Penkiems didžiausią rinkos dalį turintiems prekybininkams įvesti nauji reikalavimai: draudžiama reikalauti iš...

Prekyba
2019.05.16
„City Service“ nori koncentruotis į gyvenamųjų būstų priežiūrą, kitiems verslams ieško pirkėjo Premium

„Icor“ kontroliuojama bendrovė „City Service SE“ pradeda ieškoti pirkėjų visiems savo verslams, kurie...

Verslo aplinka
2019.05.16
D. Trumpas pusmečiui atidės muitų padidinimą automobiliams iš ES ir Japonijos

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, Europos Sąjungai (ES) ir Japonijai duos 180 dienų apsispręsti, ar sutikti...

Verslo aplinka
2019.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau