JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Publikuota: 2018-11-13
Atnaujinta 2018-11-13 19:54
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Po sekinančių derybų pagaliau pasiektas susitarimas. Toby Melville’io („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Praėjus daugiau nei dviem metams po britų sprendimo referendume trauktis iš ES, JK ir Europos Sąjungos derybininkai susitarė dėl preliminaraus „Brexit“ sutarties teksto, patvirtino JK premjerės Theresos May atstovas spaudai.

Vietinė žiniasklaida skelbia, kad susitarimo tekstas buvo suderintas „techniniu lygiu“ tarp abiejų pusių pareigūnų po intensyvių šios savaitės derybų.

JK premjerė May trečiadienį rengia specialų savo kabineto pasitarimą, kuriame bus diskutuojama dėl pirminio ES ir JK „Brexit“ sutarties juodraščio.

„The Sun“ skelbia, kad p. May prašė kiekvieno savo kabineto ministro susitikti su premjere pokalbiui akis į akį.

Airijos ir Šiaurės Airijos pasienio klausimas buvo paskutinis, kurį turėjo susiderėti abi šalys ir kuris trukdė pasiekti proveržį ES ir JK derybose.

BBC politikos korespondentė Vicki Young teigia, kad kai kurie p. May ministrų kabineto nariai greičiausiai pamatys visą ES ir JK susitarimo juodraščio tekstą dar šį vakarą. Tai bus pirmas žingsnis į rytojaus dieną, kuomet 14 val. Londono laiku (16 val. Lietuvos) JK premjerė surengs specialų savo kabineto susitikimą, kuriame sieks savo ministrų pritarimo susitarimui su ES.

BBC politikos korespondentė teigia, kad ministrai turės tik du pasirinkimus: arba pritarti susitarimui, arba, greičiausiai, atsistatydinti.

„Ministrų kabineto nariai rytoj 14 val. susitiks tam, kad apsvarstytų preliminarų susitarimą tarp ES ir JK, kurį derybininkų komandai pavyko pasiekti Briuselyje ir tuomet nuspręs dėl būsimų kitų žingsnių“, – nurodė p. May atstovas spaudai.

Neįvardintas ES pareigūnas „Reuters“ taip pat patvirtino, kad buvo susiderėtas ES ir JK „Brexit“ sutarties preliminarus tekstas. Remiantis „Reuters“ šaltiniu, ES vadovai gali susitikti lapkričio 25 d. surengtame specialiame ES viršūnių susitikime, kuriame būtų pasirašytas „Brexit“ susitarimas, jeigu p. May ministrų kabinetas patvirtins susitarimo tekstą.

Kad JK parlamentas ratifikuotų susitarimą p. May reikėtų apie 320 iš 650 parlamento narių balsų.  

„Reuters“ skelbia, kad kol kas neaišku, kas buvo susiderėta dėl Airijos klausimo. Jungtinės Karalystės vyriausybė nepateikė jokių konkrečių „Brexit“ susitarimo detalių. Susitarimo tekstas siekia šimtus puslapių.

Remiantis Airijos transliuotojo RTE žiniomis, kietojo pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos bus siekiama išvengti laikinai visai JK teritorijai liekant muitų sąjungoje, tačiau Šiaurės Airijai bus taikomos kitokios taisyklės negu likusiai Didžiajai Britanijai, nes ji liks ir bendroje rinkoje.

Susitarimas apima įsipareigojimus piliečių teisėms po „Brexit“, 21 mėnesio trukmės pereinamąjį laikotarpį po 2019 m. kovo 29 d., kuomet JK oficialiai pasitrauks iš ES. Sutartyje taip pat turėtų būti išdėstytos detalės dėl 39 mlrd. GBP vertės „skyrybų sąskaitos“.

Žinios netrukus pašokdino pastaruoju metu pigusios svaro sterlingų kursą.

JAV dolerio atžvilgiu GBP šoktelėjo apie 1,4%, iki 1,3032 USD. Euro atžvilgiu svaras stiprėja 0,7%, iki 0,8670 GBP už eurą.

JK valiuta buvo linkusi stiprėti dar prieš žinias, rinkai įskaičiuojant lūkesčius, kad bus pasiektas susitarimas.

Pozityvios nuotaikos

Anksčiau skelbta, kad pasiekti ES ir JK gali pavykti pasiekti susitarimą per artimiausias 24-48 val., antradienį nurodė JK vyriausybės kanceliarijos ministras Davidas Lidingtonas. Tuo tarpu Europos Komisija antradienį pranešė, kad stiprina pasirengimą ir pateikia nenumatytų atvejų planą, jei su JK nepavyks susitarti.

Nors ES ir JK derybininkai intensyviai derasi dėl didžiausio skyrybų susitarimo ES istorijoje, kol kas lieka neaišku, ar net ir pasiekus susitarimą su ES, p. May pavyks įtikinti savo parlamentą jį patvirtinti, kur daugelis jos oponentų teigia, kad JK išduoda „Brexit“ sutikdama sudaryti susitarimą, kuriuo, anot jų, vėl prarandamas JK suverenitetas priimti sprendimus savarankiškai.

VŽ jau rašė, kad taip vadinamojo kieto „Brexit“ šalininkai nori visiško atsiskyrimo nuo ES po „Brexit“, kad JK galėtų pati reguliuoti savo prekybos politiką ir pati sudaryti prekybos susitarimus.

JK premjerės oponentai baiminasi, kad p. May siūlomos priemonės, kuriomis siekiama išvengti fizinio pasienio tarp Šiaurės Airijos ir Airijos, rizikuoja pririšti JK prie ES taisyklių neribotam laikui. Šiaurės Airijos įstatymų leidėjai taip pat nerimauja, kad regionas galiausiai bus traktuojamas kitaip negu likusi JK.

„Mes vis dar esame pakeliui, tačiau jau beveik esame pasiekę tą stadiją, kai tuoj tuoj sukirsime rankomis“,– BBC radijui dar šiandien teigė Davidas Lidingtonas.

Tuomet paklaustas, ar galima tikėtis, kad susitarimas bus pasiektas artimiausias 24-48 valandas, p. Lidingtonas tokio scenarijaus neatmetė.

„Tikrai įmanomas variantas, tačiau nėra visiškai tvirtai nustatytas. Manau, kad šiuo metu esame nusiteikę atsargiai optimistiškai“ ,– pridūrė p. Lidingtonas.

Jeigu ES nori užsitikrinti skyrybų su JK susitarimą tai reikia tai padaryti iki trečiadienio vidurnakčio, nes dar šį mėnesį tuomet būtų rengiamas ES specialusis viršūnių susitikimas, kurio metu būtų oficialiai patvirtintas pasiektas susitarimas.

Briuselis kol kas, atrodo, kur kas skeptiškesnis dėl to, kad dar šią savaitę pavyks pasiekti reikšmingą proveržį dėl skyrybų su JK.

Diplomatiniai šaltiniai Briuselyje „Reuters“ nurodė, kad Bendrija siekia p. May paspausti, kad susitarimas būtų patvirtintas dar šio mėnesio ES viršūnių susitikime, nes baiminamasi, kad bet koks atidėliojimas gali padidinti šansus, kad jos ministrų kabinetas ar JK parlamentas susitarimą atmes.

Jeigu susitarimo tarp ES ir JK patvirtinimas būtų nukeltas iki kito suplanuoto ES vadovų susitikimo gruodžio 13-14 d., tuomet britų įstatymų leidėjai balsuotų dėl susitarimo ratifikavimo jau po sausio 7 d., tuomet, kai jie sugrįš iš žiemos atostogų.

„Tai suteiktų susitarimo oponentams labai daug laiko suorganizuoti kampaniją, nukreiptą prieš susitarimą ir nubalsuoti prieš jį. Štai kodėl visi taip nori spausti pasiekti susitarimą dar šį mėnesį“ ,– teigė vienas iš „Reuters“ kalbintų aukšto rango pareigūnų.

Nuotrauka::2

Nenumatytų atvejų planas

EK antradienį paskelbė informaciją apie savo pasirengimo darbus ir apie nenumatytų atvejų planą, jei per derybas su Jungtine Karalyste pagal 50 straipsnį nebus sudaryta jokio susitarimo.

EK pranešime spaudai nurodoma, kad EK rengiasi ir JK pasitraukimui iš ES be susitarimo atvejui ir teigia, kad net ir pasiekus susitarimą, nebus išvengta kai kurių trikdžių.

„Nors EK deda daug pastangų, kad susitarimas būtų pasiektas, ir rūpinasi, kad pirmiausia būtų apsaugoti piliečių interesai, neabejotina, kad JK pasitraukimas iš ES sukels nemažai trikdžių, pavyzdžiui, verslo tiekimo grandinėse, nesvarbu, ar susitarimas bus pasiektas, ar ne. Nenumatytų atvejų priemonės negali visiškai panaikinti tokių trikdžių poveikio. Jeigu susitarimo pasiekti nepavyks, šie trikdžiai bus dar didesni, todėl būtina kiek įmanoma greičiau jiems pasirengti“ ,– rašoma EK pranešime spaudai.

EK taip pat siūlo bevizį režimą į ES Jungtinės Karalystės piliečiams, jeigu Jungtinė Karalystė taip pat užtikrins bevizį režimą ES piliečiams. Antradienį paskelbtas komunikatas, kuriame išdėstyti nenumatytų atvejų veiksmai prioritetinėse srityse, kurių galima būtų imtis, jei su Jungtine Karalyste nepavyktų susitarti.

Taip pat EK skelbia pranešimą, kuriame pateikiama išsami informacija apie tai, kaip nuo 2019 m. kovo 29 d. pasikeis kelionių iš ES į JK ir atvirkščiai tvarka, taip pat kas keisis verslui, teikiančiam tokių kelionių paslaugas, jei nebus pasiektas susitarimas, pavyzdžiui, apie patikrinimus kertant sieną ir muitinį tikrinimą, vairuotojo pažymėjimus ir gyvūnų augintinių pasus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
VŽ paaiškina: ar galima balsuojant rinkimuose nedalyvauti referendume

Įstatymai nedraudžia rinkėjams atėjus į balsavimo apylinkę pasirinkti, kiek ir kokių biuletenių paimti,...

Opozicija ragins ignoruoti referendumą dėl Seimo mažinimo Premium 3

Opozicinės partijos žada aktyviai raginti žmones naudotis teise gegužės viduryje atėjus į balsavimo apylinkę...

Valdančiųjų taikiklyje atsidūrę investuotojai prisimena politinę riziką Premium 2

Pastarojo meto incidentai, kai valdančiųjų politikų pasisakymų ir parlamentinių komisijų taikiniais tampa...

Rinkos
10:53
Gydymo įstaigų pertvarka: pelningai dirbo tik didžiosios ligoninės Premium 6

Valdantieji neatsisako planų reformuoti gydymo įstaigų tinklą, tik šias pertvarkas nukelia po savivaldybių ir...

Greitieji traukiniai M. Vestager atsilieps politiškai Premium

EK konkurencijos prievaizdų užkardytas „Siemens“ ir „Alstom“ traukinių gamybos padalinių susijungimo sandoris...

Ligonių lovų aritmetika su nežinomaisiais 2

Valdantieji kupini ryžto po rinkimų iš naujo imtis gydymo įstaigų tinklo optimizavimo, kurio kryptis išlieka...

Prezidento rinkimų tarpinis finišas – paaiškės pirminis pretendentų sąrašas Premium 3

Pirmadienį paaiškės, kiek maksimaliai pretendentų turės teisę siekti prezidento posto šiemet gegužę...

Lietuviai ES pirmauja pagal santuokų skaičių 9

Lietuva Europos Sąjungoje pirmauja pagal santuokų skaičių, tenkantį tūkstančiui gyventojų, rodo „Eurostato“...

Verslo aplinka
2019.02.14
 Iš „valstiečių“ frakcijos pašalintas M. Puidokas prarado postus Seime 2

Iš valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pašalintas Mindaugas Puidokas prarado postus Seime.

Verslo aplinka
2019.02.14
T. May nesulaukė savo parlamento paramos derybose su Briuseliu 1

Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, patyrė dar vieną smūgį parlamente.

Verslo aplinka
2019.02.14
Kinus, „fintech“ ir kitus užsienio investuotojus ES šalys skanuos pagal vieną kurpalį 1

Tiesioginės užsienio investicijos strateginėse ūkio šakose nuo 2020 m. pabaigos bus vertinamos pagal tuos...

Finansai
2019.02.14
Referendumas dėl Seimo mažinimo – per pirmą prezidento rinkimų turą 25

Seimo dauguma nusprendė gegužės viduryje paskelbti referendumą dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo nuo 141...

Verslo aplinka
2019.02.14
Lietuvos BVP 2018-ųjų pabaigoje augo sparčiau nei vidutiniškai ES 3

Lietuvos ekonomika ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį augo kur kas sparčiau nei vidutiniškai 28-iose Europos...

Verslo aplinka
2019.02.14
Klaipėda kaupiasi Mėlynajam šuoliui: kaip keitėsi uostamiestis per 4 metus Premium 10

Pastaraisiais metais Klaipėdos savivaldybė didino pajamas ir mažino skolas, miestas pritraukė nemažų...

Verslo aplinka
2019.02.14
Suteikė galimybę NŽT teisme ginti viešąjį interesą

Seimas Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) suteikė teisę kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo.

Statyba ir NT
2019.02.14
Sprendimas netirti „Agrokoncerno“ trąšų importo – teisėtas 1

Generalinė prokuratūra nusprendė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) sprendimas atsisakyti...

Pramonė
2019.02.14
Kainų komisija ir Energetikos inspekcija bus sujungtos 1

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) ir Valstybinė energetikos inspekcija (VEI) nuo šių...

Verslo aplinka
2019.02.14
LVŽS frakcija vėl sumažėjo, valdantieji nebeturi formalios daugumos 2

Didžiausioje Seime valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijoje iki šiol buvęs...

Verslo aplinka
2019.02.14
Vyriausybė dėl dalyvavimo statant nacionalinį stadioną pasisakys kitą savaitę 1

Finansų ministerija vertina riziką dėl europinių lėšų įsisavinimo sostinėje statant nacionalinį stadioną ir...

Statyba ir NT
2019.02.14
A. Avulis: prieš 5 metus Vilniuje tokios psichozės nebuvo Premium 29

Arvydas Avulis, vienos didžiausių Lietuvoje nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Hanner“ valdybos...

Statyba ir NT
2019.02.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau